Thailand Open  

Tournament Name: SCG Thailand Open
Tournament Dates: 29/09/2015-04/10/2015
Location: Thailand, Bangkok
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO Kien Keat KOO / TAN Boon Heong
MS LEE Hyun Il Ihsan Maulana MUSTOFA
WD HUANG Dongping / LI Yinhui CHANG Ye Na / LEE So Hee
WS SUNG Ji Hyun LIANG Xiaoyu
XD CHOI SolGyu / EOM Hye Won Praveen JORDAN / Debby SUSANTO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Chaloempon CHAROENKITAMORN / Tanawat TOPATTANAKUL 22-20 / 17-21 / 21-19 Warit SARAPAT / Panachai WORASAKTAYANAN 1335 58
Round 1 690 Supak JOMKOH / Natdanai UAKOOLWARAWAT 21-14 / 21-18 Kittithat CHEIKLINTHES / Wipoo INKAEW 940 32
Round 1 690 Inkarat APISUK / Sutichon POL-GUL 21-12 / 21-10 Saharat MUCHSHIMA / Nonthawat SATTANAKO - 21
Round 1 184 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-15 / 21-13 Pakin KUNA-ANUVIT / Natthapat TRINKAJEE 690 23
Round 1 1277 Setthanan PIYAWATCHARAVIJIT / Kunlavut VITIDSARN 21-18 / 21-18 Akrawin APISUK / Nonpakorn NANTATHEERO - 28
Round 1 374 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-17 / 21-11 Ratchanon LOUNSIRI / Korawi PIKUNNGAM 690 24
Round 1 - Charongrat NOBSAMRONG / Kumpon SRIHONG 18-21 / 21-13 / 21-18 Woratat JIANPIPATGUN / Patchara SINKUNAKORN - 37
Round 2 690 Supak JOMKOH / Natdanai UAKOOLWARAWAT 21-16 / 22-20 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Tanawat TOPATTANAKUL - 32
Round 2 676 Watchara BURANAKUEA / Parinyawat THONGNUAM 20-22 / 23-21 / 21-14 Inkarat APISUK / Sutichon POL-GUL 690 59
Round 2 184 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-11 / 21-14 Setthanan PIYAWATCHARAVIJIT / Kunlavut VITIDSARN 1277 20
Round 2 374 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-14 / 21-11 Charongrat NOBSAMRONG / Kumpon SRIHONG - 22
MD
Round 1 184 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-16 / 21-14 Mek NARONGRIT / Krit TANTIANANKUL 203 23
Round 1 38 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-10 / 21-13 Irfan FADHILAH / Pakkawat VILAILAK - 22
Round 1 23 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 16-21 / 21-12 / 21-14 HUANG Kaixiang / ZHENG Siwei 86 42
Round 1 49 Thien How HOON / LIM Khim Wah 15-21 / 21-19 / 21-18 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 374 56
Round 1 17 LI Junhui / LIU Yuchen 17-21 / 21-15 / 21-15 Francis ALWIN / Arun VISHNU 107 48
Round 1 123 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-18 / 21-19 Wannawat AMPUNSUWAN / Tinn ISRIYANET 131 32
Round 1 21 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 21-14 / 22-20 Rachata CHANDAWAN / Chavapat TOCHAREONBODEE 296 27
Round 1 28 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-16 Watchara BURANAKUEA / Parinyawat THONGNUAM 676 26
Round 1 94 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 21-18 / 21-16 Philip Joper ESCUETA / Ronel ESTANISLAO 56 35
Round 1 25 WANG Yilyu / ZHANG Wen 21-15 / 21-13 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 78 23
Round 1 41 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-17 / 22-20 CHAN Tsz Kit / LAW Cheuk Him 190 29
Round 1 - ARKORNNIT THAPTIMDONG / Boonyakorn THUMPANICHWONG 15-21 / 23-21 / 24-22 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 35 48
Round 1 37 Markis KIDO / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 21-18 / 21-16 CHOLPRASERTSUK Kritti / Sirawit SUHARITDUMRONG - 24
Round 1 36 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-16 / 21-12 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 26 25
Round 1 46 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 21-17 / 21-14 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 57 28
Round 1 11 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-12 / 21-16 Supak JOMKOH / Natdanai UAKOOLWARAWAT 690 24
Round 2 38 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 24-22 / 21-12 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 184 31
Round 2 23 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-12 / 21-14 Thien How HOON / LIM Khim Wah 49 28
Round 2 123 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-23 / 21-17 / 21-14 LI Junhui / LIU Yuchen 17 45
Round 2 28 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 21-13 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 21 26
Round 2 94 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 21-19 / 14-21 / 21-15 WANG Yilyu / ZHANG Wen 25 55
Round 2 41 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-16 / 21-16 ARKORNNIT THAPTIMDONG / Boonyakorn THUMPANICHWONG - 24
Round 2 36 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-17 / 21-9 Markis KIDO / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 37 24
Round 2 11 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-13 / 11-9 Ret. Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 46 23
Quarter-final 23 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-18 / 14-21 / 21-14 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 38 45
Quarter-final 28 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-9 / 21-15 OR Chin Chung / TANG Chun Man 123 25
Quarter-final 41 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-17 / 21-11 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 94 23
Quarter-final 11 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-15 / 21-7 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 36 23
Semi-final 23 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-18 / 21-16 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 28 34
Semi-final 41 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-19 / 17-21 / 21-16 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 11 52
Final 23 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 20-22 / 23-21 / 21-16 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 41 72
MS (qual)
Round 1 1038 Kunlavut VITIDSARN 21-14 / 21-14 Kumpon SRIHONG - 25
Round 1 996 Tanapat KITTINAOWARAT 23-21 / 21-16 Weeraphat PHAKJARUNG 1727 27
Round 1 1309 Artit UTHAITEERAKOMEN 21-14 / 21-17 Kittipong IMNARK 692 22
Round 1 1443 Chaiyasit SUKASEM 22-20 / 21-16 Patchara SINKUNAKORN 1443 26
Round 1 692 Nonpakorn NANTATHEERO 21-5 / 17-21 / 21-11 Apinop ARAYACHAROEN 1727 32
Round 1 1428 Setthanan PIYAWATCHARAVIJIT 21-17 / 21-19 Woratat JIANPIPATGUN - 20
Round 2 1038 Kunlavut VITIDSARN 12-21 / 21-18 / 21-15 Boonyakorn THUMPANICHWONG 868 44
Round 2 1309 Artit UTHAITEERAKOMEN 22-20 / 21-18 Saran JAMSRI - 30
Round 2 1443 Chaiyasit SUKASEM 12-21 / 21-15 / 21-16 Vichayapong KANJANAKEEREEWONG 1443 37
Round 2 692 Korakrit LAOTRAKUL 21-10 / 20-22 / 21-16 Setthanan PIYAWATCHARAVIJIT 1428 49
MS
Round 1 10 SON Wan Ho 21-16 / 28-26 Riichi TAKESHITA 82 55
Round 1 103 Kenta NISHIMOTO 19-21 / 21-12 / 21-16 Mahbub THOMI AZIZAN 160 57
Round 1 147 Simon SANTOSO 21-4 / 21-15 CHONG Wei Feng 33 35
Round 1 259 Mek NARONGRIT 18-21 / 23-21 / 23-21 LIEW Daren 108 71
Round 1 21 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-16 / 21-13 Erik MEIJS 95 29
Round 1 42 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-7 / 21-12 Charongrat NOBSAMRONG - 22
Round 1 50 Zi Liang Derek WONG 18-21 / 21-15 / 21-13 HUANG Yuxiang 99 47
Round 1 180 Reksy Aureza MEGANANDA 21-17 / 21-7 Kunlavut VITIDSARN 1038 26
Round 1 289 SHI Yuqi 21-7 / 21-8 Peeranat BOONTUN 464 21
Round 1 127 Sitthikom THAMMASIN 22-20 / 21-16 Alamsyah YUNUS 250 45
Round 1 29 WONG Wing Ki Vincent 21-14 / 21-10 Tanapat KITTINAOWARAT 996 25
Round 1 158 QIAO Bin 21-9 / 21-6 Kittithat CHEIKLINTHES - 23
Round 1 163 Shesar Hiren RHUSTAVITO 22-20 / 21-18 Pacharapol NIPORNRAM 635 38
Round 1 40 JEON Hyeok Jin 21-15 / 21-7 Adulrach NAMKUL 225 29
Round 1 38 Jonatan CHRISTIE 21-14 / 21-17 Karnphop ATTHAVIROJ 421 32
Round 1 182 Kantaphon WANGCHAROEN 21-8 / 21-10 Artit UTHAITEERAKOMEN 1309 21
Round 1 61 Anthony Sinisuka GINTING 21-15 / 21-9 TAM Chun Hei 261 28
Round 1 30 NG Ka Long Angus 21-7 / 15-21 / 21-6 Abhishek YELIGAR 301 31
Round 1 189 Evert SUKAMTA 21-10 / 21-14 Tawan HUANSURIYA 305 36
Round 1 28 Boonsak PONSANA 21-14 / 21-10 Zulhelmi ZULKIFFLI 204 31
Round 1 87 Suppanyu AVIHINGSANON 21-17 / 21-18 CHAN Yan Kit 131 38
Round 1 77 Firman Abdul KHOLIK 21-11 / 20-22 / 21-17 Nonpakorn NANTATHEERO 692 51
Round 1 162 Kantawat LEELAVECHABUTR 22-20 / 21-16 Henrikho KHO WIBOWO 260 33
Round 1 18 LEE Hyun Il 19-21 / 21-12 / 21-16 Muhammad Bayu PANGISTHU 194 53
Round 1 107 Chun Seang TAN 21-11 / 21-12 Chaiyasit SUKASEM 1443 25
Round 1 47 Kazumasa SAKAI 21-4 / 21-5 Kaesar AKBAR - 19
Round 1 144 Khosit PHETPRADAB 21-13 / 15-21 / 21-11 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 74 54
Round 1 26 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-10 / 21-11 Korakrit LAOTRAKUL 692 32
Round 1 109 Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 14-21 / 21-13 Pannawit THONGNUAM 226 59
Round 1 154 LIN Guipu 21-5 / 21-10 Jaspar Woon Chai YU 588 22
Round 1 247 Kanta TSUNEYAMA 21-16 / 17-21 / 21-19 Wisnu Yuli PRASETYO 176 59
Round 1 13 HU Yun 21-14 / 21-15 Sattawat PONGNAIRAT 113 26
Round 2 10 SON Wan Ho 24-22 / 21-17 Kenta NISHIMOTO 103 48
Round 2 147 Simon SANTOSO 21-17 / 22-20 Mek NARONGRIT 259 37
Round 2 42 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-16 / 21-18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21 34
Round 2 50 Zi Liang Derek WONG 21-10 / 22-20 Reksy Aureza MEGANANDA 180 28
Round 2 289 SHI Yuqi 17-21 / 21-19 / 21-9 Sitthikom THAMMASIN 127 58
Round 2 158 QIAO Bin 21-16 / 21-15 WONG Wing Ki Vincent 29 42
Round 2 40 JEON Hyeok Jin 21-5 / 21-17 Shesar Hiren RHUSTAVITO 163 32
Round 2 38 Jonatan CHRISTIE 21-10 / 21-14 Kantaphon WANGCHAROEN 182 31
Round 2 30 NG Ka Long Angus 21-12 / 21-19 Anthony Sinisuka GINTING 61 34
Round 2 28 Boonsak PONSANA 21-14 / 21-13 Evert SUKAMTA 189 38
Round 2 77 Firman Abdul KHOLIK 21-8 / 11-21 / 21-12 Suppanyu AVIHINGSANON 87 50
Round 2 18 LEE Hyun Il 21-10 / 21-14 Kantawat LEELAVECHABUTR 162 30
Round 2 47 Kazumasa SAKAI 21-17 / 21-15 Chun Seang TAN 107 37
Round 2 26 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-13 / 21-10 Khosit PHETPRADAB 144 35
Round 2 109 Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-5 LIN Guipu 154 30
Round 2 13 HU Yun 21-18 / 21-17 Kanta TSUNEYAMA 247 34
Round 3 10 SON Wan Ho 11-21 / 21-17 / 21-12 Simon SANTOSO 147 64
Round 3 42 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-19 / 21-13 Zi Liang Derek WONG 50 30
Round 3 158 QIAO Bin 21-15 / 21-17 SHI Yuqi 289 36
Round 3 40 JEON Hyeok Jin 12-21 / 21-12 / 21-19 Jonatan CHRISTIE 38 68
Round 3 30 NG Ka Long Angus 21-19 / 18-21 / 22-20 Boonsak PONSANA 28 70
Round 3 18 LEE Hyun Il 21-13 / 21-15 Firman Abdul KHOLIK 77 35
Round 3 26 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-15 / 21-15 Kazumasa SAKAI 47 34
Round 3 109 Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-11 HU Yun 13 36
Quarter-final 42 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-12 / 21-12 SON Wan Ho 10 37
Quarter-final 40 JEON Hyeok Jin 22-20 / 21-18 QIAO Bin 158 44
Quarter-final 18 LEE Hyun Il 21-15 / 21-11 NG Ka Long Angus 30 27
Quarter-final 26 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-14 / 21-11 Sony Dwi KUNCORO 109 35
Semi-final 42 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-15 / 21-17 JEON Hyeok Jin 40 41
Semi-final 18 LEE Hyun Il 21-17 / 21-13 Dionysius Hayom RUMBAKA 26 35
Final 18 LEE Hyun Il 21-17 / 22-24 / 21-8 Ihsan Maulana MUSTOFA 42 58
WD (qual)
Round 1 789 Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL / Supamart MINGCHUA 21-15 / 21-11 Benyapa AIMSAARD / Phittayaporn CHAIWAN 789 19
Round 1 421 Panjarat PRANSOPON / Sarita SUWANNAKITBORIHAN W.O. Ruethaichanok LAISUAN / Kilasu OSTERMEYER 611 0
WD
Round 1 50 LEE Meng Yean / LIM Yin Loo 21-10 / 21-6 Suchanya KANCHANASAKA / Nannapas SUKKLAD - 26
Round 1 67 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-8 / 21-8 Nattcha CHATPUTTARIN / Fareeda LOOG 256 18
Round 1 21 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 13-21 / 21-11 / 21-7 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 145 42
Round 1 109 Komala DEWI / Vita MARISSA 21-19 / 21-6 Natchpapha CHATUPORNKARNCHANA / Sanicha CHUMNIBANNAKARN - 23
Round 1 53 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-18 / 21-11 Shinta Mulia SARI / TAN Wei Han - 25
Round 1 60 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 21-12 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 22 35
Round 1 98 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-8 / 21-12 Hsuan-Yu Wendy CHEN / Yulia Yosephin SUSANTO - 21
Round 1 - Natthakorn JAIAREREE / Thanapim KAWEENUNTAVONG 21-16 / 21-18 Ruethaichanok LAISUAN / Kilasu OSTERMEYER 611 29
Round 1 789 Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL / Supamart MINGCHUA 21-10 / 21-17 Pattaranan CHAMNAKTAN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT - 22
Round 1 - HUANG Dongping / LI Yinhui 21-19 / 14-21 / 21-10 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 18 59
Round 1 93 Apriyani RAHAYU / Jauza Fadhila SUGIARTO 21-16 / 21-12 Panjarat PRANSOPON / Sarita SUWANNAKITBORIHAN 421 24
Round 1 17 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-17 / 21-18 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 41 43
Round 1 114 CHAN Kaka Tsz Ka / YUEN Sin Ying 21-13 / 21-18 Weni ANGGRAINI / Pia Zebadiah BERNADET 570 27
Round 1 13 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-13 / 21-5 Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 34 24
Round 2 67 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-15 / 21-10 LEE Meng Yean / LIM Yin Loo 50 36
Round 2 21 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 21-16 / 21-15 Komala DEWI / Vita MARISSA 109 25
Round 2 10 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 22-20 / 27-29 / 21-13 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 53 65
Round 2 60 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-14 / 21-15 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 98 32
Round 2 28 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 21-7 / 21-14 Natthakorn JAIAREREE / Thanapim KAWEENUNTAVONG - 23
Round 2 - HUANG Dongping / LI Yinhui 21-15 / 21-11 Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL / Supamart MINGCHUA 789 20
Round 2 17 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-16 / 21-10 Apriyani RAHAYU / Jauza Fadhila SUGIARTO 93 35
Round 2 13 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-17 / 21-13 CHAN Kaka Tsz Ka / YUEN Sin Ying 114 31
Quarter-final 67 CHANG Ye Na / LEE So Hee 22-20 / 21-18 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 21 38
Quarter-final 60 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-13 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 10 45
Quarter-final - HUANG Dongping / LI Yinhui 19-21 / 21-14 / 21-14 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 28 65
Quarter-final 17 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 19-21 / 21-11 / 21-16 Vivian HOO / WOON Khe Wei 13 69
Semi-final 67 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-10 / 21-12 CHEN Qingchen / JIA Yifan 60 32
Semi-final - HUANG Dongping / LI Yinhui 21-16 / 21-14 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 17 39
Final - HUANG Dongping / LI Yinhui 20-22 / 21-11 / 21-15 CHANG Ye Na / LEE So Hee 67 58
WS (qual)
Round 1 536 Chananchida JUCHAROEN 21-16 / 25-23 Nannapas SUKKLAD 939 40
Round 1 238 Kunjira KHONGDEE 21-18 / 9-21 / 21-10 Supamart MINGCHUA 223 40
Round 1 567 Nuntakarn AIMSAARD 21-16 / 21-17 Natthakorn JAIAREREE 701 25
Round 1 278 Jauza Fadhila SUGIARTO 18-21 / 22-20 / 21-12 Phanitta SANGKAWATANA 541 53
Round 1 196 Thamolwan POOPRADUBSIL 21-9 / 21-7 Lalita DAHIYA 219 22
Round 1 190 Yulia Yosephin SUSANTO 21-13 / 21-17 Nattcha CHATPUTTARIN 370 31
Round 1 490 Phittayaporn CHAIWAN 21-13 / 11-21 / 21-18 Manassanan LERTHATTASIN 572 43
Round 1 448 Ornnicha JONGSATHAPORNPARN 21-14 / 21-13 Benyapa AIMSAARD 672 21
Round 2 536 Chananchida JUCHAROEN 14-21 / 22-20 / 21-17 Kunjira KHONGDEE 238 45
Round 2 567 Nuntakarn AIMSAARD 21-11 / 23-25 / 21-14 Jauza Fadhila SUGIARTO 278 50
Round 2 196 Thamolwan POOPRADUBSIL 20-22 / 21-17 / 21-16 Yulia Yosephin SUSANTO 190 71
Round 2 490 Phittayaporn CHAIWAN 21-14 / 21-14 Ornnicha JONGSATHAPORNPARN 448 24
WS
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-10 / 21-10 Chananchida JUCHAROEN 536 28
Round 1 196 Thamolwan POOPRADUBSIL 21-17 / 21-8 Nuntakarn AIMSAARD 567 28
Round 1 20 Sayaka SATO 21-13 / 19-21 / 21-17 Nitchaon JINDAPOL 38 60
Round 1 90 Fitriani FITRIANI 21-9 / 21-15 Hanna RAMADINI 49 27
Round 1 112 CHEN Yufei 17-21 / 21-18 / 21-17 BAE Yeon Ju 12 66
Round 1 120 LIANG Xiaoyu 21-4 / 21-15 Hsuan-Yu Wendy CHEN 72 28
Round 1 51 Pornpawee CHOCHUWONG 21-13 / 21-16 Maria Febe KUSUMASTUTI 26 36
Round 1 28 YIP Pui Yin 21-11 / 21-18 Jeanine CICOGNINI 66 22
Round 1 64 HE Bingjiao 21-9 / 21-13 Adrianti FIRDASARI 116 25
Round 1 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-18 / 21-9 Jiayuan CHEN 42 31
Round 1 155 Sarita SUWANNAKITBORIHAN 23-21 / 21-10 Jamie SUBANDHI 41 27
Round 1 11 SUN Yu 21-16 / 21-15 Ruselli HARTAWAN 79 36
Round 1 43 TEE Jing Yi 21-13 / 21-15 Supanida KATETHONG 59 34
Round 1 21 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-14 / 21-14 Kaori IMABEPPU 35 33
Round 1 89 Gregoria Mariska TUNJUNG 18-21 / 21-17 / 21-17 Phittayaporn CHAIWAN 490 43
Round 1 7 SUNG Ji Hyun 21-11 / 21-10 Dinar Dyah AYUSTINE 92 26
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-11 / 21-10 Thamolwan POOPRADUBSIL 196 32
Round 2 20 Sayaka SATO 21-12 / 21-14 Fitriani FITRIANI 90 29
Round 2 120 LIANG Xiaoyu 21-16 / 14-21 / 21-16 CHEN Yufei 112 58
Round 2 51 Pornpawee CHOCHUWONG 21-18 / 17-21 / 21-19 YIP Pui Yin 28 58
Round 2 64 HE Bingjiao 18-21 / 21-16 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 62
Round 2 11 SUN Yu 12-21 / 21-17 / 21-9 Sarita SUWANNAKITBORIHAN 155 59
Round 2 43 TEE Jing Yi 21-19 / 19-21 / 21-16 Porntip BURANAPRASERTSUK 21 61
Round 2 7 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-11 Gregoria Mariska TUNJUNG 89 28
Quarter-final 8 Ratchanok INTANON 9-21 / 21-19 / 21-12 Sayaka SATO 20 60
Quarter-final 120 LIANG Xiaoyu 21-12 / 23-21 Pornpawee CHOCHUWONG 51 37
Quarter-final 11 SUN Yu 21-19 / 22-20 HE Bingjiao 64 47
Quarter-final 7 SUNG Ji Hyun 21-11 / 21-11 TEE Jing Yi 43 32
Semi-final 120 LIANG Xiaoyu 22-20 / 13-21 / 21-17 Ratchanok INTANON 8 67
Semi-final 7 SUNG Ji Hyun 21-10 / 21-18 SUN Yu 11 40
Final 7 SUNG Ji Hyun 21-11 / 21-14 LIANG Xiaoyu 120 37
XD (qual)
Round 1 - Chaloempon CHAROENKITAMORN / Panjarat PRANSOPON 21-15 / 21-13 Warit SARAPAT / Fareeda LOOG 793 24
Round 1 - Pacharapol NIPORNRAM / Ruethaichanok LAISUAN 21-14 / 19-21 / 21-16 Supakit JANDARA / Thunyathorn THAMNOPAKAO - 35
Round 1 793 Parinyawat THONGNUAM / Natcha SAENGCHOTE 21-18 / 21-9 Korawi PIKUNNGAM / Thanapim KAWEENUNTAVONG - 21
Round 1 319 Wannawat AMPUNSUWAN / Pacharapun CHOCHUWONG 21-6 / 21-3 Dinesh CHAUDHRY / Lalita DAHIYA 195 18
Round 1 647 OR Chin Chung / CHAN Kaka Tsz Ka 21-13 / 18-21 / 21-12 Krit TANTIANANKUL / Supanida KATETHONG 793 41
Round 1 226 Tinn ISRIYANET / Savitree AMITRAPAI 21-11 / 21-14 LAW Cheuk Him / YUEN Sin Ying 751 24
Round 1 - Agripinna Prima Rahmanto PUTRA / Apriyani RAHAYU 21-14 / 21-13 Panachai WORASAKTAYANAN / Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL 378 21
Round 1 488 Pakin KUNA-ANUVIT / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-14 / 21-12 Tanawat TOPATTANAKUL / Rujjanabordee SRIPAIBOON - 24
Round 2 - Chaloempon CHAROENKITAMORN / Panjarat PRANSOPON 21-17 / 21-15 Pacharapol NIPORNRAM / Ruethaichanok LAISUAN - 24
Round 2 319 Wannawat AMPUNSUWAN / Pacharapun CHOCHUWONG 21-9 / 21-18 Parinyawat THONGNUAM / Natcha SAENGCHOTE 793 26
Round 2 226 Tinn ISRIYANET / Savitree AMITRAPAI 21-10 / 21-15 OR Chin Chung / CHAN Kaka Tsz Ka 647 27
Round 2 488 Pakin KUNA-ANUVIT / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 23-21 / 19-21 / 22-20 Agripinna Prima Rahmanto PUTRA / Apriyani RAHAYU - 41
XD
Round 1 7 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 24-22 / 21-15 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 29 31
Round 1 24 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-13 / 21-15 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Panjarat PRANSOPON - 21
Round 1 32 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-7 / 21-16 Didit JUANG / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA - 18
Round 1 - LIU Yuchen / LI Yinhui 21-17 / 21-17 Fran KURNIAWAN / Komala DEWI 37 25
Round 1 9 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-14 / 21-18 ZHANG Wen / OU Dongni - 30
Round 1 41 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 21-10 / 21-13 Wannawat AMPUNSUWAN / Pacharapun CHOCHUWONG 319 25
Round 1 17 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-5 / 21-12 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 54 16
Round 1 145 TANG Chun Man / POON Lok Yan 21-12 / 21-19 Arun VISHNU / Aparna BALAN 77 27
Round 1 99 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-15 / 21-14 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 21 32
Round 1 43 HUANG Kaixiang / HUANG Dongping 21-19 / 21-19 Tinn ISRIYANET / Savitree AMITRAPAI 226 30
Round 1 - HAN Chengkai / JIA Yifan 15-21 / 21-11 / 21-18 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 57 37
Round 1 26 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 14-21 / 21-18 / 21-13 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 10 52
Round 1 80 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-16 / 21-16 Andrei ADISTIA / Vita MARISSA 39 25
Round 1 19 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-17 / 14-21 / 22-20 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 12 64
Round 1 1045 Yuki KANEKO / Shizuka MATSUO 21-5 / 21-17 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 114 22
Round 1 11 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-11 / 21-9 Pakin KUNA-ANUVIT / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 488 17
Round 2 7 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-17 / 21-12 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 24 26
Round 2 - LIU Yuchen / LI Yinhui 18-21 / 22-20 / 21-17 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 32 42
Round 2 9 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-18 / 21-19 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 41 35
Round 2 17 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-15 / 21-18 TANG Chun Man / POON Lok Yan 145 20
Round 2 43 HUANG Kaixiang / HUANG Dongping 21-10 / 21-18 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 99 32
Round 2 - HAN Chengkai / JIA Yifan 21-23 / 21-13 / 21-10 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 26 43
Round 2 80 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-14 / 21-19 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 19 31
Round 2 1045 Yuki KANEKO / Shizuka MATSUO 19-21 / 21-17 / 21-18 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 11 57
Quarter-final 7 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-17 / 21-12 LIU Yuchen / LI Yinhui - 24
Quarter-final 9 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-15 / 19-21 / 21-14 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 17 43
Quarter-final 43 HUANG Kaixiang / HUANG Dongping 21-23 / 21-16 / 21-16 HAN Chengkai / JIA Yifan - 42
Quarter-final 80 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-16 / 18-21 / 21-14 Yuki KANEKO / Shizuka MATSUO 1045 50
Semi-final 9 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-16 / 21-16 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 7 33
Semi-final 80 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-14 / 21-15 HUANG Kaixiang / HUANG Dongping 43 31
Final 80 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-19 / 17-21 / 21-16 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 9 62
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 69 9 30.0% 2551 85.03 00:33:58 2.5 1 3.3%
MS 63 141 15 23.8% 4962 78.76 00:38:26 2.05 4 6.3%
WD 29 64 6 20.7% 2245 77.41 00:35:33 2.18 3 10.3%
WS 31 72 10 32.3% 2554 82.39 00:40:33 2.03 6 19.4%
XD 31 72 10 32.3% 2631 84.87 00:33:39 2.52 2 6.5%
Total 184 418 50 27.2% 14943 81.21 00:36:48 2.21 16 8.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 34 7 82.9%
China 32 17 65.3%
Singapore 10 7 58.8%
Malaysia 16 13 55.2%
Japan 14 12 53.8%
Indonesia 48 45 51.6%
New Zealand 2 2 50.0%
Hong Kong 13 14 48.1%
Thailand 62 98 38.8%
Brunei Darussalem 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
Netherlands 0 1 0.0%
Philippines 0 1 0.0%
Australia 0 2 0.0%
U.S.A. 0 4 0.0%
India 0 6 0.0%

Category: