All England  

Tournament Name: YONEX All England Open
Tournament Dates: 08/03/2016-13/03/2016
Location: England, Birmingham
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA
MS LIN Dan TIAN Houwei
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI TANG Yuanting / YU Yang (F)
WS Nozomi OKUHARA WANG Shixian
XD Praveen JORDAN / Debby SUSANTO Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 54 Bastian KERSAUDY / Gaetan MITTELHEISSER 21-16 / 21-14 Peter MILLS / Sean VENDY - 31
Round 1 128 Christopher COLES / Adam HALL 21-9 / 21-10 Vineeth MANUEL / S. Sanjeeth 140 24
Round 1 61 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-18 / 21-13 Oliver BACZALA / Gregory MAIRS 385 29
Round 1 84 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER 21-16 / 19-21 / 21-10 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 58 57
Round 2 48 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 21-18 / 19-21 / 21-19 Christopher COLES / Adam HALL 128 63
Round 2 61 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 20-22 / 21-13 / 21-19 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 47 47
MD
Round 1 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-17 / 20-22 / 21-18 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 18 87
Round 1 55 LIU Cheng / LU Kai 21-18 / 22-20 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER 84 39
Round 1 6 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-12 / 21-18 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 30 32
Round 1 24 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-19 / 21-14 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 23 40
Round 1 54 Bastian KERSAUDY / Gaetan MITTELHEISSER 21-16 / 21-15 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 35 30
Round 1 10 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-13 / 21-13 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 27 32
Round 1 9 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-11 / 21-14 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 39 29
Round 1 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-17 / 21-14 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 48 34
Round 1 11 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 24-22 / 21-13 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 15 37
Round 1 7 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-10 / 22-20 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 61 35
Round 1 8 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-10 / 14-21 / 21-9 WANG Yilyu / ZHANG Wen 19 44
Round 1 4 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-14 / 19-21 / 21-17 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 14 52
Round 1 16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 16-21 / 21-13 / 21-9 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 32 36
Round 1 5 CHAI Biao / HONG Wei 21-19 / 21-14 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 31 39
Round 1 17 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 16-21 / 21-13 / 21-15 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 20 54
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 20-22 / 21-16 / 21-13 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 25 54
Round 2 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 23-25 / 22-20 / 21-17 LIU Cheng / LU Kai 55 99
Round 2 24 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 14-21 / 21-15 / 21-16 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 6 65
Round 2 10 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-12 / 21-17 Bastian KERSAUDY / Gaetan MITTELHEISSER 54 32
Round 2 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-19 / 21-15 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 9 40
Round 2 7 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 14-21 / 21-15 / 21-14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 11 61
Round 2 4 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-18 / 15-21 / 21-17 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 8 60
Round 2 16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 17-21 / 24-22 / 23-21 CHAI Biao / HONG Wei 5 73
Round 2 17 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-15 / 15-21 / 21-17 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 49
Quarter-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-17 / 21-11 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 24 58
Quarter-final 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-17 / 19-21 / 21-17 LIU Xiaolong / QIU Zihan 10 65
Quarter-final 7 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-19 / 21-12 FU Haifeng / ZHANG Nan 4 41
Quarter-final 16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-19 / 22-20 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 17 49
Semi-final 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 14-21 / 21-17 / 21-15 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 1 68
Semi-final 7 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-13 / 21-15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 16 43
Final 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-23 / 21-18 / 21-16 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 7 71
MS (qual)
Round 1 46 CHONG Wei Feng 21-11 / 22-24 / 21-17 Joachim PERSSON 89 56
Round 1 44 Kenta NISHIMOTO 24-22 / 21-13 Thomas ROUXEL 67 48
Round 1 36 Brice LEVERDEZ 21-15 / 21-17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 34 37
Round 1 38 Pablo ABIAN 10-21 / 21-12 / 21-17 WANG Tzu Wei 53 57
Round 1 47 Vladimir MALKOV 21-12 / 16-21 / 21-17 Henri HURSKAINEN 68 63
Round 1 42 Sameer VERMA 21-17 / 21-13 Anthony Sinisuka GINTING 32 37
Round 1 35 Jonatan CHRISTIE 21-7 / 21-10 Ryan Jing QUEK 1174 26
Round 1 31 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-14 / 21-14 Kenichi TAGO 63 32
Round 2 44 Kenta NISHIMOTO 21-10 / 21-17 CHONG Wei Feng 46 41
Round 2 36 Brice LEVERDEZ 14-21 / 21-16 / 21-12 Pablo ABIAN 38 61
Round 2 42 Sameer VERMA 21-16 / 21-11 Vladimir MALKOV 47 35
Round 2 35 Jonatan CHRISTIE 21-12 / 21-17 Ihsan Maulana MUSTOFA 31 37
MS
Round 1 1 CHEN Long 21-18 / 21-12 Kenta NISHIMOTO 44 54
Round 1 30 XUE Song 22-20 / 21-15 PRANNOY H. S. 24 46
Round 1 6 Viktor AXELSEN 14-21 / 22-20 / 22-20 Brice LEVERDEZ 36 62
Round 1 13 SON Wan Ho 21-11 / 11-21 / 21-18 Takuma UEDA 33 78
Round 1 5 Jan O JORGENSEN 21-14 / 21-14 HSU Jen Hao 23 42
Round 1 16 NG Ka Long Angus 21-18 / 19-21 / 21-19 Ajay JAYARAM 21 61
Round 1 4 LIN Dan 21-17 / 21-17 LEE Dong Keun 22 58
Round 1 20 Sho SASAKI 21-11 / 21-18 WEI Nan 15 38
Round 1 42 Sameer VERMA 21-10 / 21-14 HU Yun 12 29
Round 1 8 TIAN Houwei 14-21 / 21-19 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 29 72
Round 1 10 KIDAMBI Srikanth 21-17 / 21-12 Rajiv OUSEPH 18 38
Round 1 3 Kento MOMOTA 19-21 / 21-18 / 21-13 Jonatan CHRISTIE 35 77
Round 1 19 Marc ZWIEBLER 21-10 / 21-11 Boonsak PONSANA 25 31
Round 1 9 Tommy SUGIARTO 21-14 / 21-14 CHOU Tien Chen 7 39
Round 1 26 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-15 / 17-21 / 21-10 WANG Zhengming 11 62
Round 1 37 SAI PRANEETH B. 24-22 / 22-20 LEE Chong Wei 2 50
Round 2 30 XUE Song 21-19 / 21-17 CHEN Long 1 49
Round 2 6 Viktor AXELSEN 21-19 / 22-24 / 21-12 SON Wan Ho 13 77
Round 2 5 Jan O JORGENSEN 21-13 / 21-16 NG Ka Long Angus 16 35
Round 2 4 LIN Dan 20-22 / 21-6 / 21-8 Sho SASAKI 20 64
Round 2 8 TIAN Houwei 10-21 / 21-12 / 21-19 Sameer VERMA 42 67
Round 2 3 Kento MOMOTA 21-10 / 21-13 KIDAMBI Srikanth 10 40
Round 2 19 Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-16 Tommy SUGIARTO 9 39
Round 2 26 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 12-21 / 21-11 / 21-16 SAI PRANEETH B. 37 64
Quarter-final 30 XUE Song 21-19 / 23-25 / 21-11 Viktor AXELSEN 6 73
Quarter-final 4 LIN Dan 10-21 / 21-9 / 21-15 Jan O JORGENSEN 5 67
Quarter-final 8 TIAN Houwei 19-21 / 21-15 / 21-16 Kento MOMOTA 3 80
Quarter-final 26 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-15 / 13-21 / 22-20 Marc ZWIEBLER 19 69
Semi-final 4 LIN Dan 18-21 / 21-15 / 21-9 XUE Song 30 82
Semi-final 8 TIAN Houwei 15-21 / 21-14 / 21-14 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 26 75
Final 4 LIN Dan 21-9 / 21-10 TIAN Houwei 8 45
WD (qual)
Round 1 103 CHEN Hsiao Huan / HUANG Mei Ching 21-9 / 21-10 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 151 24
Round 1 95 Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 21-17 / 21-18 Jennifer KARNOTT / Franziska VOLKMANN 201 32
WD
Round 1 1 LUO Ying / LUO Yu 21-16 / 13-21 / 21-18 EOM Hye Won / KIM Ha Na 68 72
Round 1 34 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-13 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 40 39
Round 1 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-14 / 21-10 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 43 31
Round 1 8 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 22-20 / 14-21 / 21-12 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 15 69
Round 1 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-11 CHEN Hsiao Huan / HUANG Mei Ching 103 29
Round 1 25 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 21-12 / 21-18 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21 37
Round 1 5 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-10 / 21-16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 46 35
Round 1 19 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-9 Linda EFLER / Lara KAEPPLEIN 83 33
Round 1 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-6 / 21-10 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 193 24
Round 1 31 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-23 / 21-18 / 21-15 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 18 68
Round 1 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-12 Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 95 26
Round 1 35 Samantha BARNING / Iris TABELING 26-24 / 21-17 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 14 36
Round 1 11 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-19 / 21-19 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 69 37
Round 1 12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-10 / 21-12 Heather OLVER / Lauren SMITH 29 44
Round 1 10 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-18 / 23-21 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 2 70
Round 1 62 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI W.O. Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 27 0
Round 2 1 LUO Ying / LUO Yu 21-15 / 21-17 CHEN Qingchen / JIA Yifan 34 51
Round 2 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-9 / 21-16 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 8 45
Round 2 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-12 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 25 36
Round 2 5 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 24-22 / 23-21 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 19 51
Round 2 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-19 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 62 40
Round 2 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-15 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 31 42
Round 2 11 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-6 / 21-16 Samantha BARNING / Iris TABELING 35 31
Round 2 10 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 10-21 / 21-15 / 21-17 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 12 102
Quarter-final 1 LUO Ying / LUO Yu 21-19 / 9-21 / 21-13 CHANG Ye Na / LEE So Hee 7 80
Quarter-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-6 / 13-21 / 21-15 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 5 76
Quarter-final 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 18-21 / 21-15 / 21-12 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 6 66
Quarter-final 11 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-15 / 21-7 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 10 53
Semi-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-9 LUO Ying / LUO Yu 1 45
Semi-final 11 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-19 / 9-21 / 21-14 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 4 65
Final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-12 TANG Yuanting / YU Yang (F) 11 47
WS (qual)
Round 1 127 CHEN Hsiao Huan 21-18 / 21-12 Fontaine Mica WRIGHT 87 31
Round 1 36 Olga KONON 21-18 / 21-9 Kate FOO KUNE 69 28
Round 1 56 Ksenia POLIKARPOVA 21-7 / 21-10 Nadia FANKHAUSER 232 24
Round 1 25 HE Bingjiao 21-19 / 21-15 Lyddia Yi Yu CHEAH 146 30
Round 1 41 Kristina GAVNHOLT 21-14 / 21-9 Hadia HOSNY 85 23
Round 2 38 Beiwen ZHANG 21-13 / 21-14 CHEN Hsiao Huan 127 23
Round 2 36 Olga KONON 21-18 / 21-15 Kati TOLMOFF 79 30
Round 2 25 HE Bingjiao 21-13 / 21-13 Ksenia POLIKARPOVA 56 28
Round 2 30 YIP Pui Yin 16-21 / 21-10 / 21-11 Kristina GAVNHOLT 41 44
WS
Round 1 1 Carolina MARIN 25-23 / 20-22 / 21-15 BAE Yeon Ju 15 88
Round 1 20 Maria Febe KUSUMASTUTI 21-19 / 21-14 Karin SCHNAASE 26 45
Round 1 4 Ratchanok INTANON 21-17 / 21-16 SUN Yu 10 46
Round 1 11 Akane YAMAGUCHI 21-17 / 21-17 Kirsty GILMOUR 19 37
Round 1 6 WANG Yihan 21-13 / 21-18 CHEUNG Ngan Yi 27 35
Round 1 25 HE Bingjiao 18-21 / 21-10 / 21-10 PAI Yu Po 23 50
Round 1 8 Nozomi OKUHARA 21-13 / 21-15 Nitchaon JINDAPOL 28 38
Round 1 24 Lindaweni FANETRI 21-11 / 21-18 TEE Jing Yi 34 40
Round 1 38 Beiwen ZHANG 21-14 / 21-19 Minatsu MITANI 18 35
Round 1 5 WANG Shixian 21-12 / 21-12 Line HĂžjmark KJAERSFELDT 29 35
Round 1 21 Porntip BURANAPRASERTSUK 18-21 / 21-17 / 21-12 PUSARLA V. Sindhu 12 58
Round 1 2 LI Xuerui 21-12 / 21-16 HSU Ya Ching 32 35
Round 1 9 TAI Tzu Ying 22-20 / 21-16 Sayaka SATO 13 39
Round 1 7 SUNG Ji Hyun 21-9 / 21-8 YIP Pui Yin 30 31
Round 1 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-8 / 21-9 Olga KONON 36 25
Round 1 3 Saina NEHWAL 21-17 / 21-12 Michelle LI 16 43
Round 2 1 Carolina MARIN 21-17 / 21-7 Maria Febe KUSUMASTUTI 20 35
Round 2 4 Ratchanok INTANON 21-9 / 21-13 Akane YAMAGUCHI 11 34
Round 2 6 WANG Yihan 21-18 / 23-21 HE Bingjiao 25 44
Round 2 8 Nozomi OKUHARA 21-11 / 21-10 Lindaweni FANETRI 24 34
Round 2 5 WANG Shixian 21-16 / 21-11 Beiwen ZHANG 38 36
Round 2 2 LI Xuerui 27-25 / 21-13 Porntip BURANAPRASERTSUK 21 46
Round 2 9 TAI Tzu Ying 21-13 / 23-21 SUNG Ji Hyun 7 42
Round 2 3 Saina NEHWAL 21-16 / 21-9 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 41
Quarter-final 1 Carolina MARIN 21-17 / 21-19 Ratchanok INTANON 4 55
Quarter-final 8 Nozomi OKUHARA 21-9 / 21-13 WANG Yihan 6 43
Quarter-final 5 WANG Shixian 16-21 / 21-18 / 21-17 LI Xuerui 2 76
Quarter-final 9 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-16 Saina NEHWAL 3 40
Semi-final 8 Nozomi OKUHARA 11-21 / 21-16 / 21-14 Carolina MARIN 1 72
Semi-final 5 WANG Shixian 21-23 / 21-12 / 21-15 TAI Tzu Ying 9 71
Final 8 Nozomi OKUHARA 21-11 / 16-21 / 21-19 WANG Shixian 5 99
XD (qual)
Round 1 102 Ben LANE / Jessica PUGH 21-17 / 21-9 Raphael BECK / Jennifer KARNOTT 228 29
Round 1 48 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-12 / 21-13 Matthew NOTTINGHAM / Emily WESTWOOD 63 27
Round 1 56 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-18 / 21-17 Oliver BACZALA / Victoria WILLIAMS 642 29
Round 1 1045 LEE Yang / HSIEH Pei Chen 21-14 / 21-12 Peter KAESBAUER / Franziska VOLKMANN 80 28
Round 1 76 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 21-12 / 21-17 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 52 40
Round 1 69 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-13 / 21-13 Ryan Jing QUEK / Meera SIVAKUMARAN 335 23
Round 2 65 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-17 Ben LANE / Jessica PUGH 102 27
Round 2 48 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-16 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 56 30
Round 2 1045 LEE Yang / HSIEH Pei Chen 21-10 / 15-21 / 21-15 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 76 45
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-17 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 12 40
Round 1 35 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 21-13 / 21-14 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 48 31
Round 1 5 XU Chen / MA Jin 21-15 / 21-10 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 26 29
Round 1 65 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-13 LEE Jhe-Huei / WU Ti Jung 351 23
Round 1 3 LIU Cheng / BAO Yixin 21-9 / 21-13 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 24 30
Round 1 10 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-15 / 19-21 / 21-12 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 9 58
Round 1 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-14 / 21-17 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 27 29
Round 1 23 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-19 / 21-12 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 69 34
Round 1 11 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 19-21 / 21-16 / 21-15 Jacco ARENDS / Selena PIEK 14 50
Round 1 6 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-18 LEE Yong Dae / LEE So Hee 43 43
Round 1 - WANG Yilyu / TANG Jinhua 19-21 / 21-18 / 21-11 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 15 61
Round 1 4 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 16-21 / 21-17 / 22-20 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 13 58
Round 1 28 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 21-18 / 21-15 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 22 37
Round 1 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 24-22 / 21-12 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 19 35
Round 1 17 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 14-21 / 21-17 / 21-15 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 39 61
Round 1 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 21-16 LEE Yang / HSIEH Pei Chen 1045 30
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-14 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 35 34
Round 2 5 XU Chen / MA Jin 21-14 / 22-20 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 65 38
Round 2 3 LIU Cheng / BAO Yixin 21-19 / 21-19 LU Kai / HUANG Yaqiong 10 39
Round 2 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 13-21 / 21-14 / 21-18 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 23 57
Round 2 6 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-18 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 11 46
Round 2 - WANG Yilyu / TANG Jinhua 9-21 / 21-5 / 21-10 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 4 41
Round 2 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-12 / 21-16 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 28 32
Round 2 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-17 / 21-18 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 17 36
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-13 XU Chen / MA Jin 5 43
Quarter-final 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-14 / 23-21 LIU Cheng / BAO Yixin 3 40
Quarter-final 6 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 25-23 / 21-17 WANG Yilyu / TANG Jinhua - 54
Quarter-final 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-18 / 21-16 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 2 40
Semi-final 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-19 / 21-16 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 47
Semi-final 6 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 22-20 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 7 42
Final 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-12 / 21-17 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 6 43
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 77 15 48.4% 2866 92.45 00:49:56 1.85 9 29.0%
MS 31 78 16 51.6% 2816 90.84 00:56:52 1.6 16 51.6%
WD 30 68 8 26.7% 2403 80.1 00:49:20 1.62 9 30.0%
WS 31 69 7 22.6% 2487 80.23 00:46:43 1.72 5 16.1%
XD 31 69 7 22.6% 2533 81.71 00:41:19 1.98 2 6.5%
Total 154 361 53 34.4% 13105 85.1 00:48:50 1.74 41 26.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Russia 6 2 75.0%
China 50 24 67.6%
Spain 4 2 66.7%
U.S.A. 2 1 66.7%
Japan 24 14 63.2%
Denmark 15 11 57.7%
Indonesia 17 16 51.5%
France 4 4 50.0%
Czech Republic 1 1 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Korea 16 17 48.5%
Malaysia 6 8 42.9%
Germany 10 14 41.7%
India 7 10 41.2%
Thailand 8 12 40.0%
Netherlands 2 3 40.0%
England 10 17 37.0%
Chinese Taipei 7 17 29.2%
Hong Kong 2 7 22.2%
Mauritius 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Egypt 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%
Switzerland 0 2 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Lakshya SEN 21-10 / 21-15
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7
1988 Ib FREDERIKSEN Morten FROST HANSEN 8-15 / 15-7 / 15-10