Swedish Open  

Tournament Name: VICTOR Swedish Open 2022
Tournament Dates: 20/01/2022-23/01/2022
Location: Sweden, Uppsala
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee
MS KOK Jing Hong Seng Zoe YEOH
WD Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD
WS Pitchamon OPATNIPUT Pornpicha CHOEIKEEWONG
XD Anton KAISTI / Alzbeta BASOVA Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 369 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Jimmy WONG 21-10 / 21-10 Daniel GHOLIOF / Marcus REGENBERG - 21
Round 1 337 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK W.O. Mads GADEGAARD / Oliver GEISLER 356 0
Round 1 940 Sebastian BUGTRUP / Emil HYBEL 21-18 / 21-15 Dyon VAN WIJLICK / Brian WASSINK 1326 28
Round 1 761 Vinson CHIU / Joshua YUAN 21-16 / 21-10 Tony LINDELÖF / Joakim OLDORFF 445 20
Round 1 310 Michal SOBOLEWSKI / Adam SZOLC 21-8 / 21-7 Viktor AGLINDER / Joshua RYLAND-LANGLEY - 21
Round 1 - August BJORKLER / Jacob EKMAN 21-10 / 21-9 Ali Ahmed EL KHATEEB / Omar EMAD 1824 16
Round 1 897 Fredrik KRISTENSEN / Carl Christian MORK 25-23 / 24-22 Erik ANGERVALL / Mitchell MAYNARD 1732 37
Round 1 643 Adrian KRAWCZYK / Wiktor TRECKI 21-13 / 21-11 Kelvin CHONG / Trevor TAN 940 23
Round 2 337 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK 21-17 / 21-15 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Jimmy WONG 369 30
Round 2 761 Vinson CHIU / Joshua YUAN 14-21 / 25-23 / 21-11 Sebastian BUGTRUP / Emil HYBEL 940 47
Round 2 - August BJORKLER / Jacob EKMAN 21-14 / 15-21 / 21-19 Michal SOBOLEWSKI / Adam SZOLC 310 45
Round 2 897 Fredrik KRISTENSEN / Carl Christian MORK 17-21 / 21-19 / 21-17 Adrian KRAWCZYK / Wiktor TRECKI 643 47
MD
Round 1 337 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK W.O. Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 121 0
Round 1 274 Samy CORVEE / Yanis GAUDIN 21-15 / 17-21 / 21-15 Mads GADEGAARD / Oliver GEISLER 356 46
Round 1 897 Fredrik KRISTENSEN / Carl Christian MORK 23-21 / 21-18 Robert CYBULSKI / Jakub MELANIUK - 34
Round 1 473 Ruttanapak OUPTHONG / Sirawit SOTHON 15-21 / 21-12 / 21-15 Joel HANSSON / Melker Z-BEXELL 203 47
Round 1 164 Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ 21-16 / 21-16 August BJORKLER / Jacob EKMAN - 30
Round 1 379 CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee 21-16 / 23-21 LOO Bing Kun / LWI Sheng Hao 199 30
Round 1 334 Yee Jun CHANG / Roy King YAP 20-22 / 21-14 / 21-10 Thanawin MADEE / Ratchapol MAKKASASITHORN 309 46
Round 1 - Max FLYNN / Ethan VAN LEEUWEN 21-19 / 24-22 Tanadon PUNPANICH / Wachirawit SOTHON 775 37
Round 2 337 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK 21-9 / 21-17 Jakob HOUE / Mads Juel MØLLER 380 24
Round 2 274 Samy CORVEE / Yanis GAUDIN 21-13 / 21-15 Dennis KOPPEN / Timo STOFFELEN 438 24
Round 2 101 Nikita KHAKIMOV / Alexandr ZINCHENKO 21-7 / 21-5 Fredrik KRISTENSEN / Carl Christian MORK 897 19
Round 2 473 Ruttanapak OUPTHONG / Sirawit SOTHON W.O. Muhammad Amar MOHD SANI / Muhammad Amir MOHD SANI 169 0
Round 2 761 Vinson CHIU / Joshua YUAN 16-21 / 21-17 / 21-19 Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ 164 52
Round 2 379 CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee 21-19 / 21-18 Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD 102 36
Round 2 334 Yee Jun CHANG / Roy King YAP 21-13 / 21-11 Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT 120 31
Round 2 - Max FLYNN / Ethan VAN LEEUWEN 21-16 / 21-18 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 99 31
Quarter-final 337 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK 21-17 / 21-19 Samy CORVEE / Yanis GAUDIN 274 31
Quarter-final 473 Ruttanapak OUPTHONG / Sirawit SOTHON 21-16 / 21-16 Nikita KHAKIMOV / Alexandr ZINCHENKO 101 31
Quarter-final 379 CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee 21-15 / 21-14 Vinson CHIU / Joshua YUAN 761 28
Quarter-final 334 Yee Jun CHANG / Roy King YAP 21-15 / 21-17 Max FLYNN / Ethan VAN LEEUWEN - 31
Semi-final 337 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK W.O. Ruttanapak OUPTHONG / Sirawit SOTHON 473 0
Semi-final 379 CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee 21-18 / 12-21 / 21-11 Yee Jun CHANG / Roy King YAP 334 48
Final 337 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK 21-13 / 23-21 CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee 379 34
MS (qual)
Round 1 1455 Tony LINDELÖF 21-18 / 21-23 / 21-19 Jacob HJORTH - 57
Round 1 442 Ken Yon ONG 21-15 / 21-13 Filip KARLBORG 1059 30
Round 1 390 LEE Shun Yang 17-21 / 21-10 / 21-11 Mathias SOLGAARD 621 42
Round 1 755 TAN Jia Jie 21-16 / 23-21 Andrzej NICZYPORUK 1280 32
Round 1 1812 Jakob HOUE W.O. Markus BARTH 372 0
Round 1 512 Ludvig Petre OLSSON 21-13 / 17-21 / 21-17 Ming Kang TAN 597 50
Round 1 2208 Daniil DUBOVENKO W.O. Richard KUHL 435 0
Round 1 608 Varot URAIWONG 21-13 / 21-10 Alberto PERALS 1686 24
Round 1 2208 Puritat ARREE 21-12 / 21-11 Thomas BARTH - 22
Round 1 360 KOK Jing Hong W.O. Andi Fadel MUHAMMAD 476 0
Round 1 - Carl CLAESSON 21-10 / 21-12 Niclas BORG SIGG 1791 23
Round 1 1182 Jin Hong TEH 21-18 / 21-8 Jesper BORGSTEDT 1534 27
Round 1 1812 Dominik KWINTA 21-16 / 21-9 Emil SÖDERDAHL - 27
Round 1 1919 Mitchell MAYNARD 21-19 / 21-12 Omar EMAD 2208 24
Round 1 364 Karl KERT 21-10 / 21-16 Adrien SLEGERS 1480 27
Round 1 839 Mikolaj SZYMANOWSKI 21-7 / 21-11 Viktor AGLINDER 1034 33
Round 1 932 Lukasz CIMOSZ 21-16 / 19-21 / 24-22 Ayush Raj GUPTA 1476 52
Round 1 429 Victor ØRding KAUFFMANN 21-15 / 21-12 Tim MÖRK - 22
Round 1 1540 Archie BULT 21-1 / 21-6 Raymond WEBSTER 938 16
Round 1 1492 Ali Ahmed EL KHATEEB 12-21 / 8-12 Christopher VITTORIANI 391 22
Round 1 1672 Lauhit POKURI 21-9 / 21-7 Max GOTFREDSEN 2142 19
Round 1 416 Gustav BJORKLER 21-11 / 21-19 LEE Samuel 641 27
Round 1 - Patrick CHI W.O. Christian Faust KJÆR 1907 0
Round 1 1812 Alexander PEDERSEN W.O. Christopher KLAUER 366 0
Round 1 1026 Ludvig SMITH-MEYER W.O. Emil JOHANSSON 1504 0
Round 1 - Marcus VISCOVICH 21-15 / 21-10 Shaun EKENGREN 436 31
Round 1 673 Panitchaphon TEERARATSAKUL 21-5 / 21-13 Hector REBETZ - 21
Round 1 405 Axel Henrik PARKHØI 9-21 / 21-19 / 21-17 Kelvin CHONG 1686 45
Round 1 552 Harsh ARORA 21-13 / 15-21 / 21-9 Yohan BARBIERI 1524 51
Round 1 422 Mads Juel MØLLER 21-18 / 13-21 / 21-6 Dennis KOPPEN 1187 39
Round 1 1892 TAN Jun Yi 21-17 / 21-11 Trevor TAN 1272 23
Round 1 - August BJORKLER W.O. Valentin SINGER 304 0
Round 2 442 Ken Yon ONG 21-13 / 21-14 Tony LINDELÖF 1455 26
Round 2 390 LEE Shun Yang 21-18 / 21-9 TAN Jia Jie 755 31
Round 2 1812 Jakob HOUE 21-13 / 21-16 Ludvig Petre OLSSON 512 29
Round 2 2208 Daniil DUBOVENKO 23-21 / 19-21 / 23-21 Varot URAIWONG 608 74
Round 2 360 KOK Jing Hong 21-19 / 21-14 Puritat ARREE 2208 43
Round 2 1182 Jin Hong TEH 21-9 / 21-14 Carl CLAESSON - 24
Round 2 1812 Dominik KWINTA 21-12 / 21-18 Mitchell MAYNARD 1919 27
Round 2 364 Karl KERT 18-21 / 21-14 / 21-17 Mikolaj SZYMANOWSKI 839 57
Round 2 429 Victor ØRding KAUFFMANN 21-12 / 21-9 Lukasz CIMOSZ 932 25
Round 2 1492 Ali Ahmed EL KHATEEB 21-15 / 21-11 Archie BULT 1540 26
Round 2 416 Gustav BJORKLER 21-11 / 21-12 Lauhit POKURI 1672 25
Round 2 1812 Alexander PEDERSEN 21-6 / 21-9 Patrick CHI - 18
Round 2 - Marcus VISCOVICH 21-11 / 21-12 Ludvig SMITH-MEYER 1026 27
Round 2 673 Panitchaphon TEERARATSAKUL 20-22 / 21-15 / 21-16 Axel Henrik PARKHØI 405 59
Round 2 422 Mads Juel MØLLER 21-16 / 21-18 Harsh ARORA 552 31
Round 2 - August BJORKLER 21-17 / 21-6 TAN Jun Yi 1892 22
Round 3 390 LEE Shun Yang 21-16 / 21-18 Ken Yon ONG 442 32
Round 3 2208 Daniil DUBOVENKO 22-20 / 15-21 / 21-14 Jakob HOUE 1812 58
Round 3 360 KOK Jing Hong 21-10 / 24-22 Jin Hong TEH 1182 34
Round 3 1812 Dominik KWINTA 21-12 / 21-13 Karl KERT 364 27
Round 3 429 Victor ØRding KAUFFMANN 21-2 / 21-8 Ali Ahmed EL KHATEEB 1492 17
Round 3 416 Gustav BJORKLER 18-21 / 21-16 / 21-13 Alexander PEDERSEN 1812 47
Round 3 673 Panitchaphon TEERARATSAKUL 21-18 / 21-11 Marcus VISCOVICH - 32
Round 3 422 Mads Juel MØLLER 21-14 / 21-8 August BJORKLER - 23
MS
Round 1 360 KOK Jing Hong 21-18 / 19-21 / 21-12 Christopher VITTORIANI 391 59
Round 1 224 Joakim OLDORFF 21-8 / 21-16 Christopher KLAUER 366 35
Round 1 144 Magnus JOHANNESEN 21-18 / 21-19 LEE Shun Yang 390 44
Round 1 197 Martin BUNDGAARD 23-21 / 21-14 Dominik KWINTA 1812 37
Round 1 210 Korakrit LAOTRAKUL 17-21 / 21-9 / 24-22 Yanis GAUDIN 289 65
Round 1 236 Joonas KORHONEN 24-22 / 21-19 Albin Carl HJELM 275 37
Round 1 2208 Daniil DUBOVENKO 21-13 / 21-11 Markus BARTH 372 24
Round 1 242 Harshit AGGARWAL 21-16 / 21-16 Mads Juel MØLLER 422 42
Round 1 239 Dinuka KARUNARATNA 21-13 / 21-15 Iikka HEINO 226 30
Round 1 429 Victor ØRding KAUFFMANN 21-11 / 21-18 Firman Abdul KHOLIK 150 31
Round 1 211 Meiraba LUWANG 21-19 / 21-18 Elias BRACKE 183 46
Round 1 128 Seng Zoe YEOH 21-18 / 21-5 SøRen HALD 270 26
Round 1 416 Gustav BJORKLER 14-21 / 21-16 / 21-12 Valentin SINGER 304 45
Round 1 139 Rasmus MESSERSCHMIDT 16-21 / 21-18 / 21-12 Panitchaphon TEERARATSAKUL 673 54
Round 1 171 Jacob NILSSON 21-14 / 21-14 Milan DRATVA 166 36
Round 1 77 Kai SCHAEFER 21-16 / 23-21 Jeppe BRUUN 182 44
Round 2 360 KOK Jing Hong 16-21 / 21-14 / 21-6 Joakim OLDORFF 224 53
Round 2 197 Martin BUNDGAARD 21-17 / 21-18 Magnus JOHANNESEN 144 42
Round 2 210 Korakrit LAOTRAKUL 21-13 / 21-12 Joonas KORHONEN 236 34
Round 2 2208 Daniil DUBOVENKO 21-10 / 2-21 / 23-21 Harshit AGGARWAL 242 53
Round 2 429 Victor ØRding KAUFFMANN 21-18 / 21-19 Dinuka KARUNARATNA 239 36
Round 2 128 Seng Zoe YEOH 21-19 / 14-21 / 21-19 Meiraba LUWANG 211 61
Round 2 139 Rasmus MESSERSCHMIDT 12-21 / 21-17 / 21-13 Gustav BJORKLER 416 49
Round 2 77 Kai SCHAEFER 18-21 / 21-17 / 21-12 Jacob NILSSON 171 65
Quarter-final 360 KOK Jing Hong 21-14 / 21-13 Martin BUNDGAARD 197 39
Quarter-final 210 Korakrit LAOTRAKUL 21-13 / 21-19 Daniil DUBOVENKO 2208 43
Quarter-final 128 Seng Zoe YEOH 10-21 / 21-15 / 21-16 Victor ØRding KAUFFMANN 429 46
Quarter-final 77 Kai SCHAEFER 14-21 / 21-18 / 21-14 Rasmus MESSERSCHMIDT 139 58
Semi-final 360 KOK Jing Hong W.O. Korakrit LAOTRAKUL 210 0
Semi-final 128 Seng Zoe YEOH 21-16 / 21-18 Kai SCHAEFER 77 42
Final 360 KOK Jing Hong W.O. Seng Zoe YEOH 128 0
WD (qual)
Round 1 - Romina OLYAEE / Nathalie WANG W.O. Iben BERGSTEIN / Ann-Sofie Husher RUUS 837 0
Round 1 - Selma ARVIDSSON / Melsya Nur FITRIANI W.O. Malena NORRMAN / Ronak OLYAEE 837 0
WD
Round 1 1289 Zuzanna JANKOWSKA / Joanna PODEDWORNY 21-14 / 21-6 Theodora FRAGOULIDOU / Gergana PAVLOVA 1114 21
Round 1 837 Iben BERGSTEIN / Ann-Sofie Husher RUUS 21-14 / 17-21 / 21-18 Romina OLYAEE / Nathalie WANG - 47
Round 1 127 Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA 21-17 / 21-12 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 184 31
Round 1 110 Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ 21-12 / 21-12 Diede ODIJK / Anouk VAN WIJK 550 25
Round 1 120 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 21-19 / 21-10 Clara LØBER / Mette WERGE 405 27
Round 1 171 Moa SJOO / Tilda SJOO 21-15 / 21-10 Ming Hui LIM / Zhi Rui Bernice LIM 837 31
Round 1 310 Katelin NGO / Esther SHI 21-11 / 21-5 Emelie BORGSTEDT / Behnaz PIRZAMANBEIN 415 23
Round 1 247 Grace KING / Annie LADO 16-21 / 21-17 / 21-15 Marie CHRISTENSEN / Aimee HONG 253 48
Round 2 1289 Zuzanna JANKOWSKA / Joanna PODEDWORNY W.O. Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 45 0
Round 2 837 Iben BERGSTEIN / Ann-Sofie Husher RUUS W.O. Selma ARVIDSSON / Melsya Nur FITRIANI - 0
Round 2 50 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 21-12 / 21-18 Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA 127 29
Round 2 - Kirsten DE WIT / Alyssa TIRTOSENTONO 21-18 / 21-16 Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ 110 35
Round 2 151 Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK 21-15 / 16-21 / 21-16 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 120 63
Round 2 59 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-12 / 21-11 Moa SJOO / Tilda SJOO 171 37
Round 2 837 Malena NORRMAN / Ronak OLYAEE 21-12 / 21-15 Katelin NGO / Esther SHI 310 27
Round 2 47 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 21-15 / 21-15 Grace KING / Annie LADO 247 32
Quarter-final 837 Iben BERGSTEIN / Ann-Sofie Husher RUUS 21-15 / 19-21 / 21-19 Zuzanna JANKOWSKA / Joanna PODEDWORNY 1289 53
Quarter-final 50 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 21-23 / 21-18 / 21-10 Kirsten DE WIT / Alyssa TIRTOSENTONO - 48
Quarter-final 59 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-8 / 21-7 Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK 151 27
Quarter-final 47 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 21-15 / 19-21 / 21-14 Malena NORRMAN / Ronak OLYAEE 837 50
Semi-final 50 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 21-4 / 21-13 Iben BERGSTEIN / Ann-Sofie Husher RUUS 837 22
Semi-final 59 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-15 / 12-21 / 21-16 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 47 54
Final 59 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-16 / 23-21 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 50 45
WS (qual)
Round 1 456 Pitchamon OPATNIPUT 21-3 / 21-6 Rebecka NÄSLUND - 17
Round 1 575 Natalie CHI 21-6 / 21-13 Laura FløJ THOMSEN 564 21
Round 1 1116 Cecilia WANG 21-11 / 21-13 Diede ODIJK 1262 18
Round 1 1248 Anouk VAN WIJK 21-8 / 21-10 Theodora FRAGOULIDOU 924 17
Round 1 565 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-9 / 21-8 Florentine SCHÖFFSKI 1180 20
Round 1 743 Mirjam LINDGARDE 21-19 / 21-14 Selma ARVIDSSON - 30
Round 1 859 Sofia SLOSIARIKOVA W.O. Melsya Nur FITRIANI 632 0
Round 1 533 Thamonwan NITHIITTIKRAI 21-9 / 21-16 Anna Siess RYBERG 882 22
Round 2 456 Pitchamon OPATNIPUT 21-8 / 21-18 Natalie CHI 575 27
Round 2 1116 Cecilia WANG 24-26 / 21-10 / 21-16 Anouk VAN WIJK 1248 36
Round 2 565 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-10 / 21-10 Mirjam LINDGARDE 743 24
Round 2 533 Thamonwan NITHIITTIKRAI 21-15 / 21-9 Sofia SLOSIARIKOVA 859 24
WS
Round 1 237 Esther SHI 17-21 / 21-13 / 22-20 Gayle MAHULETTE 109 53
Round 1 393 Elena-Alexandra DIORDIEV 17-21 / 21-19 / 21-16 Shruthika SENTHIL 321 42
Round 1 259 Josefine Redkjær JENSEN 21-16 / 21-19 Ann-Sofie Husher RUUS 522 27
Round 1 565 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-16 / 21-15 Heli NEIMAN 248 33
Round 1 165 Edith URELL 21-16 / 21-8 Amalie SCHULZ 131 28
Round 1 447 INSYIRAH Khan 21-19 / 21-12 Joanna PODEDWORNY 376 33
Round 1 427 Aditi BHATT 21-13 / 21-19 Vivien SANDORHAZI 143 32
Round 1 179 Kate FROST 13-21 / 21-13 / 21-10 Veronika DOBIÁŠOVÁ 411 39
Round 1 456 Pitchamon OPATNIPUT 21-13 / 21-17 Gergana PAVLOVA 323 29
Round 1 142 Rachael DARRAGH 21-8 / 21-18 Cecilia WANG 1116 25
Round 1 344 Katelin NGO 21-19 / 21-15 Zuzanna JANKOWSKA 367 27
Round 1 137 Agnes KOROSI 21-13 / 21-11 Vlada GINGA 222 25
Round 1 474 Mohd Khairul MYISHA 21-15 / 21-14 Monika SZOKE 180 29
Round 1 141 Freya REDFEARN 21-13 / 21-12 Anna MIKHALKOVA 228 28
