Australian Open  

Tournament Name: SATHIO GROUP Australian Open 2022
Tournament Dates: 15/11/2022-20/11/2022
Location: Australia, Sydney
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD LIU Yuchen / OU Xuanyi ONG Yew Sin / TEO Ee Yi
MS SHI Yuqi LU Guangzu
WD ZHANG Shuxian / ZHENG Yu Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD
WS Se Young AN Gregoria Mariska TUNJUNG
XD SEO Seung Jae / CHAE YuJung KIM Won Ho / JEONG Na Eun

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 41 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-18 / 22-20 CHANG Ko-Chi / PO Li-Wei 55 42
Round 1 38 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-7 / 21-8 Jacob SCHUELER / Nathan TANG - 25
Round 1 22 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-16 / 21-12 LU Ching Yao / YANG Po Han 18 42
Round 1 8 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-12 / 21-15 Adam JEFFREY / Dylan SOEDJASA 214 24
Round 1 28 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-12 / 21-15 Bernhard HALIM / Bosco Lap-Chi KWOK 953 24
Round 1 23 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-8 / 21-7 Jason HONG / Kevin XU - 18
Round 1 32 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-19 / 12-21 / 21-16 Yong JIN / Young Hyuk KIM - 54
Round 1 19 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-13 / 21-7 Lukas DEFOLKY / Raymond TAM 715 24
Round 1 106 Fang-Chih LEE / Fang-Jen LEE 21-10 / 21-4 Adam DOLMAN / Pit Seng LOW 953 25
Round 1 14 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-18 / 21-12 REN Xiangyu / TAN Qiang 33 36
Round 1 29 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-3 / 21-12 Ferry KURNIAWAN / Michael Soon How LIM - 23
Round 1 9 LEE Yang / WANG Chi-Lin 22-20 / 21-17 SU Ching Heng / YE Hong Wei 49 37
Round 2 28 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-14 / 21-14 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Huaidong TANG - 28
Round 2 22 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-10 / 21-10 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 38 32
Round 2 8 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-6 / 21-18 Ricky CHENG / Jack WANG - 23
Round 2 23 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-12 / 13-21 / 21-10 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 41 43
Round 2 32 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-17 / 21-18 Akira KOGA / Taichi SAITO 19 41
Round 2 106 Fang-Chih LEE / Fang-Jen LEE 21-14 / 21-11 Kenneth Zhe Hooi CHOO / Ming Chuen LIM 231 30
Round 2 14 LIU Yuchen / OU Xuanyi 18-21 / 21-18 / 21-18 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 15 60
Round 2 9 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-10 / 21-9 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 29 34
Quarter-final 8 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 23-21 / 21-12 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 22 43
Quarter-final 28 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-19 / 16-21 / 21-17 LIANG Weikeng / WANG Chang 23 61
Quarter-final 32 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-19 / 14-21 / 21-17 Fang-Chih LEE / Fang-Jen LEE 106 61
Quarter-final 14 LIU Yuchen / OU Xuanyi 22-20 / 25-23 LEE Yang / WANG Chi-Lin 9 48
Semi-final 8 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 14-21 / 21-17 / 21-18 HE Jiting / ZHOU Haodong 28 72
Semi-final 14 LIU Yuchen / OU Xuanyi 12-21 / 23-21 / 24-22 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 32 63
Final 14 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-16 / 22-20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 8 44
MS (qual)
Round 1 466 Ephraim STEPHEN SAM W.O. SOONG Joo Ven 53 0
Round 1 641 Brent GUO W.O. S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN 113 0
Round 1 402 Jie Ying CHAN W.O. LIAO Jhuo-Fu 191 0
Round 1 708 Xing Huong GOH W.O. Jacob SCHUELER 329 0
Round 1 882 Peter YAN W.O. Subhankar DEY 71 0
Round 1 - Ferry KURNIAWAN 20-22 / 21-6 / 21-12 Michael SU - 37
Round 1 706 Rio AGUSTINO 21-5 / 21-8 Emmanuel STEPHEN SAM 1289 21
Round 2 466 Ephraim STEPHEN SAM 21-17 / 21-15 Brent GUO 641 39
Round 2 882 Peter YAN 21-10 / 21-9 Xing Huong GOH 708 23
Round 2 706 Rio AGUSTINO 21-18 / 21-10 Ferry KURNIAWAN - 31
MS
Round 1 82 Ikhsan Leonardo Imanuel RUMBAY 21-14 / 21-12 LU Chia Hung 91 39
Round 1 53 SOONG Joo Ven 21-12 / 21-12 Adam DOLMAN 245 32
Round 1 277 Nathan TANG W.O. Sameer VERMA 37 0
Round 1 36 WENG Hongyang 21-11 / 21-16 Ricky CHENG 350 35
Round 1 3 LOH Kean Yew 21-10 / 21-9 Pit Seng LOW 427 26
Round 1 2 LEE Zii Jia 21-9 / 21-11 Rio AGUSTINO 706 25
Round 1 19 LU Guangzu 21-18 / 21-17 Tommy SUGIARTO 44 49
Round 1 402 Jie Ying CHAN W.O. Ade Resky DWICAHYO 70 0
Round 1 33 Tze Yong NG 21-13 / 21-15 Jacob SCHUELER 329 38
Round 1 32 HEO Kwang Hee 21-6 / 21-13 Peter YAN 882 25
Round 1 50 Koki WATANABE 21-13 / 21-13 Sitthikom THAMMASIN 38 39
Round 1 20 Kenta NISHIMOTO 21-17 / 21-14 CHEAM June Wei 51 44
Round 1 15 Kodai NARAOKA 21-11 / 21-8 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21 34
Round 1 80 Christian ADINATA 21-4 / 21-7 Ephraim STEPHEN SAM 466 27
Round 1 29 SHI Yuqi 21-11 / 21-18 Kanta TSUNEYAMA 14 40
Round 1 27 LI Shifeng 14-21 / 21-17 / 21-8 Chico Aura DWI WARDOYO 23 62
Round 2 277 Nathan TANG 18-21 / 21-17 / 22-20 Jie Ying CHAN 402 54
Round 2 33 Tze Yong NG 21-16 / 19-21 / 21-5 HEO Kwang Hee 32 68
Round 2 50 Koki WATANABE 21-13 / 22-20 Kenta NISHIMOTO 20 50
Round 2 19 LU Guangzu 20-22 / 21-15 / 21-16 LEE Zii Jia 2 70
Round 2 82 Ikhsan Leonardo Imanuel RUMBAY 15-21 / 21-18 / 21-12 SOONG Joo Ven 53 71
Round 2 15 Kodai NARAOKA 21-11 / 21-16 Christian ADINATA 80 46
Round 2 29 SHI Yuqi 21-14 / 21-7 WENG Hongyang 36 37
Round 2 3 LOH Kean Yew 21-10 / 12-21 / 23-21 LI Shifeng 27 62
Quarter-final 19 LU Guangzu 21-12 / 21-9 Ikhsan Leonardo Imanuel RUMBAY 82 38
Quarter-final 33 Tze Yong NG 21-9 / 21-7 Nathan TANG 277 29
Quarter-final 15 Kodai NARAOKA 21-15 / 16-21 / 21-15 Koki WATANABE 50 80
Quarter-final 29 SHI Yuqi 17-21 / 21-16 / 21-13 LOH Kean Yew 3 64
Semi-final 19 LU Guangzu 21-18 / 21-15 Tze Yong NG 33 51
Semi-final 29 SHI Yuqi 21-16 / 16-21 / 21-19 Kodai NARAOKA 15 85
Final 29 SHI Yuqi 21-19 / 18-21 / 21-5 LU Guangzu 19 69
WD
Round 1 785 Sydney TJONADI / Victoria TJONADI W.O. Melanni MAMAHIT / Tryola NADIA 70 0
Round 1 18 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI W.O. BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 17 0
Round 1 24 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI W.O. Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 6 0
Round 1 5 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong W.O. Sayaka HOBARA / Hinata SUZUKI 68 0
Round 1 74 Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE W.O. Simran SINGHI / Ritika THAKER 59 0
Round 1 369 Majan ALMAZAN / Tiffany HO W.O. Vivian HOO / LIM Chiew Sien 25 0
Round 1 110 Rena MIYAURA / Ayako SAKURAMOTO 21-10 / 21-9 Rui HIROKAMI / Yuna KATO 35 39
Round 1 2 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-18 / 17-21 / 21-12 HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 55 64
Round 1 14 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 18-21 / 21-16 / 21-12 Hsuan-Yu Wendy CHEN / Gronya SOMERVILLE 84 51
Round 1 145 Lanny Tria MAYASARI / Ribka SUGIARTO 21-10 / 21-11 Louisa MA / Victoria NA - 23
Round 1 10 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-18 / 21-12 SUNG Shuo Yun / YU Chien Hui 62 40
Round 1 11 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-14 / 21-17 HU Ling Fang / LIN Xiao Min 138 48
Round 1 46 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-16 / 21-14 Rutaparna PANDA / Swetaparna PANDA 116 32
Round 1 16 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-6 / 21-7 Charis HO / Yuran ZHANG - 26
Round 1 51 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 21-16 / 21-19 Sylvina KURNIAWAN / POON Lok Yan 441 39
Round 1 7 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-8 / 21-6 Erena CALDER -HAWKINS / Anona PAK 624 24
Round 2 785 Sydney TJONADI / Victoria TJONADI W.O. Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 2 0
Round 2 14 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-9 / 21-12 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 18 36
Round 2 110 Rena MIYAURA / Ayako SAKURAMOTO 21-16 / 21-13 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 24 42
Round 2 5 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-14 / 21-11 Lanny Tria MAYASARI / Ribka SUGIARTO 145 44
Round 2 10 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-14 / 21-8 Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 74 36
Round 2 11 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-3 / 21-3 Majan ALMAZAN / Tiffany HO 369 22
Round 2 46 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-15 / 21-14 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 16 45
Round 2 7 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-15 / 13-21 / 21-18 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 51 61
Quarter-final 14 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-6 / 21-4 Sydney TJONADI / Victoria TJONADI 785 22
Quarter-final 5 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-13 / 21-16 Rena MIYAURA / Ayako SAKURAMOTO 110 53
Quarter-final 10 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 14-21 / 21-10 / 21-19 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 11 84
Quarter-final 46 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 22-20 / 21-18 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 7 49
Semi-final 14 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-19 / 21-18 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 5 49
Semi-final 10 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-15 / 21-17 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 46 42
Final 10 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-19 / 21-13 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 14 44
WS (qual)
Round 1 581 Pitchaya Elysia VIRAVONG W.O. Asuka TAKAHASHI 63 0
Round 1 393 Victoria TJONADI W.O. YU Chien Hui 245 0
Round 1 - Victoria NA W.O. Sydney TJONADI 346 0
Round 1 955 Yuran ZHANG 21-12 / 21-11 Lok Yee CHAN - 23
WS
Round 1 245 YU Chien Hui 8-21 / 21-19 / 21-16 Wen Chi HSU 27 46
Round 1 30 Aya OHORI 21-4 / 21-4 Victoria NA - 16
Round 1 73 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-4 / 21-13 Yuran ZHANG 955 24
Round 1 14 Nozomi OKUHARA 21-6 / 21-13 Louisa MA 199 24
Round 1 31 Saena KAWAKAMI 23-21 / 21-11 SIM Yu Jin 46 35
Round 1 224 Tiffany HO 21-13 / 21-11 Isabella YAN 363 31
Round 1 2 Se Young AN 21-14 / 21-13 SUNG Shuo Yun 48 45
Round 1 63 Asuka TAKAHASHI 21-4 / 21-8 Victoria TJONADI 393 21
Round 1 34 PAI Yu Po 21-6 / 21-12 YEO Jia Min 20 30
Round 1 9 Pornpawee CHOCHUWONG 21-13 / 21-10 KISONA Selvaduray 55 35
Round 1 255 Anwesha GOWDA 21-9 / 21-11 Pitchaya Elysia VIRAVONG 581 21
Round 1 44 GOH Jin Wei 21-15 / 21-16 TANYA HEMANTH 68 31
Round 1 12 HAN Yue 9-21 / 22-20 / 21-5 KIM Ga Eun 23 48
Round 1 38 Putri Kusuma WARDANI 21-19 / 21-15 Soniia CHEAH 176 35
Round 1 29 Supanida KATETHONG 21-13 / 21-16 ZHANG Yiman 21 34
Round 1 19 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-4 / 21-6 Sydney TJONADI 346 17
Round 2 2 Se Young AN 21-15 / 21-9 Asuka TAKAHASHI 63 33
Round 2 34 PAI Yu Po 18-21 / 21-15 / 21-19 YU Chien Hui 245 58
Round 2 9 Pornpawee CHOCHUWONG 21-11 / 21-15 Aya OHORI 30 38
Round 2 44 GOH Jin Wei 21-7 / 21-13 Anwesha GOWDA 255 22
Round 2 12 HAN Yue 21-6 / 21-10 Hsuan-Yu Wendy CHEN 73 27
Round 2 14 Nozomi OKUHARA 21-17 / 16-21 / 21-17 Putri Kusuma WARDANI 38 61
Round 2 31 Saena KAWAKAMI 21-13 / 21-4 Tiffany HO 224 25
Round 2 19 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-15 / 21-9 Supanida KATETHONG 29 32
Quarter-final 2 Se Young AN 21-10 / 21-13 PAI Yu Po 34 39
Quarter-final 9 Pornpawee CHOCHUWONG 21-11 / 21-13 GOH Jin Wei 44 37
Quarter-final 12 HAN Yue 21-17 / 21-10 Nozomi OKUHARA 14 33
Quarter-final 19 Gregoria Mariska TUNJUNG 14-21 / 22-20 / 21-16 Saena KAWAKAMI 31 55
Semi-final 2 Se Young AN 21-16 / 21-11 Pornpawee CHOCHUWONG 9 47
Semi-final 19 Gregoria Mariska TUNJUNG 18-21 / 21-16 / 21-14 HAN Yue 12 56
Final 2 Se Young AN 21-17 / 21-9 Gregoria Mariska TUNJUNG 19 36
XD (qual)
Round 1 440 Huaidong TANG / Majan ALMAZAN W.O. Jack WANG / Erena CALDER -HAWKINS 783 0
Round 1 1332 Pit Seng LOW / Yuran ZHANG W.O. Andika RAMADIANSYAH / Mia Dian NURLIA 1050 0
Round 1 1189 Xing Huong GOH / Pitchaya Elysia VIRAVONG W.O. Kevin XU / Sydney TJONADI - 0
Round 1 - Bosco Lap-Chi KWOK / Elena Yee-Man KWOK W.O. Nipitphon PHUANGPHUAPET / POON Lok Yan 1050 0
XD
Round 1 41 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 21-8 / 21-7 Andika RAMADIANSYAH / Mia Dian NURLIA 1050 20
Round 1 45 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 21-11 / 21-9 Huaidong TANG / Majan ALMAZAN 440 21
Round 1 79 CHANG Ko-Chi / LEE Chih Chen 21-13 / 21-11 Adam JEFFREY / Justine VILLEGAS 391 27
Round 1 783 Jack WANG / Erena CALDER -HAWKINS 21-7 / 21-13 Kevin XU / Sydney TJONADI - 21
Round 1 39 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-13 / 22-20 Nipitphon PHUANGPHUAPET / POON Lok Yan 1050 32
Round 1 35 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 17-21 / 21-19 / 21-12 Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 29 52
Round 1 16 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 17-21 / 21-15 / 21-16 Amri SYAHNAWI / Winny Oktavina KANDOW 81 63
Round 1 413 LEE Yang / LIN Wan Ching 21-10 / 22-20 Akbar Bintang CAHYONO / Marsheilla Gischa ISLAMI 58 35
Round 1 - Jae Sun LEE / Charis HO 21-18 / 21-19 Bosco Lap-Chi KWOK / Elena Yee-Man KWOK - 24
Round 1 18 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-15 / 21-8 Kenneth Zhe Hooi CHOO / Gronya SOMERVILLE 159 28
Round 1 20 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-10 / 21-16 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 38 28
Round 1 22 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-8 / 21-10 Dylan SOEDJASA / Anona PAK 783 24
Round 1 218 Young Hyuk KIM / LEE Yu Lim 22-20 / 21-13 Ming Chuen LIM / Sylvina KURNIAWAN 602 30
Round 1 61 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-3 / 21-4 Xing Huong GOH / Pitchaya Elysia VIRAVONG 1189 18
Round 1 271 Adnan MAULANA / Nita Violina MARWAH 21-15 / 21-10 Pit Seng LOW / Yuran ZHANG 1332 22
Round 1 48 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 21-3 / 21-11 Jason HONG / Victoria TJONADI 1050 22
Round 2 45 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 21-18 / 21-15 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 41 37
Round 2 79 CHANG Ko-Chi / LEE Chih Chen 21-15 / 21-8 Jack WANG / Erena CALDER -HAWKINS 783 26
Round 2 39 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-13 / 17-21 / 21-16 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 35 61
Round 2 16 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-18 / 19-21 / 21-11 LEE Yang / LIN Wan Ching 413 50
Round 2 18 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-4 / 21-9 Jae Sun LEE / Charis HO - 19
Round 2 22 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 13-21 / 21-15 / 21-15 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 20 56
Round 2 61 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-12 / 14-21 / 21-15 Young Hyuk KIM / LEE Yu Lim 218 55
Round 2 271 Adnan MAULANA / Nita Violina MARWAH 21-13 / 17-21 / 21-16 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 48 59
Quarter-final 45 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 21-18 / 21-19 CHANG Ko-Chi / LEE Chih Chen 79 42
Quarter-final 39 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 20-22 / 21-19 / 21-17 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 16 77
Quarter-final 22 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-14 / 15-21 / 21-8 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 18 59
Quarter-final 61 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-7 / 21-4 Adnan MAULANA / Nita Violina MARWAH 271 28
Semi-final 45 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 14-21 / 21-13 / 21-8 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 39 60
Semi-final 22 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 22-20 / 21-14 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 61 46
Final 22 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-9 / 21-17 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 45 41

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 27 61 7 25.9% 2167 80.26 00:39:09 2.05 5 18.5%
MS 29 68 10 34.5% 2356 81.24 00:47:54 1.7 9 31.0%
WD 24 52 4 16.7% 1778 74.08 00:42:17 1.75 3 12.5%
WS 31 68 6 19.4% 2267 73.13 00:35:14 2.08 1 3.2%
XD 31 72 10 32.3% 2467 79.58 00:38:10 2.09 4 12.9%
Total 142 321 37 26.1% 11035 77.71 00:40:24 1.92 22 15.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set

Players Opponents Category Round Set Comeback Details
Saena KAWAKAMI SIM Yu JinWS Round 1 1 9 View
Pornpawee CHOCHUWONG Aya OHORIWS Round 2 2 8 View
Kenta NISHIMOTO CHEAM June WeiMS Round 1 1 7 View
HAN Yue KIM Ga EunWS Round 1 2 7 View
Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA Yujia JIN / WONG Jia Ying CrystalWD Round 2 3 6 View
LIU Yuchen / OU Xuanyi REN Xiangyu / TAN QiangMD Round 1 1 6 View
LU Guangzu Tze Yong NGMS Semi-final 1 6 View
Se Young AN SUNG Shuo YunWS Round 1 2 6 View
HE Jiting / ZHOU Haodong LIANG Weikeng / WANG ChangMD Quarter-final 3 6 View
Putri Kusuma WARDANI Nozomi OKUHARAWS Round 2 2 5 View

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 32 9 78.0%
Korea 21 10 67.7%
Japan 28 20 58.3%
Malaysia 11 8 57.9%
Thailand 8 6 57.1%
Singapore 4 4 50.0%
Indonesia 15 16 48.4%
Chinese Taipei 18 20 47.4%
2 5 28.6%
Australia 8 40 16.7%
New Zealand 1 7 12.5%
Canada 0 1 0.0%
India 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 SHI Yuqi LU Guangzu 21-19 / 18-21 / 21-5
2019 Jonatan CHRISTIE Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 13-21 / 21-14
2018 LU Guangzu ZHOU Zeqi 21-8 / 23-21
2017 KIDAMBI Srikanth CHEN Long 22-20 / 21-16
2016 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS JEON Hyeok Jin 21-16 / 19-21 / 21-11
2015 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-12 / 14-21 / 21-18
2014 LIN Dan Simon SANTOSO 22-24 / 21-16 / 21-7
2013 TIAN Houwei XUE Song 20-22 / 21-13 / 21-12
2012 CHEN Jin Tien Minh NGUYEN 21-11 / 21-12
2011 Sho SASAKI Choong Hann WONG 21-11 / 12-21 / 21-19
2010 Tien Minh NGUYEN KHRISHNAN Yogendran 21-14 / 21-11
2009 Dionysius Hayom RUMBAKA Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-18
2008 Tsuen Seng LEE Sairul Amar AYOB 21-16 / 19-21 / 21-15
2007 John MOODY Marco VASCONCELOS 21-16 / 22-20
2006 ismail SAMAN Berata CHANDRA 21-15 / 21-10
2005 Andrew SMITH Geoffrey R BELLINGHAM 15-8 / 15-10
2004 Andrew SMITH Niluka KARUNARATNE 15-7 / 15-8
2003 Shoji SATO Yuichi IKEDA 15-13 / 15-9
2002 Sairul Amar AYOB Stuart BREHAUT 15-8 / 15-9
2001 Colin HAUGHTON KHRISHNAN Yogendran 7-1 / 7-2 / 7-4
1999 Rio SURYANA Abhinn Shyam GUPTA 15-6 / 15-6
1998 Rio SURYANA Stuart BREHAUT 15-12 / 15-7
1997 NG Wei Murray HOCKING 15-8 / 15-11
1996 TAM Kai Chuen Yifeng SHEN 15-18 / 15-12 / 15-11
1995 Paul STEVENSON David HUMBLE 15-5 / 15-5
1994 Jefry TJOANDI Paul STEVENSON 18-13 / 15-9
1993 HE Tim Paul STEVENSON 18-15 / 15-10
1992 Eddy KURNIAWAN Paul STEVENSON 12-15 / 15-11 / 15-2
1991 HE Tim Paul STEVENSON 15-12 / 15-4
1990 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-9
1989 Yu SZE WEI Yan 15-4 / 15-7