Swedish Open  

Tournament Name: Swedish Open 1992
Tournament Dates: 08/03/1992-08/03/1992
Location: Sweden, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHEN Hongyong / CHEN Kang Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON
MS Poul-Erik HOYER PERMADI Fung
WD LIN Yanfen / YAO Fen Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON
WS TANG Jiuhong Xiaoqing LIM
XD Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON Max GANDRUP / Catrine BENGTSSON

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Robert BLOM / Rolf KRUGEL 15-8 / 15-8 Jyri AALTO / Rikard GRUVBERG - 0
Round 2 - Daniel LIND / Ulf SVENSSON 15-10 / 18-16 Robert BLOM / Rolf KRUGEL - 0
Round 2 (609*) Jesper OLSSON / Mats SVENSSON 15-4 / 18-14 Nicklas JOHANSSON / Thomas LUNDQVIST - 0
MD
Round 1 (15*) LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan 15-6 / 18-14 Kim Her TAN / Kim Hock YAP (27*) 0
Round 1 (55*) Patrik ANDREASSON / Mikael ROSEN 9-15 / 15-8 / 15-4 Kai MITTELDORF / Guido SCHAENZLER (30*) 0
Round 1 (18*) Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG 15-7 / 15-9 CHEN Xingdong / LIU Jianjun - 0
Round 1 (11*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-3 / 15-3 Daniel LIND / Ulf SVENSSON - 0
Round 1 (34*) Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN 15-10 / 15-11 Michael HELBER / Markus KECK (31*) 0
Round 1 - Jan S ANDERSEN / Peter ESPERSEN 15-4 / 15-9 Christian LJUNGMARK / Rikard RONNBLOM (124*) 0
Round 1 (20*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 7-15 / 15-7 / 15-3 Tor-Egil KRISTENSEN / Trond WAALAND (162*) 0
Round 1 (609*) Jesper OLSSON / Mats SVENSSON W.O. Volker EIBER / Bernd SCHWITZGEBEL (37*) 0
Round 2 (8*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-11 / 15-2 Erik LIA / Hans SPERRE (23*) 0
Round 2 (15*) LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan 15-6 / 15-6 Patrik ANDREASSON / Mikael ROSEN (55*) 0
Round 2 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Henrik SVARRER 6-1 / 1-0 Anders HANSSON / Paul OTTOSON - 0
Round 2 (18*) Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG 15-10 / 15-3 Jesper OLSSON / Mats SVENSSON (609*) 0
Round 2 (11*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 17-16 / 15-11 Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN (34*) 0
Round 2 (5*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-5 / 15-8 Christian FISHER / Stefan SJOO (375*) 0
Round 2 (20*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-9 / 15-4 Jan S ANDERSEN / Peter ESPERSEN - 0
Round 2 (3*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-5 / 15-4 Robert LARSSON / Rikard MAGNUSSON (181*) 0
Quarter-final (8*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 17-14 / 15-7 LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan (15*) 0
Quarter-final - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Henrik SVARRER 15-9 / 16-17 / 15-7 Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG (18*) 0
Quarter-final (11*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 17-16 / 15-6 Imay HENDRA / Bagus SETIADI (5*) 0
Quarter-final (3*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-3 / 17-15 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (20*) 0
Semi-final (8*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-6 / 11-15 / 15-7 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Henrik SVARRER - 0
Semi-final (11*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-3 / 6-15 / 15-8 HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin (3*) 0
