Estonian International  

Tournament Name: YONEX Estonian International 2022
Tournament Dates: 13/01/2022-16/01/2022
Location: Estonia, Tallinn
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ruttanapak OUPTHONG / Sirawit SOTHON Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK
MS Alex LANIER KOK Jing Hong
WD Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT Viktoriia KOZYREVA / Mariia SUKHOVA
WS Kristin KUUBA Thamonwan NITHIITTIKRAI
XD Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 1877 Andrei SCHMIDT / Hugo THEMAS W.O. Nicolas HOAREAU / Aymeric TORES 1733 0
Round 1 - Natan BEGGA / Baptiste LABARTHE W.O. Rene LEEMAN / Chris Robin TALTS - 0
Round 1 - Marti JOOST / Rasmus ROOGSOO W.O. Duarte Nuno ANJO / Gabriel RODRIGUES 1799 0
Round 1 - Eng Keat Wesley KOH / Junsuke KUBO W.O. Karl KIVINURM / Vahur LUKIN 1799 0
Round 1 - Daniil DUBOVENKO / Maksim OGLOBLIN 21-11 / 21-12 Ali Ahmed EL KHATEEB / Omar EMAD - 20
Round 2 1877 Andrei SCHMIDT / Hugo THEMAS W.O. Zack BOBROWSKI / Nadeem DALVI - 0
Round 2 - LEONG Jun Kai / NG Tze Chian 21-12 / 22-20 Natan BEGGA / Baptiste LABARTHE - 30
Round 2 - Eng Keat Wesley KOH / Junsuke KUBO 21-7 / 21-7 Marti JOOST / Rasmus ROOGSOO - 18
Round 2 - Daniil DUBOVENKO / Maksim OGLOBLIN W.O. Markus BARTH / Danila GATAULLIN 1730 0
MD
Round 1 605 Petr BOROVIKOV / Evgeny CHERTILIN 21-15 / 21-14 Godwin OLOFUA / Anuoluwapo Juwon OPEYORI 57 24
Round 1 649 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Jimmy WONG W.O. Oskar MÄNNIK / Rannar ZIRK 565 0
Round 1 - LEONG Jun Kai / NG Tze Chian 21-3 / 21-11 Rene LEEMAN / Chris Robin TALTS - 19
Round 1 - Daniil DUBOVENKO / Maksim OGLOBLIN 21-9 / 21-12 Eliel MELLERI / Niilo NYQVIST - 21
Round 1 291 Samy CORVEE / Yanis GAUDIN 21-19 / 21-18 Georgii LEBEDEV / Artur PECHENKIN 926 31
Round 1 - Eng Keat Wesley KOH / Junsuke KUBO 21-14 / 21-10 Karl KIVINURM / Vahur LUKIN 1799 19
Round 1 - Ruttanapak OUPTHONG / Sirawit SOTHON 21-13 / 21-11 Tony LINDELÖF / Joakim OLDORFF 545 21
Round 1 1799 Duarte Nuno ANJO / Gabriel RODRIGUES 21-18 / 19-21 / 21-15 Alex GREEN / Samuel JONES - 53
Round 1 1877 Andrei SCHMIDT / Hugo THEMAS 21-18 / 6-21 / 25-23 Mario KIRISMA / Robin SCHMALZ 659 32
Round 1 - Tanadon PUNPANICH / Wachirawit SOTHON 21-12 / 21-9 Zack BOBROWSKI / Nadeem DALVI - 22
Round 1 380 Michal SOBOLEWSKI / Adam SZOLC 21-16 / 21-16 Oleg AMOSOV / Yehor LEONTYEV - 28
Round 1 243 LOO Bing Kun / LWI Sheng Hao 21-13 / 21-13 Andrey ANTROPOV / Egor BORISOV - 21
Round 1 367 Anton KAISTI / Jesper PAUL 21-19 / 21-18 Bruno CARVALHO / Tomas NERO 604 25
Round 1 - Lev BARINOV / Egor VELP 21-18 / 21-16 Thomas BAURES / Kimi LOVANG - 26
Round 1 647 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK 21-18 / 21-19 Thanawin MADEE / Ratchapol MAKKASASITHORN 348 29
Round 1 168 Kristjan KALJURAND / Raul KÄSNER 21-13 / 21-16 Markus BARTH / Danila GATAULLIN 1730 27
Round 2 649 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Jimmy WONG 21-13 / 21-19 Petr BOROVIKOV / Evgeny CHERTILIN 605 28
Round 2 - Daniil DUBOVENKO / Maksim OGLOBLIN 8-21 / 21-17 / 21-13 LEONG Jun Kai / NG Tze Chian - 49
Round 2 - Eng Keat Wesley KOH / Junsuke KUBO 21-13 / 21-16 Samy CORVEE / Yanis GAUDIN 291 28
Round 2 - Ruttanapak OUPTHONG / Sirawit SOTHON 21-12 / 21-13 Duarte Nuno ANJO / Gabriel RODRIGUES 1799 27
Round 2 - Tanadon PUNPANICH / Wachirawit SOTHON 21-19 / 21-12 Andrei SCHMIDT / Hugo THEMAS 1877 24
Round 2 243 LOO Bing Kun / LWI Sheng Hao 21-13 / 21-9 Michal SOBOLEWSKI / Adam SZOLC 380 23
Round 2 367 Anton KAISTI / Jesper PAUL 21-18 / 13-21 / 21-18 Lev BARINOV / Egor VELP - 33
Round 2 647 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK 21-11 / 21-9 Kristjan KALJURAND / Raul KÄSNER 168 25
Quarter-final 649 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Jimmy WONG 21-18 / 14-21 / 21-18 Daniil DUBOVENKO / Maksim OGLOBLIN - 62
Quarter-final - Ruttanapak OUPTHONG / Sirawit SOTHON 21-18 / 21-16 Eng Keat Wesley KOH / Junsuke KUBO - 39
Quarter-final 243 LOO Bing Kun / LWI Sheng Hao 21-16 / 23-21 Tanadon PUNPANICH / Wachirawit SOTHON - 42
Quarter-final 647 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK 21-15 / 19-21 / 21-18 Anton KAISTI / Jesper PAUL 367 43
Semi-final - Ruttanapak OUPTHONG / Sirawit SOTHON 21-19 / 21-17 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Jimmy WONG 649 42
Semi-final 647 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK 21-18 / 21-19 LOO Bing Kun / LWI Sheng Hao 243 35
Final - Ruttanapak OUPTHONG / Sirawit SOTHON 21-17 / 17-21 / 21-16 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK 647 60
MS (qual)
Round 1 937 Panitchaphon TEERARATSAKUL 21-19 / 21-10 Daniil DUBOVENKO - 32
Round 1 1668 Mykhailo VYSHNEVYI 21-13 / 21-9 Archie BULT 1683 31
Round 1 475 Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR 21-8 / 21-13 Nadeem DALVI 2065 27
Round 1 1478 Trevor TAN 19-21 / 21-17 / 21-16 Rene LEEMAN 2199 42
Round 1 413 Thomas FOURCADE 21-18 / 21-15 Hugo THEMAS 2154 23
Round 1 614 Grégoire DESCHAMP 21-8 / 21-7 Eliel MELLERI - 28
Round 1 584 Harsh ARORA 21-5 / 21-8 Nicolai CONDRATIUC 996 21
Round 1 783 Kian-Yu OEI 21-6 / 21-11 Marti JOOST - 20
Round 1 838 TAN Jia Jie W.O. Miha IVANCIC 397 0
Round 1 944 Ivan MEDYNSKIY 21-17 / 23-21 ILYA TIMOFEEV 838 36
Round 1 576 Samuel CASSAR 21-16 / 18-21 / 21-19 Ali Ahmed EL KHATEEB 1529 45
Round 1 732 Varot URAIWONG 21-7 / 21-5 Chris Robin TALTS 2401 21
Round 1 434 LEE Shun Yang 21-8 / 21-6 Aleksander BAZANOV 2401 19
Round 1 957 Artur PECHENKIN 21-13 / 21-9 Oleg AMOSOV 1665 23
Round 1 1914 Gabriel RODRIGUES 21-5 / 21-11 Ragnar SEPP 583 23
Round 1 733 Sacha LEVEQUE 21-19 / 21-19 Puritat ARREE - 45
Round 1 524 Leo VAN GYSEL 21-11 / 21-17 Jin Hong TEH 1210 32
Round 1 1257 Danila GATAULLIN 16-21 / 21-16 / 21-14 Mihkel TALTS 952 41
Round 1 466 Matthias KICKLITZ 21-8 / 21-4 Rasmus ROOGSOO - 17
Round 1 995 Georgii LEBEDEV 21-11 / 21-16 Rainer KALJUMAE - 26
Round 1 604 Andi Fadel MUHAMMAD 21-5 / 21-10 Omar EMAD - 18
Round 1 1505 Zack BOBROWSKI 21-13 / 21-14 Andrei SCHMIDT 2401 27
Round 1 625 Ming Kang TAN W.O. Karl KERT 406 0
Round 1 1029 Mario KIRISMA 21-10 / 21-16 TAN Jun Yi 2065 20
Round 1 523 Ken Yon ONG 21-8 / 21-9 Roland KUTSEI 2154 19
Round 1 1500 Volodymyr KOLUZAIEV 21-16 / 18-21 / 21-18 Yehor LEONTYEV - 46
Round 1 435 Oleksandar SHMUNDYAK 21-14 / 21-10 Robin SCHMALZ 1274 24
Round 1 809 Rannar ZIRK 21-9 / 15-21 / 21-16 Andis BERZINS 1020 37
Round 1 513 KOK Jing Hong 21-16 / 21-18 Viacheslav YAKOVLEV 947 31
Round 1 - Oleksii TITOV W.O. Kelvin CHONG 1683 0
Round 1 1906 Tony LINDELÖF 21-9 / 21-11 Niilo NYQVIST - 21
Round 2 937 Panitchaphon TEERARATSAKUL 21-8 / 21-8 Mykhailo VYSHNEVYI 1668 21
Round 2 475 Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR 21-11 / 21-11 Trevor TAN 1478 21
Round 2 614 Grégoire DESCHAMP 21-12 / 21-16 Thomas FOURCADE 413 31
Round 2 584 Harsh ARORA 10-21 / 21-15 / 21-17 Kian-Yu OEI 783 54
Round 2 838 TAN Jia Jie 21-14 / 21-17 Ivan MEDYNSKIY 944 30
Round 2 732 Varot URAIWONG 21-11 / 21-23 / 21-8 Samuel CASSAR 576 41
Round 2 434 LEE Shun Yang 21-11 / 21-5 Artur PECHENKIN 957 24
Round 2 524 Leo VAN GYSEL 21-15 / 21-12 Sacha LEVEQUE 733 31
Round 2 466 Matthias KICKLITZ 21-6 / 21-7 Danila GATAULLIN 1257 22
Round 2 604 Andi Fadel MUHAMMAD 21-19 / 21-12 Georgii LEBEDEV 995 33
Round 2 625 Ming Kang TAN 21-15 / 21-17 Zack BOBROWSKI 1505 36
Round 2 523 Ken Yon ONG 21-9 / 21-11 Mario KIRISMA 1029 20
Round 2 435 Oleksandar SHMUNDYAK 21-12 / 21-7 Volodymyr KOLUZAIEV 1500 28
Round 2 513 KOK Jing Hong 21-7 / 21-12 Rannar ZIRK 809 18
Round 2 1906 Tony LINDELÖF 17-21 / 21-14 / 21-13 Oleksii TITOV - 37
Round 3 937 Panitchaphon TEERARATSAKUL 21-17 / 22-20 Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR 475 42
Round 3 614 Grégoire DESCHAMP 21-11 / 21-11 Harsh ARORA 584 29
Round 3 732 Varot URAIWONG 10-21 / 21-19 / 21-8 TAN Jia Jie 838 43
Round 3 434 LEE Shun Yang 21-13 / 21-7 Gabriel RODRIGUES 1914 28
Round 3 466 Matthias KICKLITZ 21-14 / 21-6 Leo VAN GYSEL 524 27
Round 3 604 Andi Fadel MUHAMMAD 21-13 / 21-17 Ming Kang TAN 625 35
Round 3 523 Ken Yon ONG 21-19 / 21-9 Oleksandar SHMUNDYAK 435 34
Round 3 513 KOK Jing Hong 21-11 / 21-14 Tony LINDELÖF 1906 26
MS
Round 1 95 Raul MUST 21-14 / 21-11 Anirudh JANARDHANAN 373 24
Round 1 523 Ken Yon ONG 21-14 / 21-16 Panitchaphon TEERARATSAKUL 937 33
Round 1 163 Georgii KARPOV 21-16 / 21-16 Matthias KICKLITZ 466 37
Round 1 614 Grégoire DESCHAMP 21-3 / 21-10 Kevin BARKMAN 301 20
Round 1 513 KOK Jing Hong 21-11 / 21-15 Bernardo ATILANO 133 35
Round 1 244 Joakim OLDORFF 19-21 / 21-14 / 24-22 LEE Shun Yang 434 53
Round 1 287 Enogat ROY 21-13 / 21-12 Godwin OLOFUA 170 29
Round 1 323 Valentin SINGER 21-10 / 21-10 Varot URAIWONG 732 31
Round 1 233 Korakrit LAOTRAKUL 21-19 / 21-19 Bruno CARVALHO 349 46
Round 1 239 Iikka HEINO 21-7 / 21-15 Miha IVANIC 165 26
Round 1 245 Joonas KORHONEN 21-9 / 21-13 Duarte Nuno ANJO 290 26
Round 1 284 Harshit AGGARWAL 21-11 / 21-11 Anuoluwapo Juwon OPEYORI 127 35
Round 1 604 Andi Fadel MUHAMMAD 21-15 / 21-19 Yanis GAUDIN 294 39
Round 1 151 Alex LANIER 21-12 / 21-14 Markus BARTH 386 25
Round 1 406 Karl KERT 21-15 / 21-12 may BAR NETZER 338 32
Round 1 107 Niluka KARUNARATNE 21-17 / 21-18 Aram MAHMOUD 179 38
Round 2 95 Raul MUST 21-11 / 21-17 Ken Yon ONG 523 29
Round 2 163 Georgii KARPOV 21-17 / 21-16 Grégoire DESCHAMP 614 41
Round 2 513 KOK Jing Hong 21-14 / 21-14 Joakim OLDORFF 244 37
Round 2 287 Enogat ROY 21-19 / 21-13 Valentin SINGER 323 39
Round 2 233 Korakrit LAOTRAKUL 21-17 / 21-11 Iikka HEINO 239 36
Round 2 284 Harshit AGGARWAL 21-17 / 17-21 / 21-12 Joonas KORHONEN 245 55
Round 2 151 Alex LANIER 21-18 / 21-14 Andi Fadel MUHAMMAD 604 42
Round 2 107 Niluka KARUNARATNE 21-9 / 21-15 Karl KERT 406 33
Quarter-final 163 Georgii KARPOV 20-22 / 21-15 / 21-14 Raul MUST 95 63
Quarter-final 513 KOK Jing Hong 21-15 / 21-15 Enogat ROY 287 36
Quarter-final 284 Harshit AGGARWAL 21-12 / 21-17 Korakrit LAOTRAKUL 233 39
Quarter-final 151 Alex LANIER 13-9 Ret. Niluka KARUNARATNE 107 13
Semi-final 513 KOK Jing Hong 23-21 / 21-10 Georgii KARPOV 163 38
Semi-final 151 Alex LANIER 21-17 / 21-13 Harshit AGGARWAL 284 39
Final 151 Alex LANIER 22-20 / 21-15 KOK Jing Hong 513 43
WD
Round 1 - Ming Hui LIM / Zhi Rui Bernice LIM 21-4 / 21-7 Kulli ISTE / Ana LINNAMAGI - 17
Round 1 1054 Perla MURENAITE / Vilte PAULAUSKAITE 21-9 / 21-18 Theodora FRAGOULIDOU / Gergana PAVLOVA - 23
Round 1 315 Abbygael HARRIS / Hope WARNER 21-11 / 22-20 Katelin NGO / Esther SHI 333 25
Round 1 119 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT W.O. Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN 143 0
Round 1 1189 Herveline CRESPEL / Kathell DESMOTS-CHACUN 21-12 / 21-14 Madalena FORTUNATO / Beatriz ROBERTO - 29
Round 1 - Romane CLOTEAUX-FOUCAULT / Anouk NAMBOT 14-21 / 21-13 / 21-14 Amina LYSENKO / Polina TKACH - 44
Round 1 - Daria KHARLAMPOVICH / Galina LISOCHKINA W.O. Arta PRIEDNIECE / Diana STOGNIJA - 0
Round 1 220 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal W.O. Tea MARGUERITTE / Anna TATRANOVA 219 0
Round 1 - Valeriya ISAKOVA / Alena KOROLEVA 21-14 / 21-18 Sofiia LAVROVA / Yana SOBKO 538 25
Round 1 - Julia PLAWECKA / Ulyana VOLSKAYA 22-20 / 21-14 Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS 350 27
Round 1 241 Malya HOAREAU / Camille POGNANTE 21-18 / 11-21 / 21-16 Georgina BLAND / Lisa CURTIN - 45
Round 1 127 Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA 21-11 / 21-8 Emili PÄRSIM / Marelle SALU 799 22
Round 2 48 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 21-18 / 21-10 Ming Hui LIM / Zhi Rui Bernice LIM - 24
Round 2 315 Abbygael HARRIS / Hope WARNER 21-6 / 21-14 Perla MURENAITE / Vilte PAULAUSKAITE 1054 23
Round 2 89 Viktoriia KOZYREVA / Mariia SUKHOVA 21-16 / 21-15 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 119 31
Round 2 - Romane CLOTEAUX-FOUCAULT / Anouk NAMBOT 21-14 / 21-18 Herveline CRESPEL / Kathell DESMOTS-CHACUN 1189 33
Round 2 220 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 21-8 / 21-14 Daria KHARLAMPOVICH / Galina LISOCHKINA - 19
Round 2 - Valeriya ISAKOVA / Alena KOROLEVA W.O. Adriana F. GONCALVES / Sonia GONCALVES 116 0
Round 2 241 Malya HOAREAU / Camille POGNANTE 21-12 / 20-22 / 21-10 Julia PLAWECKA / Ulyana VOLSKAYA - 41
Round 2 60 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-14 / 24-22 Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA 127 34
Quarter-final 48 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 21-19 / 8-21 / 21-16 Abbygael HARRIS / Hope WARNER 315 47
Quarter-final 89 Viktoriia KOZYREVA / Mariia SUKHOVA 21-13 / 21-18 Romane CLOTEAUX-FOUCAULT / Anouk NAMBOT - 35
Quarter-final 220 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 21-19 / 21-11 Valeriya ISAKOVA / Alena KOROLEVA - 28
Quarter-final 60 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-14 / 21-18 Malya HOAREAU / Camille POGNANTE 241 31
Semi-final 89 Viktoriia KOZYREVA / Mariia SUKHOVA 17-21 / 21-16 / 22-20 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 48 68
Semi-final 60 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-18 / 21-14 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 220 36
Final 60 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-14 / 21-15 Viktoriia KOZYREVA / Mariia SUKHOVA 89 39
WS (qual)
Round 1 556 Alina BUSYGINA 21-14 / 21-8 Ramona ÜPRUS 698 19
Round 1 495 Samanta GOLUBICKAITE 21-12 / 21-12 Marelle SALU 1104 24
Round 1 755 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-13 / 21-16 Rosy Oktavia PANCASARI 699 24
Round 1 955 Beatriz ROBERTO 21-13 / 21-9 Arina BABRE 714 22
Round 1 702 Vilte PAULAUSKAITE W.O. Elisaveta BERIK 1178 0
Round 1 733 Sofiia LAVROVA 21-12 / 21-17 Karina KAPANEN 549 24
Round 1 955 Varvara FROLOVA W.O. MANSI SINGH - 0
Round 2 661 Nika ARIH W.O. Romane CLOTEAUX-FOUCAULT 409 0
Round 2 1379 Mirjam LINDGARDE 18-21 / 21-17 / 21-11 Madalena FORTUNATO 1381 40
Round 2 477 INSYIRAH Khan 21-12 / 15-21 / 21-10 Yana SOBKO 545 39
Round 2 556 Alina BUSYGINA W.O. Diana STOGNIJA 515 11
Round 2 628 Pitchamon OPATNIPUT 22-20 / 19-21 / 21-4 Aditi BHATT 429 55
Round 2 495 Samanta GOLUBICKAITE 21-16 / 21-13 POTAPENKO Tetyana 554 29
Round 2 755 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-6 / 21-1 Emili PÄRSIM 922 16
Round 2 917 Sofia SLOSIARIKOVA 21-17 / 21-18 Beatriz ROBERTO 955 33
Round 2 484 Lisa CURTIN 21-11 / 21-14 Perla MURENAITE 504 25
Round 2 755 Melsya Nur FITRIANI 21-5 / 21-8 Vilte PAULAUSKAITE 702 20
Round 2 - Ana LINNAMAGI W.O. Mariia GOLUBEVA 411 0
Round 2 - Thamonwan NITHIITTIKRAI 21-9 / 21-9 Sofiia LAVROVA 733 20
Round 2 386 Malya HOAREAU 21-5 / 21-4 Theodora FRAGOULIDOU 932 17
Round 2 918 Mariana PAIVA 12-21 / 21-10 / 21-8 Varvara FROLOVA 955 35
Round 2 525 Mohd Khairul MYISHA W.O. Elena-Alexandra DIORDIEV 413 0
Round 3 1379 Mirjam LINDGARDE 21-19 / 17-21 / 21-19 Nika ARIH 661 46
Round 3 556 Alina BUSYGINA 20-22 / 21-12 / 21-18 INSYIRAH Khan 477 46
Round 3 628 Pitchamon OPATNIPUT 21-9 / 21-12 Samanta GOLUBICKAITE 495 23
Round 3 484 Lisa CURTIN 21-9 / 21-14 Sofia SLOSIARIKOVA 917 25
Round 3 755 Melsya Nur FITRIANI 21-6 / 21-6 Ana LINNAMAGI - 16
Round 3 - Thamonwan NITHIITTIKRAI 21-7 / 21-13 Malya HOAREAU 386 24
Round 3 525 Mohd Khairul MYISHA 21-7 / 21-5 Mariana PAIVA 918 21
WS
Round 1 47 Kristin KUUBA 22-20 / 21-14 Mohd Khairul MYISHA 525 37
Round 1 391 Katelin NGO 21-18 / 21-8 Lisa CURTIN 484 26
Round 1 217 Anastasiia SEMENOVA 8-21 / 22-20 / 21-15 Anne FUGLSANG 234 37
Round 1 1379 Mirjam LINDGARDE 21-14 / 21-17 Shruthika SENTHIL 340 26
Round 1 236 Vlada GINGA 21-16 / 14-21 / 21-11 Hristomira POPOVSKA 169 46
Round 1 411 Mariia GOLUBEVA 21-19 / 21-19 Romane CLOTEAUX-FOUCAULT 409 33
Round 1 181 Petra POLANC 21-9 / 21-17 Katsiaryna ZABLOTSKAYA 279 27
Round 1 342 Emilie DROUIN 9-21 / 21-17 / 21-14 Melsya Nur FITRIANI 755 50
Round 1 269 Heli NEIMAN 21-15 / 21-17 Anna MIKHALKOVA 230 33
Round 1 187 Georgina BLAND 21-13 / 21-13 Catlyn KRUUS 382 29
Round 1 287 Esther SHI 21-8 / 21-13 Elena-Alexandra DIORDIEV 413 22
Round 1 556 Alina BUSYGINA 21-15 / 21-10 Sonia GONCALVES 167 27
Round 1 755 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-9 / 21-10 Gergana PAVLOVA 343 25
Round 1 628 Pitchamon OPATNIPUT 21-7 / 21-9 Helis PAJUSTE 224 19
Round 1 - Thamonwan NITHIITTIKRAI 21-15 / 21-16 Anna TATRANOVA 276 29
Round 1 154 Daniella GONDA 21-17 / 21-17 Anna BYGUM 242 26
Round 2 47 Kristin KUUBA 21-19 / 21-10 Katelin NGO 391 32
Round 2 217 Anastasiia SEMENOVA 21-13 / 21-11 Mirjam LINDGARDE 1379 24
Round 2 411 Mariia GOLUBEVA 21-14 / 21-14 Vlada GINGA 236 29
Round 2 342 Emilie DROUIN 18-21 / 21-18 / 21-16 Petra POLANC 181 54
Round 2 187 Georgina BLAND 19-21 / 21-18 / 21-11 Heli NEIMAN 269 55
Round 2 287 Esther SHI 21-8 / 19-21 / 21-18 Alina BUSYGINA 556 48
Round 2 628 Pitchamon OPATNIPUT 16-21 / 21-18 / 23-21 Pornpicha CHOEIKEEWONG 755 60
Round 2 - Thamonwan NITHIITTIKRAI 19-21 / 21-9 / 21-11 Daniella GONDA 154 40
Quarter-final 47 Kristin KUUBA 21-14 / 21-19 Anastasiia SEMENOVA 217 37
Quarter-final 411 Mariia GOLUBEVA 21-19 / 21-13 Emilie DROUIN 342 35
Quarter-final 287 Esther SHI 21-15 / 19-21 / 21-17 Georgina BLAND 187 54
Quarter-final - Thamonwan NITHIITTIKRAI W.O. Pitchamon OPATNIPUT 628 0
Semi-final 47 Kristin KUUBA 21-14 / 21-11 Mariia GOLUBEVA 411 32
Semi-final - Thamonwan NITHIITTIKRAI 21-17 / 21-10 Esther SHI 287 28
Final 47 Kristin KUUBA 19-21 / 23-21 / 21-15 Thamonwan NITHIITTIKRAI - 65
XD (qual)
Round 1 - Hugo THEMAS / Marelle SALU W.O. Volodymyr KOLUZAIEV / POTAPENKO Tetyana 548 0
Round 1 1304 Kimi LOVANG / Emilie DROUIN W.O. Kelvin CHONG / Katelin NGO 1017 0
Round 1 - Natan BEGGA / Herveline CRESPEL W.O. Semjon BRENER / Jekaterina BURLAKOVA - 0
Round 1 - Vahur LUKIN / Grete TALVISTE W.O. Miha IVANCIC / Nika ARIH 1304 0
Round 1 810 Miha IVANIC / Petra POLANC 21-18 / 21-14 Raul KÄSNER / Kati-Kreet MARRAN 1017 36
Round 1 - Oleksii TITOV / Sofiia LAVROVA W.O. Petr BOROVIKOV / Valeriya ISAKOVA - 0
Round 1 - Robin SCHMALZ / Galina LISOCHKINA 21-17 / 21-10 Karl KIVINURM / Melissa MAZURTSAK - 21
Round 1 - Egor BORISOV / Mariia GOLUBEVA 21-16 / 21-8 Andrey ANTROPOV / Daria KHARLAMPOVICH - 21
Round 2 1304 Kimi LOVANG / Emilie DROUIN 21-17 / 21-12 Hugo THEMAS / Marelle SALU - 23
Round 2 - Natan BEGGA / Herveline CRESPEL 21-14 / 21-16 Vahur LUKIN / Grete TALVISTE - 19
Round 2 810 Miha IVANIC / Petra POLANC 21-18 / 21-19 Oleksii TITOV / Sofiia LAVROVA - 30
Round 2 - Egor BORISOV / Mariia GOLUBEVA 20-22 / 21-13 / 21-13 Robin SCHMALZ / Galina LISOCHKINA - 42
XD
Round 1 178 Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN 21-9 / 21-6 Gabriel RODRIGUES / Madalena FORTUNATO - 18
Round 1 - Egor BORISOV / Mariia GOLUBEVA 21-18 / 21-18 Egor VELP / Anastasiia SEMENOVA - 31
Round 1 - Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-16 / 21-3 Alex GREEN / Abbygael HARRIS - 24
Round 1 829 Alexandr ZINCHENKO / Viktoriia KOZYREVA 1-0 Ret. Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS 449 0
Round 1 810 Miha IVANIC / Petra POLANC 21-8 / 21-14 Aymeric TORES / Emilie VERCELOT 330 26
Round 1 - Evgeny CHERTILIN / Mariia SUKHOVA 17-21 / 22-20 / 23-21 Petr BOROVIKOV / Valeriya ISAKOVA - 55
Round 1 - Jun Liang Andy KWEK / Yujia JIN 21-14 / 21-14 Oleg AMOSOV / Varvara FROLOVA - 20
Round 1 418 Trevor TAN / Esther SHI 21-12 / 21-19 Ivan MEDYNSKIY / Perla MURENAITE - 22
Round 1 - ILYA TIMOFEEV / Alena KOROLEVA 21-15 / 21-8 Kimi LOVANG / Emilie DROUIN 1304 24
Round 1 2033 Kristjan KALJURAND / Helina RÜÜTEL 21-18 / 13-21 / 23-21 Danny Bawa CHRISNANTA / Zhi Rui Bernice LIM - 51
Round 1 500 Nikolai UKK / Alena IAKOVLEVA 21-12 / 21-16 Yehor LEONTYEV / Amina LYSENKO - 23
Round 1 320 Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH 22-20 / 21-18 Samy CORVEE / Flavie VALLET - 29
Round 1 - Natan BEGGA / Herveline CRESPEL 21-18 / 14-21 / 21-15 Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 532 42
Round 1 - Jonty RUSS / Hope WARNER 21-15 / 21-10 Tomas NERO / Beatriz ROBERTO - 24
Round 1 1954 Baptiste LABARTHE / Kathell DESMOTS-CHACUN 21-8 / 21-9 Andis BERZINS / Arina BABRE 729 18
Round 1 - Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 21-7 / 21-10 Volodymyr KOLUZAIEV / POTAPENKO Tetyana 548 21
Round 2 - Egor BORISOV / Mariia GOLUBEVA 21-19 / 21-19 Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN 178 28
Round 2 - Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 17-21 / 21-15 / 21-17 Alexandr ZINCHENKO / Viktoriia KOZYREVA 829 50
Round 2 810 Miha IVANIC / Petra POLANC 21-10 / 21-13 Evgeny CHERTILIN / Mariia SUKHOVA - 25
Round 2 - Jun Liang Andy KWEK / Yujia JIN 21-14 / 21-16 Trevor TAN / Esther SHI 418 24
Round 2 2033 Kristjan KALJURAND / Helina RÜÜTEL 21-11 / 19-21 / 21-13 ILYA TIMOFEEV / Alena KOROLEVA - 42
Round 2 500 Nikolai UKK / Alena IAKOVLEVA 21-10 / 21-8 Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH 320 21
Round 2 - Jonty RUSS / Hope WARNER 21-13 / 21-14 Natan BEGGA / Herveline CRESPEL - 22
Round 2 - Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 21-8 / 21-11 Baptiste LABARTHE / Kathell DESMOTS-CHACUN 1954 21
Quarter-final - Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-11 / 22-20 Egor BORISOV / Mariia GOLUBEVA - 30
Quarter-final - Jun Liang Andy KWEK / Yujia JIN 21-19 / 21-18 Miha IVANIC / Petra POLANC 810 35
Quarter-final 500 Nikolai UKK / Alena IAKOVLEVA 21-19 / 19-21 / 21-19 Kristjan KALJURAND / Helina RÜÜTEL 2033 52
Quarter-final - Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 21-6 / 21-15 Jonty RUSS / Hope WARNER - 23
Semi-final - Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-14 / 21-14 Jun Liang Andy KWEK / Yujia JIN - 32
Semi-final - Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 21-17 / 22-20 Nikolai UKK / Alena IAKOVLEVA 500 35
Final - Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-15 / 21-14 Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP - 27
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 67 7 23.3% 2419 80.63 00:31:56 2.53 2 6.7%
MS 30 63 3 10.0% 2237 74.57 00:36:38 2.04 1 3.3%
WD 23 51 5 21.7% 1805 78.48 00:32:26 2.42 1 4.3%
WS 30 70 10 33.3% 2502 83.4 00:36:10 2.31 2 6.7%
XD 30 66 6 20.0% 2337 77.9 00:29:50 2.61 0 0.0%
Total 143 317 31 21.7% 11300 79.02 00:33:27 2.36 6 4.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Thailand 40 9 81.6%
Sweden 3 1 75.0%
Malaysia 25 10 71.4%
Singapore 14 7 66.7%
Indonesia 6 3 66.7%
Germany 4 2 66.7%
Sri Lanka 2 1 66.7%
Russia 34 26 56.7%
Slovenia 5 4 55.6%
U.S.A. 6 5 54.5%
France 30 26 53.6%
England 8 7 53.3%
India 5 5 50.0%
Poland 2 2 50.0%
Hungary 1 1 50.0%
Malta 1 1 50.0%
Slovakia 1 1 50.0%
Finland 7 9 43.8%
Lithuania 3 4 42.9%
Israel 1 2 33.3%
1 2 33.3%
Estonia 17 40 29.8%
Great Britain 1 3 25.0%
Norway 1 3 25.0%
Moldova 1 3 25.0%
1

Category: