Czech International Championships  

Tournament Name: LI-NING Czech Open 2021 (New Dates)
Tournament Dates: 21/10/2021-24/10/2021
Location: Czech Republic, Brno
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean MAN Wei Chong / Kai Wun TEE
MS Jan LOUDA Tze Yong NG
WD Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing Febby Valencia Dwijayanti GANI / Jesita Putri MIANTORO
WS Putri Kusuma WARDANI Siti Nurshuhaini AZMAN
XD HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Sacha LEVEQUE / Aymeric TORES 25-23 / 15-21 / 25-23 Fredrik KRISTENSEN / Carl Christian MORK - 49
Round 1 - Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-10 / 21-18 Jan JANOŠTÍK / Jirí KRÁL - 26
Round 1 - BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe 21-12 / 21-12 Giovanni GRECO / Matteo MASSETTI - 22
Round 1 - Eloi ADAM / Kenji LOVANG 21-15 / 21-9 Andrej ANTOSKA / Jakub HORAK - 23
Round 1 - Jaka IVANCIC / Andraz KRAPEZ 21-17 / 21-16 Tadeáš BRÁZDA / Martin DOSTÁL - 24
Round 1 - Andrija DODER / Mihajlo TOMIC 21-15 / 21-12 Kevin BARKMAN / Xiaodong SHENG - 23
Round 1 - Jonty RUSS / Sam SMITH 21-10 / 21-17 Gal BIZJAK / Natan MAKSIMOVIC - 21
Round 1 - Lars KROS / Tze Jian LIM 21-18 / 11-21 / 21-12 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Jimmy WONG - 43
Round 2 - Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-17 / 21-11 Sacha LEVEQUE / Aymeric TORES - 25
Round 2 - BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe 21-16 / 21-8 Eloi ADAM / Kenji LOVANG - 26
Round 2 - Jaka IVANCIC / Andraz KRAPEZ 16-21 / 21-19 / 24-22 Andrija DODER / Mihajlo TOMIC - 47
Round 2 - Jonty RUSS / Sam SMITH 23-21 / 21-17 Lars KROS / Tze Jian LIM - 38
MD
Round 1 - BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe 21-18 / 20-22 / 21-14 Samy CORVEE / Yanis GAUDIN - 51
Round 1 - HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-11 / 21-11 Jaka IVANCIC / Andraz KRAPEZ - 21
Round 1 - CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee 21-12 / 21-18 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG - 29
Round 1 - Yee Jun CHANG / Roy King YAP 21-13 / 21-19 Galuh DWI PUTRA / Gabriel Christopher Wintan WIJAYA - 29
Round 1 - Jonty RUSS / Sam SMITH 15-21 / 21-11 / 23-21 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA - 54
Round 1 - Egor KHOLKIN / Alexandr ZINCHENKO 21-15 / 21-13 Avinash GUPTA / Brandon Zhi Hao YAP - 28
Round 1 - MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-11 / 21-12 Gianmarco BAILETTI / David SALUTT - 19
Round 1 - Natthapat TRINKAJEE / Tanupat VIRIYANGKURA 21-15 / 21-16 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK - 28
Round 2 - BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe 19-21 / 21-12 / 21-12 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS - 52
Round 2 - HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-12 / 21-13 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS - 24
Round 2 - CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee 21-10 / 19-21 / 21-13 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA - 42
Round 2 - Yee Jun CHANG / Roy King YAP 21-15 / 21-13 Robert GOLDING / Dinuka KARUNARATNA - 28
Round 2 - Jun Yan NG / Tien Ci WONG 21-17 / 21-10 Jonty RUSS / Sam SMITH - 27
Round 2 - Egor KHOLKIN / Alexandr ZINCHENKO 21-14 / 21-13 Matej HUBÁCEK / VíT KULÍŠEK - 24
Round 2 - MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-13 / 21-14 Marvin DATKO / Patrick SCHEIEL - 28
Round 2 - Fabien DELRUE / William VILLEGER 21-19 / 23-21 Natthapat TRINKAJEE / Tanupat VIRIYANGKURA - 45
Quarter-final - HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-15 / 21-15 BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe - 25
Quarter-final - CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee 21-17 / 21-16 Yee Jun CHANG / Roy King YAP - 31
Quarter-final - Egor KHOLKIN / Alexandr ZINCHENKO 14-21 / 21-18 / 21-19 Jun Yan NG / Tien Ci WONG - 52
Quarter-final - MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-16 / 21-7 Fabien DELRUE / William VILLEGER - 27
Semi-final - HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-16 / 21-19 CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee - 27
Semi-final - MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-14 / 21-14 Egor KHOLKIN / Alexandr ZINCHENKO - 28
Final - HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 13-21 / 21-15 / 21-15 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE - 40
MS (qual)
Round 1 - Szymon STOKFISZ 21-14 / 22-20 Emil DANTLER - 32
Round 1 - Ranthushka SASINDU 21-12 / 18-21 / 21-14 Kevin BARKMAN - 48
Round 1 - Saketh UPADHYA W.O. Abhishek YELIGAR - 0
Round 1 - Dinuka KARUNARATNA 21-9 / 21-11 Ivan KOVACEVIC - 28
Round 1 - Alvaro VAZQUEZ 21-15 / 21-7 Gergo PYTEL - 29
Round 1 - Andrej ANTOSKA W.O. Rüdiger GNEDT - 0
Round 1 - Varot URAIWONG 21-7 / 21-15 Samuel HSIAO - 29
Round 1 - Jun Yan NG 21-11 / 21-16 Keith Mark EDISON - 31
Round 1 - Adi PRATAMA 21-6 / 21-10 Dragoslav PETROVIC - 24
Round 1 - Christopher VITTORIANI 21-14 / 21-12 Cholan KAYAN - 33
Round 1 - Aryamann TANDON W.O. Okan GULTEKIN - 2
Round 1 - Kilian MEUSBURGER 21-15 / 22-24 / 21-17 Markus BARTH - 53
Round 1 - Dominik KOPRIVA 21-9 / 17-21 / 21-12 Matthew ABELA - 52
Round 1 - Fabian ROTH 21-11 / 18-21 / 21-14 Ludvig Petre OLSSON - 44
Round 1 - Iikka HEINO 21-15 / 21-19 Yanis GAUDIN - 33
Round 1 - Buwaneka GOONETHILLEKA 21-19 / 21-5 Enrico BARONI - 29
Round 1 - Amaury LIEVRE 21-10 / 21-15 Danila GATAULLIN - 31
Round 1 - Andraz KRAPEZ 21-8 / 21-15 Borko PETROVIC - 25
Round 1 - Valentin SINGER 21-12 / 21-12 Michal WALENTEK - 24
Round 1 - Jirí KRÁL 21-17 / 21-17 Lars KROS - 31
Round 1 - Karl KERT 18-21 / 25-23 / 12-4 Ret. Shaun EKENGREN - 49
Round 1 - Collins Valentine FILIMON 21-16 / 21-10 Balazs PAPAI - 26
Round 1 - Jan JANOŠTÍK 22-20 / 21-8 Tadeáš BRÁZDA - 29
Round 1 - Giovanni TOTI 21-9 / 21-5 Armin SAROSI - 20
Round 1 - Richard KUHL 21-15 / 21-18 Miha IVANCIC - 30
Round 1 - Jia Heng Jason TEH 21-14 / 21-9 Albin Carl HJELM - 28
Round 1 - Philipp DREXLER 21-18 / 14-21 / 21-13 Lukasz CIMOSZ - 49
Round 1 - Korakrit LAOTRAKUL 21-15 / 21-11 Jaka IVANCIC - 39
Round 1 - Joakim OLDORFF 21-10 / 21-10 Natan MAKSIMOVIC - 31
Round 1 - Mateusz DANIELAK 21-16 / 21-14 Gal BIZJAK - 28
Round 1 - Sacha LEVEQUE 12-21 / 21-15 / 21-17 Rasmus Careø CHRISTENSEN - 55
Round 1 - Victor ØRding KAUFFMANN 21-10 / 21-9 Mark SZENT-ANDRASSY - 23
Round 2 - Ranthushka SASINDU 21-15 / 21-15 Szymon STOKFISZ - 28
Round 2 - Dinuka KARUNARATNA 21-16 / 21-9 Saketh UPADHYA - 23
Round 2 - Alvaro VAZQUEZ 21-9 / 21-14 Andrej ANTOSKA - 19
Round 2 - Varot URAIWONG 14-21 / 21-6 / 21-18 Jun Yan NG - 49
Round 2 - Adi PRATAMA 21-13 / 21-12 Christopher VITTORIANI - 30
Round 2 - Aryamann TANDON 21-10 / 21-16 Kilian MEUSBURGER - 28
Round 2 - Fabian ROTH 21-7 / 21-13 Dominik KOPRIVA - 25
Round 2 - Buwaneka GOONETHILLEKA 21-13 / 21-18 Iikka HEINO - 30
Round 2 - Amaury LIEVRE 15-21 / 22-20 / 21-14 Andraz KRAPEZ - 51
Round 2 - Jirí KRÁL 21-13 / 21-18 Valentin SINGER - 43
Round 2 - Collins Valentine FILIMON 21-10 / 21-11 Karl KERT - 24
Round 2 - Jan JANOŠTÍK 21-11 / 21-7 Giovanni TOTI - 21
Round 2 - Jia Heng Jason TEH 21-18 / 21-13 Richard KUHL - 27
Round 2 - Korakrit LAOTRAKUL 21-18 / 21-10 Philipp DREXLER - 37
Round 2 - Joakim OLDORFF 22-20 / 16-21 / 21-9 Mateusz DANIELAK - 55
Round 2 - Victor ØRding KAUFFMANN 21-16 / 11-21 / 22-20 Sacha LEVEQUE - 47
Round 3 - Dinuka KARUNARATNA 21-17 / 18-21 / 21-6 Ranthushka SASINDU - 45
Round 3 - Alvaro VAZQUEZ 21-14 / 20-22 / 21-16 Varot URAIWONG - 60
Round 3 - Adi PRATAMA 21-19 / 13-21 / 21-15 Aryamann TANDON - 64
Round 3 - Fabian ROTH 18-21 / 21-17 / 21-17 Buwaneka GOONETHILLEKA - 51
Round 3 - Jirí KRÁL 21-17 / 21-16 Amaury LIEVRE - 34
Round 3 - Collins Valentine FILIMON 21-16 / 21-14 Jan JANOŠTÍK - 31
Round 3 - Jia Heng Jason TEH 21-13 / 11-6 Ret. Korakrit LAOTRAKUL - 28
Round 3 - Joakim OLDORFF 21-17 / 21-12 Victor ØRding KAUFFMANN - 36
MS
Round 1 - Xiaodong SHENG 21-9 / 14-21 / 21-11 Rahul Yadav CHITTABOINA - 53
Round 1 - LIM Chong King 21-11 / 19-21 / 21-16 Harsheel DANI - 56
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 21-8 / 21-8 Luis Armando MONTOYA NAVARRO - 24
Round 1 - Jia Heng Jason TEH 14-21 / 21-18 / 21-6 Wolfgang GNEDT - 51
Round 1 - Krishna Adi NUGRAHA 21-17 / 21-17 Fabio CAPONIO - 42
Round 1 - Adi PRATAMA 21-7 / 19-21 / 21-14 Niluka KARUNARATNE - 57
Round 1 - Tze Yong NG 21-14 / 21-18 Adulrach NAMKUL - 39
Round 1 - LEONG Jun Hao 22-20 / 21-13 Milan LUDIK - 35
Round 1 - Jan LOUDA 21-8 / 21-12 Alvaro VAZQUEZ - 29
Round 1 - Jirí KRÁL 18-21 / 21-16 / 21-16 Luka MILIC - 54
Round 1 - Joakim OLDORFF 23-21 / 21-11 Michal ROGALSKI - 38
Round 1 - Johnnie TORJUSSEN 21-15 / 21-19 Fabian ROTH - 31
Round 1 - Georgii KARPOV 21-19 / 9-21 / 21-8 Jacob NILSSON - 58
Round 1 - Siril VERMA 21-13 / 21-15 Aidil Sholeh ALI SADIKIN - 36
Round 1 - Dinuka KARUNARATNA 19-21 / 21-17 / 21-17 Adam MENDREK - 70
Round 1 - CHEAM June Wei 21-15 / 18-21 / 21-11 Collins Valentine FILIMON - 42
Round 2 - Xiaodong SHENG 22-20 / 22-24 / 21-19 LIM Chong King - 74
Round 2 - Jia Heng Jason TEH 21-11 / 21-14 Magnus JOHANNESEN - 32
Round 2 - Krishna Adi NUGRAHA 21-8 / 21-15 Adi PRATAMA - 36
Round 2 - Tze Yong NG 21-19 / 23-21 LEONG Jun Hao - 48
Round 2 - Jan LOUDA 15-21 / 21-15 / 21-6 Jirí KRÁL - 54
Round 2 - Joakim OLDORFF 21-16 / 11-21 / 23-21 Johnnie TORJUSSEN - 51
Round 2 - Siril VERMA 21-13 / 21-10 Georgii KARPOV - 31
Round 2 - CHEAM June Wei 21-18 / 21-17 Dinuka KARUNARATNA - 34
Quarter-final - Jia Heng Jason TEH 21-13 / 21-16 Xiaodong SHENG - 33
Quarter-final - Tze Yong NG 21-9 / 21-18 Krishna Adi NUGRAHA - 32
Quarter-final - Jan LOUDA 21-15 / 21-19 Joakim OLDORFF - 45
Quarter-final - Siril VERMA 19-21 / 21-15 / 21-17 CHEAM June Wei - 58
Semi-final - Tze Yong NG 21-15 / 21-14 Jia Heng Jason TEH - 39
Semi-final - Jan LOUDA 21-9 / 21-12 Siril VERMA - 29
Final - Jan LOUDA 16-21 / 21-16 / 27-25 Tze Yong NG - 84
WD (qual)
Round 1 - Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ W.O. Lucie KRPATOVÁ / KaterIna ZUZÁKOVÁ - 0
Round 1 - Zoja NOVAK / Taja PIPAN 5-11 Marie RUŽICKOVÁ / Tereza ŠVÁBÍKOVÁ - 5
Round 2 - Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ 21-10 / 21-8 Zoja NOVAK / Taja PIPAN - 20
WD
Round 1 - Sharone BAUER / Franziska VOLKMANN 22-20 / 21-18 Martina CORSINI / Judith MAIR - 34
Round 1 - GO Pei Kee / YAP Ling 21-9 / 21-13 Johanna HÖFLE / Emily WU - 23
Round 1 - Febby Valencia Dwijayanti GANI / Jesita Putri MIANTORO 21-6 / 21-10 Johanna DOPPELREITER / Lena RUMPOLD - 22
Round 1 - CHENG Su Hui / CHENG Su Yin 21-12 / 19-21 / 21-15 Lauren MIDDLETON / Holly NEWALL - 51
Round 1 - Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-12 / 16-21 / 21-12 MANEESHA K / SANJANA SANTOSH - 46
Round 1 - Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 21-12 / 21-17 Kim SCHMIDT / Zoé SINICO - 27
Round 1 - Jessica SILVENNOINEN / Moa SJOO 21-17 / 21-18 Paulina HANKIEWICZ / Julia PLAWECKA - 32
Round 1 - Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA 21-17 / 21-18 Stine KÜSPERT / Emma MOSZCZYNSKI - 43
Round 2 - Viktoriia KOZYREVA / Mariia SUKHOVA 21-18 / 21-18 Sharone BAUER / Franziska VOLKMANN - 37
Round 2 - GO Pei Kee / YAP Ling 21-10 / 21-12 Fiona HALLBERG / Thyra HULTMAN - 27
Round 2 - Febby Valencia Dwijayanti GANI / Jesita Putri MIANTORO 21-17 / 21-11 Lucie KRPATOVÁ / KaterIna ZUZÁKOVÁ - 28
Round 2 - CHENG Su Hui / CHENG Su Yin 21-16 / 21-14 Sara LONCAR / Andjela VITMAN - 29
Round 2 - Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-8 / 21-13 Marie CHRISTENSEN / Aimee HONG - 21
Round 2 - Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 21-16 / 21-13 Marie RUŽICKOVÁ / Tereza ŠVÁBÍKOVÁ - 29
Round 2 - Jessica SILVENNOINEN / Moa SJOO 21-12 / 21-14 Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ - 27
Round 2 - Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA 21-13 / 21-5 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR - 21
Quarter-final - GO Pei Kee / YAP Ling 21-10 / 21-12 Viktoriia KOZYREVA / Mariia SUKHOVA - 26
Quarter-final - Febby Valencia Dwijayanti GANI / Jesita Putri MIANTORO 21-10 / 21-11 CHENG Su Hui / CHENG Su Yin - 28
Quarter-final - Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-17 / 21-9 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT - 30
Quarter-final - Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA 21-5 / 21-14 Jessica SILVENNOINEN / Moa SJOO - 27
Semi-final - Febby Valencia Dwijayanti GANI / Jesita Putri MIANTORO 21-15 / 21-10 GO Pei Kee / YAP Ling - 29
Semi-final - Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-19 / 21-8 Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA - 32
Final - Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-15 / 16-21 / 21-17 Febby Valencia Dwijayanti GANI / Jesita Putri MIANTORO - 55
WS (qual)
Round 1 - Petra MAIXNEROVÁ 21-11 / 21-18 Cecilia WANG - 22
Round 1 - Letshanaa A. KARUPATHEVAN 21-13 / 21-16 Sara LONCAR - 24
Round 1 - PURVA BARVE 21-8 / 21-14 Kim SCHMIDT - 20
Round 1 - Lauren MIDDLETON 21-12 / 21-5 Natalia TOMCOVA - 20
Round 1 - Elena-Alexandra DIORDIEV 21-18 / 21-18 Zofia TOMCZAK - 30
Round 1 - Judith MAIR 21-14 / 21-10 Nike BRAJKOVIC - 22
Round 1 - Emily WU 21-16 / 21-15 Shruthika SENTHIL - 26
Round 1 - Ananya PRAVEEN 21-15 / 21-14 Marie RUŽICKOVÁ - 27
Round 1 - Tallulah Sharleen VAN COPPENOLLE 21-15 / 22-20 Sylvia Kavita KUMARES - 34
Round 1 - Urska POLC 21-13 / 21-18 Jana HAVLOVÁ - 24
Round 1 - Julia TUVESSON 21-14 / 21-11 Revati DEVASTHALE - 31
Round 1 - Arina MARUSHCHAK 21-15 / 21-18 Sivaranjani SIVAKUMAR - 25
Round 1 - Basia GRODYNSKA 21-14 / 21-15 Zoé SINICO - 23
Round 1 - Siti Nurshuhaini AZMAN 21-17 / 11-21 / 21-18 KaterIna MIKELOVÁ - 48
Round 1 - KEYURA MOPATI 21-11 / 21-7 KaterIna ZUZÁKOVÁ - 22
Round 1 - Lucie KRULOVÁ 21-13 / 21-18 Nika ARIH - 25
Round 2 - Letshanaa A. KARUPATHEVAN 21-14 / 21-12 Petra MAIXNEROVÁ - 24
Round 2 - PURVA BARVE 24-22 / 21-14 Lauren MIDDLETON - 33
Round 2 - Judith MAIR 21-8 / 21-8 Elena-Alexandra DIORDIEV - 18
Round 2 - Ananya PRAVEEN 21-14 / 21-18 Emily WU - 31
Round 2 - Tallulah Sharleen VAN COPPENOLLE 21-16 / 21-15 Urska POLC - 29
Round 2 - Julia TUVESSON 21-15 / 21-13 Arina MARUSHCHAK - 28
Round 2 - Siti Nurshuhaini AZMAN 21-15 / 21-12 Basia GRODYNSKA - 27
Round 2 - KEYURA MOPATI 21-17 / 21-14 Lucie KRULOVÁ - 35
WS
Round 1 - Ananya PRAVEEN 21-15 / 21-16 Katerina TOMALOVA - 33
Round 1 - Julia TUVESSON 19-21 / 21-12 / 21-14 Ann-Kathrin SPÖRI - 52
Round 1 - Petra POLANC 10-21 / 21-18 / 21-16 Sabrina SOLIS - 43
Round 1 - Georgina BLAND 12-21 / 21-16 / 21-9 Holly NEWALL - 43
Round 1 - Marija SUDIMAC 21-18 / 19-21 / 22-20 Fernanda SAPONARA RIVVA - 44
Round 1 - Letshanaa A. KARUPATHEVAN 21-6 / 21-12 Vlada GINGA - 23
Round 1 - Sabina MILOVA 21-15 / 21-17 Agnes KOROSI - 34
Round 1 - Siti Nurshuhaini AZMAN 21-10 / 21-12 Tallulah Sharleen VAN COPPENOLLE - 25
Round 1 - PURVA BARVE 21-5 / 21-7 Katrin NEUDOLT - 20
Round 1 - EOON Qi Xuan 21-17 / 21-12 Abigail HOLDEN - 35
Round 1 - Rachel CHAN 15-21 / 21-19 / 21-9 Freya REDFEARN - 44
Round 1 - Katharina FINK 21-13 / 15-21 / 21-17 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ - 54
Round 1 - Wendy ZHANG 21-18 / 18-21 / 21-16 KEYURA MOPATI - 47
Round 1 - Putri Kusuma WARDANI 21-16 / 21-13 Judith MAIR - 28
Round 1 - Josefine Redkjær JENSEN 15-21 / 21-18 / 21-13 KAVIDI SIRIMANNAGE - 48
Round 1 - Yue Yann Jaslyn HOOI 21-14 / 21-11 Daniella GONDA - 26
Round 2 - Ananya PRAVEEN 9-21 / 21-19 / 25-23 Julia TUVESSON - 55
Round 2 - Petra POLANC 21-17 / 21-13 Georgina BLAND - 35
Round 2 - Letshanaa A. KARUPATHEVAN 21-11 / 21-14 Marija SUDIMAC - 22
Round 2 - Siti Nurshuhaini AZMAN 17-21 / 21-16 / 21-15 Sabina MILOVA - 50
Round 2 - EOON Qi Xuan 21-10 / 21-16 PURVA BARVE - 35
Round 2 - Rachel CHAN 21-11 / 21-5 Katharina FINK - 23
Round 2 - Putri Kusuma WARDANI 21-11 / 21-19 Wendy ZHANG - 30
Round 2 - Yue Yann Jaslyn HOOI 17-21 / 21-9 / 21-17 Josefine Redkjær JENSEN - 44
Quarter-final - Ananya PRAVEEN 21-19 / 13-21 / 23-21 Petra POLANC - 56
Quarter-final - Siti Nurshuhaini AZMAN 21-16 / 16-21 / 21-6 Letshanaa A. KARUPATHEVAN - 41
Quarter-final - Rachel CHAN 21-15 / 21-16 EOON Qi Xuan - 33
Quarter-final - Putri Kusuma WARDANI 21-18 / 21-10 Yue Yann Jaslyn HOOI - 34
Semi-final - Siti Nurshuhaini AZMAN 21-9 / 21-10 Ananya PRAVEEN - 22
Semi-final - Putri Kusuma WARDANI 21-16 / 21-13 Rachel CHAN - 36
Final - Putri Kusuma WARDANI 21-16 / 21-5 Siti Nurshuhaini AZMAN - 31
XD (qual)
Round 1 - Dragoslav PETROVIC / Marija SUDIMAC 21-13 / 17-21 / 21-19 Christian TOMIC / Johanna HÖFLE - 33
Round 1 - Nikolai UKK / Alena IAKOVLEVA 21-17 / 21-17 Calle FREDHOLM / Martina CORSINI - 27
Round 1 - Aymeric TORES / Emilie VERCELOT 17-21 / 21-10 / 21-13 MateJ RZEPLINSKI / Arina MARUSHCHAK - 39
Round 1 - Andraz KRAPEZ / Johanna DOPPELREITER 21-14 / 21-15 Gustav ANDREE / Emily WU - 27
Round 1 - Alexandr ZINCHENKO / Viktoriia KOZYREVA 21-19 / 21-15 Eloi ADAM / Sharone BAUER - 29
Round 1 - Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA W.O. Matej HUBÁCEK / Lucie KRPATOVÁ - 0
Round 1 - Fredrik KRISTENSEN / Aimee HONG 18-21 / 21-19 / 21-10 Simon BAILONI / Lena RUMPOLD - 38
Round 1 - Domen LONZARIC / Zoja NOVAK W.O. VíT KULÍŠEK / Michaela FUCHSOVA - 0
Round 2 - Nikolai UKK / Alena IAKOVLEVA 21-8 / 21-15 Dragoslav PETROVIC / Marija SUDIMAC - 22
Round 2 - Aymeric TORES / Emilie VERCELOT 21-10 / 21-16 Andraz KRAPEZ / Johanna DOPPELREITER - 22
Round 2 - Alexandr ZINCHENKO / Viktoriia KOZYREVA 21-8 / 21-15 Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA - 22
Round 2 - Fredrik KRISTENSEN / Aimee HONG 21-16 / 21-15 Domen LONZARIC / Zoja NOVAK - 23
XD
Round 1 - Tze Jian LIM / Kha Yan WONG 21-10 / 21-13 Robert CYBULSKI / Paulina HANKIEWICZ - 21
Round 1 - BEH Chun Meng / CHENG Su Hui 21-16 / 21-14 Aymeric TORES / Emilie VERCELOT - 28
Round 1 - Alexandr ZINCHENKO / Viktoriia KOZYREVA 21-17 / 17-21 / 21-16 Johannes PISTORIUS / Emma MOSZCZYNSKI - 49
Round 1 - HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-11 / 21-15 Mihajlo TOMIC / Andjela VITMAN - 23
Round 1 - Rohan KAPOOR / SANJANA SANTOSH 21-17 / 21-18 CHOONG Hon Jian / GO Pei Kee - 41
Round 1 - Sachin DIAS / KAVIDI SIRIMANNAGE 21-15 / 21-14 Matej HUBÁCEK / Lucie KRPATOVÁ - 24
Round 1 - Carl Christian MORK / Solvår flåten JØRGENSEN 23-21 / 21-13 Fredrik KRISTENSEN / Aimee HONG - 29
Round 1 - Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN 21-12 / 21-17 Szymon STOKFISZ / Karolina WLADZINSKA - 22
Round 2 - Tze Jian LIM / Kha Yan WONG 22-20 / 16-21 / 21-8 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN - 49
Round 2 - BEH Chun Meng / CHENG Su Hui 21-16 / 21-19 Kenji LOVANG / Flavie VALLET - 30
Round 2 - Alexandr ZINCHENKO / Viktoriia KOZYREVA 21-14 / 21-13 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR - 27
Round 2 - HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-11 / 21-11 Nikolai UKK / Alena IAKOVLEVA - 22
Round 2 - Rohan KAPOOR / SANJANA SANTOSH 25-23 / 21-8 Andrija DODER / Sara LONCAR - 36
Round 2 - Sachin DIAS / KAVIDI SIRIMANNAGE 22-20 / 21-17 Miha IVANCIC / Petra POLANC - 31
Round 2 - Carl Christian MORK / Solvår flåten JØRGENSEN 21-18 / 21-13 Dominik STIPSITS / Serena AU YEONG - 29
Round 2 - Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN 21-19 / 18-21 / 21-19 GOH Boon Zhe / CHENG Su Yin - 51
Quarter-final - Tze Jian LIM / Kha Yan WONG 21-18 / 21-12 BEH Chun Meng / CHENG Su Hui - 30
Quarter-final - HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-12 / 21-11 Alexandr ZINCHENKO / Viktoriia KOZYREVA - 22
Quarter-final - Sachin DIAS / KAVIDI SIRIMANNAGE 16-21 / 21-18 / 21-19 Rohan KAPOOR / SANJANA SANTOSH - 63
Quarter-final - Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN 16-21 / 21-18 / 21-17 Carl Christian MORK / Solvår flåten JØRGENSEN - 48
Semi-final - HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-13 / 21-10 Tze Jian LIM / Kha Yan WONG - 25
Semi-final - Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN 21-18 / 14-21 / 21-18 Sachin DIAS / KAVIDI SIRIMANNAGE - 50
Final - HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-18 / 21-12 Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN - 28
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 23 52 6 26.1% 1864 81.04 00:33:00 2.46 0 0.0%
MS 31 75 13 41.9% 2701 87.13 00:45:00 1.94 3 9.7%
WD 23 49 3 13.0% 1689 73.43 00:31:29 2.33 0 0.0%
WS 31 75 13 41.9% 2637 85.06 00:36:58 2.3 0 0.0%
XD 23 52 6 26.1% 1899 82.57 00:33:50 2.44 1 4.3%
Total 131 303 41 31.3% 10790 82.37 00:36:39 2.25 4 3.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 18 2 90.0%
Indonesia 15 4 79.0%
Finland 6 2 75.0%
Spain 3 1 75.0%
Romania 3 1 75.0%
Russia 18 7 72.0%
Malaysia 50 22 69.4%
Sri Lanka 11 7 61.1%
Thailand 7 5 58.3%
India 16 12 57.1%
Canada 6 5 54.5%
Denmark 4 4 50.0%
New Zealand 1 1 50.0%
Ukraine 1 1 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
France 12 14 46.2%
Czech Republic 18 26 40.9%
Norway 4 6 40.0%
England 5 8 38.5%
Sweden 6 10 37.5%
Slovenia 8 15 34.8%
Italy 4 8 33.3%
Scotland 2 4 33.3%
Netherlands 1 2 33.3%
Moldova 1 2 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Jan LOUDA Tze Yong NG 16-21 / 21-16 / 27-25
2019 Jonathan DOLAN David JONES 22-20 / 21-9
2018 Toma Junior POPOV Victor SVENDSEN 21-16 / 21-11
2017 Kento MOMOTA Thomas ROUXEL 21-8 / 21-14
2016 Pablo ABIAN Fabian ROTH 10-21 / 21-17 / 21-15
2015 Marc ZWIEBLER Zvonimir DURKINJAK 26-24 / 21-11
2014 Marc ZWIEBLER Joachim PERSSON 21-13 / 21-18
2013 Anup SRIDHAR Indra Bagus ADE CHANDRA 21-11 / 21-16
2012 Joachim PERSSON Kim BRUUN 21-11 / 21-10
2011 Przemyslaw WACHA Petr KOUKAL 21-19 / 21-16
2010 Ajay JAYARAM Scott EVANS 21-11 / 21-8
2009 Petr KOUKAL Dmytro ZAVADSKY 21-17 / 21-19
2007 Arvind BHAT Jurgen KOCH 21-18 / 21-13
2006 Jan O JORGENSEN Peter MIKKELSEN 21-18 / 21-15
2005 Przemyslaw WACHA Martin BILLE LARSEN 13-15 / 15-1 / 15-4
2004 Per-Henrik CROONA Nathan RICE 15-6 / 15-7
2003 Michael CHRISTENSEN Antti VIITIKKO 15-9 / 15-11
2002 Przemyslaw WACHA Mark BURGESS 9-15 / 15-12 / 15-7
2001 Bobby MILROY Nabil LASMARI 1-7 / 4-7 / 7-2
2000 Gerben BRUIJSTENS Tjitte WEISTRA 15-2 Ret.
1999 Robert NOCK Przemyslaw WACHA 15-2 / 15-10
1998 Robert NOCK Thomas WAPP 15-3 / 15-9
1997 Martin HAGBERG Konstantin TATRANOV 15-0 / 15-0
1996 Daniel ERIKSSON Pedro VANNESTE 15-11 / 15-7
1995 Thomas SOGAARD Anders BOESEN 15-4 / 17-14
1994 Henrik SORENSEN Claus SIMONSEN 15-3 / 15-12
1993 Jim LAUGESEN Jan Jorgensen 6-15 / 15-6 / 15-1
1992 Tomasz MENDREK Lasse LINDELOF 15-6 / 15-6
1991 Robert LILJEQUIST Erik LIA 15-8 / 15-4
1990 Thomas STUER-LAURIDSEN Tomasz MENDREK 15-2 / 15-5
1989 Tomasz MENDREK Heinz FISCHER 15-17 / 15-1 / 15-10