Danish Junior Cup  

Tournament Name: Danish Junior Cup 2022
Tournament Dates: 03/06/2022-05/06/2022
Location: Denmark, Gentofte
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Jakob HOUE / Christian Faust KJÆR Mael CATTOEN / Lucas RENOIR
MS - U19 Christian Faust KJÆR Paul TOURNEFIER
WD - U19 Emilie DROUIN / Tea MARGUERITTE Lisa CURTIN / Estelle VAN LEEUWEN
WS - U19 Benedicte SILLASSEN Anwesha GOWDA
XD - U19 Mael CATTOEN / Camille POGNANTE Mike VESTERGAARD / Sofie RøJkjæR KJØBSTED

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Villads LEIT / Frederik SOELBERG W.O. Simon BARON-VEZILIER / Matteo JUSTEL - 0
Round 1 U19 - Oliver BUTLER / Nadeem DALVI 21-14 / 21-17 Elias La Cour BOE / Tobias KEJ - 33
Round 1 U19 - Mikkel LANGEMARK / Jeppe SØBY 21-16 / 21-19 Axel BASTIDE / Matys DURU - 30
Round 1 U19 - Thomas FJELDHEIM / Mathias HONG 21-16 / 23-21 Marwen DEBECHE / Adrien LAURENT - 29
Round 1 U19 - Tino DAOUDAL / Paul TOURNEFIER 16-21 / 21-11 / 21-17 Magnus HANSEN / Lukas MIKKELSEN - 52
Round 1 U19 - Jens Frederik GULDBRANDT / Nikolaj SøGaard RASMUSSEN 21-14 / 20-22 / 21-17 Rasmus ANDERSSON / Aleksi MÄKI - 46
Round 1 U19 - Hjalte JOHANSEN / Calvin LUNDSGAARD 21-13 / 21-8 Danylo SHEVCHUK / Ivan TSAREGOROTSEV - 23
Round 1 U19 - Philip Kryger BOE / Salomon Adam THOMASEN 21-14 / 21-10 Victor MORSKOGEN / Daniel STRÖM - 26
Round 1 U19 - Robin HARPER / Harry WAKEFIELD 21-11 / 21-11 Jonathan BELISARIO / Philip KLINKE - 26
Round 1 U19 - William Adrian ABILDTRUP / Vincent Abildtrup RATHMANN 21-9 / 21-8 Ben HAMMOND / Michael PANG - 24
Round 1 U19 - Kristoffer KOLDING / Sebastian Lassen NIELSEN 21-9 / 21-12 Andreas ROKSVAAG / Elias SELSAAS - 25
Round 1 U19 - Natan BEGGA / Baptiste LABARTHE 21-10 / 21-9 Thomas BARTH / Andreas HOLMEDAL - 26
Round 1 U19 - Jonathan MELGAARD / Mike VESTERGAARD 21-11 / 21-8 Emil DANTLER / Christian TOMIC - 25
Round 1 U19 - Volodymyr KOLUZAIEV / Nikita YEROMENKO 21-15 / 21-15 Filip BOEHN / Sander OESTHASSEL - 30
Round 2 U19 - Jakob HOUE / Christian Faust KJÆR 21-9 / 21-8 Oliver BUTLER / Nadeem DALVI - 32
Round 2 U19 - Mikkel LANGEMARK / Jeppe SØBY 21-10 / 21-15 Thomas FJELDHEIM / Mathias HONG - 26
Round 2 U19 - Jens Frederik GULDBRANDT / Nikolaj SøGaard RASMUSSEN 21-19 / 24-22 Tino DAOUDAL / Paul TOURNEFIER - 37
Round 2 U19 - Hjalte JOHANSEN / Calvin LUNDSGAARD 21-17 / 12-21 / 21-18 Philip Kryger BOE / Salomon Adam THOMASEN - 47
Round 2 U19 - William Adrian ABILDTRUP / Vincent Abildtrup RATHMANN 21-15 / 21-15 Robin HARPER / Harry WAKEFIELD - 32
Round 2 U19 - Villads LEIT / Frederik SOELBERG 21-18 / 21-15 Kristoffer KOLDING / Sebastian Lassen NIELSEN - 30
Round 2 U19 - Natan BEGGA / Baptiste LABARTHE 19-21 / 21-15 / 21-18 Jonathan MELGAARD / Mike VESTERGAARD - 49
Round 2 U19 - Mael CATTOEN / Lucas RENOIR 21-12 / 21-13 Volodymyr KOLUZAIEV / Nikita YEROMENKO - 30
Quarter-final U19 - Jakob HOUE / Christian Faust KJÆR 21-13 / 21-6 Mikkel LANGEMARK / Jeppe SØBY - 20
Quarter-final U19 - Hjalte JOHANSEN / Calvin LUNDSGAARD 21-10 / 21-11 Jens Frederik GULDBRANDT / Nikolaj SøGaard RASMUSSEN - 25
Quarter-final U19 - William Adrian ABILDTRUP / Vincent Abildtrup RATHMANN 18-21 / 21-12 / 21-10 Villads LEIT / Frederik SOELBERG - 40
Quarter-final U19 - Mael CATTOEN / Lucas RENOIR 21-14 / 21-14 Natan BEGGA / Baptiste LABARTHE - 33
Semi-final U19 - Jakob HOUE / Christian Faust KJÆR 19-21 / 21-19 / 21-16 Hjalte JOHANSEN / Calvin LUNDSGAARD - 45
Semi-final U19 - Mael CATTOEN / Lucas RENOIR 21-10 / 18-21 / 21-13 William Adrian ABILDTRUP / Vincent Abildtrup RATHMANN - 45
Final U19 - Jakob HOUE / Christian Faust KJÆR 21-13 / 21-8 Mael CATTOEN / Lucas RENOIR - 40
MS
Round 1 U19 - Adrien LAURENT W.O. William BØGEBJERG - 0
Round 1 U19 - Sune Juul ØRSKOV 21-14 / 21-5 Teodor Ioan CIOROBOIU - 31
Round 1 U19 - Daniel ROGER 21-13 / 15-21 / 21-14 Rasmus ANDERSSON - 40
Round 1 U19 - Volodymyr KOLUZAIEV 21-15 / 21-15 Victor MORSKOGEN - 26
Round 1 U19 - Carl CLAESSON 16-21 / 21-15 / 21-16 Marwen DEBECHE - 55
Round 1 U19 - Jakob Clausen JESSEN 21-10 / 21-13 Filip BOEHN - 23
Round 1 U19 - Jens Frederik GULDBRANDT 21-10 / 21-13 Matys DURU - 28
Round 1 U19 - Magnus HANSEN 21-16 / 19-21 / 21-7 Neo ÅSTRAND - 47
Round 1 U19 - Nadeem DALVI 21-6 / 21-9 Prince GERA - 21
Round 1 U19 - Sebastian Lassen NIELSEN 21-14 / 21-16 Yohan OSVALD - 33
Round 1 U19 - Christian Faust KJÆR 21-17 / 23-21 Arthur WAKHEVITSCH - 38
Round 1 U19 - Philip KLINKE 21-17 / 21-17 Andreas HOLMEDAL - 30
Round 1 U19 - Mikkel LANGEMARK 21-14 / 21-11 Emil DANTLER - 36
Round 1 U19 - Salomon Adam THOMASEN 15-21 / 21-18 / 21-15 Tino DAOUDAL - 65
Round 1 U19 - Sebastian MIKKELSEN 21-7 / 21-10 Danylo SHEVCHUK - 26
Round 1 U19 - Nikolaj SøGaard RASMUSSEN 21-13 / 15-21 / 21-14 Daniel STRÖM - 49
Round 1 U19 - Niklas Lynge OLESEN 21-9 / 21-17 Christian TOMIC - 46
Round 1 U19 - Jakob HOUE 21-5 / 21-6 Thomas FJELDHEIM - 28
Round 1 U19 - Mads Emil MONKE W.O. Gaspard DELABROSSE - 0
Round 1 U19 - Vincent Abildtrup RATHMANN 21-15 / 21-23 / 21-14 Hector REBETZ - 44
Round 1 U19 - Frederik SOELBERG 19-21 / 21-10 / 22-20 Ivan TSAREGOROTSEV - 44
Round 1 U19 - Philip Kryger BOE 21-12 / 21-3 Elias SELSAAS - 19
Round 1 U19 - Michael PANG 21-9 / 21-6 Sander OESTHASSEL - 26
Round 1 U19 - Aaron BAI W.O. Matteo JUSTEL - 0
Round 1 U19 - Ben HAMMOND 21-12 / 20-22 / 21-14 Andreas ROKSVAAG - 42
Round 1 U19 - Aleksi MÄKI 21-11 / 18-21 / 21-8 Jonathan Specht HELMO - 36
Round 1 U19 - William Adrian ABILDTRUP 22-20 / 21-16 Thomas BARTH - 30
Round 2 U19 - Tauri KILK 21-17 / 21-13 Sune Juul ØRSKOV - 25
Round 2 U19 - Daniel ROGER 21-10 / 21-9 Volodymyr KOLUZAIEV - 22
Round 2 U19 - Adriano VIALE AGUIRRE 21-17 / 21-15 Carl CLAESSON - 31
Round 2 U19 - Jens Frederik GULDBRANDT 21-15 / 11-21 / 21-17 Jakob Clausen JESSEN - 51
Round 2 U19 - Yohan BARBIERI 21-6 / 21-9 Magnus HANSEN - 19
Round 2 U19 - Nadeem DALVI 21-19 / 21-16 Sebastian Lassen NIELSEN - 28
Round 2 U19 - Christian Faust KJÆR 21-13 / 21-10 Philip KLINKE - 26
Round 2 U19 - Mikkel LANGEMARK 21-14 / 21-14 Salomon Adam THOMASEN - 36
Round 2 U19 - Sebastian MIKKELSEN 21-13 / 21-17 Nikolaj SøGaard RASMUSSEN - 27
Round 2 U19 - Jakob HOUE 21-18 / 21-5 Niklas Lynge OLESEN - 20
Round 2 U19 - Mads Emil MONKE 21-10 / 21-13 Vincent Abildtrup RATHMANN - 26
Round 2 U19 - Simon BARON-VEZILIER 21-4 / 21-13 Frederik SOELBERG - 18
Round 2 U19 - Philip Kryger BOE 21-16 / 21-7 Adrien LAURENT - 29
Round 2 U19 - Michael PANG 21-17 / 22-20 Aaron BAI - 33
Round 2 U19 - Ben HAMMOND 21-16 / 21-18 Aleksi MÄKI - 28
Round 2 U19 - Paul TOURNEFIER 21-12 / 21-5 William Adrian ABILDTRUP - 22
Round 3 U19 - Tauri KILK 22-20 / 21-16 Daniel ROGER - 33
Round 3 U19 - Adriano VIALE AGUIRRE 21-11 / 21-16 Jens Frederik GULDBRANDT - 26
Round 3 U19 - Yohan BARBIERI 21-15 / 21-16 Nadeem DALVI - 31
Round 3 U19 - Christian Faust KJÆR 21-17 / 21-11 Mikkel LANGEMARK - 32
Round 3 U19 - Jakob HOUE 22-20 / 21-17 Sebastian MIKKELSEN - 48
Round 3 U19 - Simon BARON-VEZILIER 19-21 / 21-16 / 21-15 Mads Emil MONKE - 44
Round 3 U19 - Philip Kryger BOE 21-10 / 9-21 / 21-18 Michael PANG - 60
Round 3 U19 - Paul TOURNEFIER 19-21 / 22-20 / 21-14 Ben HAMMOND - 48
Quarter-final U19 - Adriano VIALE AGUIRRE 17-21 / 21-19 / 21-17 Tauri KILK - 56
Quarter-final U19 - Christian Faust KJÆR 21-13 / 21-12 Yohan BARBIERI - 30
Quarter-final U19 - Jakob HOUE 21-19 / 24-22 Simon BARON-VEZILIER - 37
Quarter-final U19 - Paul TOURNEFIER 21-9 / 23-21 Philip Kryger BOE - 28
Semi-final U19 - Christian Faust KJÆR 19-21 / 21-13 / 21-11 Adriano VIALE AGUIRRE - 51
Semi-final U19 - Paul TOURNEFIER 18-21 / 22-20 / 21-16 Jakob HOUE - 58
Final U19 - Christian Faust KJÆR 21-19 / 21-11 Paul TOURNEFIER - 34
WD
Round 1 U19 - Emma Irring BRAÜNER / Kathrine VANG 21-18 / 21-14 Katja ELLINGSEN / Kristine OEDEGAARDSTUEN - 30
Round 1 U19 - Mie ANDERSSON / LæRke HVID W.O. Adele FILLONNEAU / Eulalie SERRE - 0
Round 1 U19 - Josefine HAARKJÆR / Malou YDE-ANDERSEN W.O. Carla DUBOIS / Elena PHAN - 0
Round 1 U19 - Sofie RøJkjæR KJØBSTED / LæRke THOMSEN 21-14 / 21-13 Fanni ÅRMAN PETERSSON / Amanda MAGNUSSON - 20
Round 1 U19 - Leona LEE / Tashvi PARAB 21-17 / 21-15 Alberte ESPERSEN / Kajsa VAN DALM - 30
Round 1 U19 - Pihla MÄKELÄ / Helena SANTALAHTI 21-13 / 21-6 Khushi HARAKAMANI / Elin ÖHLING - 18
Round 1 U19 - Marie CESARI / Juliette LE CORRE 22-20 / 15-21 / 21-13 Chloe DENNIS / Sophie WATSON - 52
Round 1 U19 - Herveline CRESPEL / Kathell DESMOTS-CHACUN 21-14 / 21-11 Victoria GREASLEY / Simone SØRENSEN - 24
Round 2 U19 - Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB 21-13 / 21-7 Emma Irring BRAÜNER / Kathrine VANG - 31
Round 2 U19 - Mie ANDERSSON / LæRke HVID 21-18 / 21-10 Nikoline SøNdergaard LAUGESEN / Mia ROSENBERG - 30
Round 2 U19 - Lisa CURTIN / Estelle VAN LEEUWEN 21-12 / 21-18 Josefine HAARKJÆR / Malou YDE-ANDERSEN - 27
Round 2 U19 - Sofie RøJkjæR KJØBSTED / LæRke THOMSEN 21-8 / 23-21 Amalie KJALKE / Rosalina LANGHOFF - 26
Round 2 U19 - Leona LEE / Tashvi PARAB 21-17 / 16-21 / 21-16 Sophia LEMMING / Cathrine Marie WIND - 48
Round 2 U19 - Emilie DROUIN / Tea MARGUERITTE 21-12 / 21-14 Pihla MÄKELÄ / Helena SANTALAHTI - 15
Round 2 U19 - Sofie KARMANN / Benedicte SILLASSEN 21-12 / 15-21 / 21-13 Marie CESARI / Juliette LE CORRE - 52
Round 2 U19 - Lucie AMIGUET / Vera APPENZELLER 21-14 / 21-13 Herveline CRESPEL / Kathell DESMOTS-CHACUN - 36
Quarter-final U19 - Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB 21-13 / 21-12 Mie ANDERSSON / LæRke HVID - 34
Quarter-final U19 - Lisa CURTIN / Estelle VAN LEEUWEN 19-21 / 21-10 / 21-12 Sofie RøJkjæR KJØBSTED / LæRke THOMSEN - 50
Quarter-final U19 - Emilie DROUIN / Tea MARGUERITTE 22-20 / 18-21 / 21-16 Leona LEE / Tashvi PARAB - 40
Quarter-final U19 - Sofie KARMANN / Benedicte SILLASSEN 22-24 / 21-16 / 21-11 Lucie AMIGUET / Vera APPENZELLER - 53
Semi-final U19 - Lisa CURTIN / Estelle VAN LEEUWEN 21-13 / 21-10 Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB - 15
Semi-final U19 - Emilie DROUIN / Tea MARGUERITTE 21-16 / 21-19 Sofie KARMANN / Benedicte SILLASSEN - 28
Final U19 - Emilie DROUIN / Tea MARGUERITTE 9-21 / 21-18 / 21-18 Lisa CURTIN / Estelle VAN LEEUWEN - 42
WS
Round 1 U19 - Floriane NURIT W.O. Sarah SKRIVER - 0
Round 1 U19 - Mie ANDERSSON 21-19 / 21-12 Juliette LE CORRE - 33
Round 1 U19 - LæRke HVID 21-6 / 21-13 Pihla MÄKELÄ - 25
Round 1 U19 - Maja KRAGHOLM W.O. Eulalie SERRE - 0
Round 1 U19 - Anna KLAUSHOLM 21-19 / 22-20 Katja ELLINGSEN - 27
Round 1 U19 - Tashvi PARAB 18-21 / 21-16 / 21-18 Elin ÖHLING - 49
Round 1 U19 - Sophia LEMMING 22-20 / 21-12 Chloe DENNIS - 29
Round 1 U19 - Marie CESARI 12-21 / 22-20 / 21-17 Kathrine VANG - 45
Round 1 U19 - Kajsa VAN DALM 21-9 / 21-5 Erika TITOKHOD - 22
Round 1 U19 - Alberte ESPERSEN W.O. Carla DUBOIS - 0
Round 1 U19 - Elena PHAN 24-22 / 21-15 Helena SANTALAHTI - 32
Round 1 U19 - Cathrine Marie WIND 21-10 / 20-22 / 21-16 Tina ABBPAYKAR - 42
Round 1 U19 - Leona LEE 21-10 / 21-14 Alicia HUYNH - 26
Round 1 U19 - Sofie Solveig HANSEN 21-9 / 21-8 Victoria GREASLEY - 20
Round 1 U19 - Anna KOVALENKO 7-21 / 21-18 / 21-16 Sofie KARMANN - 51
Round 1 U19 - LæRke THOMSEN 21-16 / 21-8 Khushi HARAKAMANI - 24
Round 2 U19 - Mie ANDERSSON 21-18 / 22-20 Lucie AMIGUET - 41
Round 2 U19 - LæRke HVID 21-10 / 21-12 Sophie WATSON - 24
Round 2 U19 - Anwesha GOWDA 21-12 / 21-14 Maja KRAGHOLM - 21
Round 2 U19 - Anna KLAUSHOLM 21-7 / 21-9 Mia ROSENBERG - 21
Round 2 U19 - Sophia NOBLE 21-14 / 21-19 Tashvi PARAB - 42
Round 2 U19 - Sophia LEMMING 21-7 / 5-21 / 22-20 Anja STRAUSAK - 40
Round 2 U19 - Estelle VAN LEEUWEN 21-13 / 21-11 Marie CESARI - 25
Round 2 U19 - Kajsa VAN DALM 21-14 / 21-17 Malou YDE-ANDERSEN - 30
Round 2 U19 - Alberte ESPERSEN 21-19 / 21-12 Rosalina LANGHOFF - 30
Round 2 U19 - Benedicte SILLASSEN 21-11 / 21-16 Elena PHAN - 31
Round 2 U19 - Frederikke ØSTERGAARD 21-8 / 21-8 Cathrine Marie WIND - 19
Round 2 U19 - Lisa CURTIN 25-23 / 14-21 / 22-20 Leona LEE - 48
Round 2 U19 - Nikoline SøNdergaard LAUGESEN 21-14 / 21-19 Sofie Solveig HANSEN - 25
Round 2 U19 - Vera APPENZELLER 12-21 / 21-12 / 21-14 Anna KOVALENKO - 44
Round 2 U19 - Floriane NURIT 21-8 / 21-7 Kristine OEDEGAARDSTUEN - 22
Round 2 U19 - Emilie DROUIN 21-13 / 18-21 / 21-12 LæRke THOMSEN - 45
Round 3 U19 - Mie ANDERSSON 18-21 / 21-12 / 21-18 LæRke HVID - 49
Round 3 U19 - Anwesha GOWDA 21-8 / 21-17 Anna KLAUSHOLM - 28
Round 3 U19 - Sophia NOBLE 21-15 / 21-15 Sophia LEMMING - 33
Round 3 U19 - Estelle VAN LEEUWEN 21-15 / 21-16 Kajsa VAN DALM - 31
Round 3 U19 - Benedicte SILLASSEN 21-10 / 21-14 Alberte ESPERSEN - 27
Round 3 U19 - Lisa CURTIN 21-15 / 21-14 Frederikke ØSTERGAARD - 23
Round 3 U19 - Vera APPENZELLER 21-17 / 16-21 / 21-17 Nikoline SøNdergaard LAUGESEN - 47
Round 3 U19 - Emilie DROUIN 21-7 / 21-12 Floriane NURIT - 25
Quarter-final U19 - Anwesha GOWDA 21-15 / 21-17 Mie ANDERSSON - 28
Quarter-final U19 - Sophia NOBLE 21-7 / 21-19 Estelle VAN LEEUWEN - 32
Quarter-final U19 - Benedicte SILLASSEN 21-16 / 21-11 Lisa CURTIN - 29
Quarter-final U19 - Emilie DROUIN 21-12 / 21-19 Vera APPENZELLER - 26
Semi-final U19 - Anwesha GOWDA 21-18 / 21-17 Sophia NOBLE - 33
Semi-final U19 - Benedicte SILLASSEN 21-15 / 28-26 Emilie DROUIN - 40
Final U19 - Benedicte SILLASSEN 21-18 / 21-17 Anwesha GOWDA - 43
XD
Round 1 U19 - Thomas FJELDHEIM / Maja KRAGHOLM W.O. Gaspard DELABROSSE / Carla DUBOIS - 0
Round 1 U19 - Mike VESTERGAARD / Sofie RøJkjæR KJØBSTED 21-9 / 21-8 Hector REBETZ / Tina ABBPAYKAR - 29
Round 1 U19 - Arthur WAKHEVITSCH / Floriane NURIT 21-8 / 21-9 Neo ÅSTRAND / Fanni ÅRMAN PETERSSON - 17
Round 1 U19 - Natan BEGGA / Herveline CRESPEL 21-19 / 21-17 Andreas HOLMEDAL / Katja ELLINGSEN - 32
Round 1 U19 - Yohan OSVALD / Elena PHAN 22-20 / 21-18 Danylo SHEVCHUK / Erika TITOKHOD - 29
Round 1 U19 - Daniel ROGER / Amanda ABILDGAARD 16-21 / 21-16 / 21-11 Rasmus ANDERSSON / Helena SANTALAHTI - 34
Round 1 U19 - Harry WAKEFIELD / Sophie WATSON 21-12 / 21-13 Matys DURU / Alicia HUYNH - 30
Round 1 U19 - Oliver BUTLER / Chloe DENNIS 21-15 / 21-9 Emil DANTLER / Louise LæRke FRANDSEN - 18
Round 1 U19 - Jeppe SØBY / Amanda ROSTHOLM 21-13 / 21-18 Victor MORSKOGEN / Amanda MAGNUSSON - 26
Round 1 U19 - Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER 21-12 / 21-16 Ivan TSAREGOROTSEV / Anna KOVALENKO - 24
Round 1 U19 - Calvin LUNDSGAARD / Anna KLAUSHOLM 21-16 / 21-19 Yohan BARBIERI / Elsa JACOB - 29
Round 1 U19 - Jonathan BELISARIO / Kajsa VAN DALM 24-22 / 21-17 Axel BASTIDE / Clemence GAUDREAU - 33
Round 1 U19 - Christian TOMIC / Sophia NOBLE 18-21 / 21-10 / 21-15 Kristoffer KOLDING / Simone SØRENSEN - 41
Round 1 U19 - Baptiste LABARTHE / Kathell DESMOTS-CHACUN 21-19 / 21-12 Mathias HONG / Kristine OEDEGAARDSTUEN - 26
Round 1 U19 - Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 13-21 / 21-16 / 21-13 Jakob Clausen JESSEN / Sophia LEMMING - 42
Round 2 U19 - Lucas RENOIR / Tea MARGUERITTE 21-12 / 21-9 Thomas FJELDHEIM / Maja KRAGHOLM - 20
Round 2 U19 - Mike VESTERGAARD / Sofie RøJkjæR KJØBSTED 21-19 / 18-21 / 21-12 Arthur WAKHEVITSCH / Floriane NURIT - 46
Round 2 U19 - Natan BEGGA / Herveline CRESPEL 22-20 / 21-16 Yohan OSVALD / Elena PHAN - 35
Round 2 U19 - Harry WAKEFIELD / Sophie WATSON 21-19 / 14-21 / 21-17 Daniel ROGER / Amanda ABILDGAARD - 43
Round 2 U19 - Oliver BUTLER / Chloe DENNIS 21-19 / 21-11 Jeppe SØBY / Amanda ROSTHOLM - 22
Round 2 U19 - Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER 17-21 / 21-13 / 21-16 Calvin LUNDSGAARD / Anna KLAUSHOLM - 45
Round 2 U19 - Jonathan BELISARIO / Kajsa VAN DALM 15-21 / 21-6 / 21-19 Christian TOMIC / Sophia NOBLE - 53
Round 2 U19 - Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 21-14 / 21-9 Baptiste LABARTHE / Kathell DESMOTS-CHACUN - 35
Quarter-final U19 - Mike VESTERGAARD / Sofie RøJkjæR KJØBSTED 21-18 / 21-13 Lucas RENOIR / Tea MARGUERITTE - 25
Quarter-final U19 - Natan BEGGA / Herveline CRESPEL 21-16 / 21-12 Harry WAKEFIELD / Sophie WATSON - 27
Quarter-final U19 - Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER 21-16 / 21-16 Oliver BUTLER / Chloe DENNIS - 26
Quarter-final U19 - Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 21-12 / 21-19 Jonathan BELISARIO / Kajsa VAN DALM - 31
Semi-final U19 - Mike VESTERGAARD / Sofie RøJkjæR KJØBSTED 21-11 / 21-18 Natan BEGGA / Herveline CRESPEL - 31
Semi-final U19 - Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 21-18 / 21-18 Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER - 32
Final U19 - Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 21-14 / 21-16 Mike VESTERGAARD / Sofie RøJkjæR KJØBSTED - 30
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 63 7 25.0% 2194 78.36 00:33:04 2.37 0 0.0%
MS 55 126 16 29.1% 4427 80.49 00:34:55 2.31 2 3.6%
WD 21 49 7 33.3% 1740 82.86 00:33:23 2.48 0 0.0%
WS 44 98 10 22.7% 3469 78.84 00:32:26 2.43 0 0.0%
XD 29 65 7 24.1% 2331 80.38 00:31:25 2.56 0 0.0%
Total 177 401 47 26.6% 14161 80.01 00:33:15 2.41 2 1.1%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Peru 3 1 75.0%
Ireland 3 1 75.0%
Estonia 2 1 66.7%
Denmark 62 32 66.0%
England 18 13 58.1%
France 40 30 57.1%
Great Britain 4 3 57.1%
Switzerland 3 3 50.0%
35 50 41.2%
Ukraine 3 9 25.0%
Finland 1 5 16.7%
Austria 1 5 16.7%
Sweden 1 11 8.3%
Norway 1 11 8.3%
U.S.A. 0 1 0.0%
Romania 0 1 0.0%

Category: