Denmark Open  

Tournament Name: Yonex Denmark Open
Tournament Dates: 13/10/2015-18/10/2015
Location: Denmark, Odense
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong LIU Cheng / LU Kai
MS CHEN Long Tommy SUGIARTO
WD JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan TIAN Qing / ZHAO Yunlei
WS LI Xuerui PUSARLA V. Sindhu
XD KO Sung Hyun / KIM Ha Na Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 386 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 17-21 / 21-14 / 21-19 Nicklas MATHIASEN / Lasse MØLHEDE 297 42
Round 1 112 LIU Cheng / LU Kai 21-19 / 21-18 Kasper ANTONSEN / Frederik SØGAARD - 36
Round 1 114 Alexander BOND / Joel EIPE 21-14 / 21-11 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 74 23
Round 1 100 Soren GRAVHOLT / Nikolaj OVERGAARD 16-21 / 21-14 / 21-19 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 41 46
Round 1 52 Bastian KERSAUDY / Gaetan MITTELHEISSER 21-15 / 21-12 Patrick BUHL / Kristoffer KNUDSEN - 28
Round 2 112 LIU Cheng / LU Kai 26-28 / 21-19 / 21-18 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 43 60
Round 2 100 Soren GRAVHOLT / Nikolaj OVERGAARD 21-16 / 14-21 / 21-15 Alexander BOND / Joel EIPE 114 47
Round 2 52 Bastian KERSAUDY / Gaetan MITTELHEISSER 21-8 / 21-10 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 44 24
MD
Round 1 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-13 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 10 48
Round 1 9 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-19 / 21-14 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 33 30
Round 1 7 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-13 / 21-12 Andrew ELLIS / Peter MILLS 32 38
Round 1 16 LI Junhui / LIU Yuchen 21-14 / 21-14 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 40 28
Round 1 3 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-12 / 21-15 Soren GRAVHOLT / Nikolaj OVERGAARD 100 29
Round 1 29 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-10 / 21-14 WANG Yilyu / ZHANG Wen 25 25
Round 1 8 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-18 / 27-25 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 386 35
Round 1 20 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 24-22 / 21-13 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 23 49
Round 1 12 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-16 / 21-15 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 15 43
Round 1 6 CHAI Biao / HONG Wei 22-20 / 21-19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 18 51
Round 1 11 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-19 / 21-15 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 30 34
Round 1 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 19-21 / 22-20 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 14 69
Round 1 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-17 / 21-11 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 47 28
Round 1 5 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-18 / 16-21 / 21-12 Bastian KERSAUDY / Gaetan MITTELHEISSER 52 53
Round 1 112 LIU Cheng / LU Kai 21-18 / 21-14 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 19 40
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 11-21 / 21-16 / 21-17 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 26 42
Round 2 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-19 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 9 52
Round 2 7 LIU Xiaolong / QIU Zihan 15-21 / 21-15 / 25-23 LI Junhui / LIU Yuchen 16 64
Round 2 3 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-17 / 21-11 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 29 27
Round 2 8 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-19 / 20-22 / 21-19 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 20 52
Round 2 6 CHAI Biao / HONG Wei 12-21 / 21-17 / 21-16 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 12 57
Round 2 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-19 / 21-16 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 11 43
Round 2 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-10 / 22-20 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 5 35
Round 2 112 LIU Cheng / LU Kai 25-23 / 23-21 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 42
Quarter-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-18 / 21-16 LIU Xiaolong / QIU Zihan 7 50
Quarter-final 3 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-13 / 21-18 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 8 31
Quarter-final 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 23-21 / 23-21 CHAI Biao / HONG Wei 6 53
Quarter-final 112 LIU Cheng / LU Kai 21-19 / 21-18 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 13 37
Semi-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-17 / 21-14 FU Haifeng / ZHANG Nan 3 45
Semi-final 112 LIU Cheng / LU Kai 22-20 / 11-21 / 21-17 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 4 58
Final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-8 / 21-14 LIU Cheng / LU Kai 112 42
MS (qual)
Round 1 222 Rasmus MESSERSCHMIDT 21-19 / 21-18 Fabian ROTH 99 33
Round 1 42 Raul MUST 19-21 / 22-20 / 21-14 Joachim PERSSON 61 56
Round 1 136 Kim BRUUN 11-21 / 21-17 / 21-16 Kenichi TAGO 37 63
Round 1 87 Rasmus FLADBERG 21-15 / 21-16 Marius MYHRE 100 37
Round 1 57 Emil HOLST 21-15 / 21-11 Petr KOUKAL 67 32
Round 1 89 Flemming QUACH 21-9 / 21-10 Alistair CASEY 247 26
Round 1 78 Christian LIND THOMSEN 21-11 / 17-21 / 21-17 Andre Kurniawan TEDJONO 50 73
Round 1 95 Steffen RASMUSSEN 21-9 / 21-11 Jocelyn DESCHAMP 253 28
Round 2 42 Raul MUST 21-16 / 21-12 Rasmus MESSERSCHMIDT 222 33
Round 2 87 Rasmus FLADBERG 22-20 / 22-20 Kim BRUUN 136 48
Round 2 57 Emil HOLST 21-16 / 21-10 Flemming QUACH 89 36
Round 2 78 Christian LIND THOMSEN 21-19 / 21-16 Steffen RASMUSSEN 95 50
MS
Round 1 1 CHEN Long 21-12 / 22-20 WONG Wing Ki Vincent 30 47
Round 1 18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-17 LEE Dong Keun 31 48
Round 1 25 LEE Chong Wei 21-14 / 21-15 PARUPALLI Kashyap 8 47
Round 1 15 WEI Nan 14-21 / 21-19 / 21-15 Emil HOLST 57 58
Round 1 3 LIN Dan 21-15 / 21-18 Raul MUST 42 45
Round 1 14 HU Yun 21-19 / 17-21 / 21-10 Scott EVANS 38 56
Round 1 7 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-19 Rajiv OUSEPH 22 40
Round 1 9 SON Wan Ho 21-17 / 22-20 NG Ka Long Angus 29 51
Round 1 10 TIAN Houwei 19-21 / 21-2 / 21-19 Brice LEVERDEZ 32 65
Round 1 6 CHOU Tien Chen 21-17 / 21-12 Christian LIND THOMSEN 78 44
Round 1 24 HSU Jen Hao 23-21 / 19-21 / 21-15 PRANNOY H. S. 16 81
Round 1 4 Kento MOMOTA 17-21 / 21-14 / 21-19 Boonsak PONSANA 28 84
Round 1 12 Tommy SUGIARTO 21-11 / 21-12 Sho SASAKI 23 35
Round 1 5 KIDAMBI Srikanth 21-10 / 21-14 Ajay JAYARAM 26 33
Round 1 20 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-16 / 21-19 Rasmus FLADBERG 87 37
Round 1 2 Jan O JORGENSEN 21-17 / 21-9 WANG Zhengming 11 37
Round 2 1 CHEN Long 21-11 / 21-9 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 18 37
Round 2 15 WEI Nan 21-18 / 21-19 LEE Chong Wei 25 45
Round 2 3 LIN Dan 19-21 / 21-10 / 21-16 HU Yun 14 65
Round 2 7 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-6 SON Wan Ho 9 42
Round 2 6 CHOU Tien Chen 21-9 / 14-21 / 21-18 TIAN Houwei 10 65
Round 2 4 Kento MOMOTA 18-21 / 21-15 / 21-16 HSU Jen Hao 24 81
Round 2 12 Tommy SUGIARTO 21-15 / 21-17 KIDAMBI Srikanth 5 39
Round 2 2 Jan O JORGENSEN 12-21 / 21-15 / 21-19 Dionysius Hayom RUMBAKA 20 54
Quarter-final 1 CHEN Long 13-21 / 21-13 / 21-16 WEI Nan 15 60
Quarter-final 7 Viktor AXELSEN 21-8 / 21-7 LIN Dan 3 36
Quarter-final 6 CHOU Tien Chen 21-19 / 20-22 / 21-15 Kento MOMOTA 4 86
Quarter-final 12 Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-19 Jan O JORGENSEN 2 42
Semi-final 1 CHEN Long 15-21 / 21-17 / 21-16 Viktor AXELSEN 7 74
Semi-final 12 Tommy SUGIARTO 21-8 / 22-20 CHOU Tien Chen 6 42
Final 1 CHEN Long 21-12 / 21-12 Tommy SUGIARTO 12 45
WD (qual)
Round 1 77 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-5 / 21-11 Emilie JUUL / Cecilie SENTOW 102 20
Round 1 53 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-6 / 21-9 Camilla MARTENS / Josephine VAN ZAANE 611 24
Round 1 72 Linda EFLER / Lara KAEPPLEIN 21-17 / 16-21 / 21-19 Cecilie FINNE-IPSEN / Julie FINNE-IPSEN 611 55
Round 2 79 Amanda MADSEN / Isabella NIELSEN 21-17 / 23-21 Audrey MITTELHEISSER / Anne TRAN 138 39
Round 2 53 CHANG Ye Na / LEE So Hee 22-20 / 21-9 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 59 35
WD
Round 1 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 23-21 / 21-13 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 16 55
Round 1 77 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-18 / 21-17 EOM Hye Won / KIM Ha Na 182 41
Round 1 53 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-13 / 21-14 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 5 45
Round 1 41 CHAE YuJung / KIM So Yeong 21-15 / 21-15 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 344 39
Round 1 13 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-15 / 21-12 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 42 50
Round 1 49 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-14 / 21-15 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 19 35
Round 1 7 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-19 / 21-18 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 12 45
Round 1 37 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 29-30 / 21-15 / 21-14 Amanda MADSEN / Isabella NIELSEN 79 66
Round 1 14 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-15 / 21-11 Alex BRUCE / Phyllis CHAN 39 31
Round 1 8 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-5 / 21-17 Marie BATOMENE / Emilie LEFEL 132 28
Round 1 11 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-11 / 22-20 Heather OLVER / Lauren SMITH 25 41
Round 1 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 16-21 / 24-22 / 21-15 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua - 78
Round 1 35 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 21-14 / 23-21 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 28 40
Round 1 6 MA Jin / TANG Yuanting 21-17 / 21-23 / 21-19 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 20 66
Round 1 23 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-11 / 21-15 Linda EFLER / Lara KAEPPLEIN 72 33
Round 1 3 LUO Ying / LUO Yu 21-17 / 21-18 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 9 51
Round 2 77 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-13 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1 47
Round 2 53 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-11 / 23-21 CHAE YuJung / KIM So Yeong 41 50
Round 2 49 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-15 / 15-21 / 21-14 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 13 88
Round 2 7 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-16 / 21-10 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 37 37
Round 2 8 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-19 / 21-10 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 14 40
Round 2 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-13 Vivian HOO / WOON Khe Wei 11 37
Round 2 6 MA Jin / TANG Yuanting 21-12 / 21-11 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 35 35
Round 2 3 LUO Ying / LUO Yu 17-21 / 21-15 / 21-9 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 23 65
Quarter-final 77 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-18 / 21-19 CHANG Ye Na / LEE So Hee 53 46
Quarter-final 7 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 18-21 / 21-14 / 21-16 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 49 77
Quarter-final 8 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 22-20 / 21-19 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 4 54
Quarter-final 6 MA Jin / TANG Yuanting 21-19 / 20-22 / 21-7 LUO Ying / LUO Yu 3 71
Semi-final 77 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-11 / 21-15 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 7 60
Semi-final 8 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-15 MA Jin / TANG Yuanting 6 41
Final 77 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan W.O. TIAN Qing / ZHAO Yunlei 8 0
WS (qual)
Round 1 100 Airi MIKKELA 21-10 / 22-24 / 22-20 Camilla MARTENS 392 54
Round 1 46 Ksenia POLIKARPOVA 21-2 / 21-12 Behnaz PIRZAMANBEIN 202 21
Round 1 297 CHEN Hsiao Huan 21-8 / 21-11 Monika RADOVSKA 233 20
Round 1 162 Julie FINNE-IPSEN 21-12 / 17-21 / 21-16 Martina REPISKA 148 47
Round 1 53 Anna Thea MADSEN 21-12 / 21-8 Laura VANA 204 23
Round 1 83 Mette POULSEN 21-11 / 22-20 Anna RANKIN 151 35
Round 1 38 Chloe MAGEE 21-13 / 21-16 Kati TOLMOFF 81 32
Round 2 46 Ksenia POLIKARPOVA 24-22 / 22-20 CHEN Hsiao Huan 297 39
Round 2 53 Anna Thea MADSEN 21-10 / 21-13 Julie FINNE-IPSEN 162 23
Round 2 83 Mette POULSEN 21-11 / 22-20 Chloe MAGEE 38 38
WS
Round 1 1 Saina NEHWAL 23-21 / 14-21 / 21-18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 69
Round 1 18 Minatsu MITANI 21-10 / 21-4 Porntip BURANAPRASERTSUK 21 25
Round 1 3 SUNG Ji Hyun 18-21 / 21-12 / 21-4 Sayaka TAKAHASHI 14 48
Round 1 24 CHEUNG Ngan Yi 21-13 / 10-7 Ret. Karin SCHNAASE 26 30
Round 1 6 LI Xuerui 10-21 / 21-19 / 21-11 Lindaweni FANETRI 22 63
Round 1 10 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 23-21 YIP Pui Yin 29 38
Round 1 5 WANG Shixian 21-8 / 21-12 Kirsty GILMOUR 23 39
Round 1 32 Line Højmark KJAERSFELDT 21-15 / 21-17 PAI Yu Po 28 42
Round 1 20 Yui HASHIMOTO 21-15 / 21-18 Iris WANG 30 44
Round 1 7 WANG Yihan 21-9 / 20-22 / 21-12 BAE Yeon Ju 12 62
Round 1 13 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 21-11 Maria Febe KUSUMASTUTI 35 33
Round 1 4 TAI Tzu Ying 21-8 / 21-9 Airi MIKKELA 100 28
Round 1 15 Michelle LI 19-21 / 21-19 / 21-13 Anna Thea MADSEN 53 59
Round 1 9 Nozomi OKUHARA 21-7 / 21-7 Ksenia POLIKARPOVA 46 24
Round 1 83 Mette POULSEN 22-20 / 21-15 HSU Ya Ching 27 40
Round 1 2 Carolina MARIN 21-10 / 21-15 SUN Yu 11 43
Round 2 18 Minatsu MITANI 21-18 / 21-13 Saina NEHWAL 1 39
Round 2 3 SUNG Ji Hyun 21-16 / 21-14 CHEUNG Ngan Yi 24 38
Round 2 6 LI Xuerui 21-16 / 21-19 Akane YAMAGUCHI 10 39
Round 2 5 WANG Shixian 21-14 / 21-12 Line Højmark KJAERSFELDT 32 37
Round 2 7 WANG Yihan 21-10 / 21-9 Yui HASHIMOTO 20 39
Round 2 13 PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-15 TAI Tzu Ying 4 34
Round 2 15 Michelle LI 8-21 / 22-20 / 26-24 Nozomi OKUHARA 9 75
Round 2 2 Carolina MARIN 21-19 / 21-13 Mette POULSEN 83 41
Quarter-final 3 SUNG Ji Hyun 21-13 / 21-18 Minatsu MITANI 18 43
Quarter-final 6 LI Xuerui 23-21 / 21-17 WANG Shixian 5 47
Quarter-final 13 PUSARLA V. Sindhu 21-18 / 21-19 WANG Yihan 7 45
Quarter-final 2 Carolina MARIN 21-14 / 21-11 Michelle LI 15 37
Semi-final 6 LI Xuerui 21-8 / 20-22 / 21-10 SUNG Ji Hyun 3 56
Semi-final 13 PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 18-21 / 21-17 Carolina MARIN 2 75
Final 6 LI Xuerui 21-19 / 21-12 PUSARLA V. Sindhu 13 47
XD (qual)
Round 1 184 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 22-20 / 21-18 Jonatan NORDH / Emelie FABBEKE 49 42
Round 1 118 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-10 / 21-11 Mads Emil CHRISTENSEN / Cecilie SENTOW 339 25
Round 1 81 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 24-22 / 14-21 / 21-15 Mathias CHRISTIANSEN / Lena GREBAK 55 66
Round 1 69 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-15 / 21-19 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 57 30
Round 1 70 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 24-22 / 10-21 / 22-20 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 48 51
Round 1 52 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-17 / 20-22 / 21-16 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 106 62
Round 1 67 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 23-21 / 21-17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 99 27
Round 1 73 LEE Yong Dae / LEE So Hee 21-19 / 21-17 Kasper ANTONSEN / Amanda MADSEN 66 33
Round 2 118 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 14-21 / 21-18 / 21-15 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 184 49
Round 2 81 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-18 / 21-16 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 69 34
Round 2 52 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-15 / 21-11 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 70 30
Round 2 73 LEE Yong Dae / LEE So Hee 21-16 / 7-21 / 21-14 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 67 39
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-15 / 21-19 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 11 36
Round 1 63 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21-14 / 23-21 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 19 37
Round 1 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 19-21 / 21-16 / 21-7 WANG Yilyu / LUO Yu 218 71
Round 1 81 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-19 / 21-16 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 20 39
Round 1 3 XU Chen / MA Jin 21-11 / 21-14 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 10 28
Round 1 24 Toby NG / Alex BRUCE 21-14 / 11-21 / 21-14 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 38 43
Round 1 7 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-18 / 21-13 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 16 32
Round 1 15 Jacco ARENDS / Selena PIEK 16-21 / 21-15 / 21-16 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 31 48
Round 1 9 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-18 / 21-16 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 28 35
Round 1 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 21-11 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 30 31
Round 1 52 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 18-21 / 21-15 / 21-14 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 45 45
Round 1 4 LIU Cheng / BAO Yixin 21-10 / 21-18 LEE Yong Dae / LEE So Hee 73 36
Round 1 68 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 21-19 / 22-20 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 17 40
Round 1 8 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-16 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 118 33
Round 1 21 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 8-21 / 21-15 / 21-15 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 14 49
Round 1 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 21-19 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 35 39
Round 2 63 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 22-20 / 21-18 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 45
Round 2 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-8 / 20-22 / 22-20 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 81 78
Round 2 3 XU Chen / MA Jin 21-11 / 21-12 Toby NG / Alex BRUCE 24 26
Round 2 7 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-16 / 24-26 / 21-16 Jacco ARENDS / Selena PIEK 15 51
Round 2 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-8 / 21-12 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 9 33
Round 2 4 LIU Cheng / BAO Yixin 21-14 / 21-13 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 52 35
Round 2 8 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-4 / 17-21 / 21-16 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 68 56
Round 2 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 18-21 / 21-19 / 21-18 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21 59
Quarter-final 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-19 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 63 49
Quarter-final 7 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 13-21 / 21-13 / 21-15 XU Chen / MA Jin 3 51
Quarter-final 4 LIU Cheng / BAO Yixin 25-23 / 21-18 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 6 48
Quarter-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 18-21 / 21-15 LU Kai / HUANG Yaqiong 8 65
Semi-final 7 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-14 / 21-16 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 5 43
Semi-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-16 LIU Cheng / BAO Yixin 4 44
Final 7 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 20-22 / 21-18 / 21-9 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 2 66
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 69 7 22.6% 2602 83.94 00:42:54 1.96 2 6.5%
MS 31 74 12 38.7% 2676 86.32 00:52:17 1.65 9 29.0%
WD 30 67 7 23.3% 2471 82.37 00:49:44 1.66 8 26.7%
WS 30 68 8 26.7% 2415 80.5 00:44:58 1.79 5 16.7%
XD 31 74 12 38.7% 2712 87.48 00:44:52 1.95 4 12.9%
Total 153 352 46 30.1% 12876 84.16 00:46:57 1.79 28 18.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set

Players Opponents Category Round Set Comeback Details
LIU Xiaolong / QIU Zihan LI Junhui / LIU YuchenMD Round 2 3 9 View
SUNG Ji Hyun LI XueruiWS Semi-final 2 7 View
Michelle LI Nozomi OKUHARAWS Round 2 3 7 View
PRANNOY H. S. HSU Jen HaoMS Round 1 2 6 View
Jan O JORGENSEN WANG ZhengmingMS Round 1 1 6 View
Jan O JORGENSEN Dionysius Hayom RUMBAKAMS Round 2 3 6 View
LI Xuerui PUSARLA V. SindhuWS Final 1 6 View
CHOU Tien Chen Christian LIND THOMSENMS Round 1 1 6 View
HSU Jen Hao Kento MOMOTAMS Round 2 1 6 View
HSU Ya Ching / PAI Yu Po Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICHWD Round 1 1 6 View

Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 3 1 75.0%
Korea 35 15 70.0%
China 48 21 69.6%
Israel 2 1 66.7%
Indonesia 12 11 52.2%
Japan 17 17 50.0%
Canada 3 3 50.0%
Russia 2 2 50.0%
Estonia 2 2 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
Singapore 1 1 50.0%
Denmark 36 38 48.6%
India 7 8 46.7%
Chinese Taipei 12 15 44.4%
Hong Kong 6 8 42.9%
Netherlands 1 2 33.3%
Malaysia 2 5 28.6%
England 2 5 28.6%
Ireland 1 3 25.0%
Sweden 1 3 25.0%
Germany 3 11 21.4%
France 2 9 18.2%
Thailand 1 5 16.7%
Latvia 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 SHI Yuqi LEE Zii Jia 21-18 / 16-21 / 21-12
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13