Denmark Open  

Tournament Name: DANISA Denmark Open I 2020
Tournament Dates: 13/10/2020-18/10/2020
Location: Denmark, Odense V
Category: HSBC BWF World Tour Super 750

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV
MS Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE
WD Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA
WS Nozomi OKUHARA Carolina MARIN
XD Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 80 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 19-21 / 21-12 / 21-16 Oscar SUNEKÆR / Mouritz Troels MUNK - 55
Round 1 22 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-19 / 21-15 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 71 46
Round 1 - Samy CORVEE / Kenji LOVANG 19-21 / 21-17 / 22-20 Emil LAURITZEN / Mads MUURHOLM 84 57
Round 1 12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-10 / 21-15 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 34 35
Round 1 125 Joel EIPE / Rasmus KJÆR 21-19 / 19-21 / 21-14 Daniel HESS / Johannes PISTORIUS 382 53
Round 1 107 Matthew CLARE / Max FLYNN 21-17 / 21-18 Zach RUSS / Steven STALLWOOD 75 39
Round 1 32 Ben LANE / Sean VENDY 21-11 / 21-13 Eloi ADAM / Julien MAIO 66 31
Round 1 23 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 12-21 / 21-13 / 21-14 Mathias CHRISTIANSEN / Niclas NOHR - 59
Round 1 38 Alexander DUNN / Adam HALL 21-15 / 21-11 Phillip CHEW / Ryan CHEW 37 29
Round 1 88 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 21-15 / 21-10 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 139 29
Round 1 24 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-14 / 21-10 Rory EASTON / Ethan VAN LEEUWEN 109 30
Round 1 - Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 21-18 / 21-19 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 82 38
Round 1 1275 Fabien DELRUE / William VILLEGER W.O. Akira KOGA / Taichi SAITO 30 0
Round 1 39 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER W.O. Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 11 0
Round 1 - Marvin DATKO / Patrick SCHEIEL W.O. Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 5 0
Round 2 22 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-11 / 21-9 Samy CORVEE / Kenji LOVANG - 35
Round 2 125 Joel EIPE / Rasmus KJÆR 21-18 / 17-21 / 21-16 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 12 61
Round 2 1275 Fabien DELRUE / William VILLEGER 21-15 / 16-21 / 21-19 Matthew CLARE / Max FLYNN 107 55
Round 2 32 Ben LANE / Sean VENDY 24-22 / 22-20 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 23 44
Round 2 39 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 23-21 / 21-18 Alexander DUNN / Adam HALL 38 41
Round 2 24 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-12 / 21-15 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 88 32
Round 2 - Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 21-10 / 21-10 Marvin DATKO / Patrick SCHEIEL - 26
Round 2 80 Christo POPOV / Toma Junior POPOV W.O. Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 0
Quarter-final 22 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-19 / 21-17 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 80 52
Quarter-final 125 Joel EIPE / Rasmus KJÆR 21-18 / 21-18 Fabien DELRUE / William VILLEGER 1275 42
Quarter-final 32 Ben LANE / Sean VENDY 21-18 / 21-13 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 39 41
Quarter-final 24 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 15-21 / 21-13 / 21-19 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE - 55
Semi-final 22 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 22-20 / 21-16 Joel EIPE / Rasmus KJÆR 125 51
Semi-final 24 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-15 / 18-21 / 21-14 Ben LANE / Sean VENDY 32 57
Final 22 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 20-22 / 21-17 / 21-18 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 24 74
MS
Round 1 58 Brian YANG 21-11 / 21-6 Gergely KRAUSZ 103 32
