European Championships  

Tournament Name: European Champs 2002 (I)
Tournament Dates: 20/04/2002-20/04/2002
Location: Sweden, -
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON
MS Peter RASMUSSEN Kenneth JONASSEN
WD Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER
WS YAO Jie Mia AUDINA TJIPTAWAN
XD Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER Nathan ROBERTSON / Gail EMMS

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (90*) Jordy HALAPIRY / Dennis LENS 0-7 / 1-7 / 7-2 Vincent LAIGLE / Thomas QUERE - 0
Round 1 - Dmitry MIZNIKOV / Valerj STRELCOV 4-7 / 7-5 / 7-3 Hugo RODRIGUES / Marco VASCONCELOS (397*) 0
Round 1 (421*) Andrei KONAKH / Andrei MALIOUTIN W.O. Vladislav TOLSTOPYATOV / Sergey YAKOVLEV - 0
Round 1 - Manuel DUBRULLE / Bertrand GALLET W.O. Jeyhun Cheyhoon MAMEDALIEV / Mirza ORUJOV - 0
Round 2 (23*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 7-2 / 7-1 / 7-4 Daniel GASPAR / Martin HEROUT - 0
Round 2 (67*) Matthew HUGHES / Martyn LEWIS 6-8 / 7-5 / 2-7 Nicolas ESCARTIN / Arturo RUIZ (69*) 0
Round 2 - Alexandr NIKOLAENKO / Nikolaj NIKOLAENKO 8-7 / 8-6 / 7-5 Joakim ANDERSSON / Johan HOLM (57*) 0
Round 2 (191*) Harald KOCH / Jurgen KOCH 7-2 / 7-2 / 7-4 Jordy HALAPIRY / Dennis LENS (90*) 0
Round 2 (20*) Kristof HOPP / Thomas TESCHE 7-3 / 7-1 / 7-5 Alastair GATT / Craig ROBERTSON (83*) 0
Round 2 (54*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 7-0 / 7-1 / 7-0 Vedran CIGANOVIC / Hayk MISAKYAN - 0
Round 2 (146*) Tijs CREEMERS / Remco MUYRIS 7-3 / 7-2 / 7-4 Andrei KONAKH / Andrei MALIOUTIN (421*) 0
Round 2 (168*) Stanislav PUKHOV / Nikolaj ZUEV 7-2 / 7-3 / 7-1 Aivaras KVEDARAUSKAS / Kestutis NAVICKAS (493*) 0
Round 2 (333*) Jochen CASSEL / Joachim TESCHE 7-4 / 7-1 / 7-3 Miha HORVAT / Denis PESHEHONOV (547*) 0
Round 2 (56*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 7-1 / 7-2 / 7-4 Russell HOGG / Graeme SMITH (117*) 0
Round 2 - Manuel DUBRULLE / Bertrand GALLET 7-1 / 7-1 / 7-5 Indrek KUUTS / Meelis MAISTE (321*) 0
Round 2 (31*) Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 7-3 / 7-3 / 7-3 Konstantin DOBREV / Georgi PETROV (111*) 0
Round 2 (276*) Simon ARCHER / Graham HURRELL 7-0 / 8-6 / 7-4 Jose Antonio CRESPO / Sergio LLOPIS (75*) 0
Round 2 (13*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 7-4 / 7-5 / 2-7 Pascal BIRCHER / Elias WIELAND (88*) 0
Round 2 (43*) Frederic MAWET / Wouter CLAES W.O. Petri HYYRYLAINEN / Tuomas KARHULA (524*) 0
Round 2 - Dmitry MIZNIKOV / Valerj STRELCOV W.O. Julian HRISTOV / Ljuben PANOV - 0
Round 3 (23*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 7-2 / 7-2 / 7-3 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (67*) 0
Round 3 - Alexandr NIKOLAENKO / Nikolaj NIKOLAENKO 7-1 / 7-4 / 7-4 Harald KOCH / Jurgen KOCH (191*) 0
Round 3 (20*) Kristof HOPP / Thomas TESCHE 8-7 / 7-3 / 7-0 Frederic MAWET / Wouter CLAES (43*) 0
Round 3 (54*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 7-0 / 7-0 / 7-3 Dmitry MIZNIKOV / Valerj STRELCOV - 0
Round 3 (168*) Stanislav PUKHOV / Nikolaj ZUEV 5-7 / 7-2 / 7-3 Tijs CREEMERS / Remco MUYRIS (146*) 0
Round 3 (56*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 7-0 / 7-5 / 7-3 Jochen CASSEL / Joachim TESCHE (333*) 0
Round 3 - Manuel DUBRULLE / Bertrand GALLET 1-7 / 2-7 / 8-6 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (31*) 0
Round 3 (13*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 7-2 / 4-7 / 7-5 Simon ARCHER / Graham HURRELL (276*) 0
Quarter-final (23*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 7-8 / 7-2 / 7-0 Alexandr NIKOLAENKO / Nikolaj NIKOLAENKO - 0
Quarter-final (54*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 7-3 / 6-8 / 8-6 Kristof HOPP / Thomas TESCHE (20*) 0
Quarter-final (56*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 8-6 / 4-7 / 7-1 Stanislav PUKHOV / Nikolaj ZUEV (168*) 0
Quarter-final (13*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 7-1 / 7-0 / 7-1 Manuel DUBRULLE / Bertrand GALLET - 0
Semi-final (23*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 7-3 / 1-7 / 7-1 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (54*) 0
Semi-final (56*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 7-1 / 8-6 / 7-1 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (13*) 0
Final (56*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 7-4 / 1-7 / 7-3 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON (23*) 0
MS
Round 1 (19*) Kenneth JONASSEN 7-0 / 7-0 / 7-0 Paulo VON SCALA (534*) 0
Round 1 (98*) Ville KINNUNEN 7-0 / 7-2 / 7-2 Graham SIMPSON (137*) 0
Round 1 (123*) Stanislav PUKHOV 1-7 / 7-3 / 7-1 Jim Ronny ANDERSEN (135*) 0
Round 1 (51*) Martin HAGBERG 6-8 / 7-2 / 7-5 Denis PESHEHONOV - 0
Round 1 (29*) Bjoern JOPPIEN 8-7 / 7-5 / 7-5 Bertrand GALLET (68*) 0
Round 1 - Sergey YAKOVLEV 7-1 / 2-7 / 2-7 Georgi PETROV (256*) 0
Round 1 (48*) Mark CONSTABLE 7-1 / 7-1 / 7-1 Vedran CIGANOVIC (398*) 0
Round 1 (848*) Hayk MISAKYAN 5-7 / 4-7 / 8-6 Kristof HORVATH (391*) 0
Round 1 (32*) Richard VAUGHAN 7-1 / 8-6 / 7-1 Nikolaj NIKOLAENKO - 0
Round 1 (226*) Andrei MALIOUTIN 7-3 / 7-2 / 7-0 Martin HEROUT (460*) 0
Round 1 (387*) Antti VIITIKKO 8-7 / 7-6 / 7-0 Conrad HUECKSTAEDT (52*) 0
Round 1 (191*) Dmitry MIZNIKOV 7-1 / 7-0 / 8-7 Jean-Michel LEFORT (84*) 0
Round 1 (76*) Dicky PALYAMA 7-2 / 7-5 / 7-2 Boris KESSOV (479*) 0
Round 1 (169*) Sergio LLOPIS 4-7 / 7-4 / 7-3 Fernando SILVA (580*) 0
Round 1 (62*) Rasmus WENGBERG 7-2 / 7-0 / 7-2 Jacek NIEDZWIEDZKI (579*) 0
Round 1 (125*) Aamir GHAFFAR 7-5 / 7-3 / 7-2 Jurgen KOCH (96*) 0
Round 1 (24*) Niels Christian KALDAU 7-2 / 7-4 / 7-1 Graeme SMITH (153*) 0
Round 1 (54*) Jens ROCH 7-5 / 7-2 / 5-7 Kasperi SALO (95*) 0
Round 1 (188*) Aivaras KVEDARAUSKAS 7-5 / 7-5 / 7-4 Tryggvi NIELSEN - 0
Round 1 (41*) Przemyslaw WACHA 7-1 / 7-4 / 7-2 Gerben BRUIJSTENS (121*) 0
Round 1 (111*) Jan FROHLICH 1-7 / 7-6 / 6-8 Ciaran DARCY (199*) 0
Round 1 (83*) Per-Henrik CROONA 7-1 / 7-1 / 7-0 Jose Antonio CRESPO (321*) 0
Round 1 (162*) Marco VASCONCELOS 4-7 / 7-0 / 7-0 Andrej POHAR (104*) 0
Round 1 (374*) Peter RASMUSSEN 7-3 / 7-3 / 7-2 Colin HAUGHTON (21*) 0
Round 1 (79*) Daniel ERIKSSON 7-2 / 3-7 / 7-5 Nabil LASMARI (53*) 0
Round 1 (37*) IRWANSYAH 7-3 / 7-1 / 7-0 Arturo RUIZ (184*) 0
Round 1 (267*) Christian UNTERNAEHRER 5-7 / 7-1 / 3-7 Alistair CASEY (361*) 0
Round 1 (58*) Vladislav DRUZCHENKO 7-4 / 7-5 / 7-3 Konstantin DOBREV (127*) 0
Round 1 (337*) Heiki SORGE 7-5 / 7-5 / 3-7 Georgij (Egor) IZOTOV - 0
Round 1 (44*) Oliver PONGRATZ 7-8 / 7-2 / 7-1 Jyri AALTO (178*) 0
Round 1 (90*) Andrew SOUTH 7-5 / 2-7 / 5-7 Ruud KUIJTEN (74*) 0
Round 1 (23*) Anders BOESEN W.O. Jeyhun Cheyhoon MAMEDALIEV (1338*) 0
Round 2 (19*) Kenneth JONASSEN 7-2 / 7-5 / 7-1 Ville KINNUNEN (98*) 0
Round 2 (123*) Stanislav PUKHOV 2-7 / 7-3 / 7-3 Martin HAGBERG (51*) 0
Round 2 (29*) Bjoern JOPPIEN 7-3 / 7-2 / 7-2 Sergey YAKOVLEV - 0
Round 2 (48*) Mark CONSTABLE 7-0 / 7-1 / 7-3 Hayk MISAKYAN (848*) 0
Round 2 (32*) Richard VAUGHAN 7-3 / 7-0 / 7-1 Andrei MALIOUTIN (226*) 0
Round 2 (387*) Antti VIITIKKO 1-7 / 7-4 / 7-3 Dmitry MIZNIKOV (191*) 0
Round 2 (76*) Dicky PALYAMA 5-7 / 7-4 / 7-4 Sergio LLOPIS (169*) 0
Round 2 (62*) Rasmus WENGBERG 7-3 / 7-8 / 4-7 Aamir GHAFFAR (125*) 0
Round 2 (24*) Niels Christian KALDAU 5-7 / 7-4 / 5-7 Jens ROCH (54*) 0
Round 2 (41*) Przemyslaw WACHA 7-3 / 7-1 / 8-6 Aivaras KVEDARAUSKAS (188*) 0
Round 2 (83*) Per-Henrik CROONA 5-7 / 7-1 / 7-3 Jan FROHLICH (111*) 0
Round 2 (374*) Peter RASMUSSEN 7-2 / 7-4 / 7-5 Marco VASCONCELOS (162*) 0
Round 2 (37*) IRWANSYAH 8-6 / 7-0 / 7-5 Daniel ERIKSSON (79*) 0
Round 2 (58*) Vladislav DRUZCHENKO 7-3 / 7-1 / 7-2 Christian UNTERNAEHRER (267*) 0
Round 2 (44*) Oliver PONGRATZ 7-2 / 7-3 / 7-1 Heiki SORGE (337*) 0
Round 2 (23*) Anders BOESEN 7-4 / 7-4 / 7-0 Andrew SOUTH (90*) 0
Round 3 (19*) Kenneth JONASSEN 7-3 / 7-5 / 7-3 Stanislav PUKHOV (123*) 0
Round 3 (29*) Bjoern JOPPIEN 7-0 / 7-5 / 7-5 Mark CONSTABLE (48*) 0
Round 3 (32*) Richard VAUGHAN 7-4 / 7-0 / 7-4 Antti VIITIKKO (387*) 0
Round 3 (62*) Rasmus WENGBERG 7-1 / 7-4 / 7-0 Dicky PALYAMA (76*) 0
Round 3 (41*) Przemyslaw WACHA 8-6 / 7-4 / 1-7 Niels Christian KALDAU (24*) 0
Round 3 (374*) Peter RASMUSSEN 7-5 / 7-2 / 7-3 Per-Henrik CROONA (83*) 0
Round 3 (37*) IRWANSYAH 8-7 / 7-3 / 0-7 Vladislav DRUZCHENKO (58*) 0
Round 3 (23*) Anders BOESEN 7-1 / 7-1 / 7-5 Oliver PONGRATZ (44*) 0
Quarter-final (19*) Kenneth JONASSEN 2-7 / 2-7 / 7-3 Bjoern JOPPIEN (29*) 0
Quarter-final (62*) Rasmus WENGBERG 7-5 / 1-7 / 8-6 Richard VAUGHAN (32*) 0
Quarter-final (374*) Peter RASMUSSEN 2-7 / 7-5 / 7-8 Przemyslaw WACHA (41*) 0
Quarter-final (23*) Anders BOESEN 1-7 / 4-7 / 7-4 IRWANSYAH (37*) 0
Semi-final (19*) Kenneth JONASSEN 7-1 / 8-7 / 7-4 Rasmus WENGBERG (62*) 0
Semi-final (374*) Peter RASMUSSEN 5-7 / 7-5 / 5-7 Anders BOESEN (23*) 0
Final (374*) Peter RASMUSSEN 0-7 / 7-5 / 3-7 Kenneth JONASSEN (19*) 0
WD
Round 1 - Gail EMMS / Joanne GOODE 7-1 / 7-0 / 7-1 Verena FASTENBAUER / Karina LENGAUER (36*) 0
Round 1 (457*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 7-0 / 7-2 / 7-2 Lina ALFREDSSON / Sara ALFRESDSSON (423*) 0
Round 2 (164*) Eva BROZOVA / Hana MILISOVA 7-0 / 7-5 / 6-8 Piret VAUGHAN / Helen KLAOS (674*) 0
Round 2 (17*) Rita Yuan GAO / Sandra WATT 7-2 / 7-1 / 7-4 Katrine RASMUSSEN / Katja RUOHONEN (574*) 0
Round 2 (43*) Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER 7-3 / 7-0 / 7-0 Natalja ESIPENKO / Nataliia GOLOVKINA (129*) 0
Round 2 (79*) Irina RUSLJAKOVA / Marina YAKUSHEVA 7-0 / 7-1 / 7-1 Filipa LAMY / Telma SANTOS (469*) 0
Round 2 (62*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 8-6 / 7-3 / 7-1 Agnieszka JASKULA / Paulina MATUSEWICZ - 0
Round 2 - Gail EMMS / Joanne GOODE 2-7 / 3-7 / 7-0 Neli BOTEVA / Petya NEDELCHEVA (305*) 0
Round 2 (457*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 7-2 / 8-7 / 8-7 Carina METTE / Juliane SCHENK (89*) 0
Round 2 (69*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 7-4 / 7-2 / 4-7 Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE (29*) 0
Round 2 (673*) Elodie EYMARD / Tatiana VERGE 7-1 / 7-4 / 8-7 Hanna PROCHAZKOVA / Ivana VILIMKOVA (50*) 0
Round 2 (32*) Ella TRIPP / Sara Sankey (Halsall) 7-1 / 7-0 / 7-0 Yoana MARTINEZ / Lucia TAVERA (152*) 0
Round 2 (31*) Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN 7-1 / 7-5 / 7-5 Diana DIMOVA / Maya DOBREVA - 0
Round 2 (48*) Judith BAUMEYER / Santi WIBOWO 7-4 / 7-2 / 7-3 Maja POHAR / Maja TVRDY (83*) 0
Round 2 (20*) Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN 7-2 / 7-1 / 7-0 Robyn ASHWORTH / Kate RIDLER (105*) 0
Round 2 (427*) Erika MILIKAUSKAITE / Karosaite NERINGA W.O. Robyn ASHWORTH / Kate RIDLER (105*) 0
Round 2 - Kirsteen MCEWAN-MILLER / Elinor Middlemiss (Allen) W.O. Sevinghe AKCHUNDOVA / Nargiz MEKCHTIYEVA - 0
Round 3 (15*) Nicole GRETHER / Nicol PITRO 7-3 / 7-3 / 7-1 Eva BROZOVA / Hana MILISOVA (164*) 0
Round 3 (17*) Rita Yuan GAO / Sandra WATT 7-0 / 7-3 / 7-0 Erika MILIKAUSKAITE / Karosaite NERINGA (427*) 0
Round 3 (43*) Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER 7-2 / 5-7 / 3-7 Irina RUSLJAKOVA / Marina YAKUSHEVA (79*) 0
Round 3 - Gail EMMS / Joanne GOODE 7-1 / 8-6 / 7-3 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (62*) 0
Round 3 (457*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 3-7 / 8-6 / 7-1 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (69*) 0
Round 3 (32*) Ella TRIPP / Sara Sankey (Halsall) 7-5 / 7-0 / 7-5 Elodie EYMARD / Tatiana VERGE (673*) 0
Round 3 - Kirsteen MCEWAN-MILLER / Elinor Middlemiss (Allen) 7-5 / 7-1 / 7-2 Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN (31*) 0
Round 3 (20*) Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN 7-0 / 7-4 / 7-0 Judith BAUMEYER / Santi WIBOWO (48*) 0
Quarter-final (15*) Nicole GRETHER / Nicol PITRO 2-7 / 8-6 / 7-4 Rita Yuan GAO / Sandra WATT (17*) 0
Quarter-final (43*) Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER 7-4 / 7-2 / 7-0 Gail EMMS / Joanne GOODE - 0
Quarter-final (32*) Ella TRIPP / Sara Sankey (Halsall) 8-7 / 7-5 / 6-8 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (457*) 0
Quarter-final (20*) Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN 7-1 / 7-2 / 7-2 Kirsteen MCEWAN-MILLER / Elinor Middlemiss (Allen) - 0
Semi-final (43*) Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER 7-1 / 3-7 / 7-4 Nicole GRETHER / Nicol PITRO (15*) 0
Semi-final (20*) Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN 2-7 / 7-4 / 7-0 Ella TRIPP / Sara Sankey (Halsall) (32*) 0
Final (20*) Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN 7-4 / 7-1 / 7-5 Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER (43*) 0
WS
Round 1 (74*) Susan EGELSTAFF 7-1 / 7-3 / 5-7 Kati TOLMOFF (162*) 0
Round 1 (45*) Karina DE WIT 7-5 / 7-0 / 7-2 Nina WECKSTROM (60*) 0
Round 1 (299*) Katja WENGBERG 7-2 / 1-7 / 8-6 Elizabeth CANN (71*) 0
Round 1 (56*) Elena NOZDRAN 7-2 / 7-1 / 7-0 Diana DIMOVA (189*) 0
Round 1 (202*) Anastasia RUSSKIKH 7-5 / 7-1 / 7-3 Kamila AUGUSTYN (156*) 0
Round 1 (75*) Katja MICHALOWSKY 7-5 / 7-0 / 7-3 Nathalie DESCAMPS (80*) 0
Round 1 (124*) Dolores MARCO 7-3 / 7-4 / 7-0 Erika MILIKAUSKAITE (428*) 0
Round 1 (51*) YAO Jie 7-0 / 7-0 / 7-0 Neli BOTEVA (105*) 0
Round 1 (204*) Elena SCHIMKO 7-2 / 7-5 / 5-7 Krisztina ADAM (214*) 0
Round 1 (94*) Sara PERSSON 7-3 / 7-0 / 7-3 Lucia TAVERA (262*) 0
Round 1 (36*) Nicole GRETHER 7-4 / 7-5 / 7-1 Larisa GRIGA (456*) 0
Round 1 (26*) Julia MANN 7-4 / 7-0 / 7-0 Maria VAISANEN (317*) 0
Round 1 - Joanna SZLESZYNSKA 3-7 / 7-2 / 7-2 Tania FARIA (457*) 0
Round 1 (46*) Brenda BEENHAKKER 4-7 / 7-1 / 4-7 Ekaterina VIKULOVA (410*) 0
Round 1 (39*) Christina B SORENSEN 7-4 / 7-3 / 3-7 Marina ANDRIEVSKAYA (32*) 0
Round 1 (157*) Nadiezda ZIEBA 7-4 / 7-2 / 7-3 Hana MILISOVA (343*) 0
Round 1 (11*) Tracey HALLAM 7-2 / 7-1 / 7-2 Bing HUANG (112*) 0
Round 1 (54*) Petra REICHEL 7-3 / 7-3 / 6-8 Tatiana VERGE (86*) 0
Round 1 (119*) Elina VAISANEN 7-4 / 7-3 / 4-7 Yoana MARTINEZ (133*) 0
Round 1 (422*) Fiona SNEDDON 7-1 / 3-7 / 2-7 Simone PRUTSCH (95*) 0
Round 1 (17*) Kelly MORGAN 7-2 / 7-0 / 7-1 Nataliia GOLOVKINA (185*) 0
Round 1 (38*) Anu NIEMINEN 7-2 / 7-1 / 7-1 Sara JONSDOTTIR (426*) 0
Round 1 (62*) Maja POHAR 7-4 / 7-0 / 4-7 Agnieszka JASKULA (792*) 0
Round 1 (83*) Juliane SCHENK 7-0 / 7-3 / 7-3 Kathryn GRAHAM (249*) 0
Round 1 (27*) Tine BAUN 7-2 / 7-0 / 7-2 Santi WIBOWO (115*) 0
Round 1 (125*) Elena SUKHAREVA 7-3 / 7-5 / 2-7 Petya NEDELCHEVA (37*) 0
Round 1 (243*) Elin BERGBLOM 7-4 / 7-0 / 7-0 Anna NAZARYAN (498*) 0
Round 1 (64*) Rebecca PANTANEY 7-1 / 6-8 / 7-0 Natalja ESIPENKO (192*) 0
Round 1 (16*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 7-1 / 7-3 / 7-3 Telma SANTOS (344*) 0
Round 1 (210*) Hanna PROCHAZKOVA W.O. Nargiz MEKCHTIYEVA - 0
Round 1 (348*) Elodie EYMARD W.O. Monica HALVORSEN (524*) 0
Round 2 (6*) Camilla MARTIN 7-0 / 7-2 / 7-3 Susan EGELSTAFF (74*) 0
Round 2 (45*) Karina DE WIT 7-1 / 7-2 / 7-2 Katja WENGBERG (299*) 0
Round 2 (56*) Elena NOZDRAN 7-4 / 7-2 / 7-4 Anastasia RUSSKIKH (202*) 0
Round 2 (75*) Katja MICHALOWSKY 8-7 / 7-1 / 4-7 Dolores MARCO (124*) 0
Round 2 (51*) YAO Jie 7-3 / 7-3 / 7-2 Elena SCHIMKO (204*) 0
Round 2 (36*) Nicole GRETHER 5-7 / 7-2 / 7-4 Sara PERSSON (94*) 0
Round 2 (26*) Julia MANN 7-0 / 7-2 / 7-4 Joanna SZLESZYNSKA - 0
Round 2 (348*) Elodie EYMARD 7-4 / 6-8 / 7-4 Hanna PROCHAZKOVA (210*) 0
Round 2 (46*) Brenda BEENHAKKER 7-8 / 7-2 / 7-3 Christina B SORENSEN (39*) 0
Round 2 (11*) Tracey HALLAM 8-6 / 7-2 / 7-3 Nadiezda ZIEBA (157*) 0
Round 2 (54*) Petra REICHEL 7-1 / 7-4 / 7-0 Elina VAISANEN (119*) 0
Round 2 (17*) Kelly MORGAN 7-0 / 7-0 / 7-3 Fiona SNEDDON (422*) 0
Round 2 (38*) Anu NIEMINEN 7-3 / 7-1 / 8-7 Maja POHAR (62*) 0
Round 2 (83*) Juliane SCHENK 2-7 / 8-6 / 1-7 Tine BAUN (27*) 0
Round 2 (125*) Elena SUKHAREVA 7-0 / 7-1 / 7-2 Elin BERGBLOM (243*) 0
Round 2 (16*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 7-3 / 7-0 / 7-0 Rebecca PANTANEY (64*) 0
Round 3 (6*) Camilla MARTIN 7-1 / 7-2 / 7-1 Karina DE WIT (45*) 0
Round 3 (56*) Elena NOZDRAN 5-7 / 7-1 / 7-1 Katja MICHALOWSKY (75*) 0
Round 3 (51*) YAO Jie 7-2 / 5-7 / 7-1 Nicole GRETHER (36*) 0
Round 3 (26*) Julia MANN 7-0 / 7-0 / 7-5 Elodie EYMARD (348*) 0
Round 3 (46*) Brenda BEENHAKKER 7-0 / 7-3 / 8-6 Tracey HALLAM (11*) 0
Round 3 (17*) Kelly MORGAN 7-3 / 7-4 / 7-0 Petra REICHEL (54*) 0
Round 3 (38*) Anu NIEMINEN 7-4 / 2-7 / 7-2 Juliane SCHENK (83*) 0
Round 3 (16*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 7-2 / 7-1 / 7-1 Elena SUKHAREVA (125*) 0
Quarter-final (6*) Camilla MARTIN 7-2 / 7-2 / 7-0 Elena NOZDRAN (56*) 0
Quarter-final (51*) YAO Jie 7-2 / 7-1 / 7-1 Julia MANN (26*) 0
Quarter-final (46*) Brenda BEENHAKKER 7-2 / 6-8 / 4-7 Kelly MORGAN (17*) 0
Quarter-final (16*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 7-3 / 7-5 / 7-3 Anu NIEMINEN (38*) 0
Semi-final (51*) YAO Jie 0-7 / 2-7 / 7-0 Camilla MARTIN (6*) 0
Semi-final (16*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 7-1 / 8-6 / 7-1 Brenda BEENHAKKER (46*) 0
Final (51*) YAO Jie 8-6 / 7-3 / 7-1 Mia AUDINA TJIPTAWAN (16*) 0
XD
Round 1 (22*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 3-7 / 7-5 / 6-8 Alexandr NIKOLAENKO / Irina RUSLJAKOVA (252*) 0
Round 1 - Graeme SMITH / Elinor Middlemiss (Allen) 8-6 / 7-3 / 7-5 Hugo RODRIGUES / Tania FARIA (641*) 0
Round 1 - Dennis VON DAHN / Lina ALFREDSSON 7-0 / 7-0 / 7-3 Kestutis NAVICKAS / Karosaite NERINGA - 0
Round 1 - Boris KESSOV / Neli BOTEVA 4-7 / 7-2 / 7-1 Janne SYYSJOKI / Maria VAISANEN - 0
Round 1 - Dennis LENS / Johanna PERSSON 7-1 / 7-5 / 7-2 Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA (99*) 0
Round 1 - Jan FROHLICH / Eva BROZOVA 7-0 / 7-2 / 7-2 Valerj STRELCOV / Nataliia GOLOVKINA (801*) 0
Round 1 (43*) Jose Antonio CRESPO / Dolores MARCO 7-2 / 7-2 / 7-0 Craig ROBERTSON / Rita Yuan GAO (172*) 0
Round 1 - Thomas QUERE / Elodie EYMARD 7-1 / 7-1 / 7-1 Kristof HORVATH / Krisztina ADAM - 0
Round 1 - Harald KOCH / Simone PRUTSCH 8-6 / 7-2 / 7-0 Georgi PETROV / Maya DOBREVA (413*) 0
Round 1 (40*) Vladislav DRUZCHENKO / Elena NOZDRAN 7-8 / 7-5 / 7-4 Andrei KONAKH / Nadiezda ZIEBA (145*) 0
Round 1 (93*) Jorgen OLSSON / Frida ANDREASSON 7-3 / 7-4 / 7-0 Tryggvi NIELSEN / Sara JONSDOTTIR - 0
Round 1 (23*) Russell HOGG / Kirsteen MCEWAN-MILLER 7-4 / 7-5 / 8-6 Jochen CASSEL / Carina METTE (774*) 0
Round 1 (71*) Anthony CLARK / Sara Sankey (Halsall) 7-1 / 7-2 / 7-4 Pascal BIRCHER / Judith BAUMEYER (87*) 0
Round 1 (853*) Fernando SILVA / Filipa LAMY 7-2 / 7-0 / 7-0 Heiki SORGE / Kati TOLMOFF - 0
Round 1 - Dmitry MIZNIKOV / Larisa GRIGA 7-5 / 7-4 / 7-4 Nicolas ESCARTIN / Patricia PEREZ - 0
Round 1 (35*) Andrej POHAR / Maja POHAR 7-5 / 7-3 / 3-7 Matthew HUGHES / Robyn ASHWORTH (91*) 0
Round 1 (62*) Alexandr RUSSKIKH / Anastasia RUSSKIKH 7-2 / 7-4 / 7-4 Manuel DUBRULLE / Tatiana VERGE (341*) 0
Round 1 (65*) Konstantin DOBREV / Petya NEDELCHEVA W.O. Andrei MALIOUTIN / Maria KIZIT (967*) 0
Round 1 - Martyn LEWIS / Katrine RASMUSSEN W.O. Vladislav TOLSTOPYATOV / Larisa GRIGA (935*) 0
Round 1 (97*) Simon ARCHER / Joanne GOODE W.O. Jeyhun Cheyhoon MAMEDALIEV / Sevinghe AKCHUNDOVA - 0
Round 1 - Hayk MISAKYAN / Anna NAZARYAN W.O. Tuomas KARHULA / Katrine RASMUSSEN - 0
Round 1 - Daniel GASPAR / Jitka GASPAROVA W.O. Vedran CIGANOVIC / Monica HALVORSEN - 0
Round 1 - Joachim TESCHE / Birgit OVERZIER W.O. Jim Ronny ANDERSEN / Camilla WRIGHT - 0
Round 2 (2*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 7-3 / 7-1 / 7-0 Elias WIELAND / Fabienne BAUMEYER (77*) 0
Round 2 (65*) Konstantin DOBREV / Petya NEDELCHEVA 7-4 / 7-4 / 7-2 Robert BLAIR / Natalie MUNT (22*) 0
Round 2 (10*) Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO 7-1 / 7-0 / 7-5 Martyn LEWIS / Katrine RASMUSSEN - 0
Round 2 - Graeme SMITH / Elinor Middlemiss (Allen) 1-7 / 6-8 / 7-3 Dennis VON DAHN / Lina ALFREDSSON - 0
Round 2 (12*) Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN 7-1 / 7-0 / 7-1 Boris KESSOV / Neli BOTEVA - 0
Round 2 - Dennis LENS / Johanna PERSSON 7-3 / 7-4 / 7-0 Jan FROHLICH / Eva BROZOVA - 0
Round 2 (13*) Chris BRUIL / Lotte JONATHANS 7-5 / 8-6 / 1-7 Simon ARCHER / Joanne GOODE (97*) 0
Round 2 (43*) Jose Antonio CRESPO / Dolores MARCO 7-2 / 7-1 / 7-3 Thomas QUERE / Elodie EYMARD - 0
Round 2 (40*) Vladislav DRUZCHENKO / Elena NOZDRAN 7-1 / 7-1 / 7-0 Harald KOCH / Simone PRUTSCH - 0
Round 2 (9*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 7-8 / 5-7 / 7-1 Jorgen OLSSON / Frida ANDREASSON (93*) 0
Round 2 (23*) Russell HOGG / Kirsteen MCEWAN-MILLER 7-0 / 7-0 / 7-2 Hayk MISAKYAN / Anna NAZARYAN - 0
Round 2 (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 7-0 / 7-0 / 7-1 Daniel GASPAR / Jitka GASPAROVA - 0
Round 2 (71*) Anthony CLARK / Sara Sankey (Halsall) 7-3 / 7-2 / 7-2 Fernando SILVA / Filipa LAMY (853*) 0
Round 2 (6*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 7-4 / 7-3 / 7-2 Dmitry MIZNIKOV / Larisa GRIGA - 0
Round 2 (35*) Andrej POHAR / Maja POHAR 7-1 / 3-7 / 7-2 Joachim TESCHE / Birgit OVERZIER - 0
Round 2 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 6-8 / 7-2 / 7-1 Alexandr RUSSKIKH / Anastasia RUSSKIKH (62*) 0
Round 3 (10*) Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO 7-3 / 7-4 / 7-0 Graeme SMITH / Elinor Middlemiss (Allen) - 0
Round 3 (12*) Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN 7-2 / 7-3 / 7-1 Dennis LENS / Johanna PERSSON - 0
Round 3 (13*) Chris BRUIL / Lotte JONATHANS 7-2 / 7-3 / 8-6 Jose Antonio CRESPO / Dolores MARCO (43*) 0
Round 3 (9*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 7-0 / 4-7 / 7-4 Vladislav DRUZCHENKO / Elena NOZDRAN (40*) 0
Round 3 (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 7-2 / 7-0 / 7-4 Russell HOGG / Kirsteen MCEWAN-MILLER (23*) 0
Round 3 (6*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 7-1 / 7-5 / 7-4 Anthony CLARK / Sara Sankey (Halsall) (71*) 0
Round 3 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 7-1 / 7-0 / 7-4 Andrej POHAR / Maja POHAR (35*) 0
Round 3 (2*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER W.O. Konstantin DOBREV / Petya NEDELCHEVA (65*) 0
Quarter-final (2*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 3-7 / 3-7 / 7-2 Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO (10*) 0
Quarter-final (13*) Chris BRUIL / Lotte JONATHANS 7-4 / 8-6 / 8-6 Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN (12*) 0
Quarter-final (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 7-4 / 2-7 / 8-6 Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN (9*) 0
Quarter-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 7-5 / 7-1 / 7-1 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (6*) 0
Semi-final (2*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 6-8 / 7-3 / 2-7 Chris BRUIL / Lotte JONATHANS (13*) 0
Semi-final (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 6-8 / 7-2 / 7-1 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (3*) 0
Final (2*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 7-5 / 7-3 / 7-1 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (5*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 93 31 100.0% 925 29.84 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 186 62 100.0% 1875 30.24 00:00:00 0 0 0.0%
WD 30 90 30 100.0% 873 29.1 00:00:00 0 0 0.0%
WS 60 180 60 100.0% 1710 28.5 00:00:00 0 0 0.0%
XD 47 141 47 100.0% 1379 29.34 00:00:00 0 0 0.0%
Total 230 690 230 100.0% 6762 29.4 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 49 12 80.3%
Netherlands 26 9 74.3%
Canada 4 2 66.7%
England 25 13 65.8%
Germany 17 12 58.6%
Wales 10 8 55.6%
Sweden 17 15 53.1%
Russia 15 14 51.7%
Poland 9 9 50.0%
Jersey 2 2 50.0%
Ukraine 11 12 47.8%
Finland 8 11 42.1%
Scotland 10 14 41.7%
France 5 9 35.7%
Slovenia 3 6 33.3%
Switzerland 4 9 30.8%
Austria 2 5 28.6%
Spain 4 11 26.7%
Belarus 1 3 25.0%
Armenia 1 3 25.0%
Portugal 2 8 20.0%
Estonia 1 4 20.0%
Lithuania 1 5 16.7%
Bulgaria 2 11 15.4%
Czech Republic 1 7 12.5%
1

Category: