Swiss Open  

Tournament Name: Swiss Open 2014
Tournament Dates: 11/03/2014-16/03/2014
Location: Switzerland, Basel
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHAI Biao / HONG Wei FU Haifeng / ZHANG Nan
MS Viktor AXELSEN TIAN Houwei
WD BAO Yixin / TANG Jinhua Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII
WS WANG Yihan SUN Yu
XD Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK CHAI Biao / TANG Jinhua

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 108 Marcus ELLIS / Tom WOLFENDEN 21-17 / 21-12 Anthony DUMARTHERAY / Thomas HEINIGER 134 24
Round 1 109 Pavel FLORIAN / Ondrej KOPRIVA 18-21 / 21-11 / 21-11 Mathias BONNY / Oliver SCHALLER 241 37
Round 1 115 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-10 / 21-4 Yoann FREYSINGER / Marco FUX 543 17
Round 1 517 Kok Pong LOKE / Beryno Jiann Tze WONG 21-18 / 21-12 Christian KIRCHMAYR / Joshua PANIER - 26
Round 2 - Suherlan Ujang ADE / Agung RUHANDA 21-8 / 21-8 Rinoy MANAVALAN / Benedikt SCHALLER - 16
Round 2 108 Marcus ELLIS / Tom WOLFENDEN 21-12 / 21-16 Pavel FLORIAN / Ondrej KOPRIVA 109 27
Round 2 115 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-6 / 21-8 Pierrick DESCHENAUX / Joel KÖNIG 496 18
Round 2 196 Vanmael HERIAU / Loic MITTELHEISSER 21-16 / 21-12 Kok Pong LOKE / Beryno Jiann Tze WONG 517 21
MD
Round 1 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 21-6 SAPUTRA Albert / Yonathan Suryatama DASUKI 1183 23
Round 1 27 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-16 / 21-6 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 22 25
Round 1 15 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 25-23 / 21-12 Christopher COLES / Matthew NOTTINGHAM 43 33
Round 1 25 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-11 / 21-12 Kevin LI / Nyl YAKURA 69 23
Round 1 19 CHAI Biao / HONG Wei 21-13 / 21-16 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 67 26
Round 1 94 Jonathan DOLAN / Sam MAGEE 14-21 / 21-16 / 22-20 Suherlan Ujang ADE / Agung RUHANDA - 48
Round 1 30 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-19 / 25-23 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 32 37
Round 1 21 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 21-19 / 21-18 Daniel BENZ / Kwong Beng CHAN 78 36
Round 1 24 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 21-15 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 28 34
Round 1 48 KANG Jun / LIU Cheng 21-12 / 19-21 / 21-15 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 39 46
Round 1 38 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 21-19 / 21-14 Marcus ELLIS / Tom WOLFENDEN 108 34
Round 1 115 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-19 / 21-12 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 11 32
Round 1 68 Niclas NOHR / Nikolaj OVERGAARD 21-17 / 22-20 Florian SCHMID / Gilles TRIPET 93 29
Round 1 33 Berry ANGRIAWAN / Ricky KARANDASUWARDI 21-13 / 21-17 Raphael BECK / Ingo KINDERVATER 1183 28
Round 1 20 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-15 / 21-13 Pak Chuu CHOW / Hee Chun MAK - 34
Round 1 9 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-10 / 21-12 Vanmael HERIAU / Loic MITTELHEISSER 196 21
Round 2 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-9 / 21-14 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 27 31
Round 2 15 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 18-21 / 21-15 / 21-17 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 25 66
Round 2 19 CHAI Biao / HONG Wei 21-10 / 21-10 Jonathan DOLAN / Sam MAGEE 94 24
Round 2 21 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 18-21 / 21-19 / 21-16 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 30 57
Round 2 48 KANG Jun / LIU Cheng 11-21 / 21-11 / 21-19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 24 58
Round 2 115 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-10 / 21-11 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 38 32
Round 2 33 Berry ANGRIAWAN / Ricky KARANDASUWARDI 18-21 / 21-17 / 21-19 Niclas NOHR / Nikolaj OVERGAARD 68 60
Round 2 9 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-9 / 21-18 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 20 30
Quarter-final 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-11 / 16-21 / 21-5 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 15 44
Quarter-final 19 CHAI Biao / HONG Wei 21-18 / 21-10 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 21 38
Quarter-final 115 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-18 / 21-11 KANG Jun / LIU Cheng 48 30
Quarter-final 9 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-18 / 21-14 Berry ANGRIAWAN / Ricky KARANDASUWARDI 33 27
Semi-final 19 CHAI Biao / HONG Wei 21-15 / 22-20 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 4 41
Semi-final 115 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-17 / 21-7 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 9 28
Final 19 CHAI Biao / HONG Wei 22-20 / 21-14 FU Haifeng / ZHANG Nan 115 38
MS
Round 1 136 Kim BRUUN 21-16 / 16-21 / 21-16 Matthias ALMER 161 58
Round 1 90 Mattias BORG 21-12 / 21-14 Mathias BONNY 838 28
Round 1 64 Dieter DOMKE 21-6 / 21-11 Joshua PANIER - 21
Round 1 43 Henri HURSKAINEN 19-21 / 21-18 / 21-17 KIDAMBI Srikanth 20 53
Round 1 76 Eetu HEINO 21-18 / 21-14 Stilian MAKARSKI 276 25
Round 1 78 Petr KOUKAL 21-10 / 21-4 Kyrill SCHAFFLUETZEL 608 23
Round 1 19 Rajiv OUSEPH 21-12 / 21-6 Lukas NUSSBAUMER 418 21
Round 1 42 GAO Huan 21-12 / 21-12 Indra Bagus ADE CHANDRA 123 30
Round 1 367 Daniel BENZ 24-22 / 21-10 Yoann FREYSINGER 1644 33
Round 1 31 Eric PANG 21-18 / 21-13 Arnaud GENIN 157 32
Round 1 26 Viktor AXELSEN 21-6 / 21-11 Christian KIRCHMAYR 835 25
Round 1 33 LEE Dong Keun 21-13 / 21-10 Samson GRADT-URBAN 921 25
Round 1 32 Yuekun CHEN 21-10 / 21-9 Joel KÖNIG 1569 23
Round 1 68 Kwong Beng CHAN 21-16 / 21-11 Julian ARBITAMA 505 30
Round 1 36 Anand PAWAR 21-17 / 21-10 Kok Pong LOKE 195 26
Round 1 353 Tobias WADENKA 21-11 / 21-15 Rüdiger GNEDT 313 21
Round 1 331 Luke COUTURE 21-19 / 21-19 Benedikt SCHALLER 1644 33
Round 1 22 CHOU Tien Chen 21-6 / 21-15 Vanmael HERIAU 1412 24
Round 1 398 Luka ZDENJAK 21-16 / 15-21 / 21-17 Loic MITTELHEISSER 848 52
Round 1 25 PARUPALLI Kashyap 21-17 / 21-15 Erik MEIJS 111 34
Round 1 27 TIAN Houwei 21-14 / 21-16 Pavel FLORIAN 173 31
Round 1 70 Lucas CORVEE 21-17 / 21-14 Jan FROHLICH 88 36
Round 1 308 Jonathan DOLAN 21-13 / 21-16 Marco FUX 1119 24
Round 1 71 Thomas ROUXEL 21-8 / 21-8 Pierrick DESCHENAUX 1569 19
Round 1 499 Viky ANINDITA 24-22 / 21-11 Pal WITHERS 389 29
Round 1 10 SON Wan Ho 21-7 / 21-10 Rinoy MANAVALAN - 23
Round 1 102 Michal ROGALSKI W.O. Brice LEVERDEZ 37 0
Round 1 109 Beryno Jiann Tze WONG W.O. Yohannes HOGIANTO 575 0
Round 1 84 Lukas SCHMIDT W.O. Gabriel ULLDAHL 101 0
Round 1 61 Andre Kurniawan TEDJONO W.O. Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 15 0
Round 1 384 Anthony DUMARTHERAY W.O. Ville LANG 38 0
Round 2 5 Jan O JORGENSEN 11-2 Ret. Kim BRUUN 136 4
Round 2 64 Dieter DOMKE 21-15 / 21-17 Mattias BORG 90 42
Round 2 43 Henri HURSKAINEN 21-14 / 9-21 / 21-16 Michal ROGALSKI 102 50
Round 2 78 Petr KOUKAL 21-6 / 17-21 / 21-18 Eetu HEINO 76 52
Round 2 19 Rajiv OUSEPH 21-15 / 19-21 / 21-14 GAO Huan 42 62
Round 2 31 Eric PANG 21-16 / 21-9 Daniel BENZ 367 32
Round 2 26 Viktor AXELSEN 21-8 / 21-19 LEE Dong Keun 33 42
Round 2 32 Yuekun CHEN 21-16 / 20-22 / 21-14 Kwong Beng CHAN 68 61
Round 2 36 Anand PAWAR 21-11 / 21-4 Tobias WADENKA 353 24
Round 2 22 CHOU Tien Chen 21-18 / 21-5 Luke COUTURE 331 24
Round 2 109 Beryno Jiann Tze WONG 15-21 / 21-17 / 21-15 Luka ZDENJAK 398 42
Round 2 25 PARUPALLI Kashyap 21-15 / 21-14 Lukas SCHMIDT 84 33
Round 2 27 TIAN Houwei 21-18 / 21-13 Lucas CORVEE 70 41
Round 2 61 Andre Kurniawan TEDJONO 21-16 / 21-17 Jonathan DOLAN 308 29
Round 2 71 Thomas ROUXEL 21-15 / 21-18 Anthony DUMARTHERAY 384 27
Round 2 10 SON Wan Ho 21-7 / 21-11 Viky ANINDITA 499 26
Round 3 5 Jan O JORGENSEN 21-13 / 19-21 / 21-11 Dieter DOMKE 64 47
Round 3 43 Henri HURSKAINEN 21-15 / 21-18 Petr KOUKAL 78 38
Round 3 19 Rajiv OUSEPH 21-13 / 21-15 Eric PANG 31 31
Round 3 26 Viktor AXELSEN 17-21 / 21-16 / 21-13 Yuekun CHEN 32 57
Round 3 22 CHOU Tien Chen 14-21 / 21-12 / 21-12 Anand PAWAR 36 51
Round 3 25 PARUPALLI Kashyap 21-23 / 21-9 / 21-14 Beryno Jiann Tze WONG 109 57
Round 3 27 TIAN Houwei 21-14 / 21-11 Andre Kurniawan TEDJONO 61 42
Round 3 10 SON Wan Ho 21-11 / 21-15 Thomas ROUXEL 71 32
Quarter-final 5 Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-7 Henri HURSKAINEN 43 27
Quarter-final 26 Viktor AXELSEN 19-21 / 21-16 / 21-16 Rajiv OUSEPH 19 58
Quarter-final 25 PARUPALLI Kashyap 21-15 / 21-23 / 21-18 CHOU Tien Chen 22 74
Quarter-final 27 TIAN Houwei 21-18 / 21-19 SON Wan Ho 10 53
Semi-final 26 Viktor AXELSEN 13-21 / 21-13 / 21-14 Jan O JORGENSEN 5 54
Semi-final 27 TIAN Houwei 21-17 / 21-11 PARUPALLI Kashyap 25 42
Final 26 Viktor AXELSEN 21-7 / 16-21 / 25-23 TIAN Houwei 27 68
WD (qual)
Round 1 351 Lucie CERNA / Zuzana PAVELKOVA 21-10 / 21-18 Celine BURKART / Celine TRIPET - 22
Round 1 165 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 21-9 / 21-14 Nadia FANKHAUSER / Michelle SCHAER 347 21
Round 2 351 Lucie CERNA / Zuzana PAVELKOVA 21-19 / 21-19 Kristina GAVNHOLT / Sabrina MATTLE - 29
Round 2 - Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 21-11 / 21-14 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 165 33
WD
Round 1 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-14 / 10-21 / 21-10 Suci Rizky ANDINI / Tiara Rosalia NURAIDAH 93 54
Round 1 29 Savitree AMITRAPAI / Narissapat LAM 21-13 / 21-10 Ayla HUSER / Sabrina JAQUET 95 24
Round 1 10 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 19-21 / 22-20 / 21-11 Imogen BANKIER / Kirsty GILMOUR 104 71
Round 1 39 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-19 / 13-21 / 21-18 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 60 47
Round 1 9 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 25-23 / 22-20 Anggia Shitta AWANDA / Della Destiara HARIS 40 46
Round 1 28 Kate ROBERTSHAW / Heather OLVER 21-8 / 21-14 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN 62 28
Round 1 25 LUO Ying / LUO Yu 21-11 / 21-17 Audrey MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 46 34
Round 1 15 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-6 / 21-14 Samantha BARNING / Iris TABELING 67 29
Round 1 33 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-11 / 21-10 Katerina TOMALOVA / Sarka KRIZKOVA 118 20
Round 1 5 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-7 / 21-10 Sophie BROWN / Alyssa LIM 125 24
Round 1 24 Johanna GOLISZEWSKI / Birgit OVERZIER 21-8 / 21-11 Marion GRUBER / Susanne KELLER - 24
Round 1 6 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-15 / 21-19 WANG Rong / ZHANG Zhibo 50 32
Round 1 35 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 21-19 / 21-17 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 26 36
Round 1 14 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-8 / 21-10 Lucie CERNA / Zuzana PAVELKOVA 351 20
Round 1 - Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 21-12 / 21-9 Tina KODRIC / Janine Andrea STOCKER - 22
Round 1 4 BAO Yixin / TANG Jinhua 21-16 / 21-11 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 94 33
Round 2 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-10 / 21-16 Savitree AMITRAPAI / Narissapat LAM 29 33
Round 2 10 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-18 / 21-12 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 39 37
Round 2 9 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-15 / 21-7 Kate ROBERTSHAW / Heather OLVER 28 27
Round 2 25 LUO Ying / LUO Yu 21-19 / 21-19 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 15 53
Round 2 5 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-15 / 21-10 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 33 32
Round 2 6 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-11 / 17-21 / 22-20 Johanna GOLISZEWSKI / Birgit OVERZIER 24 62
Round 2 14 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-18 / 15-21 / 21-16 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 35 50
Round 2 4 BAO Yixin / TANG Jinhua 16-21 / 21-12 / 21-17 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA - 70
Quarter-final 10 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-16 / 21-17 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 2 40
Quarter-final 25 LUO Ying / LUO Yu 18-21 / 21-19 / 22-20 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 9 91
Quarter-final 5 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-12 / 22-20 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 6 40
Quarter-final 4 BAO Yixin / TANG Jinhua 21-12 / 21-9 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 14 32
Semi-final 10 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-16 / 21-9 LUO Ying / LUO Yu 25 57
Semi-final 4 BAO Yixin / TANG Jinhua 21-12 / 21-16 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 5 45
Final 4 BAO Yixin / TANG Jinhua 19-21 / 21-16 / 21-13 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 10 79
WS (qual)
Round 1 331 Chisato HOSHI 12-21 / 21-9 / 21-6 Ayla HUSER 179 39
Round 1 170 Katerina TOMALOVA 21-10 / 21-13 Nadia FANKHAUSER 407 23
Round 1 87 PAI Yu Po 21-13 / 21-7 Tina KODRIC 988 23
Round 2 123 LIU Xin (F) 21-10 / 21-14 Katerina TOMALOVA 170 27
Round 2 87 PAI Yu Po 21-10 / 21-14 Rachel HONDERICH 390 27
WS
Round 1 3 WANG Yihan 21-6 / 21-9 Lucie CERNA 139 23
Round 1 87 PAI Yu Po 21-17 / 21-15 Chloe MAGEE 39 36
Round 1 8 Saina NEHWAL 21-12 / 21-12 Chisato HOSHI 331 34
Round 1 42 Sashina VIGNES WARAN 21-17 / 21-4 Anna Thea MADSEN 76 28
Round 1 6 SUNG Ji Hyun 21-10 / 21-12 HSU Ya Ching 53 28
Round 1 38 Kristina GAVNHOLT 14-21 / 26-24 / 21-17 Stefani STOEVA 54 54
Round 1 34 Beiwen ZHANG 21-11 / 21-13 Zuzana PAVELKOVA 89 24
Round 1 25 Bellaetrix MANUPUTTY 22-20 / 21-18 Michelle CHAN KY 75 43
Round 1 9 PUSARLA V. Sindhu 21-18 / 21-15 Sannatasah SANIRU 125 32
Round 1 68 Sandra-Maria JENSEN 21-11 / 21-14 Simone PRUTSCH 80 23
Round 1 2 WANG Shixian 21-8 / 21-9 Saili RANE 65 31
Round 1 19 Kirsty GILMOUR 21-16 / 21-13 Lindaweni FANETRI 20 39
Round 1 27 SUN Yu 21-7 / 21-7 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 99 31
Round 1 46 Karin SCHNAASE 13-21 / 22-20 / 21-19 Sabrina JAQUET 44 67
Round 1 23 Michelle LI W.O. Ella DIEHL 127 0
Round 1 123 LIU Xin (F) 21-6 / 21-19 Matilda PETERSEN 108 29
Round 2 3 WANG Yihan 21-15 / 21-14 PAI Yu Po 87 34
Round 2 8 Saina NEHWAL 21-7 / 21-13 Sashina VIGNES WARAN 42 34
Round 2 6 SUNG Ji Hyun 21-10 / 21-15 Kristina GAVNHOLT 38 32
Round 2 34 Beiwen ZHANG 22-20 / 21-19 Bellaetrix MANUPUTTY 25 39
Round 2 9 PUSARLA V. Sindhu 19-21 / 21-16 / 21-11 Michelle LI 23 54
Round 2 2 WANG Shixian 21-11 / 21-12 Sandra-Maria JENSEN 68 33
Round 2 27 SUN Yu 21-13 / 21-17 Kirsty GILMOUR 19 45
Round 2 123 LIU Xin (F) 21-5 / 11-3 Ret. Karin SCHNAASE 46 20
Quarter-final 3 WANG Yihan 21-17 / 21-12 Saina NEHWAL 8 38
Quarter-final 6 SUNG Ji Hyun 14-21 / 21-15 / 21-11 Beiwen ZHANG 34 50
Quarter-final 9 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 21-15 WANG Shixian 2 45
Quarter-final 27 SUN Yu 21-19 / 21-15 LIU Xin (F) 123 59
Semi-final 3 WANG Yihan 21-12 / 21-9 SUNG Ji Hyun 6 36
Semi-final 27 SUN Yu 18-21 / 21-12 / 21-19 PUSARLA V. Sindhu 9 79
Final 3 WANG Yihan 21-23 / 21-9 / 21-11 SUN Yu 27 66
XD (qual)
Round 1 - Florian SCHMID / Celine TRIPET 11-21 / 21-12 / 21-16 Pierrick DESCHENAUX / Simone VON ROTZ 761 32
Round 1 83 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-3 / 21-10 Gilles TRIPET / Marion GRUBER - 18
Round 1 222 Muhammad RIJAL / Vita MARISSA 21-19 / 21-14 Stilian MAKARSKI / Gabriela STOEVA 971 23
Round 1 223 Ondrej KOPRIVA / Katerina TOMALOVA 22-20 / 21-14 Joel KÖNIG / Celine BURKART 508 26
Round 1 76 Johannes SCHOETTLER / Johanna GOLISZEWSKI 21-19 / 21-18 Kevin LI / Rachel HONDERICH 318 25
Round 1 - Tom WOLFENDEN / Sophie BROWN 15-21 / 23-21 / 25-23 Oliver SCHALLER / Ayla HUSER 330 41
Round 1 144 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-10 / 21-13 Titon GUSTAMAN / Tina KODRIC - 20
Round 2 83 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-7 / 21-3 Florian SCHMID / Celine TRIPET - 17
Round 2 222 Muhammad RIJAL / Vita MARISSA 21-13 / 21-12 Thomas HEINIGER / Tiffany GIRONA 102 19
Round 2 76 Johannes SCHOETTLER / Johanna GOLISZEWSKI 21-15 / 21-13 Ondrej KOPRIVA / Katerina TOMALOVA 223 23
Round 2 144 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 22-20 / 21-18 Tom WOLFENDEN / Sophie BROWN - 28