Round 1 96 Max WEISSKIRCHEN 21-19 / 22-20 Timothy LAM 101 39
Round 1 17 Rasmus GEMKE 15-21 / 21-17 / 21-16 Luís Enrique PEÑALVER 80 67
Round 1 36 Mark CALJOUW 21-9 / 12-21 / 21-14 Kalle KOLJONEN 81 49
Round 1 42 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-13 / 21-8 Maxime MOREELS 97 29
Round 1 27 Lakshya SEN 21-9 / 21-15 Christo POPOV 77 36
Round 1 16 Kenta NISHIMOTO 21-9 / 21-10 Misha ZILBERMAN 47 32
Round 1 37 Brice LEVERDEZ 21-17 / 22-20 Kai SCHAEFER 70 46
Round 1 62 Toma Junior POPOV 21-5 / 21-17 B. R. Sankeerth 91 37
Round 1 22 Jan O JORGENSEN 21-19 / 21-12 Felix BURESTEDT 57 40
Round 1 59 Thomas ROUXEL 21-16 / 21-16 Lucas CLAERBOUT 76 40
Round 1 3 Anders ANTONSEN 21-12 / 21-14 Ajay JAYARAM 61 37
Round 1 49 Jason Anthony HO-SHUE 21-13 / 21-8 Subhankar DEY 46 40
Round 1 14 KIDAMBI Srikanth 21-12 / 21-18 Toby PENTY 52 37
Round 1 63 Nhat NGUYEN 21-18 / 21-16 Pablo ABIAN 51 53
Round 1 2 CHOU Tien Chen 21-16 / 21-11 Victor SVENDSEN 64 46
Round 2 96 Max WEISSKIRCHEN 21-19 / 22-20 Brian YANG 58 42
Round 2 17 Rasmus GEMKE 17-21 / 21-15 / 21-14 Mark CALJOUW 36 69
Round 2 42 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 15-21 / 21-7 / 21-17 Lakshya SEN 27 55
Round 2 16 Kenta NISHIMOTO 21-19 / 21-9 Brice LEVERDEZ 37 49
Round 2 22 Jan O JORGENSEN 21-16 / 10-21 / 21-14 Toma Junior POPOV 62 58
Round 2 3 Anders ANTONSEN 21-9 / 21-12 Thomas ROUXEL 59 35
Round 2 14 KIDAMBI Srikanth 21-15 / 21-14 Jason Anthony HO-SHUE 49 33
Round 2 2 CHOU Tien Chen 21-8 / 21-16 Nhat NGUYEN 63 42
Quarter-final 17 Rasmus GEMKE 21-13 / 21-10 Max WEISSKIRCHEN 96 40
Quarter-final 16 Kenta NISHIMOTO 21-12 / 21-12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 42 45
Quarter-final 3 Anders ANTONSEN 21-12 / 21-10 Jan O JORGENSEN 22 40
Quarter-final 2 CHOU Tien Chen 20-22 / 21-13 / 21-16 KIDAMBI Srikanth 14 62
Semi-final 17 Rasmus GEMKE 21-14 / 21-17 Kenta NISHIMOTO 16 45
Semi-final 3 Anders ANTONSEN 21-17 / 21-15 CHOU Tien Chen 2 54
Final 3 Anders ANTONSEN 18-21 / 21-19 / 21-12 Rasmus GEMKE 17 74
WD
Round 1 31 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-13 / 21-18 Debora JILLE / Alyssa TIRTOSENTONO 81 40
Round 1 41 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 21-11 / 21-13 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 58 33
Round 1 71 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 21-9 / 23-21 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 84 37
Round 1 95 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 21-12 / 21-19 Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 52 35
Round 1 73 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 21-14 / 21-15 Vimala HERIAU / Margot LAMBERT 60 31
Round 1 30 Emilie LEFEL / Anne TRAN 13-21 / 21-13 / 22-20 Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ - 57
Round 1 - Kilasu OSTERMEYER / Franziska VOLKMANN 21-18 / 16-21 / 21-10 Clara NISTAD / Moa SJOO 55 56
Round 1 115 Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN 21-19 / 21-17 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 42 44
Round 1 36 Alexandra BØJE / Mette POULSEN W.O. Catherine CHOI / Josephine WU 65 0
Round 2 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-12 / 21-13 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 31 41
Round 2 18 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-13 / 21-18 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 41 40
Round 2 30 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-15 / 21-7 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 73 28
Round 2 15 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-7 / 21-9 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 36 31
Round 2 21 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-10 / 21-17 Kilasu OSTERMEYER / Franziska VOLKMANN - 35
Round 2 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-6 / 21-8 Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN 115 23
Round 2 71 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ W.O. Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 12 0
Round 2 95 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE W.O. Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 23 0
Quarter-final 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 13-21 / 21-16 / 21-19 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 18 63
Quarter-final 71 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 22-20 / 21-9 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 95 34
Quarter-final 15 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-5 / 21-8 Emilie LEFEL / Anne TRAN 30 27
Quarter-final 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-19 / 21-15 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21 45
Semi-final 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-18 / 21-6 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 71 37
Semi-final 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-17 / 21-8 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 15 35
Final 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-10 / 16-21 / 21-18 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 3 71
WS
Round 1 44 Yvonne LI 21-13 / 21-16 Clara AZURMENDI 82 29
Round 1 164 LéOnice HUET 21-16 / 25-23 Katerina TOMALOVA 125 46
Round 1 45 Lianne TAN 19-21 / 21-18 / 21-14 Sabrina JAQUET 49 57
Round 1 6 Carolina MARIN 21-7 / 21-15 Natalia PERMINOVA 60 28
Round 1 52 Line CHRISTOPHERSEN 21-18 / 21-18 Line Højmark KJAERSFELDT 34 36
Round 1 15 Beiwen ZHANG 21-9 / 21-11 Ann-Kathrin SPÖRI 282 29
Round 1 25 Evgeniya KOSETSKAYA 22-20 / 21-16 Irina Amalie ANDERSEN 97 35
Round 1 135 Yaelle HOYAUX 21-14 / 21-7 Emilie HAMANG 264 25
Round 1 18 Mia BLICHFELDT 21-7 / 21-8 Martina REPISKA 88 27
Round 1 61 Fabienne DEPREZ 21-15 / 9-21 / 24-22 QI Xuefei 37 59
Round 1 10 Michelle LI 21-18 / 21-13 Amalie SCHULZ 159 31
Round 1 87 Marie BATOMENE 23-21 / 21-17 Iris WANG 50 42
Round 1 48 Julie Dawall JAKOBSEN 21-8 / 21-12 Anna MIKHALKOVA 363 25
Round 1 75 Jordan HART 21-16 / 21-13 Miranda WILSON 158 31
Round 1 4 Nozomi OKUHARA 21-7 / 21-19 Kirsty GILMOUR 27 39
Round 1 59 Kristin KUUBA W.O. Akane YAMAGUCHI 3 0
Round 2 44 Yvonne LI 21-16 / 13-21 / 21-14 Kristin KUUBA 59 55
Round 2 45 Lianne TAN 21-15 / 27-25 LéOnice HUET 164 44
Round 2 6 Carolina MARIN 21-14 / 21-8 Line CHRISTOPHERSEN 52 31
Round 2 15 Beiwen ZHANG 14-21 / 21-12 / 21-18 Evgeniya KOSETSKAYA 25 46
Round 2 18 Mia BLICHFELDT 21-8 / 21-19 Yaelle HOYAUX 135 31
Round 2 10 Michelle LI 21-8 / 21-10 Fabienne DEPREZ 61 25
Round 2 48 Julie Dawall JAKOBSEN 21-18 / 21-17 Marie BATOMENE 87 37
Round 2 4 Nozomi OKUHARA 21-6 / 21-12 Jordan HART 75 27
Quarter-final 44 Yvonne LI 15-21 / 21-12 / 21-17 Lianne TAN 45 57
Quarter-final 6 Carolina MARIN 17-21 / 21-17 / 21-14 Beiwen ZHANG 15 63
Quarter-final 10 Michelle LI 21-17 / 21-7 Mia BLICHFELDT 18 38
Quarter-final 4 Nozomi OKUHARA 21-6 / 21-12 Julie Dawall JAKOBSEN 48 29
Semi-final 6 Carolina MARIN 21-17 / 21-11 Yvonne LI 44 34
Semi-final 4 Nozomi OKUHARA 21-10 / 21-7 Michelle LI 10 31
Final 4 Nozomi OKUHARA 21-19 / 21-17 Carolina MARIN 6 56
XD
Round 1 131 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE 21-15 / 20-22 / 21-15 Emil LAURITZEN / Iben BERGSTEIN 95 48
Round 1 83 William VILLEGER / Sharone BAUER 21-15 / 19-21 / 21-13 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK 1207 53
Round 1 - Julien MAIO / Lea PALERMO 14-21 / 21-14 / 21-16 Ronan LABAR / Anne TRAN 42 56
Round 1 13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 21-17 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 102 34
Round 1 86 Eloi ADAM / Margot LAMBERT 21-16 / 21-16 Marvin DATKO / Stine KÜSPERT - 34
Round 1 67 Gregory MAIRS / Victoria WILLIAMS 21-11 / 21-7 Mihkel LAANES / Helina RÜÜTEL 371 18
Round 1 - Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-13 / 22-20 Fabien DELRUE / Vimala HERIAU 78 41
