Season Finals  

Tournament Name: HSBC BWF World Tour Finals 2019
Tournament Dates: 11/12/2019-15/12/2019
Location: China, Guangzhou
Category: HSBC BWF World Tour Finals

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE
MS Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA
WS CHEN Yufei TAI Tzu Ying
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong WANG Yilyu / HUANG Dongping

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Group A 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 14-21 / 21-18 LI Junhui / LIU Yuchen 3 48
Group A 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-19 / 21-13 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 41
Group A 3 LI Junhui / LIU Yuchen 21-14 / 12-21 / 21-16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 54
Group A 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-11 / 14-21 / 21-11 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 65
Group A 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 47
Group A 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-12 / 21-11 LI Junhui / LIU Yuchen 3 36
Group B 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-16 / 21-12 LU Ching Yao / YANG Po Han 17 31
Group B 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-16 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 12 28
Group B 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-10 / 15-21 / 21-19 LU Ching Yao / YANG Po Han 17 51
Group B 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 22-20 / 21-23 / 21-14 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 12 64
Group B 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-18 / 21-18 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 29
Group B 12 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-17 / 19-21 / 21-19 LU Ching Yao / YANG Po Han 17 62
Semi-final 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-11 / 15-21 / 21-10 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 56
Semi-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-14 / 21-9 LEE Yang / WANG Chi-Lin 7 26
Final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 24-22 / 21-19 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 6 44
MS
Group A 6 Jonatan CHRISTIE 23-21 / 21-16 Anders ANTONSEN 3 54
Group A 1 Kento MOMOTA 21-10 / 21-9 WANG Tzu Wei 19 29
Group A 1 Kento MOMOTA 19-21 / 21-15 / 21-15 Anders ANTONSEN 3 83
Group A 19 WANG Tzu Wei 21-12 / 21-17 Jonatan CHRISTIE 6 44
Group A 1 Kento MOMOTA 21-14 / 21-14 Jonatan CHRISTIE 6 38
Group A 3 Anders ANTONSEN 23-21 / 12-21 / 21-12 WANG Tzu Wei 19 82
Group B 4 CHEN Long 21-17 / 10-21 / 21-17 Viktor AXELSEN 5 71
Group B 2 CHOU Tien Chen 11-21 / 21-15 / 25-23 Anthony Sinisuka GINTING 8 77
Group B 2 CHOU Tien Chen 12-21 / 21-12 / 21-15 Viktor AXELSEN 5 61
Group B 8 Anthony Sinisuka GINTING 21-12 / 21-11 CHEN Long 4 39
Group B 4 CHEN Long 21-15 / 21-19 CHOU Tien Chen 2 52
Group B 8 Anthony Sinisuka GINTING 13-6 Ret. Viktor AXELSEN 5 8
Semi-final 1 Kento MOMOTA 21-17 / 21-12 WANG Tzu Wei 19 48
Semi-final 8 Anthony Sinisuka GINTING 21-15 / 21-15 CHEN Long 4 41
Final 1 Kento MOMOTA 17-21 / 21-17 / 21-14 Anthony Sinisuka GINTING 8 87
WD
Group A 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 19-21 / 21-5 / 21-9 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 8 88
Group A 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 16-21 / 21-16 DU Yue / LI Yinhui 7 54
Group A 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 17-21 / 21-10 / 21-16 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 8 73
Group A 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 10-21 / 24-22 / 21-6 DU Yue / LI Yinhui 7 68
Group A 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-10 / 21-13 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 42
Group A 7 DU Yue / LI Yinhui 12-21 / 21-17 / 21-11 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 8 78
Group B 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 18-21 / 21-17 / 21-18 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 6 77
Group B 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 19-21 / 21-14 / 22-20 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 9 77
Group B 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 13-21 / 21-16 / 21-13 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 3 63
Group B 6 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 24-22 / 21-12 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 9 50
Group B 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-17 / 21-18 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 6 46
Group B 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 22-20 / 23-21 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 9 56
Semi-final 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 13-21 / 21-17 / 21-9 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 2 61
Semi-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-8 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 5 39
Final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-14 / 21-10 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 3 43
WS
Group A 2 CHEN Yufei 21-9 / 21-18 HE Bingjiao 7 36
Group A 4 Akane YAMAGUCHI 18-21 / 21-18 / 21-8 PUSARLA V. Sindhu 6 68
Group A 4 Akane YAMAGUCHI 25-27 / 21-10 / 21-13 HE Bingjiao 7 71
Group A 2 CHEN Yufei 20-22 / 21-16 / 21-12 PUSARLA V. Sindhu 6 72
Group A 2 CHEN Yufei 21-14 / 21-10 Akane YAMAGUCHI 4 29
Group A 6 PUSARLA V. Sindhu 21-19 / 21-19 HE Bingjiao 7 42
Group B 3 Nozomi OKUHARA 15-21 / 21-18 / 21-19 TAI Tzu Ying 1 61
Group B 5 Ratchanok INTANON 21-4 / 21-16 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 16 39
Group B 1 TAI Tzu Ying 11-21 / 21-18 / 21-16 Ratchanok INTANON 5 59
Group B 3 Nozomi OKUHARA 21-12 / 21-10 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 16 38
Group B 3 Nozomi OKUHARA 21-14 / 21-12 Ratchanok INTANON 5 40
Group B 1 TAI Tzu Ying 21-14 / 21-9 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 16 31
Semi-final 2 CHEN Yufei 21-18 / 21-9 Akane YAMAGUCHI 4 40
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-18 Nozomi OKUHARA 3 40
Final 2 CHEN Yufei 12-21 / 21-12 / 21-17 TAI Tzu Ying 1 58
XD
Group A 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-11 / 21-14 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 30
Group A 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-19 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 7 42
Group A 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 28-26 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 69
Group A 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 16-21 / 21-12 / 21-18 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 7 61
Group A 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-14 / 22-20 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 4 36
Group A 7 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-10 / 21-8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 28
Group B 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 21-15 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 1 32
Group B 9 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-11 / 21-19 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 34
Group B 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 18-21 / 21-15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 57
Group B 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-15 / 20-22 / 21-17 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 9 61
Group B 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-8 / 15-21 / 22-20 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 52
Group B 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-14 / 21-12 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 9 37
Semi-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-17 / 21-16 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 4 45
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-7 / 12-21 / 21-16 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 57
Final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-14 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 15 37 7 46.7% 1352 90.13 00:45:28 1.98 3 20.0%
MS 14 34 6 42.9% 1225 87.5 00:57:34 1.52 6 42.9%
WD 15 39 9 60.0% 1394 92.93 01:01:00 1.52 8 53.3%
WS 15 36 6 40.0% 1281 85.4 00:48:16 1.77 4 26.7%
XD 15 35 5 33.3% 1270 84.67 00:45:08 1.88 3 20.0%
Total 74 181 33 44.6% 6522 88.14 00:51:24 1.71 24 32.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 23 11 67.7%
China 21 12 63.6%
Korea 5 5 50.0%
Chinese Taipei 9 10 47.4%
Indonesia 11 15 42.3%
India 1 2 33.3%
Thailand 3 10 23.1%
Denmark 1 5 16.7%
Malaysia 1 5 16.7%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Anders ANTONSEN Viktor AXELSEN 21-16 / 5-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 17-21 / 21-17 / 21-14
2018 SHI Yuqi Kento MOMOTA 21-12 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 19-21 / 21-19 / 21-15
2016 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-14 / 6-21 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-12
2014 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-10
2013 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-10 / 21-12
2012 CHEN Long DU Pengyu 21-12 / 21-13
2011 LIN Dan CHEN Long 21-12 / 21-16
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-9 / 21-14
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-17 / 21-17
2008 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-8 / 21-16
2001 XIA Xuanze Marleve MAINAKY 7-4 / 7-5 / 2-7 / 8-6
1999 Peter Hoeg GADE Marleve MAINAKY 15-11 / 15-3
1999 SUN Jun Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-8
1997 SUN Jun DONG Jiong 15-9 / 15-6
1996 PERMADI Fung SUN Jun 15-12 / 15-8