XD
Round 1 42 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-12 / 21-11 Matthew NOTTINGHAM / Lauren SMITH 373 25
Round 1 57 CHAI Biao / TANG Jinhua 21-15 / 21-14 Johannes SCHOETTLER / Johanna GOLISZEWSKI 76 32
Round 1 59 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 15-21 / 21-16 / 21-15 Chris LANGRIDGE / Heather OLVER 15 66
Round 1 27 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 15-21 / 21-11 / 21-18 Jonatan NORDH / Emelie FABBEKE 66 61
Round 1 9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-19 / 21-16 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 22 34
Round 1 222 Muhammad RIJAL / Vita MARISSA 21-12 / 21-16 Anders Skaarup RASMUSSEN / Lena GREBAK 31 25
Round 1 81 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 17-21 / 21-13 / 21-18 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 6 49
Round 1 48 Max SCHWENGER / Carla NELTE 14-21 / 23-21 / 21-19 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 37 49
Round 1 39 Robert MATEUSIAK / Agnieszka WOJTKOWSKA 21-10 / 16-21 / 21-13 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 35 43
Round 1 144 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-18 / 15-21 / 21-18 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 14 59
Round 1 41 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 14-21 / 21-10 / 21-9 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 85 43
Round 1 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 21-18 Marcus Fernaldi GIDEON / Rizki Amelia PRADIPTA 51 31
Round 1 20 LIU Cheng / BAO Yixin 21-17 / 12-21 / 21-12 Robert BLAIR / Imogen BANKIER 16 48
Round 1 11 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-18 / 21-18 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 43 38
Round 1 83 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-10 / 17-21 / 23-21 Jacco ARENDS / Selena PIEK 26 50
Round 1 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-10 / 21-18 Christopher COLES / Alyssa LIM 60 32
Round 2 57 CHAI Biao / TANG Jinhua 21-19 / 21-13 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 42 36
Round 2 27 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 21-9 / 21-18 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 59 33
Round 2 9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 19-21 / 21-10 / 21-14 Muhammad RIJAL / Vita MARISSA 222 43
Round 2 81 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 17-21 / 21-12 / 21-18 Max SCHWENGER / Carla NELTE 48 46
Round 2 144 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-14 / 21-17 Robert MATEUSIAK / Agnieszka WOJTKOWSKA 39 31
Round 2 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-12 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 41 36
Round 2 20 LIU Cheng / BAO Yixin 22-20 / 26-24 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 11 46
Round 2 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 22-20 / 21-17 LU Kai / HUANG Yaqiong 83 45
Quarter-final 57 CHAI Biao / TANG Jinhua 21-11 / 21-14 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 27 26
Quarter-final 81 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 13-21 / 21-8 / 21-13 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 9 36
Quarter-final 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-23 / 21-14 / 21-17 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 144 64
Quarter-final 20 LIU Cheng / BAO Yixin 21-12 / 18-21 / 21-14 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 4 57
Semi-final 57 CHAI Biao / TANG Jinhua 21-16 / 15-21 / 21-16 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 81 53
Semi-final 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-18 / 19-21 / 21-17 LIU Cheng / BAO Yixin 20 64
Final 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-13 CHAI Biao / TANG Jinhua 57 38
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 69 7 22.6% 2477 79.9 00:35:54 2.23 2 6.5%
MS 56 128 16 28.6% 4485 80.09 00:37:27 2.14 4 7.1%
WD 31 70 8 25.8% 2469 79.65 00:41:41 1.91 5 16.1%
WS 29 64 6 20.7% 2238 77.17 00:40:12 1.92 3 10.3%
XD 31 78 16 51.6% 2842 91.68 00:43:12 2.12 4 12.9%
Total 178 409 53 29.8% 14511 81.52 00:39:22 2.07 18 10.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 53 12 81.5%
Chinese Taipei 14 7 66.7%
Korea 14 9 60.9%
U.S.A. 3 2 60.0%
Japan 3 2 60.0%
Denmark 22 15 59.5%
India 11 8 57.9%
Indonesia 23 18 56.1%
England 14 12 53.8%
Croatia 1 1 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Thailand 1 1 50.0%
Germany 15 16 48.4%
Sweden 4 5 44.4%
Czech Republic 8 11 42.1%
Netherlands 6 9 40.0%
France 5 8 38.5%
Ireland 2 4 33.3%
Malaysia 2 5 28.6%
Scotland 1 3 25.0%
Bulgaria 1 4 20.0%
Poland 1 4 20.0%
Canada 1 5 16.7%
Switzerland 2 35 5.4%
Réunion 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Jonatan CHRISTIE PRANNOY H. S. 21-12 / 21-18
2021 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-16 / 21-6
2019 SHI Yuqi SAI PRANEETH B. 19-21 / 21-18 / 21-12
2018 Sameer VERMA Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-13
2017 LIN Dan SHI Yuqi 21-12 / 21-11
2016 PRANNOY H. S. Marc ZWIEBLER 21-18 / 21-15
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 21-15 / 12-21 / 21-14
2014 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-7 / 16-21 / 25-23
2013 WANG Zhengming DU Pengyu 21-18 / 21-18
2012 CHEN Jin LEE Hyun Il 14-21 / 21-9 / 21-17
2011 PARK Sung Hwan LEE Hyun Il 17-21 / 21-9 / 21-17
2010 CHEN Jin CHEN Long 12-21 / 21-15 / 21-17
2009 LEE Chong Wei LIN Dan 21-16 / 21-16
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-13 / 21-18
2007 CHEN Jin Simon SANTOSO 21-16 / 21-10
2006 LEE Chong Wei XIA Xuanze 15-8 / 15-0
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-10
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-12 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Anders BOESEN 15-10 / 15-2
2002 Marleve MAINAKY James CHUA 2-7 / 7-5 / 7-3
2001 Muhammad Roslin HASHIM Tsuen Seng LEE 1-7 / 7-4 / 7-4
2000 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-8 / 15-6
1999 PERMADI Fung Marleve MAINAKY 15-13 / 15-0
1998 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-12 / 8-15 / 15-11
1997 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 17-15 / 15-11
1996 Poul-Erik HOYER Thomas JOHANSSON 15-9 / 16-17 / 15-10
1995 Jens OLSSON HENDRAWAN 15-9 / 15-9
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Poul-Erik HOYER 17-18 / 17-16 / 15-3
1993 PERMADI Fung Peter KNOWLES 15-11 / 15-9
1992 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 18-15
1991 Par-Gunnar JONSSON Ib FREDERIKSEN 18-17 / 3-15 / 15-7
1989 LIU Zhiheng Nils SKEBY 15-7 / 15-13