Russia Open  

Tournament Name: Russian Open 1997 (I)
Tournament Dates: 31/08/1997-31/08/1997
Location: Russia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD
MS Poul-Erik HOYER Kenneth JONASSEN
WD Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN Ann JORGENSEN / Majken VANGE
WS Mette PEDERSEN Mette SORENSEN
XD Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Igor BOBRIKOV / Andrej EFREMOV 17-14 / 15-3 Sergej LIKHUTIN / Dmitry VARFOLOMEEV - 0
Round 1 (922*) Alexandr KIRPENKO / Konstantin MANUJLOV 15-7 / 15-4 Leonid ELJKIN / Dmitry KAZAKOV - 0
Round 1 - Anton NAZARENKO / Alexandr SHCHEPALKIN 15-2 / 15-10 Valerij KUZNETSOV / Alexandr ZUBARJ - 0
Round 1 - Anton BARSUKOV / Andrej LOGINOV 18-16 / 15-9 Kirill MIKHLIN / Ilja SHISHKIN - 0
Round 1 - Evgenij DREMIN / Ivan KHLESTOV 15-8 / 15-2 Maxim MUNJKO / Anatoly PAPYSHEV - 0
Round 1 - Vladimir MJASNIKOV / Rustan SAFARGALIN 15-6 / 15-12 Evgenij BARYSHEV / Dmitry SIDOROV - 0
Round 1 - Alexej KUPLINOV / Maxim PARSHIN 15-2 / 15-8 Vitalij GAVRILOV / Sergey IVLEV - 0
Round 1 - Sergej KRIVTZOV / Andrej KULESHOV 15-1 / 15-0 Grigorij BOKAREV / Artem PERETRUTOV - 0
MD
Round 1 (10*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-0 / 15-2 Marko ANTTILA / Tarmo MARTIKAINEN - 0
Round 1 (90*) Peder NISSEN / Jonas RASMUSSEN 12-15 / 15-10 / 15-5 Vjacheslav ELIZAROV / Oleg GRIGORYEV - 0
Round 1 (173*) Anthony CLARK / Ian J PEARSON 18-16 / 17-14 Evgenij ISAKOV / Nikolaj NIKOLAENKO - 0
Round 1 - Georgij (Egor) IZOTOV / Artem KARASJOV 15-6 / 15-4 Alexandr KIRPENKO / Konstantin MANUJLOV (922*) 0
Round 1 (25*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-4 / 15-5 Alexandr REMIZOV / Sergej STAROVOJTOV - 0
Round 1 - JUN Jong Bae / KIM Kwang Suk 15-10 / 15-11 Victor MALJUTIN / Alexandr RUSSKIKH - 0
Round 1 - Sergej KRIVTZOV / Andrej KULESHOV 13-15 / 15-8 / 15-6 Andrej BEZRUKOV / Alexej PETRUSHIN - 0
Round 1 - Alexej POPOV / Igor SHIBANOV 15-9 / 15-3 Anton BARSUKOV / Andrej LOGINOV - 0
Round 1 - Janek ROOS / Thomas SOGAARD 15-3 / 15-2 Mikhail SHEKHEREV / Artur VODOLAZSKY - 0
Round 1 (61*) Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV 5-15 / 15-11 / 15-1 BAE Gi-Dae / YIM Bang Eun - 0
Round 1 (63*) Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND 17-18 / 15-1 / 15-7 Pavel UVAROV / Vjacheslav VOROBJEV - 0
Round 1 (46*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 15-3 / 15-7 Alexandr GOLUBEV / Igor PROTKIN (558*) 0
Round 1 (64*) Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST 15-8 / 15-11 Mikhail KELJ / Nikolaj UKK - 0
Round 1 (557*) Vadim ITCKOV / Sergej STAROSTIN 18-16 / 14-17 / 18-14 Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV (162*) 0
Round 1 - Michal LOGOSZ / Jacek NIEDZWIEDZKI 15-7 / 15-11 Sergej KARAMYSHEV / Andrej ZHOLOBOV (334*) 0
Round 1 (15*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-1 / 15-1 Evgenij DREMIN / Ivan KHLESTOV - 0
Round 2 (10*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-11 / 15-4 Peder NISSEN / Jonas RASMUSSEN (90*) 0
Round 2 (173*) Anthony CLARK / Ian J PEARSON 15-1 / 15-5 Georgij (Egor) IZOTOV / Artem KARASJOV - 0
Round 2 (25*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-1 / 15-6 JUN Jong Bae / KIM Kwang Suk - 0
Round 2 - Alexej POPOV / Igor SHIBANOV 15-8 / 15-6 Sergej KRIVTZOV / Andrej KULESHOV - 0
Round 2 (61*) Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV 15-9 / 11-15 / 15-6 Janek ROOS / Thomas SOGAARD - 0
Round 2 (63*) Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND 17-14 / 15-9 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (46*) 0
Round 2 (64*) Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST 15-11 / 2-15 / 15-8 Vadim ITCKOV / Sergej STAROSTIN (557*) 0
Round 2 (15*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-5 / 15-2 Michal LOGOSZ / Jacek NIEDZWIEDZKI - 0
Quarter-final (10*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-10 / 15-4 Anthony CLARK / Ian J PEARSON (173*) 0
Quarter-final (25*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-5 / 15-5 Alexej POPOV / Igor SHIBANOV - 0
Quarter-final (61*) Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV 15-11 / 15-10 Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND (63*) 0
Quarter-final (15*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-9 / 15-4 Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST (64*) 0
Semi-final (25*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 9-15 / 15-12 / 15-11 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (10*) 0
Semi-final (15*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-2 / 15-8 Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV (61*) 0
Final (25*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-9 / 15-13 Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD (15*) 0
MS
Round 1 (687*) Vadim ITCKOV 15-3 / 15-8 Paz BEN-SIRA - 0
Round 1 (56*) Mark CONSTABLE 15-9 / 15-3 Michal LOGOSZ (213*) 0
Round 1 (112*) Vladislav DRUZCHENKO 15-11 / 15-5 Vjacheslav VOROBJEV (892*) 0
Round 1 (886*) Mikhail SAFONOV 15-5 / 15-12 Tarmo MARTIKAINEN - 0
Round 1 (137*) Mihail POPOV 15-8 / 15-13 Nikolaj NIKOLAENKO (312*) 0
Round 1 (230*) Ville KINNUNEN 15-18 / 15-11 / 15-11 Andrej BEZRUKOV - 0
Round 1 (278*) Stanislav PUKHOV 15-2 / 18-16 BAE Gi-Dae (945*) 0
Round 1 (46*) Colin HAUGHTON 15-9 / 15-3 Victor MALJUTIN (494*) 0
Round 1 - YIM Bang Eun 15-1 / 15-7 Georgij (Egor) IZOTOV - 0
Round 1 (209*) Konstantin TATRANOV 15-10 / 15-3 Alexej KUPLINOV - 0
Round 1 (73*) Jesper OLSSON 15-9 / 15-13 Artur KHACHATURJAN (141*) 0
Round 1 - JUN Jong Bae 15-9 / 17-14 Sergej STAROSTIN (465*) 0
Round 1 (155*) Ilkka NYQVIST 15-12 / 15-10 Sergej STAROVOJTOV (900*) 0
Round 1 - Andrej KULESHOV 15-3 / 15-11 Ilja SHISHKIN (1252*) 0
Round 1 (177*) Jacek NIEDZWIEDZKI 18-15 / 9-15 / 15-12 Evgenij ISAKOV (891*) 0
Round 1 (50*) Anders BOESEN W.O. Jens OLSSON (122*) 0
Round 2 (4*) Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-0 Andrej ZHOLOBOV (750*) 0
Round 2 (56*) Mark CONSTABLE 15-9 / 15-3 Vadim ITCKOV (687*) 0
Round 2 (84*) Pavel UVAROV 15-7 / 15-4 KIM Kwang Suk - 0
Round 2 (50*) Anders BOESEN 15-8 / 15-10 Vladislav DRUZCHENKO (112*) 0
Round 2 (43*) Rikard MAGNUSSON 15-6 / 15-7 Alexandr RUSSKIKH (896*) 0
Round 2 (137*) Mihail POPOV 15-5 / 17-14 Mikhail SAFONOV (886*) 0
Round 2 (39*) Thomas SOGAARD 15-7 / 15-8 Artur VODOLAZSKY (906*) 0
Round 2 (278*) Stanislav PUKHOV 15-4 / 15-1 Ville KINNUNEN (230*) 0
Round 2 (46*) Colin HAUGHTON 15-10 / 15-0 YIM Bang Eun - 0
Round 2 (44*) Peter JANUM 15-2 / 15-3 Mikhail SHEKHEREV (1231*) 0
Round 2 (209*) Konstantin TATRANOV 17-16 / 15-9 Jesper OLSSON (73*) 0
Round 2 (29*) Kenneth JONASSEN 15-3 / 15-2 Sergej KARAMYSHEV (747*) 0
Round 2 (155*) Ilkka NYQVIST 15-10 / 15-3 JUN Jong Bae - 0
Round 2 (35*) Henrik BENGTSSON 15-0 / 5-15 / 15-1 Vladislav TIKHOMIROV (167*) 0
Round 2 (177*) Jacek NIEDZWIEDZKI 15-11 / 15-6 Andrej KULESHOV - 0
Round 2 (6*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-6 Alexej CHUMAKOV (888*) 0
Round 3 (4*) Poul-Erik HOYER 15-5 / 15-7 Mark CONSTABLE (56*) 0
Round 3 (50*) Anders BOESEN 15-10 / 15-6 Pavel UVAROV (84*) 0
Round 3 (43*) Rikard MAGNUSSON 15-3 / 15-5 Mihail POPOV (137*) 0
Round 3 (278*) Stanislav PUKHOV 15-13 / 15-5 Thomas SOGAARD (39*) 0
Round 3 (46*) Colin HAUGHTON 15-12 / 9-15 / 15-4 Peter JANUM (44*) 0
Round 3 (29*) Kenneth JONASSEN 15-4 / 15-7 Konstantin TATRANOV (209*) 0
Round 3 (35*) Henrik BENGTSSON 8-15 / 15-12 / 15-0 Ilkka NYQVIST (155*) 0
Round 3 (6*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-4 Jacek NIEDZWIEDZKI (177*) 0
Quarter-final (4*) Poul-Erik HOYER 7-15 / 15-8 / 15-4 Anders BOESEN (50*) 0
Quarter-final (43*) Rikard MAGNUSSON 15-2 / 15-7 Stanislav PUKHOV (278*) 0
Quarter-final (29*) Kenneth JONASSEN 15-4 / 15-12 Colin HAUGHTON (46*) 0
Quarter-final (35*) Henrik BENGTSSON 9-15 / 15-5 / 15-11 Thomas STUER-LAURIDSEN (6*) 0
Semi-final (4*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-8 Rikard MAGNUSSON (43*) 0
Semi-final (29*) Kenneth JONASSEN 15-8 / 18-16 Henrik BENGTSSON (35*) 0
Final (4*) Poul-Erik HOYER 15-12 / 15-2 Kenneth JONASSEN (29*) 0
WD (qual)
Round 1 (497*) Irina KOTELNIKOVA / Ekaterina SOSEDOVA 15-6 / 15-2 Uliana CHURKINA / Julia KORZINA - 0
Round 1 - Tatiana MARYSHEVA / Olga TOPKASOVA 15-10 / 15-12 Evridika SARTAKOVA / Katerina ZVEREVA - 0
Round 2 - Ekaterian MAKEEVA / Ludmila VINOKHODOVA 15-1 / 15-5 Valeria IGNATOVA / Maria NIKOLAEVA - 0
Round 2 - Olga ARKHANGELSKAYA / Olga VLASOVA 15-5 / 15-1 Ekaterina PETRUSHINA / Anastasia REMIZOVA - 0
Round 2 - Nadezhda GAGARSKAYA / Tatiana SVISTUNOVA 15-3 / 15-7 Tatiana IGNATJEVA / Nadezhda MASLOVA - 0
Round 2 (497*) Irina KOTELNIKOVA / Ekaterina SOSEDOVA 15-1 / 15-2 Tatiana GONCHARENKO / Ekaterina MENSHOVA - 0
Round 2 - Valeria PETROVA / Anastasia SHUVALOVA 15-1 / 15-11 Tatiana MARYSHEVA / Olga TOPKASOVA - 0
Round 2 - Anna ELMANOVA / Maria MIKHAJLOVA 15-8 / 16-18 / 15-9 Svetlana KOZYBAKOVA / Oksana YARKINA - 0
Round 2 - Tatiana BEREZHNAJA / Elena LARCHENKO 15-10 / 15-7 Elena SAVINA / Ksenia SHUSTOVA (496*) 0
Round 2 - Maria ALEXANDROVA / Ljubovj SUKHOVA 12-15 / 15-8 / 15-6 Maria KAZAKOVA / Tamara MIGALINA - 0
Round 3 - Olga ARKHANGELSKAYA / Olga VLASOVA 15-7 / 15-11 Ekaterian MAKEEVA / Ludmila VINOKHODOVA - 0
Round 3 - Nadezhda GAGARSKAYA / Tatiana SVISTUNOVA 15-12 / 15-11 Irina KOTELNIKOVA / Ekaterina SOSEDOVA (497*) 0
Round 3 - Anna ELMANOVA / Maria MIKHAJLOVA 15-4 / 15-10 Valeria PETROVA / Anastasia SHUVALOVA - 0
Round 3 - Maria ALEXANDROVA / Ljubovj SUKHOVA 15-12 / 15-14 Tatiana BEREZHNAJA / Elena LARCHENKO - 0
Round 4 - Nadezhda GAGARSKAYA / Tatiana SVISTUNOVA 10-15 / 15-7 / 17-14 Olga ARKHANGELSKAYA / Olga VLASOVA - 0
WD
Round 1 (126*) Svetlana ALFEROVA / Marina YAKUSHEVA 6-15 / 15-10 / 15-11 KANG Mi Hwa / KIM Kyung Ran - 0
Round 1 - Irina CHERNIKOVA / Irina YAKUSHEVA 15-4 / 15-6 Anna EFREMOVA / Victoria KOSHELEVA (495*) 0
Round 1 - Ann-Lou JORGENSEN / Tine BAUN 15-5 / 15-1 Zhanna CHORNENJKAJA / Alena TKACHEVA - 0
Round 1 (334*) Julia MARTYNENKO / Irina RUSLJAKOVA 15-4 / 15-5 Kinga RUDOLF / Joanna SZLESZYNSKA - 0
Round 1 - KANG Young Hwa / PARK Yoon Kyung 15-2 / 15-7 Anna LARTCHENKO FISCHER / Oksana LARCHENKO (337*) 0
Round 1 (73*) Ella TRIPP / Sara SANKEY 15-7 / 15-5 Elena CHEPURNOVA / Natalia PESHEKHONOVA (493*) 0
Round 1 - Olga GALKINA / Maria SOFRONOVA 15-3 / 15-1 Anna ELMANOVA / Maria MIKHAJLOVA - 0
Round 1 (123*) Nadezhda CHERVJAKOVA / Ella DIEHL 15-5 / 15-6 Maria ALEXANDROVA / Ljubovj SUKHOVA - 0
Round 2 (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-8 / 15-3 Svetlana ALFEROVA / Marina YAKUSHEVA (126*) 0
Round 2 - Irina CHERNIKOVA / Irina YAKUSHEVA 15-5 / 15-1 Maria KOLOSKOVA / Anastasia RUSSKIKH (500*) 0
Round 2 (334*) Julia MARTYNENKO / Irina RUSLJAKOVA 15-1 / 15-2 Nadezhda GAGARSKAYA / Tatiana SVISTUNOVA - 0
Round 2 - KANG Young Hwa / PARK Yoon Kyung 7-15 / 15-9 / 18-13 Natalia GORODNICHEVA / Elena SUKHAREVA (267*) 0
Round 2 (30*) Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER 11-15 / 15-2 / 15-10 Ella TRIPP / Sara SANKEY (73*) 0
Round 2 - Olga GALKINA / Maria SOFRONOVA 15-3 / 15-1 Maria KOOLJ / Natalia SUCHKOVA - 0
Round 2 (11*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-8 / 15-9 Nadezhda CHERVJAKOVA / Ella DIEHL (123*) 0
Round 2 - Ann-Lou JORGENSEN / Tine BAUN W.O. Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE (81*) 0
Quarter-final (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 15-3 Irina CHERNIKOVA / Irina YAKUSHEVA - 0
Quarter-final - Ann-Lou JORGENSEN / Tine BAUN 15-6 / 15-12 Julia MARTYNENKO / Irina RUSLJAKOVA (334*) 0
Quarter-final (30*) Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER 15-6 / 15-7 KANG Young Hwa / PARK Yoon Kyung - 0
Quarter-final (11*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-2 / 15-11 Olga GALKINA / Maria SOFRONOVA - 0
Semi-final (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-0 / 15-5 Ann-Lou JORGENSEN / Tine BAUN - 0
Semi-final (11*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-11 / 15-7 Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER (30*) 0
Final (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-2 / 15-9 Ann JORGENSEN / Majken VANGE (11*) 0
WS (qual)
Round 1 - Tatiana MARYSHEVA 12-10 / 11-9 Ekaterina PETRUSHINA - 0
Round 1 - Ljubovj SUKHOVA 11-6 / 11-5 Katerina ZVEREVA - 0
Round 1 - Ekaterina MENSHOVA 12-11 / 4-11 / 11-1 Ekaterian MAKEEVA - 0
Round 1 (737*) Anna ELMANOVA 11-7 / 11-1 Julia KORZINA - 0
Round 1 - Tamara MIGALINA 11-2 / 11-9 Ekaterina SOSEDOVA (779*) 0
Round 1 - Anastasia SHUVALOVA 11-2 / 11-5 Valeria IGNATOVA - 0
Round 1 - Ludmila VINOKHODOVA 11-9 / 11-7 Nadezhda MASLOVA - 0
Round 1 - Valeria PETROVA 11-8 / 9-11 / 11-7 Olga TOPKASOVA - 0
Round 1 - Elena LARCHENKO 11-5 / 11-8 Tatiana GONCHARENKO - 0
Round 1 - Maria KAZAKOVA 11-3 / 11-2 Uliana CHURKINA - 0
Round 1 - Tatiana IGNATJEVA 8-11 / 11-2 / 11-9 Oksana YARKINA - 0
Round 2 - Tatiana MARYSHEVA 12-11 / 11-6 Maria NIKOLAEVA - 0
Round 2 - Ljubovj SUKHOVA 11-6 / 12-10 Maria ALEXANDROVA - 0
Round 2 - Ekaterina MENSHOVA 11-7 / 0-11 / 0-11 Tatiana BEREZHNAJA - 0
Round 2 - Tamara MIGALINA 11-6 / 11-7 Anna ELMANOVA (737*) 0
Round 2 - Anastasia SHUVALOVA 9-11 / 11-3 / 11-3 Ludmila VINOKHODOVA - 0
Round 2 - Valeria PETROVA 11-7 / 11-2 Svetlana KOZYBAKOVA - 0
Round 2 - Maria KAZAKOVA 11-6 / 12-11 Elena LARCHENKO - 0
Round 2 - Maria MIKHAJLOVA 11-4 / 11-5 Tatiana IGNATJEVA - 0
WS
Round 1 (415*) Natalia GORODNICHEVA 11-0 / 11-1 Valeria PETROVA - 0
Round 1 - KANG Mi Hwa 11-3 / 11-1 Olga ARKHANGELSKAYA (739*) 0
Round 1 (51*) Tanya L WOODWARD 11-4 / 11-9 Irina CHERNIKOVA (330*) 0
Round 1 (152*) Tine BAUN 11-0 / 11-1 Elena SAVINA (736*) 0
Round 1 (299*) KANG Young Hwa 11-0 / 11-3 Oksana LARCHENKO (689*) 0
Round 1 (138*) Elena SUKHAREVA 11-3 / 11-4 Evridika SARTAKOVA - 0
Round 1 - Anastasia RUSSKIKH 11-5 / 11-9 Kinga RUDOLF (183*) 0
Round 1 (701*) Anna EFREMOVA 12-11 / 11-7 Olga VLASOVA - 0
Round 1 (74*) Ella DIEHL 11-3 / 11-5 Pernille HARDER (44*) 0
Round 1 (211*) KIM Kyung Ran 11-1 / 11-0 Ksenia SHUSTOVA - 0
Round 1 - Tamara MIGALINA 11-9 / 11-9 Irina KOTELNIKOVA - 0
Round 1 (316*) Natalia PESHEKHONOVA 11-9 / 11-9 Maria KAZAKOVA - 0
Round 1 (224*) Irina YAKUSHEVA 11-2 / 11-1 Joanna SZLESZYNSKA (291*) 0
Round 1 (697*) Irina RUSLJAKOVA 11-0 / 11-1 Ljubovj SUKHOVA - 0
Round 1 (574*) PARK Yoon Kyung 11-7 / 11-8 Maria SOFRONOVA (694*) 0
Round 1 (286*) Elena NOZDRAN 11-5 / 11-0 Natalia SUCHKOVA (416*) 0
Round 2 (5*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-3 Anna LARTCHENKO FISCHER (696*) 0
Round 2 - KANG Mi Hwa 6-11 / 12-10 / 12-9 Natalia GORODNICHEVA (415*) 0
Round 2 (72*) Katarzyna KRASOWSKA 11-1 / 11-1 Elena CHEPURNOVA (692*) 0
Round 2 (51*) Tanya L WOODWARD 11-12 / 12-9 / 11-8 Tine BAUN (152*) 0
Round 2 (31*) Mette SORENSEN 11-4 / 11-4 Victoria KOSHELEVA - 0
Round 2 (138*) Elena SUKHAREVA 11-6 / 7-11 / 12-11 KANG Young Hwa (299*) 0
Round 2 (23*) Margit BORG 11-1 / 11-4 Zhanna CHORNENJKAJA (700*) 0
Round 2 (701*) Anna EFREMOVA 11-2 / 1-11 / 11-4 Anastasia RUSSKIKH - 0
Round 2 (211*) KIM Kyung Ran 11-12 / 11-1 / 11-2 Ella DIEHL (74*) 0
Round 2 (25*) Karolina ERICSSON 11-2 / 11-5 Natalia GONCHAR - 0
Round 2 (316*) Natalia PESHEKHONOVA 11-9 / 11-7 Tamara MIGALINA - 0
Round 2 (24*) Anne SONDERGAARD 11-0 / 11-1 Maria KOLOSKOVA (421*) 0
Round 2 (224*) Irina YAKUSHEVA 11-0 / 11-6 Irina RUSLJAKOVA (697*) 0
Round 2 (22*) Mette PEDERSEN 11-0 / 11-1 Maria KOOLJ (695*) 0
Round 2 (574*) PARK Yoon Kyung 12-10 / 11-7 Elena NOZDRAN (286*) 0
Round 2 (34*) Joanne MUGGERIDGE 11-1 / 11-6 Alena TKACHEVA (322*) 0
Round 3 (5*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-4 KANG Mi Hwa - 0
Round 3 (51*) Tanya L WOODWARD 6-11 / 11-5 / 12-10 Katarzyna KRASOWSKA (72*) 0
Round 3 (31*) Mette SORENSEN 11-1 / 11-1 Elena SUKHAREVA (138*) 0
Round 3 (23*) Margit BORG 11-4 / 11-1 Anna EFREMOVA (701*) 0
Round 3 (211*) KIM Kyung Ran 11-9 / 11-1 Karolina ERICSSON (25*) 0
Round 3 (24*) Anne SONDERGAARD 11-3 / 11-2 Natalia PESHEKHONOVA (316*) 0
Round 3 (22*) Mette PEDERSEN 11-3 / 11-5 Irina YAKUSHEVA (224*) 0
Round 3 (574*) PARK Yoon Kyung 6-10 Ret. Joanne MUGGERIDGE (34*) 0
Quarter-final (5*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-1 Tanya L WOODWARD (51*) 0
Quarter-final (31*) Mette SORENSEN 12-11 / 11-4 Margit BORG (23*) 0
Quarter-final (211*) KIM Kyung Ran 11-6 / 11-7 Anne SONDERGAARD (24*) 0
Quarter-final (22*) Mette PEDERSEN 11-3 / 12-10 PARK Yoon Kyung (574*) 0
Semi-final (31*) Mette SORENSEN 11-6 / 11-8 Camilla MARTIN (5*) 0
Semi-final (22*) Mette PEDERSEN 11-6 / 11-7 KIM Kyung Ran (211*) 0
Final (22*) Mette PEDERSEN 11-3 / 11-2 Mette SORENSEN (31*) 0
XD
Round 1 (2*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 15-6 Evgenij ISAKOV / Natalia GORODNICHEVA (386*) 0
Round 1 (119*) Valerj STRELCOV / Elena NOZDRAN 15-2 / 15-0 Alexandr REMIZOV / Natalia SUCHKOVA (551*) 0
Round 1 - YIM Bang Eun / KANG Mi Hwa 15-2 / 15-6 Alexandr GOLUBEV / Maria KOOLJ - 0
Round 1 (260*) Sergey MELNIKOV / Svetlana ALFEROVA 15-3 / 15-3 Vladimir MJASNIKOV / Elena SAVINA - 0
Round 1 (64*) Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA 15-4 / 15-3 Mikhail KELJ / Anastasia RUSSKIKH - 0
Round 1 - Andrej BEZRUKOV / Nadezhda GAGARSKAYA 1-15 / 15-12 / 15-6 Artem KARASJOV / Victoria KOSHELEVA - 0
Round 1 - Ian J PEARSON / Sara SANKEY 15-4 / 15-7 Vjacheslav ELIZAROV / Natalia GONCHAR - 0
Round 1 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-4 / 15-4 Victor MALJUTIN / Ella DIEHL - 0
Round 1 (348*) Peder NISSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-1 / 15-10 Alexandr RUSSKIKH / Irina KOTELNIKOVA - 0
Round 1 - Nikolaj NIKOLAENKO / Olga GALKINA 15-2 / 15-6 Michal LOGOSZ / Joanna SZLESZYNSKA - 0
Round 1 - Artur KHACHATURJAN / Nadezhda CHERVJAKOVA 15-3 / 15-2 Georgij (Egor) IZOTOV / Anna EFREMOVA - 0
Round 1 (19*) Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN 15-7 / 15-2 Nikolaj UKK / Maria KOLOSKOVA (549*) 0
Round 1 - Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN 15-1 / 15-4 Stanislav PUKHOV / Zhanna CHORNENJKAJA - 0
Round 1 - BAE Gi-Dae / KANG Young Hwa 15-7 / 15-7 Igor PROTKIN / Elena CHEPURNOVA (792*) 0
Round 1 - Anthony CLARK / Ella TRIPP 15-9 / 5-15 / 15-11 Vjacheslav VOROBJEV / Maria SOFRONOVA - 0
Round 1 - Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD 18-13 / 15-7 Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA (42*) 0
Round 2 (2*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-5 / 15-2 Valerj STRELCOV / Elena NOZDRAN (119*) 0
Round 2 - YIM Bang Eun / KANG Mi Hwa 15-7 / 15-5 Sergey MELNIKOV / Svetlana ALFEROVA (260*) 0
Round 2 (64*) Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA 10-15 / 15-9 / 15-7 Andrej BEZRUKOV / Nadezhda GAGARSKAYA - 0
Round 2 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 18-17 / 15-2 Ian J PEARSON / Sara SANKEY - 0
Round 2 (348*) Peder NISSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-12 / 15-9 Nikolaj NIKOLAENKO / Olga GALKINA - 0
Round 2 (19*) Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN 15-2 / 15-7 Artur KHACHATURJAN / Nadezhda CHERVJAKOVA - 0
Round 2 - Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN 15-9 / 15-9 BAE Gi-Dae / KANG Young Hwa - 0
Round 2 - Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD 15-2 / 15-5 Anthony CLARK / Ella TRIPP - 0
Quarter-final (2*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 15-3 YIM Bang Eun / KANG Mi Hwa - 0
Quarter-final - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-5 / 15-11 Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA (64*) 0
Quarter-final (19*) Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN 15-12 / 15-4 Peder NISSEN / Mette SCHJOLDAGER (348*) 0
Quarter-final - Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD 17-15 / 15-6 Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN - 0
Semi-final - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-9 / 18-16 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (2*) 0
Semi-final - Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD 15-18 / 15-11 / 15-12 Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN (19*) 0
Final - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 8-15 / 15-10 / 15-4 Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 70 8 25.8% 1587 51.19 00:00:00 0 0 0.0%
MS 46 99 7 15.2% 2217 48.2 00:00:00 0 0 0.0%
WD 22 47 3 13.6% 974 44.27 00:00:00 0 0 0.0%
WS 46 98 6 13.0% 1523 33.11 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 67 5 16.1% 1452 46.84 00:00:00 0 0 0.0%
Total 176 381 29 16.5% 7753 44.05 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 69 20 77.5%
Sweden 10 5 66.7%
Germany 4 2 66.7%
Jersey 2 1 66.7%
Slovenia 2 1 66.7%
England 12 7 63.2%
France 3 2 60.0%
Korea 18 14 56.2%
Finland 5 5 50.0%
Ukraine 5 5 50.0%
Russia 83 140 37.2%
Poland 4 8 33.3%
Switzerland 2 6 25.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Italy 0 2 0.0%

Category: