US Open  

Tournament Name: Yonex OCBC US open GPG 2013
Tournament Dates: 08/07/2013-13/07/2013
Location: U.S.A., Orange
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Takeshi KAMURA / Keigo SONODA LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao
MS Tien Minh NGUYEN WONG Wing Ki Vincent
WD BAO Yixin / ZHONG Qianxin YU Xiaohan / HUANG Yaqiong
WS Sapsiree TAERATTANACHAI Yuka KUSUNOSE
XD LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah WANG Yilyu / HUANG Yaqiong

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - WANG Yilyu / ZHANG Ningyi 21-18 / 21-16 Toby NG / Howard SHU - 28
Round 1 - PEI Tianyi / SHI Longfei 21-6 / 21-4 Nicholas BONKOWSKY / Jason RAMJASS - 13
Round 2 - WANG Yilyu / ZHANG Ningyi 21-5 / 21-12 Agusriadi Wijaya AMPHIE / Halim Haryanto HO - 22
MD
Round 1 21 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-13 / 21-16 HSU Jen Hao / Chia-Hsin WAN 407 24
Round 1 - PEI Tianyi / SHI Longfei 21-13 / 21-12 Ryan CHEW / Curtis STENSLAND 260 19
Round 1 54 Adrian LIU / Derrick NG 21-8 / 21-11 Adam MENDREK / Michal SVETNICKA 635 15
Round 1 134 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 17-21 / 21-19 / 21-9 Kevin DENNERLY-MINTURN / Oliver LEYDON-DAVIS 78 41
Round 1 75 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 21-11 / 21-11 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 40 21
Round 1 249 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 21-3 / 21-9 Ryan GIESBRECHT / Andrew ZHUANG - 19
Round 1 44 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 21-11 / 17-21 / 21-12 TANG Songhua / Tianyang WANG - 40
Round 1 - WANG Yilyu / ZHANG Ningyi 21-4 / 21-7 Arturo HERNANDEZ / Andres QUADRI 635 16
Round 1 - Kyle EMERICK / Dung TRUONG 21-10 / 21-17 Lopez ANDRES / Lino MUNOZ 125 25
Round 1 42 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 21-13 / 21-11 Calvin LIN / Marvin LIN - 19
Round 1 181 Andrew D'SOUZA / Sergiy SHATENKO 17-21 / 21-15 / 21-13 Siraroj PHANPUCHARA / G J WATTS - 31
Round 1 140 Robin MIDDLETON / Ross SMITH 21-17 / 21-13 Lei CHEN / Dang KAI - 26
Round 1 - Christian Yahya CHRISTIANTO / Tony GUNAWAN 21-6 / 21-8 Andres CORPANCHO / Rodolfo Augusto SALLES - 15
Round 1 50 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-10 / 21-3 Rüdiger GNEDT / Wolfgang GNEDT 201 18
Round 1 - Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN 16-21 / 21-16 / 21-19 Kennevic ASUNCION / Antonio Benjamin GADI 187 59
Round 1 24 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-10 / 21-19 Kevin LI / Nyl YAKURA 223 24
Round 2 21 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-11 / 21-13 PEI Tianyi / SHI Longfei - 28
Round 2 134 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 21-17 / 21-18 Adrian LIU / Derrick NG 54 23
Round 2 249 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 21-18 / 20-22 / 21-11 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 75 54
Round 2 - WANG Yilyu / ZHANG Ningyi 21-15 / 18-21 / 21-19 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 44 51
Round 2 42 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 21-15 / 21-11 Kyle EMERICK / Dung TRUONG - 20
Round 2 140 Robin MIDDLETON / Ross SMITH 21-13 / 21-9 Andrew D'SOUZA / Sergiy SHATENKO 181 22
Round 2 50 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-19 / 21-16 Christian Yahya CHRISTIANTO / Tony GUNAWAN - 29
Round 2 24 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-16 / 21-10 Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN - 31
Quarter-final 21 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-13 / 13-21 / 21-13 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 134 47
Quarter-final 249 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 23-21 / 21-18 WANG Yilyu / ZHANG Ningyi - 49
Quarter-final 42 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 21-18 / 21-13 Robin MIDDLETON / Ross SMITH 140 31
Quarter-final 24 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-16 / 21-15 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 50 30
Semi-final 21 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 14-21 / 21-17 / 21-6 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 249 51
Semi-final 42 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 15-21 / 21-17 / 23-21 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 24 60
Final 21 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-16 / 27-25 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 42 42
MS (qual)
Round 1 531 Andrew ZHUANG 21-10 / 21-11 Dung TRUONG - 15
Round 1 - Timothy LAM 21-13 / 21-13 Melvin TOK - 20
Round 1 - Dang KAI 21-8 / 21-6 Michal SVETNICKA 1506 23
Round 1 - Gabriel VILLANUEVA 21-10 / 21-8 Dean SCHOPPE - 16
Round 1 1012 Ryan GIESBRECHT 21-6 / 21-12 Jason RAMJASS - 18
MS
Round 1 4 Boonsak PONSANA 21-4 / 21-4 Rodolfo Augusto SALLES 409 17
Round 1 315 Arturo HERNANDEZ 21-18 / 12-21 / 21-17 Siraroj PHANPUCHARA - 48
Round 1 60 Henri HURSKAINEN 21-19 / 15-21 / 21-19 Parinyawat THONGNUAM 130 63
Round 1 68 Arvind BHAT 21-19 / 21-15 Toby NG 227 28
Round 1 16 Takuma UEDA 21-6 / 21-7 Andres QUADRI 511 23
Round 1 31 Eric PANG 21-12 / 21-9 Andrew ZHUANG 531 23
Round 1 73 Petr KOUKAL 23-21 / 21-12 Luka WRABER 107 35
Round 1 15 WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 21-9 G J WATTS - 21
Round 1 239 Khosit PHETPRADAB 21-16 / 21-7 Timothy LAM - 24
Round 1 49 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 21-10 / 21-8 Curtis STENSLAND 287 18
Round 1 420 Mark Shelley ALCALA 19-21 / 21-11 / 21-14 Rüdiger GNEDT 276 47
Round 1 32 HSU Jen Hao 21-19 / 21-12 Anup SRIDHAR 123 39
Round 1 67 Zulfadli ZULKIFFLI 21-13 / 21-12 Lino MUNOZ 194 33
Round 1 66 Joachim PERSSON 21-18 / 21-5 Wolfgang GNEDT 371 29
Round 1 93 Michael LAHNSTEINER 21-15 / 21-4 Michael SPENCER-SMITH 205 24
Round 1 324 Agusriadi Wijaya AMPHIE 21-16 / 21-18 Timothy CHIU 1012 33
Round 1 - Dang KAI 21-15 / 21-16 Ryan CHEW 273 25
Round 1 471 Antonio Benjamin GADI 21-10 / 21-16 Adam MENDREK 769 32
Round 1 96 David OBERNOSTERER 21-13 / 17-21 / 21-13 Sergiy SHATENKO 202 52
Round 1 45 Chun Seang TAN 12-21 / 21-12 / 21-7 Bjorn SEGUIN 111 37
Round 1 - Calvin LIN 19-21 / 21-12 / 21-17 Nicholas BONKOWSKY 281 37
Round 1 9 Tien Minh NGUYEN 21-8 / 21-10 Lopez ANDRES 267 24
Round 1 84 Christian LIND THOMSEN 21-11 / 21-7 Andres CORPANCHO 258 26
Round 1 43 Kento MOMOTA 21-17 / 21-15 Andrew D'SOUZA 340 29
Round 1 86 Riichi TAKESHITA 26-24 / 21-15 Hock Lai LEE 203 47
Round 1 33 Kazumasa SAKAI 21-12 / 21-9 Alistair CASEY 135 27
Round 1 101 Chia-Hsin WAN 21-19 / 21-12 Ryan GIESBRECHT 1012 23
Round 1 56 Suppanyu AVIHINGSANON 21-6 / 21-11 Gabriel VILLANUEVA - 21
Round 1 64 Yong Zhao Ashton CHEN 14-21 / 21-16 / 21-10 Joe WU 116 48
Round 1 6 HU Yun 21-10 / 18-8 Ret. Tahtat POJANAKANOKPORN 642 18
Round 1 63 Sattawat PONGNAIRAT W.O. Niluka KARUNARATNE 40 0
Round 2 4 Boonsak PONSANA 21-12 / 21-7 Arturo HERNANDEZ 315 24
Round 2 60 Henri HURSKAINEN 21-18 / 21-13 Arvind BHAT 68 41
Round 2 16 Takuma UEDA 21-9 / 21-14 Howard SHU 89 33
Round 2 73 Petr KOUKAL 21-10 / 21-11 Eric PANG 31 32
Round 2 15 WONG Wing Ki Vincent 21-15 / 22-20 Khosit PHETPRADAB 239 41
Round 2 49 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 21-11 / 21-12 Mark Shelley ALCALA 420 26
Round 2 32 HSU Jen Hao 18-21 / 21-17 / 21-13 Zulfadli ZULKIFFLI 67 79
Round 2 66 Joachim PERSSON 21-13 / 21-15 Michael LAHNSTEINER 93 33
Round 2 63 Sattawat PONGNAIRAT 21-14 / 17-21 / 21-13 Agusriadi Wijaya AMPHIE 324 53
Round 2 471 Antonio Benjamin GADI 21-10 / 21-18 Dang KAI - 30
Round 2 45 Chun Seang TAN 21-11 / 21-15 David OBERNOSTERER 96 34
Round 2 9 Tien Minh NGUYEN 21-6 / 21-6 Calvin LIN - 21
Round 2 43 Kento MOMOTA 21-13 / 16-21 / 21-8 Christian LIND THOMSEN 84 60
Round 2 33 Kazumasa SAKAI 11-21 / 21-13 / 21-13 Riichi TAKESHITA 86 57
Round 2 56 Suppanyu AVIHINGSANON 21-17 / 21-15 Chia-Hsin WAN 101 32
Round 2 6 HU Yun 21-18 / 15-21 / 21-11 Yong Zhao Ashton CHEN 64 61
Round 3 4 Boonsak PONSANA 21-15 / 21-19 Henri HURSKAINEN 60 42
Round 3 16 Takuma UEDA 21-18 / 21-18 Petr KOUKAL 73 47
Round 3 15 WONG Wing Ki Vincent 21-11 / 21-13 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 49 31
Round 3 32 HSU Jen Hao 21-13 / 21-19 Joachim PERSSON 66 44
Round 3 63 Sattawat PONGNAIRAT 19-21 / 21-11 / 21-15 Antonio Benjamin GADI 471 48
Round 3 9 Tien Minh NGUYEN 21-16 / 12-21 / 21-8 Chun Seang TAN 45 53
Round 3 43 Kento MOMOTA 22-24 / 21-17 / 21-16 Kazumasa SAKAI 33 72
Round 3 6 HU Yun 21-15 / 18-21 / 21-13 Suppanyu AVIHINGSANON 56 60
Quarter-final 4 Boonsak PONSANA 21-12 / 17-21 / 21-8 Takuma UEDA 16 62
Quarter-final 15 WONG Wing Ki Vincent 21-13 / 19-21 / 21-12 HSU Jen Hao 32 65
Quarter-final 9 Tien Minh NGUYEN 21-10 / 21-10 Sattawat PONGNAIRAT 63 30
Quarter-final 43 Kento MOMOTA 21-14 / 20-22 / 23-21 HU Yun 6 73
Semi-final 15 WONG Wing Ki Vincent 21-17 / 16-21 / 21-12 Boonsak PONSANA 4 62
Semi-final 9 Tien Minh NGUYEN 21-12 / 21-8 Kento MOMOTA 43 30
Final 9 Tien Minh NGUYEN 18-21 / 21-17 / 21-18 WONG Wing Ki Vincent 15 84
WD
Round 1 70 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 21-12 / 21-19 Iris WANG / Rena WANG - 30
Round 1 58 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-7 / 21-4 Kritteka GREGORY / Susannah LEYDON-DAVIS - 23
Round 1 521 Laura CHOINET / Salakjit PONSANA 21-11 / 21-9 Malvinne Ann Venice ALCALA / Flo LAMIGO - 21
Round 1 195 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-12 / 21-10 CHIEN Yu Chin / WU Ti Jung 73 27
Round 1 50 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-13 / 21-15 Sabrina JAQUET / Perrine LE BUHANIC - 26
Round 1 - CHENG Chi Ya / Kristen TSAI 21-5 / 21-17 Panita PHONGASAVITHAS / Vimla PHONGASAVITHAS - 21
Round 1 183 Cynthia GONZALEZ / Nidia GONZALEZ W.O. Joella Geva DE VERA / Kristel Dawn SALATAN 365 0
Round 2 - DU Peng / XIONG Mengjing 16-21 / 22-20 / 21-11 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 70 52
Round 2 204 Samantha BARNING / Iris TABELING 21-18 / 21-17 Laura CHOINET / Salakjit PONSANA 521 31
Round 2 195 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 23-21 / 17-21 / 21-19 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 149 58
Round 2 50 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-13 / 21-16 Nicole GRETHER / Charmaine REID 40 40
Round 2 - Annie XU / Kerry XU 21-17 / 21-6 Cynthia GONZALEZ / Nidia GONZALEZ 183 23
Round 2 22 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 21-18 / 21-16 CHENG Chi Ya / Kristen TSAI - 44
Round 2 48 BAO Yixin / ZHONG Qianxin W.O. Grace GAO / Michelle LI 105 0
Round 2 58 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA W.O. WANG Rong / ZHANG Zhibo 41 0
Quarter-final 48 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-17 / 21-10 DU Peng / XIONG Mengjing - 34
Quarter-final 58 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-19 / 21-17 Samantha BARNING / Iris TABELING 204 41
Quarter-final 195 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-8 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 50 29
Quarter-final 22 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 21-5 / 21-11 Annie XU / Kerry XU - 24
Semi-final 48 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-18 / 21-19 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 58 59
Semi-final 195 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-12 / 21-9 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 22 31
Final 48 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-17 / 24-22 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 195 55
WS (qual)
Round 1 - Annie XU 23-21 / 21-18 Thuy HOANG - 25
Round 1 227 Natcha SAENGCHOTE 21-11 / 21-17 Vimla PHONGASAVITHAS - 21
Round 1 - Christine YANG 21-8 / 21-9 Jennifer YEE - 15
Round 1 241 Malvinne Ann Venice ALCALA 21-6 / 21-6 Christine LOOK 698 15
Round 2 210 Ayumi MINE 21-2 / 21-6 Kerry XU - 20
Round 2 227 Natcha SAENGCHOTE 21-13 / 21-11 Annie XU - 23
Round 2 - Christine YANG 21-6 / 21-10 Ariel LEE - 15
Round 2 241 Malvinne Ann Venice ALCALA 21-17 / 21-18 Iris WANG 341 32
WS
Round 1 16 Nitchaon JINDAPOL 21-7 / 21-5 Joycelyn KO 319 20
Round 1 241 Malvinne Ann Venice ALCALA 21-9 / 21-12 Cynthia GONZALEZ 156 20
Round 1 95 Kana ITO 17-21 / 21-15 / 21-17 CHAN Kaka Tsz Ka 30 54
Round 1 62 Sabrina JAQUET 21-7 / 14-21 / 21-4 Nicole GRETHER 68 39
Round 1 319 Beiwen ZHANG 22-20 / 21-13 Carolina MARIN 26 34
Round 1 173 Yuka KUSUNOSE 21-8 / 21-15 Charmaine REID 152 29
Round 1 84 Salakjit PONSANA 21-17 / 21-17 Yui HASHIMOTO 31 42
Round 1 210 Ayumi MINE 21-15 / 21-10 Kristen TSAI 51 36
Round 1 55 Aiying XING 21-19 / 21-12 Perrine LE BUHANIC 100 30
Round 1 45 Beatriz CORRALES 21-17 / 21-16 Natcha SAENGCHOTE 227 32
Round 1 15 Sapsiree TAERATTANACHAI 20-22 / 22-20 / 21-15 Sayaka SATO 230 71
Round 1 104 Fontaine Mica WRIGHT 19-21 / 21-14 / 21-14 Simone PRUTSCH 75 42
Round 1 38 Kaori IMABEPPU 21-11 / 21-16 CHENG Chi Ya 113 46
Round 1 44 Jamie SUBANDHI 21-12 / 21-10 Nidia GONZALEZ 220 17
Round 1 21 YIP Pui Yin 20-22 / 21-14 / 21-10 Michelle LI 46 55
Round 1 183 Thi Trang (B) VU 21-8 / 21-1 Christine YANG - 22
Round 2 16 Nitchaon JINDAPOL 21-17 / 21-13 Malvinne Ann Venice ALCALA 241 31
Round 2 95 Kana ITO 22-20 / 26-24 Sabrina JAQUET 62 48
Round 2 173 Yuka KUSUNOSE 21-18 / 22-24 / 21-18 Beiwen ZHANG 319 60
Round 2 84 Salakjit PONSANA 21-18 / 21-16 Thi Trang (B) VU 183 40
Round 2 55 Aiying XING 21-12 / 21-19 Ayumi MINE 210 40
Round 2 15 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-9 Beatriz CORRALES 45 32
Round 2 38 Kaori IMABEPPU 21-16 / 21-8 Fontaine Mica WRIGHT 104 30
Round 2 21 YIP Pui Yin 21-14 / 21-16 Jamie SUBANDHI 44 25
Quarter-final 16 Nitchaon JINDAPOL 21-19 / 21-18 Kana ITO 95 39
Quarter-final 173 Yuka KUSUNOSE 21-18 / 21-16 Salakjit PONSANA 84 39
Quarter-final 15 Sapsiree TAERATTANACHAI 16-21 / 21-11 / 21-14 Aiying XING 55 53
Quarter-final 38 Kaori IMABEPPU 21-18 / 20-22 / 21-19 YIP Pui Yin 21 74
Semi-final 173 Yuka KUSUNOSE 13-21 / 21-17 / 21-12 Nitchaon JINDAPOL 16 57
Semi-final 15 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-13 Kaori IMABEPPU 38 45
Final 15 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-13 Yuka KUSUNOSE 173 37
XD
Round 1 19 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-9 / 21-11 Gabriel VILLANUEVA / Flo LAMIGO - 16
Round 1 - LIANG Jui Wei / WU Ti Jung 21-18 / 21-11 Jelle MAAS / Iris TABELING 51 30
Round 1 - Koen RIDDER / Laura CHOINET 21-10 / 21-1 Dean SCHOPPE / Jennifer YEE - 14
Round 1 - ZHANG Ningyi / DU Peng 21-11 / 21-10 Lino MUNOZ / Cynthia GONZALEZ 76 21
Round 1 77 Oliver LEYDON-DAVIS / Susannah LEYDON-DAVIS 21-18 / 24-22 Adrian LIU / Joycelyn KO - 33
Round 1 - Jacco ARENDS / Selena PIEK 16-21 / 21-17 / 11-4 Ret. Robert BLAIR / Imogen BANKIER 120 41
Round 1 - CHAI Biao / BAO Yixin 21-10 / 21-16 Hock Lai LEE / Phyllis CHAN 295 21
Round 1 - Chia-Hsin WAN / CHENG Chi Ya 21-12 / 21-12 Marvin LIN / Rena WANG - 20
Round 1 37 Takeshi KAMURA / Koharu YONEMOTO 21-12 / 21-3 Kevin DENNERLY-MINTURN / Kritteka GREGORY 102 20
Round 1 - Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 21-14 Ross SMITH / Renuga VEERAN 89 25
Round 1 - WANG Yilyu / HUANG Yaqiong 21-5 / 21-11 Kennevic ASUNCION / Salakjit PONSANA - 19
Round 1 - Tony GUNAWAN / Eva LEE W.O. Ryota TAOHATA / Miyuki MAEDA - 0
Round 1 31 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING W.O. CHEN Zhuofu / XIONG Mengjing - 0
Round 1 - Kyle EMERICK / Thuy HOANG W.O. LU Kai / YU Xiaohan - 0
Round 1 189 LIAO Kuan Hao / CHIEN Yu Chin W.O. Nyl YAKURA / Grace GAO - 0
Round 1 26 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI W.O. Mauricio CASILLAS / Nidia GONZALEZ - 0
Round 2 19 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-12 / 11-21 / 21-12 LIANG Jui Wei / WU Ti Jung - 30
Round 2 - Tony GUNAWAN / Eva LEE 21-8 / 21-13 Koen RIDDER / Laura CHOINET - 21
Round 2 31 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 21-10 / 21-16 Kyle EMERICK / Thuy HOANG - 23
Round 2 - ZHANG Ningyi / DU Peng 21-15 / 21-13 Oliver LEYDON-DAVIS / Susannah LEYDON-DAVIS 77 26
Round 2 - Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-19 / 16-21 / 21-18 CHAI Biao / BAO Yixin - 47
Round 2 37 Takeshi KAMURA / Koharu YONEMOTO 21-15 / 21-14 Chia-Hsin WAN / CHENG Chi Ya - 26
Round 2 - Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 24-22 LIAO Kuan Hao / CHIEN Yu Chin 189 31
Round 2 - WANG Yilyu / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-15 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 26 26
Quarter-final 19 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-18 / 21-12 Tony GUNAWAN / Eva LEE - 25
Quarter-final - ZHANG Ningyi / DU Peng 21-15 / 21-16 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 31 30
Quarter-final - Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-14 / 21-12 Takeshi KAMURA / Koharu YONEMOTO 37 29
Quarter-final - WANG Yilyu / HUANG Yaqiong 13-21 / 21-19 / 22-20 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI - 57
Semi-final 19 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-9 / 21-18 ZHANG Ningyi / DU Peng - 28
Semi-final - WANG Yilyu / HUANG Yaqiong 21-17 / 20-22 / 21-18 Jacco ARENDS / Selena PIEK - 53
Final 19 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-8 / 21-14 WANG Yilyu / HUANG Yaqiong - 25
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 2478 79.94 00:31:37 2.53 1 3.2%
MS 60 141 21 35.0% 4887 81.45 00:39:53 2.04 11 18.3%
WD 19 40 2 10.5% 1402 73.79 00:35:13 2.1 0 0.0%
WS 31 71 9 29.0% 2537 81.84 00:39:58 2.05 3 9.7%
XD 25 54 4 16.0% 1875 75 00:27:50 2.69 0 0.0%
Total 166 377 45 27.1% 13179 79.39 00:36:00 2.2 15 9.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Vietnam 7 1 87.5%
Hong Kong 15 4 79.0%
China 22 8 73.3%
Thailand 28 11 71.8%
Japan 32 13 71.1%
Sweden 2 1 66.7%
Malaysia 5 3 62.5%
Singapore 3 2 60.0%
Denmark 3 2 60.0%
Netherlands 10 9 52.6%
Chinese Taipei 12 11 52.2%
Australia 2 2 50.0%
Philippines 6 7 46.2%
New Zealand 3 6 33.3%
Czech Republic 2 4 33.3%
Switzerland 1 2 33.3%
France 1 2 33.3%
England 1 2 33.3%
India 1 2 33.3%
Spain 1 2 33.3%
U.S.A. 17 43 28.3%
Austria 3 8 27.3%
Canada 6 21 22.2%
Mexico 1 10 9.1%
Brazil 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LIN Chun-Yi Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-10 / 21-13
2018 LEE Dong Keun Mark CALJOUW 14-21 / 21-17 / 21-16
2017 PRANNOY H. S. PARUPALLI Kashyap 21-15 / 20-22 / 21-12
2016 LEE Hyun Il Kanta TSUNEYAMA 24-22 / 21-8
2015 LEE Chong Wei Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22-20 / 21-12
2014 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-19 / 14-21 / 21-19
2013 Tien Minh NGUYEN WONG Wing Ki Vincent 18-21 / 21-17 / 21-18
2012 Vladimir IVANOV Takuma UEDA 22-20 / 21-17
2011 Sho SASAKI Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-18
2010 Rajiv OUSEPH Brice LEVERDEZ 21-17 / 21-9
2009 Taufik HIDAYAT HSUEH Hsuan Yi 21-15 / 21-16
2008 Andrew DABEKA Martin BILLE LARSEN 21-14 / 21-9
2007 Tsuen Seng LEE Yousuke NAKANISHI 21-14 / 21-10
2006 Yousuke NAKANISHI Andrew DABEKA 21-16 / 21-13
2005 HSIEH Yu Hsing Tony GUNAWAN 15-2 / 15-2
2004 Yen Hui Kendrick LEE Peter RASMUSSEN 7-12
2003 CHIEN Yu-Hsiu AHN Hyun Suk 5-15 / 15-6 / 15-12
2002 Peter Hoeg GADE Peter RASMUSSEN 17-14 / 15-17 / 15-1
2001 LEE Hyun Il Kenneth JONASSEN 6-8 / 7-2 / 7-2
2000 Ardy B WIRANATA Anders BOESEN 10-15 / 15-1 / 15-5
1999 Colin HAUGHTON Nikhil KANETKAR 15-6 / 15-0
1998 PERMADI Fung Bruce FLOCKHART 15-8 / 15-5
1997 Poul-Erik HOYER Peter Hoeg GADE 15-6 / 7-15 / 15-2
1996 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 15-13 / 15-13
1995 Hermawan SUSANTO DONG Jiong 15-10 / 15-3
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Tiong Ping LIOE W.O.
1993 Marleve MAINAKY PERMADI Fung 15-8 / 15-8
1992 Poul-Erik HOYER LIU Jun 15-7 / 15-4
1991 Stephen P BUTLER KIM Hyung Jin 15-6 / 18-17
1990 PERMADI Fung Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-8