US Open  

Tournament Name: 2011 Yonex OCBC US Open Grand Prix Gold
Tournament Dates: 11/07/2011-16/07/2011
Location: U.S.A., Orange
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD KO Sung Hyun / LEE Yong Dae Howard BACH / Tony GUNAWAN
MS Sho SASAKI Tien Minh NGUYEN
WD HA Jung Eun / KIM Min Jung JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na
WS TAI Tzu Ying Sayaka SATO
XD LEE Yong Dae / HA Jung Eun CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Toby NG / Jon VANDERVET 21-11 / 21-8 Jonas CHRISTENSEN / Carl Christian HEM - 16
Round 1 - Kyle EMERICK / Sarun VIVATPATANAKUL 21-9 / 21-6 Filipe LIMA / Luiz Eduardo MARTINEZ - 16
Round 1 307 David OBERNOSTERER / Roman ZIRNWALD 21-15 / 21-16 Joseph ROGERS / Sergiy SHATENKO - 22
Round 1 - Ben GOMEZ / Bosco Lap-Chi KWOK 21-11 / 21-14 Dean SCHOPPE / Joshua YOUNG 350 16
Round 1 - David Yedija POHAN / Jimmy POHAN 21-17 / 21-9 Arak BHOKANANDH / Tahtat POJANAKANOKPORN - 20
Round 1 - PHILLIPE Charron / PHILLIPE Gaumond 24-22 / 21-16 Gareth HENRY / Charles PYNE - 26
Round 1 - Hoang Nam NGUYEN / Thanh-Hai TRAN 21-6 / 21-9 Rafael LAJUSTICIA / Filipe TOLEDO - 17
Round 1 - Calvin LIN / Marvin LIN 21-17 / 17-21 / 21-18 Alex Yuwan TJONG / Luiz dos SANTOS 111 35
Round 2 - Toby NG / Jon VANDERVET 21-12 / 22-20 Kyle EMERICK / Sarun VIVATPATANAKUL - 36
Round 2 307 David OBERNOSTERER / Roman ZIRNWALD 21-10 / 21-9 Ben GOMEZ / Bosco Lap-Chi KWOK - 34
Round 2 - David Yedija POHAN / Jimmy POHAN 21-19 / 21-14 PHILLIPE Charron / PHILLIPE Gaumond - 35
Round 2 - Hoang Nam NGUYEN / Thanh-Hai TRAN 21-7 / 21-11 Calvin LIN / Marvin LIN - 31
MD
Round 1 7 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-11 / 22-20 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 59 28
Round 1 69 Ross SMITH / Glenn WARFE 21-17 / 21-14 Francois BOURRET / Kevin LI - 25
Round 1 14 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-18 / 21-18 Michael FUCHS / Oliver ROTH 30 41
Round 1 39 Marcus ELLIS / Peter MILLS 21-16 / 17-21 / 21-14 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 138 41
Round 1 12 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-14 / 21-15 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 99 28
Round 1 106 Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 21-16 / 21-13 Sameera GUNATILEKA / Vincent NGUY 58 23
Round 1 - KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-5 / 21-7 Hugo ARTHUSO / Daniel PAIOLA 56 14
Round 1 20 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 21-18 / 21-16 LIU Xiaolong / QIU Zihan 26 36
Round 1 49 Chris LANGRIDGE / Anthony CLARK 21-17 / 21-19 Pranaav Jerry CHOPRA / KONA Tarun 82 37
Round 1 17 Howard BACH / Tony GUNAWAN 15-21 / 21-15 / 21-12 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 47 36
Round 1 - Hoang Nam NGUYEN / Thanh-Hai TRAN 21-8 / 25-23 LI Gen / LIU Cheng - 28
Round 1 13 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-9 / 21-15 Wesley CAULKETT / Raymond TAM 112 18
Round 1 31 Adrian LIU / Derrick NG 21-12 / 21-13 Rodolfo RAMIREZ / Pedro YANG 158 22
Round 1 18 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-12 / 21-9 David OBERNOSTERER / Roman ZIRNWALD 307 19
Round 1 10 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-18 / 21-14 KANG Ji Wook / SHIN Baek Cheol - 33
Round 1 - Toby NG / Jon VANDERVET W.O. David Yedija POHAN / Jimmy POHAN - 0
Round 2 69 Ross SMITH / Glenn WARFE 21-16 / 21-15 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 7 27
Round 2 14 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-15 / 16-21 / 21-7 Marcus ELLIS / Peter MILLS 39 48
Round 2 12 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-5 / 21-8 Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 106 19
Round 2 - KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-15 / 21-15 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 20 26
Round 2 17 Howard BACH / Tony GUNAWAN 22-20 / 21-13 Chris LANGRIDGE / Anthony CLARK 49 37
Round 2 13 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-11 / 21-13 Hoang Nam NGUYEN / Thanh-Hai TRAN - 25
Round 2 18 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-18 / 21-14 Adrian LIU / Derrick NG 31 21
Round 2 10 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-13 / 21-8 Toby NG / Jon VANDERVET - 23
Quarter-final 14 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-14 / 21-12 Ross SMITH / Glenn WARFE 69 26
Quarter-final - KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-14 / 21-19 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 12 37
Quarter-final 10 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-17 / 21-15 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 18 29
Quarter-final 17 Howard BACH / Tony GUNAWAN W.O. Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 13 0
Semi-final - KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-16 / 21-6 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 14 27
Semi-final 17 Howard BACH / Tony GUNAWAN 14-21 / 21-19 / 21-14 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 10 48
Final - KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-9 / 21-19 Howard BACH / Tony GUNAWAN 17 27
MS (qual)
Round 1 - Luiz Eduardo MARTINEZ 21-6 / 21-9 Filipe LIMA - 16
Round 1 539 Joseph ROGERS 21-8 / 21-16 Jonas CHRISTENSEN - 30
Round 1 272 Anthony DUMARTHERAY 16-21 / 21-14 / 21-12 Tahtat POJANAKANOKPORN - 53
Round 1 321 Agusriadi Wijaya AMPHIE 21-6 / 21-12 Ryan CHEW - 17
Round 1 811 Sergiy SHATENKO 22-20 / 21-13 Arak BHOKANANDH 514 28
Round 1 - Filipe TOLEDO 21-16 / 21-12 Nicholas BONKOWSKY 787 20
Round 1 - Matz Coucheron-Aamot 21-12 / 25-27 / 21-11 Bosco Lap-Chi KWOK 414 33
Round 1 - Carl Christian HEM 21-8 / 21-7 Ibrahim NYANZI - 18
MS
Round 1 4 Taufik HIDAYAT 21-10 / 21-15 Anthony DUMARTHERAY 272 22
Round 1 59 CHOU Tien Chen 21-16 / 21-16 Christian BOESIGER 198 28
Round 1 29 Brice LEVERDEZ 18-21 / 21-12 / 21-14 Luka WRABER 124 49
Round 1 92 Chetan ANAND 21-18 / 18-21 / 21-11 Jarolim VICEN 243 40
Round 1 17 Marc ZWIEBLER 21-18 / 21-16 Nicholas JINADASA 151 22
Round 1 76 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-7 / 21-17 Charles PYNE 202 28
Round 1 40 CHAN Yan Kit 21-5 / 21-6 Filipe TOLEDO - 16
Round 1 74 Suppanyu AVIHINGSANON 21-13 / 21-19 Howard SHU 161 28
Round 1 9 Tien Minh NGUYEN 21-5 / 21-4 Jan FROHLICH 138 21
Round 1 321 Agusriadi Wijaya AMPHIE 23-21 / 21-12 Hugo ARTHUSO 149 27
Round 1 30 PARUPALLI Kashyap 21-10 / 21-9 Alex Yuwan TJONG 169 18
Round 1 156 David OBERNOSTERER 21-18 / 21-23 / 21-13 Bjorn SEGUIN 120 56
Round 1 11 BAO Chunlai 21-10 / 21-12 Pedro YANG 287 25
Round 1 48 Carl BAXTER 19-21 / 21-17 / 21-15 Sattawat PONGNAIRAT 80 55
Round 1 22 Kazushi YAMADA 21-18 / 24-22 Niluka KARUNARATNE 174 39
Round 1 98 Keigo SONODA 21-11 / 21-14 Rodolfo RAMIREZ 118 25
Round 1 189 Kazumasa SAKAI 21-12 / 21-12 Joseph ROGERS 539 31
Round 1 24 WONG Wing Ki Vincent 15-21 / 25-23 / 21-17 TIAN Houwei 152 63
Round 1 60 Michael LAHNSTEINER 21-14 / 21-18 Marius MYHRE 255 31
Round 1 15 Sho SASAKI 21-6 / 21-10 Matz Coucheron-Aamot - 19
Round 1 179 Arnold SETIADI 21-13 / 21-15 Carl Christian HEM - 18
Round 1 47 Takuma UEDA 21-15 / 21-6 Hock Lai LEE 111 30
Round 1 86 Daniel PAIOLA 21-7 / 21-17 Gareth HENRY 279 22
Round 1 10 Boonsak PONSANA 21-11 / 21-4 Luiz dos SANTOS 232 18
Round 1 46 HSUEH Hsuan Yi 21-10 / 21-9 Alistair CASEY 95 26
Round 1 27 Pablo ABIAN 21-4 / 21-18 Mahmoud EL SAYAD 264 18
Round 1 54 Henri HURSKAINEN 21-9 / 21-8 Sergiy SHATENKO 811 23
Round 1 20 Rajiv OUSEPH 21-17 / 21-14 Petr KOUKAL 66 38
Round 1 44 Kevin CORDON 21-7 / 21-5 Luiz Eduardo MARTINEZ - 15
Round 1 157 Edwin EKIRING 18-21 / 22-20 / 21-15 Wesley CAULKETT 231 40
Round 1 84 Dieter DOMKE 21-15 / 18-21 / 21-14 Hoang Nam NGUYEN 292 50
Round 1 112 Bruno MONTEVERDE W.O. Arvind BHAT 67 0
Round 2 4 Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-11 CHOU Tien Chen 59 30
Round 2 92 Chetan ANAND 21-18 / 21-19 Brice LEVERDEZ 29 36
Round 2 17 Marc ZWIEBLER 21-14 / 20-22 / 21-16 GURUSAIDUTT R. M. V. 76 58
Round 2 74 Suppanyu AVIHINGSANON 16-21 / 21-14 / 23-21 CHAN Yan Kit 40 57
Round 2 9 Tien Minh NGUYEN 21-14 / 21-11 Agusriadi Wijaya AMPHIE 321 28
Round 2 30 PARUPALLI Kashyap 21-16 / 21-12 David OBERNOSTERER 156 27
Round 2 11 BAO Chunlai 21-13 / 21-15 Carl BAXTER 48 35
Round 2 98 Keigo SONODA 21-17 / 22-20 Kazushi YAMADA 22 38
Round 2 189 Kazumasa SAKAI 21-16 / 16-21 / 21-12 WONG Wing Ki Vincent 24 50
Round 2 15 Sho SASAKI 21-13 / 21-17 Michael LAHNSTEINER 60 34
Round 2 47 Takuma UEDA 21-17 / 21-16 Arnold SETIADI 179 25
Round 2 10 Boonsak PONSANA 21-15 / 21-14 Daniel PAIOLA 86 25
Round 2 46 HSUEH Hsuan Yi 21-10 / 18-21 / 21-12 Pablo ABIAN 27 48
Round 2 54 Henri HURSKAINEN 21-18 / 14-21 / 21-13 Rajiv OUSEPH 20 45
Round 2 44 Kevin CORDON 21-7 / 21-11 Bruno MONTEVERDE 112 22
Round 2 84 Dieter DOMKE 21-8 / 21-13 Edwin EKIRING 157 22
Round 3 4 Taufik HIDAYAT 21-16 / 21-7 Chetan ANAND 92 24
Round 3 17 Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-10 Suppanyu AVIHINGSANON 74 32
Round 3 9 Tien Minh NGUYEN 21-18 / 21-10 PARUPALLI Kashyap 30 39
Round 3 11 BAO Chunlai 21-17 / 21-16 Keigo SONODA 98 37
Round 3 15 Sho SASAKI 21-16 / 21-17 Kazumasa SAKAI 189 39
Round 3 10 Boonsak PONSANA 16-21 / 21-17 / 21-11 Takuma UEDA 47 64
Round 3 46 HSUEH Hsuan Yi 22-20 / 21-17 Henri HURSKAINEN 54 41
Round 3 44 Kevin CORDON 13-21 / 21-15 / 21-16 Dieter DOMKE 84 49
Quarter-final 17 Marc ZWIEBLER 21-16 / 21-15 Taufik HIDAYAT 4 43
Quarter-final 9 Tien Minh NGUYEN 21-18 / 21-15 BAO Chunlai 11 36
Quarter-final 15 Sho SASAKI 21-10 / 21-15 Boonsak PONSANA 10 36
Quarter-final 46 HSUEH Hsuan Yi 21-23 / 21-14 / 21-19 Kevin CORDON 44 54
Semi-final 9 Tien Minh NGUYEN 20-22 / 21-13 / 21-18 Marc ZWIEBLER 17 70
Semi-final 15 Sho SASAKI 21-15 / 22-20 HSUEH Hsuan Yi 46 39
Final 15 Sho SASAKI 21-17 / 21-18 Tien Minh NGUYEN 9 47
WD (qual)
Round 1 240 Rulan YEH / Rulien YEH 21-16 / 21-14 Tina CAVAZOS / Ruth MENCHACA - 21
Round 1 - Phyllis CHAN / Kristen TSAI 21-11 / 21-10 Isabel ZHONG / Susana ZHONG - 19
WD
Round 1 2 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-3 / 21-8 Lohaynny VICENTE / Luana VICENTE 94 15
Round 1 18 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-14 / 21-18 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 29 33
Round 1 13 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-10 / 21-13 Panita PHONGASAVITHAS / Vimla PHONGASAVITHAS 178 20
Round 1 - Narissapat LAM / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-19 / 22-20 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 23 32
Round 1 4 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-4 / 23-21 Leanne CHOO / Renuga VEERAN 38 34
Round 1 58 LUO Ying / LUO Yu 21-19 / 21-15 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 17 40
Round 1 31 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-11 / 29-27 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 19 42
Round 1 21 Nicole GRETHER / Charmaine REID 21-11 / 21-16 Iris WANG / Rena WANG 27 40
Round 1 34 Alex BRUCE / Michelle LI 21-13 / 16-21 / 21-17 Rie ETOH / Yu WAKITA 28 48
Round 1 6 HA Jung Eun / KIM Min Jung 19-21 / 21-10 / 21-13 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 30 45
Round 1 116 CHENG Shu / BAO Yixin 21-12 / 21-14 Grace GAO / Joycelyn KO 36 24
Round 1 5 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-10 / 21-11 Phyllis CHAN / Kristen TSAI - 27
Round 1 - Stephanie KO / Melody LIANG 21-13 / 21-19 Marina ELIEZER / Fabiana SILVA 134 20
Round 1 9 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-12 / 21-12 Christina AICARDI / Claudia RIVERO MODENSI 40 22
Round 1 42 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-14 / 18-21 / 1-0 Ret. WANG Rong / ZHANG Zhibo - 38
Round 1 3 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-5 / 21-2 Rulan YEH / Rulien YEH 240 18
Round 2 2 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-18 / 10-21 / 21-10 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 18 45
Round 2 13 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-13 / 22-20 Narissapat LAM / Saralee THOUNGTHONGKAM - 27
Round 2 58 LUO Ying / LUO Yu 21-14 / 21-16 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 4 53
Round 2 31 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-15 / 21-13 Nicole GRETHER / Charmaine REID 21 38
Round 2 6 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-9 / 21-11 Alex BRUCE / Michelle LI 34 23
Round 2 5 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-13 / 14-21 / 21-15 CHENG Shu / BAO Yixin 116 68
Round 2 9 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-8 / 21-9 Stephanie KO / Melody LIANG - 19
Round 2 3 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-10 / 21-11 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 42 31
Quarter-final 2 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-18 / 21-16 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 13 26
Quarter-final 31 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-15 / 20-22 / 21-12 LUO Ying / LUO Yu 58 74
Quarter-final 6 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-13 / 21-13 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 5 36
Quarter-final 3 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-11 / 21-12 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 9 37
Semi-final 31 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 18-21 / 21-17 / 21-19 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 2 55
Semi-final 6 HA Jung Eun / KIM Min Jung 22-20 / 21-19 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 3 52
Final 6 HA Jung Eun / KIM Min Jung 14-21 / 22-20 / 21-18 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 31 44
WS (qual)
Round 1 90 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-13 Hadia HOSNY 118 20
Round 1 87 Sabrina JAQUET 21-7 / 21-19 Claudia RIVERO MODENSI 93 25
Round 1 106 TSE Ying Suet 21-16 / 22-20 Anu NIEMINEN 85 34
Round 1 122 Iris WANG 21-11 / 21-17 Monika FASUNGOVA 96 30
Round 1 108 POON Lok Yan 21-13 / 21-11 Phyllis CHAN 114 24
Round 1 77 Karyn VELEZ 21-15 / 21-16 Christina AICARDI 91 27
Round 1 109 Beatriz CORRALES 21-9 / 21-11 Sara B KVERNO 133 24
Round 1 105 Nicola CERFONTYNE 21-9 / 21-18 Fabiana SILVA 157 23
Round 2 90 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-11 Sabrina JAQUET 87 30
Round 2 106 TSE Ying Suet 21-9 / 21-6 Iris WANG 122 22
Round 2 108 POON Lok Yan 21-14 / 21-14 Karyn VELEZ 77 58
Round 2 109 Beatriz CORRALES 21-19 / 21-17 Nicola CERFONTYNE 105 52
WS
Round 1 51 Kaori IMABEPPU 21-19 / 21-15 Tine BAUN 5 40
Round 1 23 LU Lan 21-8 / 21-12 Joycelyn KO 67 23
Round 1 21 Ai GOTO 21-17 / 18-21 / 21-9 Simone PRUTSCH 73 43
Round 1 24 TAI Tzu Ying 21-9 / 21-18 Elizabeth CANN 36 28
Round 1 11 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-19 / 22-20 Rena WANG 54 38
Round 1 46 Carolina MARIN 21-12 / 21-14 Jeanine CICOGNINI 45 26
Round 1 17 Eriko HIROSE 21-17 / 21-17 Sapsiree TAERATTANACHAI 90 44
Round 1 106 TSE Ying Suet 16-21 / 22-20 / 21-10 Michelle LI 40 45
Round 1 108 POON Lok Yan 21-12 / 22-20 Salakjit PONSANA 20 30
Round 1 14 Ratchanok INTANON 21-17 / 22-20 Michelle CHAN KY 78 41
Round 1 22 PI Hongyan 21-18 / 21-14 Nicole GRETHER 37 38
Round 1 12 LI Xuerui 21-13 / 21-12 Maja TVRDY 69 24
Round 1 60 Minatsu MITANI 21-7 / 21-6 Charmaine REID 64 21
Round 1 19 Sayaka SATO 21-8 / 21-12 Beatriz CORRALES 109 24
Round 1 29 Ayane KURIHARA 21-15 / 9-21 / 21-8 Karin SCHNAASE 63 54
Round 1 8 CHENG Shao Chieh 21-16 / 21-13 CHAN Kaka Tsz Ka 53 22
Round 2 23 LU Lan 21-17 / 21-14 Kaori IMABEPPU 51 39
Round 2 24 TAI Tzu Ying 13-21 / 21-14 / 24-22 Ai GOTO 21 46
Round 2 11 Porntip BURANAPRASERTSUK 12-21 / 21-15 / 21-12 Carolina MARIN 46 48
Round 2 17 Eriko HIROSE 25-23 / 21-18 TSE Ying Suet 106 39
Round 2 14 Ratchanok INTANON 21-16 / 21-17 POON Lok Yan 108 37
Round 2 12 LI Xuerui 21-9 / 21-15 PI Hongyan 22 29
Round 2 19 Sayaka SATO 12-21 / 21-15 / 21-16 Minatsu MITANI 60 47
Round 2 8 CHENG Shao Chieh 17-21 / 21-9 / 21-14 Ayane KURIHARA 29 51
Quarter-final 24 TAI Tzu Ying 21-19 / 18-21 / 22-20 LU Lan 23 61
Quarter-final 17 Eriko HIROSE 21-19 / 22-20 Porntip BURANAPRASERTSUK 11 40
Quarter-final 14 Ratchanok INTANON 23-21 / 21-18 LI Xuerui 12 45
Quarter-final 19 Sayaka SATO 21-13 / 18-21 / 27-25 CHENG Shao Chieh 8 65
Semi-final 24 TAI Tzu Ying 21-10 / 21-19 Eriko HIROSE 17 33
Semi-final 19 Sayaka SATO 21-14 / 13-21 / 21-15 Ratchanok INTANON 14 50
Final 24 TAI Tzu Ying 21-16 / 19-21 / 21-6 Sayaka SATO 19 47
XD (qual)
Round 1 - LIU Cheng / LUO Ying 21-6 / 21-5 Marvin LIN / Emily KAN - 13
Round 1 - Jon VANDERVET / Melody LIANG 9-21 / 21-19 / 22-20 Quang Minh NGUYEN / Yee Theng LIM - 33
Round 1 - KANG Ji Wook / JUNG Kyung Eun 21-6 / 21-5 Matz Coucheron-Aamot / Helene SOGAARD - 15
Round 1 - CHOU Tien Chen / CHENG Shao Chieh 21-7 / 21-7 Mahmoud EL SAYAD / Hadia HOSNY 368 13
Round 1 316 LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 21-17 / 21-14 Richard FUNG / Panita PHONGASAVITHAS - 19
Round 1 193 Glenn WARFE / Leanne CHOO 21-18 / 21-15 LI Gen / LUO Yu - 27
Round 1 - Francois BOURRET / Kristen TSAI 21-17 / 16-21 / 21-14 Phillip CHEW / Mesinee MANGKALAKIRI - 34
Round 1 - LIU Xiaolong / CHENG Shu 21-8 / 21-10 Hugo ARTHUSO / Marina ELIEZER 200 19
Round 2 - LIU Cheng / LUO Ying 21-11 / 21-17 Jon VANDERVET / Melody LIANG - 19
Round 2 - CHOU Tien Chen / CHENG Shao Chieh 14-21 / 30-29 / 21-16 KANG Ji Wook / JUNG Kyung Eun - 56
Round 2 316 LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 21-15 / 21-10 Glenn WARFE / Leanne CHOO 193 20
Round 2 - LIU Xiaolong / CHENG Shu 21-13 / 21-9 Francois BOURRET / Kristen TSAI - 37
XD
Round 1 3 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-12 / 21-12 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 35 28
Round 1 316 LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 21-15 / 21-14 Derrick NG / Phyllis CHAN 85 20
Round 1 6 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-9 / 21-13 Kevin LI / Alex BRUCE 105 18
Round 1 31 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 23-21 / 21-17 Halim Haryanto HO / Eva LEE 44 32
Round 1 11 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-18 / 21-19 Roman ZIRNWALD / Elisabeth BALDAUF 86 25
Round 1 36 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 21-12 / 21-9 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 46 21
Round 1 - LIU Cheng / LUO Ying 21-19 / 21-19 Toby NG / Grace GAO 25 27
Round 1 - KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-11 / 21-13 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 61 29
Round 1 - LIU Xiaolong / CHENG Shu 19-21 / 21-14 / 23-21 Kenta KAZUNO / Ayaka TAKAHASHI 84 58
Round 1 16 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-17 / 21-14 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 27 38
Round 1 322 TSAI Chia Hsin / WANG Pei Rong 21-18 / 21-19 Adrian LIU / Joycelyn KO 37 21
Round 1 9 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-10 / 21-11 Hock Lai LEE / Priscilla LUN 91 17
Round 1 125 SHIN Baek Cheol / KIM Min Jung 21-5 / 21-17 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 45 26
Round 1 65 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 14-21 / 21-16 / 21-14 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 54 53
Round 1 124 Marcus ELLIS / Heather OLVER 21-9 / 21-15 CHOU Tien Chen / CHENG Shao Chieh - 27
Round 1 188 QIU Zihan / BAO Yixin 21-15 / 21-17 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 10 37
Round 2 3 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 21-14 LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 316 30
Round 2 6 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-18 / 21-17 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 31 37
Round 2 36 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 21-17 / 21-18 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 11 36
Round 2 - KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-16 / 21-19 LIU Cheng / LUO Ying - 29
Round 2 16 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 22-24 / 21-19 / 21-15 LIU Xiaolong / CHENG Shu - 74
Round 2 9 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-19 / 21-17 TSAI Chia Hsin / WANG Pei Rong 322 20
Round 2 65 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-12 / 21-17 SHIN Baek Cheol / KIM Min Jung 125 25
Round 2 188 QIU Zihan / BAO Yixin 21-17 / 21-19 Marcus ELLIS / Heather OLVER 124 39
Quarter-final 6 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-12 / 21-16 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 3 27
Quarter-final 36 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 21-13 / 21-18 KO Sung Hyun / KIM Ha Na - 35
Quarter-final 16 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 17-21 / 21-14 / 21-19 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 9 53
Quarter-final 65 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-17 / 21-11 QIU Zihan / BAO Yixin 188 36
Semi-final 6 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-18 / 21-18 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 36 34
Semi-final 65 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-13 / 21-15 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 16 37
Final 65 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-19 / 21-13 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 6 35
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 62 4 13.8% 2178 75.1 00:29:17 2.57 0 0.0%
MS 62 140 16 25.8% 4950 79.84 00:35:01 2.28 3 4.8%
WD 30 67 7 23.3% 2353 78.43 00:36:16 2.16 2 6.7%
WS 31 73 11 35.5% 2647 85.39 00:39:17 2.17 2 6.5%
XD 31 66 4 12.9% 2418 78 00:33:02 2.36 1 3.2%
Total 183 408 42 22.9% 14546 79.49 00:34:42 2.29 8 4.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 5 1 83.3%
Korea 23 5 82.1%
Chinese Taipei 30 13 69.8%
Vietnam 9 4 69.2%
Japan 46 25 64.8%
Thailand 17 11 60.7%
China 18 12 60.0%
Hong Kong 10 7 58.8%
Spain 4 3 57.1%
India 5 4 55.6%
Germany 8 7 53.3%
Sweden 2 2 50.0%
France 2 2 50.0%
Singapore 1 1 50.0%
England 7 9 43.8%
Guatemala 3 4 42.9%
Australia 4 7 36.4%
Austria 4 7 36.4%
Canada 12 23 34.3%
Uganda 1 2 33.3%
U.S.A. 12 30 28.6%
Switzerland 2 5 28.6%
Norway 2 7 22.2%
Brazil 3 15 16.7%
Finland 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LIN Chun-Yi Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-10 / 21-13
2018 LEE Dong Keun Mark CALJOUW 14-21 / 21-17 / 21-16
2017 PRANNOY H. S. PARUPALLI Kashyap 21-15 / 20-22 / 21-12
2016 LEE Hyun Il Kanta TSUNEYAMA 24-22 / 21-8
2015 LEE Chong Wei Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22-20 / 21-12
2014 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-19 / 14-21 / 21-19
2013 Tien Minh NGUYEN WONG Wing Ki Vincent 18-21 / 21-17 / 21-18
2012 Vladimir IVANOV Takuma UEDA 22-20 / 21-17
2011 Sho SASAKI Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-18
2010 Rajiv OUSEPH Brice LEVERDEZ 21-17 / 21-9
2009 Taufik HIDAYAT HSUEH Hsuan Yi 21-15 / 21-16
2008 Andrew DABEKA Martin BILLE LARSEN 21-14 / 21-9
2007 Tsuen Seng LEE Yousuke NAKANISHI 21-14 / 21-10
2006 Yousuke NAKANISHI Andrew DABEKA 21-16 / 21-13
2005 HSIEH Yu Hsing Tony GUNAWAN 15-2 / 15-2
2004 Yen Hui Kendrick LEE Peter RASMUSSEN 7-12
2003 CHIEN Yu-Hsiu AHN Hyun Suk 5-15 / 15-6 / 15-12
2002 Peter Hoeg GADE Peter RASMUSSEN 17-14 / 15-17 / 15-1
2001 LEE Hyun Il Kenneth JONASSEN 6-8 / 7-2 / 7-2
2000 Ardy B WIRANATA Anders BOESEN 10-15 / 15-1 / 15-5
1999 Colin HAUGHTON Nikhil KANETKAR 15-6 / 15-0
1998 PERMADI Fung Bruce FLOCKHART 15-8 / 15-5
1997 Poul-Erik HOYER Peter Hoeg GADE 15-6 / 7-15 / 15-2
1996 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 15-13 / 15-13
1995 Hermawan SUSANTO DONG Jiong 15-10 / 15-3
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Tiong Ping LIOE W.O.
1993 Marleve MAINAKY PERMADI Fung 15-8 / 15-8
1992 Poul-Erik HOYER LIU Jun 15-7 / 15-4
1991 Stephen P BUTLER KIM Hyung Jin 15-6 / 18-17
1990 PERMADI Fung Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-8