Fuzhou China Open  

Tournament Name: Adidas China Masters 2013
Tournament Dates: 10/09/2013-15/09/2013
Location: , Changzhou
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD KO Sung Hyun / LEE Yong Dae Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA
MS WANG Zhengming SON Wan Ho
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) MA Jin / TANG Jinhua
WS LIU Xin (F) Porntip BURANAPRASERTSUK
XD ZHANG Nan / ZHAO Yunlei YOO Yeon Seong / EOM Hye Won

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - LI Junyang / LI Rui 22-20 / 21-12 WAN Zitian / ZHANG Wen - 22
Round 1 - JU Fangpengyu / Cheng LUO 21-14 / 21-8 WU Junchao / XIE Yiji - 21
MD
Round 1 1 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-14 / 21-11 GUO Zhendong / SHEN Ye 316 31
Round 1 - SHI Longfei / ZHANG Ningyi 21-16 / 21-12 Raymond TAM / Glenn WARFE 72 23
Round 1 84 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 21-17 / 22-20 PEI Tianyi / Tianyang WANG - 42
Round 1 7 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-17 / 17-21 / 21-17 HEE Yong Kai Terry / Zhao Jiang Terry YEO 140 54
Round 1 (137*) KANG Jun / LIU Cheng 21-14 / 21-14 Kevin DENNERLY-MINTURN / Oliver LEYDON-DAVIS 70 27
Round 1 - HUANG Kaixiang / ZHENG Siwei 21-11 / 21-10 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 45 20
Round 1 (337*) Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 21-19 / 18-21 / 21-17 SONG Ziwei / XU Xiaofeng - 47
Round 1 (341*) LU Chia Pin / WANG Chih Hao 21-17 / 21-19 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 24 33
Round 1 - HE Jiting / WANG Peng 21-19 / 22-20 BAO Zi Long / YU Xiaoyu - 21
Round 1 63 CHAI Biao / HONG Wei 14-21 / 23-21 / 24-22 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 5 64
Round 1 33 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 23-21 / 16-21 / 21-19 CHEN Zhuofu / LU Kai 298 60
Round 1 126 LI Junhui / LIU Yuchen 11-21 / 21-16 / 21-19 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 8 55
Round 1 - JU Fangpengyu / Cheng LUO 21-17 / 21-16 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 25 31
Round 1 6 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-11 / 21-17 LI Junyang / LI Rui - 29
Round 1 (175*) Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING W.O. CAI Yun / FU Haifeng 9 0
Round 2 1 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-6 / 21-9 SHI Longfei / ZHANG Ningyi - 22
Round 2 20 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-11 / 27-25 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 84 43
Round 2 7 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-12 / 21-14 KANG Jun / LIU Cheng (137*) 25
Round 2 - HUANG Kaixiang / ZHENG Siwei 21-13 / 21-15 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING (175*) 35
Round 2 (337*) Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 21-11 / 25-23 LU Chia Pin / WANG Chih Hao (341*) 30
Round 2 63 CHAI Biao / HONG Wei 21-9 / 21-13 HE Jiting / WANG Peng - 17
Round 2 33 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 21-18 / 21-19 LI Junhui / LIU Yuchen 126 32
Round 2 6 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-10 / 21-13 JU Fangpengyu / Cheng LUO - 27
Quarter-final 1 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-10 / 18-21 / 21-6 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 20 54
Quarter-final 7 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-16 / 21-17 HUANG Kaixiang / ZHENG Siwei - 27
Quarter-final 63 CHAI Biao / HONG Wei 21-17 / 21-16 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO (337*) 33
Quarter-final 6 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-15 / 21-10 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 33 31
Semi-final 1 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-13 / 21-12 LIU Xiaolong / QIU Zihan 7 33
Semi-final 6 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 14-21 / 21-18 / 21-13 CHAI Biao / HONG Wei 63 57
Final 1 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 25-23 / 21-19 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 6 46
MS (qual)
Round 1 - GAO Tianyu 21-9 / 21-10 Brandon WYNN - MORRIS - 21
Round 2 124 SON Wan Ho 19-21 / 21-12 / 21-13 ZHENG Siwei - 63
Round 2 260 ZHOU Wenlong 21-14 / 21-11 LIAO Junwei - 29
MS
Round 1 22 Sho SASAKI 21-16 / 19-21 / 21-14 XUE Song 150 74
Round 1 5 Kenichi TAGO 21-17 / 21-14 GAO Tianyu - 38
Round 1 57 Misha ZILBERMAN 21-19 / 21-18 Sattawat PONGNAIRAT 52 46
Round 1 42 LEE Dong Keun 21-11 / 21-19 Boonsak PONSANA 4 45
Round 1 260 ZHOU Wenlong 21-19 / 19-21 / 21-10 Dionysius Hayom RUMBAKA 27 63
Round 1 124 SON Wan Ho 21-17 / 21-18 Takuma UEDA 16 52
Round 1 19 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-14 / 21-15 HSU Jen Hao 26 36
Round 1 25 CHOU Tien Chen 18-21 / 21-16 / 21-17 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 34 41
Round 1 9 Jan O JORGENSEN 21-17 / 21-15 TIAN Houwei 120 48
Round 1 30 Yuekun CHEN 21-14 / 23-21 Ajay JAYARAM 23 36
Round 1 35 Kento MOMOTA 21-17 / 21-14 Tommy SUGIARTO 6 45
Round 1 10 WANG Zhengming 21-13 / 21-18 Viktor AXELSEN 21 40
Round 1 180 GUO Kai 21-14 / 21-14 Joe WU 117 35
Round 1 32 Kazumasa SAKAI 21-13 / 21-15 DU Pengyu 3 30
Round 1 37 Anand PAWAR W.O. CHEN Long 2 0
Round 1 - TANG Jincheng W.O. GAO Huan 28 0
Round 2 22 Sho SASAKI 12-21 / 21-14 / 21-16 Anand PAWAR 37 54
Round 2 5 Kenichi TAGO 21-7 / 21-9 Misha ZILBERMAN 57 31
Round 2 260 ZHOU Wenlong 21-15 / 10-21 / 21-13 LEE Dong Keun 42 61
Round 2 124 SON Wan Ho 16-21 / 21-13 / 21-11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 19 59
Round 2 9 Jan O JORGENSEN 21-13 / 21-14 CHOU Tien Chen 25 32
Round 2 35 Kento MOMOTA 21-19 / 14-21 / 21-18 Yuekun CHEN 30 67
Round 2 10 WANG Zhengming 21-9 / 21-14 TANG Jincheng - 29
Round 2 32 Kazumasa SAKAI 15-21 / 21-12 / 21-17 GUO Kai 180 67
Quarter-final 22 Sho SASAKI 21-18 / 21-8 Kenichi TAGO 5 39
Quarter-final 124 SON Wan Ho 21-14 / 21-11 ZHOU Wenlong 260 42
Quarter-final 9 Jan O JORGENSEN 21-17 / 17-21 / 21-6 Kento MOMOTA 35 54
Quarter-final 10 WANG Zhengming 21-14 / 21-19 Kazumasa SAKAI 32 39
Semi-final 124 SON Wan Ho 17-21 / 21-16 / 21-18 Sho SASAKI 22 69
Semi-final 10 WANG Zhengming 21-13 / 16-21 / 23-21 Jan O JORGENSEN 9 61
Final 10 WANG Zhengming 11-21 / 21-14 / 24-22 SON Wan Ho 124 75
WD
Round 1 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-14 / 21-16 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 13 36
Round 1 (296*) Savitree AMITRAPAI / Narissapat LAM 21-17 / 18-21 / 25-23 Yu Yan Vanessa NEO / Mingtian FU 201 69
Round 1 19 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-16 / 21-7 Nicole GRETHER / Charmaine REID 42 36
Round 1 55 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-13 / 21-10 LIU Linlin / WANG Qindanqing - 32
Round 1 129 OU Dongni / TANG Yuanting 21-14 / 17-21 / 21-8 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 37 67
Round 1 45 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-18 / 21-12 Hui Ern NG / Hui Lin NG 27 43
Round 1 - LUO Ying / LUO Yu 21-12 / 21-14 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 7 39
Round 1 8 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-19 / 21-12 DU Yue / LI Yinhui - 33
Round 1 - JIANG Binbin / TANG Pingyang 21-13 / 15-21 / 21-15 FU Xue / ZHENG Xuhui - 51
Round 1 6 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-19 / 21-17 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 20 39
Round 1 21 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 21-7 / 21-12 Natcha SAENGCHOTE / Sarita SUWANNAKITBORIHAN 98 23
Round 1 2 MA Jin / TANG Jinhua 21-6 / 21-18 Anna RANKIN / Madeleine STAPLETON 85 21
Round 1 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI W.O. CHENG Shu / ZHAO Yunlei 57 0
Round 1 163 DU Peng / XIONG Mengjing W.O. HUANG Dongping / JIA Yifan - 0
Round 1 25 Shinta Mulia SARI / Lei YAO W.O. YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 74 0
Round 2 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-17 / 21-10 Savitree AMITRAPAI / Narissapat LAM (296*) 29
Round 2 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-7 / 15-21 / 21-16 DU Peng / XIONG Mengjing 163 66
Round 2 129 OU Dongni / TANG Yuanting 21-16 / 21-15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 100 34
Round 2 45 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-17 / 21-19 LUO Ying / LUO Yu - 55
Round 2 8 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-18 / 16-21 / 21-17 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 25 54
Round 2 6 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-10 / 21-17 JIANG Binbin / TANG Pingyang - 33
Round 2 2 MA Jin / TANG Jinhua 21-11 / 21-11 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 21 36
Round 2 55 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII W.O. BAO Yixin / ZHONG Qianxin 19 0
Quarter-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-16 / 21-11 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 55 29
Quarter-final 129 OU Dongni / TANG Yuanting 21-17 / 22-20 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 3 45
Quarter-final 45 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-17 / 18-21 / 21-10 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 8 56
Quarter-final 2 MA Jin / TANG Jinhua 21-14 / 14-21 / 21-19 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 6 60
Semi-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-13 / 21-6 OU Dongni / TANG Yuanting 129 23
Semi-final 2 MA Jin / TANG Jinhua 21-18 / 21-13 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 45 44
Final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-17 / 21-16 MA Jin / TANG Jinhua 2 38
WS (qual)
Round 1 - SHEN Yaying 21-10 / 21-13 Iris WANG 302 29
Round 1 - WANG Xin 21-18 / 20-22 / 21-14 Sayaka SATO 310 56
Round 2 - WANG Xin 21-14 / 21-12 Sarita SUWANNAKITBORIHAN 204 28
WS
Round 1 1 LI Xuerui 21-18 / 21-8 Bellaetrix MANUPUTTY 28 34
Round 1 14 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-7 Charmaine REID 151 24
Round 1 6 SUNG Ji Hyun 21-10 / 21-15 Anna RANKIN 95 26
Round 1 25 HAN Li 21-5 / 21-10 Jamie SUBANDHI 38 22
Round 1 9 Minatsu MITANI 21-15 / 21-13 Nitchaon JINDAPOL 16 38
Round 1 18 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-9 / 21-19 Simone PRUTSCH 75 23
Round 1 57 YAO Xue 21-15 / 21-18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 35
