Korea Open  

Tournament Name: Korea Open 1993
Tournament Dates: 24/01/1993-24/01/1993
Location: Korea, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND
MS Joko SUPRIANTO Thomas STUER-LAURIDSEN
WD CHUNG So Young / GIL Young Ah LIN Yanfen / YAO Fen
WS BANG Soo Hyun Susi SUSANTI
XD Thomas LUND / Catrine BENGTSSON Jon HOLST-CHRISTENSEN / Anne Mette VAN DIJK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - N Palinda HALANGODA / Duminda JAYAKODY 15-7 / 11-15 / 15-5 Enrique John CAMPOS / Jaime LLANES (252*) 0
Round 2 - CHUNG Hyun-Suk / HWANG Sang Kyu 15-2 / 15-1 Allan DE LEON / Rocky MAGNAYE (196*) 0
Round 2 - Thushara EDIRISINGHE / Niroshan WIJEKOON 15-4 / 15-6 Melvin LLANES / William MARDICAS (254*) 0
Round 2 (253*) Jesus ARANETA MARTIN / Ronald MAGNAYE 6-15 / 15-2 / 15-9 Prakash Doj RANA / Ramjee B SHRESTHA (185*) 0
Round 2 - N Palinda HALANGODA / Duminda JAYAKODY 15-6 / 12-15 / 15-12 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Bernardo MONREAL (188*) 0
Round 3 (253*) Jesus ARANETA MARTIN / Ronald MAGNAYE 12-17 / 15-11 / 17-16 N Palinda HALANGODA / Duminda JAYAKODY - 0
MD
Round 1 - KIM Hyung Jin / KIM Jae Hwan 9-15 / 15-2 / 15-9 CHUNG Hyun-Suk / HWANG Sang Kyu - 0
Round 1 - KIM Chul Joong / NAM Chul Hwan 14-18 / 15-11 / 15-11 CHEN Xingdong / LI Jian (67*) 0
Round 1 (259*) KANG Kyung Jin / SHON Jin Hwan 15-1 / 15-6 Jethanan RAMNANI / Jacques ZIALCITA LOUIS (153*) 0
Round 1 (103*) CHOW Kin Man / WONG Wai Lap 15-1 / 15-9 Kim Pong Patrick LAU / Hong Han LIM (106*) 0
Round 1 (3*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-6 / 15-3 Christian JAKOBSEN / Jan PAULSEN (80*) 0
Round 1 (91*) KIM Dong Moon / LEE Yong Sun 15-1 / 15-8 Hideki FURUKAWA / Norio IMAI (396*) 0
Round 1 (34*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-11 Patrik ANDREASSON / Rikard MAGNUSSON (255*) 0
Round 1 (20*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 16-18 / 18-13 / 15-6 HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen (46*) 0
Round 1 (69*) Simon ARCHER / Nick PONTING 15-4 / 15-2 Jesus ARANETA MARTIN / Ronald MAGNAYE (253*) 0
Round 1 (16*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP 15-9 / 15-3 HA Tae Kwon / YOO Yong Sung (32*) 0
Round 1 (42*) Xin JIANG / Qi (M) YU 15-6 / 15-1 LEE Mou-Chou / LIN Wei-Chen (71*) 0
Round 1 (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-8 / 15-8 CHOI Ji Tae / YOON Seung-Hyun - 0
Round 1 - LEE Sang Bok / LEE Suk Ho 15-5 / 15-6 CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum (21*) 0
Round 1 (1*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-2 / 15-9 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (19*) 0
Round 1 (12*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP W.O. Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (8*) 0
Round 1 - CHUNG Kwon / KIM Young Gil W.O. Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (10*) 0
Round 2 - KIM Chul Joong / NAM Chul Hwan 15-9 / 10-15 / 15-8 KIM Hyung Jin / KIM Jae Hwan - 0
Round 2 (259*) KANG Kyung Jin / SHON Jin Hwan 15-4 / 15-1 CHOW Kin Man / WONG Wai Lap (103*) 0
Round 2 (3*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-3 / 15-3 KIM Dong Moon / LEE Yong Sun (91*) 0
Round 2 (34*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-18 / 15-5 / 15-9 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (20*) 0
Round 2 (69*) Simon ARCHER / Nick PONTING 15-11 / 15-8 Kim Her TAN / Kim Hock YAP (16*) 0
Round 2 (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-8 / 15-5 Xin JIANG / Qi (M) YU (42*) 0
Round 2 - LEE Sang Bok / LEE Suk Ho 18-15 / 15-4 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (12*) 0
Round 2 (1*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-3 / 15-7 CHUNG Kwon / KIM Young Gil - 0
Quarter-final (259*) KANG Kyung Jin / SHON Jin Hwan 15-11 / 8-15 / 15-11 KIM Chul Joong / NAM Chul Hwan - 0
Quarter-final (3*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-8 / 15-8 Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO (34*) 0
Quarter-final (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-5 / 15-5 Simon ARCHER / Nick PONTING (69*) 0
Quarter-final - LEE Sang Bok / LEE Suk Ho 5-15 / 15-7 / 15-7 CHEN Hongyong / CHEN Kang (1*) 0
Semi-final (3*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 18-16 / 15-7 KANG Kyung Jin / SHON Jin Hwan (259*) 0
Semi-final (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 10-15 / 15-0 / 15-4 LEE Sang Bok / LEE Suk Ho - 0
Final (3*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 5-15 / 15-10 / 15-8 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (4*) 0
MS (qual)
Round 1 (97*) Niroshan WIJEKOON 15-7 / 15-8 Ronnie CABALLERO (846*) 0
Round 2 (168*) Duminda JAYAKODY 15-10 / 15-7 Rocky MAGNAYE (952*) 0
MS
Round 1 (3*) Allan BUDI KUSUMA 15-1 / 15-3 Ronald MAGNAYE (519*) 0
Round 1 (80*) DONG Jiong 15-18 / 15-5 / 15-6 Norio IMAI (368*) 0
Round 1 (15*) Anders W NIELSEN 12-15 / 15-10 / 15-8 LIN Wei-Chen (53*) 0
Round 1 (299*) KIM Dong Moon 18-17 / 15-8 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA (140*) 0
Round 1 (430*) Hideki FURUKAWA 15-14 / 15-1 Jesus ARANETA MARTIN (400*) 0
Round 1 (19*) AHN Jae Chang 15-1 / 15-4 TAM Kai Chuen (610*) 0
Round 1 (23*) Andreij ANTROPOV 15-0 / 15-7 NAM Chul Hwan (110*) 0
Round 1 (7*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-1 / 15-3 Prakash Doj RANA (843*) 0
Round 1 (42*) Marleve MAINAKY 15-1 / 15-6 Allan DE LEON (584*) 0
Round 1 (90*) LEE Yong Sun 15-10 / 15-4 WAN Zhengwen (16*) 0
Round 1 (12*) PERMADI Fung 18-17 / 18-14 Teeranun CHIANGTA (35*) 0
Round 1 (497*) Ramjee B SHRESTHA 15-3 / 15-3 N Palinda HALANGODA - 0
Round 1 (14*) KIM Hak Kyun 15-5 / 15-5 Antonio Jr MANCE (286*) 0
Round 1 (95*) Kazuhiro SHIMOGAMI 15-4 / 15-2 Bernardo MONREAL (525*) 0
Round 1 - LEE Suk Ho 15-7 / 13-15 / 15-8 Paul STEVENSON (45*) 0
Round 1 (22*) PARK Sung Woo 15-1 / 15-4 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (71*) 0
Round 1 (48*) Chen PANG 15-13 / 15-6 Hong Han LIM (445*) 0
Round 1 (52*) Patrik ANDREASSON 17-15 / 15-4 Sompol KUKASEMKIJ (25*) 0
Round 1 (56*) Fumihiko MACHIDA 15-2 / 15-1 William MARDICAS (844*) 0
Round 1 (37*) Stephen P BUTLER 15-7 / 15-9 Duminda JAYAKODY (168*) 0
Round 1 (139*) KIM Chul Joong 18-15 / 15-6 Indra WIJAYA (136*) 0
Round 1 (4*) WU Wenkai 15-9 / 15-10 Jaimie DAWSON (126*) 0
Round 1 (69*) Hideaki MOTOYAMA 15-8 / 18-13 CHUNG Kwon - 0
Round 1 (20*) LEE Kwang Jin 15-5 / 15-8 Thushara EDIRISINGHE (643*) 0
Round 1 (68*) Abdul Hamid KHAN 15-11 / 5-15 / 15-8 WONG Wai Lap (33*) 0
Round 1 (17*) Darren J HALL 15-3 / 15-5 Jethanan RAMNANI (223*) 0
Round 1 (112*) KIM Young Gil 15-9 / 15-5 Koji MIYA (149*) 0
Round 1 (43*) LEE Mou-Chou 15-10 / 15-11 Ewee Mun WONG (47*) 0
Round 1 (83*) Yangchun XIE 15-8 / 15-9 Rikard MAGNUSSON (30*) 0
Round 1 (8*) Joko SUPRIANTO 15-2 / 15-2 Melvin LLANES (845*) 0
Round 1 (395*) Kim Pong Patrick LAU W.O. Jens OLSSON (21*) 0
Round 1 - Muralidesan KRISHNAMURTHY W.O. Peter KNOWLES (27*) 0
Round 2 (3*) Allan BUDI KUSUMA 17-16 / 15-7 DONG Jiong (80*) 0
Round 2 (15*) Anders W NIELSEN 15-7 / 15-12 KIM Dong Moon (299*) 0
Round 2 (430*) Hideki FURUKAWA 15-3 / 15-4 Kim Pong Patrick LAU (395*) 0
Round 2 (19*) AHN Jae Chang 15-18 / 15-0 / 15-10 Andreij ANTROPOV (23*) 0
Round 2 (7*) Thomas STUER-LAURIDSEN 17-18 / 15-8 / 15-7 Marleve MAINAKY (42*) 0
Round 2 (90*) LEE Yong Sun 15-4 / 15-4 Muralidesan KRISHNAMURTHY - 0
Round 2 (12*) PERMADI Fung 15-11 / 15-9 Ramjee B SHRESTHA (497*) 0
Round 2 (14*) KIM Hak Kyun 15-10 / 15-9 Kazuhiro SHIMOGAMI (95*) 0
Round 2 (22*) PARK Sung Woo 15-6 / 15-4 LEE Suk Ho - 0
Round 2 (52*) Patrik ANDREASSON 15-10 / 15-1 Chen PANG (48*) 0
Round 2 (37*) Stephen P BUTLER 15-7 / 15-4 Fumihiko MACHIDA (56*) 0
Round 2 (4*) WU Wenkai 15-7 / 15-7 KIM Chul Joong (139*) 0
Round 2 (20*) LEE Kwang Jin 15-4 / 15-9 Hideaki MOTOYAMA (69*) 0
Round 2 (17*) Darren J HALL 15-7 / 15-7 Abdul Hamid KHAN (68*) 0
Round 2 (43*) LEE Mou-Chou 15-1 / 15-10 KIM Young Gil (112*) 0
Round 2 (8*) Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-1 Yangchun XIE (83*) 0
Round 3 (3*) Allan BUDI KUSUMA 15-6 / 15-4 Anders W NIELSEN (15*) 0
Round 3 (19*) AHN Jae Chang 15-2 / 15-5 Hideki FURUKAWA (430*) 0
Round 3 (7*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-8 / 15-7 LEE Yong Sun (90*) 0
Round 3 (14*) KIM Hak Kyun 18-17 / 15-9 PERMADI Fung (12*) 0
Round 3 (22*) PARK Sung Woo 15-7 / 15-6 Patrik ANDREASSON (52*) 0
Round 3 (4*) WU Wenkai 8-15 / 15-10 / 15-3 Stephen P BUTLER (37*) 0
Round 3 (20*) LEE Kwang Jin 17-15 / 15-7 Darren J HALL (17*) 0
Round 3 (8*) Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-3 LEE Mou-Chou (43*) 0
Quarter-final (3*) Allan BUDI KUSUMA 15-7 / 15-4 AHN Jae Chang (19*) 0
Quarter-final (7*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-8 / 15-9 KIM Hak Kyun (14*) 0
Quarter-final (22*) PARK Sung Woo 15-6 / 7-15 / 15-5 WU Wenkai (4*) 0
Quarter-final (8*) Joko SUPRIANTO 15-10 / 7-15 / 15-8 LEE Kwang Jin (20*) 0
Semi-final (7*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-10 / 15-13 Allan BUDI KUSUMA (3*) 0
Semi-final (8*) Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-11 PARK Sung Woo (22*) 0
Final (8*) Joko SUPRIANTO 15-3 / 18-13 Thomas STUER-LAURIDSEN (7*) 0
WD
Round 1 - KIM Mee Hyang / Joo Hyun Lee 15-11 / 15-6 NGAN Fai / TUNG Chau Man (43*) 0
Round 1 - Marr JIHYUN / RA Kyung Min 11-15 / 15-5 / 15-2 CHAN Oi Ni / WONG Chun Fan (64*) 0
Round 1 - Yoshiko IWATA / Hisako MIZUI 4-15 / 18-15 / 17-16 KIM Jae Jung / KIM Shin Young (135*) 0
Round 1 (100*) CHEN Ying / WU Yuhong 15-5 / 15-5 Sian DENG / Denyse JULIEN (87*) 0
Round 1 (247*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-7 / 10-15 / 15-6 CHOI Ma Ree / PARK Jin Hyun (70*) 0
Round 1 (250*) GUO (A) Jing / HAN Jingna 15-4 / 15-12 CHENG Yin Sat / CHUNG Hoi Yuk (97*) 0
Round 1 (12*) CATHERINE / Eliza NATHANAEL 15-9 / 15-6 Martha MILLAR / Jeanette VILLANUEVA (74*) 0
Round 1 (44*) CHUNG Eun Hwa / SHON Hye Joo 15-3 / 9-15 / 15-13 LEE Wai Leng / Lee Wai TAN (56*) 0
Round 2 (2*) LIN Yanfen / YAO Fen 15-6 / 15-4 KIM Mee Hyang / Joo Hyun Lee - 0
Round 2 (3*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-9 / 13-18 / 15-9 Marr JIHYUN / RA Kyung Min - 0
Round 2 (5*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-3 / 15-10 Yoshiko IWATA / Hisako MIZUI - 0
Round 2 (100*) CHEN Ying / WU Yuhong 15-12 / 15-11 Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN - 0
Round 2 (14*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 8-15 / 15-3 / 15-4 Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK (247*) 0
Round 2 (59*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-4 / 15-9 GUO (A) Jing / HAN Jingna (250*) 0
Round 2 (12*) CATHERINE / Eliza NATHANAEL 12-15 / 18-15 / 15-8 SUN Man / ZHU Aihua (254*) 0
Round 2 (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 6-15 / 15-12 / 17-15 CHUNG Eun Hwa / SHON Hye Joo (44*) 0
Quarter-final (2*) LIN Yanfen / YAO Fen 15-1 / 15-3 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (3*) 0
Quarter-final (5*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 8-15 / 15-9 / 15-9 CHEN Ying / WU Yuhong (100*) 0
Quarter-final (59*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-6 / 15-4 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (14*) 0
Quarter-final (12*) CATHERINE / Eliza NATHANAEL 15-7 / 15-11 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (1*) 0
Semi-final (2*) LIN Yanfen / YAO Fen 15-11 / 15-1 Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS (5*) 0
Semi-final (59*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-7 / 15-5 CATHERINE / Eliza NATHANAEL (12*) 0
Final (59*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-8 / 15-5 LIN Yanfen / YAO Fen (2*) 0
WS (qual)
Round 1 (244*) Johanna Lee Joo Hyun 11-0 / 11-1 Racquel UY (224*) 0
Round 2 (138*) Maria de la Paz LUNA 11-8 / 11-3 Jennifer UY (312*) 0
Round 2 (244*) Johanna Lee Joo Hyun 11-3 / 11-2 CHOI Ma Ree (70*) 0
WS
Round 1 (36*) Lisbet STUER-LAURIDSEN 11-6 / 11-3 Yoshiko IWATA (61*) 0
Round 1 - KIM Mee Hyang 12-10 / 11-4 Sian DENG (116*) 0
Round 1 (44*) PARK Jin Hyun 11-4 / 11-4 CHENG Yin Sat (129*) 0
Round 1 (82*) Lee Wai TAN 11-8 / 15-11 / 7-11 Kyoko SASAGE (511*) 0
Round 1 (510*) Tomomi MATSUO 11-2 / 11-8 Astrid CRABO (47*) 0
Round 1 (34*) Pornsawan PLUNGWECH 11-8 / 4-11 / 11-9 Marina ANDRIEVSKAYA (58*) 0
Round 1 (143*) Kristin YUNITA 11-6 / 11-5 CHUNG Eun Hwa (91*) 0
Round 1 (48*) HAN Jingna 11-0 / 11-3 Maria de la Paz LUNA (138*) 0
Round 2 (2*) Susi SUSANTI 11-6 / 11-8 Johanna Lee Joo Hyun (244*) 0
Round 2 (1*) YE Zhaoying 11-5 / 11-7 CHAN Oi Ni (68*) 0
Round 2 (31*) Marr JIHYUN 5-11 / 11-2 / 11-0 KIM Mee Hyang - 0
Round 2 (4*) Xiaoqing LIM 11-0 / 11-0 YAO Yan (56*) 0
Round 2 (16*) Somharuthai JAROENSIRI 11-8 / 4-11 / 12-11 PARK Jin Hyun (44*) 0
Round 2 (7*) LEE Heung Soon 11-0 / 11-3 Jeanette VILLANUEVA (263*) 0
Round 2 (27*) Minarti TIMUR 11-0 / 11-4 Lee Wai TAN (82*) 0
Round 2 (85*) RA Kyung Min 11-2 / 11-7 Tomomi MATSUO (510*) 0
Round 2 (42*) GUO (A) Jing 11-3 / 11-4 Zarinah ABDULLAH (14*) 0
Round 2 (34*) Pornsawan PLUNGWECH 12-10 / 12-9 Denyse JULIEN (23*) 0
Round 2 (6*) TANG Jiuhong 11-6 / 11-2 CHEN Hsiao-Li (43*) 0
Round 2 (143*) Kristin YUNITA 11-2 / 11-6 Hisako MIZUI (13*) 0
Round 2 (48*) HAN Jingna 5-11 / 11-7 / 11-4 WONG Chun Fan (35*) 0
Round 2 (3*) BANG Soo Hyun 11-1 / 11-0 Martha MILLAR (192*) 0
Round 2 (36*) Lisbet STUER-LAURIDSEN W.O. Catrine BENGTSSON (24*) 0
Round 2 (105*) LEE Wai Leng W.O. Christine GANDRUP (10*) 0
Round 3 (2*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-4 Lisbet STUER-LAURIDSEN (36*) 0
Round 3 (1*) YE Zhaoying 11-3 / 11-5 Marr JIHYUN (31*) 0
Round 3 (4*) Xiaoqing LIM 11-6 / 8-11 / 11-4 Somharuthai JAROENSIRI (16*) 0
Round 3 (27*) Minarti TIMUR 11-7 / 5-11 / 11-8 LEE Heung Soon (7*) 0
Round 3 (42*) GUO (A) Jing 12-11 / 3-11 / 11-1 RA Kyung Min (85*) 0
Round 3 (6*) TANG Jiuhong 11-6 / 11-7 Pornsawan PLUNGWECH (34*) 0
Round 3 (143*) Kristin YUNITA 11-6 / 11-1 LEE Wai Leng (105*) 0
Round 3 (3*) BANG Soo Hyun 11-6 / 11-1 HAN Jingna (48*) 0
Quarter-final (2*) Susi SUSANTI 11-6 / 11-6 YE Zhaoying (1*) 0
Quarter-final (27*) Minarti TIMUR 11-2 / 11-3 Xiaoqing LIM (4*) 0
Quarter-final (6*) TANG Jiuhong 11-5 / 7-11 / 11-2 GUO (A) Jing (42*) 0
Quarter-final (3*) BANG Soo Hyun 11-5 / 11-3 Kristin YUNITA (143*) 0
Semi-final (2*) Susi SUSANTI 11-6 / 11-7 Minarti TIMUR (27*) 0
Semi-final (3*) BANG Soo Hyun 12-10 / 11-4 TANG Jiuhong (6*) 0
Final (3*) BANG Soo Hyun 12-9 / 11-5 Susi SUSANTI (2*) 0
XD
Round 1 - HA Tae Kwon / KIM Jae Jung 15-9 / 15-8 Andreij ANTROPOV / Marina ANDRIEVSKAYA (505*) 0
Round 1 (6*) CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk 15-6 / 15-5 Enrique John CAMPOS / Martha MILLAR (122*) 0
Round 1 (85*) Simon ARCHER / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-4 KIM Dong Moon / KIM Shin Young - 0
