New Zealand Open  

Tournament Name: SKYCITY New Zealand Badminton Open 2013
Tournament Dates: 10/04/2013-14/04/2013
Location: New Zealand, Auckland
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO LI Junhui / LIU Yuchen
MS Riichi TAKESHITA XUE Song
WD OU Dongni / TANG Yuanting Vivian HOO / WOON Khe Wei
WS DENG Joy Xuan Akane YAMAGUCHI
XD Praveen JORDAN / Vita MARISSA Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Winson NEO / Vi Hen TAN 21-13 / 21-8 Thomas ELLIS / Daniel HILLIER - 14
Round 1 291 HUANG Kaixiang / TAO Jianqi 21-12 / 21-17 Shinan LIU / Tran Hoang PHAM 436 23
Round 1 - Jonathan CURTIN / Jie YANG 21-17 / 21-18 Jacob MORGON / Elliot PIKE - 20
Round 1 489 Keiichiro MATSUI / Koshun MIURA 21-12 / 21-8 Dylan HENTON / Brent MILLER - 16
Round 1 1103 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 21-15 / 21-11 Rhys HOPKIN / Gerard Stephen HOULAHAN - 19
Round 1 - IAN WONG Jien Sern / Kean Kok NG 21-9 / 21-13 Daniel Steven BECKERLEG / Shyam PURUSHOTHMAN 874 17
Round 1 - Daniel Yin-Hai LEE / Dylan SOEDJASA 21-18 / 21-15 Pit Seng LOW / Nathan TANG - 21
Round 1 - Kerwyn LEE / Maika PHILLIPS 19-21 / 21-14 / 21-14 Valens SULAIMAN / Niccolo TAGLE - 26
Round 2 291 HUANG Kaixiang / TAO Jianqi 21-15 / 21-8 Winson NEO / Vi Hen TAN - 19
Round 2 489 Keiichiro MATSUI / Koshun MIURA 21-11 / 21-15 Jonathan CURTIN / Jie YANG - 18
Round 2 1103 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 21-14 / 18-21 / 21-18 IAN WONG Jien Sern / Kean Kok NG - 38
Round 2 - Kerwyn LEE / Maika PHILLIPS 21-19 / 17-21 / 22-20 Daniel Yin-Hai LEE / Dylan SOEDJASA - 32
MD
Round 1 12 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-12 / 21-15 HUANG Kaixiang / TAO Jianqi 291 22
Round 1 84 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-6 / 21-18 Kerwyn LEE / Maika PHILLIPS - 17
Round 1 40 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 21-10 / 21-6 Kevin DENNERLY-MINTURN / Oliver LEYDON-DAVIS 79 24
Round 1 436 Andrei ADISTIA / Marcus Fernaldi GIDEON 21-17 / 21-11 Robert BATTY / Burty James MOLIA 413 22
Round 1 17 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-16 / 21-13 CHENG Po Wei / LIN Yu Hsien 436 23
Round 1 71 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 21-14 / 21-7 Wannawat AMPUNSUWAN / Wasapon UTTAMANG 159 25
Round 1 26 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 21-15 / 21-18 LI Gen / LIU Cheng 100 29
Round 1 489 Keiichiro MATSUI / Koshun MIURA 21-15 / 21-10 Samuel HO / Riga OUD 413 19
Round 1 58 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 20-22 / 21-19 / 21-11 Raymond TAM / Glenn WARFE 291 41
Round 1 179 KIM Dae Eun / SHIN Baek Cheol 21-13 / 21-8 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 1103 20
Round 1 - HSU Jen Hao / Chia-Hsin WAN 21-13 / 21-19 Guang Yik BONG / Kein Hiung CHONG 408 23
Round 1 83 Berry ANGRIAWAN / Yohanes Rendy SUGIARTO 21-17 / 21-17 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 18 35
Round 1 272 Chun Wei CHIU / TIEN Jen Chieh 21-4 / 21-5 Brock MATHESON / Asher RICHARDSON 392 14
Round 1 22 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA 21-8 / 21-5 Jonas CHRISTENSEN / Marius MYHRE 93 17
Round 1 253 LI Junhui / LIU Yuchen 21-14 / 21-16 CHEN Chung Jen / LIN Yu Lang 291 26
Round 1 15 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-15 / 21-13 LIN Yen Jui / WANG Chih Hao 183 26
Round 2 12 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-18 / 21-17 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 84 24
Round 2 40 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 21-18 / 14-21 / 21-12 Andrei ADISTIA / Marcus Fernaldi GIDEON 436 44
Round 2 71 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 20-22 / 21-15 / 21-17 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 17 52
Round 2 26 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 21-16 / 21-18 Keiichiro MATSUI / Koshun MIURA 489 30
Round 2 58 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 21-19 / 17-21 / 21-16 KIM Dae Eun / SHIN Baek Cheol 179 45
Round 2 83 Berry ANGRIAWAN / Yohanes Rendy SUGIARTO 21-10 / 21-14 HSU Jen Hao / Chia-Hsin WAN - 18
Round 2 272 Chun Wei CHIU / TIEN Jen Chieh 20-22 / 21-15 / 21-12 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA 22 50
Round 2 253 LI Junhui / LIU Yuchen 21-16 / 17-21 / 21-16 LIM Khim Wah / GOH V Shem 15 52
Quarter-final 12 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-19 / 21-19 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 40 29
Quarter-final 71 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 21-17 / 21-15 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 26 31
Quarter-final 83 Berry ANGRIAWAN / Yohanes Rendy SUGIARTO 8-21 / 21-15 / 21-16 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 58 38
Quarter-final 253 LI Junhui / LIU Yuchen 21-10 / 21-11 Chun Wei CHIU / TIEN Jen Chieh 272 21
Semi-final 12 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-15 / 21-11 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 71 21
Semi-final 253 LI Junhui / LIU Yuchen 21-14 / 17-21 / 21-16 Berry ANGRIAWAN / Yohanes Rendy SUGIARTO 83 45
Final 12 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-6 / 22-20 LI Junhui / LIU Yuchen 253 27
MS (qual)
Round 1 - Elliot PIKE 21-12 / 16-21 / 21-10 Tze Wei SNEAH - 37
Round 1 1207 Dylan SOEDJASA 21-12 / 21-14 Riga OUD - 21
Round 1 752 JONG SOO HWANG 21-10 / 21-9 Daniel Yin-Hai LEE - 20
Round 1 - IAN WONG Jien Sern 21-12 / 21-5 Gerard Stephen HOULAHAN - 17
Round 1 - Niccolo TAGLE 21-19 / 17-21 / 21-16 Daniel HILLIER - 34
Round 1 - Kirtesh DHINDHWAL 21-10 / 21-7 Rhys HOPKIN - 18
Round 1 - Chee Foong LIM 21-18 / 21-17 Nicholas KAM 1593 28
Round 1 216 XUE Song 21-11 / 21-10 Dhanny OUD - 19
Round 1 997 Vi Hen TAN 21-16 / 21-15 Valens SULAIMAN 1207 22
Round 1 1207 Venkata Surya Rao TEEGALA 21-18 / 3-21 / 22-20 Jordan MCMAHON 1207 35
Round 1 344 Kenta NISHIMOTO 21-10 / 21-4 Daxxon VONG 1207 17
Round 1 1207 Brent MILLER 21-16 / 21-12 Jacob MORGON - 22
Round 1 752 Chance CHENG 21-5 / 21-6 Daniel Steven BECKERLEG - 12
Round 2 752 JONG SOO HWANG 21-11 / 21-9 Dylan SOEDJASA 1207 21
Round 2 - IAN WONG Jien Sern 21-13 / 21-8 Kai Yi LIM 1207 17
Round 2 - Kirtesh DHINDHWAL 21-19 / 21-10 Niccolo TAGLE - 24
Round 2 216 XUE Song 21-4 / 21-4 Chee Foong LIM - 18
Round 2 997 Vi Hen TAN 21-8 / 21-9 Venkata Surya Rao TEEGALA 1207 17
Round 2 344 Kenta NISHIMOTO 21-11 / 21-8 Brent MILLER 1207 20
MS
Round 1 22 Simon SANTOSO 21-17 / 21-15 LIN Yu Hsien 130 34
Round 1 175 Arif RAMADHAN 21-13 / 21-7 Brock MATHESON 588 19
Round 1 100 Chetan ANAND 21-10 / 21-16 Asher RICHARDSON 580 23
Round 1 168 Parinyawat THONGNUAM 20-22 / 21-19 / 21-15 KHRISHNAN Yogendran 201 65
Round 1 249 James EUNSON 21-16 / 21-14 Jonathan CURTIN 1207 22
Round 1 87 LEE Dong Keun 21-15 / 21-13 Kenta NISHIMOTO 344 42
Round 1 77 Riyanto SUBAGJA 21-11 / 21-10 Nathan TANG 378 23
Round 1 151 Evert SUKAMTA 21-18 / 21-9 Samuel HO 851 27
Round 1 30 Ajay JAYARAM 21-5 / 22-20 Winson NEO 376 27
Round 1 127 Marius MYHRE 21-9 / 21-10 Kent PALMER 975 21
Round 1 106 HONG Ji Hoon 21-9 / 21-9 Howard CHOU 851 21
Round 1 386 Guang Yik BONG 21-5 / 21-7 Pit Seng LOW 1133 21
Round 1 65 Wisnu Yuli PRASETYO 21-18 / 21-23 / 21-16 Kwong Beng CHAN 126 66
Round 1 752 JONG SOO HWANG 21-14 / 21-18 QIAO Bin 83 47
Round 1 216 XUE Song 21-3 / 21-4 Vivian Joshua WASHINGTON 851 18
Round 1 320 Jonas CHRISTENSEN 21-12 / 21-18 Thomas ELLIS 395 26
Round 1 188 CHENG Po Wei 21-8 / 21-7 Dylan HENTON 1207 18
Round 1 113 Chia-Hsin WAN 21-11 / 21-15 Michael FOWKE 219 22
Round 1 47 Anand PAWAR 21-15 / 21-19 TIAN Houwei 120 39
Round 1 381 Kein Hiung CHONG 18-21 / 21-17 / 21-17 Adulrach NAMKUL 273 57
Round 1 90 Riichi TAKESHITA 21-16 / 21-9 Tjitte WEISTRA 281 28
Round 1 178 Beryno Jiann Tze WONG 21-14 / 21-15 Jie YANG 851 31
Round 1 36 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-15 / 21-7 Chance CHENG 752 28
Round 1 - Kirtesh DHINDHWAL 21-10 / 21-11 Tony FANG 851 20
Round 1 98 Arvind BHAT 21-9 / 21-13 Yu Fu LIM 474 26
Round 1 203 GUO Kai 21-10 / 21-11 Luke CHARLESWORTH 296 23
Round 1 46 Andre Kurniawan TEDJONO 21-10 / 21-15 Vi Hen TAN 997 26
Round 1 146 Jiann Shiarng CHIANG 21-6 / 21-10 Nicholas BONKOWSKY 473 16
Round 1 96 PARK Sung Min 21-10 / 21-14 Michael FARIMAN 278 26
Round 1 117 Beng Hong KUAN 21-16 / 21-19 Joe WU 129 34
Round 1 29 HSU Jen Hao 21-9 / 21-11 IAN WONG Jien Sern - 21
Round 1 727 Maika PHILLIPS W.O. Elliot PIKE - 0
Round 2 22 Simon SANTOSO 21-9 / 21-14 Arif RAMADHAN 175 33
Round 2 168 Parinyawat THONGNUAM 17-21 / 21-17 / 21-12 Chetan ANAND 100 56
Round 2 87 LEE Dong Keun 21-4 / 21-12 James EUNSON 249 23
Round 2 151 Evert SUKAMTA 22-20 / 21-23 / 21-18 Riyanto SUBAGJA 77 65
Round 2 30 Ajay JAYARAM 24-22 / 21-5 Marius MYHRE 127 26
Round 2 106 HONG Ji Hoon 21-12 / 21-11 Guang Yik BONG 386 31
Round 2 65 Wisnu Yuli PRASETYO 21-6 / 21-11 Maika PHILLIPS 727 18
Round 2 216 XUE Song 27-25 / 21-16 JONG SOO HWANG 752 48
Round 2 188 CHENG Po Wei 21-19 / 21-9 Jonas CHRISTENSEN 320 29
Round 2 113 Chia-Hsin WAN 21-16 / 21-14 Anand PAWAR 47 36
Round 2 90 Riichi TAKESHITA 21-10 / 21-8 Kein Hiung CHONG 381 28
Round 2 178 Beryno Jiann Tze WONG 21-18 / 13-21 / 21-19 GURUSAIDUTT R. M. V. 36 57
Round 2 98 Arvind BHAT 21-16 / 21-12 Kirtesh DHINDHWAL - 23
Round 2 46 Andre Kurniawan TEDJONO 22-20 / 21-19 GUO Kai 203 46
Round 2 96 PARK Sung Min 21-15 / 21-16 Jiann Shiarng CHIANG 146 34
Round 2 29 HSU Jen Hao 14-21 / 21-8 / 21-15 Beng Hong KUAN 117 49
Round 3 22 Simon SANTOSO 20-22 / 21-17 / 21-17 Parinyawat THONGNUAM 168 67
Round 3 87 LEE Dong Keun 17-21 / 21-16 / 21-11 Evert SUKAMTA 151 67
Round 3 30 Ajay JAYARAM 14-21 / 28-26 / 21-13 HONG Ji Hoon 106 69
Round 3 216 XUE Song 21-12 / 20-22 / 21-11 Wisnu Yuli PRASETYO 65 62
Round 3 113 Chia-Hsin WAN 21-18 / 21-18 CHENG Po Wei 188 28
Round 3 90 Riichi TAKESHITA 21-8 / 21-13 Beryno Jiann Tze WONG 178 27
Round 3 98 Arvind BHAT 21-19 / 21-10 Andre Kurniawan TEDJONO 46 41
Round 3 29 HSU Jen Hao 22-20 / 21-14 PARK Sung Min 96 55
Quarter-final 87 LEE Dong Keun 21-19 / 13-21 / 21-18 Simon SANTOSO 22 64
Quarter-final 216 XUE Song 21-12 / 15-10 Ret. Ajay JAYARAM 30 27
Quarter-final 90 Riichi TAKESHITA 13-21 / 21-14 / 21-15 Chia-Hsin WAN 113 53
Quarter-final 29 HSU Jen Hao 21-6 / 21-17 Arvind BHAT 98 39
Semi-final 216 XUE Song 21-16 / 16-21 / 21-15 LEE Dong Keun 87 74
Semi-final 90 Riichi TAKESHITA 23-21 / 21-7 HSU Jen Hao 29 42
Final 90 Riichi TAKESHITA 21-16 / 16-21 / 21-17 XUE Song 216 62
WD
Round 1 151 Yuki FUKUSHIMA / Reika KAKIIWA 21-4 / 21-5 Kaitlyn MCLEOD / Rayna PHILLIPS - 21
Round 1 173 Pacharapun CHOCHUWONG / Chanisa TEACHAVORASINSKUN 21-10 / 21-8 Susannah LEYDON-DAVIS / Emma RODGERS 110 23
Round 1 199 Jacqueline GUAN / Gronya SOMERVILLE 21-4 / 21-5 Marcia HO / Jasmin Chung Man NG - 17
Round 1 44 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 21-8 / 21-9 Magali BRAVO / Kelly STERN - 22
Round 1 50 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 15-21 / 21-19 / 21-19 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 372 67
Round 1 106 Anggia Shitta AWANDA / Greysia POLII 21-7 / 21-7 Alyse DERBY / Rebecca GODDARD - 17
Round 1 95 CHEN Qingchen / HUANG Dongping 21-12 / 21-11 Rodjana CHUTHABUNDITKUL / Chanida JULRATTANAMANEE 66 25
Round 1 254 CHENG Chi Ya / WU Ti Jung 21-6 / 21-7 Vinning MAK / Natasha SHARP 372 17
Round 1 75 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-14 / 21-18 Pacharakamol ARKORNSAKUL / Jongkolphan KITITHARAKUL 63 50
Round 1 47 WANG Rong / ZHANG Zhibo 21-8 / 21-11 Joy LAI / Grace NGIAM - 21
Round 1 372 OU Dongni / TANG Yuanting 21-9 / 21-13 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 45 34
Round 1 254 Ting XIAO / XIONG Rui 21-11 / 21-9 Amanda BROWN / Kritteka GREGORY 86 26
Round 1 34 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-14 / 21-11 Vee Vian CHONG / Renuga VEERAN - 31
Round 1 - Verdet KESSLER / Tara PILVEN 21-15 / 21-8 Anona PAK / Aviva PAK - 20
Round 1 28 Komala DEWI / Jenna GOZALI 21-12 / 21-9 Anna RANKIN / Madeleine STAPLETON 193 21
Round 2 19 Vivian HOO / WOON Khe Wei 15-21 / 21-17 / 21-18 Yuki FUKUSHIMA / Reika KAKIIWA 151 77
Round 2 199 Jacqueline GUAN / Gronya SOMERVILLE 21-16 / 21-19 Pacharapun CHOCHUWONG / Chanisa TEACHAVORASINSKUN 173 32
Round 2 50 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 21-19 / 21-9 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 44 31
Round 2 106 Anggia Shitta AWANDA / Greysia POLII 14-21 / 21-15 / 21-17 CHEN Qingchen / HUANG Dongping 95 52
Round 2 75 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-19 / 21-19 CHENG Chi Ya / WU Ti Jung 254 46
Round 2 372 OU Dongni / TANG Yuanting 21-10 / 22-20 WANG Rong / ZHANG Zhibo 47 40
Round 2 254 Ting XIAO / XIONG Rui 10-21 / 24-22 / 21-19 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 34 66
Round 2 28 Komala DEWI / Jenna GOZALI 21-10 / 21-12 Verdet KESSLER / Tara PILVEN - 23
Quarter-final 19 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-14 / 21-10 Jacqueline GUAN / Gronya SOMERVILLE 199 29
Quarter-final 50 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 21-11 / 15-21 / 21-11 Anggia Shitta AWANDA / Greysia POLII 106 42
Quarter-final 372 OU Dongni / TANG Yuanting 21-14 / 21-18 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 75 53
Quarter-final 254 Ting XIAO / XIONG Rui 21-17 / 21-18 Komala DEWI / Jenna GOZALI 28 40
Semi-final 19 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-19 / 15-21 / 21-17 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 50 59
Semi-final 372 OU Dongni / TANG Yuanting 21-4 / 21-4 Ting XIAO / XIONG Rui 254 25
Final 372 OU Dongni / TANG Yuanting 21-15 / 11-21 / 21-19 Vivian HOO / WOON Khe Wei 19 73
WS (qual)
Round 1 - Grace NGIAM 21-12 / 21-16 Alyse DERBY - 18
Round 1 677 Vinning MAK 21-13 / 21-18 Rayna PHILLIPS - 25
Round 1 855 Verdet KESSLER 21-13 / 21-8 Felicity LEYDON-DAVIS - 20
Round 2 - Grace NGIAM 21-13 / 21-15 Jasmin Chung Man NG - 18
Round 2 677 Vinning MAK 21-10 / 21-10 Marcia HO - 18
Round 2 855 Verdet KESSLER 21-12 / 21-18 Kaitlyn MCLEOD - 20
Round 2 855 Vicki COPELAND 21-12 / 21-17 Rebecca GODDARD - 23
WS
Round 1 17 PAI Hsiao Ma 21-12 / 25-23 Rawinda PRAJONGJAI 165 40
Round 1 855 Vicki COPELAND 18-21 / 21-17 / 21-17 Sarada JASTI 125 49
Round 1 84 YAO Xue 21-6 / 21-4 Magali BRAVO 535 15
Round 1 855 Verdet KESSLER 21-11 / 21-10 Kelly STERN 717 19
Round 1 61 Yeni ASMARANI 21-7 / 21-6 Rowena DEVATHASAN 717 14
Round 1 199 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 21-11 Tara PILVEN 159 30
Round 1 94 Renna SUWARNO 21-11 / 21-18 Alice WU 332 28
Round 1 353 Ayumi MINE 21-2 / 21-11 Anna RANKIN 137 25
Round 1 257 HUI Xirui 21-8 / 21-11 Joy LAI 717 19
Round 1 171 SUO Di 21-18 / 21-7 Maziyyah NADHIR 73 32
Round 1 109 Pornpawee CHOCHUWONG 21-8 / 21-12 Vinning MAK 677 23
Round 1 56 DENG Joy Xuan 21-5 / 21-3 Anona PAK 521 18
Round 1 187 Alisa SAPNITI 21-9 / 21-13 Joo Yiet LEE 468 23
Round 1 79 Millicent WIRANTO 21-14 / 21-12 Natasha SHARP 855 27
Round 1 415 KANG Hae Won 21-12 / 21-5 Grace NGIAM - 19
Round 1 36 Kaori IMABEPPU 21-12 / 21-15 CHENG Chi Ya 122 44
Round 2 17 PAI Hsiao Ma 21-11 / 21-5 Vicki COPELAND 855 26
Round 2 84 YAO Xue 21-10 / 21-9 Verdet KESSLER 855 23
Round 2 199 Akane YAMAGUCHI 21-13 / 21-18 Yeni ASMARANI 61 34
Round 2 353 Ayumi MINE 21-15 / 21-18 Renna SUWARNO 94 41
Round 2 171 SUO Di 21-15 / 21-13 HUI Xirui 257 32
Round 2 56 DENG Joy Xuan 21-10 / 21-14 Pornpawee CHOCHUWONG 109 31
Round 2 187 Alisa SAPNITI 21-15 / 18-21 / 21-17 Millicent WIRANTO 79 62
Round 2 415 KANG Hae Won 15-21 / 21-9 / 21-15 Kaori IMABEPPU 36 57
Quarter-final 84 YAO Xue 21-10 / 16-21 / 21-10 PAI Hsiao Ma 17 54
Quarter-final 199 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-19 Ayumi MINE 353 45
Quarter-final 56 DENG Joy Xuan 21-15 / 21-17 SUO Di 171 36
Quarter-final 415 KANG Hae Won 21-14 / 21-13 Alisa SAPNITI 187 27
Semi-final 199 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 14-21 / 21-18 YAO Xue 84 50
Semi-final 56 DENG Joy Xuan 21-15 / 18-21 / 21-18 KANG Hae Won 415 63
Final 56 DENG Joy Xuan 21-17 / 18-21 / 22-20 Akane YAMAGUCHI 199 68
XD (qual)
Round 1 310 LI Junhui / OU Dongni 21-14 / 21-6 Daniel Yin-Hai LEE / Rebecca GODDARD - 17
Round 1 - Matthew CHAU / Jacqueline GUAN 23-21 / 21-9 Dylan SOEDJASA / Vinning MAK - 21
Round 2 - Luke CHARLESWORTH / Vicki COPELAND 21-8 / 21-11 Chee Foong LIM / Jasmin Chung Man NG - 18
Round 2 310 LI Junhui / OU Dongni 21-17 / 21-18 TAO Jianqi / TANG Yuanting 310 32
Round 2 - Matthew CHAU / Jacqueline GUAN 21-12 / 21-12 Jacob MORGON / Rayna PHILLIPS - 18
Round 2 - Asher RICHARDSON / Felicity LEYDON-DAVIS 21-17 / 21-17 Elliot PIKE / Alyse DERBY - 19
XD
Round 1 12 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-17 / 16-21 / 21-12 LI Junhui / OU Dongni 310 47
Round 1 179 LIU Yuchen / HUANG Dongping 21-8 / 21-11 Kwong Beng CHAN / Millicent WIRANTO 1051 22
Round 1 119 Ross SMITH / Renuga VEERAN 17-21 / 21-14 / 21-15 LIN Yen Jui / PAI Hsiao Ma 466 37
Round 1 139 Wasapon UTTAMANG / Chanida JULRATTANAMANEE 21-9 / 21-12 Kevin DENNERLY-MINTURN / Kritteka GREGORY 143 21
Round 1 21 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 18-21 / 21-11 / 25-23 LU Chia Pin / CHENG Chi Ya 199 52
Round 1 - Luke CHARLESWORTH / Vicki COPELAND 21-18 / 21-17 Michael FOWKE / Emma RODGERS 466 27
Round 1 229 KIM Dae Eun / KIM So Yeong 21-11 / 21-7 Maika PHILLIPS / Anona PAK 418 21
Round 1 310 Marcus Fernaldi GIDEON / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 21-7 / 21-9 Asher RICHARDSON / Felicity LEYDON-DAVIS - 15
Round 1 179 HUANG Kaixiang / CHEN Qingchen 22-20 / 21-15 Wannawat AMPUNSUWAN / Rodjana CHUTHABUNDITKUL 128 27
Round 1 71 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 21-9 / 21-10 Brock MATHESON / Marcia HO - 14
Round 1 870 Raymond TAM / Gronya SOMERVILLE 21-10 / 21-8 Daniel HILLIER / Kaitlyn MCLEOD - 16
Round 1 37 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 21-13 / 21-12 Tom ARMSTRONG / Tracey HALLAM 188 25
Round 1 466 CHOOI Kah Ming / CHOW Mei Kuan 21-11 / 21-10 Kerwyn LEE / Natasha SHARP - 16
Round 1 93 CHEN Hung Ling / WU Ti Jung 21-13 / 21-12 Oliver LEYDON-DAVIS / Susannah LEYDON-DAVIS 210 26
Round 1 - Matthew CHAU / Jacqueline GUAN 21-19 / 26-28 / 21-11 James EUNSON / Madeleine STAPLETON 677 47
Round 1 15 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 21-11 / 21-14 Vountus Indra MAWAN / Sannatasah SANIRU 310 26
Round 2 12 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 19-21 / 21-8 / 21-17 LIU Yuchen / HUANG Dongping 179 52
Round 2 119 Ross SMITH / Renuga VEERAN 21-16 / 21-9 Wasapon UTTAMANG / Chanida JULRATTANAMANEE 139 21
Round 2 21 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 21-8 / 21-8 Luke CHARLESWORTH / Vicki COPELAND - 17
Round 2 229 KIM Dae Eun / KIM So Yeong 21-19 / 18-21 / 21-14 Marcus Fernaldi GIDEON / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 310 48
Round 2 71 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 21-23 / 21-15 / 21-14 HUANG Kaixiang / CHEN Qingchen 179 40
Round 2 37 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 21-7 / 21-12 Raymond TAM / Gronya SOMERVILLE 870 21
Round 2 93 CHEN Hung Ling / WU Ti Jung 21-14 / 21-11 CHOOI Kah Ming / CHOW Mei Kuan 466 21
Round 2 15 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 21-13 / 21-9 Matthew CHAU / Jacqueline GUAN - 21
Quarter-final 12 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-13 / 21-18 Ross SMITH / Renuga VEERAN 119 29
Quarter-final 229 KIM Dae Eun / KIM So Yeong 21-15 / 20-22 / 21-6 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 21 59
Quarter-final 71 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 20-22 / 21-19 / 21-16 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 37 54
Quarter-final 93 CHEN Hung Ling / WU Ti Jung 21-19 / 21-14 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 15 41
Semi-final 12 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-17 / 11-21 / 21-16 KIM Dae Eun / KIM So Yeong 229 61
Semi-final 71 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 21-12 / 21-16 CHEN Hung Ling / WU Ti Jung 93 25
Final 71 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 21-18 / 21-8 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 12 31
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 70 8 25.8% 2460 79.35 00:29:21 2.7 0 0.0%
MS 61 137 15 24.6% 4795 78.61 00:37:12 2.11 10 16.4%
WD 30 67 7 23.3% 2261 75.37 00:36:40 2.06 4 13.3%
WS 31 69 7 22.6% 2344 75.61 00:34:39 2.18 3 9.7%
XD 31 72 10 32.3% 2514 81.1 00:31:37 2.57 1 3.2%
Total 184 415 47 25.5% 14374 78.12 00:34:25 2.27 18 9.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 23 9 71.9%
China 38 16 70.4%
Indonesia 46 20 69.7%
Korea 21 10 67.7%
India 12 7 63.2%
Chinese Taipei 22 17 56.4%
Malaysia 22 22 50.0%
Macau 1 1 50.0%
Australia 18 24 42.9%
Norway 2 3 40.0%
Thailand 7 11 38.9%
New Zealand 17 82 17.2%
Trinidad and Tobago 0 1 0.0%
Netherlands 0 1 0.0%
England 0 1 0.0%
U.S.A. 0 2 0.0%
New Caledonia 0 2 0.0%

Category: