Victor China Open  

Tournament Name: VICTOR China Open 2019
Tournament Dates: 17/09/2019-22/09/2019
Location: China, Changzhou
Category: HSBC BWF World Tour Super 1000

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN
MS Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI
WS Carolina MARIN TAI Tzu Ying
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong WANG Yilyu / HUANG Dongping

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-15 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 9 34
Round 1 64 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-19 / 21-18 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 6 45
Round 1 12 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-6 / 21-9 Jelle MAAS / Robin TABELING 30 25
Round 1 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 15-21 / 21-13 / 21-16 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 31 60
Round 1 15 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-7 / 21-18 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 35 30
Round 1 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 21-11 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 40 21
Round 1 22 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-17 / 21-17 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 16 45
Round 1 14 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-17 / 21-14 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 18 34
Round 1 23 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 20-22 / 21-13 / 21-13 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 24 55
Round 1 8 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-14 / 21-11 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 32 29
Round 1 27 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 22-20 / 21-19 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 17 54
Round 1 3 LI Junhui / LIU Yuchen 21-9 / 21-19 HE Jiting / TAN Qiang 11 30
Round 1 10 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-17 / 21-16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 25 31
Round 1 5 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-14 / 21-17 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 13 39
Round 1 21 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-17 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 20 36
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-15 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 26 25
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 22-20 / 18-21 / 23-21 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 14 60
Round 2 12 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-13 / 22-24 / 27-25 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 64 71
Round 2 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 21-8 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 15 34
Round 2 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 21-19 LU Ching Yao / YANG Po Han 22 39
Round 2 23 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-18 / 14-21 / 25-23 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 8 74
Round 2 3 LI Junhui / LIU Yuchen 19-21 / 21-14 / 21-13 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 27 54
Round 2 5 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-11 / 21-11 LEE Yang / WANG Chi-Lin 10 34
Round 2 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 18-21 / 21-17 / 21-16 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21 55
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-15 / 21-17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 12 34
Quarter-final 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 23-21 / 22-20 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 39
Quarter-final 3 LI Junhui / LIU Yuchen 16-21 / 22-20 / 22-20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 23 63
Quarter-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-12 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 5 29
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-8 / 21-16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 7 26
Semi-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 22-20 / 21-11 LI Junhui / LIU Yuchen 3 32
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 17-21 / 21-15 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 42
MS
Round 1 1 Kento MOMOTA 21-14 / 21-14 LIN Dan 19 49
Round 1 18 Tommy SUGIARTO 21-10 / 21-15 WONG Wing Ki Vincent 32 32
Round 1 17 Kanta TSUNEYAMA 10-21 / 21-14 / 21-16 Viktor AXELSEN 7 61
Round 1 36 LIEW Daren 13-21 / 21-19 / 21-15 Sitthikom THAMMASIN 24 63
Round 1 28 Shesar Hiren RHUSTAVITO 23-21 / 18-21 / 21-10 Jonatan CHRISTIE 6 60
Round 1 11 NG Ka Long Angus 9-21 / 21-18 / 21-19 ZHAO Junpeng 41 54
Round 1 5 CHEN Long 21-16 / 12-21 / 23-21 LEE Zii Jia 14 79
Round 1 29 WANG Tzu Wei 21-16 / 21-19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 26 37
Round 1 35 PARUPALLI Kashyap 21-12 / 21-15 Brice LEVERDEZ 38 38
Round 1 9 Anthony Sinisuka GINTING 21-14 / 19-21 / 21-13 Kenta NISHIMOTO 12 72
Round 1 15 SAI PRANEETH B. 21-19 / 21-23 / 21-14 Suppanyu AVIHINGSANON 37 72
Round 1 21 LU Guangzu 21-5 / 21-9 SHI Yuqi 3 15
Round 1 22 Rasmus GEMKE 21-13 / 14-21 / 21-14 LEE Cheuk Yiu 27 71
Round 1 4 Anders ANTONSEN 2-0 Ret. Mark CALJOUW 34 2
Round 1 23 HUANG Yuxiang 21-15 / 16-21 / 21-17 Kantaphon WANGCHAROEN 13 67
Round 1 2 CHOU Tien Chen 21-12 / 21-10 Khosit PHETPRADAB 30 34
Round 2 1 Kento MOMOTA 21-10 / 21-11 Tommy SUGIARTO 18 37
Round 2 17 Kanta TSUNEYAMA 21-12 / 21-19 LIEW Daren 36 42
Round 2 11 NG Ka Long Angus 21-10 / 21-10 Shesar Hiren RHUSTAVITO 28 34
Round 2 5 CHEN Long 21-10 / 21-17 WANG Tzu Wei 29 48
Round 2 9 Anthony Sinisuka GINTING 23-21 / 15-21 / 21-12 PARUPALLI Kashyap 35 70
Round 2 15 SAI PRANEETH B. 21-19 / 21-19 LU Guangzu 21 48
Round 2 4 Anders ANTONSEN 21-11 / 21-15 Rasmus GEMKE 22 45
Round 2 2 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-18 HUANG Yuxiang 23 51
Quarter-final 1 Kento MOMOTA 21-11 / 21-8 Kanta TSUNEYAMA 17 36
Quarter-final 5 CHEN Long 21-13 / 21-13 NG Ka Long Angus 11 45
Quarter-final 9 Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-6 / 21-16 SAI PRANEETH B. 15 55
Quarter-final 4 Anders ANTONSEN 21-17 / 21-11 CHOU Tien Chen 2 49
Semi-final 1 Kento MOMOTA 19-21 / 21-18 / 21-16 CHEN Long 5 87
Semi-final 9 Anthony Sinisuka GINTING 18-21 / 21-5 / 21-14 Anders ANTONSEN 4 67
Final 1 Kento MOMOTA 19-21 / 21-17 / 21-19 Anthony Sinisuka GINTING 9 90
WD
Round 1 1 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-15 / 22-24 / 21-17 DONG Wenjing / FENG Xueying 23 70
Round 1 8 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-16 / 21-14 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 37 36
Round 1 22 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 17-21 / 21-14 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 18 62
Round 1 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-15 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 15 33
Round 1 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 8-21 / 21-15 / 21-18 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 10 52
Round 1 7 DU Yue / LI Yinhui 21-17 / 21-15 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 52 52
Round 1 30 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 18-21 / 21-17 / 26-24 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21 73
Round 1 53 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-9 / 21-12 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 36 27
Round 1 32 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21-11 / 21-12 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 43 28
Round 1 6 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-17 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 29 41
Round 1 25 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-19 / 21-13 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 35 41
Round 1 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-15 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 17 45
Round 1 20 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 22-20 / 21-18 Emilie LEFEL / Anne TRAN 28 50
Round 1 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-18 / 21-15 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 26 41
Round 1 24 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-13 / 11-8 Ret. CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 77 25
Round 1 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 16-21 / 21-18 / 21-8 LI Wenmei / ZHENG Yu 13 62
Round 2 53 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 23-21 / 21-17 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 1 46
Round 2 8 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-13 / 21-13 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 22 40
Round 2 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-15 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 11 37
Round 2 7 DU Yue / LI Yinhui 21-15 / 23-21 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 30 50
Round 2 6 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 15-21 / 21-16 / 21-10 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 32 55
Round 2 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-7 / 21-8 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 25 32
Round 2 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-14 / 15-21 / 21-18 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 20 60
Round 2 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-17 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 24 39
Quarter-final 53 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-14 / 7-21 / 24-22 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 8 61
Quarter-final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-19 / 21-11 DU Yue / LI Yinhui 7 39
Quarter-final 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-12 / 21-16 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 6 48
Quarter-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 19-21 / 21-16 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 5 72
Semi-final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-13 / 23-25 / 21-16 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 53 82
Semi-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 15-21 / 21-16 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 2 73
Final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-14 / 21-18 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 3 40
WS
Round 1 33 Evgeniya KOSETSKAYA 20-22 / 21-17 / 24-22 Akane YAMAGUCHI 1 46
Round 1 16 Sayaka TAKAHASHI 12-21 / 21-17 / 21-19 Nitchaon JINDAPOL 21 56
Round 1 6 Ratchanok INTANON 21-17 / 21-17 Line HĂžjmark KJAERSFELDT 20 36
Round 1 23 CHEN Xiaoxin 21-12 / 21-13 YIP Pui Yin 47 38
Round 1 24 Carolina MARIN 21-16 / 21-18 Nozomi OKUHARA 3 46
Round 1 11 Beiwen ZHANG 14-21 / 21-19 / 21-16 Gregoria Mariska TUNJUNG 14 41
Round 1 7 HE Bingjiao 21-18 / 21-17 HAN Yue 13 36
Round 1 10 SUNG Ji Hyun 21-11 / 22-20 CAI Yanyan 17 38
Round 1 15 Pornpawee CHOCHUWONG 23-21 / 11-21 / 21-19 Michelle LI 9 71
Round 1 5 PUSARLA V. Sindhu 21-18 / 21-12 LI Xuerui 19 35
Round 1 22 Se Young AN 21-4 / 21-18 Yvonne LI 41 34
Round 1 2 CHEN Yufei 21-18 / 21-9 DENG Joy Xuan - 33
Round 1 27 KIM Ga Eun 12-21 / 21-12 / 21-13 Fitriani FITRIANI 30 52
Round 1 18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-10 / 21-17 Saina NEHWAL 8 44
Round 1 26 Aya OHORI 21-9 / 21-10 CHEUNG Ngan Yi 29 29
Round 1 4 TAI Tzu Ying 21-9 / 21-16 Soniia CHEAH 32 32
Round 2 16 Sayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-15 Evgeniya KOSETSKAYA 33 36
Round 2 6 Ratchanok INTANON 21-14 / 21-11 CHEN Xiaoxin 23 40
Round 2 24 Carolina MARIN 21-17 / 21-12 Beiwen ZHANG 11 36
Round 2 7 HE Bingjiao 21-15 / 21-11 SUNG Ji Hyun 10 39
Round 2 15 Pornpawee CHOCHUWONG 12-21 / 21-13 / 21-19 PUSARLA V. Sindhu 5 58
Round 2 2 CHEN Yufei 20-22 / 21-17 / 21-15 Se Young AN 22 71
Round 2 18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-19 / 21-16 KIM Ga Eun 27 44
Round 2 4 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-14 Aya OHORI 26 37
Quarter-final 16 Sayaka TAKAHASHI 14-21 / 21-14 / 22-20 Ratchanok INTANON 6 60
Quarter-final 24 Carolina MARIN 11-21 / 21-14 / 21-15 HE Bingjiao 7 58
Quarter-final 2 CHEN Yufei 22-20 / 21-13 Pornpawee CHOCHUWONG 15 44
Quarter-final 4 TAI Tzu Ying 21-17 / 21-10 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 18 33
Semi-final 24 Carolina MARIN 20-22 / 21-13 / 21-18 Sayaka TAKAHASHI 16 72
Semi-final 4 TAI Tzu Ying 6-21 / 21-13 / 22-20 CHEN Yufei 2 54
Final 24 Carolina MARIN 14-21 / 21-17 / 21-18 TAI Tzu Ying 4 65
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-12 / 21-12 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 22 26
Round 1 31 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-14 / 21-16 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 20 34
Round 1 27 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 22-20 / 17-21 / 21-17 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 7 50
Round 1 28 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-9 / 21-7 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 30 26
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 17-21 / 21-17 / 21-14 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 9 63
Round 1 13 HE Jiting / DU Yue 21-11 / 21-10 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 32 23
Round 1 19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-18 / 16-21 / 21-12 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 14 57
Round 1 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-14 / 21-12 OU Xuanyi / FENG Xueying 23 29
Round 1 11 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-16 / 19-21 / 21-18 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 15 55
Round 1 8 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-16 / 21-18 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 12 44
Round 1 21 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-12 / 23-21 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 24 31
Round 1 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-19 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 10 44
Round 1 18 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 21-13 / 16-21 / 26-24 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 26 63
Round 1 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 21-10 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 41 35
Round 1 17 LU Kai / CHEN Lu 21-16 / 21-18 Robin TABELING / Selena PIEK 16 35
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-9 / 21-18 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 33 31
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-9 / 21-10 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 31 23
Round 2 28 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-11 / 16-21 / 21-12 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 27 54
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-12 / 21-10 HE Jiting / DU Yue 13 36
Round 2 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-15 / 21-18 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 19 35
Round 2 11 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 18-21 / 21-17 / 22-20 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 8 70
Round 2 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 19-21 / 21-10 / 21-11 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21 48
Round 2 18 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 17-21 / 23-21 / 21-18 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 65
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 21-12 LU Kai / CHEN Lu 17 34
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-15 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 28 31
Quarter-final 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-17 / 21-13 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 38
Quarter-final 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-16 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 11 41
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 24-22 / 21-17 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 18 38
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-15 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 6 31
Semi-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 21-10 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 4 40
Final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-17 / 13-21 / 21-16 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 52

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 2645 85.32 00:41:15 2.07 5 16.1%
MS 30 74 14 46.7% 2637 87.9 00:53:36 1.64 12 40.0%
WD 30 71 11 36.7% 2593 86.43 00:49:34 1.74 9 30.0%
WS 31 74 12 38.7% 2682 86.52 00:45:37 1.9 5 16.1%
XD 31 72 10 32.3% 2609 84.16 00:41:21 2.04 4 12.9%
Total 153 362 56 36.6% 13166 86.05 00:46:13 1.86 35 22.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 5 0 100.0%
Indonesia 24 14 63.2%
Japan 28 18 60.9%
China 32 24 57.1%
Korea 14 12 53.8%
Australia 1 1 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
Chinese Taipei 9 10 47.4%
Denmark 7 8 46.7%
India 7 9 43.8%
Thailand 10 13 43.5%
Malaysia 8 12 40.0%
Germany 2 5 28.6%
Hong Kong 2 6 25.0%
Canada 1 4 20.0%
Netherlands 1 4 20.0%
Russia 1 4 20.0%
England 1 4 20.0%
Ireland 0 1 0.0%
France 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-17 / 21-19
2018 Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA 23-21 / 21-19
2017 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-13
2016 Jan O JORGENSEN CHEN Long 22-20 / 21-13
2015 LEE Chong Wei CHEN Long 21-15 / 21-11
2014 KIDAMBI Srikanth LIN Dan 21-19 / 21-17
2013 CHEN Long WANG Zhengming 19-21 / 21-8 / 21-14
2012 CHEN Long WANG Zhengming 21-19 / 21-18
2011 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 26-24
2010 CHEN Long BAO Chunlai 9-21 / 21-14 / 21-16
2009 LIN Dan Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-12
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 21-9
2007 BAO Chunlai LEE Chong Wei 21-12 / 21-13
2006 CHEN Hong BAO Chunlai 21-17 / 21-19
2005 CHEN Hong BAO Chunlai 15-12 / 8-15 / 15-9
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-11 / 15-10
2003 LIN Dan Choong Hann WONG 17-16 / 15-12
2002 Choong Hann WONG CHEN Hong 12-15 / 15-5 / 15-9
2001 XIA Xuanze Choong Hann WONG 7-3 / 3-7 / 7-2
1999 DONG Jiong PERMADI Fung 15-2 / 15-7
1997 DONG Jiong LUO Yigang 15-10 / 15-2
1996 PERMADI Fung LUO Yigang 15-12 / 15-9
1995 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9
1994 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-12
1993 Joko SUPRIANTO Ardy B WIRANATA 15-8 / 5-15 / 15-7
1992 Hermawan SUSANTO WU Wenkai 18-13 / 15-9
1991 Allan BUDI KUSUMA Jianhua ZHAO 7-15 / 15-5 / 15-12
1989 Ardy B WIRANATA XIONG Guobao 17-15 / 15-12