Hong Kong Open  

Tournament Name: YONEX-SUNRISE Hong Kong Open 2018
Tournament Dates: 13/11/2018-18/11/2018
Location: Hong Kong, Kowloon
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Takeshi KAMURA / Keigo SONODA
MS SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO
WD Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA LEE So Hee / SHIN Seung Chan
WS Nozomi OKUHARA Ratchanok INTANON
XD Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO WANG Yilyu / HUANG Dongping

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 40 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 21-18 / 22-20 LEE Sheng Mu / YANG Po-Hsuan 66 33
Round 1 73 CHUNG Yonny / TAM Chun Hei 11-21 / 22-20 / 21-16 Inkarat APISUK / Nipitphon PHUANGPHUAPET 528 57
Round 1 71 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-11 / 21-15 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 34 31
Round 1 59 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 21-13 / 21-17 Tinn ISRIYANET / Tanupat VIRIYANGKURA 528 28
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 21-15 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 9 28
Round 1 17 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-19 / 23-21 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 19 46
Round 1 71 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-12 / 21-11 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 6 42
Round 1 40 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 21-11 / 16-21 / 21-18 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 38 49
Round 1 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 11-21 / 21-18 / 21-15 LIU Cheng / ZHANG Nan 5 59
Round 1 13 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-17 / 24-22 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 35 36
Round 1 7 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 28-30 / 21-19 / 21-16 LU Ching Yao / YANG Po Han 24 76
Round 1 30 OU Xuanyi / REN Xiangyu 14-21 / 21-12 / 21-14 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 25 46
Round 1 23 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 22-20 / 21-13 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 29 34
Round 1 14 HE Jiting / TAN Qiang 21-17 / 22-20 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 4 29
Round 1 8 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-13 / 12-21 / 21-17 CHUNG Yonny / TAM Chun Hei 73 59
Round 1 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-10 / 21-14 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 18 29
Round 1 12 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 24-22 / 21-19 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 59 38
Round 1 10 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 25-23 / 21-19 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21 34
Round 1 27 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-12 / 21-18 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 32 26
Round 1 16 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-12 / 21-15 LI Junhui / LIU Yuchen 2 27
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 16-21 / 21-19 / 21-9 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 17 65
Round 2 71 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-15 / 21-14 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 40 34
Round 2 13 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-16 / 12-21 / 21-12 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 15 42
Round 2 7 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-15 / 21-15 OU Xuanyi / REN Xiangyu 30 32
Round 2 14 HE Jiting / TAN Qiang 22-20 / 21-15 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 23 36
Round 2 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 21-19 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 8 40
Round 2 10 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-12 / 21-13 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 12 34
Round 2 16 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-16 / 21-15 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 27 27
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 20-22 / 21-9 / 21-15 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 71 70
Quarter-final 13 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-14 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 7 33
Quarter-final 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-18 / 21-18 HE Jiting / TAN Qiang 14 38
Quarter-final 10 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-17 / 25-23 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 16 46
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 18-21 / 21-9 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 13 45
Semi-final 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 24-22 / 21-15 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 10 47
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 21-12 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 35
MS (qual)
Round 1 37 HSU Jen Hao 21-14 / 21-15 Henrikho KHO WIBOWO 223 27
Round 1 40 Lucas CORVEE 21-13 / 23-21 Toby PENTY 43 41
Round 1 97 Xiaodong SHENG 21-5 / 21-9 Shi Hang (Stephen) LAI 1033 16
Round 1 62 HU Yun 21-5 / 21-9 Jingtong CHEN - 19
Round 1 53 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 14-21 / 21-13 / 21-17 CHONG Wei Feng 41 60
Round 1 47 LEE Cheuk Yiu 21-17 / 21-18 KAN Chao Yu 243 34
Round 1 238 CHAN Yin Chak 21-4 / 21-5 Hin Shun WONG 361 20
Round 1 - PARUPALLI Kashyap W.O. Iskandar ZULKARNAIN - 0
Round 2 51 PARUPALLI Kashyap 21-7 / 12-21 / 21-18 HSU Jen Hao 37 63
Round 2 40 Lucas CORVEE 16-21 / 21-14 / 21-14 Xiaodong SHENG 97 54
Round 2 53 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-16 / 16-21 / 21-19 HU Yun 62 60
Round 2 47 LEE Cheuk Yiu 8-21 / 21-11 / 21-8 CHAN Yin Chak 238 47
MS
Round 1 1 Kento MOMOTA 21-19 / 12-21 / 21-15 LIN Dan 13 74
Round 1 19 Kanta TSUNEYAMA 6-21 / 21-13 / 21-16 Ihsan Maulana MUSTOFA 38 54
Round 1 7 Anthony Sinisuka GINTING 21-16 / 21-13 PARUPALLI Kashyap 51 35
Round 1 12 Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13 Kazumasa SAKAI 29 33
Round 1 22 LEE Dong Keun 8-21 / 23-21 / 22-20 CHOU Tien Chen 3 80
Round 1 27 Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-10 Tommy SUGIARTO 10 51
Round 1 6 SON Wan Ho 21-19 / 21-18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 53 51
Round 1 15 Khosit PHETPRADAB 16-21 / 21-11 / 21-15 SAI PRANEETH B. 26 62
Round 1 17 Kantaphon WANGCHAROEN 21-15 / 21-16 NG Ka Long Angus 14 41
Round 1 11 Kenta NISHIMOTO 21-18 / 11-21 / 21-17 Lucas CORVEE 40 72
Round 1 23 PRANNOY H. S. 21-14 / 13-21 / 21-19 Anders ANTONSEN 16 66
Round 1 8 KIDAMBI Srikanth 21-11 / 21-15 WONG Wing Ki Vincent 34 32
Round 1 18 Sameer VERMA 21-17 / 21-14 Suppanyu AVIHINGSANON 21 40
Round 1 5 CHEN Long 21-16 / 21-16 LIEW Daren 24 50
Round 1 28 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 12-21 / 21-15 / 21-16 HUANG Yuxiang 25 52
Round 1 47 LEE Cheuk Yiu 11-3 Ret. SHI Yuqi 2 4
Round 2 1 Kento MOMOTA 17-21 / 21-17 / 21-16 Kanta TSUNEYAMA 19 68
Round 2 12 Jonatan CHRISTIE 21-15 / 25-23 Anthony Sinisuka GINTING 7 54
Round 2 22 LEE Dong Keun 21-13 / 21-17 Jan O JORGENSEN 27 46
Round 2 6 SON Wan Ho 21-15 / 21-19 Khosit PHETPRADAB 15 48
Round 2 11 Kenta NISHIMOTO 16-21 / 21-6 / 21-13 Kantaphon WANGCHAROEN 17 62
Round 2 8 KIDAMBI Srikanth 18-21 / 30-29 / 21-18 PRANNOY H. S. 23 67
Round 2 47 LEE Cheuk Yiu 21-12 / 23-21 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 28 48
Round 2 18 Sameer VERMA W.O. CHEN Long 5 0
Quarter-final 1 Kento MOMOTA 22-24 / 21-9 / 21-9 Jonatan CHRISTIE 12 64
Quarter-final 6 SON Wan Ho 21-16 / 21-14 LEE Dong Keun 22 55
Quarter-final 11 Kenta NISHIMOTO 21-17 / 21-13 KIDAMBI Srikanth 8 44
Quarter-final 47 LEE Cheuk Yiu 21-15 / 19-21 / 21-11 Sameer VERMA 18 73
Semi-final 6 SON Wan Ho 18-21 / 21-16 / 21-19 Kento MOMOTA 1 90
Semi-final 11 Kenta NISHIMOTO 21-18 / 21-12 LEE Cheuk Yiu 47 47
Final 6 SON Wan Ho 14-21 / 21-17 / 21-13 Kenta NISHIMOTO 11 89
WD (qual)
Round 1 930 LUI Lok Lok / TSANG Hiu Yan 21-19 / 0-0 Ret. CHAE YuJung / KIM So Yeong 117 16
Round 1 76 KIM Hye Jeong / KONG Hee Yong 21-9 / 21-19 FAN Ka Yan / WONG Ching Chi 227 27
WD
Round 1 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-10 / 21-9 LUI Lok Lok / TSANG Hiu Yan 930 27
Round 1 46 DONG Wenjing / FENG Xueying 21-14 / 21-7 LIN Wan Ching / WU Ti Jung 233 26
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-8 / 21-3 Xue Xin GONG / Weng Chi NG 143 22
Round 1 13 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 19-21 / 21-17 / 21-17 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 29 57
Round 1 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-14 / 21-16 NG Shiu Yee / WU Yi Ting 142 32
Round 1 183 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 21-9 / 21-6 TSANG Wing Chiu Avery / CHEUNG Ying Mei 218 27
Round 1 12 DU Yue / LI Yinhui 24-26 / 21-19 / 21-18 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 3 80
Round 1 15 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-5 / 21-9 Emily KAN / Isabel ZHONG 55 22
Round 1 74 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-13 / 21-17 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 39 34
Round 1 7 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 14-21 / 21-18 / 21-15 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 170 54
Round 1 121 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 19-21 / 21-18 / 24-22 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 16 85
Round 1 25 Emilie LEFEL / Anne TRAN 4-1 Ret. CHEN Qingchen / JIA Yifan 4 2
Round 1 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-15 / 17-21 / 21-19 KIM Hye Jeong / KONG Hee Yong 76 65
Round 1 18 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-9 / 21-10 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 58 24
Round 1 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 18-21 / 21-10 / 21-8 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 26 52
Round 2 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-17 / 16-21 / 21-14 DONG Wenjing / FENG Xueying 46 55
Round 2 13 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 19-21 / 21-9 / 21-10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 57
Round 2 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-15 / 21-18 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 183 43
Round 2 12 DU Yue / LI Yinhui 21-19 / 21-17 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 15 47
Round 2 7 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-15 / 21-16 LI Wenmei / ZHENG Yu 74 38
Round 2 121 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-15 Emilie LEFEL / Anne TRAN 25 34
Round 2 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-13 / 16-21 / 23-21 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 22 83
Round 2 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 24-22 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 18 47
Quarter-final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-15 / 21-19 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 13 52
Quarter-final 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 23-21 / 21-15 DU Yue / LI Yinhui 12 56
Quarter-final 7 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 13-21 / 21-17 / 21-18 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 121 67
Quarter-final 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-17 / 21-18 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 52
Semi-final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 20-22 / 21-9 / 21-12 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 5 105
Semi-final 7 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-16 / 21-12 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 6 48
Final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-18 / 21-17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 7 59
WS (qual)
Round 1 65 Ruselli HARTAWAN 21-7 / 21-16 LEE Chia Hsin 37 20
Round 1 44 LI Xuerui 21-8 / 21-15 KIM Hyo Min 63 32
Round 1 53 Dinar Dyah AYUSTINE 24-26 / 21-12 / 21-11 CHIANG Ying Li 55 50
Round 1 - DENG Joy Xuan 21-14 / 21-11 Yulia Yosephin SUSANTO 47 30
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 16-21 / 21-8 / 21-14 YIP Pui Yin 31 45
Round 1 25 CHEUNG Ngan Yi 18-21 / 21-17 / 21-13 Dinar Dyah AYUSTINE 53 60
Round 1 5 Carolina MARIN 21-10 / 21-18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 26 34
Round 1 16 Michelle LI 21-11 / 21-14 PAI Yu Po 40 31
Round 1 22 Pornpawee CHOCHUWONG 14-21 / 21-10 / 22-20 CHEN Yufei 3 58
Round 1 17 Mia BLICHFELDT 18-21 / 21-19 / 21-15 Evgeniya KOSETSKAYA 32 54
Round 1 6 Nozomi OKUHARA 23-21 / 21-18 Soniia CHEAH 30 42
Round 1 13 GAO Fangjie 2-0 Ret. Saena KAWAKAMI 35 1
Round 1 19 CAI Yanyan 17-21 / 21-13 / 21-19 Sayaka TAKAHASHI 11 52
Round 1 7 HE Bingjiao 11-21 / 21-8 / 21-12 LI Xuerui 44 40
Round 1 10 SUNG Ji Hyun 21-10 / 21-12 Aya OHORI 18 29
Round 1 4 PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 13-21 / 21-17 Nitchaon JINDAPOL 14 61
Round 1 24 CHEN Xiaoxin 21-18 / 21-16 Ruselli HARTAWAN 65 36
Round 1 8 Ratchanok INTANON 20-22 / 21-13 / 21-15 Sayaka SATO 20 71
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 10-21 / 21-10 / 21-19 Saina NEHWAL 9 52
Round 1 29 HAN Yue 21-18 / 21-23 / 21-16 DENG Joy Xuan - 54
Round 2 1 TAI Tzu Ying 17-21 / 21-16 / 21-9 CHEUNG Ngan Yi 25 57
Round 2 5 Carolina MARIN 21-14 / 21-8 Michelle LI 16 34
Round 2 22 Pornpawee CHOCHUWONG 17-21 / 21-10 / 21-13 Mia BLICHFELDT 17 54
Round 2 6 Nozomi OKUHARA 21-17 / 21-9 GAO Fangjie 13 36
Round 2 7 HE Bingjiao 21-16 / 21-18 CAI Yanyan 19 29
Round 2 10 SUNG Ji Hyun 26-24 / 22-20 PUSARLA V. Sindhu 4 59
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-16 / 21-16 CHEN Xiaoxin 24 41
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-11 HAN Yue 29 29
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 18-21 / 21-9 / 21-14 Carolina MARIN 5 57
Quarter-final 6 Nozomi OKUHARA 21-12 / 16-21 / 21-6 Pornpawee CHOCHUWONG 22 52
Quarter-final 10 SUNG Ji Hyun 21-13 / 19-11 Ret. HE Bingjiao 7 38
Quarter-final 8 Ratchanok INTANON 21-9 / 21-16 Akane YAMAGUCHI 2 41
Semi-final 6 Nozomi OKUHARA 21-12 / 3-1 Ret. TAI Tzu Ying 1 20
Semi-final 8 Ratchanok INTANON 10-21 / 21-11 / 21-17 SUNG Ji Hyun 10 69
Final 6 Nozomi OKUHARA 21-19 / 24-22 Ratchanok INTANON 8 64
XD (qual)
Round 1 91 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 16-21 / 21-17 / 21-14 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 90 46
Round 1 190 CHUNG Yonny / WU Yi Ting 15-21 / 21-19 / 21-12 WANG Zekang / ZHENG Yu - 39
Round 1 47 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 23-21 / 21-15 Hwi Tae KIM / KIM Hye Jeong 56 37
Round 1 244 OU Xuanyi / FENG Xueying 21-7 / 21-18 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 83 25
XD
Round 1 244 Yugo KOBAYASHI / Koharu YONEMOTO 21-19 / 11-21 / 21-19 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 86 49
Round 1 91 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 21-19 / 21-14 Joachim FISCHER NIELSEN / Alexandra BØJE 43 46
Round 1 5 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 21-9 Tontowi AHMAD / Della Destiara HARIS - 32
Round 1 13 HE Jiting / DU Yue 21-12 / 21-7 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 47 27
Round 1 32 LEE Yang / HSU Ya Ching 23-21 / 22-20 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 6 49
Round 1 28 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-16 / 19-21 / 21-14 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 16 54
Round 1 31 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 21-14 / 21-15 ZHANG Nan / LI Yinhui 10 28
Round 1 49 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 22-20 / 21-23 / 21-17 OU Xuanyi / FENG Xueying 244 59
Round 1 8 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 23-21 / 21-16 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 244 38
Round 1 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-19 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 7 39
Round 1 12 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-18 / 21-19 CHUNG Yonny / WU Yi Ting 190 37
Round 1 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-9 / 21-10 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 20 31
Round 1 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 18-21 / 21-15 / 21-15 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 36 46
Round 1 11 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-7 / 21-8 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 37 22
Round 1 26 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 20-22 / 21-17 / 21-18 CHANG Ko-Chi / CHENG Chi Ya 44 58
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 15-21 / 21-15 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 24 59
Round 2 91 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 21-12 / 16-21 / 21-14 Yugo KOBAYASHI / Koharu YONEMOTO 244 42
Round 2 5 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 21-12 HE Jiting / DU Yue 13 32
Round 2 32 LEE Yang / HSU Ya Ching 21-17 / 21-11 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 28 36
Round 2 49 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-14 / 21-14 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 31 34
Round 2 8 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 23-21 / 21-12 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 9 43
Round 2 12 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-16 / 14-21 / 21-15 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 4 52
Round 2 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-14 / 21-16 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 11 33
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-11 / 18-21 / 21-6 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 26 52
Quarter-final 5 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-13 / 21-19 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 91 35
Quarter-final 32 LEE Yang / HSU Ya Ching 21-16 / 21-14 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 49 40
Quarter-final 8 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 15-21 / 21-13 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 12 60
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-14 / 14-21 / 21-14 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 15 53
Semi-final 5 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-11 / 21-10 LEE Yang / HSU Ya Ching 32 36
Semi-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-17 / 21-13 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 8 47
Final 5 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-18 / 21-14 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 46

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 2650 85.48 00:41:21 2.07 3 9.7%
MS 29 73 15 51.7% 2679 92.38 00:56:50 1.63 12 41.4%
WD 29 69 11 37.9% 2489 85.83 00:50:00 1.72 6 20.7%
WS 28 71 15 53.6% 2552 91.14 00:47:54 1.9 5 17.9%
XD 31 73 11 35.5% 2635 85 00:42:25 2 1 3.2%
Total 148 357 61 41.2% 13005 87.87 00:47:32 1.85 27 18.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 40 20 66.7%
Spain 2 1 66.7%
Korea 22 12 64.7%
Indonesia 26 18 59.1%
Thailand 18 17 51.4%
France 3 3 50.0%
Canada 2 2 50.0%
China 22 25 46.8%
India 8 11 42.1%
Denmark 7 11 38.9%
Hong Kong 13 21 38.2%
Chinese Taipei 11 19 36.7%
Malaysia 3 9 25.0%
England 1 3 25.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Macau 0 1 0.0%
Australia 0 2 0.0%
Russia 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11