Round 1 (83*) KANG Kyung Jin / GIL Young Ah 15-3 / 15-5 NG Pak Kum / TUNG Chau Man (42*) 0
Round 1 - YOO Yong Sung / KIM Mee Hyang 15-10 / 15-10 Jaimie DAWSON / Sian DENG (507*) 0
Round 1 (124*) LI Jian / ZHU Aihua 12-15 / 15-11 / 15-7 Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN (48*) 0
Round 1 - LEE Sang Bok / SHON Hye Joo 15-11 / 15-4 HUANG Chuan-Chen / CHEN Hsiao-Li (287*) 0
Round 1 - Patrik ANDREASSON / Astrid CRABO W.O. Sakrapee THONGSARI / Somharuthai JAROENSIRI (365*) 0
Round 2 (40*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-5 / 15-7 Patrik ANDREASSON / Astrid CRABO - 0
Round 2 (5*) CHEN Xingdong / SUN Man 15-10 / 15-3 HA Tae Kwon / KIM Jae Jung - 0
Round 2 (81*) SHON Jin Hwan / CHUNG So Young 15-8 / 15-5 CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk (6*) 0
Round 2 (85*) Simon ARCHER / Gillian C GOWERS 10-15 / 15-9 / 18-17 Jan PAULSEN / Lotte OLSEN (12*) 0
Round 2 (21*) Nick PONTING / Gillian M. CLARK 17-14 / 15-8 KANG Kyung Jin / GIL Young Ah (83*) 0
Round 2 (15*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Anne Mette VAN DIJK 18-17 / 15-12 YOO Yong Sung / KIM Mee Hyang - 0
Round 2 - Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-9 / 15-9 LI Jian / ZHU Aihua (124*) 0
Round 2 - LEE Sang Bok / SHON Hye Joo 9-15 / 15-13 / 17-14 Rikard MAGNUSSON / Maria BENGTSSON (82*) 0
Quarter-final (40*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-1 / 18-16 CHEN Xingdong / SUN Man (5*) 0
Quarter-final (81*) SHON Jin Hwan / CHUNG So Young 15-6 / 15-2 Simon ARCHER / Gillian C GOWERS (85*) 0
Quarter-final (15*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-1 / 9-15 / 15-10 Nick PONTING / Gillian M. CLARK (21*) 0
Quarter-final - Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-8 / 15-9 LEE Sang Bok / SHON Hye Joo - 0
Semi-final (40*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-5 / 15-2 SHON Jin Hwan / CHUNG So Young (81*) 0
Semi-final (15*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Anne Mette VAN DIJK 13-18 / 15-5 / 15-8 Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN - 0
Final (40*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-9 / 12-15 / 15-4 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Anne Mette VAN DIJK (15*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 67 9 31.0% 1496 51.59 00:00:00 0 0 0.0%
MS 61 131 9 14.8% 2944 48.26 00:00:00 0 0 0.0%
WD 23 55 9 39.1% 1265 55 00:00:00 0 0 0.0%
WS 37 83 9 24.3% 1330 35.95 00:00:00 0 0 0.0%
XD 22 50 6 27.3% 1175 53.41 00:00:00 0 0 0.0%
Total 172 386 42 24.4% 8210 47.73 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 28 8 77.8%
Denmark 18 9 66.7%
U.S.A. 2 1 66.7%
China 28 16 63.6%
England 13 8 61.9%
Korea 54 38 58.7%
Sri Lanka 5 4 55.6%
Germany 1 1 50.0%
Thailand 3 4 42.9%
Sweden 6 10 37.5%
Japan 8 14 36.4%
Chinese Taipei 4 7 36.4%
Malaysia 4 8 33.3%
Russia 1 2 33.3%
Australia 1 2 33.3%
Nepal 1 3 25.0%
Mexico 1 5 16.7%
Hong Kong 2 12 14.3%
Singapore 1 6 14.3%
Philippines 2 20 9.1%
Canada 0 5 0.0%

Category: