World Championships  

Tournament Name: BWF World Championships 1989
Tournament Dates: 29/05/1989-29/05/1989
Location: Indonesia, Jakarta
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
MD LI Yongbo / TIAN Bingyi CHEN Hongyong / CHEN Kang
MS YANG Yang Ardy B WIRANATA
WD LIN Ying / GUAN Weizhen CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young
WS LI Lingwei HUANG Hua
XD PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-6 / 15-7 Abdul Rahman SIDEK / Beng Kiang SOO - 0
Round 1 - Philip HORNE / Graeme ROBSON 15-3 / 15-5 Janusz CZERWIENIEC / Grzegorz OLCHOWIK - 0
Round 1 - Kenny MIDDLEMISS / Dan TRAVERS 1-0 / 1-0 Peter BAUM / Karl KNUDSEN - 0
Round 1 - Par-Gunnar JONSSON / Jens OLSSON 15-6 / 15-8 Hiroki ETO / Yasumasa TSUJITA - 0
Round 1 - Gordon LANG / Michael SCANDOLERA 1-0 / 1-0 Sushant BORA (deceased) / U. Vimal Kumar - 0
Round 1 - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-4 / 15-7 TSE Bun / YEUNG Yik Kei - 0
Round 1 - Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-6 / 15-3 Uun Setiawan SANTOSA / Rob STALENHOEF - 0
Round 1 - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-4 / 15-4 Mike BUTLER / David HUMBLE - 0
Round 1 - HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-5 / 15-9 Mongkol GUMLAITONG / Surachai MAKKASASITHORN - 0
Round 1 - Jesper KNUDSEN / Jens Peter NIERHOFF 15-2 / 15-4 Stanimir BOITCHINOV / Pjuzant KASSABIAN - 0
Round 1 - Volker EIBER / Ralf RAUSCH 15-10 / 15-4 Gustavo SALAZAR / Federico VALDEZ - 0
Round 1 - KIM Moon Soo / SUNG Han Kuk 15-1 / 15-5 Franck PANEL / Stephane RENAULT - 0
Round 1 - Mika HEINONEN / Lasse LINDELOF 15-8 / 15-8 Jim MAILER / Hubert MUELLER - 0
Round 1 - Bobby ERTANTO / Imay HENDRA 15-6 / 15-13 Eishi KIBUNE / Hiroshi NISHIYAMA - 0
Round 1 - Stellan OSTERBERG / Rikard RONNBLOM 11-15 / 17-14 / 15-5 Igor DMITRIEV / Vitali SHMAKOV - 0
Round 1 - Alex MEIJER / Pierre PELUPESSY 6-15 / 15-0 / 15-8 Markus KECK / Stephan KUHL - 0
Round 1 - Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-4 / 15-4 Oyvind BERNTSEN / Hans SPERRE - 0
Round 1 - Soon Kit CHEAH / Beng Tiong ONG 10-15 / 15-4 / 15-8 Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD - 0
Round 1 - Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Sawai CHANSEORASMEE 1-0 / 1-0 Praveen KUMAR / P. Manoj Kumar - 0
Round 1 - Maung Naing MYINT / Tun Htein WIN 1-0 / 1-0 Mirza ALI YAR BEG / Tariq FAROOQ - 0
Round 1 - Stojan IVANTCHEV / Geliazko VOLKOFF 1-0 / 1-0 Pratap ADHIKARI / Prakash Doj RANA - 0
Round 1 - Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-4 / 15-2 CHOI Sang Bum / SHON Jin Hwan - 0
Round 1 - KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng 1-0 / 1-0 Jasen BORISOV / Boris LALOV - 0
Round 1 - Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-4 / 15-3 Duminda JAYAKODY / Niroshan WIJEKOON - 0
Round 1 - Anthony GALLAGHER / Kevin SCOTT 1-0 / 1-0 Jerzy DOLHAN / Jacek HANKIEWICZ - 0
Round 1 - CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-3 / 15-9 Robert LILJEQUIST / Tony TUOMINEN (DEC`D) - 0
Round 1 - Peter AXELSSON / Mikael ROSEN 11-15 / 18-15 / 15-2 Kerrin HARRISON / Glenn STEWART - 0
Round 1 - Chris JOGIS / Benny LEE 15-10 / 15-1 Heinz FISCHER / Klaus FISCHER - 0
Round 1 - Geenesh DUSSAIN / Jean-Michel DUVERGE 1-0 / 1-0 Darren J HALL / Anders (1) Nielsen - 0
Round 1 - Christophe JEANJEAN / Pascal PAK 1-0 / 1-0 LEE Sang Bok / PARK Joo Bong - 0
Round 1 - Joko MARDIANTO / Aryono MIRANAT W.O. Stephen J. BADDELEY / Martin DEW - 0
Round 2 - LI Yongbo / TIAN Bingyi 17-14 / 15-9 Joko MARDIANTO / Aryono MIRANAT - 0
Round 2 - Kenny MIDDLEMISS / Dan TRAVERS 15-9 / 15-11 Philip HORNE / Graeme ROBSON - 0
Round 2 - Par-Gunnar JONSSON / Jens OLSSON 15-4 / 15-8 Gordon LANG / Michael SCANDOLERA - 0
Round 2 - Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-8 / 8-15 / 15-11 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER - 0
Round 2 - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-12 / 15-2 HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin - 0
Round 2 - Jesper KNUDSEN / Jens Peter NIERHOFF 15-4 / 15-7 Volker EIBER / Ralf RAUSCH - 0
Round 2 - KIM Moon Soo / SUNG Han Kuk 15-5 / 15-4 Mika HEINONEN / Lasse LINDELOF - 0
Round 2 - Bobby ERTANTO / Imay HENDRA 15-10 / 15-3 Stellan OSTERBERG / Rikard RONNBLOM - 0
Round 2 - Alex MEIJER / Pierre PELUPESSY 15-10 / 15-6 CHAN Chi Choi / CHAN Siu Kwong - 0
Round 2 - Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 18-14 / 15-3 Soon Kit CHEAH / Beng Tiong ONG - 0
Round 2 - Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Sawai CHANSEORASMEE 15-7 / 15-8 Maung Naing MYINT / Tun Htein WIN - 0