Final (8*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-12 / 15-4 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (11*) 0
MS (qual)
Round 1 - Thomas LUNDQVIST 15-8 / 15-10 Daniel LIND (712*) 0
Round 2 - Thomas LUNDQVIST 15-6 / 18-17 Nicklas JOHANSSON (449*) 0
Round 2 (451*) Christian FISHER 17-15 / 15-4 Robert BLOM (608*) 0
MS
Round 1 (166*) David STENSTROM 15-13 / 15-7 Guido SCHAENZLER (86*) 0
Round 1 (60*) Ewee Mun WONG 10-15 / 15-5 / 15-6 Paul OTTOSON - 0
Round 1 (42*) Erik LIA 15-7 / 15-9 Rolf KRUGEL (848*) 0
Round 1 (47*) Robert LILJEQUIST 15-6 / 15-10 Stefan SJOO (588*) 0
Round 1 (26*) AHN Jae Chang 15-11 / 15-5 U. Vimal Kumar (61*) 0
Round 1 (131*) Ewe Hock ONG 15-2 / 15-9 Anders HANSSON (163*) 0
Round 1 (102*) Lasse LINDELOF 15-11 / 15-4 Christian FISHER (451*) 0
Round 1 (121*) Kai MITTELDORF 6-15 / 15-8 / 15-12 Mats SVENSSON (362*) 0
Round 1 (29*) PARK Sung Woo 15-9 / 15-10 Peter ESPERSEN (115*) 0
Round 1 (237*) Tor-Egil KRISTENSEN 17-14 / 15-12 Tat Meng WONG (46*) 0
Round 1 (112*) Markus KECK 16-17 / 15-7 / 15-13 Jyri AALTO (72*) 0
Round 1 (33*) Peter AXELSSON 15-7 / 15-1 Thomas LUNDQVIST - 0
Round 1 (85*) Jonas HERRGARDH 15-6 / 9-15 / 18-13 Michael HELBER (126*) 0
Round 1 (77*) Michael SOGAARD 12-15 / 15-10 / 15-2 Hans SPERRE (27*) 0
Round 1 (108*) Jesper OLSSON 15-13 / 15-12 Bernd SCHWITZGEBEL (81*) 0
Round 1 (127*) Rajeev BAGGA 15-12 / 15-3 Ulf SVENSSON (213*) 0
Round 2 (5*) Poul-Erik HOYER 15-3 / 15-8 Deepankar BHATTACHARYA (113*) 0
Round 2 (60*) Ewee Mun WONG 15-7 / 17-14 David STENSTROM (166*) 0
Round 2 (17*) KIM Hak Kyun 15-11 / 16-17 / 15-8 Patrik ANDREASSON (97*) 0
Round 2 (47*) Robert LILJEQUIST 15-9 / 15-3 Erik LIA (42*) 0
Round 2 (21*) Jens OLSSON 15-8 / 15-11 Jan S ANDERSEN (175*) 0
Round 2 (26*) AHN Jae Chang 15-8 / 15-3 Ewe Hock ONG (131*) 0
Round 2 (32*) Claus THOMSEN 15-9 / 15-12 Rikard MAGNUSSON (43*) 0
Round 2 (102*) Lasse LINDELOF 15-9 / 15-6 Kai MITTELDORF (121*) 0
Round 2 (29*) PARK Sung Woo 15-2 / 15-3 Tor-Egil KRISTENSEN (237*) 0
Round 2 (78*) Pontus JANTTI 15-4 / 15-7 Christian LJUNGMARK (95*) 0
Round 2 (33*) Peter AXELSSON 15-4 / 15-9 Markus KECK (112*) 0
Round 2 (8*) PERMADI Fung 15-6 / 6-15 / 15-3 Jorgen TUVESSON (111*) 0
Round 2 (77*) Michael SOGAARD 15-5 / 15-11 Jonas HERRGARDH (85*) 0
Round 2 (14*) LEE Kwang Jin 15-9 / 15-8 Paul STEVENSON (45*) 0
Round 2 (108*) Jesper OLSSON 15-1 / 15-13 Rajeev BAGGA (127*) 0
Round 2 (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-6 Rikard GRUVBERG (592*) 0
Round 3 (5*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-1 Ewee Mun WONG (60*) 0
Round 3 (17*) KIM Hak Kyun 15-11 / 15-3 Robert LILJEQUIST (47*) 0
Round 3 (21*) Jens OLSSON 15-10 / 15-13 AHN Jae Chang (26*) 0
Round 3 (102*) Lasse LINDELOF 15-11 / 15-18 / 17-14 Claus THOMSEN (32*) 0
Round 3 (29*) PARK Sung Woo 15-11 / 15-8 Pontus JANTTI (78*) 0
Round 3 (8*) PERMADI Fung 8-15 / 15-10 / 15-4 Peter AXELSSON (33*) 0
Round 3 (14*) LEE Kwang Jin 15-4 / 10-4 Michael SOGAARD (77*) 0
Round 3 (108*) Jesper OLSSON W.O. Thomas STUER-LAURIDSEN (10*) 0
Quarter-final (5*) Poul-Erik HOYER 13-18 / 15-5 / 15-10 KIM Hak Kyun (17*) 0
Quarter-final (21*) Jens OLSSON 15-1 / 15-5 Lasse LINDELOF (102*) 0
Quarter-final (8*) PERMADI Fung 15-9 / 15-6 PARK Sung Woo (29*) 0
Quarter-final (14*) LEE Kwang Jin 15-5 / 15-12 Jesper OLSSON (108*) 0
Semi-final (5*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-7 Jens OLSSON (21*) 0
Semi-final (8*) PERMADI Fung 15-11 / 15-11 LEE Kwang Jin (14*) 0
Final (5*) Poul-Erik HOYER 18-15 / 15-3 PERMADI Fung (8*) 0
WD (qual)
Round 2 (220*) Lotta ANDERSSON / Karolina ERICSSON 15-11 / 15-2 Helen ANDREASSON / Erika RONNBLOM (488*) 0
Round 2 - Tanja BERG / Karin JENSEN 15-8 / 15-4 Malin ERLANDSSON / Veronica SANDBERG - 0
WD
Round 1 (15*) Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO 15-7 / 17-15 Astrid CRABO / Susanne JACOBSSON (58*) 0
Round 1 (48*) Margit BORG / Charlotta WIHLBORG 15-9 / 15-9 Yuhong LIU / YE Zhaoying (187*) 0
Round 1 (7*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-10 / 15-11 Pernille DUPONT / Lotte OLSEN - 0
Round 1 - SUN Man / WANG Xiaoyuan 15-5 / 15-2 Karin ERICSSON / Ann SANDERSSON (121*) 0
Round 1 (17*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN 6-15 / 15-8 / 15-2 PARK Jin Hyun / PARK Soo Yun - 0
Round 1 (18*) LIN Yanfen / YAO Fen 15-10 / 15-2 Lotta ANDERSSON / Karolina ERICSSON (220*) 0
Round 1 (6*) PAN Li / WU Yuhong 15-7 / 15-2 Tracy HUTCHINSON / Denyse JULIEN - 0
Round 1 (12*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-4 / 15-1 Tanja BERG / Karin JENSEN - 0
Quarter-final (15*) Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO 18-15 / 15-13 Margit BORG / Charlotta WIHLBORG (48*) 0
Quarter-final (7*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-2 / 15-4 SUN Man / WANG Xiaoyuan - 0
Quarter-final (18*) LIN Yanfen / YAO Fen 15-4 / 15-5 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (17*) 0
Quarter-final (12*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 10-15 / 15-3 / 15-4 PAN Li / WU Yuhong (6*) 0
Semi-final (7*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-1 / 15-5 Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO (15*) 0
Semi-final (18*) LIN Yanfen / YAO Fen 15-8 / 15-6 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (12*) 0
Final (18*) LIN Yanfen / YAO Fen 15-6 / 17-16 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (7*) 0
WS (qual)
Round 1 (223*) Lotta ANDERSSON 11-2 / 11-0 Ingela CLARSTEDT - 0
Round 1 (216*) Veronica SANDBERG 11-4 / 11-3 Helen ANDREASSON - 0
Round 1 (88*) Camilla WRIGHT 11-1 / 11-7 Erika RONNBLOM (607*) 0
Round 2 (216*) Veronica SANDBERG 11-7 / 12-11 Camilla WRIGHT (88*) 0
Round 2 (193*) Karin ERICSSON 11-7 / 11-4 Malin ERLANDSSON (295*) 0
WS
Round 1 (4*) TANG Jiuhong 11-3 / 11-1 Astrid CRABO (62*) 0
Round 1 (67*) PARK Soo Yun 11-6 / 11-3 Rhonda CATOR (25*) 0
Round 1 (22*) Camilla MARTIN 11-4 / 11-5 Karolina ERICSSON (270*) 0
Round 1 (43*) Madhumita BISHT 11-6 / 11-8 Joanne MUGGERIDGE (29*) 0
Round 1 (8*) Christine GANDRUP 11-0 / 11-3 Veronica SANDBERG (216*) 0
Round 1 (38*) Katrin SCHMIDT 11-6 / 11-4 Tracy HUTCHINSON (68*) 0
Round 1 (13*) Denyse JULIEN 7-11 / 11-5 / 11-4 Charlotta WIHLBORG (50*) 0
Round 1 (144*) LIAO Zhiqun 11-3 / 11-1 Karin ERICSSON (193*) 0
Round 1 (33*) PARK Jin Hyun 11-3 / 11-1 Ann SANDERSSON (237*) 0
Round 1 (37*) YE Zhaoying 11-1 / 11-3 Margit BORG (141*) 0
Round 1 (35*) Suzanne LOUIS-LANE 11-5 / 11-6 Tanja BERG (199*) 0
Round 1 (34*) Xiaoqing LIM 11-1 / 11-1 Kerstin UBBEN (53*) 0
Round 1 (19*) Anna (Oi Chan) LAO 4-11 / 11-0 / 11-1 Lotta ANDERSSON (223*) 0
Round 1 (55*) Yuhong LIU 7-11 / 11-6 / 11-4 Catrine BENGTSSON (18*) 0
Round 1 (46*) Zarinah ABDULLAH 11-5 / 11-0 Susanne JACOBSSON (122*) 0
Round 1 (9*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-2 / 11-0 Fiona SMITH (30*) 0
Round 2 (4*) TANG Jiuhong 11-5 / 11-2 PARK Soo Yun (67*) 0
Round 2 (22*) Camilla MARTIN 11-8 / 11-1 Madhumita BISHT (43*) 0
Round 2 (8*) Christine GANDRUP 11-6 / 11-0 Katrin SCHMIDT (38*) 0
Round 2 (144*) LIAO Zhiqun 5-11 / 11-8 / 11-7 Denyse JULIEN (13*) 0
Round 2 (37*) YE Zhaoying 11-5 / 11-1 PARK Jin Hyun (33*) 0
Round 2 (34*) Xiaoqing LIM 11-0 / 8-11 / 11-4 Suzanne LOUIS-LANE (35*) 0
Round 2 (55*) Yuhong LIU 11-5 / 11-3 Anna (Oi Chan) LAO (19*) 0
Round 2 (9*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-2 / 11-8 Zarinah ABDULLAH (46*) 0
Quarter-final (4*) TANG Jiuhong 11-7 / 11-4 Camilla MARTIN (22*) 0
Quarter-final (144*) LIAO Zhiqun 8-11 / 11-8 / 11-6 Christine GANDRUP (8*) 0
Quarter-final (34*) Xiaoqing LIM 9-11 / 11-1 / 11-4 YE Zhaoying (37*) 0
Quarter-final (9*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 12-11 / 8-11 / 11-7 Yuhong LIU (55*) 0
Semi-final (4*) TANG Jiuhong 11-5 / 11-5 LIAO Zhiqun (144*) 0
Semi-final (34*) Xiaoqing LIM 7-11 / 12-9 / 11-7 Pernille NEDERGAARD JESSEN (9*) 0
Final (4*) TANG Jiuhong 11-5 / 11-4 Xiaoqing LIM (34*) 0
XD
Round 1 (25*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-6 / 15-10 Christian FISHER / Malin ERLANDSSON (440*) 0
Round 1 - Max GANDRUP / Catrine BENGTSSON 15-9 / 15-4 Mikael NILSSON / Ingela CLARSTEDT - 0
Round 1 - CHEN Xingdong / SUN Man 15-1 / 15-11 Rikard RONNBLOM / Ann SANDERSSON - 0
Round 1 (18*) LIU Jianjun / WANG Xiaoyuan 15-6 / 15-9 Robert LARSSON / Margit BORG (105*) 0
Round 1 (15*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-5 / 15-6 Stefan SJOO / Ulrika HELLMAN (519*) 0
Round 1 (3*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 17-16 / 15-8 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT (27*) 0
Round 1 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Marianne RASMUSSEN W.O. Rikard GRUVBERG / Susanne JACOBSSON (656*) 0
Quarter-final - Henrik SVARRER / Pernille DUPONT 17-16 / 18-15 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (25*) 0
Quarter-final - Max GANDRUP / Catrine BENGTSSON 15-12 / 10-15 / 15-12 CHEN Xingdong / SUN Man - 0
Quarter-final - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Marianne RASMUSSEN 15-12 / 5-15 / 15-4 LIU Jianjun / WANG Xiaoyuan (18*) 0
Quarter-final (3*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-12 / 15-6 Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN (15*) 0
Semi-final - Max GANDRUP / Catrine BENGTSSON 17-16 / 15-3 Henrik SVARRER / Pernille DUPONT - 0
Semi-final (3*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-6 / 16-18 / 15-11 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Marianne RASMUSSEN - 0
Final (3*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-8 / 15-12 Max GANDRUP / Catrine BENGTSSON - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 22 49 5 22.7% 1090 49.55 00:00:00 0 0 0.0%
MS 46 102 10 21.7% 2374 51.61 00:00:00 0 0 0.0%
WD 15 32 2 13.3% 699 46.6 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 71 9 29.0% 1095 35.32 00:00:00 0 0 0.0%
XD 13 29 3 23.1% 714 54.92 00:00:00 0 0 0.0%
Total 127 283 29 22.8% 5972 47.02 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Chinese Taipei 4 1 80.0%
China 24 8 75.0%
Korea 14 8 63.6%
Denmark 24 14 63.2%
Finland 6 5 54.5%
Brunei Darussalem 1 1 50.0%
Singapore 1 1 50.0%
Canada 1 1 50.0%
Malaysia 5 6 45.5%
Australia 3 4 42.9%
Sweden 44 62 41.5%
England 4 7 36.4%
1 2 33.3%
Norway 3 7 30.0%
Germany 4 10 28.6%
India 1 3 25.0%

Category: