Thailand Open  

Tournament Name: GR TOYOTA GAZOO RACING Thailand Open 2022
Tournament Dates: 17/05/2022-22/05/2022
Location: Thailand, Bangkok
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO
MS LEE Zii Jia LI Shifeng
WD Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA
WS TAI Tzu Ying CHEN Yufei
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - CHANG Ko-Chi / PO Li-Wei 21-10 / 21-14 Prad TANGSRIRAPEEPHAN / Pannawat THEERAPANITNUN - 25
Round 1 131 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / LIM Khim Wah 16-21 / 23-21 / 22-20 Rory EASTON / Zach RUSS 70 68
Round 1 - LIANG Weikeng / WANG Chang 21-7 / 21-13 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA 77 23
Round 1 180 Weeraphat PHAKJARUNG / Wongsathorn THONGKHAM 19-21 / 21-16 / 21-12 Pakin KUNA-ANUVIT / Natchanon TULAMOK - 45
MD
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-19 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 48 32
Round 1 20 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-13 / 14-21 / 21-12 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 41 46
Round 1 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-8 / 21-16 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 73 33
Round 1 24 LU Ching Yao / YANG Po Han 17-21 / 21-18 / 21-12 Ben LANE / Sean VENDY 19 56
Round 1 3 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 18-21 / 21-12 / 21-11 GOH V Shem / LOW Juan Shen 99 53
Round 1 - LIANG Weikeng / WANG Chang 23-21 / 21-11 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 46 34
Round 1 12 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-7 / 21-15 Shyam PRASAD / S. Sunjith (Jr) 149 21
Round 1 28 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 24-22 / 26-24 Fabien DELRUE / William VILLEGER 33 60
Round 1 22 Akira KOGA / Taichi SAITO 22-20 / 21-19 Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 75 42
Round 1 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-16 / 21-13 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 45 30
Round 1 31 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-17 / 14-21 / 21-19 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 106 61
Round 1 35 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-17 / 15-21 / 21-12 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 62 45
Round 1 32 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-12 / 19-21 / 21-19 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 38 57
Round 1 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 13-21 / 21-12 / 21-9 Weeraphat PHAKJARUNG / Wongsathorn THONGKHAM 180 40
Round 1 39 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 21-15 / 21-14 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / LIM Khim Wah 131 34
Round 1 4 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-15 / 23-21 CHANG Ko-Chi / PO Li-Wei - 39
Round 2 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 18-21 / 21-16 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 20 47
Round 2 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-11 / 21-6 LU Ching Yao / YANG Po Han 24 32
Round 2 3 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-13 / 19-21 / 21-13 LIANG Weikeng / WANG Chang - 50
Round 2 12 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-16 / 21-11 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 28 31
Round 2 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-13 / 21-18 Akira KOGA / Taichi SAITO 22 34
Round 2 31 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-17 / 21-15 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 35 46
Round 2 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-18 / 21-16 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 32 32
Round 2 4 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-15 / 21-14 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 39 30
Quarter-final 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 21-15 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 30
Quarter-final 3 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 23-21 / 21-15 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 12 42
Quarter-final 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 19-21 / 21-4 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 31 49
Quarter-final 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-17 / 21-10 LEE Yang / WANG Chi-Lin 4 29