Round 1 28 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-16 / 21-7 Christopher GRIMLEY / Eleanor O'DONNELL 181 32
Round 1 - Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 21-15 / 21-10 Bjarne GEISS / Linda EFLER - 32
Round 1 123 Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD 21-8 / 21-8 Johannes PISTORIUS / Annabella JÄGER - 26
Round 1 162 Alexander DUNN / Ciara TORRANCE 11-21 / 21-18 / 21-19 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 23 53
Round 1 256 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 21-17 / 21-13 Mathias THYRRI / Mai SURROW 85 30
Round 1 9 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-8 / 21-12 Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER 66 30
Round 1 32 Sam MAGEE / Chloe MAGEE W.O. Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 5 0
Round 1 60 Adam HALL / Julie MACPHERSON W.O. Callum HEMMING / Jessica PUGH 337 0
Round 1 17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH W.O. Akira KOGA / Nami MATSUYAMA - 0
Round 2 32 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-14 / 10-21 / 21-13 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE 131 52
Round 2 - Julien MAIO / Lea PALERMO 21-18 / 21-16 William VILLEGER / Sharone BAUER 83 40
Round 2 13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-15 Adam HALL / Julie MACPHERSON 60 33
Round 2 67 Gregory MAIRS / Victoria WILLIAMS 22-24 / 21-18 / 21-19 Eloi ADAM / Margot LAMBERT 86 66
Round 2 28 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 22-24 / 21-13 / 22-20 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND - 79
Round 2 17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-11 / 21-10 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY - 29
Round 2 123 Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD 21-17 / 21-14 Alexander DUNN / Ciara TORRANCE 162 34
Round 2 9 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-17 / 23-21 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 256 44
Quarter-final - Julien MAIO / Lea PALERMO 21-15 / 21-15 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 32 44
Quarter-final 13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 19-21 / 21-11 / 21-16 Gregory MAIRS / Victoria WILLIAMS 67 54
Quarter-final 17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-16 / 19-21 / 21-14 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 28 60
Quarter-final 9 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 23-21 / 21-12 Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD 123 42
Semi-final 13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-12 / 22-20 Julien MAIO / Lea PALERMO - 41
Semi-final 17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-18 / 21-18 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 9 46
Final 17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 18-21 / 21-11 / 21-14 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 13 50

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 26 61 9 34.6% 2251 86.58 00:44:53 1.93 2 7.7%
MS 31 69 7 22.6% 2412 77.81 00:45:15 1.72 4 12.9%
WD 21 46 4 19.1% 1593 75.86 00:40:09 1.89 2 9.5%
WS 30 66 6 20.0% 2323 77.43 00:38:06 2.03 1 3.3%
XD 28 66 10 35.7% 2393 85.46 00:42:54 1.99 3 10.7%
Total 136 308 36 26.5% 10972 80.68 00:42:20 1.91 12 8.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 15 2 88.2%
Chinese Taipei 3 1 75.0%
Bulgaria 2 1 66.7%
England 19 10 65.5%
Denmark 35 31 53.0%
Russia 5 5 50.0%
Canada 5 5 50.0%
Spain 4 4 50.0%
Ireland 3 3 50.0%
Belgium 2 2 50.0%
Wales 1 1 50.0%
France 16 20 44.4%
Germany 14 18 43.8%
India 3 4 42.9%
Netherlands 3 5 37.5%
Scotland 3 6 33.3%
U.S.A. 2 4 33.3%
Estonia 1 3 25.0%
Hungary 0 1 0.0%
Czech Republic 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Slovakia 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%
Ukraine 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13