US Open  

Tournament Name: 2009 Yonex OCBC US Open
Tournament Dates: 06/07/2009-11/07/2009
Location: U.S.A., Orange
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD Howard BACH / Tony GUNAWAN Jurgen KOCH / Peter ZAUNER
MS Taufik HIDAYAT HSUEH Hsuan Yi
WD Ruilin HUANG / Jiangxue LIAN CHEN Ying / Yun PENG
WS Anna RICE Mona SANTOSO
XD Howard BACH / Eva LEE Alvin LAU / Jiangxue LIAN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Semi-final - steven JONATAN / RANAWIJAYA Hendry 21-11 / 21-7 Eisenhower LEE / RACHMAT Ricky - 16
Semi-final - Sy NITTI / SUSANTO Andrew 21-15 / 22-20 LIN Jackie / LUU Trung - 21
Semi-final - Christopher FLORES / Tien Minh NGUYEN 21-5 / 21-17 LEE Leo (Chi-Lum) / LIM Dominick - 20
Semi-final - HTET Soe / Andy TRAN 21-11 / 21-15 Victor Shiuh-Wun LIU / VI Richard - 19
Semi-final - RIWU Dalery / RIWU David 21-10 / 21-14 NGUYEN Tam / Thomas WIJAYA - 15
Final - steven JONATAN / RANAWIJAYA Hendry 21-17 / 21-15 Edward LINDEN / David NEWMAN - 23
Final - Serge BLANCHET / MANAKA Takamichi 21-13 / 21-12 Sy NITTI / SUSANTO Andrew - 17
Final - Christopher FLORES / Tien Minh NGUYEN 21-18 / 21-16 HTET Soe / Andy TRAN - 19
Final - RIWU Dalery / RIWU David 21-11 / 21-7 MA Randy / Charles YANG - 14
MD
Round 1 (41*) Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-6 / 21-7 Shun FUJINAMI / Casey YONEYAMA - 16
Round 1 - Phillip CHEW / Halim Haryanto HO 18-21 / 21-16 / 21-12 Christopher FLORES / Tien Minh NGUYEN - 37
Round 1 - LEE Haeng Ham / Derrick NG 21-5 / 21-11 Seth ELLIOT / Ted SHEAR - 14
Round 1 - Arnold SETIADI / Balaram THAPA 21-19 / 13-21 / 21-17 Kevin LI / Tommy MCKEE (332*) 32
Round 1 - Martin BILLE LARSEN / Jacob CHEMNITZ 21-12 / 21-13 Mathew FOGARTY / Dean SCHOPPE (164*) 20
Round 1 - Christopher NGU / Kovit PHISETSARASAI 21-10 / 21-11 Wei Hwa CHAN / Yau Hwa CHAN (306*) 17
Round 1 - Andrew ELLIS / Dean GEORGE 21-15 / 21-17 Daniel GOUW / kowi CHANDRA (147*) 31
Round 1 - RIWU Dalery / RIWU David 21-12 / 15-21 / 21-14 Jack DINH / Michael DO (309*) 25
Round 1 (52*) Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-11 / 21-14 Alvin LAU / Kailai ZHANG - 18
Round 1 - Rudi GUNAWAN / Ignatius RUSLI 21-14 / 21-12 Serge BLANCHET / MANAKA Takamichi - 21
Round 1 (82*) Joe MORGAN / James PHILLIPS 21-15 / 21-14 Tuan LA / Ba SU - 19
Round 1 - Howard SHU / Agusriadi Wijaya AMPHIE 21-10 / 21-7 Imam DARMAWAN / LIN Chia-YI - 17
Round 1 - Calvin LIN / Marvin LIN 21-17 / 21-17 HSUEH Hsuan Yi / LU Chi Yuan - 31
Round 1 - Nicholas HARDI / Eric KUO 21-18 / 21-9 Mikkel KLOSE / YRFELT Jacob - 17
Round 1 (48*) William MILROY / Toby NG 21-14 / 21-9 David LIM / Dung TRUONG - 17
Round 1 - steven JONATAN / RANAWIJAYA Hendry W.O. Arvind GANGANI / Sabyasachi GHOSH (496*) 0
Round 2 (41*) Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-19 / 16-21 / 21-18 Phillip CHEW / Halim Haryanto HO - 47
Round 2 - LEE Haeng Ham / Derrick NG 22-20 / 21-8 Arnold SETIADI / Balaram THAPA - 16
Round 2 - Martin BILLE LARSEN / Jacob CHEMNITZ 21-18 / 21-16 Christopher NGU / Kovit PHISETSARASAI - 24
Round 2 - Andrew ELLIS / Dean GEORGE 21-6 / 21-12 RIWU Dalery / RIWU David - 16
Round 2 (52*) Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-10 / 21-12 steven JONATAN / RANAWIJAYA Hendry - 18
Round 2 (82*) Joe MORGAN / James PHILLIPS 21-10 / 19-21 / 16-14 Ret. Rudi GUNAWAN / Ignatius RUSLI - 37
Round 2 - Howard SHU / Agusriadi Wijaya AMPHIE 21-11 / 21-18 Calvin LIN / Marvin LIN - 17
Round 2 (48*) William MILROY / Toby NG 21-7 / 21-4 Nicholas HARDI / Eric KUO - 13
Quarter-final (41*) Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-13 / 21-18 LEE Haeng Ham / Derrick NG - 29
Quarter-final - Martin BILLE LARSEN / Jacob CHEMNITZ 15-21 / 21-16 / 29-27 Andrew ELLIS / Dean GEORGE - 55
Quarter-final (52*) Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-7 / 21-11 Joe MORGAN / James PHILLIPS (82*) 15
Quarter-final (48*) William MILROY / Toby NG 21-15 / 21-12 Howard SHU / Agusriadi Wijaya AMPHIE - 19
Semi-final (41*) Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-11 / 21-10 Martin BILLE LARSEN / Jacob CHEMNITZ - 24
Semi-final (52*) Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-15 / 21-12 William MILROY / Toby NG (48*) 31
Final (52*) Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-12 / 21-9 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER (41*) 23
MS
Round 1 - NGUYEN Tam 21-12 / 24-22 Casey YONEYAMA (326*) 25
Round 1 (864*) Sattawat PONGNAIRAT 21-10 / 21-14 Calvin LIN - 21
Round 1 - CHI Brandon 21-16 / 21-9 Eisenhower LEE (857*) 22
Round 1 (515*) Dang KAI 21-11 / 21-9 LIM Dominick - 16
Round 1 (249*) Hock Lai LEE 21-9 / 21-10 Mathew FOGARTY (223*) 19
Round 1 (858*) Edward LINDEN 21-13 / 21-17 RACHMAT Ricky - 22
Round 1 - WONG Simon 12-21 / 21-13 / 21-16 LONG Patrick - 34
Round 1 (211*) Kyle FOLEY 21-18 / 23-21 Daniel GOUW (682*) 30
Round 1 - Seth ELLIOT 26-24 / 21-18 Balaram THAPA (478*) 32
Round 1 - Derrick NG 21-8 / 21-9 Thomas WIJAYA (840*) 13
Round 1 (378*) LU Chi Yuan 21-6 / 21-15 SUSANTO Andrew - 17
Round 1 (250*) Joseph ROGERS 21-17 / 21-15 Arnold SETIADI (519*) 24
Round 1 (350*) Nicholas JINADASA 11-21 / 21-18 / 21-15 Charles PYNE (528*) 44
Round 1 - HENTSCHEL Hagen 21-12 / 22-20 Nicholas HARDI - 20
Round 1 (867*) Eric KUO 21-15 / 21-13 YRFELT Jacob - 22
Round 1 - Agusriadi Wijaya AMPHIE 21-5 / 21-6 MANAKA Takamichi - 15
Round 1 (330*) Yau Hwa CHAN 21-12 / 21-15 Thomas ELLIS (218*) 22
Round 1 (501*) Tommy MCKEE 21-12 / 21-7 Sujay KARVE (495*) 17
Round 1 (514*) Kailai ZHANG 21-13 / 21-13 Ted SHEAR (317*) 23
Round 1 (818*) Shun FUJINAMI 21-11 / 21-16 MA Randy - 20
Round 1 - Charles YANG 21-10 / 21-19 LEE Leo (Chi-Lum) - 22
Round 1 - Marvin LIN W.O. Syed Abdul Jalil WAIZ (945*) 0
Round 1 (76*) Andrew DABEKA W.O. Christopher NGU - 0
Round 1 (477*) Howard SHU W.O. Aditya ELANGO (366*) 0
Round 1 - Serge BLANCHET W.O. LUU Trung - 0
Round 2 (4*) Taufik HIDAYAT 21-3 / 21-10 NGUYEN Tam - 16
Round 2 (864*) Sattawat PONGNAIRAT 21-4 / 21-6 Marvin LIN - 13
Round 2 (66*) David SNIDER 21-5 / 21-9 CHI Brandon - 15
Round 2 (249*) Hock Lai LEE 21-13 / 21-16 Dang KAI (515*) 27
Round 2 (46*) Carl BAXTER 21-10 / 21-9 Edward LINDEN (858*) 18
Round 2 (211*) Kyle FOLEY 21-8 / 21-7 WONG Simon - 16
Round 2 (87*) Martin BILLE LARSEN 21-12 / 21-16 Seth ELLIOT - 22
Round 2 (378*) LU Chi Yuan 21-13 / 21-13 Derrick NG - 23
Round 2 (250*) Joseph ROGERS 21-18 / 21-12 Nicholas JINADASA (350*) 24
Round 2 (76*) Andrew DABEKA 21-11 / 21-12 HENTSCHEL Hagen - 19
Round 2 - Agusriadi Wijaya AMPHIE 21-9 / 21-12 Eric KUO (867*) 19
Round 2 (60*) Stefan WOJCIKIEWICZ 21-13 / 21-6 Yau Hwa CHAN (330*) 22
Round 2 (514*) Kailai ZHANG 21-8 / 21-9 Tommy MCKEE (501*) 21
Round 2 (94*) HSUEH Hsuan Yi 21-10 / 21-4 Shun FUJINAMI (818*) 16
Round 2 (477*) Howard SHU 21-17 / 21-14 Charles YANG - 20
Round 2 - Serge BLANCHET W.O. Dicky PALYAMA (20*) 0
Round 3 (4*) Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-16 Sattawat PONGNAIRAT (864*) 26
Round 3 (66*) David SNIDER 21-15 / 21-12 Hock Lai LEE (249*) 29
Round 3 (46*) Carl BAXTER 21-11 / 21-16 Kyle FOLEY (211*) 26
Round 3 (87*) Martin BILLE LARSEN 18-21 / 21-18 / 21-12 LU Chi Yuan (378*) 46
Round 3 (76*) Andrew DABEKA 21-16 / 21-19 Joseph ROGERS (250*) 34
Round 3 (60*) Stefan WOJCIKIEWICZ 21-17 / 21-16 Agusriadi Wijaya AMPHIE - 30
Round 3 (94*) HSUEH Hsuan Yi 21-11 / 21-10 Kailai ZHANG (514*) 27
Round 3 (477*) Howard SHU 21-19 / 13-21 / 21-14 Serge BLANCHET - 19
Quarter-final (4*) Taufik HIDAYAT 21-14 / 21-18 David SNIDER (66*) 29
Quarter-final (46*) Carl BAXTER 21-11 / 14-21 / 21-16 Martin BILLE LARSEN (87*) 45
Quarter-final (60*) Stefan WOJCIKIEWICZ 21-7 / 24-22 Andrew DABEKA (76*) 40
Quarter-final (94*) HSUEH Hsuan Yi 21-6 / 21-13 Howard SHU (477*) 20
Semi-final (4*) Taufik HIDAYAT 21-12 / 21-12 Carl BAXTER (46*) 29
Semi-final (94*) HSUEH Hsuan Yi 15-21 / 21-15 / 14-13 Ret. Stefan WOJCIKIEWICZ (60*) 55
Final (4*) Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-16 HSUEH Hsuan Yi (94*) 31
WD
Round 1 (138*) Rulan YEH / Rulien YEH 21-14 / 21-15 Isabel ZHONG / Susana ZHONG - 21
Round 1 (260*) Ruilin HUANG / Jiangxue LIAN 21-4 / 21-12 Cheryl CHOW / YEE Angela - 15
Round 1 (217*) Stephanie KO / Melody LIANG 21-8 / 21-9 Maggie HO / Jurate SIDLAUSKAITE - 15
Round 1 - Cee Nantana KETPURA / Eva LEE 21-9 / 21-12 Neumann BECKIE / Sheila PAMBUENA - 17
Round 1 (262*) Alex BRUCE / Michelle LI 21-11 / 21-18 PRAJUDHA Tiffany / SENG Molika - 19
Round 1 - GO Chin / Paula Lynn OBANANA W.O. Milaine CLOUTIER / Valerie ST JACQUES (188*) 0
Round 2 (18*) Nicole GRETHER / Charmaine REID 21-11 / 21-17 Kuei-Ya CHEN / Jamie SUBANDHI - 30
Round 2 - GO Chin / Paula Lynn OBANANA 21-16 / 23-21 Elena DUMITRIU / Sara VANG - 25
Round 2 (138*) Rulan YEH / Rulien YEH 12-21 / 21-11 / 21-8 Rachel THOMAS / Sarah THOMAS (87*) 95
Round 2 (260*) Ruilin HUANG / Jiangxue LIAN 21-6 / 21-9 Iris WANG / Rena WANG (467*) 84
Round 2 - CHEN Ying / Yun PENG 21-14 / 17-21 / 21-13 Stephanie KO / Melody LIANG (217*) 52
Round 2 - Cee Nantana KETPURA / Eva LEE 21-13 / 21-13 Grace GAO / Fiona MCKEE (151*) 66
Round 2 - Priscilla LUN / Mesinee MANGKALAKIRI 22-20 / 21-13 Alex BRUCE / Michelle LI (262*) 35
Round 2 (201*) Panita PHONGASAVITHAS / Vimla PHONGASAVITHAS W.O. GAO Ling / WEI Yili (30*) 0
Quarter-final (18*) Nicole GRETHER / Charmaine REID 21-12 / 21-19 GO Chin / Paula Lynn OBANANA - 33
Quarter-final (260*) Ruilin HUANG / Jiangxue LIAN 21-13 / 21-5 Rulan YEH / Rulien YEH (138*) 24
Quarter-final - CHEN Ying / Yun PENG 21-18 / 21-10 Cee Nantana KETPURA / Eva LEE - 27
Quarter-final - Priscilla LUN / Mesinee MANGKALAKIRI 20-22 / 21-14 / 21-13 Panita PHONGASAVITHAS / Vimla PHONGASAVITHAS (201*) 48
Semi-final (260*) Ruilin HUANG / Jiangxue LIAN 12-21 / 21-14 / 21-11 Nicole GRETHER / Charmaine REID (18*) 56
Semi-final - CHEN Ying / Yun PENG 21-16 / 21-11 Priscilla LUN / Mesinee MANGKALAKIRI - 29
Final (260*) Ruilin HUANG / Jiangxue LIAN 14-21 / 21-15 / 21-11 CHEN Ying / Yun PENG - 59
WS
Round 1 (50*) Anna RICE 21-8 / 21-3 Jurate SIDLAUSKAITE (414*) 19
Round 1 (320*) Thuy HOANG 21-12 / 21-19 Anoma PHONGASAVITHAS - 17
Round 1 (145*) Eva LEE 21-11 / 21-5 Rachel THOMAS (215*) 20
Round 1 (420*) Cee Nantana KETPURA 21-11 / 21-8 Neumann BECKIE (424*) 17
Round 1 (48*) Nicole GRETHER 21-11 / 21-9 Lauren TODT (278*) 25
Round 1 (262*) Iris WANG 15-21 / 21-15 / 21-6 HERLINA Reni - 31
Round 1 (458*) Phyllis CHAN 21-17 / 21-8 Shannon POHL (116*) 26
Round 1 (202*) Rena WANG 21-11 / 21-7 Sun YANG (364*) 21
Round 1 (318*) Isabel ZHONG 21-7 / 21-12 CHUA Tiffany - 18
Round 1 (226*) Michelle LI 21-9 / 0-0 Ret. Priscilla LUN (317*) 17
Round 1 (312*) Alex BRUCE 21-15 / 21-6 Sheila PAMBUENA - 21
Round 1 (89*) Lili ZHOU 21-15 / 21-19 Simone PRUTSCH (245*) 26
Round 1 (319*) Kuei-Ya CHEN 21-7 / 21-7 HARDI Claudia - 17
Round 1 (152*) Sarah THOMAS 21-15 / 21-19 Vimla PHONGASAVITHAS (421*) 23
Round 1 - Jamie SUBANDHI 21-15 / 21-11 Sharon NG - 18
Round 1 - Mona SANTOSO 21-9 / 21-9 Charmaine REID (55*) 20
Round 2 (50*) Anna RICE 21-12 / 21-8 Thuy HOANG (320*) 23
Round 2 (145*) Eva LEE 21-11 / 21-6 Cee Nantana KETPURA (420*) 19
Round 2 (48*) Nicole GRETHER 21-9 / 21-6 Iris WANG (262*) 21
Round 2 (202*) Rena WANG 24-22 / 16-21 / 21-16 Phyllis CHAN (458*) 46
Round 2 (226*) Michelle LI 21-7 / 21-7 Isabel ZHONG (318*) 18
Round 2 (89*) Lili ZHOU 21-4 / 19-21 / 21-13 Alex BRUCE (312*) 31
Round 2 (319*) Kuei-Ya CHEN 21-17 / 21-10 Sarah THOMAS (152*) 26
Round 2 - Mona SANTOSO 21-16 / 21-18 Jamie SUBANDHI - 21
Quarter-final (50*) Anna RICE 16-21 / 21-19 / 21-12 Eva LEE (145*) 52
Quarter-final (48*) Nicole GRETHER 21-7 / 21-13 Rena WANG (202*) 23
Quarter-final (226*) Michelle LI 21-15 / 16-21 / 21-16 Lili ZHOU (89*) 40
Quarter-final - Mona SANTOSO 21-12 / 21-8 Kuei-Ya CHEN (319*) 16
Semi-final (50*) Anna RICE 18-21 / 21-16 / 21-17 Nicole GRETHER (48*) 66
Semi-final - Mona SANTOSO 20-22 / 21-17 / 21-12 Michelle LI (226*) 41
Final (50*) Anna RICE 21-17 / 21-9 Mona SANTOSO - 26
XD (qual)
Semi-final - NGUYEN Tam / Sara VANG 21-13 / 21-18 VI Richard / YEE Angela - 18
Semi-final - Tuan LA / PRAJUDHA Tiffany 21-15 / 23-21 Dean SCHOPPE / Susana ZHONG - 25
Semi-final - Serge BLANCHET / Paula Lynn OBANANA 21-13 / 21-9 WONG Simon / Maggie HO - 20
Semi-final - David LIM / Panita PHONGASAVITHAS 21-10 / 21-14 CHI Brandon / Sharon NG - 24
Semi-final - RIWU Dalery / HARDI Claudia 21-19 / 21-16 Seth ELLIOT / Shannon POHL - 23
Semi-final - David NEWMAN / Neumann BECKIE 21-13 / 21-17 LONG Patrick / CHUA Tiffany - 20
Semi-final - HTET Soe / Cheryl CHOW 20-22 / 22-20 / 21-15 Edward LINDEN / Sheila PAMBUENA - 39
Semi-final - Michael DO / CHEN Ying 21-9 / 21-12 Victor Shiuh-Wun LIU / SENG Molika - 20
Final - NGUYEN Tam / Sara VANG 21-14 / 21-15 Tuan LA / PRAJUDHA Tiffany - 19
Final - Serge BLANCHET / Paula Lynn OBANANA 21-17 / 21-15 David LIM / Panita PHONGASAVITHAS - 22
Final - RIWU Dalery / HARDI Claudia 21-12 / 21-17 David NEWMAN / Neumann BECKIE - 19
Final - Michael DO / CHEN Ying 21-14 / 22-20 HTET Soe / Cheryl CHOW - 21
XD
Round 1 (46*) Halim Haryanto HO / Yun PENG 21-18 / 21-16 Kailai ZHANG / Stephanie KO (738*) 22
Round 1 (747*) Dang KAI / Sun YANG 21-17 / 21-17 Phillip CHEW / Mesinee MANGKALAKIRI - 21
Round 1 (145*) Toby NG / Grace GAO 21-7 / 21-5 Casey YONEYAMA / Vimla PHONGASAVITHAS (303*) 15
Round 1 - Nicholas JINADASA / Rulan YEH 21-12 / 21-11 Tommy MCKEE / Alex BRUCE - 17
Round 1 (801*) Alvin LAU / Jiangxue LIAN 21-16 / 21-9 Joe MORGAN / Kerry Ann SHEPPARD (86*) 21
Round 1 - Andy TRAN / Elena DUMITRIU 21-19 / 21-12 RIWU Dalery / HARDI Claudia - 17
Round 1 - Kevin LI / Michelle LI 21-17 / 21-16 Jack DINH / Iris WANG (166*) 30
Round 1 (307*) kowi CHANDRA / Mona SANTOSO 21-7 / 20-22 / 21-11 Michael DO / CHEN Ying - 29
Round 1 - Tien Minh NGUYEN / Thuy HOANG 21-12 / 21-11 NGUYEN Tam / Sara VANG - 17
Round 1 - Jacob CHEMNITZ / Lauren TODT 21-18 / 21-13 Sattawat PONGNAIRAT / Kuei-Ya CHEN - 21
Round 1 (409*) Derrick NG / Phyllis CHAN 21-10 / 17-21 / 21-12 Ba SU / Rulien YEH (217*) 27
Round 1 (55*) William MILROY / Fiona MCKEE 16-21 / 21-14 / 21-18 Hock Lai LEE / Priscilla LUN (221*) 33
Round 1 - Serge BLANCHET / Paula Lynn OBANANA 21-18 / 21-14 Yau Hwa CHAN / Rena WANG (518*) 20
Round 1 - Tony GUNAWAN / Cee Nantana KETPURA 14-21 / 21-19 / 21-12 LEE Haeng Ham / Melody LIANG - 34
Round 1 (153*) Howard BACH / Eva LEE 21-3 / 21-7 Mikkel KLOSE / JUHLER K. Camilla - 12
Round 1 (65*) Richard VAUGHAN / Sarah THOMAS 22-20 / 21-16 Ted SHEAR / Simone PRUTSCH - 24
Round 2 (46*) Halim Haryanto HO / Yun PENG 21-6 / 21-13 Dang KAI / Sun YANG (747*) 16
Round 2 (145*) Toby NG / Grace GAO 21-11 / 21-10 Nicholas JINADASA / Rulan YEH - 17
Round 2 (801*) Alvin LAU / Jiangxue LIAN 21-10 / 21-9 Andy TRAN / Elena DUMITRIU - 14
Round 2 (307*) kowi CHANDRA / Mona SANTOSO 21-10 / 21-13 Kevin LI / Michelle LI - 18
Round 2 - Jacob CHEMNITZ / Lauren TODT 18-21 / 21-14 / 21-19 Tien Minh NGUYEN / Thuy HOANG - 41
Round 2 (55*) William MILROY / Fiona MCKEE 21-14 / 21-17 Derrick NG / Phyllis CHAN (409*) 19
Round 2 - Tony GUNAWAN / Cee Nantana KETPURA 21-12 / 21-10 Serge BLANCHET / Paula Lynn OBANANA - 16
Round 2 (153*) Howard BACH / Eva LEE 21-11 / 21-5 Richard VAUGHAN / Sarah THOMAS (65*) 15
Quarter-final (145*) Toby NG / Grace GAO 13-21 / 21-18 / 21-17 Halim Haryanto HO / Yun PENG (46*) 35
Quarter-final (801*) Alvin LAU / Jiangxue LIAN 21-12 / 23-21 kowi CHANDRA / Mona SANTOSO (307*) 28
Quarter-final (55*) William MILROY / Fiona MCKEE 21-19 / 21-15 Jacob CHEMNITZ / Lauren TODT - 23
Quarter-final (153*) Howard BACH / Eva LEE 21-23 / 21-17 / 21-13 Tony GUNAWAN / Cee Nantana KETPURA - 33
Semi-final (801*) Alvin LAU / Jiangxue LIAN 21-16 / 21-3 Toby NG / Grace GAO (145*) 19
Semi-final (153*) Howard BACH / Eva LEE 21-9 / 21-11 William MILROY / Fiona MCKEE (55*) 17
Final (153*) Howard BACH / Eva LEE 21-13 / 21-12 Alvin LAU / Jiangxue LIAN (801*) 26
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 63 5 17.2% 2154 74.28 00:23:25 3.17 0 0.0%
MS 50 105 5 10.0% 3559 71.18 00:24:02 2.96 0 0.0%
WD 19 43 5 26.3% 1461 76.89 00:39:28 1.95 3 15.8%
WS 30 67 7 23.3% 2230 74.33 00:26:16 2.83 1 3.3%
XD 31 69 7 22.6% 2381 76.81 00:22:29 3.42 0 0.0%
Total 159 347 29 18.2% 11785 74.12 00:25:53 2.86 4 2.5%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
Derrick NGThomas WIJAYAMS Round 1 2 15 View
Dang KAILIM DominickMS Round 1 2 15 View
Sattawat PONGNAIRATMarvin LINMS Round 2 1 15 View
Howard BACH / Eva LEEMikkel KLOSE / JUHLER K. CamillaXD Round 1 1 15 View
Toby NG / Grace GAOCasey YONEYAMA / Vimla PHONGASAVITHASXD Round 1 2 15 View
Ruilin HUANG / Jiangxue LIANRulan YEH / Rulien YEHWD Quarter-final 2 12 View
Howard BACH / Tony GUNAWANJoe MORGAN / James PHILLIPSMD Quarter-final 1 12 View
Agusriadi Wijaya AMPHIEMANAKA TakamichiMS Round 1 2 12 View
Kailai ZHANGTommy MCKEEMS Round 2 1 12 View
Nicole GRETHERRena WANGWS Quarter-final 1 11 View

Biggest Comeback in a Set

Players Opponents Category Round Set Comeback Details
Howard SHUSerge BLANCHETMS Round 3 1 10 View
GO Chin / Paula Lynn OBANANAElena DUMITRIU / Sara VANGWD Round 2 2 7 View
Charles YANGLEE Leo (Chi-Lum)MS Round 1 2 6 View
Kuei-Ya CHENSarah THOMASWS Round 2 1 6 View
Kyle FOLEYDaniel GOUWMS Round 1 1 6 View
Mona SANTOSOMichelle LIWS Semi-final 2 5 View
Carl BAXTERKyle FOLEYMS Round 3 2 5 View
Stefan WOJCIKIEWICZAndrew DABEKAMS Quarter-final 2 5 View
Jurgen KOCH / Peter ZAUNERLEE Haeng Ham / Derrick NGMD Quarter-final 2 5 View
LU Chi YuanDerrick NGMS Round 2 1 5 View

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 9 2 81.8%
England 5 2 71.4%
Chinese Taipei 6 3 66.7%
Austria 4 2 66.7%
Philippines 2 1 66.7%
Canada 54 30 64.3%
Denmark 7 6 53.8%
Korea 2 2 50.0%
Vietnam 1 1 50.0%
U.S.A. 88 122 41.9%
Wales 4 6 40.0%
1 2 33.3%
Jamaica 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Nepal 0 1 0.0%
Romania 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LIN Chun-Yi Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-10 / 21-13
2018 LEE Dong Keun Mark CALJOUW 14-21 / 21-17 / 21-16
2017 PRANNOY H. S. PARUPALLI Kashyap 21-15 / 20-22 / 21-12
2016 LEE Hyun Il Kanta TSUNEYAMA 24-22 / 21-8
2015 LEE Chong Wei Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22-20 / 21-12
2014 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-19 / 14-21 / 21-19
2013 Tien Minh NGUYEN WONG Wing Ki Vincent 18-21 / 21-17 / 21-18
2012 Vladimir IVANOV Takuma UEDA 22-20 / 21-17
2011 Sho SASAKI Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-18
2010 Rajiv OUSEPH Brice LEVERDEZ 21-17 / 21-9
2009 Taufik HIDAYAT HSUEH Hsuan Yi 21-15 / 21-16
2008 Andrew DABEKA Martin BILLE LARSEN 21-14 / 21-9
2007 Tsuen Seng LEE Yousuke NAKANISHI 21-14 / 21-10
2006 Yousuke NAKANISHI Andrew DABEKA 21-16 / 21-13
2005 HSIEH Yu Hsing Tony GUNAWAN 15-2 / 15-2
2004 Yen Hui Kendrick LEE Peter RASMUSSEN 7-12
2003 CHIEN Yu-Hsiu AHN Hyun Suk 5-15 / 15-6 / 15-12
2002 Peter Hoeg GADE Peter RASMUSSEN 17-14 / 15-17 / 15-1
2001 LEE Hyun Il Kenneth JONASSEN 6-8 / 7-2 / 7-2
2000 Ardy B WIRANATA Anders BOESEN 10-15 / 15-1 / 15-5
1999 Colin HAUGHTON Nikhil KANETKAR 15-6 / 15-0
1998 PERMADI Fung Bruce FLOCKHART 15-8 / 15-5
1997 Poul-Erik HOYER Peter Hoeg GADE 15-6 / 7-15 / 15-2
1996 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 15-13 / 15-13
1995 Hermawan SUSANTO DONG Jiong 15-10 / 15-3
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Tiong Ping LIOE W.O.
1993 Marleve MAINAKY PERMADI Fung 15-8 / 15-8
1992 Poul-Erik HOYER LIU Jun 15-7 / 15-4
1991 Stephen P BUTLER KIM Hyung Jin 15-6 / 18-17
1990 PERMADI Fung Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-8