Japan Open  

Tournament Name: Japan Open 1991
Tournament Dates: 20/01/1991-20/01/1991
Location: Japan, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Moon Soo / PARK Joo Bong Jalani SIDEK / Razif SIDEK
MS Ardy B WIRANATA WU Wenkai
WD Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS GUAN Weizhen / NONG Qunhua
WS HUANG Hua Susi SUSANTI
XD PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (10*) Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD 15-10 / 15-4 HORNG Shin-Jeng / LIN Chian-Chow - 0
Round 1 (22*) Nick PONTING / Dave WRIGHT 15-1 / 15-6 Antonio Jr MANCE / Simeon RAMORES (638*) 0
Round 1 (8*) Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-3 / 15-1 CHAN Wing Kit / NG Liang Hua (35*) 0
Round 1 (48*) Richard MAINAKY / Aryono MIRANAT 15-0 / 8-15 / 15-13 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (14*) 0
Round 1 (119*) Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS 15-5 / 15-7 Kerrin HARRISON / Glenn STEWART (80*) 0
Round 1 (5*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 17-15 / 7-15 / 15-3 Masami OSANAI / Tatsuya YANAGIYA (97*) 0
Round 1 - Andreij ANTROPOV / Pavel UVAROV 15-5 / 15-2 Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN (30*) 0
Round 1 (15*) KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng 15-9 / 15-12 NG Pak Kum / TSE Bun (300*) 0
Round 1 (206*) Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN 15-11 / 15-2 Yasuhiro HIRANO / Seiichi WATANABE - 0
Round 1 (299*) Benny LEE / Thomas REIDY 15-3 / 15-4 Ramjee B SHRESTHA / Naresh Bahadur SINGH (634*) 0
Round 1 (62*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-1 / 15-8 Koji HONDA / Masahiro ITO - 0
Round 1 (12*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-4 / 15-1 Anthony AVE / Ricardo SANTOS (636*) 0
Round 1 (640*) Teeranun CHIANGTA / Pulsak THEWARANGSEE 15-8 / 15-7 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (26*) 0
Round 1 (21*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-10 / 15-10 Takao HAYATO / Yuji MURAYAMA - 0
Round 1 - CHOW Kin Man / WONG Wai Lap W.O. Mirza ALI YAR BEG / Islam AMIR - 0
Round 1 (302*) Chris BRUIL / Alex MEIJER W.O. CHENG Yeone-Chyuan / LIAO Wei-Chieh (27*) 0
Round 1 (305*) LIN Liang-Chun / LIN Yuan-Dien W.O. Duminda JAYAKODY / Niroshan WIJEKOON (90*) 0
Round 2 (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-3 / 15-3 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA - 0
Round 2 (10*) Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD 15-10 / 15-10 Nick PONTING / Dave WRIGHT (22*) 0
Round 2 (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-10 / 15-2 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (20*) 0
Round 2 (8*) Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 9-15 / 15-5 / 18-13 Richard MAINAKY / Aryono MIRANAT (48*) 0
Round 2 (3*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-0 / 15-2 Jessie ALONZO / Martin Lee MILLAR (306*) 0
Round 2 (5*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-10 / 15-10 Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS (119*) 0
Round 2 (16*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-10 / 15-4 Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG (141*) 0
Round 2 - Andreij ANTROPOV / Pavel UVAROV 15-12 / 15-7 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng (15*) 0
Round 2 (302*) Chris BRUIL / Alex MEIJER 15-8 / 15-11 CHOW Kin Man / WONG Wai Lap - 0
Round 2 (206*) Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN 17-14 / 15-6 CHEN Hongyong / CHEN Kang (17*) 0
Round 2 (62*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-4 / 15-7 Benny LEE / Thomas REIDY (299*) 0
Round 2 (6*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-5 / 15-3 Abhichat KHONGCHAN / Thanakorn SINGKAEW (68*) 0
Round 2 (12*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-1 / 15-4 Teeranun CHIANGTA / Pulsak THEWARANGSEE (640*) 0
Round 2 (7*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-2 / 15-6 CHIANG Hong-Li / KUO Huan-Wen - 0
Round 2 (21*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-1 / 15-8 LIN Liang-Chun / LIN Yuan-Dien (305*) 0
Round 2 (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-6 / 15-0 Neil COTTRILL / Chris HUNT (307*) 0
Round 3 (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-5 / 15-5 Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD (10*) 0
Round 3 (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-8 / 15-6 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN (8*) 0
Round 3 (3*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-7 / 15-2 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (5*) 0
Round 3 (16*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-0 / 15-5 Andreij ANTROPOV / Pavel UVAROV - 0
Round 3 (206*) Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN 12-15 / 15-3 / 15-1 Chris BRUIL / Alex MEIJER (302*) 0
Round 3 (6*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-3 / 15-3 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (62*) 0
Round 3 (7*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-5 / 5-15 / 18-17 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (12*) 0
Round 3 (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-13 / 17-16 HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin (21*) 0
Quarter-final (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-10 / 15-4 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (4*) 0
Quarter-final (3*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 9-15 / 15-11 / 15-13 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (16*) 0
Quarter-final (6*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-3 / 15-3 Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN (206*) 0
Quarter-final (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-10 / 15-11 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER (7*) 0
Semi-final (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-3 / 15-2 LI Yongbo / TIAN Bingyi (3*) 0
Semi-final (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-10 / 9-15 / 15-11 Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO (6*) 0
Final (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-4 / 1-0 Jalani SIDEK / Razif SIDEK (1*) 0
MS (qual)
Round 1 - LIN Yuan-Dien 15-7 / 15-0 Simeon RAMORES (754*) 0
Round 1 - Kazuhiro SHIMOGAMI 1-15 / 15-10 / 15-7 Kerrin HARRISON (121*) 0
Round 1 (677*) Seiichi WATANABE 15-4 / 15-6 Antonio Jr MANCE (485*) 0
Round 1 (84*) Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA 15-9 / 15-8 Kok Kiong YOU (130*) 0
Round 1 (230*) CHOW Kin Man 7-15 / 18-13 / 15-4 Anthony AVE (889*) 0
Round 1 - Tsutomu KINJO 15-1 / 15-9 Ramjee B SHRESTHA (737*) 0
Round 1 (154*) Thomas REIDY 15-2 / 15-4 Ricardo SANTOS (899*) 0
Round 1 - Tomomasa OTANI 15-2 / 15-3 Martin Lee MILLAR (898*) 0
Round 1 (377*) Eishi KIBUNE 15-6 / 15-2 Naresh Bahadur SINGH (885*) 0
Round 2 (573*) Kazuhiko HAMAKITA 15-6 / 10-15 / 18-15 LIN Yuan-Dien - 0
Round 2 (486*) Abhichat KHONGCHAN 15-11 / 15-5 Leng Kang Donald KOH (88*) 0
Round 2 (677*) Seiichi WATANABE 15-2 / 15-5 LIN Liang-Chun (738*) 0
Round 2 (281*) CHIANG Hong-Li 15-7 / 15-10 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (84*) 0
Round 2 - Tsutomu KINJO 15-9 / 15-4 CHOW Kin Man (230*) 0
Round 2 (154*) Thomas REIDY 15-3 / 15-7 Akihiko YAMAMOTO - 0
Round 2 - Tomomasa OTANI 8-15 / 18-15 / 15-2 WU Jiunn-Shong (303*) 0
Round 2 (377*) Eishi KIBUNE 5-15 / 15-8 / 15-3 NG Liang Hua (160*) 0
Round 3 (573*) Kazuhiko HAMAKITA 15-9 / 15-11 Kazuhiro HONDA - 0
Round 3 - Kazuhiro SHIMOGAMI 15-13 / 15-0 Abhichat KHONGCHAN (486*) 0
Round 3 (677*) Seiichi WATANABE 15-3 / 18-15 Jessie ALONZO (890*) 0
Round 3 - Tsutomu KINJO 15-10 / 15-8 CHIANG Hong-Li (281*) 0
Round 3 (154*) Thomas REIDY 15-9 / 14-17 / 15-8 Teeranun CHIANGTA (210*) 0
Round 3 - Tomomasa OTANI 15-2 / 15-3 Eishi KIBUNE (377*) 0
MS
Round 1 (10*) Ardy B WIRANATA 15-1 / 15-9 Niroshan WIJEKOON (104*) 0
Round 1 (16*) LIU Jun 15-2 / 15-6 Kazuhiko HAMAKITA (573*) 0
Round 1 (28*) LIU En-Horng 15-12 / 15-3 Vacharapan KHAMTHONG (36*) 0
Round 1 (22*) Jens Peter NIERHOFF 15-11 / 15-4 Benny LEE (82*) 0
Round 1 (8*) Morten FROST HANSEN 15-3 / 15-3 J Bryan BLANSHARD (43*) 0
Round 1 (44*) Pavel UVAROV 15-3 / 15-10 Kazuhiro SHIMOGAMI - 0
Round 1 (23*) Stephen P BUTLER 15-8 / 15-8 CHAN Wing Kit (74*) 0
Round 1 (80*) Jeroen VAN DIJK 12-15 / 17-14 / 15-8 Masahiro ITO (395*) 0
Round 1 (1*) Kok Keong FOO 15-1 / 15-11 Akihiro KISHIDA - 0
Round 1 (108*) YU Lizhi 15-10 / 6-15 / 15-7 Peter KNOWLES (137*) 0
Round 1 (14*) Bambang SUPRIANTO 15-11 / 15-10 LIN Chian-Chow (124*) 0
Round 1 (19*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-2 AHN Jae Chang (55*) 0
Round 1 (4*) PERMADI Fung 15-1 / 15-9 Pulsak THEWARANGSEE (150*) 0
Round 1 (38*) Hiroki ETO 15-10 / 15-13 WONG Wai Lap (323*) 0
Round 1 (54*) Chris BRUIL 17-15 / 15-12 Seiichi WATANABE (677*) 0
Round 1 (27*) Peter AXELSSON 15-11 / 7-15 / 15-13 Abdul Hamid KHAN (56*) 0
Round 1 (213*) Jaimie DAWSON 15-7 / 15-13 Tat Meng WONG (32*) 0
Round 1 (34*) Claus THOMSEN 15-11 / 15-11 Tsutomu KINJO - 0
Round 1 (33*) LEE Mou-Chou 15-12 / 7-15 / 15-8 Pierre PELUPESSY (46*) 0
Round 1 (9*) Joko SUPRIANTO 15-11 / 15-1 LEE Kwang Jin (47*) 0
Round 1 (3*) Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-12 Chris JOGIS (31*) 0
Round 1 (103*) CHEN Rong 15-2 / 15-7 Yasumasa TSUJITA (391*) 0
Round 1 (146*) Glenn STEWART 15-9 / 1-15 / 15-12 Stellan OSTERBERG (158*) 0
Round 1 (11*) Poul-Erik HOYER 15-4 / 15-8 Takahiro SUKA (298*) 0
Round 1 (17*) Darren J HALL 15-10 / 17-14 GUO Huan-Wen - 0
Round 1 (21*) Andreij ANTROPOV 15-3 / 15-7 Thomas REIDY (154*) 0
Round 1 (15*) Pontus JANTTI 15-9 / 15-5 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (84*) 0
Round 1 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-10 / 15-12 TSE Bun (90*) 0
Round 1 (51*) Ib FREDERIKSEN 15-3 / 15-6 CHAN Kin Ngai (87*) 0
Round 1 (6*) Sompol KUKASEMKIJ 15-2 / 15-9 Hideaki MOTOYAMA (163*) 0
Round 1 (20*) Jens OLSSON 13-18 / 15-4 / 15-1 Tomomasa OTANI - 0
Round 1 (25*) WU Wenkai W.O. Alex MEIJER (155*) 0
Round 2 (10*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-9 LIU Jun (16*) 0
Round 2 (22*) Jens Peter NIERHOFF 15-5 / 15-7 LIU En-Horng (28*) 0
Round 2 (8*) Morten FROST HANSEN 15-2 / 15-2 Pavel UVAROV (44*) 0
Round 2 (23*) Stephen P BUTLER 15-5 / 12-15 / 15-1 Jeroen VAN DIJK (80*) 0
Round 2 (1*) Kok Keong FOO 10-15 / 15-12 / 15-6 YU Lizhi (108*) 0
Round 2 (19*) Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-5 / 15-9 Bambang SUPRIANTO (14*) 0
Round 2 (4*) PERMADI Fung 15-6 / 15-3 Hiroki ETO (38*) 0
Round 2 (27*) Peter AXELSSON 12-15 / 15-8 / 15-8 Chris BRUIL (54*) 0
Round 2 (34*) Claus THOMSEN 15-6 / 15-5 Jaimie DAWSON (213*) 0
Round 2 (9*) Joko SUPRIANTO 15-2 / 11-15 / 15-5 LEE Mou-Chou (33*) 0
Round 2 (3*) Hermawan SUSANTO 15-12 / 15-6 CHEN Rong (103*) 0
Round 2 (11*) Poul-Erik HOYER 18-16 / 15-8 Glenn STEWART (146*) 0
Round 2 (17*) Darren J HALL 15-7 / 15-8 Andreij ANTROPOV (21*) 0
Round 2 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-6 Pontus JANTTI (15*) 0
Round 2 (51*) Ib FREDERIKSEN 15-13 / 15-3 Sompol KUKASEMKIJ (6*) 0
Round 2 (25*) WU Wenkai 15-12 / 15-4 Jens OLSSON (20*) 0
Round 3 (10*) Ardy B WIRANATA 15-4 / 15-4 Jens Peter NIERHOFF (22*) 0
Round 3 (8*) Morten FROST HANSEN 15-7 / 15-1 Stephen P BUTLER (23*) 0
Round 3 (19*) Thomas STUER-LAURIDSEN 17-15 / 15-11 Kok Keong FOO (1*) 0
Round 3 (4*) PERMADI Fung 15-3 / 15-3 Peter AXELSSON (27*) 0
Round 3 (9*) Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-7 Claus THOMSEN (34*) 0
Round 3 (11*) Poul-Erik HOYER 15-11 / 8-15 / 15-13 Hermawan SUSANTO (3*) 0
Round 3 (17*) Darren J HALL 17-16 / 15-11 Allan BUDI KUSUMA (7*) 0
Round 3 (25*) WU Wenkai 15-1 / 18-17 Ib FREDERIKSEN (51*) 0
Quarter-final (10*) Ardy B WIRANATA 7-15 / 15-10 / 15-13 Morten FROST HANSEN (8*) 0
Quarter-final (4*) PERMADI Fung 15-6 / 15-1 Thomas STUER-LAURIDSEN (19*) 0
Quarter-final (9*) Joko SUPRIANTO 18-14 / 15-6 Poul-Erik HOYER (11*) 0
Quarter-final (25*) WU Wenkai 17-15 / 15-6 Darren J HALL (17*) 0
Semi-final (10*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-9 PERMADI Fung (4*) 0
Semi-final (25*) WU Wenkai 18-16 / 15-10 Joko SUPRIANTO (9*) 0
Final (10*) Ardy B WIRANATA 12-15 / 15-4 / 15-7 WU Wenkai (25*) 0
WD
Round 1 (6*) LAI Caiqin / YAO Fen 15-5 / 15-3 Masako SAKAMOTO / Erika VON HEILAND - 0
Round 1 (29*) Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 15-7 / 15-4 KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei (173*) 0
Round 1 (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 10-15 / 15-8 / 15-3 Kyomi ISOZAKI / Haruko MATSUDA - 0
Round 1 (13*) Nettie NIELSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-9 Irina SEROVA / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 0
Round 1 (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-0 / 15-3 Plernta BOONYARIT / Thananya PHANACHET (273*) 0
Round 1 - Naomi SIMIZU / Fujimi TAMURA 15-7 / 15-3 Denyse JULIEN / Doris PICHE (10*) 0
Round 1 (32*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-3 / 15-8 Kazue HOSHI / Yooko KOIZUMI - 0
Round 1 (9*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-1 / 15-1 CHENG Yin Sat / MA Wing Sze - 0
Round 1 (12*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-3 / 15-5 Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO (19*) 0
Round 1 (4*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 18-14 / 15-6 CHIU Mei Yin / CHUNG Hoi Yuk - 0
Round 1 (172*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-4 / 15-3 Linda FRENCH / Joy KITZMILLER (265*) 0
Round 1 (48*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-4 / 17-14 Akiko MICHIUE / Maki NAGAI (100*) 0
Round 1 - LIN Yanfen / ZHANG Wanling 15-1 / 13-15 / 15-6 Anne GIBSON / Christine SKROPKE (266*) 0
Round 1 (5*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-9 / 17-14 Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI (46*) 0
Round 1 (7*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 13-15 / 15-3 / 15-7 Miwa KAI / Keiko NAKAHARA (191*) 0
Round 1 - CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-1 / 15-1 Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA - 0
Round 2 (29*) Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 15-8 / 9-15 / 15-8 LAI Caiqin / YAO Fen (6*) 0
Round 2 (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-10 / 15-7 Nettie NIELSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN (13*) 0
Round 2 (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-2 / 15-12 Naomi SIMIZU / Fujimi TAMURA - 0
Round 2 (9*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-3 / 15-11 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (32*) 0
Round 2 (4*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-8 / 14-15 / 18-15 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (12*) 0
Round 2 (48*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-3 / 15-3 FINARSIH / Lili TAMPI (172*) 0
Round 2 (5*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-12 / 8-15 / 15-9 LIN Yanfen / ZHANG Wanling - 0
Round 2 - CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-8 / 15-13 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN (7*) 0
Quarter-final (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-10 / 15-8 Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE (29*) 0
Quarter-final (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 11-15 / 15-5 / 15-9 Kimiko JINNAI / Hisako MORI (9*) 0
Quarter-final (48*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 1-15 / 15-5 / 17-14 Dorte KJAER / Lotte OLSEN (4*) 0
Quarter-final - CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-8 / 15-12 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (5*) 0
Semi-final (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-11 / 15-10 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN (2*) 0
Semi-final (48*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 11-15 / 17-14 / 15-8 CHUNG So Young / HWANG Hye Young - 0
Final (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 6-15 / 18-15 / 15-9 GUAN Weizhen / NONG Qunhua (48*) 0
WS (qual)
Round 1 - LEE Shuk-Chuen 11-0 / 11-0 Ana Laura DE LA TORRE SAAVEDRA (128*) 0
Round 1 - Masako SAKAMOTO 11-1 / 11-1 Linda FRENCH (170*) 0
Round 1 (123*) Thananya PHANACHET 11-1 / 4-11 / 11-6 Erika VON HEILAND (93*) 0
Round 1 - Takako IDA 11-6 / 11-1 CHENG Yin Sat (150*) 0
Round 1 (51*) Plernta BOONYARIT 11-2 / 11-5 Maria de la Paz LUNA (64*) 0
Round 1 (28*) Anna (Oi Chan) LAO 11-4 / 11-2 Zarinah ABDULLAH (107*) 0
Round 2 - LEE Shuk-Chuen 11-8 / 11-8 Joy KITZMILLER (179*) 0
Round 2 (33*) Rhonda CATOR 2-11 / 11-4 / 12-10 Masako SAKAMOTO - 0
Round 2 - Takako IDA 11-3 / 11-7 Thananya PHANACHET (123*) 0
Round 2 (28*) Anna (Oi Chan) LAO 11-1 / 11-1 Plernta BOONYARIT (51*) 0
WS
Round 1 (26*) Somharuthai JAROENSIRI 11-0 / 11-0 Irina SEROVA (29*) 0
Round 1 (10*) Eline COENE 11-7 / 11-2 Haruko YACHI (89*) 0
Round 1 (15*) Denyse JULIEN 8-12 / 11-4 / 11-6 Akiko MICHIUE (324*) 0
Round 1 (45*) Hisako MIZUI 11-7 / 11-4 Camilla MARTIN (14*) 0
Round 1 (16*) Erica VAN DEN HEUVEL 11-2 / 11-5 Christine SKROPKE (80*) 0
Round 1 (87*) YE Zhaoying 11-3 / 11-8 Anne GIBSON (50*) 0
Round 1 (62*) Kazue KANAI 11-1 / 12-11 Doris PICHE (20*) 0
Round 1 (34*) Pornsawan PLUNGWECH 11-7 / 11-5 Yoshiko IWATA - 0
Round 2 (3*) Susi SUSANTI 11-0 / 11-7 SHYU Yu-Ling (53*) 0
Round 2 (26*) Somharuthai JAROENSIRI 11-0 / 11-9 Hideyo NOGUCHI - 0
Round 2 (4*) ZHOU Lei 11-1 / 11-3 LEE Shuk-Chuen - 0
Round 2 (10*) Eline COENE 11-5 / 12-11 Joanne MUGGERIDGE (13*) 0
Round 2 (1*) LEE Young Suk 4-11 / 11-2 / 11-2 Takako IDA - 0
Round 2 (27*) Christine GANDRUP 12-10 / 5-11 / 11-5 Denyse JULIEN (15*) 0
Round 2 (7*) Minarti TIMUR 11-6 / 5-11 / 11-6 Qianmin ZHOU (58*) 0
Round 2 (45*) Hisako MIZUI 12-11 / 11-4 WONG Chun Fan (113*) 0
Round 2 (16*) Erica VAN DEN HEUVEL 11-7 / 4-11 / 11-2 Harumi KOHHARA (57*) 0
Round 2 (9*) Helen S TROKE 11-0 / 11-2 MA Wing Sze (191*) 0
Round 2 (21*) Catrine BENGTSSON 0-11 / 11-4 / 11-3 YE Zhaoying (87*) 0
Round 2 (19*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-3 / 11-1 Rhonda CATOR (33*) 0
Round 2 (18*) Astrid VAN DER KNAAP 12-11 / 11-2 Kazue KANAI (62*) 0
Round 2 (6*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-7 / 11-9 Anna (Oi Chan) LAO (28*) 0
Round 2 (34*) Pornsawan PLUNGWECH 11-8 / 2-11 / 11-6 Vlada TCHERNIAVSKAIA (25*) 0
Round 2 (2*) HUANG Hua 11-7 / 11-3 CHEN Hsiao-Li (38*) 0
Round 3 (3*) Susi SUSANTI 11-3 / 11-7 Somharuthai JAROENSIRI (26*) 0
Round 3 (4*) ZHOU Lei 7-11 / 11-8 / 11-4 Eline COENE (10*) 0
Round 3 (1*) LEE Young Suk 11-0 / 11-5 Christine GANDRUP (27*) 0
Round 3 (7*) Minarti TIMUR 10-12 / 11-7 / 11-4 Hisako MIZUI (45*) 0
Round 3 (9*) Helen S TROKE 10-12 / 11-3 / 11-1 Erica VAN DEN HEUVEL (16*) 0
Round 3 (19*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-3 / 11-5 Catrine BENGTSSON (21*) 0
Round 3 (6*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 10-11 / 11-3 / 11-4 Astrid VAN DER KNAAP (18*) 0
Round 3 (2*) HUANG Hua 11-4 / 11-3 Pornsawan PLUNGWECH (34*) 0
Quarter-final (3*) Susi SUSANTI 10-12 / 11-8 / 11-4 ZHOU Lei (4*) 0
Quarter-final (9*) Helen S TROKE 12-11 / 11-8 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (19*) 0
Quarter-final (2*) HUANG Hua 12-9 / 11-8 Pernille NEDERGAARD JESSEN (6*) 0
Quarter-final (7*) Minarti TIMUR W.O. LEE Young Suk (1*) 0
Semi-final (3*) Susi SUSANTI 11-2 / 11-2 Minarti TIMUR (7*) 0
Semi-final (2*) HUANG Hua 11-0 / 11-6 Helen S TROKE (9*) 0
Final (2*) HUANG Hua 11-3 / 11-6 Susi SUSANTI (3*) 0
XD
Round 1 (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-6 / 15-4 Kenny MIDDLEMISS / Hiromi TAKAGI - 0
Round 1 (315*) Pulsak THEWARANGSEE / Plernta BOONYARIT 15-11 / 11-15 / 15-12 LIU En-Horng / CHEN Hsiao-Li - 0
Round 1 (42*) Mike BITTEN / Doris PICHE 15-3 / 18-14 Tatsuhiko MOURI / Hitomi NAKAO - 0
Round 1 (11*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 18-15 / 15-10 Pavel UVAROV / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 0
Round 1 (2*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-2 / 15-3 CHOW Kin Man / CHIU Mei Yin (294*) 0
Round 1 (119*) Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP 15-13 / 15-7 Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN (8*) 0
Round 1 - Koji MIYA / Mika UEMURA 15-0 / 18-13 Jaimie DAWSON / Anna (Oi Chan) LAO - 0
Round 1 (12*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-4 / 15-8 Neil COTTRILL / Miwako NISHIDA - 0
Round 1 (6*) Michael KJELDSEN / Dorte KJAER 15-0 / 15-6 Takao HAYATO / Michiyo TASHIRO - 0
Round 1 (19*) J Bryan BLANSHARD / Denyse JULIEN 15-7 / 15-3 TSE Bun / MA Wing Sze (304*) 0
Round 1 - Russell HOGG / Christine SKROPKE 15-6 / 15-7 Andreij ANTROPOV / Irina SEROVA - 0
Round 1 (4*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-7 Pramote TEERAWIWATANA / Piyathip SANSANIYAKULVILAI (309*) 0
Round 1 (9*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-9 / 7-15 / 15-3 NG Pak Kum / CHUNG Hoi Yuk - 0
Round 1 (123*) Henrik SVARRER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-11 / 15-9 Kaoru IMAMURA / Yuji MURAYAMA (215*) 0
Round 1 (57*) HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei 15-11 / 17-16 Chris HUNT / Fujimi TAMURA - 0
Round 1 (5*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-5 / 15-7 Narin RUNGBANAPAN / Thananya PHANACHET (317*) 0
Round 2 (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-4 / 15-6 Pulsak THEWARANGSEE / Plernta BOONYARIT (315*) 0
Round 2 (11*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-5 / 15-4 Mike BITTEN / Doris PICHE (42*) 0
Round 2 (2*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-10 / 15-2 Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP (119*) 0
Round 2 (12*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-2 / 15-0 Koji MIYA / Mika UEMURA - 0
Round 2 (6*) Michael KJELDSEN / Dorte KJAER 15-6 / 13-15 / 15-4 J Bryan BLANSHARD / Denyse JULIEN (19*) 0
Round 2 (4*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-8 / 15-5 Russell HOGG / Christine SKROPKE - 0
Round 2 (123*) Henrik SVARRER / Erica VAN DEN HEUVEL 17-15 / 10-15 / 15-11 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (9*) 0
Round 2 (5*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-7 / 15-7 HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei (57*) 0
Quarter-final (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-1 / 15-1 Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN (11*) 0
Quarter-final (2*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-8 / 15-17 / 15-5 Max GANDRUP / Gillian M. CLARK (12*) 0
Quarter-final (4*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-11 / 15-7 Michael KJELDSEN / Dorte KJAER (6*) 0
Quarter-final (5*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 9-15 / 15-4 / 15-11 Henrik SVARRER / Erica VAN DEN HEUVEL (123*) 0
Semi-final (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-12 / 10-15 / 15-9 Thomas LUND / Pernille DUPONT (2*) 0
Semi-final (5*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-3 / 15-2 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS (4*) 0
Final (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-7 / 15-8 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN (5*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 45 97 7 15.6% 2068 45.96 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 138 14 22.6% 3174 51.19 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 72 10 32.3% 1630 52.58 00:00:00 0 0 0.0%
WS 38 88 12 31.6% 1414 37.21 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 69 7 22.6% 1547 49.9 00:00:00 0 0 0.0%
Total 207 464 50 24.1% 9833 47.5 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 15 3 83.3%
Indonesia 25 11 69.4%
Denmark 49 23 68.1%
England 14 7 66.7%
Malaysia 10 5 66.7%
China 21 12 63.6%
Canada 12 9 57.1%
Netherlands 9 7 56.2%
U.S.A. 9 8 52.9%
Sweden 10 10 50.0%
Australia 3 3 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Russia 4 5 44.4%
Japan 31 44 41.3%
Chinese Taipei 12 19 38.7%
Thailand 10 19 34.5%
Scotland 2 5 28.6%
New Zealand 1 3 25.0%
Mexico 1 5 16.7%
Hong Kong 1 17 5.6%
Sri Lanka 0 1 0.0%
Germany 0 1 0.0%
Belarus 0 1 0.0%
Austria 0 2 0.0%
Wales 0 2 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10