Bitburger Open  

Tournament Name: Bitburger Badminton Open
Tournament Dates: 01/11/2016-06/11/2016
Location: Germany, Saarbrucken
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD ONG Yew Sin / TEO Ee Yi Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER
MS SHI Yuqi Sourabh VERMA
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI
WS HE Bingjiao Nitchaon JINDAPOL
XD ZHENG Siwei / CHEN Qingchen Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 133 Adam HALL / Peter MILLS 21-7 / 21-12 Fabian DEMTRÖDER / Jonas HECHLER - 20
Round 1 669 Mathias BONNY / Gilles TRIPET 21-12 / 21-15 Hannes GERBERICH / Tobias WADENKA 674 20
Round 1 124 Kasper ANTONSEN / Frederik SØGAARD 21-6 / 21-13 Ben RAUSCH / Mike VALLENTHINI - 18
Round 1 203 KHRISHNAN Yogendran / Kamaldeep SINGH 21-12 / 16-21 / 21-19 Wolfgang GNEDT / WOON Kok Hong - 37
MD
Round 1 133 Adam HALL / Peter MILLS 21-19 / 21-16 Richard DOMKE / Johannes PISTORIUS 189 29
Round 1 50 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 21-15 / 21-16 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 49 28
Round 1 30 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-13 / 20-22 / 23-21 Akshay DEWALKAR / KONA Tarun - 59
Round 1 48 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER 21-6 / 21-11 KHRISHNAN Yogendran / Kamaldeep SINGH 203 20
Round 1 47 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 21-12 / 21-11 Vilson VATTANIRAPPEL / Luka WRABER 347 26
Round 1 27 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-12 / 19-21 / 21-11 Daniel BENZ / Andreas HEINZ 136 53
Round 1 16 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-18 / 19-21 / 21-13 Gennadiy NATAROV / Artem POCHTAROV 152 42
Round 1 40 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 21-19 / 21-16 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 53 31
Round 1 61 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 21-11 / 22-20 Richard EIDESTEDT / Nico RUPONEN 63 32
Round 1 44 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 21-15 / 21-17 Evgenij DREMIN / Denis GRACHEV 118 25
Round 1 89 Ben LANE / Sean VENDY 21-18 / 21-19 Job CASTILLO / Nikolaj PERSSON - 30
Round 1 20 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-12 / 21-6 Dominik STIPSITS / Roman ZIRNWALD 79 22
Round 1 64 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 17-21 / 21-11 / 21-17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 19 57
Round 1 346 Bjarne GEISS / Fabian HOLZER 21-12 / 21-11 Mathias BONNY / Gilles TRIPET 669 22
Round 1 45 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-7 / 22-20 Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN 269 28
Round 1 124 Kasper ANTONSEN / Frederik SØGAARD W.O. Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 36 0
Round 2 133 Adam HALL / Peter MILLS 21-18 / 21-15 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 50 30
Round 2 30 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 19-21 / 21-12 / 21-15 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER 48 58
Round 2 27 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-15 / 21-18 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 47 37
Round 2 16 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 21-8 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 40 27
Round 2 61 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 21-16 / 21-15 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 44 33
Round 2 20 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-10 / 21-11 Ben LANE / Sean VENDY 89 23
Round 2 64 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-14 / 21-13 Kasper ANTONSEN / Frederik SØGAARD 124 31
Round 2 45 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-19 / 21-11 Bjarne GEISS / Fabian HOLZER 346 28
Quarter-final 30 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-16 / 21-18 Adam HALL / Peter MILLS 133 38
Quarter-final 16 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-18 / 16-21 / 21-19 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 27 68
Quarter-final 20 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 23-21 / 21-10 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 61 34
Quarter-final 45 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-15 / 24-26 / 21-18 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 64 56
Semi-final 30 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-15 / 10-21 / 21-15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 16 58
Semi-final 45 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-16 / 18-21 / 21-17 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 20 46
Final 45 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-16 / 21-18 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 30 40
MS (qual)
Round 1 1411 Hannes GERBERICH 21-13 / 11-21 / 21-13 Stijn DE LANGHE 698 44
Round 1 506 Rüdiger GNEDT 21-19 / 21-13 Nathan LAEMMEL 1100 27
Round 1 1667 Christopher SKRZEBA 21-19 / 21-18 Mohd Razlan Shah MOHD RIDZUAN SHAH 1424 25
Round 1 468 Simon WANG 15-21 / 21-13 / 23-21 Benedikt SCHALLER 835 44
Round 1 874 WOON Kok Hong 18-21 / 21-14 / 21-10 Sivin MANJALY 624 38
Round 1 317 Alexander ROOVERS 24-22 / 21-10 Peter LANG 820 38
Round 1 565 Maciej POULAKOWSKI 21-18 / 21-16 Tobias MUND 948 31
Round 1 353 Alex VLAAR 21-7 / 21-14 Mike VALLENTHINI 1303 19
MS
Round 1 133 Lars SCHAENZLER 21-11 / 21-15 Denis GRACHEV 242 29
Round 1 95 Nick FRANSMAN 21-7 / 21-9 Michael SPENCER-SMITH 221 20
Round 1 39 Anders ANTONSEN 21-19 / 21-16 LIN Yu Hsien 56 43
Round 1 168 Dieter DOMKE 22-20 / 21-13 David PENG 318 30
Round 1 172 Fabian ROTH 21-7 / 21-13 Christian LIND THOMSEN 120 30
Round 1 97 Toby PENTY 21-16 / 21-19 Marius MYHRE 87 32
Round 1 48 Henri HURSKAINEN 21-16 / 21-19 Job CASTILLO 111 41
Round 1 104 GOH Giap Chin 21-16 / 21-12 Kalle KOLJONEN 112 27
Round 1 13 Marc ZWIEBLER 21-13 / 21-11 Philipp DISCHER 338 23
Round 1 468 Simon WANG 21-17 / 21-18 Mathias BONNY 207 35
Round 1 30 HUANG Yuxiang 21-7 / 21-11 Tobias WADENKA 454 25
Round 1 113 Sergey SIRANT 19-21 / 21-14 / 22-20 WOON Kok Hong 874 51
Round 1 38 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-17 / 21-16 Siril VERMA 128 30
Round 1 149 Mikael WESTERBACK 21-9 / 21-17 Vilson VATTANIRAPPEL 177 32
Round 1 43 XUE Song 21-13 / 21-16 Alex VLAAR 353 31
Round 1 57 Sourabh VERMA 21-16 / 21-11 Rüdiger GNEDT 506 20
Round 1 140 Mark CALJOUW 20-22 / 21-15 / 21-18 Luka WRABER 90 53
Round 1 52 Khosit PHETPRADAB 21-19 / 21-14 Anthony Sinisuka GINTING 37 40
Round 1 223 Matej HLINICAN 21-19 / 21-19 Jiann Shiarng CHIANG 197 30
Round 1 21 Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-18 Subhankar DEY 117 39
Round 1 565 Maciej POULAKOWSKI 21-16 / 18-21 / 21-13 Nathan VERVAEKE 265 46
Round 1 119 Kai SCHAEFER 21-14 / 21-13 Emil HOLST 42 39
Round 1 110 Erik MEIJS 21-7 / 21-8 Adam MENDREK 162 21
Round 1 16 SHI Yuqi 21-9 / 21-7 Christopher SKRZEBA 1667 22
Round 1 161 Joshua MAGEE 15-21 / 18-14 Ret. Alen ROJ 142 37
Round 1 68 Artem POCHTAROV 21-17 / 26-24 Joel KÖNIG 394 43
Round 1 209 Ivan RUSEV 21-9 / 17-21 / 22-20 Hannes GERBERICH 1411 50
Round 1 63 Kim BRUUN 18-21 / 21-10 / 21-16 HSU Jen Hao 22 83
Round 1 89 Eetu HEINO 21-15 / 21-12 Wolfgang GNEDT 339 28
