Hong Kong Open  

Tournament Name: YONEX-SUNRISE Hong Kong Open
Tournament Dates: 21/11/2017-26/11/2017
Location: Hong Kong, Kowloon
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING
MS LEE Chong Wei CHEN Long
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Greysia POLII / Apriyani RAHAYU
WS TAI Tzu Ying PUSARLA V. Sindhu
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 91 PO Li-Wei / YANG Ming-Tse 21-15 / 21-15 HO Wai Lun / YEUNG Ming Nok 559 27
Round 1 - LU Chia Hung / TSENG Min Hao 21-19 / 21-13 Yohan HADIKUSUMO WIRATAMA / NJOTO Albertus Susanto 311 23
Round 1 29 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 21-18 / 21-18 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 71 32
Round 1 179 LIM Khim Wah / YOO Yeon Seong 21-9 / 21-17 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Mohd Razif ABDUL LATIF 272 29
Round 1 76 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 21-7 / 21-12 - HANTORO / Yohanes Rendy SUGIARTO - 21
Round 1 232 CHAI Biao / WANG Zekang 21-10 / 21-19 Hee Chun MAK / TAM Chun Hei 148 29
Round 1 60 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 21-16 / 21-16 CHAN Tsz Kit / CHANG Tak Ching 171 27
Round 1 37 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 21-14 / 21-18 LI Kuen Hon / YEUNG Shing Choi 717 26
Round 2 91 PO Li-Wei / YANG Ming-Tse 21-12 / 21-17 LU Chia Hung / TSENG Min Hao - 20
Round 2 179 LIM Khim Wah / YOO Yeon Seong 21-19 / 21-13 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 29 34
Round 2 232 CHAI Biao / WANG Zekang 15-21 / 27-25 / 21-8 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 76 60
Round 2 60 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 21-19 / 21-17 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 37 32
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 17-21 / 21-10 / 21-12 GOH V Shem / TEO Ee Yi 113 36
Round 1 19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-19 / 21-16 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21 37
Round 1 100 ONG Yew Sin / TAN Wee Kiong 21-16 / 21-16 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 7 30
Round 1 22 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-16 / 21-16 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 60 29
Round 1 3 LI Junhui / LIU Yuchen 21-17 / 21-18 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 34 30
Round 1 179 LIM Khim Wah / YOO Yeon Seong 21-17 / 21-17 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 32 35
Round 1 10 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-19 / 22-20 HE Jiting / HUANG Kaixiang - 31
Round 1 8 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-18 / 14-21 / 21-14 CHAI Biao / WANG Zekang 232 53
Round 1 12 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-17 / 22-20 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 36 35
Round 1 5 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-17 / 21-12 PO Li-Wei / YANG Ming-Tse 91 26
Round 1 13 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 21-13 / 16-21 / 21-15 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 9 43
Round 1 14 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 25-23 / 21-16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 48
Round 1 18 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 18-21 / 21-19 / 21-12 OR Chin Chung / TANG Chun Man 31 57
Round 1 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-18 / 21-13 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 25 35
Round 1 11 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-17 / 21-16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 17 34
Round 1 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 24-22 / 19-21 / 21-13 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 20 58
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 18-21 / 21-13 / 21-14 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 19 48
Round 2 100 ONG Yew Sin / TAN Wee Kiong 17-21 / 22-20 / 21-12 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 22 51
Round 2 3 LI Junhui / LIU Yuchen 22-20 / 18-21 / 21-19 LIM Khim Wah / YOO Yeon Seong 179 57
Round 2 8 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-9 / 21-12 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 10 26
Round 2 12 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-18 / 17-21 / 21-19 LIU Cheng / ZHANG Nan 5 65
Round 2 13 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 17-21 / 21-16 / 21-18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 14 59
Round 2 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-17 / 21-11 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 18 37
Round 2 11 LU Ching Yao / YANG Po Han W.O. Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 2 0
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 21-17 ONG Yew Sin / TAN Wee Kiong 100 32
Quarter-final 3 LI Junhui / LIU Yuchen 24-22 / 21-11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 8 36
Quarter-final 12 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-17 / 21-13 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 13 36
Quarter-final 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-18 / 21-15 LU Ching Yao / YANG Po Han 11 43
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 16-21 / 21-13 LI Junhui / LIU Yuchen 3 47
Semi-final 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 20-22 / 22-20 / 21-15 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 12 72
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-12 / 21-18 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 6 37
MS (qual)
Round 1 69 Kantaphon WANGCHAROEN 21-13 / 21-9 LIN Yu Hsien 49 28
Round 1 54 WEI Nan 17-11 Ret. Sony Dwi KUNCORO 73 13
Round 1 43 LEE Dong Keun 21-18 / 21-15 Kenta NISHIMOTO 29 51
Round 1 38 LEE Cheuk Yiu 21-14 / 21-16 LIEW Daren 66 33
Round 1 47 PARUPALLI Kashyap 21-12 / 21-10 KAN Chao Yu 275 18
Round 1 64 Takuma UEDA 21-17 / 21-15 Pannawit THONGNUAM 60 35
Round 1 52 Suppanyu AVIHINGSANON 21-15 / 21-13 Hin Shun WONG 219 27
Round 1 - LU Chia Hung W.O. CHONG Wei Feng - 0
Round 2 54 WEI Nan 12-21 / 21-15 / 21-15 Kantaphon WANGCHAROEN 69 53
Round 2 43 LEE Dong Keun 14-21 / 21-12 / 21-15 LU Chia Hung 111 65
Round 2 47 PARUPALLI Kashyap 21-13 / 21-19 LEE Cheuk Yiu 38 38
Round 2 52 Suppanyu AVIHINGSANON 22-20 / 25-23 Takuma UEDA 64 46
MS
Round 1 10 PRANNOY H. S. 19-21 / 21-17 / 21-15 HU Yun 24 61
Round 1 25 Brice LEVERDEZ 11-21 / 22-20 / 21-17 CHOU Tien Chen 7 65
Round 1 13 Anders ANTONSEN 21-18 / 21-10 HSU Jen Hao 27 34
Round 1 34 Khosit PHETPRADAB 21-16 / 21-14 HUANG Yuxiang 32 37
Round 1 43 LEE Dong Keun 15-21 / 21-9 / 22-20 PARUPALLI Kashyap 47 69
Round 1 4 CHEN Long 21-14 / 21-17 LEE Hyun Il 19 46
Round 1 11 WANG Tzu Wei 21-17 / 21-13 Jonatan CHRISTIE 15 37
Round 1 12 WONG Wing Ki Vincent 18-21 / 21-11 / 21-16 Anthony Sinisuka GINTING 14 60
Round 1 8 SHI Yuqi 13-21 / 21-17 / 21-12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21 63
Round 1 9 NG Ka Long Angus 21-10 / 21-13 Kanta TSUNEYAMA 28 33
Round 1 5 LIN Dan 22-24 / 21-11 / 21-18 Suppanyu AVIHINGSANON 52 67
Round 1 54 WEI Nan 15-21 / 21-16 / 21-16 QIAO Bin 35 65
Round 1 6 LEE Chong Wei 21-9 / 21-7 TIAN Houwei 16 28
Round 1 30 Tommy SUGIARTO 21-15 / 21-8 Sourabh VERMA 48 30
Round 1 2 SON Wan Ho 21-8 / 21-16 SAI PRANEETH B. 17 35
Round 1 23 Kazumasa SAKAI W.O. Viktor AXELSEN 1 0
Round 2 23 Kazumasa SAKAI 11-21 / 21-10 / 21-15 PRANNOY H. S. 10 54
Round 2 13 Anders ANTONSEN 21-14 / 21-14 Brice LEVERDEZ 25 49
Round 2 43 LEE Dong Keun 21-15 / 21-9 Khosit PHETPRADAB 34 42
Round 2 4 CHEN Long 21-23 / 21-10 / 21-19 WANG Tzu Wei 11 71
Round 2 8 SHI Yuqi 21-19 / 16-21 / 21-19 WONG Wing Ki Vincent 12 76
Round 2 5 LIN Dan 17-21 / 21-18 / 22-20 NG Ka Long Angus 9 66
Round 2 6 LEE Chong Wei 21-23 / 21-11 / 21-12 WEI Nan 54 54
Round 2 2 SON Wan Ho 11-21 / 21-16 / 21-12 Tommy SUGIARTO 30 62
Quarter-final 13 Anders ANTONSEN 21-15 / 21-13 Kazumasa SAKAI 23 39
Quarter-final 4 CHEN Long 21-16 / 21-13 LEE Dong Keun 43 49
Quarter-final 8 SHI Yuqi 13-21 / 21-17 / 21-15 LIN Dan 5 62
Quarter-final 6 LEE Chong Wei 21-11 / 21-12 SON Wan Ho 2 37
Semi-final 4 CHEN Long 21-14 / 19-21 / 21-17 Anders ANTONSEN 13 86
Semi-final 6 LEE Chong Wei 21-19 / 21-8 SHI Yuqi 8 39
Final 6 LEE Chong Wei 21-14 / 21-19 CHEN Long 4 47
WD (qual)
Round 1 110 NG Wing Yung / YUEN Sin Ying 21-10 / 21-18 CHENG Yu Chieh / HU Ling Fang 39 31
Round 1 355 Linda EFLER / Olga KONON 21-12 / 21-16 LUI Lok Lok / TSANG Hiu Yan 1006 28
Round 1 161 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 16-21 / 21-16 / 21-13 LEUNG Sze Lok / YEUNG Pui Lam - 47
Round 1 152 CHIN Kah Mun / LEE Zhi Qing 21-13 / 16-15 Ret. Cynthia Shara AYUNIDHA / Narulia. R ERSA - 28
Round 1 89 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 21-11 / 21-10 Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 55 26
Round 1 - FAN Ka Yan / WU Yi Ting 21-9 / 21-10 Chi Leng KUAN / Weng Chi NG 1006 21
Round 1 60 SOONG Fie Cho / TEE Jing Yi 21-10 / 21-15 TSANG Wing Chiu Avery / CHEUNG Ying Mei - 32
Round 1 - NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting W.O. Sanyogita GHORPADE / Prajakta SAWANT - 0
Round 2 110 NG Wing Yung / YUEN Sin Ying 21-12 / 17-21 / 21-17 Linda EFLER / Olga KONON 355 50
Round 2 57 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 18-21 / 21-4 / 21-14 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 161 42
Round 2 89 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 21-10 / 21-17 CHIN Kah Mun / LEE Zhi Qing 152 34
Round 2 60 SOONG Fie Cho / TEE Jing Yi 21-7 / 21-17 FAN Ka Yan / WU Yi Ting - 29
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 21-8 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 35 24
Round 1 143 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 22-20 / 21-14 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 38 36
Round 1 95 KIM Hye Rin / LEE So Hee 14-21 / 21-18 / 21-18 Yulfira BARKAH / Nitya Krishinda MAHESWARI 187 57
Round 1 14 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-15 / 9-21 / 22-20 BAEK Ha Na / CHAE YuJung 215 58
Round 1 5 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 15-21 / 21-14 / 23-21 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 28 61
Round 1 355 LEE Yu Lim / SHIN Seung Chan 21-16 / 21-12 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 22 34
Round 1 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 15-21 / 23-21 / 23-21 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 36 60
Round 1 27 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 26-24 / 24-22 NG Wing Yung / YUEN Sin Ying 110 33
Round 1 15 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-18 / 17-21 / 21-16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 11 58
Round 1 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-14 / 21-17 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 26 40
Round 1 355 HUANG Dongping / LI Wenmei 21-11 / 19-21 / 21-19 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 25 55
Round 1 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-16 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 57 31
Round 1 32 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 23-21 / 21-14 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 89 34
Round 1 18 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-16 SOONG Fie Cho / TEE Jing Yi 60 32
Round 1 17 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-19 / 21-10 DU Yue / LI Yinhui 142 38
Round 1 59 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-16 / 21-14 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 45
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-17 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 143 40
Round 2 14 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-12 / 21-15 KIM Hye Rin / LEE So Hee 95 36
Round 2 5 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-19 / 21-13 LEE Yu Lim / SHIN Seung Chan 355 43
Round 2 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-17 / 21-9 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 27 34
Round 2 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-15 / 21-7 Vivian HOO / WOON Khe Wei 15 30
Round 2 355 HUANG Dongping / LI Wenmei 21-16 / 21-12 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 3 38
Round 2 18 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-12 / 24-22 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 32 38
Round 2 17 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 16-21 / 24-22 / 25-23 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 59 86
Quarter-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 17-21 / 21-18 / 21-13 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 14 65
Quarter-final 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-12 / 21-19 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 5 44
Quarter-final 355 HUANG Dongping / LI Wenmei 15-21 / 21-16 / 21-13 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 6 66
Quarter-final 17 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 19-21 / 21-11 / 21-16 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 18 75
Semi-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-19 / 21-19 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 10 43
Semi-final 17 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 11-21 / 23-21 / 21-15 HUANG Dongping / LI Wenmei 355 73
Final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 14-21 / 21-16 / 21-15 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 17 70
WS (qual)
Round 1 119 Rusydina Antardayu RIODINGIN 21-8 / 21-9 Weng Chi NG 594 23
Round 1 411 CHOW King Ling 21-18 / 21-10 Ana ROVITA 313 27
Round 1 327 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-15 / 14-21 / 21-14 LIN Ying Chun 207 41
Round 1 122 HU Ling Fang 21-15 / 21-15 YEUNG Sum Yee 325 38
Round 1 132 Jennifer TAM 21-10 / 21-12 Chi Leng KUAN 1106 23
Round 1 79 Yulia Yosephin SUSANTO 25-23 / 21-16 CHEUNG Ying Mei 362 49
Round 1 784 LEUNG Yuet Yee 21-15 / 21-18 FAN Ka Yan 290 25
Round 1 383 TSANG Wing Chiu Avery 21-16 / 17-21 / 21-13 Lyanny Alessandra MAINAKY 61 64
Round 2 411 CHOW King Ling 21-9 / 21-11 Rusydina Antardayu RIODINGIN 119 21
Round 2 327 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-14 / 21-14 HU Ling Fang 122 26
Round 2 79 Yulia Yosephin SUSANTO 21-12 / 21-12 Jennifer TAM 132 27
Round 2 784 LEUNG Yuet Yee 12-21 / 21-18 / 21-18 TSANG Wing Chiu Avery 383 48
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-14 Pornpawee CHOCHUWONG 24 33
Round 1 23 Sayaka TAKAHASHI 21-11 / 11-21 / 21-14 CHEUNG Ngan Yi 20 55
Round 1 8 CHEN Yufei 21-15 / 21-13 CHEN Su Yu 46 27
Round 1 10 Saina NEHWAL 21-19 / 23-21 Mette POULSEN 44 46
Round 1 5 SUNG Ji Hyun 21-16 / 21-8 Line Højmark KJAERSFELDT 37 30
Round 1 31 YIP Pui Yin 14-21 / 21-15 / 21-15 LEE Jang Mi 18 64
Round 1 9 HE Bingjiao 21-8 / 21-16 Beiwen ZHANG 12 29
Round 1 19 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-17 / 21-10 CHIANG Ying Li 42 27
Round 1 79 Yulia Yosephin SUSANTO 21-11 / 20-22 / 21-14 Nitchaon JINDAPOL 14 54
Round 1 6 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-12 Porntip BURANAPRASERTSUK 327 26
Round 1 22 Michelle LI 21-16 / 21-13 LEE Chia Hsin 26 35
Round 1 4 Carolina MARIN 21-14 / 21-9 Minatsu MITANI 29 32
Round 1 15 Sayaka SATO 21-10 / 21-9 CHOW King Ling 411 25
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 21-10 / 14-21 / 21-17 KIM Hyo Min 30 56
Round 1 13 Aya OHORI 21-13 / 21-19 Evgeniya KOSETSKAYA 35 30
Round 1 3 PUSARLA V. Sindhu 21-18 / 21-10 LEUNG Yuet Yee 784 26
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-17 / 21-13 Sayaka TAKAHASHI 23 34
Round 2 8 CHEN Yufei 18-21 / 21-19 / 21-10 Saina NEHWAL 10 61
Round 2 5 SUNG Ji Hyun 24-22 / 21-11 YIP Pui Yin 31 45
Round 2 9 HE Bingjiao 21-17 / 21-14 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 19 39
Round 2 6 Ratchanok INTANON 21-3 / 21-14 Yulia Yosephin SUSANTO 79 27
Round 2 22 Michelle LI 19-21 / 21-13 / 11-8 Ret. Carolina MARIN 4 56
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 24-26 / 21-16 / 21-12 Sayaka SATO 15 57
Round 2 3 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-17 Aya OHORI 13 39
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-15 / 23-21 CHEN Yufei 8 37
Quarter-final 5 SUNG Ji Hyun 21-15 / 13-21 / 21-15 HE Bingjiao 9 61
Quarter-final 6 Ratchanok INTANON 21-14 / 21-16 Michelle LI 22 38
Quarter-final 3 PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-19 Akane YAMAGUCHI 2 36
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 21-9 / 18-21 / 21-7 SUNG Ji Hyun 5 52
Semi-final 3 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 21-17 Ratchanok INTANON 6 43
Final 1 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-18 PUSARLA V. Sindhu 3 45
XD (qual)
Round 1 128 Yuki KANEKO / Koharu YONEMOTO 21-18 / 18-21 / 21-17 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 232 44
Round 1 103 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-16 / 16-21 / 21-15 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 172 52
Round 1 135 Alfian Eko PRASETYA / Melati Daeva OKTAVIANTI 27-25 / 21-18 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 55 37
Round 1 46 Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 21-12 / 22-24 / 21-18 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 198 50
Round 1 68 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 18-21 / 21-7 / 21-9 Yohanes Rendy SUGIARTO / Cynthia Shara AYUNIDHA - 31
Round 1 61 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 21-15 / 12-21 / 21-15 Takuto INOUE / Arisa HIGASHINO - 52
Round 1 158 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-18 / 21-11 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 78 33
Round 1 - LI Kuen Hon / LEUNG Sze Lok 20-22 / 21-12 / 21-17 Didit JUANG / Keshya Nurvita HANADIA 248 41
Round 2 103 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-19 / 21-12 Yuki KANEKO / Koharu YONEMOTO 128 32
Round 2 135 Alfian Eko PRASETYA / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-23 / 21-17 / 21-19 Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 46 50
Round 2 61 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 21-16 / 21-16 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 68 29
Round 2 158 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-10 / 21-12 LI Kuen Hon / LEUNG Sze Lok - 21
XD
Round 1 49 Takuro HOKI / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-10 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 34 25
Round 1 18 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 17-21 / 22-20 / 21-13 TSENG Min Hao / HU Ling Fang 31 52
Round 1 19 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-17 / 21-13 LU Kai / TANG Jinhua 252 31
Round 1 135 Alfian Eko PRASETYA / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-18 / 17-21 / 21-19 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 28 56
Round 1 69 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-12 / 21-19 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 37
Round 1 182 ZHANG Nan / LIU Xuanxuan 21-13 / 21-17 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10 35
Round 1 48 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 21-16 / 15-21 / 21-16 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 14 50
Round 1 20 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 18-21 / 21-19 / 21-16 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 103 56
Round 1 60 KIM Won Ho / SHIN Seung Chan 21-15 / 21-6 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 12 26
Round 1 9 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-17 / 16-21 / 21-15 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 61 57
Round 1 30 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-17 / 21-13 LEE Yang / HSU Ya Ching 29 30
Round 1 6 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 24-22 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 33 38
Round 1 158 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 15-21 / 21-19 / 21-16 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 41 55
Round 1 75 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-9 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 104 23
Round 1 36 HE Jiting / DU Yue 21-16 / 21-23 / 21-15 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 13 52
Round 1 24 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-15 / 21-19 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 4 29
Round 2 49 Takuro HOKI / Sayaka HIROTA 21-19 / 18-21 / 21-17 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 18 56
Round 2 19 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-13 / 21-15 Alfian Eko PRASETYA / Melati Daeva OKTAVIANTI 135 26
Round 2 69 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 24-22 / 21-12 ZHANG Nan / LIU Xuanxuan 182 44
Round 2 48 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 21-12 / 21-11 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 20 22
Round 2 9 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-13 / 21-13 KIM Won Ho / SHIN Seung Chan 60 29
Round 2 6 WANG Yilyu / HUANG Dongping 22-20 / 21-6 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 30 31
Round 2 75 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 14-21 / 21-9 / 23-21 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 158 57
Round 2 24 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-17 / 18-21 / 21-12 HE Jiting / DU Yue 36 52
Quarter-final 49 Takuro HOKI / Sayaka HIROTA 21-16 / 21-13 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 19 27
Quarter-final 69 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-17 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 48 42
Quarter-final 6 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-18 / 21-18 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 9 38
Quarter-final 75 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong W.O. Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 24 0
Semi-final 69 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 22-20 Takuro HOKI / Sayaka HIROTA 49 49
Semi-final 75 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-10 / 21-18 WANG Yilyu / HUANG Dongping 6 35
Final 75 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-13 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 69 35
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 72 12 40.0% 2695 89.83 00:42:06 2.13 2 6.7%
MS 30 75 15 50.0% 2683 89.43 00:52:06 1.72 13 43.3%
WD 31 74 12 38.7% 2768 89.29 00:47:39 1.87 8 25.8%
WS 30 68 8 26.7% 2426 80.87 00:40:18 2.01 3 10.0%
XD 30 70 10 33.3% 2570 85.67 00:39:50 2.15 0 0.0%
Total 151 359 57 37.8% 13142 87.03 00:44:25 1.96 26 17.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 38 19 66.7%
Canada 2 1 66.7%
Singapore 2 1 66.7%
Denmark 19 13 59.4%
Malaysia 16 13 55.2%
Korea 17 15 53.1%
Indonesia 25 23 52.1%
Japan 22 21 51.2%
Thailand 16 16 50.0%
Germany 4 4 50.0%
Russia 2 2 50.0%
Spain 1 1 50.0%
France 1 1 50.0%
India 9 10 47.4%
Hong Kong 20 33 37.7%
Chinese Taipei 14 26 35.0%
Australia 2 4 33.3%
U.S.A. 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
England 0 2 0.0%
Macau 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung . SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11