Semi-final 3 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-23 / 21-18 / 21-18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9 69
Semi-final 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 21-14 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 6 34
Final 3 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 13-4 Ret. Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 7 9
MS (qual)
Round 1 80 Ade Resky DWICAHYO 21-10 / 21-15 Adham Hatem ELGAMAL 104 22
Round 1 64 Max WEISSKIRCHEN 21-11 Ret. CHEAM June Wei 72 13
Round 1 81 Priyanshu RAJAWAT 21-17 / 21-16 Christo POPOV 58 45
Round 1 49 LI Shifeng 21-3 / 17-21 / 21-7 SUN Feixiang 55 59
Round 1 73 Kiran GEORGE 21-19 / 13-21 / 21-13 Victor SVENDSEN 62 47
Round 1 82 Kai SCHAEFER 18-21 / 21-16 / 21-12 Aidil Sholeh ALI SADIKIN 100 67
Round 1 65 Subhankar DEY 21-16 / 17-21 / 21-17 Arnaud MERKLE 56 69
Round 1 77 Mads CHRISTOPHERSEN 21-14 / 23-21 SOONG Joo Ven 59 38
Round 2 80 Ade Resky DWICAHYO 21-11 / 21-19 Max WEISSKIRCHEN 64 34
Round 2 49 LI Shifeng 21-10 / 22-24 / 21-12 Priyanshu RAJAWAT 81 60
Round 2 82 Kai SCHAEFER 21-17 / 14-21 / 21-16 Kiran GEORGE 73 59
Round 2 77 Mads CHRISTOPHERSEN 21-14 / 18-21 / 21-7 Subhankar DEY 65 53
MS
Round 1 1 Viktor AXELSEN 21-19 / 21-13 HEO Kwang Hee 31 46
Round 1 48 Kodai NARAOKA 21-18 / 22-20 Rasmus GEMKE 13 59
Round 1 11 KIDAMBI Srikanth 18-21 / 21-10 / 21-16 Brice LEVERDEZ 39 49
Round 1 42 Nhat NGUYEN 21-12 / 23-21 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21 41
Round 1 32 Tommy SUGIARTO 22-20 / 14-21 / 21-15 CHOU Tien Chen 4 71
Round 1 49 LI Shifeng 21-12 / 21-17 Kenta NISHIMOTO 20 49
Round 1 15 WANG Tzu Wei 21-12 / 13-21 / 21-19 Tze Yong NG 46 69
Round 1 25 Toma Junior POPOV 22-20 / 21-12 Sourabh VERMA 41 47
Round 1 82 Kai SCHAEFER 21-11 / 21-13 Thomas ROUXEL 40 40
Round 1 6 LEE Zii Jia 21-19 / 21-9 Ade Resky DWICAHYO 80 36
Round 1 28 Brian YANG 21-19 / 11-21 / 21-15 LU Guangzu 26 60
Round 1 24 Shesar Hiren RHUSTAVITO 17-21 / 21-19 / 21-16 Anders ANTONSEN 3 77
Round 1 34 LIEW Daren 21-17 / 15-21 / 21-15 PRANNOY H. S. 23 65
Round 1 43 Koki WATANABE 21-16 / 21-15 Mads CHRISTOPHERSEN 77 39
Round 1 22 Kantaphon WANGCHAROEN 21-12 / 21-13 SAI PRANEETH B. 19 44
Round 1 36 ZHAO Junpeng 21-8 / 21-11 Kento MOMOTA 2 29
Round 2 48 Kodai NARAOKA W.O. Viktor AXELSEN 1 0
Round 2 42 Nhat NGUYEN W.O. KIDAMBI Srikanth 11 0
Round 2 49 LI Shifeng 22-20 / 13-21 / 21-18 Tommy SUGIARTO 32 74
Round 2 15 WANG Tzu Wei 13-21 / 21-15 / 21-18 Toma Junior POPOV 25 61
Round 2 6 LEE Zii Jia 21-7 / 21-11 Kai SCHAEFER 82 34
Round 2 24 Shesar Hiren RHUSTAVITO 18-21 / 21-8 / 21-7 Brian YANG 28 44
Round 2 34 LIEW Daren 16-21 / 22-20 / 21-11 Koki WATANABE 43 62
Round 2 36 ZHAO Junpeng 21-19 / 21-18 Kantaphon WANGCHAROEN 22 47
Quarter-final 48 Kodai NARAOKA 21-10 / 21-18 Nhat NGUYEN 42 49
Quarter-final 49 LI Shifeng 21-16 / 21-17 WANG Tzu Wei 15 47
Quarter-final 6 LEE Zii Jia 21-10 / 14-21 / 21-16 Shesar Hiren RHUSTAVITO 24 56
Quarter-final 34 LIEW Daren 21-10 / 19-21 / 21-19 ZHAO Junpeng 36 59
Semi-final 49 LI Shifeng 21-19 / 16-21 / 21-19 Kodai NARAOKA 48 93
Semi-final 6 LEE Zii Jia 21-16 / 13-21 / 21-14 LIEW Daren 34 51
Final 6 LEE Zii Jia 17-21 / 21-11 / 23-21 LI Shifeng 49 70
WD (qual)
Round 1 - Supamart MINGCHUA / Pattaraporn RUNGRUENGPRAMONG W.O. Palak ARORA / Unnati HOODA 204 0
Round 1 - Kittipak DUBTHUK / Prinda PATTANAWARITTHIPAN 21-13 / 23-21 Ruethaichanok LAISUAN / Alisa SAPNITI - 39
Round 1 245 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 21-9 / 21-14 Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN / Nannapas SUKKLAD 357 31
Round 1 189 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-14 / 21-18 Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI 154 33
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-13 / 21-4 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 69 24
Round 1 88 Stine KÜSPERT / Emma MOSZCZYNSKI 23-21 / 22-20 Supamart MINGCHUA / Pattaraporn RUNGRUENGPRAMONG - 51
Round 1 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 18-21 / 21-15 / 21-10 DU Yue / LI Wenmei 57 61
Round 1 21 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 25-23 / 15-21 / 21-17 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 18 80
Round 1 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-10 / 21-11 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 56 27
Round 1 36 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 16-21 / 21-16 / 21-16 HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 1481 67
Round 1 10 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-18 / 21-19 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 102 39
Round 1 22 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-15 / 21-10 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 189 34
Round 1 66 Ashwini BHAT K. / Shikha GAUTAM 21-12 / 21-17 Kittipak DUBTHUK / Prinda PATTANAWARITTHIPAN - 35
Round 1 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-14 / 21-18 HU Ling Fang / LIN Xiao Min - 32
Round 1 50 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-5 / 21-18 Fitriani FITRIANI / Ruselli HARTAWAN - 30
Round 1 67 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-18 / 21-11 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 3 43
Round 1 58 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-15 / 21-11 Ornnicha JONGSATHAPORNPARN / Atitaya POVANON - 36
Round 1 16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-5 / 21-5 Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN / Ashna ROY 122 23
Round 1 60 Jaqueline LIMA / Samia LIMA 21-18 / 21-15 Palak ARORA / Unnati HOODA 204 35
Round 1 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-9 / 21-14 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 245 36
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-8 / 21-8 Stine KÜSPERT / Emma MOSZCZYNSKI 88 30
Round 2 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-15 / 21-18 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21 47
Round 2 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-9 / 21-8 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 36 34
Round 2 10 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-17 / 21-11 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 22 39
Round 2 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-19 / 21-6 Ashwini BHAT K. / Shikha GAUTAM 66 29
Round 2 67 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 19-21 / 21-11 / 21-11 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 50 61
Round 2 58 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-14 / 21-15 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 40
Round 2 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-4 / 21-13 Jaqueline LIMA / Samia LIMA 60 24
Quarter-final 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 17-21 / 21-13 / 21-17 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 67
Quarter-final 10 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 24-22 / 21-12 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 4 43
Quarter-final 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 18-21 / 21-17 / 21-15 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 67 69
Quarter-final 58 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 12-21 / 21-17 / 21-17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 2 63
Semi-final 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-17 / 21-17 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 10 42
Semi-final 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-18 / 21-14 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 58 41
Final 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 17-21 / 21-15 / 26-24 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 5 64
WS (qual)
Round 1 65 Ashmita CHALIHA 21-16 / 21-18 Jennie GAI 93 27
Round 1 62 Lauren LAM 21-11 / 21-18 Yaelle HOYAUX 69 28
Round 1 52 Wen Chi HSU 21-10 / 21-10 Doha HANY 89 20
Round 1 57 Malvika BANSOD 21-18 / 21-8 Anupama UPADHYAYA 67 29
WS
Round 1 2 TAI Tzu Ying 18-21 / 21-9 / 21-5 Julie Dawall JAKOBSEN 38 42
Round 1 48 Ruselli HARTAWAN 14-21 / 21-18 / 21-19 KISONA Selvaduray 53 59
Round 1 9 HE Bingjiao 21-18 / 21-9 HAN Yue 24 34
Round 1 45 Fitriani FITRIANI 21-11 / 23-21 LéOnice HUET 54 35
Round 1 22 Line CHRISTOPHERSEN 21-16 / 11-21 / 21-18 Se Young AN 3 51
Round 1 57 Malvika BANSOD 17-21 / 21-15 / 21-11 Maria ULITINA 59 50
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-10 / 21-15 Ashmita CHALIHA 65 29
Round 1 14 WANG Zhiyi 21-15 / 21-12 Yvonne LI 25 32
Round 1 12 Michelle LI 21-13 / 21-18 AAKARSHI KASHYAP 56 33
Round 1 6 Nozomi OKUHARA 19-21 / 21-10 / 21-19 Wen Chi HSU 52 64
