Thailand Masters  

Tournament Name: PRINCESS SIRIVANNAVARI Thailand Masters 2018
Tournament Dates: 09/01/2018-14/01/2018
Location: Thailand, Bangkok
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO
MS Tommy SUGIARTO LEONG Jun Hao
WD Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI
WS Nitchaon JINDAPOL Pornpawee CHOCHUWONG
XD CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - ARKORNNIT THAPTIMDONG / THAWORNWONG Tossapol 13-21 / 24-22 / 21-19 Danny Bawa CHRISNANTA / HEE Yong Kai Terry 269 47
Round 1 - Weeraphat PHAKJARUNG / Panthorn SAENGVANICH 21-12 / 21-16 HARI KIRAN CHEREDDI / K. Ajay Kumar 308 20
Round 1 498 Rizky KURNIAWAN / Komandani Maytri SUGIARTO 23-21 / 21-18 Tanawat TOPATTANAKUL / Nuttanant WAICHAMEE - 33
Round 1 398 HO Wai Lun / TAM Chun Hei 21-11 / 15-21 / 21-9 Parinyawat THONGNUAM / Natchanon TULAMOK 388 42
MD
Round 1 16 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-12 / 14-21 / 21-16 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok - 38
Round 1 145 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 21-19 / 21-19 MANDIRAJU Anilkumar Raju / Venkat Gaurav PRASAD 142 30
Round 1 97 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 21-17 / 12-21 / 21-18 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 24 52
Round 1 60 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 22-20 / 26-28 / 21-16 Rizky KURNIAWAN / Komandani Maytri SUGIARTO 498 60
Round 1 23 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-7 / 21-18 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 49 29
Round 1 61 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 21-13 / 17-21 / 21-17 HO Wai Lun / TAM Chun Hei 398 55
Round 1 38 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-15 / 25-23 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Mek NARONGRIT 298 39
Round 1 - Richard EIDESTEDT / Robin TABELING 21-9 / 21-10 Maftuki MUHAMMAD / Yohanes Timothy Yacob RAMBITAN - 23
Round 1 - CHAN Tsz Kit / CHUNG Yonny 21-12 / 21-12 Minh BAO / Bao Duc DUONG 84 23
Round 1 78 Supak JOMKOH / Pakin KUNA-ANUVIT 21-17 / 19-21 / 21-18 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 36 45
Round 1 - LAM Wai Lok / LI Kuen Hon 16-21 / 21-13 / 21-17 Wirawan IHSAN ADAM / Redy PERDANA - 39
Round 1 29 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-6 / 21-16 Kapil CHAUDHARY / Brijesh YADAV 111 18
Round 1 299 Wachirawit SOTHON / Natthapat TRINKAJEE 21-19 / 21-16 Weeraphat PHAKJARUNG / Panthorn SAENGVANICH - 34
Round 1 55 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 19-21 / 21-17 / 21-15 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 33 57
Round 1 - Hee Chun MAK / YEUNG Shing Choi 21-9 / 21-4 ARKORNNIT THAPTIMDONG / THAWORNWONG Tossapol - 23
Round 1 17 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 23-21 / 18-21 / 21-17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 42 66
Round 2 16 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-23 / 21-13 / 23-21 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 145 59
Round 2 97 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 21-17 / 21-16 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 60 32
Round 2 23 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-8 / 21-12 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 61 23
Round 2 38 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-16 / 21-18 Richard EIDESTEDT / Robin TABELING - 37
Round 2 78 Supak JOMKOH / Pakin KUNA-ANUVIT 21-11 / 21-17 CHAN Tsz Kit / CHUNG Yonny - 26
Round 2 29 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-7 / 21-11 LAM Wai Lok / LI Kuen Hon - 18
Round 2 55 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 15-21 / 21-13 / 21-14 Wachirawit SOTHON / Natthapat TRINKAJEE 299 56
Round 2 17 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-15 / 21-9 Hee Chun MAK / YEUNG Shing Choi - 24
Quarter-final 16 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-15 / 21-11 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 97 31
Quarter-final 38 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-19 / 21-11 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 23 36
Quarter-final 29 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 25-23 / 21-16 Supak JOMKOH / Pakin KUNA-ANUVIT 78 35
Quarter-final 55 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 24-22 / 21-19 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 17 37
Semi-final 38 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-17 / 21-17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 16 36
Semi-final 55 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 21-15 / 22-20 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 29 35
Final 55 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 21-18 / 11-21 / 22-20 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 38 60
MS (qual)
Round 1 243 Mek NARONGRIT 21-16 / 8-21 / 23-21 CHONG Yee Han 147 50
Round 1 139 Fikri Ihsandi HADMADI 21-19 / 23-21 Shreyansh JAISWAL 178 39
Round 1 129 Teck Zhi SOO 21-7 / 21-18 Chico Aura DWI WARDOYO 170 30
Round 1 215 LEONG Jun Hao 11-21 / 21-18 / 21-9 Kantawat LEELAVECHABUTR 162 55
Round 1 136 Mithun MANJUNATH 21-17 / 21-7 Henrikho KHO WIBOWO 145 30
Round 1 124 Hashiru SHIMONO 21-13 / 21-13 Chirag SEN 213 31
Round 1 219 Kunlavut VITIDSARN 21-15 / 21-14 LE Duc Phat 151 27
Round 1 226 Dionysius Hayom RUMBAKA 18-21 / 21-15 / 21-17 Korakrit LAOTRAKUL 235 58
Round 2 139 Fikri Ihsandi HADMADI 21-11 / 21-12 Mek NARONGRIT 243 27
Round 2 215 LEONG Jun Hao 21-18 / 21-18 Teck Zhi SOO 129 36
Round 2 124 Hashiru SHIMONO 21-15 / 21-12 Mithun MANJUNATH 136 37
Round 2 226 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 21-19 Kunlavut VITIDSARN 219 30
MS
Round 1 17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-14 / 21-12 Fikri Ihsandi HADMADI 139 30
Round 1 58 Kantaphon WANGCHAROEN 20-22 / 21-10 / 21-4 Thomas ROUXEL 79 54
Round 1 128 Cao Cuong PHAM 21-15 / 21-17 Ygor COELHO 31 29
Round 1 47 Ihsan Maulana MUSTOFA 23-21 / 21-6 Abhishek YELIGAR 92 38
Round 1 35 HU Yun 17-21 / 21-10 / 21-13 Shesar Hiren RHUSTAVITO 94 45
Round 1 73 Panji Ahmad MAULANA 21-19 / 21-19 Sitthikom THAMMASIN 111 52
Round 1 215 LEONG Jun Hao 24-22 / 21-19 Zulfadli ZULKIFFLI 44 58
Round 1 81 Firman Abdul KHOLIK 21-11 / 20-22 / 21-19 Kim BRUUN 67 63
Round 1 55 Tien Minh NGUYEN 21-8 / 20-22 / 21-8 Jason Anthony HO-SHUE 90 50
Round 1 46 Suppanyu AVIHINGSANON 21-15 / 22-20 LEE Cheuk Yiu 41 43
Round 1 52 WEI Nan 21-19 / 21-9 Adulrach NAMKUL 104 31
Round 1 88 LIEW Daren 21-18 / 18-21 / 23-21 Khosit PHETPRADAB 26 75
Round 1 124 Hashiru SHIMONO 21-18 / 13-21 / 15-7 Ret. Dionysius Hayom RUMBAKA 226 56
Round 1 57 Misha ZILBERMAN 21-13 / 23-21 Karan Rajan RAJARAJAN 108 41
Round 1 59 Pannawit THONGNUAM 21-18 / 21-13 Jia Wei TAN 107 39
Round 1 25 Tommy SUGIARTO 21-13 / 21-14 Lucas CORVEE 60 34
Round 2 58 Kantaphon WANGCHAROEN 21-19 / 11-4 Ret. Tanongsak SAENSOMBOONSUK 17 32
Round 2 47 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-17 / 21-14 Cao Cuong PHAM 128 31
Round 2 35 HU Yun 21-14 / 21-8 Panji Ahmad MAULANA 73 28
Round 2 215 LEONG Jun Hao 25-23 / 21-12 Firman Abdul KHOLIK 81 41
Round 2 46 Suppanyu AVIHINGSANON 21-13 / 9-21 / 21-19 Tien Minh NGUYEN 55 68
Round 2 88 LIEW Daren 21-17 / 21-11 WEI Nan 52 32
Round 2 124 Hashiru SHIMONO 18-21 / 21-7 / 21-14 Misha ZILBERMAN 57 62
Round 2 25 Tommy SUGIARTO 21-18 / 21-14 Pannawit THONGNUAM 59 41
Quarter-final 58 Kantaphon WANGCHAROEN 21-14 / 21-13 Ihsan Maulana MUSTOFA 47 39
Quarter-final 215 LEONG Jun Hao 21-15 / 20-22 / 21-7 HU Yun 35 55
Quarter-final 88 LIEW Daren 21-15 / 21-18 Suppanyu AVIHINGSANON 46 43
Quarter-final 25 Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-8 Hashiru SHIMONO 124 36
Semi-final 215 LEONG Jun Hao 20-22 / 21-19 / 21-18 Kantaphon WANGCHAROEN 58 76
Semi-final 25 Tommy SUGIARTO 17-21 / 21-17 / 21-18 LIEW Daren 88 55
Final 25 Tommy SUGIARTO 21-16 / 21-15 LEONG Jun Hao 215 43
WD (qual)
Round 1 482 Chonnicha CHAROENWAT / Papatsorn EKSORAKUL 21-18 / 22-20 Kunjira KHONGDEE / Nichakarn KWANDAENG 691 29
Round 1 482 Thidarat KLEEBYEESOON / walaiphan PATIMON 21-11 / 21-7 Phakhawadi SUKJAI / Runshida SUKJAI - 19
Round 1 691 Ploynaputh ANANDECHJURAKUN / Mattana HEMRACHATANUN 21-18 / 16-21 / 21-18 Sararat CHUEBOCA / Suphapich SILPRAKOB 588 40
Round 1 354 Manassiri BOWONWITTHANAKUL / Suangsupa SUPPASANG 12-21 / 22-20 / 21-17 Maytinee KUNAANUVIT / Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN 890 47
WD
Round 1 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-11 / 21-12 Chonnicha CHAROENWAT / Papatsorn EKSORAKUL 482 22
Round 1 92 Kittipak DUBTHUK / Natcha SAENGCHOTE 21-12 / 21-13 Manassiri BOWONWITTHANAKUL / Suangsupa SUPPASANG 354 23
Round 1 60 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-14 / 21-9 Suchanya KANCHANASAKA / Nannapas SUKKLAD 251 26
Round 1 93 Ruethaichanok LAISUAN / Supamart MINGCHUA 22-20 / 21-18 Amanda HOGSTROM / Clara NISTAD 127 40
Round 1 21 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-10 / 21-12 POON Lok Yan / WU Yi Ting - 30
Round 1 128 Yulfira BARKAH / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-15 / 21-17 Saranchana CHAIKITTIWAT / Sanicha CHUMNIBANNAKARN - 36
Round 1 40 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 22-20 / 21-18 Supissara PAEWSAMPRAN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 126 36
Round 1 123 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-13 / 21-15 ONG Ren-ne / WONG Jia Ying Crystal 74 30
Round 1 - NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 21-8 / 21-9 Aghisna Fathkul LAILI / Zahra Mahria Rossedy PERMATA - 17
Round 1 68 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 21-8 / 21-13 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 69 31
Round 1 191 Aparna BALAN / Sruthi K.P 21-19 / 17-21 / 21-12 Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 57 54
Round 1 23 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-13 / 21-11 Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL / Supanida KATETHONG 300 36
Round 1 - NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 21-6 / 21-10 Ariel LEE / Sydney LEE 129 17
Round 1 30 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21-14 / 21-9 Ploynaputh ANANDECHJURAKUN / Mattana HEMRACHATANUN 691 26
Round 1 148 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 22-20 / 21-12 Thidarat KLEEBYEESOON / walaiphan PATIMON 482 26
Round 1 20 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-11 / 21-18 Pattaranan CHAMNAKTAN / Natchpapha CHATUPORNKARNCHANA - 29
Round 2 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-19 / 21-10 Kittipak DUBTHUK / Natcha SAENGCHOTE 92 37
Round 2 60 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-9 / 21-5 Ruethaichanok LAISUAN / Supamart MINGCHUA 93 23
Round 2 21 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-18 / 15-21 / 21-7 Yulfira BARKAH / Nitya Krishinda MAHESWARI 128 64
Round 2 123 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-15 / 21-14 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 40 32
Round 2 68 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 21-18 / 21-9 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying - 45
Round 2 23 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-12 / 21-10 Aparna BALAN / Sruthi K.P 191 28
Round 2 30 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21-15 / 21-18 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting - 31
Round 2 20 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-15 / 21-17 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 148 27
Quarter-final 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 12-21 / 21-19 / 21-16 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 60 59
Quarter-final 21 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-11 / 21-14 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 123 36
Quarter-final 68 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 5-4 Ret. Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 23 9
Quarter-final 20 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-18 / 21-9 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 30 34
Semi-final 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 18-21 / 21-13 / 21-17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21 88
Semi-final 20 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-14 / 21-18 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 68 40
Final 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-19 / 21-17 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 20 52
WS (qual)
Round 1 219 Chasinee KOREPAP 21-17 / 15-21 / 21-13 Benyapa AIMSAARD 276 47
Round 1 263 Mattana HEMRACHATANUN 21-8 / 21-10 Piramon CHAMNAKTAN 260 19
Round 1 179 Nuntakarn AIMSAARD 16-21 / 21-7 / 21-6 Krestina SILICH 222 35
Round 1 173 Manassanan LERTHATTASIN 17-21 / 21-15 / 21-18 Supanida KATETHONG 196 55
WS
Round 1 13 Nitchaon JINDAPOL 21-13 / 21-12 Nuntakarn AIMSAARD 179 26
Round 1 132 Mugdha AGREY 21-15 / 21-13 Febby ANGGUNI 146 25
Round 1 43 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-8 / 18-21 / 21-11 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 92 40
Round 1 72 Yulia Yosephin SUSANTO 21-19 / 19-21 / 21-9 CHUA Hui Zhen Grace 96 68
Round 1 29 Soniia CHEAH 21-12 / 21-14 Mattana HEMRACHATANUN 263 30
Round 1 138 Thamolwan POOPRADUBSIL 22-20 / 21-17 VAIDEHI CHOUDHARI 104 33
Round 1 30 YIP Pui Yin 21-11 / 21-7 Rusydina Antardayu RIODINGIN 118 25
Round 1 155 Natsumi SHIMODA 14-21 / 21-11 / 21-8 Lyanny Alessandra MAINAKY 66 43
Round 1 125 Phittayaporn CHAIWAN 21-6 / 21-12 Hsuan-Yu Wendy CHEN 71 24
Round 1 64 Natsuki NIDAIRA 21-10 / 22-20 Dinar Dyah AYUSTINE 36 35
Round 1 68 HO Yen Mei 21-14 / 17-21 / 21-11 Jesica MULJATI 115 51
Round 1 23 Pornpawee CHOCHUWONG 21-8 / 21-5 Delphine LANSAC 56 27
Round 1 97 KISONA Selvaduray 16-21 / 21-12 / 21-14 Ruselli HARTAWAN 83 48
Round 1 50 GOH Jin Wei 21-16 / 17-21 / 21-14 Chasinee KOREPAP 219 62
Round 1 173 Manassanan LERTHATTASIN 21-10 / 21-13 Vaishnavi Reddy JAKKA 93 29
Round 1 62 LEE Ying Ying 21-18 / 21-6 Chananchida JUCHAROEN 169 33
Round 2 13 Nitchaon JINDAPOL 21-13 / 21-13 Mugdha AGREY 132 30
Round 2 43 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-10 / 21-18 Yulia Yosephin SUSANTO 72 37
Round 2 29 Soniia CHEAH 21-14 / 21-10 Thamolwan POOPRADUBSIL 138 36
Round 2 155 Natsumi SHIMODA 14-21 / 21-13 / 21-17 YIP Pui Yin 30 50
Round 2 125 Phittayaporn CHAIWAN 15-21 / 21-12 / 21-14 Natsuki NIDAIRA 64 59
Round 2 23 Pornpawee CHOCHUWONG 21-16 / 17-21 / 21-18 HO Yen Mei 68 55
Round 2 97 KISONA Selvaduray 21-18 / 13-21 / 21-10 GOH Jin Wei 50 51
Round 2 62 LEE Ying Ying 21-11 / 21-11 Manassanan LERTHATTASIN 173 29
Quarter-final 13 Nitchaon JINDAPOL 21-13 / 22-20 Gregoria Mariska TUNJUNG 43 44
Quarter-final 29 Soniia CHEAH 21-16 / 21-6 Natsumi SHIMODA 155 30
Quarter-final 23 Pornpawee CHOCHUWONG 21-16 / 21-16 Phittayaporn CHAIWAN 125 37
Quarter-final 97 KISONA Selvaduray 23-21 / 21-17 LEE Ying Ying 62 40
Semi-final 13 Nitchaon JINDAPOL 16-21 / 21-15 / 21-17 Soniia CHEAH 29 72
Semi-final 23 Pornpawee CHOCHUWONG 14-21 / 21-9 / 21-11 KISONA Selvaduray 97 50
Final 13 Nitchaon JINDAPOL 21-11 / 21-18 Pornpawee CHOCHUWONG 23 45
XD (qual)
Round 1 323 Parinyawat THONGNUAM / Kittipak DUBTHUK 23-21 / 21-16 Pakin KUNA-ANUVIT / Supissara PAEWSAMPRAN 390 32
Round 1 289 Natchanon TULAMOK / Natcha SAENGCHOTE 21-9 / 21-18 Charongrat NOBSAMRONG / Sararat CHUEBOCA - 24
Round 1 - YEUNG Shing Choi / YEUNG Nga Ting 21-8 / 21-14 Apichasit TEERAWIWAT / Supamart MINGCHUA - 20
Round 1 390 Supak JOMKOH / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-17 / 21-18 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL 296 26
XD
Round 1 205 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 16-21 / 21-11 / 21-13 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 67 40
Round 1 148 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 21-18 / 21-13 TAM Chun Hei / POON Lok Yan - 22
Round 1 46 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 21-15 / 21-16 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 74 33
Round 1 - CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 13-21 / 21-14 / 21-11 Natchanon TULAMOK / Natcha SAENGCHOTE 289 40
Round 1 39 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-16 / 21-13 Parinyawat THONGNUAM / Kittipak DUBTHUK 323 28
Round 1 48 Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 21-13 / 21-11 Komandani Maytri SUGIARTO / Maretha Dea GIOVANI - 25
Round 1 88 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 14-21 / 21-11 / 21-8 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 152 37
Round 1 - YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 21-10 / 21-14 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 143 24
Round 1 60 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 19-21 / 21-18 / 21-17 Richard EIDESTEDT / Clara NISTAD 130 57
Round 1 58 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 21-15 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 133 29
Round 1 - Ronald RONALD / Mychelle Crhystine BANDASO 21-18 / 21-19 Julien MAIO / Amanda HOGSTROM - 32
Round 1 37 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 21-13 / 21-17 Kittisak NAMDASH / Savitree AMITRAPAI - 31
Round 1 - Hee Chun MAK / WU Yi Ting 22-20 / 21-17 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 107 23
Round 1 45 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-17 / 21-23 / 21-17 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 42 60
Round 1 75 Danny Bawa CHRISNANTA / WONG Jia Ying Crystal 17-21 / 21-16 / 21-19 Supak JOMKOH / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 390 41
Round 1 24 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 21-17 / 21-11 YEUNG Shing Choi / YEUNG Nga Ting - 27
Round 2 148 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 21-17 / 21-14 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 205 29
Round 2 - CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 21-7 / 21-11 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 46 25
Round 2 39 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-18 / 21-17 Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 48 39
Round 2 88 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 20-22 / 21-12 / 21-19 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau - 58
Round 2 58 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-14 / 21-19 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 60 34
Round 2 37 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 21-19 / 21-18 Ronald RONALD / Mychelle Crhystine BANDASO - 35
Round 2 45 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-11 / 21-15 Hee Chun MAK / WU Yi Ting - 27
Round 2 24 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 21-16 / 21-19 Danny Bawa CHRISNANTA / WONG Jia Ying Crystal 75 31
Quarter-final - CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 21-13 / 21-18 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 148 28
Quarter-final 88 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 21-16 / 21-14 Jacco ARENDS / Selena PIEK 39 35
Quarter-final 58 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-11 / 21-13 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 37 29
Quarter-final 45 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-18 / 21-15 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 24 32
Semi-final 88 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 21-19 / 21-13 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei - 30
Semi-final 58 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-15 / 21-11 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 45 32
Final 58 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-15 / 14-21 / 21-16 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 88 67

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2687 86.68 00:37:56 2.28 3 9.7%
MS 29 68 10 34.5% 2478 85.45 00:45:56 1.86 5 17.2%
WD 30 64 4 13.3% 2227 74.23 00:35:50 2.07 2 6.7%
WS 31 74 12 38.7% 2562 82.65 00:40:46 2.03 3 9.7%
XD 31 70 8 25.8% 2538 81.87 00:34:50 2.35 2 6.5%
Total 152 349 45 29.6% 12492 82.18 00:39:00 2.11 15 9.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 9 4 69.2%
Malaysia 36 18 66.7%
Australia 5 4 55.6%
Indonesia 40 34 54.0%
Thailand 65 60 52.0%
Germany 1 1 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Hong Kong 13 18 41.9%
Netherlands 2 4 33.3%
Vietnam 2 4 33.3%
Canada 1 2 33.3%
France 3 7 30.0%
Sweden 1 3 25.0%
Singapore 1 4 20.0%
India 3 13 18.8%
Belarus 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Russia 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
Denmark 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2020 NG Ka Long Angus Kenta NISHIMOTO 16-21 / 21-13 / 21-12
2019 LOH Kean Yew LIN Dan 21-19 / 21-18
2018 Tommy SUGIARTO LEONG Jun Hao 21-16 / 21-15
2017 Tommy SUGIARTO Kantaphon WANGCHAROEN 21-17 / 21-11
2016 LEE Hyun Il HU Yun 21-18 / 21-19