Round 1 44 Sameer VERMA 21-11 / 21-11 Alexander ROOVERS 317 28
Round 1 78 Kieran MERRILEES 21-15 / 21-15 Bjorn SEGUIN 115 33
Round 1 58 Vladimir MALKOV 21-16 / 21-17 Robert MANN 294 26
Round 2 133 Lars SCHAENZLER 21-14 / 23-21 Nick FRANSMAN 95 37
Round 2 39 Anders ANTONSEN 21-12 / 21-16 Dieter DOMKE 168 27
Round 2 172 Fabian ROTH 21-15 / 17-21 / 21-17 Toby PENTY 97 52
Round 2 104 GOH Giap Chin 21-18 / 21-23 / 21-14 Henri HURSKAINEN 48 56
Round 2 13 Marc ZWIEBLER 21-11 / 21-16 Simon WANG 468 25
Round 2 30 HUANG Yuxiang 21-17 / 21-13 Sergey SIRANT 113 35
Round 2 38 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-16 / 21-16 Mikael WESTERBACK 149 37
Round 2 57 Sourabh VERMA 16-9 Ret. XUE Song 43 15
Round 2 140 Mark CALJOUW 21-17 / 21-18 Khosit PHETPRADAB 52 40
Round 2 21 Jonatan CHRISTIE 21-12 / 21-14 Matej HLINICAN 223 23
Round 2 119 Kai SCHAEFER 21-11 / 21-10 Maciej POULAKOWSKI 565 35
Round 2 16 SHI Yuqi 21-17 / 21-17 Erik MEIJS 110 37
Round 2 68 Artem POCHTAROV 21-18 / 21-18 Joshua MAGEE 161 44
Round 2 63 Kim BRUUN 21-6 / 14-9 Ret. Ivan RUSEV 209 22
Round 2 44 Sameer VERMA 21-10 / 21-16 Eetu HEINO 89 30
Round 2 78 Kieran MERRILEES 14-21 / 21-12 / 21-16 Vladimir MALKOV 58 58
Round 3 39 Anders ANTONSEN 21-14 / 21-19 Lars SCHAENZLER 133 30
Round 3 172 Fabian ROTH 21-15 / 20-22 / 21-19 GOH Giap Chin 104 49
Round 3 13 Marc ZWIEBLER 11-21 / 21-19 / 21-19 HUANG Yuxiang 30 64
Round 3 57 Sourabh VERMA 21-11 / 22-20 Ihsan Maulana MUSTOFA 38 42
Round 3 21 Jonatan CHRISTIE 21-17 / 8-21 / 21-18 Mark CALJOUW 140 56
Round 3 16 SHI Yuqi 22-20 / 21-17 Kai SCHAEFER 119 46
Round 3 68 Artem POCHTAROV 21-13 / 8-21 / 21-16 Kim BRUUN 63 52
Round 3 44 Sameer VERMA 21-17 / 21-17 Kieran MERRILEES 78 39
Quarter-final 39 Anders ANTONSEN 21-12 / 19-21 / 21-14 Fabian ROTH 172 61
Quarter-final 57 Sourabh VERMA 21-15 / 16-21 / 21-15 Marc ZWIEBLER 13 51
Quarter-final 16 SHI Yuqi 16-21 / 21-14 / 21-14 Jonatan CHRISTIE 21 58
Quarter-final 44 Sameer VERMA 21-14 / 21-16 Artem POCHTAROV 68 35
Semi-final 57 Sourabh VERMA 21-15 / 21-18 Anders ANTONSEN 39 39
Semi-final 16 SHI Yuqi 21-18 / 21-15 Sameer VERMA 44 37
Final 16 SHI Yuqi 21-19 / 22-20 Sourabh VERMA 57 45
WD
Round 1 89 LEE Zhi Qing / Prajakta SAWANT 22-20 / 17-21 / 21-15 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 41 49
Round 1 58 Mariya MITSOVA / Petya NEDELCHEVA 21-12 / 21-19 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 74 29
Round 1 27 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 21-18 / 21-13 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 42 34
Round 1 - Birgit OVERZIER / Karin SCHNAASE 21-16 / 21-14 Cheryl SEINEN / Iris TABELING 113 32
Round 1 36 Clara NISTAD / Emma WENGBERG 21-19 / 21-17 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 226 34
Round 1 - Kilasu OSTERMEYER / Priskila SIAHAYA 21-7 / 21-9 Annika HORBACH / Theresa WURM 312 20
Round 1 - Eva JANSSENS / Franziska VOLKMANN 21-13 / 21-11 Tessy AULNER / Stefka HARGIONO - 25
Round 1 23 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-12 / 21-9 Lara KAEPPLEIN / Jennifer KARNOTT - 24
Round 1 - Barbara BELLENBERG / Linda EFLER 21-8 / 15-21 / 21-11 Mathilda LINDHOLM / Jenny NYSTROM 82 44
Round 1 119 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-16 / 21-14 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 46 28
Round 1 187 Heather OLVER / Jessica PUGH 21-9 / 21-12 Celine BURKART / Cendrine HANTZ 201 24
Round 1 33 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA W.O. Emilie LEFEL / Anne TRAN 60 0
Round 1 140 LIN Xiao Min / WU Fang Chien W.O. Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 79 0
Round 1 99 HUANG Dongping / LI Yinhui W.O. Sophie BROWN / Sarah WALKER 240 0
Round 2 13 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-14 / 21-13 LEE Zhi Qing / Prajakta SAWANT 89 25
Round 2 33 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21-17 / 21-10 Mariya MITSOVA / Petya NEDELCHEVA 58 33
Round 2 27 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 21-7 / 18-21 / 21-15 Birgit OVERZIER / Karin SCHNAASE - 46
Round 2 36 Clara NISTAD / Emma WENGBERG 18-21 / 21-19 / 21-19 Kilasu OSTERMEYER / Priskila SIAHAYA - 55
Round 2 99 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-14 / 21-19 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 140 27
Round 2 23 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-14 / 21-10 Eva JANSSENS / Franziska VOLKMANN - 31
Round 2 119 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-14 / 21-13 Barbara BELLENBERG / Linda EFLER - 32
Round 2 16 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-10 / 21-15 Heather OLVER / Jessica PUGH 187 31
Quarter-final 13 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-12 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 33 30
Quarter-final 27 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 21-15 / 21-14 Clara NISTAD / Emma WENGBERG 36 30
Quarter-final 99 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-18 / 21-14 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 23 33
Quarter-final 16 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 18-21 / 21-4 / 21-18 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 119 53
Semi-final 13 CHEN Qingchen / JIA Yifan 20-22 / 21-13 / 21-15 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 27 57
Semi-final 16 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-11 / 18-21 / 21-18 HUANG Dongping / LI Yinhui 99 60
Final 13 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-19 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 16 34
WS (qual)
Round 1 171 Cendrine HANTZ 21-14 / 24-22 Lisa KAMINSKI 305 32
Round 1 182 Priskila SIAHAYA 21-18 / 21-16 Brid STEPPER 328 24
Round 1 127 Victoria SLOBODYANYUK 21-18 / 17-21 / 21-15 Ayla HUSER 150 50
Round 1 155 Katerina TOMALOVA 21-19 / 21-10 Theresa WURM 563 27
WS
Round 1 10 HE Bingjiao 21-17 / 21-14 Fabienne DEPREZ 95 27
Round 1 54 GADDE Ruthvika Shivani 21-11 / 21-13 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 147 27
Round 1 46 Natalia PERMINOVA 23-21 / 21-14 Mariya MITSOVA 120 35
Round 1 48 Mette POULSEN 21-12 / 21-18 Luise HEIM 123 35
Round 1 13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-14 / 21-13 Sofie Holmboe DAHL 76 32
Round 1 80 Julie FINNE-IPSEN 21-12 / 21-17 Cendrine HANTZ 171 26
Round 1 56 Nanna VAINIO 21-17 / 21-19 Linda ZETCHIRI 27 30
Round 1 75 Sabrina JAQUET 18-21 / 21-16 / 21-12 Maria ULITINA 50 45
Round 1 66 LEE Chia Hsin 21-13 / 21-13 Natalya VOYTSEKH 159 24
Round 1 37 Natalia Koch ROHDE 10-21 / 21-15 / 24-22 Ksenia POLIKARPOVA 52 48
Round 1 19 Nitchaon JINDAPOL 19-21 / 21-14 / 21-14 Priskila SIAHAYA 182 47
Round 1 108 Gayle MAHULETTE 21-14 / 21-17 Tanvi LAD 64 31
Round 1 23 Beatriz CORRALES 21-17 / 21-15 Victoria SLOBODYANYUK 127 30
Round 1 155 Katerina TOMALOVA 21-15 / 23-21 Getter SAAR 121 37
Round 1 14 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-7 / 21-15 Chloe BIRCH 91 22
Round 1 65 Mia BLICHFELDT W.O. Olga KONON 42 0
Round 2 10 HE Bingjiao 21-16 / 21-13 GADDE Ruthvika Shivani 54 29
Round 2 48 Mette POULSEN 21-17 / 21-13 Natalia PERMINOVA 46 32
Round 2 13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-7 / 21-10 Julie FINNE-IPSEN 80 23
Round 2 75 Sabrina JAQUET 21-12 / 21-17 Nanna VAINIO 56 29
Round 2 66 LEE Chia Hsin 21-17 / 21-13 Mia BLICHFELDT 65 33
Round 2 19 Nitchaon JINDAPOL 19-21 / 21-5 / 21-13 Natalia Koch ROHDE 37 48
Round 2 23 Beatriz CORRALES 21-19 / 21-15 Gayle MAHULETTE 108 30
Round 2 14 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-10 / 21-13 Katerina TOMALOVA 155 26
Quarter-final 10 HE Bingjiao 21-16 / 21-15 Mette POULSEN 48 30
Quarter-final 13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-9 / 21-11 Sabrina JAQUET 75 27
Quarter-final 19 Nitchaon JINDAPOL 10-21 / 21-14 / 21-9 LEE Chia Hsin 66 46
Quarter-final 14 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-12 / 21-7 Beatriz CORRALES 23 25
Semi-final 10 HE Bingjiao 18-21 / 21-18 / 21-18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 13 68
Semi-final 19 Nitchaon JINDAPOL 21-17 / 21-12 Porntip BURANAPRASERTSUK 14 31
Final 10 HE Bingjiao 21-11 / 21-18 Nitchaon JINDAPOL 19 40
XD (qual)
Round 1 208 Raphael BECK / Carla NELTE 21-13 / 21-11 Alex VLAAR / Petya NEDELCHEVA 1157 24
Round 1 202 Anders Skaarup RASMUSSEN / Maiken FRUERGAARD 21-9 / 21-4 Daniel BENZ / Theresa WURM 167 22
Round 1 144 HUANG Kaixiang / LI Yinhui 21-13 / 21-14 LIN Yu Hsien / HUNG Shih Han 1147 23
Round 1 450 Bjarne GEISS / Eva JANSSENS 21-10 / 16-21 / 21-14 Kamaldeep SINGH / LEE Zhi Qing 178 36
XD
Round 1 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 25-27 / 21-11 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 42 57
Round 1 34 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 26-24 / 25-23 Ben LANE / Jessica PUGH 51 38
Round 1 120 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-12 / 21-10 Johannes PISTORIUS / Barbara BELLENBERG 264 26
Round 1 13 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-13 / 21-18 WANG Chi-Lin / CHIANG Kai Hsin 395 32
Round 1 66 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 21-18 / 21-17 Anders Skaarup RASMUSSEN / Maiken FRUERGAARD 202 30
Round 1 25 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-17 / 21-17 Jakub BITMAN / Alzbeta BASOVA 71 29
Round 1 247 Marvin SEIDEL / Birgit OVERZIER 17-21 / 21-17 / 21-16 Gilles TRIPET / Sabrina JAQUET - 42
Round 1 208 Raphael BECK / Carla NELTE 21-15 / 21-19 Ruben JILLE / Iris TABELING 78 30
Round 1 43 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-11 / 21-14 Bjarne GEISS / Eva JANSSENS 450 30
Round 1 36 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 21-18 / 21-16 Fabian HOLZER / Lara KAEPPLEIN 516 29
Round 1 74 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 21-14 / 14-21 / 25-23 Tobias WADENKA / Natalya VOYTSEKH - 41
Round 1 39 Matthew NOTTINGHAM / Emily WESTWOOD 21-11 / 21-9 Andrey PARAKHODIN / Anastasiia AKCHURINA 115 23
Round 1 - Michael FUCHS / Linda EFLER 20-22 / 21-16 / 21-15 Hafiz FAIZAL / Shela Devi AULIA 27 55
Round 1 144 HUANG Kaixiang / LI Yinhui 21-12 / 21-16 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 108 31
Round 1 5 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-16 / 21-12 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 47 26
Round 1 69 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL W.O. Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 41 0
Round 2 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 21-18 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 34 31
Round 2 120 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-14 / 21-17 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 69 30
Round 2 13 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-15 / 21-11 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 66 31
Round 2 247 Marvin SEIDEL / Birgit OVERZIER 9-21 / 21-17 / 30-29 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 25 54
Round 2 43 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 22-20 / 21-12 Raphael BECK / Carla NELTE 208 36
Round 2 36 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 25-23 / 21-19 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 74 34
Round 2 - Michael FUCHS / Linda EFLER 21-14 / 21-15 Matthew NOTTINGHAM / Emily WESTWOOD 39 31
Round 2 5 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-11 / 21-17 HUANG Kaixiang / LI Yinhui 144 26
Quarter-final 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 18-21 / 23-21 WANG Yilyu / HUANG Dongping 120 68
Quarter-final 13 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-18 / 20-22 / 21-14 Marvin SEIDEL / Birgit OVERZIER 247 61
Quarter-final 36 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 21-12 / 21-12 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 43 29
Quarter-final 5 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-13 / 21-12 Michael FUCHS / Linda EFLER - 26
Semi-final 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-15 / 21-18 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 13 39
Semi-final 5 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-15 / 21-14 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 36 26
Final 5 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-16 / 23-21 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 10 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 69 9 30.0% 2503 83.43 00:37:02 2.25 1 3.3%
MS 60 135 15 25.0% 4896 81.6 00:38:40 2.11 3 5.0%
WD 26 59 7 26.9% 2081 80.04 00:35:23 2.26 1 3.9%
WS 30 66 6 20.0% 2336 77.87 00:33:46 2.31 1 3.3%
XD 30 67 7 23.3% 2518 83.93 00:35:54 2.34 2 6.7%
Total 176 396 44 25.0% 14334 81.44 00:36:36 2.23 8 4.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 31 6 83.8%
Thailand 14 6 70.0%
Poland 2 1 66.7%
Spain 2 1 66.7%
Malaysia 14 8 63.6%
Scotland 5 3 62.5%
Sweden 7 5 58.3%
Indonesia 8 6 57.1%
Ireland 4 3 57.1%
India 10 8 55.6%
Denmark 19 16 54.3%
Slovakia 1 1 50.0%
Germany 38 44 46.3%
England 9 11 45.0%
Ukraine 3 4 42.9%
Netherlands 5 7 41.7%
Russia 6 9 40.0%
Czech Republic 2 3 40.0%
Singapore 2 3 40.0%
Chinese Taipei 5 9 35.7%
Bulgaria 3 6 33.3%
Finland 2 4 33.3%
Switzerland 5 12 29.4%
Belgium 1 3 25.0%
Austria 1 8 11.1%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew LEE Zii Jia 19-21 / 21-13 / 17-12 Ret.
2020 Toma Junior POPOV Mark CALJOUW 22-20 / 19-21 / 21-14
2019 Lakshya SEN WENG Hongyang 17-21 / 21-18 / 21-16
2018 Subhankar DEY Rajiv OUSEPH 21-11 / 21-14
2017 Rasmus GEMKE HSU Jen Hao 21-18 / 21-10
2016 SHI Yuqi Sourabh VERMA 21-19 / 22-20
2015 NG Ka Long Angus WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 21-13
2014 CHOU Tien Chen Scott EVANS 21-17 / 21-10
2013 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 13-21 / 21-18 / 21-15
2012 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 21-19 / 21-12
2011 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS WANG Zhengming 21-18 / 21-10
2010 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-3 / 12-21 / 21-9
2009 Jan O JORGENSEN Eric PANG 12-21 / 21-13 / 21-15
2008 Chetan ANAND Arvind BHAT 23-25 / 24-22 / 23-21
2007 LU Yi Tsuen Seng LEE 23-21 / 19-21 / 21-15
2005 Kasper OEDUM Leonard DE PAUW HOLVY 15-6 / 15-9
2004 Niels Christian KALDAU Bobby MILROY 15-2 / 15-13
2003 Dicky PALYAMA George RIMARCDI 15-2 / 15-4
2002 CHEN Gang Niels Christian KALDAU 15-7 / 8-15 / 17-14
2001 Niels Christian KALDAU Yangchun XIE 7-3 / 1-7 / 7-8
2000 Yangchun XIE Oliver PONGRATZ 15-13 / 15-10