Round 2 - Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-3 / 15-3 Stojan IVANTCHEV / Geliazko VOLKOFF - 0
Round 2 - KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng 15-9 / 18-13 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN - 0
Round 2 - CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-4 / 15-3 Anthony GALLAGHER / Kevin SCOTT - 0
Round 2 - Peter AXELSSON / Mikael ROSEN 15-11 / 15-4 Chris JOGIS / Benny LEE - 0
Round 2 - Christophe JEANJEAN / Pascal PAK 15-2 / 15-2 Geenesh DUSSAIN / Jean-Michel DUVERGE - 0
Round 3 - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-2 / 15-3 Kenny MIDDLEMISS / Dan TRAVERS - 0
Round 3 - Par-Gunnar JONSSON / Jens OLSSON 15-11 / 15-7 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA - 0
Round 3 - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-8 / 15-3 Jesper KNUDSEN / Jens Peter NIERHOFF - 0
Round 3 - KIM Moon Soo / SUNG Han Kuk 18-13 / 15-3 Bobby ERTANTO / Imay HENDRA - 0
Round 3 - Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-5 / 15-1 Alex MEIJER / Pierre PELUPESSY - 0
Round 3 - Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-0 / 15-1 Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Sawai CHANSEORASMEE - 0
Round 3 - CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-10 / 15-3 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng - 0
Round 3 - Peter AXELSSON / Mikael ROSEN 15-5 / 15-6 Christophe JEANJEAN / Pascal PAK - 0
Quarter-final - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-8 / 15-8 Par-Gunnar JONSSON / Jens OLSSON - 0
Quarter-final - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-7 / 15-8 KIM Moon Soo / SUNG Han Kuk - 0
Quarter-final - Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-6 / 15-4 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA - 0
Quarter-final - CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-5 / 15-9 Peter AXELSSON / Mikael ROSEN - 0
Semi-final - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-10 / 15-9 Jalani SIDEK / Razif SIDEK - 0
Semi-final - CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-11 / 15-7 Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO - 0
Final - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-3 / 15-12 CHEN Hongyong / CHEN Kang - 0
MS
Round 1 - YANG Yang 15-1 / 15-2 Grzegorz OLCHOWIK - 0
Round 1 - Pramote TEERAWIWATANA 15-5 / 15-13 Kerrin HARRISON - 0
Round 1 - Pratap ADHIKARI 7-15 / 15-13 / 18-16 Robert LILJEQUIST - 0
Round 1 - Geliazko VOLKOFF 15-8 / 15-6 Yasumasa TSUJITA - 0
Round 1 - Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-4 Volker EIBER - 0
Round 1 - Hwang FUNG 3-15 / 15-11 / 15-13 Peter AXELSSON - 0
Round 1 - U. Vimal Kumar 15-0 / 15-4 Pascal PAK - 0
Round 1 - Poul-Erik HOYER 9-15 / 15-10 / 15-10 Pierre PELUPESSY - 0
Round 1 - LEE Kwang Jin 15-9 / 10-15 / 15-4 YEUNG Yik Kei - 0
Round 1 - Lius PONGOH 15-7 / 15-7 Mike BUTLER - 0
Round 1 - Sompol KUKASEMKIJ 15-5 / 15-12 Clarence TIM - 0
Round 1 - Hiroshi NISHIYAMA 18-16 / 15-5 Gordon LANG - 0
Round 1 - Anthony GALLAGHER 16-17 / 15-4 / 15-3 Heinz FISCHER - 0
Round 1 - Icuk SUGIARTO 15-3 / 15-9 Paul STEVENSON - 0
Round 1 - Jacek HANKIEWICZ 15-13 / 15-8 Klaus FISCHER - 0
Round 1 - Philip HORNE 15-5 / 15-7 Karl KNUDSEN - 0
Round 1 - Christophe JEANJEAN 7-15 / 15-9 / 15-11 Federico VALDEZ - 0
Round 1 - WU Wenkai 15-5 / 15-1 Stephan KUHL - 0
Round 1 - KIM Hak Kyun 15-7 / 15-7 Niroshan WIJEKOON - 0
Round 1 - Andreij ANTROPOV 15-3 / 15-3 Oyvind BERNTSEN - 0
Round 1 - Jianhua ZHAO 15-1 / 15-7 Jean-Michel DUVERGE - 0
Round 1 - Kevin SCOTT 15-13 / 15-6 Stojan IVANTCHEV - 0
Round 1 - Abdul Hamid KHAN 15-12 / 15-9 Shinji MATSUURA - 0
Round 1 - Surachai MAKKASASITHORN 17-18 / 15-3 / 15-6 PHYUN Kwang Min - 0
Round 1 - Stephen J. BADDELEY 15-6 / 15-5 CHANG Wen-Sung - 0
Round 1 - Jens OLSSON 3-15 / 15-12 / 15-4 Pontus JANTTI - 0
Round 1 - Tat Meng WONG 15-2 / 15-12 Kevin ROSS - 0
Round 1 - Par-Gunnar JONSSON 18-13 / 12-15 / 15-10 John GOSS - 0
Round 1 - Mustaffa ALI 15-10 / 15-4 Tariq FAROOQ - 0
Round 1 - Darren J HALL 15-7 / 15-6 Pulsak THEWARANGSEE - 0
Round 1 - Glenn STEWART 15-8 / 15-9 Lasse LINDELOF - 0
Round 1 - Igor DMITRIEV 15-8 / 15-3 Stanimir BOITCHINOV - 0
Round 1 - Kenny MIDDLEMISS 15-10 / 15-5 Stephane RENAULT - 0
Round 1 - Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-7 Sushant BORA (deceased) - 0
Round 1 - Vacharapan KHAMTHONG 5-15 / 15-5 / 15-8 Mikael ROSEN - 0
Round 1 - CHOI Sang Bum 15-9 / 15-7 TSE Bun - 0
Round 1 - Yoke Meng KWAN 15-8 / 15-4 Janusz CZERWIENIEC - 0
Round 1 - Rob STALENHOEF 15-6 / 15-11 Jens Peter NIERHOFF - 0
Round 1 - Duminda JAYAKODY 15-12 / 15-6 Prakash Doj RANA - 0
Round 1 - Dean GALT 15-6 / 8-15 / 15-5 Michael SCANDOLERA - 0
Round 1 - Guido SCHAENZLER 7-15 / 15-8 / 15-6 Shuji MATSUNO - 0
Round 1 - Jim MAILER 12-15 / 15-12 / 15-11 Gustavo SALAZAR - 0
Round 1 - Kok Keong FOO 15-4 / 15-4 Broddi KRISTJANSSON - 0
Round 1 - Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-11 / 15-7 Hiroki ETO - 0
Round 1 - Hermawan SUSANTO 15-6 / 15-5 Karun KASAYAPANANT - 0
Round 1 - J Bryan BLANSHARD 12-15 / 15-5 / 15-9 Graeme ROBSON - 0
Round 1 - ZHANG Qingwu 15-13 / 15-2 Markus KECK - 0
Round 1 - Tun Htein WIN 13-18 / 15-3 / 15-8 Jonas HERRGARDH - 0
Round 1 - Hans SPERRE 15-8 / 15-8 Uun Setiawan SANTOSA - 0
Round 1 - LIU En-Horng 15-3 / 13-15 / 15-8 Eishi KIBUNE - 0
Round 1 - Chris JOGIS 15-6 / 15-10 CHAN Siu Kwong - 0
Round 1 - AHN Jae Chang 15-6 / 15-3 Franck PANEL - 0
Round 1 - Anders W NIELSEN W.O. Mirza ALI YAR BEG - 0
Round 1 - Stellan OSTERBERG W.O. Sergej SEVRIUKOV - 0
Round 1 - Benny LEE W.O. Jasen BORISOV - 0
Round 1 - Maung Naing MYINT W.O. Alex MEIJER - 0
Round 1 - Hubert MUELLER W.O. Praveen KUMAR - 0
Round 1 - LIU Jun W.O. Peter BAUM - 0
Round 1 - XIONG Guobao W.O. Muhammad Tariq SHARIF - 0
Round 1 - Stephen P BUTLER W.O. Boris LALOV - 0
Round 1 - Ardy B WIRANATA W.O. P. Manoj Kumar - 0
Round 1 - Vitali SHMAKOV W.O. Dan TRAVERS - 0
Round 1 - Morten FROST HANSEN W.O. Mir Tahir ISHAQ - 0
Round 2 - YANG Yang 15-10 / 15-5 Pramote TEERAWIWATANA - 0
Round 2 - Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-2 Hwang FUNG - 0
Round 2 - U. Vimal Kumar 15-10 / 13-15 / 15-13 Anders W NIELSEN - 0
Round 2 - Poul-Erik HOYER 15-4 / 15-13 LEE Kwang Jin - 0
Round 2 - Benny LEE 15-7 / 15-10 Stellan OSTERBERG - 0
Round 2 - Lius PONGOH 15-11 / 15-5 Sompol KUKASEMKIJ - 0
Round 2 - Anthony GALLAGHER 16-18 / 18-15 / 15-2 Hiroshi NISHIYAMA - 0
Round 2 - Icuk SUGIARTO 15-3 / 15-9 Jacek HANKIEWICZ - 0
Round 2 - Philip HORNE 15-3 / 15-12 Christophe JEANJEAN - 0
Round 2 - KIM Hak Kyun 6-15 / 15-12 / 15-10 WU Wenkai - 0
Round 2 - Andreij ANTROPOV 15-5 / 15-8 Maung Naing MYINT - 0
Round 2 - Jianhua ZHAO 15-8 / 15-1 Kevin SCOTT - 0
Round 2 - Surachai MAKKASASITHORN 2-15 / 18-13 / 15-14 Abdul Hamid KHAN - 0
Round 2 - Stephen J. BADDELEY 15-3 / 15-5 Hubert MUELLER - 0
Round 2 - Jens OLSSON 9-15 / 15-10 / 15-11 Tat Meng WONG - 0
Round 2 - Par-Gunnar JONSSON 8-15 / 15-11 / 15-7 LIU Jun - 0
Round 2 - Darren J HALL 15-8 / 2-15 / 18-15 Mustaffa ALI - 0
Round 2 - Igor DMITRIEV 15-12 / 1-15 / 15-11 Glenn STEWART - 0
Round 2 - Eddy KURNIAWAN 15-13 / 15-1 Kenny MIDDLEMISS - 0
Round 2 - CHOI Sang Bum 15-7 / 15-6 Vacharapan KHAMTHONG - 0
Round 2 - Yoke Meng KWAN 17-18 / 15-9 / 15-3 Rob STALENHOEF - 0
Round 2 - Dean GALT 15-7 / 15-10 Duminda JAYAKODY - 0
Round 2 - XIONG Guobao 15-2 / 15-5 Guido SCHAENZLER - 0
Round 2 - Stephen P BUTLER 15-2 / 15-0 Jim MAILER - 0
Round 2 - Hermawan SUSANTO 15-3 / 15-8 Tony TUOMINEN (DEC`D) - 0
Round 2 - ZHANG Qingwu 15-0 / 15-3 J Bryan BLANSHARD - 0
Round 2 - Tun Htein WIN 15-4 / 15-8 Hans SPERRE - 0
Round 2 - Ardy B WIRANATA 15-4 / 15-2 LIU En-Horng - 0
Round 2 - AHN Jae Chang 15-10 / 15-5 Chris JOGIS - 0
Round 2 - Morten FROST HANSEN 15-8 / 15-5 Vitali SHMAKOV - 0
Round 2 - Geliazko VOLKOFF W.O. Pratap ADHIKARI - 0
Round 3 - Allan BUDI KUSUMA 15-8 / 15-4 U. Vimal Kumar - 0
Round 3 - Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-2 Benny LEE - 0
Round 3 - Lius PONGOH 15-0 / 15-5 Anthony GALLAGHER - 0
Round 3 - Icuk SUGIARTO 15-0 / 15-3 Philip HORNE - 0
Round 3 - KIM Hak Kyun 11-15 / 15-4 / 18-13 Andreij ANTROPOV - 0
Round 3 - Jianhua ZHAO 15-6 / 15-2 Surachai MAKKASASITHORN - 0
Round 3 - Stephen J. BADDELEY 15-3 / 15-6 Jens OLSSON - 0
Round 3 - Par-Gunnar JONSSON 8-15 / 15-11 / 15-7 Darren J HALL - 0
Round 3 - Eddy KURNIAWAN 15-4 / 18-13 Igor DMITRIEV - 0
Round 3 - Yoke Meng KWAN 17-15 / 10-15 / 15-12 CHOI Sang Bum - 0
Round 3 - XIONG Guobao 15-5 / 15-4 Dean GALT - 0
Round 3 - Stephen P BUTLER 15-2 / 15-10 Kok Keong FOO - 0
Round 3 - Hermawan SUSANTO 11-15 / 15-12 / 15-8 ZHANG Qingwu - 0
Round 3 - Ardy B WIRANATA 15-7 / 15-0 Tun Htein WIN - 0
Round 3 - Morten FROST HANSEN 17-15 / 15-5 AHN Jae Chang - 0
Round 3 - YANG Yang 15-1 / 15-3 Geliazko VOLKOFF - 0
Round 4 - YANG Yang 15-10 / 15-3 Allan BUDI KUSUMA - 0
Round 4 - Poul-Erik HOYER 15-3 / 15-9 Lius PONGOH - 0
Round 4 - Icuk SUGIARTO 15-2 / 15-1 KIM Hak Kyun - 0
Round 4 - Jianhua ZHAO 15-8 / 10-15 / 15-4 Stephen J. BADDELEY - 0
Round 4 - Eddy KURNIAWAN 15-11 / 15-5 Par-Gunnar JONSSON - 0
Round 4 - XIONG Guobao 15-6 / 15-2 Yoke Meng KWAN - 0
Round 4 - Hermawan SUSANTO 6-15 / 15-1 / 15-11 Stephen P BUTLER - 0
Round 4 - Ardy B WIRANATA 15-11 / 15-2 Morten FROST HANSEN - 0
Quarter-final - YANG Yang 15-11 / 15-7 Poul-Erik HOYER - 0
Quarter-final - Icuk SUGIARTO 15-8 / 1-15 / 17-15 Jianhua ZHAO - 0
Quarter-final - Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-13 XIONG Guobao - 0
Quarter-final - Ardy B WIRANATA 15-8 / 15-11 Hermawan SUSANTO - 0
Semi-final - YANG Yang 13-15 / 15-7 / 15-9 Icuk SUGIARTO - 0
Semi-final - Ardy B WIRANATA 14-18 / 15-10 / 15-13 Eddy KURNIAWAN - 0
Final - YANG Yang 15-10 / 2-15 / 15-5 Ardy B WIRANATA - 0
WD
Round 1 - LEE Wai Leng / Siew Choon LIM 15-0 / 15-1 Kalpana RANA SHRESTHA / Subha SHRESTHA - 0
Round 1 - Elinor MIDDLEMISS / Jennifer WILLIAMSON 15-10 / 15-11 Lynne HORNE / Rhona S ROBERTSON - 0
Round 1 - Katrin SCHMIDT / Kirsten SCHMIEDER 15-0 / 15-1 Meiling OKUNO / Erika VON HEILAND - 0
Round 1 - Penpanor KLANGTHAMNIUM / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 10-15 / 18-16 / 15-11 Bozena BAK / Bozena HARACZ - 0
Round 1 - Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-13 / 15-6 Harumi KOHHARA / Takako SHINKI - 0
Round 1 - Monique HOOGLAND / Lotte OLSEN 1-0 / 1-0 Gloria JIMENEZ / Nina KOHO - 0
Round 1 - Emilia DIMITROVA / Diana KOLEVA 15-5 / 15-11 Sabine ABERER / Brigitte LANGTHALER - 0
Round 1 - Chantal JOBIN / Doris PICHE 1-0 / 1-0 Seema BAFNA / Madhumita BISHT - 0
Round 1 - Tatyana LITVINENKO / Irina SEROVA 1-0 / 1-0 Yooko KOIZUMI / Aiko MIYAMURA - 0
Round 1 - Lisa CAMPBELL / Tracey SMALL 15-8 / 15-10 Elodie MANSUY / Rosita RIOS - 0
Round 1 - GIL Young Ah / KIM Ho Ja 15-3 / 15-5 Yin Ling LEE / Chin Peng POH - 0
Round 1 - Kimiko JINNAI / Hisako MORI 1-0 / 1-0 Diana KNEKNA / Anetha STAMBOLIZSKA - 0
Round 1 - Dwi ELMYATI / Selvie KARTENEGARA 15-7 / 15-10 Jane CLARKE / Toni WHITTAKER - 0
Round 1 - Linda FRENCH / Linda SAFARIK-TONG 15-5 / 15-4 Ellen BERG / Marianne WIKDAL - 0
Round 1 - Nicole TUMMER / Kerstin UBBEN 15-9 / 15-4 Sandra DIMBOUR / Corinne SONNET - 0
Round 1 - Liselotte BLUMER / Anne GIBSON 15-6 / 15-9 Elzbieta GRZYBEK / Marzena MASIUK - 0
Round 1 - Elena RYBKHINA / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-1 / 15-0 Martine HENNEQUIN / Cathy FOO KUNE - 0
Round 1 - Johanne FALARDEAU / Denyse JULIEN 15-8 / 15-1 Kristiina DANSKANEN / Ulrica VON PFALER - 0
Round 1 - KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei 15-1 / 15-11 Mei Chuan TAN / Sui Hoon TAN - 0
Round 1 - LAI Caiqin / YAO Fen 1-0 / 1-0 Afshan SHAKEEL / Ghazala WADOOD - 0
Round 1 - Julie CARREL / Katrin TE TAI 15-1 / 15-3 Pireris Sriyani DEEPIKA WIDANALAGE / Hemani Kaushali (f) DISSANAYAKE - 0
Round 2 - LIN Ying / GUAN Weizhen 15-7 / 15-6 CHUN Sung Suk / CHUNG So Young - 0
Round 2 - Elinor MIDDLEMISS / Jennifer WILLIAMSON 15-8 / 15-4 LEE Wai Leng / Siew Choon LIM - 0
Round 2 - Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 12-15 / 15-0 / 15-7 Katrin SCHMIDT / Kirsten SCHMIEDER - 0
Round 2 - Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-0 / 15-5 Penpanor KLANGTHAMNIUM / Piyathip SANSANIYAKULVILAI - 0
Round 2 - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-5 / 15-6 Monique HOOGLAND / Lotte OLSEN - 0
Round 2 - Chantal JOBIN / Doris PICHE 15-5 / 15-2 Emilia DIMITROVA / Diana KOLEVA - 0
Round 2 - Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-6 / 15-7 Tatyana LITVINENKO / Irina SEROVA - 0
Round 2 - GIL Young Ah / KIM Ho Ja 15-2 / 15-3 Lisa CAMPBELL / Tracey SMALL - 0
Round 2 - Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-5 / 15-12 Dwi ELMYATI / Selvie KARTENEGARA - 0
Round 2 - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-9 / 15-2 Linda FRENCH / Linda SAFARIK-TONG - 0
Round 2 - Liselotte BLUMER / Anne GIBSON 15-11 / 15-7 Nicole TUMMER / Kerstin UBBEN - 0
Round 2 - Xiaoqing LIM / ZHOU Lei 15-7 / 15-6 CHAN Lim Chee (Amy) / CHAN Man Wa - 0
Round 2 - Johanne FALARDEAU / Denyse JULIEN 15-8 / 15-7 Elena RYBKHINA / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 0
Round 2 - Verawaty FAJRIN / Yanti KUSMIATIE 15-4 / 15-4 KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei - 0
Round 2 - LAI Caiqin / YAO Fen 15-7 / 15-4 Julie CARREL / Katrin TE TAI - 0
Round 2 - CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 15-10 / 15-7 Fiona SMITH / Helen S TROKE - 0
Round 3 - LIN Ying / GUAN Weizhen 15-4 / 15-6 Elinor MIDDLEMISS / Jennifer WILLIAMSON - 0
Round 3 - Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-8 / 15-8 Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS - 0
Round 3 - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-6 / 15-9 Chantal JOBIN / Doris PICHE - 0
Round 3 - Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-6 / 15-7 GIL Young Ah / KIM Ho Ja - 0
Round 3 - Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-10 / 15-3 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 3 - Xiaoqing LIM / ZHOU Lei 15-9 / 15-2 Liselotte BLUMER / Anne GIBSON - 0
Round 3 - Verawaty FAJRIN / Yanti KUSMIATIE 15-4 / 15-2 Johanne FALARDEAU / Denyse JULIEN - 0
Round 3 - CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 17-16 / 15-10 LAI Caiqin / YAO Fen - 0
Quarter-final - LIN Ying / GUAN Weizhen 15-12 / 15-3 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN - 0
Quarter-final - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-12 / 15-12 Dorte KJAER / Nettie NIELSEN - 0
Quarter-final - Xiaoqing LIM / ZHOU Lei 15-7 / 10-15 / 15-8 Kimiko JINNAI / Hisako MORI - 0
Quarter-final - CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 15-12 / 15-11 Verawaty FAJRIN / Yanti KUSMIATIE - 0
Semi-final - LIN Ying / GUAN Weizhen 15-2 / 15-3 Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP - 0
Semi-final - CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 13-15 / 15-1 / 15-4 Xiaoqing LIM / ZHOU Lei - 0
Final - LIN Ying / GUAN Weizhen 15-1 / 15-7 CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young - 0
WS
Round 1 - Lisa CAMPBELL 0-11 / 12-11 / 11-2 Elinor MIDDLEMISS - 0
Round 1 - LEE Wai Leng 11-0 / 11-2 Ulrica VON PFALER - 0
Round 1 - Minarti TIMUR 11-3 / 11-3 Penpanor KLANGTHAMNIUM - 0
Round 1 - Kerstin UBBEN 11-6 / 11-4 Meiling OKUNO - 0
Round 1 - Takako SHINKI 11-6 / 11-1 Hemani Kaushali (f) DISSANAYAKE - 0
Round 1 - Tatyana LITVINENKO 11-1 / 11-2 Marianne WIKDAL - 0
Round 1 - Doris PICHE 11-8 / 11-1 Chin Peng POH - 0
Round 1 - Monique HOOGLAND 11-7 / 11-6 KWON Eun Hee - 0
Round 1 - Elena RYBKHINA 12-11 / 11-2 Mei Hwa KHO - 0
Round 1 - Rosita RIOS 3-11 / 12-10 / 11-8 CHIU Mei Yin - 0
Round 1 - Diana KNEKNA 11-4 / 11-4 Kalpana RANA SHRESTHA - 0
Round 1 - Toni WHITTAKER 11-6 / 11-2 Yin Ling LEE - 0
Round 1 - Sabine ABERER 11-3 / 11-5 Erika VON HEILAND - 0
Round 1 - Pornsawan PLUNGWECH 12-9 / 11-1 Elzbieta GRZYBEK - 0
Round 1 - Lilik SUDARWATI 11-1 / 11-1 Chantal JOBIN - 0
Round 1 - Emilia DIMITROVA 11-0 / 12-10 Cathy FOO KUNE - 0
Round 1 - Hisako MORI 11-2 / 11-2 Nicole TUMMER - 0
Round 1 - Linda FRENCH 11-9 / 11-5 Ellen BERG - 0
Round 1 - Vlada TCHERNIAVSKAIA 11-8 / 11-6 Rhonda CATOR - 0
Round 1 - Siew Choon LIM 11-0 / 11-0 Subha SHRESTHA - 0
Round 1 - Kimiko JINNAI 12-11 / 11-7 Madhumita BISHT - 0
Round 1 - Katrin TE TAI 11-5 / 11-2 Martine HENNEQUIN - 0
Round 1 - Catrine BENGTSSON 11-4 / 11-8 Marlar MYINT - 0
Round 1 - Sandra DIMBOUR 11-8 / 3-11 / 11-8 Pireris Sriyani DEEPIKA WIDANALAGE - 0
Round 1 - LEE Chien-Mei 11-7 / 11-4 Bozena BAK - 0
Round 1 - Tracey SMALL 11-0 / 11-4 Corinne SONNET - 0
Round 1 - Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-1 / 11-0 Marzena MASIUK - 0
Round 1 - Katrin SCHMIDT 11-7 / 11-2 Diana KOLEVA - 0
Round 1 - Irina SEROVA 11-4 / 11-0 Brigitte LANGTHALER - 0
Round 1 - Denyse JULIEN 11-2 / 11-8 Somharuthai JAROENSIRI - 0
Round 1 - Anne GIBSON 11-3 / 12-9 CHAN Man Wa - 0
Round 1 - Mei Chuan TAN 11-7 / 10-12 / 11-7 Yooko KOIZUMI - 0
Round 1 - LEE Jung Mi 11-1 / 11-2 Linda SAFARIK-TONG - 0
Round 1 - Julie CARREL 11-4 / 10-12 / 11-0 Nina KOHO - 0
Round 1 - Harumi KOHHARA W.O. Gloria JIMENEZ - 0
Round 1 - Elodie MANSUY W.O. Anetha STAMBOLIZSKA - 0
Round 1 - FENG Mei-Ying W.O. Aiko MIYAMURA - 0
Round 1 - Jane CLARKE W.O. Afshan SHAKEEL - 0
Round 1 - Jennifer WILLIAMSON W.O. Seema BAFNA - 0
Round 1 - Johanne FALARDEAU W.O. Zornitza PAVLOVA - 0
Round 1 - Sui Hoon TAN W.O. Deepti THANEKAR - 0
Round 2 - LI Lingwei 11-8 / 11-4 Rhona S ROBERTSON - 0
Round 2 - Lisa CAMPBELL 12-9 / 12-10 LEE Wai Leng - 0
Round 2 - Minarti TIMUR 5-11 / 11-7 / 11-4 Fiona SMITH - 0
Round 2 - Harumi KOHHARA 11-6 / 11-0 Kerstin UBBEN - 0
Round 2 - Christine GANDRUP 11-1 / 11-2 Bozena HARACZ - 0
Round 2 - Takako SHINKI 11-4 / 11-8 Tatyana LITVINENKO - 0
Round 2 - SHI Xiaohui 11-3 / 11-8 Doris PICHE - 0
Round 2 - Monique HOOGLAND 11-2 / 11-1 Elodie MANSUY - 0
Round 2 - Elena RYBKHINA 11-0 / 11-4 Rosita RIOS - 0
Round 2 - Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-2 / 11-2 Diana KNEKNA - 0
Round 2 - Toni WHITTAKER 11-7 / 11-1 Sabine ABERER - 0
Round 2 - TANG Jiuhong 11-5 / 11-1 FENG Mei-Ying - 0
Round 2 - Pornsawan PLUNGWECH 11-0 / 11-0 Jane CLARKE - 0
Round 2 - Jennifer WILLIAMSON 11-0 / 11-3 Emilia DIMITROVA - 0
Round 2 - Hisako MORI 11-6 / 12-11 Linda FRENCH - 0
Round 2 - Shang FUMEI 11-7 / 11-0 Vlada TCHERNIAVSKAIA - 0
Round 2 - Susi SUSANTI 11-2 / 11-2 Thordis EDWALD - 0
Round 2 - Kimiko JINNAI 11-2 / 11-8 Katrin TE TAI - 0
Round 2 - Catrine BENGTSSON 11-6 / 11-7 BANG Soo Hyun - 0
Round 2 - LEE Chien-Mei 11-0 / 11-2 Sandra DIMBOUR - 0
Round 2 - Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-2 / 11-0 Tracey SMALL - 0
Round 2 - Helen S TROKE 11-2 / 12-9 Sui Hoon TAN - 0
Round 2 - Katrin SCHMIDT 10-12 / 11-3 / 11-2 Irina SEROVA - 0
Round 2 - Kirsten FLADBERG 11-7 / 11-8 Lynne HORNE - 0
Round 2 - Denyse JULIEN 11-6 / 11-7 Anne GIBSON - 0
Round 2 - Eline COENE 11-5 / 11-2 Mei Chuan TAN - 0
Round 2 - LEE Jung Mi 11-4 / 11-12 / 12-9 Julie CARREL - 0
Round 2 - HAN Aiping 11-7 / 11-5 Yuliani SANTOSO - 0
Round 2 - Kristiina DANSKANEN W.O. LEE Young Suk - 0
Round 2 - Lilik SUDARWATI W.O. Astrid VAN DER KNAAP - 0
Round 2 - Siew Choon LIM W.O. Johanne FALARDEAU - 0
Round 2 - HUANG Hua W.O. Ghazala WADOOD - 0
Round 3 - LI Lingwei 11-1 / 11-3 Lisa CAMPBELL - 0
Round 3 - Minarti TIMUR 11-5 / 11-0 Harumi KOHHARA - 0
Round 3 - Christine GANDRUP 11-12 / 11-0 / 11-7 Takako SHINKI - 0
Round 3 - SHI Xiaohui 11-7 / 11-5 Monique HOOGLAND - 0
Round 3 - Elena RYBKHINA 11-4 / 11-3 Kristiina DANSKANEN - 0
Round 3 - Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-1 / 11-2 Toni WHITTAKER - 0
Round 3 - TANG Jiuhong 11-4 / 11-2 Pornsawan PLUNGWECH - 0
Round 3 - Lilik SUDARWATI 11-4 / 4-11 / 11-1 Jennifer WILLIAMSON - 0
Round 3 - Shang FUMEI 11-7 / 11-8 Hisako MORI - 0
Round 3 - Susi SUSANTI 11-2 / 11-4 Siew Choon LIM - 0
Round 3 - Kimiko JINNAI 5-11 / 11-2 / 11-6 Catrine BENGTSSON - 0
Round 3 - HUANG Hua 11-3 / 11-3 LEE Chien-Mei - 0
Round 3 - Sarwendah KUSUMAWARDHANI 12-9 / 11-5 Helen S TROKE - 0
Round 3 - Kirsten FLADBERG 11-8 / 11-4 Katrin SCHMIDT - 0
Round 3 - Eline COENE 8-11 / 11-5 / 11-3 Denyse JULIEN - 0
Round 3 - HAN Aiping 11-6 / 11-6 LEE Jung Mi - 0
Round 4 - LI Lingwei 11-4 / 11-6 Minarti TIMUR - 0
Round 4 - Christine GANDRUP 3-11 / 11-5 / 11-4 SHI Xiaohui - 0
Round 4 - Elena RYBKHINA 11-6 / 11-2 Pernille NEDERGAARD JESSEN - 0
Round 4 - TANG Jiuhong 6-11 / 11-4 / 12-11 Lilik SUDARWATI - 0
Round 4 - Susi SUSANTI 11-0 / 1-0 Shang FUMEI - 0
Round 4 - Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-5 / 7-11 / 11-3 Kirsten FLADBERG - 0
Round 4 - Eline COENE 11-2 / 1-11 / 11-8 HAN Aiping - 0
Round 4 - HUANG Hua W.O. Kimiko JINNAI - 0
Quarter-final - LI Lingwei 10-12 / 11-2 / 11-6 Christine GANDRUP - 0
Quarter-final - TANG Jiuhong 11-2 / 11-5 Elena RYBKHINA - 0
Quarter-final - HUANG Hua 11-5 / 11-6 Susi SUSANTI - 0
Quarter-final - Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-6 / 6-11 / 11-7 Eline COENE - 0
Semi-final - LI Lingwei 6-11 / 11-8 / 11-2 TANG Jiuhong - 0
Semi-final - HUANG Hua 8-11 / 11-7 / 11-2 Sarwendah KUSUMAWARDHANI - 0
Final - LI Lingwei 11-6 / 12-9 HUANG Hua - 0
XD
Round 1 - Eishi KIBUNE / Hisako MORI 15-4 / 15-5 Benny LEE / Linda SAFARIK-TONG - 0
Round 1 - Franck PANEL / Sandra DIMBOUR 1-0 / 1-0 Gustavo SALAZAR / Gloria JIMENEZ - 0
Round 1 - Mike BITTEN / Doris PICHE 15-6 / 15-1 CHANG Wen-Sung / FENG Mei-Ying - 0
Round 1 - Kenny MIDDLEMISS / Elinor MIDDLEMISS 1-0 / 1-0 Hans SPERRE / Marianne WIKDAL - 0
Round 1 - Philip HORNE / Katrin TE TAI 1-0 / 1-0 Mika HEINONEN / Nina KOHO - 0
Round 1 - Anders (1) Nielsen / Fiona SMITH 1-0 / 1-0 Geliazko VOLKOFF / Diana KNEKNA - 0
Round 1 - Grzegorz OLCHOWIK / Marzena MASIUK 1-0 / 1-0 Hiroshi NISHIYAMA / Aiko MIYAMURA - 0
Round 1 - Broddi KRISTJANSSON / Thordis EDWALD 1-0 / 1-0 Mir Tahir ISHAQ / Ghazala WADOOD - 0
Round 1 - Karl KNUDSEN / Erika VON HEILAND 1-0 / 1-0 Stephane RENAULT / Elodie MANSUY - 0
Round 1 - Guido SCHAENZLER / Katrin SCHMIDT 17-14 / 15-10 Tariq FAROOQ / Brigitte LANGTHALER - 0
Round 1 - Bobby ERTANTO / Lilik SUDARWATI 15-6 / 15-3 Niroshan WIJEKOON / Hemani Kaushali (f) DISSANAYAKE - 0
Round 1 - Gordon LANG / Rhonda CATOR 15-10 / 15-6 Jacek HANKIEWICZ / Bozena BAK - 0
Round 1 - Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-10 / 15-5 John GOSS / Chantal JOBIN - 0
Round 1 - Shinji MATSUURA / Kimiko JINNAI 15-3 / 15-1 Anthony GALLAGHER / Anne GIBSON - 0
Round 1 - AHN Jae Chang / LEE Jung Mi 15-2 / 15-1 Pratap ADHIKARI / Kalpana RANA SHRESTHA - 0
Round 1 - SHON Jin Hwan / CHUN Sung Suk 1-0 / 1-0 Jerzy DOLHAN / Bozena HARACZ - 0
Round 1 - Yasumasa TSUJITA / Yooko KOIZUMI 1-0 / 1-0 Mirza ALI YAR BEG / Afshan SHAKEEL - 0
Round 1 - Joko MARDIANTO / Dwi ELMYATI 11-15 / 15-8 / 15-8 Michael SCANDOLERA / Tracey SMALL - 0
Round 1 - Mike BUTLER / Johanne FALARDEAU 15-7 / 15-4 Lasse LINDELOF / Ulrica VON PFALER - 0
Round 1 - Kevin SCOTT / Diana KOLEVA 8-15 / 15-3 / 15-11 Oyvind BERNTSEN / Ellen BERG - 0
Round 1 - KIM Hak Kyun / KIM Ho Ja 15-9 / 15-9 Chris JOGIS / Linda FRENCH - 0
Round 1 - Hiroki ETO / Takako SHINKI 1-0 / 1-0 Pierre PELUPESSY / Astrid VAN DER KNAAP - 0
Round 1 - Graeme ROBSON / Toni WHITTAKER 15-6 / 15-4 Janusz CZERWIENIEC / Elzbieta GRZYBEK - 0
Round 1 - Duminda JAYAKODY / Pireris Sriyani DEEPIKA WIDANALAGE 15-8 / 15-12 Stojan IVANTCHEV / Emilia DIMITROVA - 0
Round 1 - Robert LILJEQUIST / Kristiina DANSKANEN 15-8 / 15-7 Geenesh DUSSAIN / Cathy FOO KUNE - 0
Round 1 - Aryono MIRANAT / Minarti TIMUR 15-9 / 15-11 Igor DMITRIEV / Tatyana LITVINENKO - 0
Round 1 - Siripong SIRIPOOL / Penpanor KLANGTHAMNIUM 1-0 / 1-0 Federico VALDEZ / Meiling OKUNO - 0
Round 1 - J Bryan BLANSHARD / Denyse JULIEN 15-3 / 15-8 Shuji MATSUNO / Harumi KOHHARA - 0
Round 1 - Paul STEVENSON / Lisa CAMPBELL 15-4 / 15-2 Pascal PAK / Corinne SONNET - 0
Round 2 - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-3 / 15-0 Ralf RAUSCH / Nicole TUMMER - 0
Round 2 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Erma SULISTYANINGSIH 15-3 / 15-5 Eishi KIBUNE / Hisako MORI - 0
Round 2 - Jan PAULSEN / Lotte OLSEN 15-5 / 15-8 CHAN Siu Kwong / CHIU Mei Yin - 0
Round 2 - Mike BITTEN / Doris PICHE 15-4 / 15-7 Franck PANEL / Sandra DIMBOUR - 0
Round 2 - JIANG Guoliang / NONG Qunhua 1-0 / 1-0 Sergej SEVRIUKOV / Irina SEROVA - 0
Round 2 - Philip HORNE / Katrin TE TAI 15-9 / 15-1 Kenny MIDDLEMISS / Elinor MIDDLEMISS - 0
Round 2 - Richard MAINAKY / Yanti KUSMIATIE 15-0 / 15-4 Jean-Michel DUVERGE / Martine HENNEQUIN - 0
Round 2 - Anders (1) Nielsen / Fiona SMITH 15-10 / 15-4 Grzegorz OLCHOWIK / Marzena MASIUK - 0
Round 2 - Chibing WU / YANG Xinfang 12-15 / 15-8 / 15-7 Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON - 0
Round 2 - Broddi KRISTJANSSON / Thordis EDWALD 15-12 / 15-7 Karl KNUDSEN / Erika VON HEILAND - 0
Round 2 - KIM Moon Soo / GIL Young Ah 15-5 / 15-4 Kevin ROSS / Jane CLARKE - 0
Round 2 - Bobby ERTANTO / Lilik SUDARWATI 10-15 / 15-9 / 18-14 Guido SCHAENZLER / Katrin SCHMIDT - 0
Round 2 - Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-8 / 15-8 Rob STALENHOEF / Monique HOOGLAND - 0
Round 2 - Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA 4-15 / 18-13 / 15-8 Gordon LANG / Rhonda CATOR - 0
Round 2 - Martin DEW / Gillian M. CLARK 15-7 / 15-10 Mongkol GUMLAITONG / Piyathip SANSANIYAKULVILAI - 0
Round 2 - Shinji MATSUURA / Kimiko JINNAI 15-11 / 15-4 AHN Jae Chang / LEE Jung Mi - 0
Round 2 - SHON Jin Hwan / CHUN Sung Suk 15-8 / 15-3 Yasumasa TSUJITA / Yooko KOIZUMI - 0
Round 2 - CHAN Chi Choi / CHAN Lim Chee (Amy) 15-2 / 15-3 Volker EIBER / Kirsten SCHMIEDER - 0
Round 2 - Joko MARDIANTO / Dwi ELMYATI 15-1 / 15-9 Mike BUTLER / Johanne FALARDEAU - 0
Round 2 - Henrik SVARRER / Dorte KJAER 15-1 / 15-4 Hubert MUELLER / Liselotte BLUMER - 0
Round 2 - KIM Hak Kyun / KIM Ho Ja 15-2 / 15-5 Kevin SCOTT / Diana KOLEVA - 0
Round 2 - Andreij ANTROPOV / Elena RYBKHINA 15-1 / 15-7 Christophe JEANJEAN / Rosita RIOS - 0
Round 2 - Hiroki ETO / Takako SHINKI 15-4 / 15-6 Tun Htein WIN / Marlar MYINT - 0
Round 2 - Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN 1-0 / 1-0 Sushant BORA (deceased) / Deepti THANEKAR - 0
Round 2 - Graeme ROBSON / Toni WHITTAKER 15-5 / 15-1 Duminda JAYAKODY / Pireris Sriyani DEEPIKA WIDANALAGE - 0
Round 2 - SUNG Han Kuk / CHUNG So Young 15-1 / 15-2 Klaus FISCHER / Sabine ABERER - 0
Round 2 - Aryono MIRANAT / Minarti TIMUR 15-8 / 15-3 Robert LILJEQUIST / Kristiina DANSKANEN - 0
Round 2 - Andy B GOODE / Gillian C GOWERS 15-8 / 15-8 Jens OLSSON / Catrine BENGTSSON - 0
Round 2 - J Bryan BLANSHARD / Denyse JULIEN 15-7 / 15-6 Siripong SIRIPOOL / Penpanor KLANGTHAMNIUM - 0
Round 2 - Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-8 / 14-17 / 18-17 Dan TRAVERS / Jennifer WILLIAMSON - 0
Round 2 - Markus KECK / Kerstin UBBEN 15-8 / 9-15 / 15-3 Paul STEVENSON / Lisa CAMPBELL - 0
Round 2 - WANG Pengren / SHI Fangjing 1-0 / 1-0 Prakash Doj RANA / Subha SHRESTHA - 0
Round 3 - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-9 / 15-6 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Erma SULISTYANINGSIH - 0
Round 3 - Mike BITTEN / Doris PICHE 15-10 / 17-14 Jan PAULSEN / Lotte OLSEN - 0
Round 3 - JIANG Guoliang / NONG Qunhua 15-3 / 15-6 Philip HORNE / Katrin TE TAI - 0
Round 3 - Richard MAINAKY / Yanti KUSMIATIE 15-2 / 15-4 Anders (1) Nielsen / Fiona SMITH - 0
Round 3 - Chibing WU / YANG Xinfang 15-5 / 15-4 Broddi KRISTJANSSON / Thordis EDWALD - 0
Round 3 - KIM Moon Soo / GIL Young Ah 15-12 / 15-10 Bobby ERTANTO / Lilik SUDARWATI - 0
Round 3 - Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-11 / 5-15 / 15-9 Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 0
Round 3 - Martin DEW / Gillian M. CLARK 17-14 / 15-6 Shinji MATSUURA / Kimiko JINNAI - 0
Round 3 - CHAN Chi Choi / CHAN Lim Chee (Amy) 15-9 / 14-17 / 15-3 SHON Jin Hwan / CHUN Sung Suk - 0
Round 3 - Henrik SVARRER / Dorte KJAER 15-6 / 15-3 Joko MARDIANTO / Dwi ELMYATI - 0
Round 3 - Andreij ANTROPOV / Elena RYBKHINA 15-8 / 15-2 KIM Hak Kyun / KIM Ho Ja - 0
Round 3 - Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN 15-2 / 15-3 Hiroki ETO / Takako SHINKI - 0
Round 3 - SUNG Han Kuk / CHUNG So Young 15-9 / 15-4 Graeme ROBSON / Toni WHITTAKER - 0
Round 3 - Aryono MIRANAT / Minarti TIMUR 15-8 / 15-7 Andy B GOODE / Gillian C GOWERS - 0
Round 3 - Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL 17-14 / 15-4 J Bryan BLANSHARD / Denyse JULIEN - 0
Round 3 - WANG Pengren / SHI Fangjing 15-8 / 15-7 Markus KECK / Kerstin UBBEN - 0
Round 4 - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-3 / 15-1 Mike BITTEN / Doris PICHE - 0
Round 4 - Richard MAINAKY / Yanti KUSMIATIE 15-17 / 15-2 / 17-14 JIANG Guoliang / NONG Qunhua - 0
Round 4 - Chibing WU / YANG Xinfang 18-14 / 15-10 KIM Moon Soo / GIL Young Ah - 0
Round 4 - Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-3 / 8-1 Martin DEW / Gillian M. CLARK - 0
Round 4 - Henrik SVARRER / Dorte KJAER 15-5 / 15-2 CHAN Chi Choi / CHAN Lim Chee (Amy) - 0
Round 4 - Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN 1-0 / 1-0 Andreij ANTROPOV / Elena RYBKHINA - 0
Round 4 - SUNG Han Kuk / CHUNG So Young 15-9 / 1-15 / 15-3 Aryono MIRANAT / Minarti TIMUR - 0
Round 4 - WANG Pengren / SHI Fangjing 15-9 / 15-12 Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Quarter-final - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-3 / 15-8 Richard MAINAKY / Yanti KUSMIATIE - 0
Quarter-final - Chibing WU / YANG Xinfang 7-15 / 15-10 / 15-12 Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN - 0
Quarter-final - Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN 15-4 / 15-5 Henrik SVARRER / Dorte KJAER - 0
Quarter-final - WANG Pengren / SHI Fangjing 15-10 / 15-8 SUNG Han Kuk / CHUNG So Young - 0
Semi-final - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-2 / 15-11 Chibing WU / YANG Xinfang - 0
Semi-final - Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN 15-6 / 9-15 / 15-4 WANG Pengren / SHI Fangjing - 0
Final - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-9 / 15-9 Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 61 127 5 8.2% 2364 38.75 00:00:00 0 0 0.0%
MS 113 261 35 31.0% 5870 51.95 00:00:00 0 0 0.0%
WD 52 108 4 7.7% 2109 40.56 00:00:00 0 0 0.0%
WS 92 204 20 21.7% 3175 34.51 00:00:00 0 0 0.0%
XD 92 197 13 14.1% 3653 39.71 00:00:00 0 0 0.0%
Total 410 897 77 18.8% 17171 41.88 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 52 12 81.2%
Spain 4 1 80.0%
Indonesia 61 23 72.6%
Singapore 7 3 70.0%
Denmark 25 13 65.8%
Korea 35 19 64.8%
Russia 9 5 64.3%
Sweden 23 15 60.5%
Canada 19 15 55.9%
Netherlands 11 10 52.4%
England 13 13 50.0%
Belarus 3 3 50.0%
Ukraine 2 2 50.0%
Japan 21 22 48.8%
Scotland 14 15 48.3%
Malaysia 16 18 47.1%
Thailand 13 15 46.4%
Chinese Taipei 6 7 46.2%
New Zealand 15 20 42.9%
Myanmar 2 3 40.0%
Iceland 2 3 40.0%
Switzerland 2 3 40.0%
Kazakhstan 2 3 40.0%
Australia 7 11 38.9%
U.S.A. 9 15 37.5%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth 21-15 / 22-20
2019 Kento MOMOTA Anders ANTONSEN 21-9 / 21-3
2018 Kento MOMOTA SHI Yuqi 21-11 / 21-13
2017 Viktor AXELSEN LIN Dan 22-20 / 21-16
2015 CHEN Long LEE Chong Wei 21-14 / 21-17
2014 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-19
2013 LIN Dan LEE Chong Wei 16-21 / 21-13 / 20-17 Ret.
2011 LIN Dan LEE Chong Wei 20-22 / 21-14 / 23-21
2010 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-15
2009 LIN Dan CHEN Jin 21-18 / 21-16
2007 LIN Dan Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 22-20
2006 LIN Dan BAO Chunlai 18-21 / 21-17 / 21-12
2005 Taufik HIDAYAT LIN Dan 15-3 / 15-7
2003 XIA Xuanze Choong Hann WONG 15-6 / 13-15 / 15-6
2001 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-6 / 17-16
1999 SUN Jun PERMADI Fung 15-6 / 15-13
1997 Peter RASMUSSEN SUN Jun 16-17 / 18-13 / 15-10
1995 Harijanto ARBI PARK Sung Woo 15-11 / 15-8
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-11
1991 Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-4
1989 YANG Yang Ardy B WIRANATA 15-10 / 2-15 / 15-5
1987 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-2 / 13-15 / 15-12
1985 Han Jian Morten FROST HANSEN 14-18 / 15-10 / 15-8
1983 Icuk SUGIARTO Liem Swie King 15-8 / 12-15 / 17-16
1980 Rudy Hartono Liem Swie King 15-9 / 15-9
1977 Flemming Delfs Svend Pri 15-5 / 15-6