Indonesian Masters  

Tournament Name: DAIHATSU Indonesia Masters 2018
Tournament Dates: 23/01/2018-28/01/2018
Location: Indonesia, Jakarta
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO LI Junhui / LIU Yuchen
MS Anthony Sinisuka GINTING Kazumasa SAKAI
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI Greysia POLII / Apriyani RAHAYU
WS TAI Tzu Ying Saina NEHWAL
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 65 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 21-12 / 21-8 Kapil CHAUDHARY / Brijesh YADAV 101 23
Round 1 113 LU Kai / ZHENG Siwei 21-13 / 21-9 Muhammad FACHRIKAR / Reza Dwicahya PURNAMA 139 20
Round 1 - Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-18 / 21-12 LEE Sheng Mu / YANG Po-Hsuan 392 27
Round 1 64 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 21-15 / 18-21 / 21-14 Lukhi Apri NUGROHO / Tedi SUPRIADI 95 47
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-16 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 45 30
Round 1 - Rian Agung SAPUTRO / Hendra SETIAWAN 19-21 / 21-12 / 21-12 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 56 53
Round 1 8 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-18 / 21-17 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 65 33
Round 1 19 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-16 / 21-11 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 49 33
Round 1 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-15 / 21-10 Mohammad AHSAN / Angga PRATAMA - 29
Round 1 36 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 21-18 / 19-21 / 21-17 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 63 63
Round 1 32 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-15 / 21-17 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 10 35
Round 1 17 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 14-21 / 21-15 / 24-22 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI - 59
Round 1 16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-18 / 21-13 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 24 34
Round 1 7 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-16 / 21-17 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 27 33
Round 1 113 LU Kai / ZHENG Siwei 21-11 / 21-14 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 64 22
Round 1 4 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-14 / 18-21 / 21-13 LEE Chun Hei Reginald / TANG Chun Man 275 52
Round 1 13 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-18 / 16-21 / 21-16 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 33 58
Round 1 9 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-16 / 21-15 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 30 35
Round 1 11 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 22-20 / 21-9 LAW Cheuk Him / OR Chin Chung 392 28
Round 1 3 LI Junhui / LIU Yuchen 21-15 / 20-22 / 21-16 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 14 62
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 23-21 Rian Agung SAPUTRO / Hendra SETIAWAN - 33
Round 2 8 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-11 / 21-18 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 19 30
Round 2 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-11 / 21-17 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 36 33
Round 2 32 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-17 / 21-16 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 17 32
Round 2 16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-15 / 16-21 / 21-13 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 7 42
Round 2 4 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-14 / 21-16 LU Kai / ZHENG Siwei 113 31
Round 2 13 LU Ching Yao / YANG Po Han 13-21 / 21-19 / 21-14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 9 63
Round 2 3 LI Junhui / LIU Yuchen 21-15 / 21-12 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 11 27
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 20-22 / 21-14 / 21-14 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 8 45
Quarter-final 32 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 23-21 / 15-21 / 21-19 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 6 66
Quarter-final 4 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-18 / 20-22 / 21-12 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 16 53
Quarter-final 3 LI Junhui / LIU Yuchen 12-21 / 21-17 / 21-10 LU Ching Yao / YANG Po Han 13 58
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 21-11 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 32 30
Semi-final 3 LI Junhui / LIU Yuchen 26-24 / 14-21 / 21-12 LIU Cheng / ZHANG Nan 4 62
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 11-21 / 21-10 / 21-16 LI Junhui / LIU Yuchen 3 57
MS (qual)
Round 1 188 Vega Vio NIRWANDA 22-20 / 21-14 Abhishek YELIGAR 87 36
Round 1 94 Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 17-21 / 21-18 Chico Aura DWI WARDOYO 164 62
Round 1 58 Lucas CORVEE 17-21 / 21-10 / 21-16 KAN Chao Yu 236 47
Round 1 67 Panji Ahmad MAULANA 21-9 / 23-21 Subhankar DEY 63 35
Round 1 59 Kantaphon WANGCHAROEN 21-16 / 8-21 / 21-14 Firman Abdul KHOLIK 79 56
Round 1 354 Vicky Angga SAPUTRA 21-14 / 16-21 / 21-14 Krishna Adi NUGRAHA 148 58
Round 1 98 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-15 / 18-21 / 21-19 Enzi SHAFIRA 121 55
Round 1 66 Kim BRUUN 21-15 / 2-0 Ret. Fikri Ihsandi HADMADI 153 20
Round 2 94 Sony Dwi KUNCORO 21-18 / 21-9 Vega Vio NIRWANDA 188 38
Round 2 58 Lucas CORVEE 21-13 / 21-19 Panji Ahmad MAULANA 67 37
Round 2 59 Kantaphon WANGCHAROEN 21-13 / 21-12 Vicky Angga SAPUTRA 354 37
Round 2 98 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-15 / 19-21 / 21-15 Kim BRUUN 66 54
MS
Round 1 1 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-7 HSU Jen Hao 26 33
Round 1 21 Kazumasa SAKAI 21-16 / 12-21 / 21-10 Sameer VERMA 30 53
Round 1 42 Rasmus GEMKE 17-21 / 23-21 / 21-16 Ihsan Maulana MUSTOFA 41 83
Round 1 19 JEON Hyeok Jin 21-11 / 21-10 Rajiv OUSEPH 23 31
Round 1 5 SON Wan Ho 21-15 / 21-10 Jonatan CHRISTIE 13 37
Round 1 11 WANG Tzu Wei 21-10 / 22-20 Kanta TSUNEYAMA 27 38
Round 1 94 Sony Dwi KUNCORO 21-19 / 21-19 NG Ka Long Angus 9 46
Round 1 29 Tommy SUGIARTO 21-16 / 21-19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 98 36
Round 1 16 Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 21-8 WONG Wing Ki Vincent 14 36
Round 1 59 Kantaphon WANGCHAROEN 21-15 / 21-19 LIN Dan 6 41
Round 1 36 Suppanyu AVIHINGSANON 21-19 / 14-21 / 21-12 Emil HOLST 39 56
Round 1 4 CHEN Long 24-22 / 21-10 Anders ANTONSEN 12 48
Round 1 24 Brice LEVERDEZ 17-21 / 21-19 / 21-9 HUANG Yuxiang 31 51
Round 1 7 CHOU Tien Chen 12-21 / 21-15 / 21-15 Lucas CORVEE 58 53
Round 1 17 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 23-21 / 21-18 Khosit PHETPRADAB 28 44
Round 1 47 CHONG Wei Feng 21-18 / 21-18 PARUPALLI Kashyap 55 41
Round 2 21 Kazumasa SAKAI 22-20 / 11-7 Ret. Viktor AXELSEN 1 30
Round 2 42 Rasmus GEMKE 23-21 / 21-15 JEON Hyeok Jin 19 49
Round 2 5 SON Wan Ho 21-17 / 11-21 / 21-19 WANG Tzu Wei 11 63
Round 2 94 Sony Dwi KUNCORO 21-14 / 21-10 Tommy SUGIARTO 29 33
Round 2 16 Anthony Sinisuka GINTING 21-11 / 21-14 Kantaphon WANGCHAROEN 59 38
Round 2 4 CHEN Long 21-13 / 21-8 Suppanyu AVIHINGSANON 36 34
Round 2 7 CHOU Tien Chen 21-16 / 21-17 Brice LEVERDEZ 24 40
Round 2 17 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-18 / 11-21 / 21-11 CHONG Wei Feng 47 50
Quarter-final 21 Kazumasa SAKAI 21-9 / 21-18 Rasmus GEMKE 42 38
Quarter-final 5 SON Wan Ho 21-14 / 21-14 Sony Dwi KUNCORO 94 44
Quarter-final 16 Anthony Sinisuka GINTING 21-11 / 16-21 / 21-18 CHEN Long 4 67
Quarter-final 7 CHOU Tien Chen 15-21 / 21-16 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 17 64
Semi-final 21 Kazumasa SAKAI 21-18 / 20-22 / 21-15 SON Wan Ho 5 69
Semi-final 16 Anthony Sinisuka GINTING 21-16 / 13-21 / 21-12 CHOU Tien Chen 7 65
Final 16 Anthony Sinisuka GINTING 21-13 / 21-12 Kazumasa SAKAI 21 33
WD (qual)
Round 1 848 Metya Inayah CINDIANI / Indah Cahya Sari JAMIL 21-15 / 21-11 Dhea Bunga ANJANI / Dinda Dwi CAHYANING 665 30
Round 1 512 Febriana Dwipuji KUSUMA / Ribka SUGIARTO 21-12 / 21-7 Rayhan Vania SALSABILA / Putri Andini WAHYUNINGRUM 422 27
Round 1 473 LIN Ying Chun / PAI Yu Po 21-10 / 21-12 Denisa Dwisyawaliah BUDIANI / Nahla Aufa Dhia ULHAQ 665 25
Round 1 415 Nisak Puji LESTARI / Tiara Rosalia NURAIDAH 21-16 / 21-16 Fauzia KARTIKASARI / Mia Dian NURLIA 665 34
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-13 Zarra Faza AZKA / Brigita Marcelia RUMAMBI 373 22
Round 1 50 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-11 / 21-9 Nisak Puji LESTARI / Tiara Rosalia NURAIDAH 415 30
Round 1 17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-19 / 21-7 TANG Jinhua / YU Xiaohan 191 32
Round 1 512 Febriana Dwipuji KUSUMA / Ribka SUGIARTO 21-7 / 21-18 Ayu Gary Luma MAHARANI / Aldira Rizki PUTRI 390 38
Round 1 58 CHAE YuJung / KIM Hye Rin 21-18 / 21-11 Febby Valencia Dwijayanti GANI / Lisa Ayu KUSUMAWATI 322 30
Round 1 473 LIN Ying Chun / PAI Yu Po 21-16 / 21-15 Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 57 32
Round 1 11 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-6 / 21-18 Tania Oktaviani KUSUMAH / Vania Arianti SUKOCO 168 31
Round 1 96 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 16-21 / 21-16 / 21-10 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 42 49
Round 1 27 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-16 / 21-15 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 37 41
Round 1 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-14 / 19-21 / 21-11 Serena KANI / Virni PUTRI - 59
Round 1 22 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21-15 / 21-10 Metya Inayah CINDIANI / Indah Cahya Sari JAMIL 848 31
Round 1 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-9 / 21-16 Vivian HOO / WOON Khe Wei 15 35
Round 1 87 Yulfira BARKAH / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-16 / 21-14 LIU Xuanxuan / ZHOU Chaomin 373 43
Round 1 40 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-15 / 21-12 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 13 42
Round 1 39 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 13-21 / 21-19 / 21-12 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 84 59
Round 1 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-15 HUANG Dongping / LI Wenmei 83 41
Round 2 50 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-15 / 21-11 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 33
Round 2 17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-13 Febriana Dwipuji KUSUMA / Ribka SUGIARTO 512 31
Round 2 58 CHAE YuJung / KIM Hye Rin 21-13 / 21-18 LIN Ying Chun / PAI Yu Po 473 33
Round 2 11 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-11 / 21-16 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 96 36
Round 2 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-19 / 21-16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 27 39
Round 2 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-12 / 21-16 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 22 36
Round 2 40 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-11 / 19-21 / 21-17 Yulfira BARKAH / Nitya Krishinda MAHESWARI 87 86
Round 2 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-12 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 39 31
Quarter-final 17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-17 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 50 33
Quarter-final 11 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-16 / 21-15 CHAE YuJung / KIM Hye Rin 58 44
Quarter-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-18 / 21-10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 10 35
Quarter-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-8 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 40 34
Semi-final 11 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-11 / 17-21 / 21-17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 17 69
Semi-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 23-25 / 21-15 / 21-16 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 2 76
Final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-12 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 11 48
WS (qual)
Round 1 38 GOH Jin Wei 21-7 / 21-9 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 60 23
Round 1 47 CHEN Su Yu 21-10 / 15-21 / 21-15 Mette POULSEN 45 51
Round 1 36 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-12 / 21-13 Sofie Holmboe DAHL 55 26
Round 1 42 Line Højmark KJAERSFELDT 2-0 Ret. Delphine LANSAC 56 1
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 23-25 / 21-12 / 22-20 Michelle LI 19 57
Round 1 28 LEE Chia Hsin 22-20 / 21-11 Mia BLICHFELDT 30 34
Round 1 6 SUNG Ji Hyun 21-17 / 21-17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 23 47
Round 1 11 Nitchaon JINDAPOL 22-20 / 17-21 / 21-9 Sayaka SATO 13 57
Round 1 5 Carolina MARIN 21-13 / 21-13 Dinar Dyah AYUSTINE 39 34
Round 1 42 Line Højmark KJAERSFELDT 21-13 / 21-17 CHIANG Ying Li 41 30
Round 1 9 HE Bingjiao 21-17 / 21-17 Aya OHORI 16 35
Round 1 17 LEE Jang Mi 21-12 / 21-10 Beatriz CORRALES 34 29
Round 1 24 PAI Yu Po 16-21 / 21-10 / 21-9 CHEN Su Yu 47 47
Round 1 7 Nozomi OKUHARA 21-11 / 21-12 CHEUNG Ngan Yi 29 28
Round 1 25 Fitriani FITRIANI 20-22 / 21-15 / 21-16 Kirsty GILMOUR 15 67
Round 1 4 Ratchanok INTANON 21-7 / 21-13 Beiwen ZHANG 10 28
Round 1 20 CHEN Xiaoxin 21-10 / 21-3 Natalia Koch ROHDE 43 30
Round 1 12 Saina NEHWAL 22-24 / 21-15 / 21-14 CHEN Yufei 8 69
Round 1 38 GOH Jin Wei 21-14 / 19-21 / 21-12 Gregoria Mariska TUNJUNG 36 54
Round 1 3 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 21-10 Hanna RAMADINI 33 34
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-14 / 21-13 LEE Chia Hsin 28 23
Round 2 6 SUNG Ji Hyun 21-16 / 21-11 Nitchaon JINDAPOL 11 38
Round 2 5 Carolina MARIN 21-10 / 21-15 Line Højmark KJAERSFELDT 42 34
Round 2 9 HE Bingjiao 18-21 / 21-15 / 21-18 LEE Jang Mi 17 65
Round 2 7 Nozomi OKUHARA 21-19 / 21-18 PAI Yu Po 24 34
Round 2 4 Ratchanok INTANON 21-17 / 21-16 Fitriani FITRIANI 25 40
Round 2 12 Saina NEHWAL 21-12 / 21-18 CHEN Xiaoxin 20 37
Round 2 3 PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-9 GOH Jin Wei 38 32
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-11 / 21-8 SUNG Ji Hyun 6 29
Quarter-final 9 HE Bingjiao 21-19 / 12-21 / 21-16 Carolina MARIN 5 66
Quarter-final 4 Ratchanok INTANON 21-17 / 21-10 Nozomi OKUHARA 7 37
Quarter-final 12 Saina NEHWAL 21-13 / 21-19 PUSARLA V. Sindhu 3 37
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 19-21 / 21-15 / 21-15 HE Bingjiao 9 50
Semi-final 12 Saina NEHWAL 21-19 / 21-19 Ratchanok INTANON 4 49
Final 1 TAI Tzu Ying 21-9 / 21-13 Saina NEHWAL 12 27
XD (qual)
Round 1 199 Rinov RIVALDY / Angelica WIRATAMA 21-13 / 21-18 LAW Cheuk Him / NG Tsz Yau - 30
Round 1 92 Andika RAMADIANSYAH / Mychelle Crhystine BANDASO 21-18 / 21-12 Danny Bawa CHRISNANTA / WONG Jia Ying Crystal 76 31
Round 1 - Ronald RONALD / Winny Oktavina KANDOW 21-16 / 16-21 / 21-12 Fachryza ABIMANYU / Bunga Fitriani ROMADHINI 93 45
Round 1 216 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 21-15 / 21-19 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 161 31
XD
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 23-21 / 21-17 Riky WIDIANTO / Masita MAHMUDIN 115 37
Round 1 32 LEE Yang / HSU Ya Ching 21-19 / 21-19 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 23 34
Round 1 42 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-17 Lukhi Apri NUGROHO / Ririn AMELIA 57 37
Round 1 100 ZHANG Nan / LIU Xuanxuan 21-18 / 21-14 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 50 44
Round 1 55 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 14-21 / 21-16 / 21-17 Andika RAMADIANSYAH / Mychelle Crhystine BANDASO 92 51
Round 1 419 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 15-21 / 21-12 / 21-10 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 12 42
Round 1 9 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 16-21 / 21-18 / 21-11 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 39 51
Round 1 273 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-19 / 16-21 / 21-13 Ronald RONALD / Winny Oktavina KANDOW - 44
Round 1 18 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 25-23 / 21-23 / 21-18 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 216 54
Round 1 25 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-7 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 29 30
Round 1 60 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 19-21 / 21-19 / 21-16 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 56 54
Round 1 5 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-12 / 21-19 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 48 32
Round 1 199 Rinov RIVALDY / Angelica WIRATAMA 17-21 / 21-12 / 21-12 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 70 48
Round 1 11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 22-20 / 21-11 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 79 37
Round 1 14 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-19 / 21-16 LU Kai / ZHOU Chaomin 419 42
Round 1 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 12-21 / 21-19 / 21-19 WANG Yilyu / HUANG Dongping 4 68
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-10 LEE Yang / HSU Ya Ching 32 27
Round 2 100 ZHANG Nan / LIU Xuanxuan 21-19 / 17-21 / 21-15 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 42 70
Round 2 55 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-15 / 10-21 / 21-14 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 419 44
Round 2 273 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-15 / 21-16 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 9 35
Round 2 25 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-8 / 16-21 / 21-16 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 18 37
Round 2 11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-18 / 21-12 Rinov RIVALDY / Angelica WIRATAMA 199 38
Round 2 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-17 / 21-15 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 14 36
Round 2 5 TANG Chun Man / TSE Ying Suet W.O. Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 60 0
Quarter-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-19 ZHANG Nan / LIU Xuanxuan 100 42
Quarter-final 273 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-11 / 18-21 / 21-17 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 55 45
Quarter-final 25 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-15 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 5 28
Quarter-final 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 15-21 / 21-16 / 21-16 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 11 61
Semi-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 22-20 / 21-17 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 273 39
Semi-final 25 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 13 30
Final 25 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-11 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 33

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 76 14 45.2% 2784 89.81 00:42:37 2.11 5 16.1%
MS 30 71 11 36.7% 2555 85.17 00:47:08 1.81 6 20.0%
WD 31 68 6 19.4% 2387 77 00:41:15 1.87 3 9.7%
WS 31 71 9 29.0% 2526 81.48 00:41:14 1.98 4 12.9%
XD 30 73 13 43.3% 2687 89.57 00:42:20 2.12 3 10.0%
Total 153 359 53 34.6% 12939 84.57 00:42:53 1.97 21 13.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Russia 2 1 66.7%
Korea 16 9 64.0%
China 23 16 59.0%
Japan 11 8 57.9%
Thailand 10 8 55.6%
Chinese Taipei 24 20 54.5%
Malaysia 12 10 54.5%
Spain 2 2 50.0%
Indonesia 54 58 48.2%
India 9 10 47.4%
Denmark 15 21 41.7%
France 3 6 33.3%
Hong Kong 1 8 11.1%
U.S.A. 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
England 0 1 0.0%

Category: