Syed Modi Memorial India Open  

Tournament Name: Syed Modi International Badminton Championships 2018
Tournament Dates: 20/11/2018-25/11/2018
Location: India, Lucknow
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY
MS Sameer VERMA LU Guangzu
WD CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki
WS HAN Yue Saina NEHWAL
XD OU Xuanyi / FENG Xueying Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Shivam SHARMA / T. Hema Nagendra Babu 21-14 / 21-11 Ankur DHIMAN / Gaurav Naman SINGH 984 24
Round 1 132 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 21-6 / 21-18 Himanshu SAROHA / Tushar SHARMA - 21
Round 1 - Satinder MALIK / Pankaj NATHANI 20-22 / 21-10 / 21-10 Kirtesh DHINDHWAL / Shouvik GHOSH - 34
Round 1 - Vikrant CHAWAT / Mohit TIWARI 18-21 / 21-14 / 21-16 Akash KUMAR / Shubham YADAV - 44
MD
Round 1 27 OU Xuanyi / REN Xiangyu 6-1 Ret. Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 6 3
Round 1 69 SHIA Chun Kang / TAN Wee Gieen 26-24 / 21-17 Rohan KAPOOR / Saurabh SHARMA 418 39
Round 1 19 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-13 / 21-14 Inkarat APISUK / Nipitphon PHUANGPHUAPET 373 31
Round 1 - Shivam SHARMA / T. Hema Nagendra Babu 21-13 / 21-19 Arun GEORGE / Sanyam SHUKLA 55 31
Round 1 131 Denis GRACHEV / Pavel KOTSARENKO 21-11 / 21-9 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 8 19
Round 1 54 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-11 / 21-13 Satinder MALIK / Pankaj NATHANI - 19
Round 1 17 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-6 / 21-3 Bhaskar CHAKRABORTY / Prince CHATURVEDI - 15
Round 1 154 Utkarsh ARORA / SWARNARAJ BORA 21-11 / 21-15 Simon Wing Hang LEUNG / Mitchell WHELLER 126 23
Round 1 117 Krishna Prasad GARAGA / DHRUV KAPILA 21-13 / 21-23 / 21-14 KONA Tarun / LIM Khim Wah 91 46
Round 1 23 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-13 / 18-21 / 21-11 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA 85 39
Round 1 65 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 21-7 / 21-11 Siddharth . / Rohit RATURI - 23
Round 1 373 Tinn ISRIYANET / Tanupat VIRIYANGKURA 21-7 / 21-9 Gaurav DESWAL / Akshay OLA - 18
Round 1 11 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-8 / 21-10 Kapil CHAUDHARY / Brijesh YADAV 84 16
Round 1 132 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 21-12 / 21-15 Vikrant CHAWAT / Mohit TIWARI - 22
Round 1 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 23-21 / 19-21 / 21-14 Rodion ALIMOV / Evgenij DREMIN - 37
Round 1 41 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK W.O. MANDIRAJU Anilkumar Raju / Venkat Gaurav PRASAD 95 0
Round 2 27 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-18 / 21-12 SHIA Chun Kang / TAN Wee Gieen 69 31
Round 2 19 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-15 / 21-10 Shivam SHARMA / T. Hema Nagendra Babu - 27
Round 2 54 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-7 / 21-14 Denis GRACHEV / Pavel KOTSARENKO 131 23
Round 2 17 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 21-5 Utkarsh ARORA / SWARNARAJ BORA 154 26
Round 2 23 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 19-21 / 21-18 / 21-13 Krishna Prasad GARAGA / DHRUV KAPILA 117 55
Round 2 65 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 21-12 / 21-14 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 41 27
Round 2 11 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-10 / 21-17 Tinn ISRIYANET / Tanupat VIRIYANGKURA 373 25
Round 2 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 21-12 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 132 25
Quarter-final 19 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 15-21 / 21-19 / 21-17 OU Xuanyi / REN Xiangyu 27 60
Quarter-final 17 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 21-19 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 54 40
Quarter-final 23 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-19 / 21-17 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 65 32
Quarter-final 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-16 / 21-9 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 11 27
Semi-final 19 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 22-20 / 25-23 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 17 48
Semi-final 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 27-25 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 23 43
Final 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-11 / 22-20 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 19 38
MS (qual)
Round 1 134 Siril VERMA 24-22 / 21-18 Chirag SEN 189 45
Round 1 174 Bodhit JOSHI 21-5 / 21-8 Pavel KOTSARENKO 388 14
Round 1 150 Jia Wei TAN 22-20 / 21-11 Siddharth . 405 31
Round 1 138 Vicky Angga SAPUTRA 21-11 / 21-8 Hemanth M.GOWDA 315 26
Round 1 200 Pratul JOSHI 21-18 / 21-14 Abhyansh SINGH 452 35
Round 1 205 Kantawat LEELAVECHABUTR 5-1 Ret. Kartik JINDAL 156 2
Round 1 162 Harsheel DANI 21-10 / 21-7 Hardik MAKKAR 328 24
Round 1 197 Kevin Arokia WALTER W.O. Ansal YADAV 355 0
Round 2 134 Siril VERMA 21-16 / 21-13 Kevin Arokia WALTER 197 33
Round 2 150 Jia Wei TAN 21-18 / 13-21 / 21-18 Bodhit JOSHI 174 54
Round 2 138 Vicky Angga SAPUTRA 21-14 / 21-10 Pratul JOSHI 200 34
Round 2 162 Harsheel DANI 22-20 / 21-11 Kantawat LEELAVECHABUTR 205 37
MS
Round 1 57 Firman Abdul KHOLIK 21-13 / 21-8 Siddharath THAKUR 143 24
Round 1 52 PARUPALLI Kashyap 21-14 / 21-12 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 54 34
Round 1 46 Sitthikom THAMMASIN 21-13 / 21-15 Jia Wei TAN 150 34
Round 1 105 Milan LUDIK 21-19 / 8-21 / 21-18 Rahul Yadav CHITTABOINA 132 58
Round 1 28 SAI PRANEETH B. 21-12 / 21-10 Sergey SIRANT 73 27
Round 1 67 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-12 / 21-14 Siddharth PRATAP SINGH 118 28
Round 1 36 LU Guangzu 21-13 / 21-23 / 21-19 Shreyansh JAISWAL 102 63
Round 1 49 Subhankar DEY 21-15 / 21-13 Felix BURESTEDT 104 39
Round 1 162 Harsheel DANI 13-21 / 21-13 / 21-9 Ajay JAYARAM 51 40
Round 1 64 ZHOU Zeqi 17-21 / 21-15 / 21-15 Sourabh VERMA 50 66
Round 1 48 ZHAO Junpeng 20-22 / 25-23 / 21-13 Georges Julien PAUL 93 56
Round 1 16 Sameer VERMA 21-12 / 21-17 Siril VERMA 134 38
Round 1 75 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-11 / 21-15 Jonathan PERSSON 126 31
Round 1 138 Vicky Angga SAPUTRA 21-11 / 20-22 / 21-4 Kartikey GULSHAN KUMAR 125 57
Round 1 89 Mithun MANJUNATH 21-17 / 14-21 / 21-19 Panji Ahmad MAULANA 66 67
Round 1 100 Chico Aura DWI WARDOYO 21-14 / 21-7 PRANNOY H. S. 23 33
Round 2 52 PARUPALLI Kashyap 9-21 / 22-20 / 21-8 Firman Abdul KHOLIK 57 57
Round 2 46 Sitthikom THAMMASIN 21-7 / 21-9 Milan LUDIK 105 30
Round 2 28 SAI PRANEETH B. 21-12 / 21-10 Shesar Hiren RHUSTAVITO 67 29
Round 2 36 LU Guangzu 21-13 / 21-10 Subhankar DEY 49 39
Round 2 64 ZHOU Zeqi 21-14 / 22-20 Harsheel DANI 162 40
Round 2 16 Sameer VERMA 22-20 / 21-17 ZHAO Junpeng 48 39
Round 2 138 Vicky Angga SAPUTRA 21-10 / 7-21 / 21-14 GURUSAIDUTT R. M. V. 75 51
Round 2 100 Chico Aura DWI WARDOYO 21-9 / 21-19 Mithun MANJUNATH 89 34
Quarter-final 46 Sitthikom THAMMASIN 21-16 / 21-19 PARUPALLI Kashyap 52 44
Quarter-final 36 LU Guangzu 21-10 / 19-21 / 21-14 SAI PRANEETH B. 28 58
Quarter-final 16 Sameer VERMA 21-18 / 16-21 / 21-11 ZHOU Zeqi 64 73
Quarter-final 100 Chico Aura DWI WARDOYO 21-17 / 21-19 Vicky Angga SAPUTRA 138 44
Semi-final 36 LU Guangzu 10-21 / 21-16 / 21-17 Sitthikom THAMMASIN 46 61
Semi-final 16 Sameer VERMA 21-13 / 17-21 / 21-8 Chico Aura DWI WARDOYO 100 57
Final 16 Sameer VERMA 16-21 / 21-19 / 21-14 LU Guangzu 36 70
WD (qual)
Round 1 - Varsha V BELAWADI / Leela Lakshmi RACHAPALLI 21-19 / 21-10 Deepali GUPTA / Pragya RAI 825 23
Round 1 667 Preethi KONADAM / Priya KONJENGBAM 21-11 / 21-17 D. Sudha Kalyani / Riya PILLAI - 25
Round 1 - Shruti MISHRA / SAMRIDDHI SINGH 21-5 / 21-10 Vanshika KAPILA / Poorvi SINGH - 18
Round 1 598 Deeksha CHOUDHARY / Mayuri YADAV 21-19 / 21-23 / 21-14 Pinky KARKI / Yania TARING 982 54
WD
Round 1 302 Shenan CHRISTIAN / Riya GAJJAR 3-5 Ret. Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 4
Round 1 80 Kuhoo GARG / Ningshi Block HAZARIKA 21-16 / 21-7 Deeksha CHOUDHARY / Mayuri YADAV 598 27
Round 1 27 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21-10 / 21-11 Ashna ROY / Sneha SANTHILAL - 20
Round 1 - Varsha V BELAWADI / Leela Lakshmi RACHAPALLI 19-21 / 21-17 / 21-14 Sanghamitra SAIKIA / Manali SINHA - 40
Round 1 25 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-8 / 21-19 Aparna BALAN / Sruthi K.P 74 34
Round 1 667 Preethi KONADAM / Priya KONJENGBAM 21-7 / 21-5 Anubha KAUSHIK / Kirti PRASAD - 19
Round 1 60 Tania Oktaviani KUSUMAH / Vania Arianti SUKOCO 21-12 / 8-21 / 22-20 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 30 53
Round 1 400 Anto AGNA / Prajakta SAWANT 21-9 / 21-11 Doha HANY / Hadia HOSNY 93 18
Round 1 76 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 21-12 / 21-12 Mahima AGGARWAL / Karishma WADKAR - 27
Round 1 - Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Virni PUTRI 19-21 / 21-14 / 21-15 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 161 67
Round 1 - Shruti MISHRA / SAMRIDDHI SINGH 21-7 / 18-21 / 21-14 KALPITA SAWANT / Akshaya WARANG - 42
Round 1 19 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-3 / 21-3 Dimpal HAZARIKA / Parssa NAQVI 378 16
Round 1 153 CHEN Lu / XU Ya 21-4 / 21-7 Rutaparna PANDA / Arathi Sara SUNIL 133 29
Round 1 49 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-11 / 21-10 Simran SINGHI / Ritika THAKER 122 31
Round 1 36 DONG Wenjing / FENG Xueying 21-8 / 21-8 Shehjar CHOWDHARY / Anusha GOEL 229 20
Round 1 13 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-7 / 21-6 APEKSHA NAYAK / Tapaswini SAMANTARAY - 22
Round 2 27 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21-11 / 21-14 Varsha V BELAWADI / Leela Lakshmi RACHAPALLI - 22
Round 2 25 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-14 / 21-13 Preethi KONADAM / Priya KONJENGBAM 667 25
Round 2 60 Tania Oktaviani KUSUMAH / Vania Arianti SUKOCO 21-11 / 21-13 Anto AGNA / Prajakta SAWANT 400 29
Round 2 76 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 16-21 / 21-15 / 21-18 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Virni PUTRI - 73
Round 2 19 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-7 / 21-5 Shruti MISHRA / SAMRIDDHI SINGH - 22
Round 2 153 CHEN Lu / XU Ya 21-15 / 24-26 / 21-19 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 49 72
Round 2 13 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-9 / 21-13 DONG Wenjing / FENG Xueying 36 29
Round 2 80 Kuhoo GARG / Ningshi Block HAZARIKA W.O. Shenan CHRISTIAN / Riya GAJJAR 302 0
Quarter-final 27 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21-6 / 21-14 Kuhoo GARG / Ningshi Block HAZARIKA 80 28
Quarter-final 25 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 19-21 / 21-8 / 21-18 Tania Oktaviani KUSUMAH / Vania Arianti SUKOCO 60 59
Quarter-final 19 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-15 / 21-15 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 76 42
Quarter-final 13 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-15 / 21-12 CHEN Lu / XU Ya 153 36
Semi-final 25 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-18 / 21-16 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 27 38
Semi-final 19 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 14-21 / 21-19 / 16-9 Ret. Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 13 58
Final 19 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-15 / 21-13 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 25 42
WS (qual)
Round 1 285 Amolika Singh SISODIYA 21-13 / 21-15 Kanika KANWAL 361 24
Round 1 268 Tanishq MAMILLA PALLI 21-18 / 21-10 Vaishnavi KAARI 364 29
Round 1 240 Ritika THAKER 21-14 / 21-16 Simran SINGHI 241 30
Round 1 192 Shruti MUNDADA 21-8 / 21-5 Shukla SHALINI SURYAKARAN - 19
WS
Round 1 232 Reshma KARTHIK 21-12 / 21-18 Mugdha AGREY 78 35
Round 1 88 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 21-19 / 21-19 Ksenia POLIKARPOVA 60 34
Round 1 41 LI Xuerui 21-13 / 21-10 SMIT TOSHNIWAL 225 28
Round 1 206 PARDESHI Shreyanshi 21-6 / 21-14 Hadia HOSNY 127 21
Round 1 27 HAN Yue 21-7 / 21-8 Shikha GAUTAM 151 23
Round 1 268 Tanishq MAMILLA PALLI 21-17 / 21-16 Rasika RAJE 110 31
Round 1 53 Dinar Dyah AYUSTINE 21-16 / 21-17 AAKARSHI KASHYAP 179 41
Round 1 109 Saili RANE 21-15 / 21-15 Doha HANY 145 22
Round 1 104 Riya MOOKERJEE 21-15 / 21-17 Ritika THAKER 240 29
Round 1 46 ZHANG Yiman 21-12 / 21-9 Vrushali GUMMADI 132 27
Round 1 62 Ruselli HARTAWAN 21-17 / 21-19 VAIDEHI CHOUDHARI 113 33
Round 1 183 Prashi JOSHI 3-6 Ret. Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 74 3
Round 1 192 Shruti MUNDADA 21-10 / 21-12 IRA SHARMA 171 27
Round 1 56 Rituparna DAS 21-19 / 18-21 / 21-10 Natalia PERMINOVA 84 48
Round 1 285 Amolika Singh SISODIYA 21-18 / 12-21 / 21-18 Anura PRABHUDESAI 118 45
Round 1 9 Saina NEHWAL 21-10 / 21-10 Kate FOO KUNE 68 30
Round 2 88 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 21-12 / 21-15 Reshma KARTHIK 232 23
Round 2 41 LI Xuerui 21-19 / 21-16 PARDESHI Shreyanshi 206 31
Round 2 27 HAN Yue 21-10 / 21-9 Tanishq MAMILLA PALLI 268 25
Round 2 53 Dinar Dyah AYUSTINE 21-14 / 21-6 Saili RANE 109 31
Round 2 46 ZHANG Yiman 21-12 / 21-8 Riya MOOKERJEE 104 25
Round 2 62 Ruselli HARTAWAN 21-16 / 21-18 Prashi JOSHI 183 32
Round 2 56 Rituparna DAS 21-11 / 21-15 Shruti MUNDADA 192 28
Round 2 9 Saina NEHWAL 21-14 / 21-9 Amolika Singh SISODIYA 285 25
Quarter-final 41 LI Xuerui 21-9 / 19-21 / 21-12 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 88 46
Quarter-final 27 HAN Yue 21-13 / 21-14 Dinar Dyah AYUSTINE 53 32
Quarter-final 62 Ruselli HARTAWAN 23-21 / 11-21 / 21-11 ZHANG Yiman 46 52
Quarter-final 9 Saina NEHWAL 21-19 / 21-14 Rituparna DAS 56 36
Semi-final 27 HAN Yue 21-15 / 19-21 / 21-9 LI Xuerui 41 50
Semi-final 9 Saina NEHWAL 12-21 / 21-7 / 21-6 Ruselli HARTAWAN 62 46
Final 27 HAN Yue 21-18 / 21-8 Saina NEHWAL 9 34
XD (qual)
Round 1 - Abhyansh SINGH / Shruti MISHRA 21-8 / 21-8 Saharsh MOHAN / Anushka YADAV - 18
Round 1 375 DHRUV KAPILA / JAKKAMPUDI Meghana 21-12 / 21-12 T. Hema Nagendra Babu / Ningshi Block HAZARIKA 616 24
Round 1 685 Krishna Prasad GARAGA / Rutaparna PANDA 21-16 / 21-12 SINGH Vinay Kumar / D. Sudha Kalyani - 22
XD
Round 1 169 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 21-14 / 21-11 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21 31
Round 1 28 LU Kai / CHEN Lu 21-7 / 21-4 Siddharth . / Sanghamitra SAIKIA - 20
Round 1 53 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-6 / 21-7 Anubhav SAXENA / Yania TARING - 16
Round 1 49 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 24-22 / 21-8 Ashith SURYA / Pranjal PRABHU CHIMULKAR 330 26
Round 1 35 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-10 / 21-9 DONG Weijie / DONG Wenjing - 23
Round 1 375 DHRUV KAPILA / JAKKAMPUDI Meghana 21-17 / 21-9 Sanyam SHUKLA / Prajakta SAWANT - 30
Round 1 - REDDY B. Sumeeth / Pooja DANDU 21-13 / 21-9 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 65 27
Round 1 44 Rohan KAPOOR / Kuhoo GARG 21-13 / 20-22 / 21-17 Denis GRACHEV / Ekaterina BOLOTOVA 102 61
Round 1 76 Shivam SHARMA / Poorvisha S RAM 21-11 / 21-15 Tushar SHARMA / Deeksha CHOUDHARY - 29
Round 1 27 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-10 / 21-10 Krishna Prasad GARAGA / Rutaparna PANDA 685 27
Round 1 31 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 21-14 / 21-16 Utkarsh ARORA / Karishma WADKAR 98 25
Round 1 166 M.R. ARJUN / MANEESHA K 21-10 / 21-9 Abhyansh SINGH / Shruti MISHRA - 23
Round 1 46 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-11 / 21-8 Himanshu TIWARI / Anamika KASHYAP - 20
Round 1 38 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-5 / 21-16 S. Sunjith (Jr) / Sruthi K.P 165 23
Round 1 169 OU Xuanyi / FENG Xueying 19-21 / 21-15 / 21-10 Vighnesh DEVLEKAR / Harika VELUDURTHI 94 38
Round 1 26 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-9 / 21-12 Gaurav DESWAL / Tapaswini SAMANTARAY - 21
Round 2 169 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 22-20 / 21-10 LU Kai / CHEN Lu 28 35
Round 2 53 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-11 / 21-11 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 49 22
Round 2 35 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-19 / 18-21 / 21-15 DHRUV KAPILA / JAKKAMPUDI Meghana 375 51
Round 2 - REDDY B. Sumeeth / Pooja DANDU 21-10 / 17-21 / 21-10 Rohan KAPOOR / Kuhoo GARG 44 43
Round 2 27 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 12-21 / 21-14 / 21-15 Shivam SHARMA / Poorvisha S RAM 76 44
Round 2 31 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 21-7 / 21-16 M.R. ARJUN / MANEESHA K 166 26
Round 2 38 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-14 / 21-17 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 46 28
Round 2 169 OU Xuanyi / FENG Xueying 16-21 / 21-17 / 21-19 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 26 46
Quarter-final 53 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 19-21 / 21-18 / 21-12 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 169 50
Quarter-final 35 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-18 / 16-21 / 21-19 REDDY B. Sumeeth / Pooja DANDU - 51
Quarter-final 27 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 20-22 / 21-17 / 21-11 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 31 56
Quarter-final 169 OU Xuanyi / FENG Xueying 21-16 / 21-12 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 38 28
Semi-final 35 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 7-21 / 21-13 / 21-14 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 53 39
Semi-final 169 OU Xuanyi / FENG Xueying 21-12 / 18-21 / 21-19 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 27 56
Final 169 OU Xuanyi / FENG Xueying 22-20 / 21-10 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 35 33

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 63 5 17.2% 2233 77 00:31:12 2.47 1 3.5%
MS 31 76 14 45.2% 2672 86.19 00:45:50 1.88 6 19.4%
WD 28 63 7 25.0% 2101 75.04 00:35:04 2.14 3 10.7%
WS 30 66 6 20.0% 2277 75.9 00:33:00 2.3 0 0.0%
XD 31 73 11 35.5% 2515 81.13 00:33:48 2.4 1 3.2%
Total 149 341 43 28.9% 11798 79.18 00:35:53 2.21 11 7.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 9 3 75.0%
China 34 13 72.3%
Indonesia 38 15 71.7%
Korea 2 1 66.7%
Denmark 3 2 60.0%
Thailand 7 6 53.8%
Czech Republic 1 1 50.0%
Russia 9 10 47.4%
India 76 117 39.4%
Australia 0 1 0.0%
Germany 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%
Sweden 0 1 0.0%
Japan 0 2 0.0%
Mauritius 0 2 0.0%
Egypt 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 WANG Tzu Wei Sourabh VERMA 21-15 / 21-17
2018 Sameer VERMA LU Guangzu 16-21 / 21-19 / 21-14
2017 Sameer VERMA SAI PRANEETH B. 21-19 / 21-16
2016 KIDAMBI Srikanth HUANG Yuxiang 21-13 / 14-21 / 21-14
2015 PARUPALLI Kashyap KIDAMBI Srikanth 23-21 / 23-21
2014 XUE Song KIDAMBI Srikanth 16-21 / 21-19 / 21-13
2012 PARUPALLI Kashyap Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-19 / 14-21 / 21-17
2011 Taufik HIDAYAT Sourabh VERMA 21-15 / 21-18
2010 Dionysius Hayom RUMBAKA Suppanyu AVIHINGSANON 14-21 / 21-15 / 21-12
2009 Chetan ANAND Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 19-21 / 21-16