Denmark Open  

Tournament Name: Danish Open 1993
Tournament Dates: 17/10/1993-17/10/1993
Location: Denmark, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND Jim LAUGESEN / Henrik SVARRER
MS Poul-Erik HOYER Jens OLSSON
WD Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE
WS YE Zhaoying Yuhong LIU
XD Thomas LUND / Catrine BENGTSSON Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Henrik AASTROM / Morten SANDAL 15-7 / 15-13 Niels KRISTENSEN / John LAURSEN - 0
Round 1 (347*) Hideaki MOTOYAMA / Kusamao SUZUKI 15-12 / 15-6 Lars NORSKOV / Jesper THOMSEN - 0
Round 2 - Christian FISHER / Rikard RONNBLOM 15-7 / 14-17 / 15-5 Martin KJOEBSTED / Allan LIND - 0
Round 2 (283*) Henrik SORENSEN / Flemming THOMSEN 17-15 / 15-6 Hideaki MOTOYAMA / Kusamao SUZUKI (347*) 0
MD
Round 1 (464*) Claus OLSEN / Claus SIMONSEN 5-15 / 15-11 / 15-6 Peter CHRISTENSEN / Jesper POULSEN - 0
Round 1 (28*) Max GANDRUP / Stellan OSTERBERG 15-3 / 15-1 Akihiro IMAI / Yasumasa TSUJITA (188*) 0
Round 1 (21*) Chris HUNT / Nick PONTING 15-2 / 15-4 DENG Lei / LIANG Qing - 0
Round 1 - Jim LAUGESEN / Henrik SVARRER 15-9 / 15-11 Erik LIA / Trond WAALAND (68*) 0
Round 1 (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 17-16 / 15-7 Ron MICHELS / Quinten VAN DALM (101*) 0
Round 1 (30*) HUANG Zhanzhong / LIU Di 15-11 / 15-3 Thomas DAMGAARD / AndrĂ¡s PILISZKY (117*) 0
Round 1 (11*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-1 / 15-9 Frederik LINQUIST / Janek ROOS - 0
Round 1 (62*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-5 / 15-7 Christian FISHER / Rikard RONNBLOM - 0
Round 1 - Dharma GUNAWI / Jacek HANKIEWICZ 8-15 / 17-16 / 15-7 Henrik HYLDGAARD / Peter POULSEN - 0
Round 1 (25*) Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN 15-10 / 15-12 Thomas MADSEN / Johnny SORENSEN - 0
Round 1 - Jesper HERMANSEN / Kenneth JONASSEN 15-9 / 17-16 Henrik AASTROM / Morten SANDAL - 0
Round 1 (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-2 / 15-2 Henrik FROM / Lars Peter HERMANSEN - 0
Round 1 (176*) Jan PAULSEN / Thomas STAVNGAARD 15-6 / 15-5 Kai MITTELDORF / Uwe OSSENBRINK (192*) 0
Round 1 (12*) Xin JIANG / Qi (M) YU 15-7 / 15-5 Henrik SORENSEN / Flemming THOMSEN (283*) 0
Round 1 (197*) Soren BACH / Thomas SOGAARD 13-4 / 1-0 Jesper KNUDSEN / Lars PEDERSEN (156*) 0
Round 1 (3*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-7 / 17-14 Robert LARSSON / Rikard MAGNUSSON (52*) 0
Round 2 (28*) Max GANDRUP / Stellan OSTERBERG 15-10 / 15-8 Claus OLSEN / Claus SIMONSEN (464*) 0
Round 2 - Jim LAUGESEN / Henrik SVARRER 15-12 / 15-11 Chris HUNT / Nick PONTING (21*) 0
Round 2 (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-2 / 15-4 HUANG Zhanzhong / LIU Di (30*) 0
Round 2 (62*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-6 / 15-9 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (11*) 0
Round 2 (25*) Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN 15-6 / 15-3 Dharma GUNAWI / Jacek HANKIEWICZ - 0
Round 2 (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-1 / 17-14 Jesper HERMANSEN / Kenneth JONASSEN - 0
Round 2 (12*) Xin JIANG / Qi (M) YU 15-9 / 15-13 Jan PAULSEN / Thomas STAVNGAARD (176*) 0
Round 2 (3*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-4 / 15-5 Soren BACH / Thomas SOGAARD (197*) 0
Quarter-final - Jim LAUGESEN / Henrik SVARRER 15-2 / 15-10 Max GANDRUP / Stellan OSTERBERG (28*) 0
Quarter-final (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 8-15 / 18-16 / 15-8 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (62*) 0
Quarter-final (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-4 / 15-10 Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN (25*) 0
Quarter-final (12*) Xin JIANG / Qi (M) YU 5-15 / 15-10 / 18-15 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (3*) 0
Semi-final - Jim LAUGESEN / Henrik SVARRER 7-15 / 15-11 / 18-14 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (7*) 0
Semi-final (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-4 / 15-6 Xin JIANG / Qi (M) YU (12*) 0
Final (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-5 / 15-5 Jim LAUGESEN / Henrik SVARRER - 0
MS
Round 1 (680*) Henrik AASTROM 18-15 / 15-3 Hans SPERRE (45*) 0
Round 1 (105*) Torben CARLSEN 15-9 / 15-5 Peter J. BUSH (42*) 0
Round 1 (64*) Henrik BENGTSSON 15-9 / 18-14 Michael SOGAARD (50*) 0
Round 1 (978*) Jacob OSTERGAARD 15-8 / 17-15 Soren BACH (525*) 0
Round 1 (62*) Kenneth JONASSEN 15-10 / 15-7 Johnny SORENSEN (296*) 0
Round 1 (25*) DONG Jiong 15-7 / 15-5 Allan LIND - 0
Round 1 (13*) Peter KNOWLES 15-7 / 15-12 Niels Christian KALDAU - 0
Round 1 (311*) Henrik SORENSEN 15-11 / 15-5 Hideaki MOTOYAMA (85*) 0
Round 1 (749*) Claus SIMONSEN 15-1 / 15-3 Hasse RASMUSSEN (337*) 0
Round 1 (24*) Chris BRUIL 15-2 / 15-1 Dharma GUNAWI (386*) 0
Round 1 (72*) Erik LIA 15-7 / 15-4 Yasumasa TSUJITA (302*) 0
Round 1 (32*) Soren B NIELSEN 15-5 / 15-5 Peter JANUM (1092*) 0
Round 1 (36*) Thomas JOHANSSON 14-17 / 15-11 / 15-8 ZHU Jianwen - 0
Round 1 (34*) Oliver PONGRATZ 7-15 / 15-4 / 15-8 Martin LUNDGAARD HANSEN (47*) 0
Round 1 - Michael KJELDSEN 15-11 / 15-7 Jesper OLSSON (57*) 0
Round 1 - Lars Peter HERMANSEN 18-17 / 15-11 / 15-8 Thomas SOGAARD (112*) 0
Round 2 (4*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-9 Jeroen VAN DIJK (55*) 0
Round 2 (105*) Torben CARLSEN 15-11 / 15-4 Henrik AASTROM (680*) 0
Round 2 (54*) HU Zhilan 15-12 / 7-15 / 18-15 Anders W NIELSEN (17*) 0
Round 2 (64*) Henrik BENGTSSON 15-8 / 7-15 / 15-7 Jacob OSTERGAARD (978*) 0
Round 2 (10*) Jens OLSSON 15-7 / 15-0 Jacek HANKIEWICZ (149*) 0
Round 2 (62*) Kenneth JONASSEN 15-9 / 7-15 / 18-15 DONG Jiong (25*) 0
Round 2 (23*) Peter ESPERSEN 15-2 / 15-2 Robert LILJEQUIST (40*) 0
Round 2 (311*) Henrik SORENSEN 17-15 / 15-4 Peter KNOWLES (13*) 0
Round 2 (24*) Chris BRUIL 15-9 / 15-1 Claus SIMONSEN (749*) 0
Round 2 (11*) Darren J HALL 15-10 / 15-3 Rikard MAGNUSSON (38*) 0
Round 2 (32*) Soren B NIELSEN 15-9 / 15-3 Erik LIA (72*) 0
Round 2 (26*) LIU Jun 15-1 / 15-10 Steve ISAAC (103*) 0
Round 2 (36*) Thomas JOHANSSON 18-16 / 18-17 Oliver PONGRATZ (34*) 0
Round 2 (48*) Hock Kin YONG 15-14 / 15-13 Thomas MADSEN (208*) 0
Round 2 - Lars Peter HERMANSEN 15-13 / 1-0 Michael KJELDSEN - 0
Round 2 (5*) Poul-Erik HOYER 15-5 / 15-0 Jan Jorgensen (78*) 0
Round 3 (4*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-6 Torben CARLSEN (105*) 0
Round 3 (54*) HU Zhilan 15-7 / 15-10 Henrik BENGTSSON (64*) 0
Round 3 (10*) Jens OLSSON 15-9 / 15-12 Kenneth JONASSEN (62*) 0
Round 3 (23*) Peter ESPERSEN 15-7 / 15-4 Henrik SORENSEN (311*) 0
Round 3 (11*) Darren J HALL 15-5 / 9-2 Chris BRUIL (24*) 0
Round 3 (32*) Soren B NIELSEN 15-3 / 11-15 / 15-1 LIU Jun (26*) 0
Round 3 (36*) Thomas JOHANSSON 15-7 / 15-7 Hock Kin YONG (48*) 0
Round 3 (5*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-3 Lars Peter HERMANSEN - 0
Quarter-final (4*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-11 HU Zhilan (54*) 0
Quarter-final (10*) Jens OLSSON 15-7 / 15-12 Peter ESPERSEN (23*) 0
Quarter-final (11*) Darren J HALL 15-11 / 18-14 Soren B NIELSEN (32*) 0
Quarter-final (5*) Poul-Erik HOYER 15-6 / 17-14 Thomas JOHANSSON (36*) 0
Semi-final (10*) Jens OLSSON 8-15 / 15-12 / 15-6 Thomas STUER-LAURIDSEN (4*) 0
Semi-final (5*) Poul-Erik HOYER 15-5 / 1-0 Ret. Darren J HALL (11*) 0
Final (5*) Poul-Erik HOYER 15-11 / 15-2 Jens OLSSON (10*) 0
WD (qual)
Round 1 - Ann JORGENSEN / Sara RUNESTEN-PETERSEN 13-18 / 15-7 / 15-7 Gitte JANSSON / Majken VANGE (136*) 0
Round 1 (404*) Gitte SOMMER / Karin STEFFENSEN 15-5 / 15-4 Yasuko HAYASHI / Kazue KANAI (397*) 0
Round 1 - Marianne FRIIS / Mette PEDERSEN 15-8 / 15-3 Maiken MORK / Pernille STROM - 0
Round 2 - Ann JORGENSEN / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-9 / 15-10 Ingrid PEDERSEN / Mette SORENSEN (189*) 0
Round 2 (404*) Gitte SOMMER / Karin STEFFENSEN 15-10 / 15-7 Karin JANUM / Dorte LEDET (263*) 0
Round 2 - Marianne FRIIS / Mette PEDERSEN 15-5 / 15-3 Tove HOL / Camilla WRIGHT (240*) 0
WD
Round 1 (15*) Anne SONDERGAARD / Lotte THOMSEN 15-12 / 15-10 Gitte SOMMER / Karin STEFFENSEN (404*) 0
Round 1 (218*) He Tian TANG / YUAN Yali 15-5 / 15-11 Alison HUMBY / Suzanne LOUIS-LANE (144*) 0
Round 1 (16*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-6 / 15-8 Nicole GRETHER / Katrin SCHMIDT - 0
Round 1 - Yun PENG / ZHOU Yu 15-10 / 15-12 Maria BENGTSSON / Joanne MUGGERIDGE (34*) 0
Round 1 (23*) Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA 15-10 / 15-2 Ann JORGENSEN / Sara RUNESTEN-PETERSEN - 0
Round 1 - Marianne FRIIS / Mette PEDERSEN 15-7 / 7-15 / 15-11 Lotta ANDERSSON / Margit BORG (415*) 0
Round 1 (7*) CHEN Ying / WU Yuhong 15-3 / 15-11 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (42*) 0
Round 1 (67*) Julie BRADBURY / Gillian C GOWERS 15-6 / 15-6 Marina ANDRIEVSKAYA / Marina YAKUSHEVA (13*) 0
Round 2 (56*) Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 15-6 / 15-11 Christine GANDRUP / S HERAWATI - 0
Round 2 (218*) He Tian TANG / YUAN Yali 15-8 / 7-15 / 15-11 Anne SONDERGAARD / Lotte THOMSEN (15*) 0
Round 2 (131*) Joanne GOODE / ZHANG Ning 15-10 / 15-4 Trine PEDERSEN / Lone SORENSEN (239*) 0
Round 2 (16*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-10 / 15-2 Yun PENG / ZHOU Yu - 0
Round 2 (23*) Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA 15-5 / 15-6 Marianne FRIIS / Mette PEDERSEN - 0
Round 2 (5*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-4 Erica VAN DEN HEUVEL / Nicole VAN HOOREN (97*) 0
Round 2 (7*) CHEN Ying / WU Yuhong 15-11 / 17-18 / 15-7 Julie BRADBURY / Gillian C GOWERS (67*) 0
Round 2 (2*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-7 / 15-7 Tanja BERG / Charlotte MADSEN - 0
Quarter-final (56*) Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 15-5 / 15-1 He Tian TANG / YUAN Yali (218*) 0
Quarter-final (16*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-9 / 3-15 / 17-15 Joanne GOODE / ZHANG Ning (131*) 0
Quarter-final (5*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-9 / 15-7 Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA (23*) 0
Quarter-final (2*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-8 / 15-1 CHEN Ying / WU Yuhong (7*) 0
Semi-final (56*) Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 5-15 / 15-8 / 17-14 Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK (16*) 0
Semi-final (5*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-12 / 17-16 FINARSIH / Lili TAMPI (2*) 0
Final (5*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-2 Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE (56*) 0
WS (qual)
Round 1 (413*) He Tian TANG 11-4 / 11-2 Majken VANGE (269*) 0
Round 1 - Pernille STROM 9-11 / 11-7 / 11-8 Karin ERICSSON - 0
Round 1 (87*) Lotta ANDERSSON 11-0 / 11-1 Tracy HUTCHINSON (95*) 0
Round 1 (81*) Rikke OLSEN 11-0 / 11-0 Sissel LINDEROTH (209*) 0
Round 2 (413*) He Tian TANG 11-4 / 11-0 Tove HOL (84*) 0
Round 2 (185*) Camilla WRIGHT 11-8 / 12-10 Karin JANUM (258*) 0
Round 2 (74*) Michelle RASMUSSEN 11-4 / 11-9 Lotta ANDERSSON (87*) 0
Round 2 (81*) Rikke OLSEN 11-4 / 11-0 Nicole GRETHER (56*) 0
WS
Round 1 (2*) YE Zhaoying 11-5 / 11-4 Kazue KANAI (122*) 0
Round 1 - Pernille STROM 11-3 / 12-11 Tanja BERG (44*) 0
Round 1 (8*) Christine GANDRUP 11-3 / 11-6 Alison HUMBY (32*) 0
Round 1 (47*) Mette PEDERSEN 11-6 / 12-9 Zarinah ABDULLAH (10*) 0
Round 1 (11*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-3 Gitte SOMMER (217*) 0
Round 1 (69*) ZHANG Ning 5-11 / 11-2 / 11-3 Suzanne LOUIS-LANE (35*) 0
Round 1 (20*) SHEN Lianfeng 11-6 / 11-3 Lotte THOMSEN (36*) 0
Round 1 (23*) Astrid CRABO 12-10 / 11-8 He Tian TANG (413*) 0
Round 1 (25*) Catrine BENGTSSON 7-11 / 11-1 / 11-4 Mette SORENSEN (83*) 0
Round 1 (15*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-6 / 11-4 Marina YAKUSHEVA (27*) 0
Round 1 (50*) Aiko MIYAMURA 11-7 / 11-3 Maiken MORK (60*) 0
Round 1 (69*) ZHANG Ning 11-3 / 11-0 Rikke OLSEN (81*) 0
Round 1 (21*) Joanne MUGGERIDGE 11-6 / 8-11 / 11-8 Anne SONDERGAARD (22*) 0
Round 1 (77*) Julie BRADBURY 11-7 / 12-11 TANG Jieyun (103*) 0
Round 1 (58*) Lone SORENSEN 11-6 / 11-6 Lin HOJLAND (257*) 0
Round 1 (7*) Yuhong LIU W.O. Tanya L WOODWARD (40*) 0
Round 2 (2*) YE Zhaoying 11-3 / 11-4 Pernille STROM - 0
Round 2 (8*) Christine GANDRUP 11-5 / 11-7 Mette PEDERSEN (47*) 0
Round 2 (11*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-1 ZHANG Ning (69*) 0
Round 2 (20*) SHEN Lianfeng 11-1 / 11-7 Astrid CRABO (23*) 0
Round 2 (15*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-1 / 6-11 / 11-4 Catrine BENGTSSON (25*) 0
Round 2 (7*) Yuhong LIU 11-8 / 11-2 Aiko MIYAMURA (50*) 0
Round 2 (21*) Joanne MUGGERIDGE 11-9 / 11-1 ZHANG Ning (69*) 0
Round 2 (58*) Lone SORENSEN 12-11 / 11-8 Julie BRADBURY (77*) 0
Quarter-final (2*) YE Zhaoying 11-1 / 11-7 Christine GANDRUP (8*) 0
Quarter-final (11*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-4 SHEN Lianfeng (20*) 0
Quarter-final (7*) Yuhong LIU 12-11 / 11-6 Pernille NEDERGAARD JESSEN (15*) 0
Quarter-final (21*) Joanne MUGGERIDGE 11-6 / 11-1 Lone SORENSEN (58*) 0
Semi-final (2*) YE Zhaoying 12-9 / 12-9 Camilla MARTIN (11*) 0
Semi-final (7*) Yuhong LIU 5-11 / 11-6 / 11-1 Joanne MUGGERIDGE (21*) 0
Final (2*) YE Zhaoying 11-8 / 11-1 Yuhong LIU (7*) 0
XD
Round 1 (83*) LIANG Qing / Yun PENG 15-5 / 6-15 / 15-11 Lars PEDERSEN / Charlotte MADSEN - 0
Round 1 (8*) Chris HUNT / Joanne GOODE 15-11 / 13-15 / 18-14 Xin JIANG / ZHANG Jin - 0
Round 1 (11*) Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN 15-3 / 15-3 Thomas DAMGAARD / Trine PEDERSEN (152*) 0
Round 1 (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-7 / 15-12 DENG Lei / ZHOU Yu - 0
Round 1 (6*) Jan PAULSEN / Lotte OLSEN 15-3 / 15-2 I PAULUS / S HERAWATI (13*) 0
Round 1 (34*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Pernille NEDERGAARD JESSEN 15-12 / 15-11 Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT (96*) 0
Round 1 (29*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-9 / 2-15 / 15-12 Robert LARSSON / Margit BORG (35*) 0
Round 1 (105*) Jens ERIKSEN / Anne Mette VAN DIJK W.O. Julian ROBERTSON / Suzanne LOUIS-LANE (466*) 0
Round 2 (1*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-10 / 15-3 HU Zhilan / TANG Jieyun - 0
Round 2 (105*) Jens ERIKSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-4 / 14-18 / 18-17 LIANG Qing / Yun PENG (83*) 0
Round 2 (4*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-10 / 15-8 Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN (28*) 0
Round 2 (11*) Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN 18-17 / 15-8 Chris HUNT / Joanne GOODE (8*) 0
Round 2 (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 8-15 / 17-14 / 15-11 Jan PAULSEN / Lotte OLSEN (6*) 0
Round 2 (183*) Nick PONTING / Joanne DAVIES 11-15 / 15-4 / 15-12 Morten SANDAL / Rikke BROEN (441*) 0
Round 2 (34*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Pernille NEDERGAARD JESSEN 14-17 / 15-6 / 15-12 Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL (29*) 0
Round 2 (16*) Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS 15-6 / 15-1 Yasumasa TSUJITA / Yuko KOIKE (459*) 0
Quarter-final (1*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-8 / 15-7 Jens ERIKSEN / Anne Mette VAN DIJK (105*) 0
Quarter-final (4*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 12-15 / 15-12 / 15-5 Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN (11*) 0
Quarter-final (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-11 / 15-8 Nick PONTING / Joanne DAVIES (183*) 0
Quarter-final (34*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Pernille NEDERGAARD JESSEN 15-3 / 15-7 Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS (16*) 0
Semi-final (1*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-12 / 15-0 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (4*) 0
Semi-final (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-13 / 15-11 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Pernille NEDERGAARD JESSEN (34*) 0
Final (1*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-4 / 15-4 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (7*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 67 5 16.1% 1506 48.58 00:00:00 0 0 0.0%
MS 46 100 8 17.4% 2281 49.59 00:00:00 0 0 0.0%
WD 23 51 5 21.7% 1168 50.78 00:00:00 0 0 0.0%
WS 30 65 5 16.7% 1052 35.07 00:00:00 0 0 0.0%
XD 22 52 8 36.4% 1239 56.32 00:00:00 0 0 0.0%
Total 152 335 31 20.4% 7246 47.67 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 6 3 66.7%
Australia 7 4 63.6%
Sweden 27 22 55.1%
China 17 14 54.8%
Denmark 83 77 51.9%
U.S.A. 1 1 50.0%
England 14 17 45.2%
Netherlands 3 4 42.9%
Indonesia 3 4 42.9%
Japan 7 10 41.2%
Norway 2 6 25.0%
Germany 1 3 25.0%
Finland 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
Poland 0 1 0.0%
Russia 0 1 0.0%
Canada 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13