Round 1 200 HUI Xirui 21-17 / 21-15 FAN Mengyan (512*) 33
Round 1 - WANG Xin 21-11 / 21-19 DENG Joy Xuan 42 36
Round 1 114 LIU Xin (F) 21-14 / 21-12 SHEN Yaying - 43
Round 1 12 BAE Yeon Ju 21-6 / 21-12 CHANG Ya Lan 105 23
Round 1 13 Eriko HIROSE 21-16 / 21-9 Nicole GRETHER 64 36
Round 1 134 SUO Di 21-14 / 21-9 Natcha SAENGCHOTE 139 31
Round 1 21 Juan GU W.O. WANG Shixian 7 0
Round 1 20 Sayaka TAKAHASHI W.O. WANG Yihan 5 0
Round 2 21 Juan GU 21-13 / 21-11 Sapsiree TAERATTANACHAI 14 27
Round 2 25 HAN Li 21-18 / 14-21 / 21-14 SUNG Ji Hyun 6 59
Round 2 18 Porntip BURANAPRASERTSUK 16-21 / 21-18 / 24-22 Minatsu MITANI 9 60
Round 2 57 YAO Xue 21-13 / 21-14 HUI Xirui 200 25
Round 2 20 Sayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-16 WANG Xin - 28
Round 2 134 SUO Di 7-21 / 21-15 / 21-16 Eriko HIROSE 13 70
Round 2 1 LI Xuerui W.O. SUN Yu 45 0
Round 2 114 LIU Xin (F) 21-14 / 21-17 BAE Yeon Ju 12 50
Quarter-final 1 LI Xuerui 21-10 / 22-20 Juan GU 21 34
Quarter-final 18 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-19 / 21-17 HAN Li 25 35
Quarter-final 20 Sayaka TAKAHASHI 21-16 / 22-20 YAO Xue 57 43
Quarter-final 114 LIU Xin (F) W.O. SUO Di 134 0
Semi-final 18 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-16 / 15-21 / 22-20 LI Xuerui 1 57
Semi-final 114 LIU Xin (F) 21-17 / 21-15 Sayaka TAKAHASHI 20 42
Final 114 LIU Xin (F) 21-4 / 13-21 / 21-12 Porntip BURANAPRASERTSUK 18 52
XD (qual)
Round 1 - JUNJIE GUO / LUO Jiaxin 21-7 / 21-14 YU Xiaoyu / QI Xuefei - 20
Round 1 - OU Xuanyi / LIU Linlin 16-21 / 21-13 / 21-13 ZHUGE Lukai / LING Ziqiao - 29
Round 1 - Hiroyuki ENDO / Ayaka TAKAHASHI 21-18 / 21-17 ZHANG Wen / XI Zeng - 32
XD
Round 1 38 Lukhi Apri NUGROHO / Annisa SAUFIKA 8-14 Ret. LIU Cheng / BAO Yixin 160 9
Round 1 24 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-7 / 21-19 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 30 34
Round 1 47 YOO Yeon Seong / EOM Hye Won 21-18 / 20-22 / 21-14 LEE Yong Dae / SHIN Seung Chan 191 67
Round 1 20 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 15-21 / 21-14 / 21-12 Hiroyuki ENDO / Ayaka TAKAHASHI - 46
Round 1 12 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 20-22 / 21-12 / 21-9 SHI Longfei / DU Peng - 44
Round 1 - Cheng LUO / JIA Xiao 22-20 / 13-21 / 21-16 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 56 51
Round 1 10 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 24-22 / 21-12 WANG Yilyu / HUANG Yaqiong 128 39
Round 1 27 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 21-17 / 21-17 OU Xuanyi / LIU Linlin - 22
Round 1 9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 22-20 / 22-20 CHAI Biao / TANG Jinhua (171*) 33
Round 1 17 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 22-20 / 18-21 / 21-15 Marcus Fernaldi GIDEON / Rizki Amelia PRADIPTA (224*) 55
Round 1 (227*) KANG Jun / OU Dongni 16-21 / 21-15 / 21-19 HEE Yong Kai Terry / Lei YAO 318 49
Round 1 - Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL 21-19 / 21-15 Zhao Jiang Terry YEO / Shinta Mulia SARI 116 33
Round 1 3 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-15 / 21-11 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 19 28
Round 1 - JUNJIE GUO / LUO Jiaxin W.O. XU Chen / MA Jin 1 0
Round 1 8 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM W.O. LIU Yuchen / HUANG Dongping 145 0
Round 1 39 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA W.O. ZHANG Ningyi / YU Xiaohan - 0
Round 2 38 Lukhi Apri NUGROHO / Annisa SAUFIKA 21-19 / 21-15 JUNJIE GUO / LUO Jiaxin - 26
Round 2 47 YOO Yeon Seong / EOM Hye Won 21-13 / 22-24 / 21-15 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 24 61
Round 2 20 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 21-15 / 21-23 / 21-11 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 8 45
Round 2 12 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-11 / 21-14 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 39 27
Round 2 10 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 21-12 / 21-16 Cheng LUO / JIA Xiao - 30
Round 2 9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-18 / 21-11 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 27 24
Round 2 (227*) KANG Jun / OU Dongni 21-17 / 17-11 Ret. Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 17 34
Round 2 3 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-12 / 21-13 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL - 27
Quarter-final 47 YOO Yeon Seong / EOM Hye Won 21-12 / 21-9 Lukhi Apri NUGROHO / Annisa SAUFIKA 38 32
Quarter-final 12 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 8-21 / 21-14 / 22-20 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 20 43
Quarter-final 9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-15 / 21-19 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 10 42
Quarter-final 3 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei W.O. KANG Jun / OU Dongni (227*) 0
Semi-final 47 YOO Yeon Seong / EOM Hye Won 23-21 / 21-17 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 12 49
Semi-final 3 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-14 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 9 32
Final 3 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-18 / 21-12 YOO Yeon Seong / EOM Hye Won 47 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 65 7 24.1% 2385 82.24 00:36:10 2.27 2 6.9%
MS 29 70 12 41.4% 2525 87.07 00:48:33 1.79 8 27.6%
WD 26 59 7 26.9% 2097 80.65 00:41:58 1.92 4 15.4%
WS 26 57 5 19.2% 1994 76.69 00:37:55 2.02 2 7.7%
XD 25 59 9 36.0% 2169 86.76 00:39:00 2.22 2 8.0%
Total 135 310 40 29.6% 11170 82.74 00:40:48 2.03 18 13.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 25 14 64.1%
China 67 52 56.3%
Japan 21 17 55.3%
Indonesia 15 13 53.6%
Denmark 3 3 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Chinese Taipei 4 5 44.4%
Thailand 9 15 37.5%
Singapore 2 7 22.2%
U.S.A. 1 5 16.7%
Austria 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
India 0 2 0.0%
Canada 0 4 0.0%
New Zealand 0 4 0.0%
Malaysia 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 21-15 / 17-21 / 21-18
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 21-13 / 11-21 / 21-16
2017 TIAN Houwei QIAO Bin 21-15 / 15-21 / 21-16
2016 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 23-21
2015 WANG Zhengming HUANG Yuxiang 22-20 / 21-19
2014 LIN Dan TIAN Houwei 21-14 / 21-9
2013 WANG Zhengming SON Wan Ho 11-21 / 21-14 / 24-22
2012 CHEN Long HU Yun 21-11 / 21-13
2011 CHEN Long CHEN Jin 21-16 / 22-20
2010 LIN Dan CHEN Long 21-15 / 13-21 / 21-14
2009 LIN Dan Boonsak PONSANA 21-17 / 21-17
2008 Sony Dwi KUNCORO CHEN Jin 21-19 / 21-18
2007 LIN Dan Choong Hann WONG 21-19 / 21-9
2006 CHEN Jin Peter Hoeg GADE 21-19 / 21-14
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-6 / 15-13