Thailand Open  

Tournament Name: Thailand Open 1994
Tournament Dates: 31/10/1994-31/10/1994
Location: Thailand, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI
MS Joko SUPRIANTO SUN Jun
WD GE Fei / GU Jun Julie BRADBURY / Joanne GOODE
WS Susi SUSANTI Xiaoqing LIM
XD Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR Nick PONTING / Joanne GOODE

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 15-0 / 15-2 Supachai PINTUWAT / Pichet SUCHARITPONG - 0
Round 1 - Abhichat KHONGCHAN / Thanakorn SINGKAEW 15-6 / 15-3 Anh Dang DANG / Anh Hoang NGUYEN - 0
Round 1 - Soon Thoe CHEAH / Cheh Chang PANG 15-8 / 15-10 Watana AMPANSUWAN / Sawai CHANSEORASMEE - 0
Round 1 - Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-8 / 15-4 LUO Xilin / PAN Jienian - 0
Round 1 - Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-2 / 15-0 MA Che Kong / TAM Lok Tin - 0
Round 1 - Chatchai BOONMEE / Naruthum SURAKKHAKA 18-17 / 18-16 YANG Bing / Wei (1) ZHANG - 0
Round 1 - Kim Her TAN / Kim Hock YAP 15-2 / 15-3 LEUNG Kwok Fun / WONG Kwok Wai - 0
Round 1 - Rudy GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO 15-5 / 15-7 Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Mongkol GUMLAITONG - 0
Round 1 - FENG Hung-Yun / JUANG Jinn-Der 15-6 / 10-15 / 15-10 Tesana PANVISVAS / Anurak THIRARATSAKUL - 0
Round 1 - Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-1 / 15-4 HUANG Yi / ZENG Qingguo - 0
Round 1 - Aras RAZAK / Aman SANTOSA 15-2 / 15-2 Van Loi HO / Ngoc Tan Da PHAM - 0
Round 1 - Nick PONTING / Julian ROBERTSON W.O. David BAMFORD / Craig BOOLEY - 0
Round 2 - Soon Kit CHEAH / Rosman A RAZAK 15-12 / 10-15 / 15-10 Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA - 0
Round 2 - Nick PONTING / Julian ROBERTSON 15-18 / 15-13 / 15-12 Abhichat KHONGCHAN / Thanakorn SINGKAEW - 0
Round 2 - Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-4 / 15-1 Soon Thoe CHEAH / Cheh Chang PANG - 0
Round 2 - Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-7 / 15-8 Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI - 0
Round 2 - Kim Her TAN / Kim Hock YAP 15-8 / 15-3 Chatchai BOONMEE / Naruthum SURAKKHAKA - 0
Round 2 - Rudy GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO 15-13 / 15-10 Simon ARCHER / Chris HUNT - 0
Round 2 - Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-2 / 15-8 FENG Hung-Yun / JUANG Jinn-Der - 0
Round 2 - Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 3-15 / 17-15 / 15-3 Aras RAZAK / Aman SANTOSA - 0
Quarter-final - Soon Kit CHEAH / Rosman A RAZAK 15-10 / 15-5 Nick PONTING / Julian ROBERTSON - 0
Quarter-final - Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-13 / 15-1 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON - 0
Quarter-final - Kim Her TAN / Kim Hock YAP 15-5 / 15-7 Rudy GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO - 0
Quarter-final - Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-5 / 15-4 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP - 0
Semi-final - Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-4 / 17-16 Soon Kit CHEAH / Rosman A RAZAK - 0
Semi-final - Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 7-15 / 15-7 / 15-12 Kim Her TAN / Kim Hock YAP - 0
Final - Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 12-15 / 15-12 / 17-10 Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI - 0
MS
Round 1 - WONG Kwok Wai 15-10 / 18-17 Van Loi HO - 0
Round 1 - George RIMARCDI 15-3 / 15-2 Pichet SUCHARITPONG - 0
Round 1 - Teeranun CHIANGTA 15-0 / 15-4 LEUNG Kwok Fun - 0
Round 1 - LUO Xilin 15-6 / 15-12 Kosol SIRIDUMRONGSAK - 0
Round 1 - Muhammad Roslin HASHIM 15-4 / 15-3 TAM Lok Tin - 0
Round 1 - Apichai THIRARATSAKUL 15-4 / 15-3 FENG Hung-Yun - 0
Round 1 - Thanes CHUCHATPONG W.O. MA Chi Wai - 0
Round 2 - Joko SUPRIANTO 15-3 / 15-3 ZENG Qingguo - 0
Round 2 - Chen PANG 15-2 / 15-4 Natapol SARAWAN - 0
Round 2 - Vacharapan KHAMTHONG 15-1 / 15-4 WONG Kwok Wai - 0
Round 2 - DONG Jiong 15-8 / 15-2 Ngoc Tan Da PHAM - 0
Round 2 - George RIMARCDI 15-10 / 15-7 WONG Wai Lap - 0
Round 2 - Ewe Hock ONG 15-8 / 15-4 Kitipon KITIKUL - 0
Round 2 - Teeranun CHIANGTA 15-12 / 12-15 / 15-9 Michael TEDJAKUSUMA - 0
Round 2 - Muralidesan KRISHNAMURTHY 15-5 / 15-3 Thanes CHUCHATPONG - 0
Round 2 - Dwi ARYANTO 15-11 / 15-4 LUO Xilin - 0
Round 2 - Sompol KUKASEMKIJ 15-6 / 15-6 Hock Kin YONG - 0
Round 2 - Muhammad Roslin HASHIM 15-9 / 8-15 / 15-11 Thaweesak KOETSRIPHAN - 0
Round 2 - SUN Jun 15-8 / 15-3 Anh Hoang NGUYEN - 0
Round 2 - GE Cheng 8-15 / 15-11 / 15-12 Apichai THIRARATSAKUL - 0
Round 2 - Harijanto ARBI 15-4 / 15-4 Wisawi TAKRUDKAEW - 0
Round 2 - HU Zhilan W.O. Rab MAHBUBUR - 0
Round 2 - LIN Liwen W.O. SALIM - 0
Round 3 - Joko SUPRIANTO 15-13 / 15-9 Chen PANG - 0
Round 3 - HU Zhilan 15-8 / 15-4 Vacharapan KHAMTHONG - 0
Round 3 - DONG Jiong 15-9 / 15-7 George RIMARCDI - 0
Round 3 - Ewe Hock ONG 18-16 / 15-10 Teeranun CHIANGTA - 0
Round 3 - LIN Liwen 15-1 / 15-1 Muralidesan KRISHNAMURTHY - 0
Round 3 - Dwi ARYANTO 10-15 / 15-6 / 17-14 Sompol KUKASEMKIJ - 0
Round 3 - SUN Jun 15-6 / 15-12 Muhammad Roslin HASHIM - 0
Round 3 - Harijanto ARBI W.O. GE Cheng - 0
Quarter-final - Joko SUPRIANTO 15-10 / 18-13 HU Zhilan - 0
Quarter-final - DONG Jiong 15-11 / 15-3 Ewe Hock ONG - 0
Quarter-final - LIN Liwen 15-10 / 15-10 Dwi ARYANTO - 0
Quarter-final - SUN Jun 15-8 / 10-15 / 17-14 Harijanto ARBI - 0
Semi-final - Joko SUPRIANTO 15-6 / 15-0 DONG Jiong - 0
Semi-final - SUN Jun 15-11 / 15-1 LIN Liwen - 0
Final - Joko SUPRIANTO 10-15 / 15-11 / 15-5 SUN Jun - 0
WD
Round 1 - GUO (A) Jing / SHEN Lianfeng 15-10 / 15-11 Dujfan IANGSUWANPATEMA / Ruksita SOOKBOONMAK - 0
Round 1 - QIAN Hong / WANG Li 15-5 / 13-15 / 15-6 LEE Ming-Hwa / ZHOU Yu-Ling - 0
Round 1 - CHUNG Hoi Yuk / NGAN Fai 15-5 / 15-9 Thitikan DUANGSIRI / Thanitsara JUNTEST - 0
Round 2 - GE Fei / GU Jun 15-4 / 15-2 Ticha BOONYARAK / Saralee THOUNGTHONGKAM - 0
Round 2 - Sarwendah KUSUMAWARDHANI / Minarti TIMUR 15-2 / 12-15 / 15-10 CHAN Ya-Lin / WU I Lun - 0
Round 2 - Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-3 / 15-5 Kulaya ANANTAWONG / Kannika THANOOPRAN - 0
Round 2 - Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI 14-17 / 15-6 / 15-7 GUO (A) Jing / SHEN Lianfeng - 0
Round 2 - QIAN Hong / WANG Li 15-11 / 15-5 Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH - 0
Round 2 - Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-2 / 15-2 Singhesem SARANYU / Payungpol VIPAWAN - 0
Round 2 - CHUNG Hoi Yuk / NGAN Fai 13-15 / 15-8 / 15-10 LEE Wai Leng / Lee Wai TAN - 0
Round 2 - CHEN Mei-Cun / JENG Shwu-Jen W.O. FINARSIH / Lili TAMPI - 0
Quarter-final - GE Fei / GU Jun 15-1 / 15-5 Sarwendah KUSUMAWARDHANI / Minarti TIMUR - 0
Quarter-final - Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-8 / 15-7 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI - 0
Quarter-final - Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-2 / 15-2 QIAN Hong / WANG Li - 0
Quarter-final - CHEN Mei-Cun / JENG Shwu-Jen 15-2 / 17-16 CHUNG Hoi Yuk / NGAN Fai - 0
Semi-final - GE Fei / GU Jun 15-7 / 15-10 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM - 0
Semi-final - Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-7 / 15-4 CHEN Mei-Cun / JENG Shwu-Jen - 0
Final - GE Fei / GU Jun 15-12 / 15-4 Julie BRADBURY / Joanne GOODE - 0
WS
Round 1 - Ita ARDWIANTINI 11-3 / 11-12 / 11-8 Pornsawan PLUNGWECH - 0
Round 1 - Reny HANDAYANI 11-5 / 11-9 LIN Ying - 0
Round 2 - Susi SUSANTI 11-2 / 11-2 CHAN Ya-Lin - 0
Round 2 - Kristin YUNITA 11-9 / 11-0 Natsaran BOONVORAMETEE - 0
Round 2 - Hisako MIZUI 11-8 / 11-7 (Pelita Jaya) CARMELITA - 0
Round 2 - SHEN Lianfeng 11-3 / 11-1 Titima TEMSITHIKARN - 0
Round 2 - HAN Jingna 11-2 / 11-2 JENG Shwu-Jen - 0
Round 2 - Yuni KARTIKA 11-5 / 11-1 Thanitsara JUNTEST - 0
Round 2 - Christine GANDRUP 11-2 / 11-1 GUO (A) Jing - 0
Round 2 - CHEN Mei-Cun 12-10 / 11-8 Ita ARDWIANTINI - 0
Round 2 - Takako IDA 12-10 / 12-11 Reny HANDAYANI - 0
Round 2 - Somharuthai JAROENSIRI 11-2 / 11-7 CHAN Oi Ni - 0
Round 2 - YAO Yan 11-4 / 11-4 WU I Lun - 0
Round 2 - Yuliani SANTOSO 11-4 / 11-1 Thitikan DUANGSIRI - 0
Round 2 - MEILUAWATI 11-2 / 11-7 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN - 0
Round 2 - ZHANG Ning 3-11 / 11-5 / 11-0 Yasuko MIZUI - 0
Round 2 - Ika HENY 11-4 / 11-8 Jian SUN - 0
Round 2 - Xiaoqing LIM 11-1 / 11-0 LEE Ming-Hwa - 0
Round 3 - Susi SUSANTI 11-2 / 11-5 Kristin YUNITA - 0
Round 3 - SHEN Lianfeng 11-2 / 11-3 Hisako MIZUI - 0
Round 3 - HAN Jingna 11-12 / 11-2 / 12-11 Yuni KARTIKA - 0
Round 3 - Christine GANDRUP 12-10 / 11-4 CHEN Mei-Cun - 0
Round 3 - Somharuthai JAROENSIRI 11-5 / 11-3 Takako IDA - 0
Round 3 - YAO Yan 9-11 / 11-6 / 11-5 Yuliani SANTOSO - 0
Round 3 - ZHANG Ning 12-10 / 11-7 MEILUAWATI - 0
Round 3 - Xiaoqing LIM 11-8 / 11-4 Ika HENY - 0
Quarter-final - Susi SUSANTI 11-4 / 11-1 SHEN Lianfeng - 0
Quarter-final - HAN Jingna 11-7 / 11-6 Christine GANDRUP - 0
Quarter-final - YAO Yan 12-11 / 12-10 Somharuthai JAROENSIRI - 0
Quarter-final - Xiaoqing LIM 12-11 / 11-7 ZHANG Ning - 0
Semi-final - Susi SUSANTI 11-7 / 11-2 HAN Jingna - 0
Semi-final - Xiaoqing LIM 11-7 / 11-4 YAO Yan - 0
Final - Susi SUSANTI 11-5 / 12-10 Xiaoqing LIM - 0
XD
Round 1 - FENG Hung-Yun / CHAN Ya-Lin 15-12 / 10-15 / 15-9 Thanakorn SINGKAEW / Sujitra EAKMONGKOLPAISARN - 0
Round 1 - HE Tim / CHUNG Hoi Yuk 15-6 / 15-4 YANG Bing / Jian SUN - 0
Round 1 - Wei (1) ZHANG / WANG Li 10-15 / 15-8 / 15-7 Khunakorn SUDHISODHI / Plernta BOONYARIT - 0
Round 1 - HUANG Yi / LIN Ying 15-2 / 15-7 Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Kannika THANOOPRAN - 0
Round 1 - Soon Kit CHEAH / Lee Wai TAN 15-4 / 15-5 Abhichat KHONGCHAN / Ruksita SOOKBOONMAK - 0
Round 2 - Nick PONTING / Joanne GOODE 15-8 / 15-11 Jenian PAN / QIAN Hong - 0
Round 2 - SANDIARTO / S HERAWATI 15-2 / 15-6 FENG Hung-Yun / CHAN Ya-Lin - 0
Round 2 - Kim Hock YAP / LEE Wai Leng 15-3 / 15-1 Chatchai BOONMEE / Dujfan IANGSUWANPATEMA - 0
Round 2 - HE Tim / CHUNG Hoi Yuk 15-11 / 15-4 Siripong SIRIPOOL / Pornsawan PLUNGWECH - 0
Round 2 - Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-1 / 15-3 Wei (1) ZHANG / WANG Li - 0
Round 2 - TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan 15-12 / 15-12 Soon Kit CHEAH / Lee Wai TAN - 0
Round 2 - Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-8 / 15-2 JUANG Jinn-Der / JOU Yu-Lin - 0
Round 2 - HUANG Yi / LIN Ying W.O. CHAN Siu Kwong / NGAN Fai - 0
Quarter-final - Nick PONTING / Joanne GOODE 15-6 / 15-3 SANDIARTO / S HERAWATI - 0
Quarter-final - Kim Hock YAP / LEE Wai Leng 15-6 / 15-10 HE Tim / CHUNG Hoi Yuk - 0
Quarter-final - Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-3 / 15-8 HUANG Yi / LIN Ying - 0
Quarter-final - TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan 18-15 / 6-15 / 15-7 Simon ARCHER / Julie BRADBURY - 0
Semi-final - Nick PONTING / Joanne GOODE 15-3 / 15-7 Kim Hock YAP / LEE Wai Leng - 0
Semi-final - Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-4 / 15-8 TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan - 0
Final - Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-10 / 15-12 Nick PONTING / Joanne GOODE - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 26 58 6 23.1% 1300 50 00:00:00 0 0 0.0%
MS 34 74 6 17.6% 1652 48.59 00:00:00 0 0 0.0%
WD 17 38 4 23.5% 836 49.18 00:00:00 0 0 0.0%
WS 33 70 4 12.1% 1153 34.94 00:00:00 0 0 0.0%
XD 19 41 3 15.8% 894 47.05 00:00:00 0 0 0.0%
Total 129 281 23 17.8% 5835 45.23 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 31 13 70.5%
Sweden 12 6 66.7%
Switzerland 2 1 66.7%
England 10 6 62.5%
China 33 21 61.1%
Malaysia 15 11 57.7%
U.S.A. 1 1 50.0%
Japan 3 4 42.9%
Hong Kong 5 9 35.7%
Thailand 13 38 25.5%
Chinese Taipei 4 12 25.0%
Denmark 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
Vietnam 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 LEE Zii Jia LI Shifeng 17-21 / 21-11 / 23-21
2021 Viktor AXELSEN Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-7
2021 Viktor AXELSEN NG Ka Long Angus 21-14 / 21-14
2019 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-14 / 11-21 / 23-21
2018 Kanta TSUNEYAMA Tommy SUGIARTO 21-16 / 13-21 / 21-9
2017 SAI PRANEETH B. Jonatan CHRISTIE 17-21 / 21-18 / 21-19
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-16
2015 LEE Hyun Il Ihsan Maulana MUSTOFA 21-17 / 22-24 / 21-8
2013 KIDAMBI Srikanth Boonsak PONSANA 21-16 / 21-12
2012 Sony Dwi KUNCORO Yuekun CHEN 21-17 / 21-14
2011 CHEN Long LEE Hyun Il 21-8 / 21-19
2009 Tien Minh NGUYEN Boonsak PONSANA 21-16 / 21-13
2008 LIN Dan Boonsak PONSANA 17-21 / 21-15 / 21-13
2007 CHEN Hong Boonsak PONSANA 21-14 / 11-21 / 23-21
2006 CHEN Yu CHEN Jin 21-17 / 21-23 / 22-20
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Kenneth JONASSEN 15-13 / 15-13
2004 Boonsak PONSANA NG Wei 15-3 / 15-3
2003 Ronald SUSILO Boonsak PONSANA 15-10 / 7-15 / 15-10
2001 Hock Kin YONG Boonsak PONSANA 7-8 / 5-7 / 8-6
2000 HENDRAWAN Budi SANTOSO 15-8 / 15-10
1999 CHEN Gang JI Xinpeng 15-12 / 15-6
1997 HENDRAWAN CHEN Gang 15-9 / 15-1
1996 DONG Jiong Joko SUPRIANTO 15-13 / 15-7
1994 Joko SUPRIANTO SUN Jun 10-15 / 15-11 / 15-5
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 15-3
1992 Joko SUPRIANTO Allan BUDI KUSUMA 15-10 / 10-15 / 15-10
1991 Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ 14-17 / 15-1 / 15-10
1990 Sompol KUKASEMKIJ Allan BUDI KUSUMA 15-11 / 18-13
1989 Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ 17-14 / 15-8