Malaysia Masters  

Tournament Name: PERODUA Malaysia Masters 2022
Tournament Dates: 05/07/2022-10/07/2022
Location: Malaysia, Kuala Lumpur
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN
MS Chico Aura DWI WARDOYO NG Ka Long Angus
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA
WS Se Young AN CHEN Yufei
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 201 Jean Bernard BONGOUT / Tejraj PULTOO W.O. Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA 84 0
Round 1 139 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG W.O. M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 80 0
Round 1 182 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-16 / 21-15 CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee 136 30
Round 1 609 CHANG Ko-Chi / PO Li-Wei 21-19 / 21-16 Jun Liang Andy KWEK / Guang Liang Jason WONG 1409 38
MD
Round 1 13 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-17 / 21-18 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 42 39
Round 1 38 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-13 / 21-14 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / LIM Khim Wah 96 28
Round 1 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 22-20 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 12 37
Round 1 34 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 19-21 / 21-17 / 22-20 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 31 64
Round 1 121 Yee Jun CHANG / Roy King YAP 21-14 / 22-20 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 62 40
Round 1 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-16 / 21-19 Akira KOGA / Taichi SAITO 22 43
Round 1 98 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 14-21 / 21-15 / 21-19 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 35 58
Round 1 24 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-17 / 21-10 Jones Ralfy JANSEN / Jan Colin VÖLKER 130 33
Round 1 3 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-13 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 59 29
Round 1 44 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 21-18 / 14-21 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9 67
Round 1 74 GOH V Shem / LOW Juan Shen 15-21 / 21-14 / 21-19 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 20 51
Round 1 2 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-18 / 22-24 / 22-20 LIU Yuchen / OU Xuanyi 32 64
Round 1 80 M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 15-21 / 21-17 / 21-17 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 139 65
Round 1 609 CHANG Ko-Chi / PO Li-Wei 18-21 / 21-13 / 21-18 HE Jiting / ZHOU Haodong 81 56
Round 1 124 REN Xiangyu / TAN Qiang 21-3 / 21-7 Jean Bernard BONGOUT / Tejraj PULTOO 201 17
Round 1 182 LIANG Weikeng / WANG Chang 25-23 / 19-21 / 21-10 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 30 58
Round 2 80 M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 21-18 / 21-14 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 38 35
Round 2 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 21-14 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 34 29
Round 2 609 CHANG Ko-Chi / PO Li-Wei 14-21 / 21-11 / 21-10 Yee Jun CHANG / Roy King YAP 121 51
Round 2 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-18 / 21-18 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 98 34
Round 2 24 LU Ching Yao / YANG Po Han 20-22 / 21-12 / 21-13 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 13 60
Round 2 3 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-14 / 18-21 / 21-15 REN Xiangyu / TAN Qiang 124 49
Round 2 182 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-9 / 21-17 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 44 29
Round 2 2 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI W.O. GOH V Shem / LOW Juan Shen 74 0
Quarter-final 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-10 / 21-16 M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 80 30
Quarter-final 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 23-21 / 21-16 CHANG Ko-Chi / PO Li-Wei 609 47
Quarter-final 3 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-17 LU Ching Yao / YANG Po Han 24 33
Quarter-final 182 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-14 / 18-21 / 21-18 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 2 66
Semi-final 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 19-21 / 21-10 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 6 50
Semi-final 3 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-14 LIANG Weikeng / WANG Chang 182 37
Final 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-12 / 21-19 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 3 32
MS (qual)
Round 1 81 Ade Resky DWICAHYO 21-19 / 21-10 Ygor COELHO 51 29
Round 1 55 SUN Feixiang 9-21 / 21-13 / 21-18 Lucas CLAERBOUT 60 69
Round 1 130 LEONG Jun Hao 16-21 / 21-15 / 21-16 CHEAM June Wei 73 53
Round 1 50 WENG Hongyang 22-20 / 21-18 Kai SCHAEFER 79 59
Round 1 62 Victor SVENDSEN 22-20 / 21-17 Arnaud MERKLE 57 51
Round 1 59 SOONG Joo Ven 14-21 / 21-14 / 21-16 Aidil Sholeh ALI SADIKIN 103 60
Round 1 66 LEE Dong Keun 21-12 / 21-14 Adham Hatem ELGAMAL 107 29
Round 1 48 Tze Yong NG 21-12 / 21-13 Seng Zoe YEOH 113 34
Round 2 55 SUN Feixiang 21-15 / 21-17 Ade Resky DWICAHYO 81 40
Round 2 130 LEONG Jun Hao 5-21 / 21-17 / 21-13 WENG Hongyang 50 65
Round 2 59 SOONG Joo Ven 21-9 / 16-21 / 21-10 Victor SVENDSEN 62 55
Round 2 48 Tze Yong NG 21-8 / 21-12 LEE Dong Keun 66 36
MS
Round 1 40 Nhat NGUYEN 21-7 / 21-17 SUN Feixiang 55 44
Round 1 25 LU Guangzu W.O. Kunlavut VITIDSARN 18 0
Round 1 41 LI Shifeng 21-14 / 21-12 SOONG Joo Ven 59 43
Round 1 20 SAI PRANEETH B. 21-8 / 21-9 Kevin CORDON 37 26
Round 1 45 Chico Aura DWI WARDOYO 21-16 / 17-21 / 21-19 LEE Cheuk Yiu 15 63
Round 1 23 Kantaphon WANGCHAROEN 21-12 / 21-18 LEONG Jun Hao 130 47
Round 1 6 Anthony Sinisuka GINTING 8-21 / 21-14 / 22-20 Kenta NISHIMOTO 21 66
Round 1 36 PARUPALLI Kashyap 16-21 / 21-16 / 21-16 Tommy SUGIARTO 34 61
Round 1 28 Mark CALJOUW 21-17 / 21-16 HEO Kwang Hee 33 38
Round 1 13 NG Ka Long Angus 21-17 / 21-15 LIEW Daren 30 37
Round 1 48 Tze Yong NG 21-15 / 21-15 Brian YANG 31 46
Round 1 4 CHOU Tien Chen 10-21 / 21-12 / 21-14 Sameer VERMA 29 52
Round 1 19 PRANNOY H. S. 21-19 / 21-14 Brice LEVERDEZ 39 42
Round 1 16 WANG Tzu Wei 16-21 / 21-18 / 27-25 Jonatan CHRISTIE 8 93
Round 1 14 Kanta TSUNEYAMA 21-16 / 21-16 ZHAO Junpeng 26 36
Round 1 2 Kento MOMOTA 21-18 / 21-13 Koki WATANABE 46 44
Round 2 25 LU Guangzu 21-10 / 21-10 Nhat NGUYEN 40 37
Round 2 41 LI Shifeng 21-14 / 21-17 SAI PRANEETH B. 20 42
Round 2 45 Chico Aura DWI WARDOYO 18-21 / 21-11 / 21-9 Kantaphon WANGCHAROEN 23 60
Round 2 6 Anthony Sinisuka GINTING 21-10 / 21-15 PARUPALLI Kashyap 36 34
Round 2 13 NG Ka Long Angus 21-11 / 21-5 Mark CALJOUW 28 26
Round 2 4 CHOU Tien Chen 21-18 / 21-16 Tze Yong NG 48 51
Round 2 19 PRANNOY H. S. 21-19 / 21-16 WANG Tzu Wei 16 44
Round 2 14 Kanta TSUNEYAMA 21-15 / 21-16 Kento MOMOTA 2 50
Quarter-final 25 LU Guangzu 21-14 / 21-16 LI Shifeng 41 46
Quarter-final 45 Chico Aura DWI WARDOYO 11-21 / 21-16 / 21-17 Anthony Sinisuka GINTING 6 59
Quarter-final 13 NG Ka Long Angus 13-21 / 21-12 / 21-13 CHOU Tien Chen 4 60
Quarter-final 19 PRANNOY H. S. 25-23 / 22-20 Kanta TSUNEYAMA 14 60
Semi-final 45 Chico Aura DWI WARDOYO 20-22 / 23-21 / 21-19 LU Guangzu 25 88
Semi-final 13 NG Ka Long Angus 17-21 / 21-9 / 21-17 PRANNOY H. S. 19 64
Final 45 Chico Aura DWI WARDOYO 22-20 / 21-15 NG Ka Long Angus 13 45
WD (qual)
Round 1 310 Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN / Nannapas SUKKLAD 24-22 / 18-21 / 21-16 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 94 65
Round 1 144 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 21-16 / 21-8 Rui Chen YAP / Yee YAP 130 33
Round 1 58 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 20-22 / 21-14 / 21-14 HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 140 61
Round 1 121 Melanni MAMAHIT / Tryola NADIA 21-11 / 21-11 Kittipak DUBTHUK / Prinda PATTANAWARITTHIPAN 549 27
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 23-21 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 36 46
Round 1 28 DU Yue / LI Wenmei 21-17 / 21-12 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 23 39
Round 1 11 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-7 / 21-9 Kate FROST / Moya RYAN 82 23
Round 1 135 Febby Valencia Dwijayanti GANI / Ribka SUGIARTO 21-12 / 21-17 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 64 32
Round 1 21 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-10 / 21-10 Srivedya GURAZADA / Ishika JAISWAL 75 26
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-15 / 21-5 Jaqueline LIMA / Samia LIMA 57 32
Round 1 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-7 / 21-10 Ashwini BHAT K. / Shikha GAUTAM 53 32
Round 1 10 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-14 / 21-14 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 41 33
Round 1 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-17 / 21-17 Pooja DANDU / Arathi Sara SUNIL - 30
Round 1 37 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-19 / 21-17 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 30 38
Round 1 5 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-15 / 21-16 Stine KÜSPERT / Emma MOSZCZYNSKI 71 39
Round 1 3 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-16 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 70 36
Round 1 79 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-13 / 21-10 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 144 26
Round 1 6 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-10 / 21-11 Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN / Nannapas SUKKLAD 310 29
Round 1 58 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 21-19 / 18-21 / 21-16 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 24 61
Round 1 121 Melanni MAMAHIT / Tryola NADIA 21-14 / 21-17 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 25 35
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-16 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21 38
Round 2 28 DU Yue / LI Wenmei 22-20 / 21-15 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 43
Round 2 10 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-14 / 21-19 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 2 41
Round 2 79 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-18 / 21-17 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 9 33
Round 2 37 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-11 / 21-15 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 6 38
Round 2 11 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 23-25 / 21-17 / 21-18 Febby Valencia Dwijayanti GANI / Ribka SUGIARTO 135 74
Round 2 5 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-17 / 21-14 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 58 34
Round 2 3 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 22-20 Melanni MAMAHIT / Tryola NADIA 121 33
Quarter-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-13 DU Yue / LI Wenmei 28 39
Quarter-final 10 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-18 / 21-17 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 79 42
Quarter-final 11 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-14 / 21-18 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 37 44
Quarter-final 5 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-14 / 21-11 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 3 35
Semi-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-10 / 21-19 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 10 43
Semi-final 5 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 24-22 / 21-13 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 11 41
Final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 5 40
WS (qual)
Round 1 76 THET HTAR THUZAR 21-15 / 21-19 Lauren LAM 62 31
Round 1 47 Putri Kusuma WARDANI 21-16 / 21-16 Wen Chi HSU 42 36
Round 1 49 Kristin KUUBA 19-21 / 21-19 / 21-17 Ruselli HARTAWAN 51 60
Round 1 69 GOH Jin Wei 21-10 / 21-17 Malvika BANSOD 50 33
WS
Round 1 1 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-13 Michelle LI 13 29
Round 1 11 WANG Zhiyi 21-19 / 21-16 HAN Yue 19 43
Round 1 31 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-10 / 21-10 QI Xuefei 45 27
Round 1 20 KIM Ga Eun 16-21 / 21-17 / 21-14 Saina NEHWAL 24 50
Round 1 4 Se Young AN 21-18 / 21-13 Iris WANG 33 39
Round 1 39 Julie Dawall JAKOBSEN 14-21 / 21-10 / 21-10 THET HTAR THUZAR 76 49
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-12 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 12 39
Round 1 48 Fitriani FITRIANI 19-21 / 21-18 / 21-12 Kristin KUUBA 49 56
Round 1 21 Phittayaporn CHAIWAN 21-13 / 18-21 / 21-14 Line CHRISTOPHERSEN 23 49
Round 1 6 Nozomi OKUHARA 21-9 / 21-19 Yvonne LI 26 33
Round 1 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-11 / 21-18 Line Højmark KJAERSFELDT 25 40
Round 1 3 CHEN Yufei 21-17 / 21-11 Lianne TAN 36 33
Round 1 32 ZHANG Yiman 23-21 / 21-14 Putri Kusuma WARDANI 47 37
Round 1 7 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 17-21 / 21-15 HE Bingjiao 9 57
Round 1 69 GOH Jin Wei 21-19 / 21-18 Beiwen ZHANG 16 35
Round 1 2 TAI Tzu Ying 21-11 / 21-8 SIM Yu Jin 46 24
Round 2 1 Akane YAMAGUCHI 12-21 / 21-13 / 21-12 WANG Zhiyi 11 47
Round 2 31 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-11 / 21-9 KIM Ga Eun 20 25
Round 2 4 Se Young AN 21-11 / 21-13 Julie Dawall JAKOBSEN 39 32
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-6 / 21-15 Fitriani FITRIANI 48 28
Round 2 6 Nozomi OKUHARA 16-21 / 21-17 / 21-12 Phittayaporn CHAIWAN 21 54
Round 2 3 CHEN Yufei 21-19 / 21-13 Pornpawee CHOCHUWONG 10 40
Round 2 7 PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-10 ZHANG Yiman 32 28
Round 2 2 TAI Tzu Ying 16-21 / 21-7 / 21-9 GOH Jin Wei 69 42
Quarter-final 31 Gregoria Mariska TUNJUNG 25-23 / 15-21 / 21-10 Akane YAMAGUCHI 1 50
Quarter-final 4 Se Young AN 13-21 / 21-13 / 21-12 Ratchanok INTANON 8 56
Quarter-final 3 CHEN Yufei 21-18 / 22-20 Nozomi OKUHARA 6 52
Quarter-final 2 TAI Tzu Ying 21-13 / 12-21 / 21-12 PUSARLA V. Sindhu 7 55
Semi-final 4 Se Young AN 21-18 / 13-21 / 21-8 Gregoria Mariska TUNJUNG 31 57
Semi-final 3 CHEN Yufei 21-13 / 23-21 TAI Tzu Ying 2 39
Final 4 Se Young AN 21-17 / 21-5 CHEN Yufei 3 38
XD (qual)
Round 1 71 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 21-13 / 21-12 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 63 23
Round 1 61 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 14-21 / 21-19 / 21-15 Jan Colin VÖLKER / Stine KÜSPERT 197 58
Round 1 123 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND 21-10 / 21-17 FENG Yanzhe / LIN Fangling 155 32
Round 1 58 Fabricio FARIAS / Jaqueline LIMA 21-12 / 4-2 CHOONG Hon Jian / PECK Yen Wei 227 18
XD
Round 1 2 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-16 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 44 32
Round 1 19 Robin TABELING / Selena PIEK 21-16 / 21-10 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 26 25
Round 1 16 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-17 / 19-21 / 21-19 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 7 58
Round 1 20 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-16 / 21-14 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND 123 35
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-23 / 21-12 / 21-12 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 40 59
Round 1 13 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-17 / 23-21 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 39 45
Round 1 150 CHEN Tang Jie / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-17 / 21-11 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 12 33
Round 1 22 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-18 / 21-16 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 61 39
Round 1 45 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang W.O. Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 30 0
Round 1 25 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 22-20 / 21-15 Adham Hatem ELGAMAL / Doha HANY 54 25
Round 1 154 HOO Pang Ron / TOH Ee Wei 23-25 / 21-8 / 21-7 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 71 51
Round 1 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-12 / 21-17 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 17 34
Round 1 227 Hafiz FAIZAL / Serena KANI 19-21 / 21-15 / 21-18 SOONG Joo Ven / GOH Liu Ying 192 58
Round 1 15 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-13 / 22-20 CHOONG Hon Jian / PECK Yen Wei 227 34
Round 1 177 CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 21-12 / 21-15 Fabricio FARIAS / Jaqueline LIMA 58 31
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-12 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 41 31
Round 2 19 Robin TABELING / Selena PIEK 17-21 / 21-15 / 21-13 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 2 48
Round 2 20 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-15 / 21-18 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 16 35
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-19 / 18-21 / 21-15 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 13 70
Round 2 22 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-10 / 21-12 CHEN Tang Jie / Zi Xuan VALEREE SIOW 150 31
Round 2 45 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 21-13 / 21-10 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 25 26
Round 2 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 21-16 HOO Pang Ron / TOH Ee Wei 154 40
Round 2 15 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-15 / 22-20 Hafiz FAIZAL / Serena KANI 227 39
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-13 CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 177 29
Quarter-final 20 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-14 / 21-18 Robin TABELING / Selena PIEK 19 30
Quarter-final 22 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 23-21 / 14-21 / 21-18 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 59
Quarter-final 45 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang W.O. WANG Yilyu / HUANG Dongping 4 0
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-10 / 21-14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 15 27
Semi-final 20 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 18-21 / 21-10 / 21-15 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 22 44
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 20-22 / 21-16 / 22-20 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 45 54
Final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-17 / 21-12 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 20 32

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 73 13 43.3% 2695 89.83 00:44:22 2.02 6 20.0%
MS 30 70 10 33.3% 2534 84.47 00:50:08 1.68 9 30.0%
WD 31 64 2 6.5% 2293 73.97 00:37:54 1.95 2 6.5%
WS 31 74 12 38.7% 2587 83.45 00:41:23 2.02 0 0.0%
XD 29 67 9 31.0% 2448 84.41 00:39:48 2.12 1 3.5%
Total 151 348 46 30.5% 12557 83.16 00:42:42 1.95 18 11.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 34 17 66.7%
China 33 19 63.5%
Netherlands 3 2 60.0%
Korea 15 11 57.7%
Hong Kong 5 4 55.6%
Japan 17 14 54.8%
Chinese Taipei 12 10 54.5%
Thailand 13 13 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
Azerbaijan 1 1 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
Myanmar 1 1 50.0%
Malaysia 27 29 48.2%
India 7 12 36.8%
Denmark 4 9 30.8%
Brazil 1 3 25.0%
Ireland 1 3 25.0%
Germany 1 9 10.0%
Guatemala 0 1 0.0%
Mauritius 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
Ukraine 0 1 0.0%
Egypt 0 2 0.0%
Singapore 0 2 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Chico Aura DWI WARDOYO NG Ka Long Angus 22-20 / 21-15
2020 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 24-22 / 21-11
2019 SON Wan Ho CHEN Long 21-17 / 21-19
2018 Viktor AXELSEN Kenta NISHIMOTO 21-13 / 21-23 / 21-18
2017 NG Ka Long Angus LEE Hyun Il 14-21 / 21-15 / 10-9 Ret.
2016 LEE Chong Wei Iskandar ZULKARNAIN 21-18 / 21-11
2015 LEE Hyun Il JEON Hyeok Jin 19-21 / 21-13 / 21-15
2014 Simon SANTOSO Sourabh VERMA 15-21 / 21-16 / 21-19
2013 Alamsyah YUNUS GOH Soon Huat 10-21 / 21-9 / 21-19
2012 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 17-21 / 21-8 / 21-10
2011 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-9 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Choong Hann WONG 21-8 / 14-21 / 21-15
2009 LEE Chong Wei CHEN Long 21-16 / 21-9