Round 1 533 Thamonwan NITHIITTIKRAI 21-14 / 21-16 Frederikke LUND 209 29
Round 1 111 Jennie GAI 21-12 / 21-3 Aleksandra CHUSHKINA 420 19
Round 2 237 Esther SHI 21-8 / 21-11 Elena-Alexandra DIORDIEV 393 25
Round 2 565 Pornpicha CHOEIKEEWONG 19-21 / 21-10 / 21-11 Josefine Redkjær JENSEN 259 43
Round 2 447 INSYIRAH Khan 21-10 / 23-21 Edith URELL 165 34
Round 2 427 Aditi BHATT 21-4 / 25-23 Kate FROST 179 31
Round 2 456 Pitchamon OPATNIPUT 23-21 / 21-15 Rachael DARRAGH 142 37
Round 2 137 Agnes KOROSI 21-19 / 22-20 Katelin NGO 344 29
Round 2 474 Mohd Khairul MYISHA 21-18 / 21-14 Freya REDFEARN 141 33
Round 2 533 Thamonwan NITHIITTIKRAI 21-10 / 21-14 Jennie GAI 111 26
Quarter-final 565 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-9 / 21-12 Esther SHI 237 27
Quarter-final 447 INSYIRAH Khan 21-17 / 19-21 / 21-16 Aditi BHATT 427 62
Quarter-final 456 Pitchamon OPATNIPUT 21-13 / 21-11 Agnes KOROSI 137 23
Quarter-final 533 Thamonwan NITHIITTIKRAI 21-19 / 15-21 / 21-12 Mohd Khairul MYISHA 474 58
Semi-final 565 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-18 / 21-12 INSYIRAH Khan 447 32
Semi-final 456 Pitchamon OPATNIPUT 21-12 / 21-16 Thamonwan NITHIITTIKRAI 533 30
Final 456 Pitchamon OPATNIPUT 16-21 / 21-9 / 21-16 Pornpicha CHOEIKEEWONG 565 50
XD (qual)
Round 1 759 Timo STOFFELEN / Diede ODIJK 21-11 / 21-12 Dennis KOPPEN / Anouk VAN WIJK 1879 19
Round 1 - Jakub MELANIUK / Paulina HANKIEWICZ W.O. Jesper DE WAAL / Berfin ASLAN - 0
Round 1 - Melker Z-BEXELL / Moa SJOO W.O. Trevor TAN / Esther SHI 338 0
Round 1 508 Sebastian BUGTRUP / Iben BERGSTEIN 21-18 / 21-16 Robert CYBULSKI / Kornelia MARCZAK 722 25
Round 1 467 Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 21-13 / 21-8 Mitchell MAYNARD / Emelie BORGSTEDT - 21
Round 1 - Jacob EKMAN / Cecilia WANG 21-19 / 21-18 Kelvin CHONG / Katelin NGO 1042 24
Round 1 321 Nikolai UKK / Alena IAKOVLEVA 23-21 / 21-16 Aymeric TORES / Emilie VERCELOT 294 32
Round 1 620 Marcus RINDSHØJ / Signe SCHULZ 21-10 / 21-13 Simon SANDIN / Lovisa NEUBER - 23
Round 2 - Jakub MELANIUK / Paulina HANKIEWICZ 21-19 / 21-19 Timo STOFFELEN / Diede ODIJK 759 26
Round 2 508 Sebastian BUGTRUP / Iben BERGSTEIN 21-18 / 19-21 / 23-21 Melker Z-BEXELL / Moa SJOO - 47
Round 2 467 Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 21-11 / 21-16 Jacob EKMAN / Cecilia WANG - 21
Round 2 620 Marcus RINDSHØJ / Signe SCHULZ 21-19 / 21-11 Nikolai UKK / Alena IAKOVLEVA 321 27
XD
Round 1 - Lucas CORVEE / Sharone BAUER 21-6 / 21-11 Carl Christian MORK / Solvår flåten JØRGENSEN 142 23
Round 1 519 Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-16 / 21-19 Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK 125 33
Round 1 173 Vinson CHIU / Jennie GAI W.O. Simon PHIL / Malena NORRMAN - 0
Round 1 701 Jun Liang Andy KWEK / Yujia JIN 21-16 / 21-13 Oliver LAU / Clara LØBER - 26
Round 1 1437 Samy CORVEE / Flavie VALLET 21-11 / 21-10 Jakub MELANIUK / Paulina HANKIEWICZ - 23
Round 1 153 Rory EASTON / Annie LADO 21-10 / 13-21 / 21-19 Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN 165 41
Round 1 1437 Danny Bawa CHRISNANTA / Zhi Rui Bernice LIM 21-14 / 16-21 / 21-8 Trevor TAN / Esther SHI 338 33
Round 1 609 Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 21-14 / 21-14 Emil HYBEL / Susan EKELUND - 30
Round 2 73 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH 21-9 / 15-21 / 23-21 Lucas CORVEE / Sharone BAUER - 52
Round 2 519 Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-13 / 21-13 Marcus RINDSHØJ / Signe SCHULZ 620 27
Round 2 93 Anton KAISTI / Alzbeta BASOVA 21-15 / 21-17 Vinson CHIU / Jennie GAI 173 28
Round 2 701 Jun Liang Andy KWEK / Yujia JIN 21-16 / 21-18 Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 467 28
Round 2 267 Brian WASSINK / Alyssa TIRTOSENTONO 13-21 / 21-15 / 21-14 Samy CORVEE / Flavie VALLET 1437 40
Round 2 118 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK 21-15 / 21-17 Rory EASTON / Annie LADO 153 29
Round 2 508 Sebastian BUGTRUP / Iben BERGSTEIN 15-21 / 21-17 / 21-10 Danny Bawa CHRISNANTA / Zhi Rui Bernice LIM 1437 40
Round 2 609 Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 21-17 / 21-15 Fredrik KRISTENSEN / Aimee HONG 413 32
Quarter-final 73 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH W.O. Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 519 0
Quarter-final 93 Anton KAISTI / Alzbeta BASOVA 17-21 / 21-17 / 21-19 Jun Liang Andy KWEK / Yujia JIN 701 50
Quarter-final 118 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK 21-15 / 22-24 / 21-14 Brian WASSINK / Alyssa TIRTOSENTONO 267 57
Quarter-final 609 Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 19-21 / 21-19 / 21-19 Sebastian BUGTRUP / Iben BERGSTEIN 508 63
Semi-final 93 Anton KAISTI / Alzbeta BASOVA 21-23 / 21-17 / 21-16 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH 73 52
Semi-final 118 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK W.O. Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 609 0
Final 93 Anton KAISTI / Alzbeta BASOVA 21-19 / 21-16 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK 118 34
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 20 45 5 25.0% 1654 82.7 00:34:30 2.4 0 0.0%
MS 29 69 11 37.9% 2508 86.48 00:44:00 1.97 3 10.3%
WD 21 49 7 33.3% 1726 82.19 00:36:54 2.23 1 4.8%
WS 31 69 7 22.6% 2453 79.13 00:33:29 2.36 1 3.2%
XD 20 49 9 45.0% 1781 89.05 00:37:03 2.4 1 5.0%
Total 121 281 39 32.2% 10122 83.65 00:37:21 2.24 6 5.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Thailand 37 7 84.1%
Malaysia 26 10 72.2%
Singapore 10 5 66.7%
Estonia 2 1 66.7%
Finland 7 5 58.3%
Russia 7 6 53.8%
England 5 5 50.0%
Germany 3 3 50.0%
Ireland 2 2 50.0%
New Zealand 1 1 50.0%
Sri Lanka 1 1 50.0%
Wales 1 1 50.0%
Denmark 33 36 47.8%
India 6 7 46.2%
U.S.A. 9 12 42.9%
Poland 10 14 41.7%
Egypt 2 3 40.0%
Hungary 2 3 40.0%
France 5 8 38.5%
Sweden 21 34 38.2%
Netherlands 6 12 33.3%
2 4 33.3%
Moldova 1 2 33.3%
Norway 3 7 30.0%
Indonesia 0 1 0.0%
1

Category: