Bitburger Open  

Tournament Name: Bitburger Badminton Open 2017
Tournament Dates: 31/10/2017-05/11/2017
Location: Germany, Saarbrücken
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO
MS Rasmus GEMKE HSU Jen Hao
WD Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI Akane ARAKI / Aoi MATSUDA
WS Nitchaon JINDAPOL Beiwen ZHANG
XD HE Jiting / DU Yue Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 240 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / Zi Heng OOI 18-21 / 21-19 / 21-19 Patrick SCHEIEL / Julian VOIGT 541 52
Round 1 194 Nikita KHAKIMOV / Andrey PARAKHODIN 21-15 / 21-12 Daniel HESS / Jan Colin VÖLKER 277 27
Round 1 297 Peter LANG / Thomas LEGLEITNER 21-15 / 21-13 Robert MANN / Mike VALLENTHINI - 22
Round 1 221 Mathias BONNY / Oliver SCHALLER 21-10 / 21-15 Mattias SONDERSKOV / Juno THOMAS 726 22
MD
Round 1 8 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-23 / 21-11 / 21-14 Ben LANE / Sean VENDY 52 51
Round 1 38 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-18 / 8-21 / 21-13 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 34 44
Round 1 23 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-14 / 18-21 / 21-15 Alexander DUNN / Adam HALL 66 49
Round 1 93 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 21-15 / 10-21 / 21-10 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 43 47
Round 1 18 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-17 / 21-10 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 40 25
Round 1 56 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 8-1 Ret. Nikita KHAKIMOV / Andrey PARAKHODIN 194 3
Round 1 268 GOH V Shem / TEO Ee Yi 21-12 / 21-16 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 51 31
Round 1 53 HE Jiting / TAN Qiang 21-15 / 21-11 Mathias BONNY / Oliver SCHALLER 221 22
Round 1 64 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 21-10 / 13-21 / 21-17 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 48 41
Round 1 308 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 21-14 / 21-14 Lukas OSELE / Kevin STROBL 97 24
Round 1 240 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / Zi Heng OOI 21-17 / 16-21 / 21-18 Jelle MAAS / Robin TABELING 44 53
Round 1 26 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-9 / 21-12 Vitalij DURKIN / Nikolai UKK - 27
Round 1 82 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 21-15 / 21-13 Daniel BENZ / Andreas HEINZ 69 31
Round 1 27 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 10-21 / 21-11 / 21-11 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 54 42
Round 1 15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-10 / 21-13 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 47 28
Round 1 268 ONG Yew Sin / TAN Wee Kiong W.O. Peter LANG / Thomas LEGLEITNER 297 0
Round 2 8 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-17 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 38 35
Round 2 23 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 20-22 / 21-15 / 21-12 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 93 66
Round 2 18 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-15 / 9-21 / 21-17 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 56 45
Round 2 268 GOH V Shem / TEO Ee Yi 21-19 / 10-21 / 21-19 HE Jiting / TAN Qiang 53 51
Round 2 308 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 21-16 / 21-10 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 64 25
Round 2 26 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-12 / 21-8 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / Zi Heng OOI 240 21
Round 2 268 ONG Yew Sin / TAN Wee Kiong 21-18 / 21-17 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 82 36
Round 2 15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 19-21 / 21-15 / 21-17 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 27 61
Quarter-final 23 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-18 / 23-21 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 8 42
Quarter-final 18 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-12 / 21-15 GOH V Shem / TEO Ee Yi 268 27
Quarter-final 26 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-15 / 21-14 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 308 30
Quarter-final 15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-18 / 21-12 ONG Yew Sin / TAN Wee Kiong 268 40
Semi-final 18 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 15-21 / 21-16 / 22-20 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 23 63
Semi-final 15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-19 / 21-10 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 26 42
Final 15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-19 / 19-21 / 21-18 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 18 66
MS (qual)
Round 1 886 Quentin FILLIETTAZ 21-10 / 21-12 Tobias MUND 915 25
Round 1 683 Mattias SONDERSKOV 21-6 / 21-9 Thiyagarajan PURUSOTHAMAN 2083 16
Round 1 1666 David KRAMER 21-13 / 21-13 Juno THOMAS 1396 28
Round 1 - Yann ZACCARIA W.O. Hannes GERBERICH - 0
Round 1 - Zewei XIE W.O. Dmytro ZAVADSKY - 0
Round 1 - Christoph OFFERMANN W.O. Raymond WEBSTER - 0
Round 1 - Mike VALLENTHINI W.O. Panji Akbar SUDRAJAT - 0
Round 1 - Nicolas LENGGENHAGER W.O. Christopher SKRZEBA - 0
MS
Round 1 72 Kieran MERRILEES 21-18 / 21-12 Christopher SKRZEBA 614 32
Round 1 60 Rasmus GEMKE 21-14 / 21-12 Alexander ROOVERS 153 38
Round 1 50 Suppanyu AVIHINGSANON 21-16 / 21-10 Mathias BONNY 224 34
Round 1 245 Alex VLAAR 16-21 / 21-16 / 24-22 Birger ABTS 577 51
Round 1 36 Ygor COELHO 21-18 / 21-8 Rowan SCHEURKOGEL 973 23
Round 1 79 Erik MEIJS 21-7 / 21-9 Michael SPENCER-SMITH 253 21
Round 1 936 Panji Akbar SUDRAJAT 21-15 / 21-9 Rosario MADDALONI 74 33
Round 1 228 Toma Junior POPOV 21-13 / 21-19 David PENG 208 34
Round 1 31 Brice LEVERDEZ 21-11 / 21-19 Hannes GERBERICH 599 35
Round 1 1335 Mike VALLENTHINI 21-3 / 21-5 Raymond WEBSTER 932 17
Round 1 51 LIN Yu Hsien 21-11 / 23-21 Collins Valentine FILIMON 246 29
Round 1 152 WANG Yuehang 21-10 / 21-8 Andrey PARAKHODIN 509 19
Round 1 33 QIAO Bin 21-12 / 21-6 Quentin FILLIETTAZ 886 38
Round 1 254 Giovanni GRECO 21-15 / 22-20 Jonathan PERSSON 297 37
Round 1 55 LEE Zii Jia 21-14 / 21-18 Lars SCHAENZLER 136 31
Round 1 81 Artem POCHTAROV 21-19 / 21-14 Zvonimir DURKINJAK 87 34
Round 1 262 Max WEISSKIRCHEN 21-6 / 21-8 Yann ZACCARIA - 19
Round 1 78 Iskandar ZULKARNAIN 21-10 / 21-5 Samuel HSIAO 702 28
Round 1 - Zewei XIE 15-21 / 21-14 / 21-8 Lukas OSELE 379 40
Round 1 29 HUANG Yuxiang 21-16 / 21-16 Robert MANN 188 29
Round 1 441 Valeriy ATRASHCHENKOV 8-21 / 21-15 / 21-17 Peter LANG 458 42
Round 1 39 Emil HOLST 21-12 / 21-12 Eetu HEINO 76 32
Round 1 93 Lucas CLAERBOUT 21-14 / 21-16 Joshua MAGEE 192 36
Round 1 35 HSU Jen Hao 21-9 / 21-9 Joel KÖNIG 243 28
Round 1 1888 Christoph OFFERMANN 21-15 / 21-19 Mattias SONDERSKOV 683 25
Round 1 63 Kim BRUUN 21-15 / 21-15 Christian KIRCHMAYR 250 33
Round 1 80 Kai SCHAEFER 21-4 / 21-9 Dmytro ZAVADSKY 611 27
Round 1 37 Khosit PHETPRADAB 21-15 / 21-12 Philipp DISCHER 464 27
Round 1 68 Lucas CORVEE 21-16 / 21-11 David KRAMER 1666 30
Round 1 44 Mark CALJOUW 21-23 / 21-11 / 21-13 Maxime MOREELS 97 54
Round 1 194 Simon WANG 14-21 / 21-18 / 21-16 Wolfgang GNEDT 201 52
Round 1 20 Rajiv OUSEPH 21-10 / 21-12 Nicolas LENGGENHAGER - 23
Round 2 60 Rasmus GEMKE 12-21 / 21-12 / 21-18 Kieran MERRILEES 72 57
Round 2 50 Suppanyu AVIHINGSANON 21-18 / 21-18 Alex VLAAR 245 36
Round 2 36 Ygor COELHO 23-21 / 24-22 Erik MEIJS 79 41
Round 2 228 Toma Junior POPOV 21-14 / 22-20 Panji Akbar SUDRAJAT 936 47
Round 2 31 Brice LEVERDEZ 21-12 / 21-13 Mike VALLENTHINI 1335 24
Round 2 51 LIN Yu Hsien 21-13 / 21-12 WANG Yuehang 152 27
Round 2 33 QIAO Bin 21-12 / 21-12 Giovanni GRECO 254 27
Round 2 55 LEE Zii Jia 21-13 / 21-11 Artem POCHTAROV 81 32
Round 2 78 Iskandar ZULKARNAIN 21-13 / 21-12 Max WEISSKIRCHEN 262 25
Round 2 29 HUANG Yuxiang 21-17 / 21-14 Zewei XIE - 32
Round 2 39 Emil HOLST 21-10 / 21-12 Valeriy ATRASHCHENKOV 441 22
Round 2 35 HSU Jen Hao 21-14 / 21-15 Lucas CLAERBOUT 93 43
Round 2 63 Kim BRUUN 21-6 / 21-17 Christoph OFFERMANN 1888 23
Round 2 37 Khosit PHETPRADAB 21-10 / 21-14 Kai SCHAEFER 80 36
Round 2 44 Mark CALJOUW 19-21 / 21-15 / 21-14 Lucas CORVEE 68 60
Round 2 20 Rajiv OUSEPH 19-21 / 21-10 / 21-7 Simon WANG 194 41
Round 3 60 Rasmus GEMKE 21-17 / 19-21 / 21-18 Suppanyu AVIHINGSANON 50 74
Round 3 36 Ygor COELHO 21-16 / 21-13 Toma Junior POPOV 228 32
Round 3 31 Brice LEVERDEZ 18-21 / 21-9 / 21-6 LIN Yu Hsien 51 49
Round 3 55 LEE Zii Jia 21-17 / 21-12 QIAO Bin 33 37
Round 3 29 HUANG Yuxiang 21-17 / 15-21 / 21-8 Iskandar ZULKARNAIN 78 62
Round 3 35 HSU Jen Hao 14-21 / 21-9 / 21-13 Emil HOLST 39 64
Round 3 37 Khosit PHETPRADAB 21-17 / 21-13 Kim BRUUN 63 43
Round 3 44 Mark CALJOUW 21-16 / 11-21 / 21-14 Rajiv OUSEPH 20 57
Quarter-final 60 Rasmus GEMKE 21-12 / 15-21 / 21-12 Ygor COELHO 36 58
Quarter-final 55 LEE Zii Jia 19-21 / 21-18 / 21-10 Brice LEVERDEZ 31 63
Quarter-final 35 HSU Jen Hao 13-21 / 21-15 / 21-17 HUANG Yuxiang 29 64
Quarter-final 44 Mark CALJOUW 21-18 / 21-23 / 21-14 Khosit PHETPRADAB 37 61
Semi-final 60 Rasmus GEMKE 21-11 / 21-12 LEE Zii Jia 55 33
Semi-final 35 HSU Jen Hao 21-15 / 16-21 / 21-14 Mark CALJOUW 44 64
Final 60 Rasmus GEMKE 21-18 / 21-10 HSU Jen Hao 35 54
WD
Round 1 89 Linda EFLER / Eva JANSSENS 21-16 / 21-16 Natalia PERMINOVA / Nina VISLOVA 627 33
Round 1 36 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-15 / 17-21 / 23-21 Alexandra BØJE / Sara LUNDGAARD 191 54
Round 1 100 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 21-18 / 21-19 Emilie LEFEL / Anne TRAN 43 44
Round 1 24 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-14 / 21-9 Annika HORBACH / Cisita Joity JANSEN - 27
Round 1 88 Akane ARAKI / Aoi MATSUDA 21-11 / 21-15 Olga ARKHANGELSKAYA / Natalia ROGOVA 91 29
Round 1 27 Lauren SMITH / Sarah WALKER 21-9 / 21-10 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 140 24
Round 1 139 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-13 / 21-17 Anika DÖRR / Franziska VOLKMANN - 32
Round 1 57 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 22-20 / 15-21 / 21-17 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 49 55
Round 1 28 DU Yue / XU Ya 11-4 Ret. Celine BURKART / Judith PETRIKOWSKI 627 10
Round 1 42 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 21-17 / 21-8 Jenny NYSTROM / Sonja PEKKOLA 77 30
Round 1 21 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 23-21 / 21-17 Olga KONON / Chloe MAGEE 291 56
Round 1 144 Maryna ILYINSKAYA / Yelyzaveta ZHARKA 21-9 / 21-14 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 82 30
Round 1 69 SOONG Fie Cho / TEE Jing Yi 21-10 / 21-9 Ieva POPE / Monika RADOVSKA 182 23
Round 1 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-11 / 21-19 Lise JAQUES / Flore VANDENHOUCKE 138 26
Round 1 10 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA W.O. Tatjana BIBIK / Irina KHLEBKO - 0
Round 1 71 Silvia GARINO / Lisa IVERSEN W.O. Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 32 0
Round 2 10 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-14 / 21-8 Linda EFLER / Eva JANSSENS 89 29
Round 2 36 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-18 / 11-21 / 21-17 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 100 67
Round 2 88 Akane ARAKI / Aoi MATSUDA 19-21 / 21-19 / 21-12 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 24 57
Round 2 139 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 16-21 / 21-17 / 21-19 Lauren SMITH / Sarah WALKER 27 56
Round 2 28 DU Yue / XU Ya 21-18 / 21-12 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 57 33
Round 2 21 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 14-21 / 21-8 / 21-17 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 42 61
Round 2 144 Maryna ILYINSKAYA / Yelyzaveta ZHARKA 21-12 / 21-19 Silvia GARINO / Lisa IVERSEN 71 29
Round 2 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-8 / 21-10 SOONG Fie Cho / TEE Jing Yi 69 27
Quarter-final 10 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-19 / 21-18 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 36 42
Quarter-final 88 Akane ARAKI / Aoi MATSUDA 21-17 / 21-15 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 139 33
Quarter-final 28 DU Yue / XU Ya 21-14 / 21-16 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21 40
Quarter-final 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-15 / 21-10 Maryna ILYINSKAYA / Yelyzaveta ZHARKA 144 29
Semi-final 88 Akane ARAKI / Aoi MATSUDA 21-17 / 21-11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 10 35
Semi-final 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-15 / 21-14 DU Yue / XU Ya 28 41
Final 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-19 / 21-6 Akane ARAKI / Aoi MATSUDA 88 34
WS (qual)
Round 1 75 Chloe BIRCH 16-21 / 21-17 / 21-14 Lianne TAN 117 49
Round 1 113 Ayla HUSER 21-11 / 15-21 / 21-19 Georgina BLAND 118 53
Round 1 92 Yvonne LI 21-19 / 21-11 Maryna ILYINSKAYA 123 32
Round 1 65 Julie Dawall JAKOBSEN 22-20 / 21-16 Natalya VOYTSEKH 81 33
WS
Round 1 12 Beiwen ZHANG 21-8 / 21-11 Kate FOO KUNE 79 23
Round 1 35 Line Højmark KJAERSFELDT 11-21 / 21-16 / 21-13 Maria ULITINA 73 46
Round 1 30 LEE Chia Hsin 21-15 / 21-15 Kirsty GILMOUR 20 35
Round 1 75 Chloe BIRCH 21-18 / 19-21 / 23-21 Natalia PERMINOVA 55 57
Round 1 51 PAI Yu Po 21-19 / 12-10 Ret. Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 35
Round 1 33 Hanna RAMADINI 21-16 / 21-13 Delphine LANSAC 54 37
Round 1 48 Fabienne DEPREZ 14-21 / 21-17 / 21-15 Beatriz CORRALES 29 52
Round 1 57 SUNG Shuo Yun 21-14 / 19-21 / 21-8 Sofie Holmboe DAHL 53 54
Round 1 40 Dinar Dyah AYUSTINE 21-11 / 21-15 Ayla HUSER 113 28
Round 1 25 Pornpawee CHOCHUWONG 21-23 / 22-20 / 21-17 Mia BLICHFELDT 32 66
Round 1 56 Luise HEIM 21-19 / 21-17 Mariya MITSOVA 63 36
Round 1 16 CHEN Xiaoxin 21-16 / 21-11 Julie Dawall JAKOBSEN 65 33
Round 1 38 CHIANG Ying Li 21-15 / 21-19 Fontaine Mica WRIGHT 67 30
Round 1 92 Yvonne LI 25-23 / 21-17 Soniia CHEAH 28 43
Round 1 24 Michelle LI 14-21 / 21-19 / 21-16 Natalia Koch ROHDE 41 48
Round 1 15 Nitchaon JINDAPOL 21-13 / 21-17 Mette POULSEN 39 35
Round 2 12 Beiwen ZHANG 18-21 / 21-13 / 21-13 Line Højmark KJAERSFELDT 35 43
Round 2 30 LEE Chia Hsin 21-8 / 21-19 Chloe BIRCH 75 28
Round 2 51 PAI Yu Po 17-21 / 21-19 / 21-16 Hanna RAMADINI 33 67
Round 2 57 SUNG Shuo Yun 21-13 / 21-18 Fabienne DEPREZ 48 39
Round 2 40 Dinar Dyah AYUSTINE 21-19 / 13-21 / 22-20 Pornpawee CHOCHUWONG 25 63
Round 2 16 CHEN Xiaoxin 21-17 / 21-14 Luise HEIM 56 39
Round 2 38 CHIANG Ying Li 21-17 / 21-19 Yvonne LI 92 30
Round 2 15 Nitchaon JINDAPOL 18-21 / 23-21 / 21-7 Michelle LI 24 53
Quarter-final 12 Beiwen ZHANG 21-7 / 21-12 LEE Chia Hsin 30 24
Quarter-final 51 PAI Yu Po 21-5 / 21-17 SUNG Shuo Yun 57 35
Quarter-final 16 CHEN Xiaoxin 21-8 / 21-16 Dinar Dyah AYUSTINE 40 31
Quarter-final 15 Nitchaon JINDAPOL 21-12 / 21-16 CHIANG Ying Li 38 29
Semi-final 12 Beiwen ZHANG 17-21 / 21-6 / 21-9 PAI Yu Po 51 44
Semi-final 15 Nitchaon JINDAPOL 21-14 / 21-16 CHEN Xiaoxin 16 40
Final 15 Nitchaon JINDAPOL 21-17 / 15-21 / 21-19 Beiwen ZHANG 12 70
XD (qual)
Round 1 106 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 21-14 / 21-15 Alex VLAAR / Iris TABELING 207 25
Round 1 1335 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 21-15 / 21-14 Lukas OSELE / Lisa IVERSEN 183 28
Round 1 377 Johannes PISTORIUS / Lara KAEPPLEIN 21-11 / 21-10 Dmytro ZAVADSKY / Yelyzaveta ZHARKA - 26
Round 1 297 TAN Qiang / XU Ya 21-6 / 21-7 Kevin STROBL / Silvia GARINO 203 18
XD
Round 1 48 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 21-17 / 21-13 Artem POCHTAROV / Natalya VOYTSEKH 756 22
Round 1 73 HE Jiting / DU Yue 21-16 / 21-12 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR 70 28
Round 1 23 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 21-16 / 11-21 / 21-17 Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 47 52
Round 1 40 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-14 / 21-17 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 36 29
Round 1 22 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 21-9 / 21-15 Ruben JILLE / Emilie LEFEL 264 27
Round 1 377 Johannes PISTORIUS / Lara KAEPPLEIN 21-15 / 21-18 Andreas HEINZ / Annika HORBACH 105 27
Round 1 24 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-18 / 21-19 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 69 38
Round 1 427 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-15 / 18-21 / 21-15 Alexandr ZINCHENKO / Olga MOROZOVA 129 48
Round 1 42 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 21-16 / 21-15 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 60 32
Round 1 108 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-11 / 21-17 TAN Qiang / XU Ya 297 30
Round 1 106 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 21-17 / 21-19 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 1335 29
Round 1 128 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-23 / 21-18 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 25 63
Round 1 39 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-18 / 21-18 Mathias BAY-SMIDT / Alexandra BØJE 75 37
Round 1 50 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-16 / 21-9 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 44 29
Round 1 19 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-15 / 21-18 Ben LANE / Jessica PUGH 30 31
Round 1 56 Jacco ARENDS / Selena PIEK W.O. Andrey PARAKHODIN / Natalia ROGOVA 104 0
Round 2 73 HE Jiting / DU Yue 21-17 / 22-20 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 48 31
Round 2 40 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 17-21 / 21-16 / 21-14 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 23 51
Round 2 22 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 21-12 / 21-15 Johannes PISTORIUS / Lara KAEPPLEIN 377 33
Round 2 427 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-16 / 21-18 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 24 40
Round 2 108 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-18 / 21-11 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 42 34
Round 2 106 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 21-14 / 21-14 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 128 31
Round 2 39 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 22-20 / 21-17 Jacco ARENDS / Selena PIEK 56 31
Round 2 50 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 22-20 / 13-21 / 21-19 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 19 52
Quarter-final 73 HE Jiting / DU Yue 17-21 / 21-16 / 21-15 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 40 55
Quarter-final 427 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-9 / 21-18 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 22 30
Quarter-final 106 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 22-20 / 21-11 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 108 37
Quarter-final 50 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-19 / 21-19 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 39 39
Semi-final 73 HE Jiting / DU Yue 21-18 / 21-15 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 427 39
Semi-final 106 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 22-20 / 21-17 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 50 44
Final 73 HE Jiting / DU Yue 21-18 / 21-17 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 106 39

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 71 13 44.8% 2533 87.34 00:40:10 2.17 4 13.8%
MS 63 144 18 28.6% 4999 79.35 00:38:24 2.07 8 12.7%
WD 28 62 6 21.4% 2208 78.86 00:38:26 2.05 2 7.1%
WS 30 72 12 40.0% 2612 87.07 00:41:56 2.08 4 13.3%
XD 30 66 6 20.0% 2454 81.8 00:36:56 2.21 1 3.3%
Total 180 415 55 30.6% 14806 82.26 00:39:02 2.11 19 10.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 4 1 80.0%
U.S.A. 4 1 80.0%
China 18 6 75.0%
Brazil 3 1 75.0%
Thailand 25 10 71.4%
Chinese Taipei 19 8 70.4%
Indonesia 11 5 68.8%
Denmark 29 17 63.0%
Malaysia 12 8 60.0%
Canada 1 1 50.0%
Netherlands 8 9 47.1%
France 10 12 45.5%
England 10 13 43.5%
Bulgaria 3 4 42.9%
Ireland 2 3 40.0%
Germany 22 37 37.3%
Russia 5 10 33.3%
Ukraine 4 9 30.8%
Finland 1 3 25.0%
Switzerland 3 10 23.1%
Luxembourg 2 7 22.2%
Scotland 1 4 20.0%
Italy 1 7 12.5%
Spain 0 1 0.0%
Austria 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew LEE Zii Jia 19-21 / 21-13 / 17-12 Ret.
2020 Toma Junior POPOV Mark CALJOUW 22-20 / 19-21 / 21-14
2019 Lakshya SEN WENG Hongyang 17-21 / 21-18 / 21-16
2018 Subhankar DEY Rajiv OUSEPH 21-11 / 21-14
2017 Rasmus GEMKE HSU Jen Hao 21-18 / 21-10
2016 SHI Yuqi Sourabh VERMA 21-19 / 22-20
2015 NG Ka Long Angus WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 21-13
2014 CHOU Tien Chen Scott EVANS 21-17 / 21-10
2013 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 13-21 / 21-18 / 21-15
2012 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 21-19 / 21-12
2011 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS WANG Zhengming 21-18 / 21-10
2010 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-3 / 12-21 / 21-9
2009 Jan O JORGENSEN Eric PANG 12-21 / 21-13 / 21-15
2008 Chetan ANAND Arvind BHAT 23-25 / 24-22 / 23-21
2007 LU Yi Tsuen Seng LEE 23-21 / 19-21 / 21-15
2005 Kasper OEDUM Leonard DE PAUW HOLVY 15-6 / 15-9
2004 Niels Christian KALDAU Bobby MILROY 15-2 / 15-13
2003 Dicky PALYAMA George RIMARCDI 15-2 / 15-4
2002 CHEN Gang Niels Christian KALDAU 15-7 / 8-15 / 17-14
2001 Niels Christian KALDAU Yangchun XIE 7-3 / 1-7 / 7-8
2000 Yangchun XIE Oliver PONGRATZ 15-13 / 15-10