Round 1 31 ZHANG Yiman 21-11 / 17-21 / 21-19 Line Højmark KJAERSFELDT 33 58
Round 1 4 CHEN Yufei 21-16 / 21-10 Mia BLICHFELDT 15 40
Round 1 46 SIM Yu Jin 21-15 / 17-21 / 21-16 Sayaka TAKAHASHI 13 53
Round 1 7 PUSARLA V. Sindhu 21-19 / 19-21 / 21-18 Lauren LAM 62 59
Round 1 19 KIM Ga Eun 11-21 / 21-15 / 21-17 Saina NEHWAL 23 50
Round 1 1 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-14 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 11 37
Round 2 2 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-14 Ruselli HARTAWAN 48 29
Round 2 9 HE Bingjiao 21-12 / 21-6 Fitriani FITRIANI 45 29
Round 2 22 Line CHRISTOPHERSEN 16-21 / 21-14 / 21-14 Malvika BANSOD 57 48
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-15 WANG Zhiyi 14 38
Round 2 12 Michelle LI 21-10 / 13-21 / 21-4 Nozomi OKUHARA 6 47
Round 2 4 CHEN Yufei 19-21 / 21-14 / 21-13 ZHANG Yiman 31 63
Round 2 7 PUSARLA V. Sindhu 21-16 / 21-13 SIM Yu Jin 46 37
Round 2 1 Akane YAMAGUCHI 21-23 / 21-15 / 21-16 KIM Ga Eun 19 58
Quarter-final 2 TAI Tzu Ying 21-10 / 14-21 / 21-18 HE Bingjiao 9 57
Quarter-final 8 Ratchanok INTANON 21-8 / 21-8 Line CHRISTOPHERSEN 22 26
Quarter-final 4 CHEN Yufei 21-14 / 20-22 / 21-17 Michelle LI 12 65
Quarter-final 7 PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 20-22 / 21-13 Akane YAMAGUCHI 1 51
Semi-final 2 TAI Tzu Ying 10-21 / 21-13 / 21-19 Ratchanok INTANON 8 58
Semi-final 4 CHEN Yufei 21-17 / 21-16 PUSARLA V. Sindhu 7 43
Final 2 TAI Tzu Ying 21-15 / 17-21 / 21-12 CHEN Yufei 4 62
XD (qual)
Round 1 - Kittipong IMNARK / Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN 21-11 / 21-7 Wongsathorn THONGKHAM / Thanapim KAWEENUNTAVONG 512 22
Round 1 341 Akbar Bintang CAHYONO / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-11 / 21-17 Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 244 28
Round 1 246 Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-17 / 21-13 S. Sunjith (Jr) / Gowri KRISHNA T R - 28
Round 1 257 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-16 / 19-21 / 21-18 FENG Yanzhe / LIN Fangling 179 69
XD
Round 1 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 13-21 / 21-16 / 21-13 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 45 52
Round 1 25 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-14 / 21-14 Kittipong IMNARK / Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN - 27
Round 1 16 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-17 / 21-17 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 144 34
Round 1 33 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-12 / 21-13 RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar 133 24
Round 1 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-7 / 21-16 Vichayapong KANJANAKEEREEWONG / Ruethaichanok LAISUAN 139 26
Round 1 257 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-9 / 21-14 Jan Colin VÖLKER / Stine KÜSPERT 235 29
Round 1 46 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 21-17 / 16-21 / 21-13 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 9 54
Round 1 24 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-5 / 21-6 Fabricio FARIAS / Jaqueline LIMA 60 22
Round 1 51 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO W.O. Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 107 0
Round 1 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-13 / 21-12 Vinson CHIU / Jennie GAI 85 25
Round 1 84 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 21-15 / 21-11 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 56 26
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-12 / 21-7 Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 246 28
Round 1 341 Akbar Bintang CAHYONO / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-16 / 21-14 Adham Hatem ELGAMAL / Doha HANY 54 26
Round 1 15 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-13 / 21-10 Fabien DELRUE / Vimala HERIAU 81 31
Round 1 108 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 21-16 / 21-14 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND 163 38
Round 1 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 13-21 / 21-12 / 21-11 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 42 41
Round 2 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-19 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 25 33
Round 2 33 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-16 / 21-16 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 16 38
Round 2 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-17 / 21-18 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 257 44
Round 2 24 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-17 / 18-21 / 21-16 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 46 61
Round 2 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-19 / 22-20 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 51 38
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-8 / 21-12 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 84 28
Round 2 341 Akbar Bintang CAHYONO / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-17 / 21-13 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 15 36
Round 2 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-12 / 21-15 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 108 32
Quarter-final 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-8 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 33 34
Quarter-final 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 21-15 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 24 32
Quarter-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-18 / 21-17 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 14 31
Quarter-final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-14 Akbar Bintang CAHYONO / Marsheilla Gischa ISLAMI 341 28
Semi-final 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 16-21 / 21-12 / 21-16 WANG Yilyu / HUANG Dongping 4 67
Semi-final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 18-21 / 21-8 / 23-21 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 58
Final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-12 / 18-21 / 21-14 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 1 60
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 71 11 36.7% 2593 86.43 00:41:16 2.09 3 10.0%
MS 29 73 15 51.7% 2641 91.07 00:54:04 1.68 10 34.5%
WD 31 70 8 25.8% 2482 80.06 00:43:25 1.84 8 25.8%
WS 31 80 18 58.1% 2845 91.77 00:46:21 1.98 4 12.9%
XD 30 67 7 23.3% 2353 78.43 00:36:46 2.13 3 10.0%
Total 151 361 59 39.1% 12914 85.52 00:44:19 1.93 28 18.5%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 31 15 67.4%
China 32 16 66.7%
Azerbaijan 2 1 66.7%
Canada 3 2 60.0%
Malaysia 21 16 56.8%
Indonesia 19 15 55.9%
Chinese Taipei 15 12 55.6%
Ireland 1 1 50.0%
Korea 7 8 46.7%
Germany 6 7 46.2%
Denmark 11 14 44.0%
Thailand 15 21 41.7%
Brazil 1 2 33.3%
India 11 25 30.6%
U.S.A. 1 3 25.0%
England 1 4 20.0%
France 2 10 16.7%
Norway 0 1 0.0%
0 1 0.0%
Ukraine 0 2 0.0%
Egypt 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 LEE Zii Jia LI Shifeng 17-21 / 21-11 / 23-21
2021 Viktor AXELSEN Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-7
2021 Viktor AXELSEN NG Ka Long Angus 21-14 / 21-14
2019 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-14 / 11-21 / 23-21
2018 Kanta TSUNEYAMA Tommy SUGIARTO 21-16 / 13-21 / 21-9
2017 SAI PRANEETH B. Jonatan CHRISTIE 17-21 / 21-18 / 21-19
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-16
2015 LEE Hyun Il Ihsan Maulana MUSTOFA 21-17 / 22-24 / 21-8
2013 KIDAMBI Srikanth Boonsak PONSANA 21-16 / 21-12
2012 Sony Dwi KUNCORO Yuekun CHEN 21-17 / 21-14
2011 CHEN Long LEE Hyun Il 21-8 / 21-19
2009 Tien Minh NGUYEN Boonsak PONSANA 21-16 / 21-13
2008 LIN Dan Boonsak PONSANA 17-21 / 21-15 / 21-13
2007 CHEN Hong Boonsak PONSANA 21-14 / 11-21 / 23-21
2006 CHEN Yu CHEN Jin 21-17 / 21-23 / 22-20
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Kenneth JONASSEN 15-13 / 15-13
2004 Boonsak PONSANA NG Wei 15-3 / 15-3
2003 Ronald SUSILO Boonsak PONSANA 15-10 / 7-15 / 15-10
2001 Hock Kin YONG Boonsak PONSANA 7-8 / 5-7 / 8-6
2000 HENDRAWAN Budi SANTOSO 15-8 / 15-10
1999 CHEN Gang JI Xinpeng 15-12 / 15-6
1997 HENDRAWAN CHEN Gang 15-9 / 15-1
1996 DONG Jiong Joko SUPRIANTO 15-13 / 15-7
1994 Joko SUPRIANTO SUN Jun 10-15 / 15-11 / 15-5
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 15-3
1992 Joko SUPRIANTO Allan BUDI KUSUMA 15-10 / 10-15 / 15-10
1991 Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ 14-17 / 15-1 / 15-10
1990 Sompol KUKASEMKIJ Allan BUDI KUSUMA 15-11 / 18-13
1989 Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ 17-14 / 15-8