Swedish Open  

Tournament Name: Swedish Open 1993
Tournament Dates: 14/03/1993-14/03/1993
Location: Sweden, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON
MS Thomas STUER-LAURIDSEN Poul-Erik HOYER
WD CHUNG So Young / GIL Young Ah Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM
WS BANG Soo Hyun LEE Heung Soon
XD Thomas LUND / Catrine BENGTSSON Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN 15-9 / 6-15 / 15-13 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN - 0
Round 1 (191*) Erik LIA / Trond WAALAND 15-5 / 15-9 Deepankar BHATTACHARYA / Praveen KUMAR (714*) 0
Round 1 (66*) KANG Kyung Jin / SHON Jin Hwan 15-11 / 13-15 / 15-11 Henrik HYLDGAARD / Michael SOGAARD (73*) 0
Round 1 (17*) CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum 15-2 / 15-8 U. Vinod Kumar / PULLELA Gopichand (693*) 0
Round 1 - LEE Suk Ho / NAM Chul Hwan 15-4 / 15-8 Stefan EDVARDSSON / Jonas LUNDBERG (765*) 0
Round 1 (25*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-2 / 15-3 Robert LARSSON / Rikard MAGNUSSON (425*) 0
Round 1 - Lars PEDERSEN / Rikard RONNBLOM 11-15 / 15-7 / 15-12 Rikard GRUVBERG / Jorgen TUVESSON (149*) 0
Round 1 (249*) Christian FISHER / Stefan SJOO W.O. Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (7*) 0
Round 2 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-4 Christian FISHER / Stefan SJOO (249*) 0
Round 2 - Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN 15-1 / 15-8 Sushant SAXENA / Amrish SHINDE - 0
Round 2 (13*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-6 / 15-3 Erik LIA / Trond WAALAND (191*) 0
Round 2 (66*) KANG Kyung Jin / SHON Jin Hwan 17-18 / 15-7 / 15-5 Max GANDRUP / Stellan OSTERBERG (99*) 0
Round 2 (8*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-5 / 15-9 CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum (17*) 0
Round 2 (22*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 17-16 / 15-11 HA Tae Kwon / YOO Yong Sung (25*) 0
Round 2 (6*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-7 / 15-3 Lars PEDERSEN / Rikard RONNBLOM - 0
Round 2 - LEE Suk Ho / NAM Chul Hwan W.O. Thomas LUND / Soren B NIELSEN - 0
Quarter-final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-11 / 15-7 Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN - 0
Quarter-final (13*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-8 / 15-9 KANG Kyung Jin / SHON Jin Hwan (66*) 0
Quarter-final (8*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 17-16 / 15-5 LEE Suk Ho / NAM Chul Hwan - 0
Quarter-final (22*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-11 / 17-16 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (6*) 0
Semi-final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-10 / 15-8 Jalani SIDEK / Razif SIDEK (13*) 0
Semi-final (8*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-7 / 15-7 Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO (22*) 0
Final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-12 / 15-10 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (8*) 0
MS
Round 1 (35*) Rikard MAGNUSSON 15-7 / 15-6 Hans SPERRE (40*) 0
Round 1 (27*) Robert LILJEQUIST 15-7 / 15-9 Praveen KUMAR (724*) 0
Round 1 (30*) WONG Wai Lap 15-5 / 15-7 Henrik HYLDGAARD (901*) 0
Round 1 (114*) Thomas JOHANSSON 15-6 / 15-1 Amrish SHINDE (773*) 0
Round 1 (68*) Soren B NIELSEN 15-6 / 15-2 Jonas LUNDBERG - 0
Round 1 (616*) Thomas LUNDQVIST 2-15 / 15-3 / 15-10 Stefan EDVARDSSON (876*) 0
Round 1 (48*) Michael SOGAARD 13-15 / 15-10 / 15-3 Deepankar BHATTACHARYA (39*) 0
Round 1 (28*) Sompol KUKASEMKIJ 15-7 / 15-4 Jorgen TUVESSON (172*) 0
Round 1 (81*) Erik LIA 17-14 / 15-12 PULLELA Gopichand (290*) 0
Round 1 (37*) Peter ESPERSEN 15-8 / 15-1 Patrik ANDREASSON (42*) 0
Round 1 (17*) Kok Keong FOO 15-4 / 15-8 Sushant SAXENA (750*) 0
Round 1 (38*) CHAN Kin Ngai 15-7 / 15-4 Rikard GRUVBERG (299*) 0
Round 1 (1058*) Arild LANGNES W.O. Bhushan AKUT - 0
Round 1 (159*) Henrik BENGTSSON W.O. Jyri AALTO (174*) 0
Round 1 (21*) Jens OLSSON W.O. Hannes FUCHS (53*) 0
Round 1 (80*) Jesper OLSSON W.O. Jaseel P ISMAIL (347*) 0
Round 2 (2*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-9 / 15-3 KIM Chul Joong (147*) 0
Round 2 (27*) Robert LILJEQUIST 1-15 / 15-8 / 15-9 Rikard MAGNUSSON (35*) 0
Round 2 (10*) PERMADI Fung 15-1 / 15-12 Mats SVENSSON (168*) 0
Round 2 (114*) Thomas JOHANSSON 5-15 / 15-10 / 15-11 WONG Wai Lap (30*) 0
Round 2 (9*) Rashid SIDEK 15-4 / 15-4 G. Vijay Raghavan (749*) 0
Round 2 (68*) Soren B NIELSEN 15-12 / 15-8 Arild LANGNES (1058*) 0
Round 2 (23*) PARK Sung Woo 15-8 / 15-4 Christian LJUNGMARK (90*) 0
Round 2 (159*) Henrik BENGTSSON 15-9 / 15-6 Thomas LUNDQVIST (616*) 0
Round 2 (48*) Michael SOGAARD 15-6 / 15-3 Jens OLSSON (21*) 0
Round 2 (28*) Sompol KUKASEMKIJ 11-15 / 15-2 / 15-7 Erik LIA (81*) 0
Round 2 (37*) Peter ESPERSEN 15-9 / 18-17 Kok Keong FOO (17*) 0
Round 2 (24*) Pontus JANTTI 15-6 / 12-15 / 15-7 LEE Kwang Jin (32*) 0
Round 2 (38*) CHAN Kin Ngai 10-15 / 15-2 / 15-9 Jesper OLSSON (80*) 0
Round 2 (1*) Ardy B WIRANATA 15-2 / 15-6 Stefan SJOO (620*) 0
Round 2 (15*) KIM Hak Kyun W.O. David STENSTROM (219*) 0
Round 2 (8*) Poul-Erik HOYER W.O. Madhujya BARUA (224*) 0
Round 3 (114*) Thomas JOHANSSON 15-12 / 13-15 / 15-11 PERMADI Fung (10*) 0
Round 3 (9*) Rashid SIDEK 15-9 / 15-9 Soren B NIELSEN (68*) 0
Round 3 (23*) PARK Sung Woo 15-11 / 15-9 Henrik BENGTSSON (159*) 0
Round 3 (48*) Michael SOGAARD 15-7 / 15-9 KIM Hak Kyun (15*) 0
Round 3 (8*) Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-9 Sompol KUKASEMKIJ (28*) 0
Round 3 (37*) Peter ESPERSEN 15-11 / 15-6 Pontus JANTTI (24*) 0
Round 3 (1*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-2 CHAN Kin Ngai (38*) 0
Round 3 (2*) Thomas STUER-LAURIDSEN W.O. Robert LILJEQUIST (27*) 0
Quarter-final (2*) Thomas STUER-LAURIDSEN 18-15 / 15-6 Thomas JOHANSSON (114*) 0
Quarter-final (9*) Rashid SIDEK 10-15 / 18-14 / 15-5 PARK Sung Woo (23*) 0
Quarter-final (8*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 17-15 Michael SOGAARD (48*) 0
Quarter-final (1*) Ardy B WIRANATA 17-18 / 15-9 / 15-12 Peter ESPERSEN (37*) 0
Semi-final (2*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-6 / 15-7 Rashid SIDEK (9*) 0
Semi-final (8*) Poul-Erik HOYER 15-6 / 15-9 Ardy B WIRANATA (1*) 0
Final (2*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 14-17 / 15-13 Poul-Erik HOYER (8*) 0
WD (qual)
Round 1 (238*) Emma EDBOM / Malin ERLANDSSON 15-10 / 15-4 Manju S. GEORGE / PULLELA Lakshmi (465*) 0
Round 2 (167*) Lillian OLAVESEN / Camilla WRIGHT 15-8 / 15-10 Emma EDBOM / Malin ERLANDSSON (238*) 0
WD
Round 1 (22*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-2 / 15-5 CHUNG Hoi Yuk / WONG Chun Fan (34*) 0
Round 1 (262*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-7 / 9-15 / 15-13 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA - 0
Round 1 (3*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-1 / 15-1 Tove HOL / Sissel LINDEROTH - 0
Round 1 - Ann JORGENSEN / Helene KIRKEGAARD 15-7 / 17-14 Somharuthai JAROENSIRI / Pornsawan PLUNGWECH - 0
Round 1 (87*) KIM Jae Jung / KIM Shin Young 15-8 / 18-13 Margit BORG / Charlotta WIHLBORG (367*) 0
Round 1 (4*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-4 / 15-6 Lillian OLAVESEN / Camilla WRIGHT (167*) 0
Round 1 (97*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-6 / 15-8 CHAN Oi Ni / CHENG Yin Sat (71*) 0
Round 1 (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-7 / 15-6 CHOI Ma Ree / SHON Hye Joo - 0
Quarter-final (22*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-8 / 15-8 Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN (262*) 0
Quarter-final (3*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 17-15 / 15-12 Ann JORGENSEN / Helene KIRKEGAARD - 0
Quarter-final (4*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-7 / 15-5 KIM Jae Jung / KIM Shin Young (87*) 0
Quarter-final (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-3 / 15-3 Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK (97*) 0
Semi-final (22*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-7 / 15-10 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (3*) 0
Semi-final (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-6 / 15-9 FINARSIH / Lili TAMPI (4*) 0
Final (22*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-9 / 15-11 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (1*) 0
WS
Round 1 (3*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-0 Lisbet STUER-LAURIDSEN (30*) 0
Round 1 (12*) Somharuthai JAROENSIRI 11-2 / 11-9 Malin ERLANDSSON (288*) 0
Round 1 (575*) Manju S. GEORGE 4-11 / 11-2 / 11-6 Lillian OLAVESEN (286*) 0
Round 1 (5*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 3-11 / 11-8 / 11-3 RA Kyung Min (58*) 0
Round 1 (9*) Christine GANDRUP 12-9 / 11-4 WONG Chun Fan (38*) 0
Round 1 (85*) Tanja BERG 11-1 / 11-2 Sissel LINDEROTH (571*) 0
Round 1 (14*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-2 Tove HOL (178*) 0
Round 1 (90*) CHUNG Eun Hwa 11-6 / 11-0 CHENG Yin Sat (116*) 0
Round 1 (4*) Xiaoqing LIM 11-1 / 11-3 Pornsawan PLUNGWECH (25*) 0
Round 1 (13*) Zarinah ABDULLAH 11-2 / 11-1 Gry Kirsti SKJONHAUG (360*) 0
Round 1 (17*) Yuni KARTIKA 12-10 / 11-5 Helene KIRKEGAARD (92*) 0
Round 1 (51*) CHAN Oi Ni 11-4 / 12-10 Astrid CRABO (42*) 0
Round 1 (10*) LEE Heung Soon 10-12 / 11-1 / 11-6 Manjusha KANWAR (186*) 0
Round 1 (326*) Jeanette KUHL W.O. Catrine BENGTSSON (24*) 0
Round 1 (576*) PULLELA Lakshmi W.O. Ann SANDERSSON (176*) 0
Round 1 (195*) Emma EDBOM W.O. Archana DEODHAR (549*) 0
Round 2 (12*) Somharuthai JAROENSIRI 11-0 / 11-0 Manju S. GEORGE (575*) 0
Round 2 (5*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-5 / 11-1 PULLELA Lakshmi (576*) 0
Round 2 (9*) Christine GANDRUP 11-4 / 11-1 Tanja BERG (85*) 0
Round 2 (14*) Camilla MARTIN 11-8 / 11-2 Emma EDBOM (195*) 0
Round 2 (4*) Xiaoqing LIM 11-5 / 11-9 CHUNG Eun Hwa (90*) 0
Round 2 (17*) Yuni KARTIKA 11-3 / 11-5 Zarinah ABDULLAH (13*) 0
Round 2 (10*) LEE Heung Soon 11-1 / 11-3 CHAN Oi Ni (51*) 0
Round 2 (3*) BANG Soo Hyun W.O. Jeanette KUHL (326*) 0
Quarter-final (3*) BANG Soo Hyun 12-9 / 11-4 Somharuthai JAROENSIRI (12*) 0
Quarter-final (5*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-4 / 11-6 Christine GANDRUP (9*) 0
Quarter-final (14*) Camilla MARTIN 4-11 / 11-9 / 11-1 Xiaoqing LIM (4*) 0
Quarter-final (10*) LEE Heung Soon 11-8 / 8-11 / 11-1 Yuni KARTIKA (17*) 0
Semi-final (3*) BANG Soo Hyun 11-7 / 11-5 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (5*) 0
Semi-final (10*) LEE Heung Soon 11-2 / 5-4 Camilla MARTIN (14*) 0
Final (3*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-6 LEE Heung Soon (10*) 0
XD
Round 1 (32*) Trond WAALAND / Camilla WRIGHT 15-11 / 17-16 Christian LJUNGMARK / Charlotta WIHLBORG - 0
Round 1 (38*) Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN 15-4 / 14-17 / 15-5 NG Pak Kum / CHAN Oi Ni (333*) 0
Round 1 - Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS 15-4 / 14-17 / 15-6 KANG Kyung Jin / CHUNG So Young - 0
Round 1 - Jens ERIKSEN / Ann JORGENSEN 15-3 / 15-7 NAM Chul Hwan / CHOI Ma Ree - 0
Round 2 (17*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-1 / 15-3 YOO Yong Sung / SHON Hye Joo - 0
Round 2 (30*) Lars PEDERSEN / Anne Mette VAN DIJK 16-18 / 15-9 / 15-7 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT (32*) 0
Round 2 - SHON Jin Hwan / GIL Young Ah 15-10 / 15-11 Rikard RONNBLOM / Helene KIRKEGAARD - 0
Round 2 (11*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-4 / 15-11 Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN (38*) 0
Round 2 - Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS 15-7 / 15-6 CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk (5*) 0
Round 2 (182*) Robert LARSSON / Margit BORG 18-16 / 15-4 Henrik HYLDGAARD / Grete MOGENSEN - 0
Round 2 - Jens ERIKSEN / Ann JORGENSEN 15-11 / 12-15 / 15-5 LEE Suk Ho / KIM Shin Young - 0
Round 2 (2*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-9 / 15-4 HA Tae Kwon / KIM Jae Jung (168*) 0
Quarter-final (17*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-6 / 15-6 Lars PEDERSEN / Anne Mette VAN DIJK (30*) 0
Quarter-final (11*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-7 / 4-15 / 15-5 SHON Jin Hwan / GIL Young Ah - 0
Quarter-final - Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS 15-10 / 15-11 Robert LARSSON / Margit BORG (182*) 0
Quarter-final (2*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-6 / 15-12 Jens ERIKSEN / Ann JORGENSEN - 0
Semi-final (17*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 8-15 / 15-10 / 15-6 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (11*) 0
Semi-final - Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS 15-7 / 12-15 / 15-9 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (2*) 0
Final (17*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-4 / 15-10 Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 21 46 4 19.1% 1080 51.43 00:00:00 0 0 0.0%
MS 40 91 11 27.5% 2094 52.35 00:00:00 0 0 0.0%
WD 15 31 1 6.7% 702 46.8 00:00:00 0 0 0.0%
WS 27 59 5 18.5% 893 33.07 00:00:00 0 0 0.0%
XD 19 45 7 36.8% 1050 55.26 00:00:00 0 0 0.0%
Total 122 272 28 22.9% 5819 47.7 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 3 1 75.0%
Finland 3 1 75.0%
Indonesia 13 5 72.2%
Malaysia 7 4 63.6%
Denmark 31 20 60.8%
Korea 21 18 53.8%
Thailand 4 4 50.0%
Chinese Taipei 1 1 50.0%
Singapore 1 1 50.0%
Sweden 30 35 46.2%
Hong Kong 5 10 33.3%
Norway 4 11 26.7%
India 1 13 7.1%

Category: