Australian Open  

Tournament Name: CROWN GROUP Australian Open
Tournament Dates: 20/06/2017-25/06/2017
Location: Australia, Sydney
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Takeshi KAMURA / Keigo SONODA Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong
MS KIDAMBI Srikanth CHEN Long
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN
WS Nozomi OKUHARA Akane YAMAGUCHI
XD ZHENG Siwei / CHEN Qingchen Praveen JORDAN / Debby SUSANTO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Saputra ALVINDO / Ferdinand Sinarta SURBAKTI 21-18 / 21-16 Lukas DEFOLKY / Yang SHEN - 26
Round 1 - Subhash AROLIVEETTIL / Jonathan SUN 21-14 / 21-10 Sagar KUMAR / Hendra TANDJAYA - 24
MD
Round 1 24 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-6 / 21-11 Simon Wing Hang LEUNG / Mitchell WHELLER 170 25
Round 1 - Saputra ALVINDO / Ferdinand Sinarta SURBAKTI 21-17 / 20-22 / 21-13 Raymond TAM / Eric VUONG - 53
Round 1 14 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-10 / 19-21 / 21-16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 16 54
Round 1 10 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-18 / 20-22 / 23-21 OR Chin Chung / TANG Chun Man 28 67
Round 1 23 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 16-21 / 21-13 / 21-13 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 4 49
Round 1 - Cham CHEN / Huaidong TANG 21-19 / 21-14 Jacob SCHUELER / Nathan TANG - 26
Round 1 8 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-17 / 21-15 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 50 31
Round 1 30 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-17 / 21-15 Francis ALWIN / KONA Tarun 56 27
Round 1 41 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 20-22 / 21-19 / 21-11 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 27 56
Round 1 15 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-7 / 21-15 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 51 26
Round 1 19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-16 / 21-14 Supak JOMKOH / Pakin KUNA-ANUVIT 141 28
Round 1 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 22-20 / 21-6 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 32 34
Round 1 694 CHOI SolGyu / KIM DukYoung 21-7 / 21-4 Subhash AROLIVEETTIL / Jonathan SUN - 18
Round 1 26 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 13-21 / 21-17 / 21-19 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 9 56
Round 1 18 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-13 / 21-11 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 37 29
Round 1 1 LI Junhui / LIU Yuchen 21-18 / 23-21 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 20 43
Round 2 24 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-9 / 21-7 Saputra ALVINDO / Ferdinand Sinarta SURBAKTI - 16
Round 2 10 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-16 / 21-14 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 14 35
Round 2 23 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-8 / 21-10 Cham CHEN / Huaidong TANG - 22
Round 2 30 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-17 / 21-11 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 8 30
Round 2 15 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-16 / 21-18 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 41 38
Round 2 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-17 / 21-8 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 19 31
Round 2 694 CHOI SolGyu / KIM DukYoung 21-15 / 11-21 / 22-20 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 26 66
Round 2 18 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-15 / 15-21 / 21-17 LI Junhui / LIU Yuchen 1 49
Quarter-final 10 LIU Cheng / ZHANG Nan 14-21 / 21-12 / 21-15 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 24 58
Quarter-final 30 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-14 / 21-12 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 23 30
Quarter-final 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-18 / 21-19 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 15 39
Quarter-final 18 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-16 / 21-18 CHOI SolGyu / KIM DukYoung 694 37
Semi-final 30 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-15 / 14-21 / 21-17 LIU Cheng / ZHANG Nan 10 58
Semi-final 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-15 / 21-15 LU Ching Yao / YANG Po Han 18 35
Final 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-17 / 21-19 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 30 37
MS (qual)
Round 1 31 Kazumasa SAKAI 21-12 / 21-10 Anthony JOE 216 29
Round 1 71 PARUPALLI Kashyap 21-15 / 21-18 ZHAO Junpeng 33 34
Round 1 113 Shreyansh JAISWAL 21-14 / 21-11 Pit Seng LOW 186 25
Round 1 95 Siril VERMA 21-9 / 21-9 Yehezkiel Fritz MAINAKY 329 28
Round 1 106 CHEN Chun-Wei 21-14 / 21-13 Emil HOLST 38 33
Round 1 637 KAN Chao Yu 21-15 / 21-8 Jacob SCHUELER 259 24
Round 1 84 Kenta NISHIMOTO 21-15 / 21-12 HEO Kwang Hee 101 30
Round 1 58 Takuma UEDA 21-9 / 21-10 Nathan TANG 417 27
Round 2 71 PARUPALLI Kashyap 21-5 / 21-16 Kazumasa SAKAI 31 29
Round 2 95 Siril VERMA 21-16 / 21-14 Shreyansh JAISWAL 113 31
Round 2 637 KAN Chao Yu 21-15 / 23-21 CHEN Chun-Wei 106 34
Round 2 58 Takuma UEDA 21-16 / 21-19 Kenta NISHIMOTO 84 46
MS
Round 1 1 SON Wan Ho 21-18 / 14-21 / 21-15 PARUPALLI Kashyap 71 65
Round 1 11 KIDAMBI Srikanth 21-13 / 21-16 KAN Chao Yu 637 27
Round 1 25 HUANG Yuxiang 17-21 / 21-18 / 21-18 CHOU Tien Chen 5 71
Round 1 16 SAI PRANEETH B. 10-21 / 21-12 / 21-10 Tommy SUGIARTO 28 47
Round 1 4 SHI Yuqi 21-17 / 21-14 HSU Jen Hao 29 42
Round 1 41 Kanta TSUNEYAMA 23-21 / 21-19 WANG Tzu Wei 18 52
Round 1 8 NG Ka Long Angus 14-21 / 21-10 / 21-9 Ajay JAYARAM 15 42
Round 1 30 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-8 Siril VERMA 95 29
Round 1 6 CHEN Long 21-15 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 12 43
Round 1 26 Anthony Sinisuka GINTING 23-25 / 21-12 / 14-9 Ret. Jan O JORGENSEN 9 54
Round 1 24 Jonatan CHRISTIE 23-21 / 21-18 HU Yun 23 37
Round 1 7 LIN Dan 21-14 / 21-12 LEE Dong Keun 49 41
Round 1 22 Rajiv OUSEPH 21-19 / 21-13 PRANNOY H. S. 21 37
Round 1 13 TIAN Houwei 21-19 / 21-17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 10 55
Round 1 14 LEE Hyun Il 19-21 / 21-10 / 21-19 Anders ANTONSEN 19 63
Round 1 34 Zulfadli ZULKIFFLI 21-18 / 21-19 Takuma UEDA 58 55
Round 2 11 KIDAMBI Srikanth 15-21 / 21-13 / 21-13 SON Wan Ho 1 57
Round 2 16 SAI PRANEETH B. 21-15 / 18-21 / 21-13 HUANG Yuxiang 25 64
Round 2 4 SHI Yuqi 21-13 / 21-18 Kanta TSUNEYAMA 41 45
Round 2 30 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-9 / 21-13 NG Ka Long Angus 8 35
Round 2 6 CHEN Long 21-10 / 21-13 Anthony Sinisuka GINTING 26 44
Round 2 7 LIN Dan 21-14 / 21-19 Jonatan CHRISTIE 24 43
Round 2 13 TIAN Houwei 21-18 / 19-21 / 21-8 Rajiv OUSEPH 22 67
Round 2 14 LEE Hyun Il 22-20 / 21-15 Zulfadli ZULKIFFLI 34 46
Quarter-final 11 KIDAMBI Srikanth 25-23 / 21-17 SAI PRANEETH B. 16 43
Quarter-final 4 SHI Yuqi 21-17 / 21-12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 30 40
Quarter-final 6 CHEN Long 21-16 / 12-21 / 23-21 LIN Dan 7 78
Quarter-final 14 LEE Hyun Il 17-21 / 21-15 / 21-18 TIAN Houwei 13 68
Semi-final 11 KIDAMBI Srikanth 21-10 / 21-14 SHI Yuqi 4 37
Semi-final 6 CHEN Long 26-24 / 15-21 / 21-17 LEE Hyun Il 14 68
Final 11 KIDAMBI Srikanth 22-20 / 21-16 CHEN Long 6 46
WD
Round 1 31 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-19 / 21-19 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 20 47
Round 1 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-9 / 21-5 Tiffany HO / Sylvina KURNIAWAN - 24
Round 1 26 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-11 / 21-13 Hsuan-Yu Wendy CHEN / Jennifer TAM - 29
Round 1 294 BAO Yixin / TANG Jinhua 21-17 / 21-18 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 5 51
Round 1 18 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21-8 / 25-23 Elena Yee-Man KWOK / Louisa MA - 25
Round 1 25 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 21-16 / 21-7 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21 34
Round 1 11 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-16 / 21-16 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 9 44
Round 1 41 CHAE YuJung / KIM So Yeong 21-18 / 22-20 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 28 40
Round 1 - Celeste LEE / Chloe LEE W.O. Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 13 0
Round 1 208 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong W.O. Rofahadah Supriadi PUTRI / Debora Rumate VEHRENICA - 0
Round 1 86 Arisa HIGASHINO / Ayane KURIHARA W.O. Vivian HOO / WOON Khe Wei 14 0
Round 1 10 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA W.O. HUANG Dongping / LI Yinhui 8 0
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-9 / 21-15 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 31 38
Round 2 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 18-21 / 21-18 / 21-13 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 26 65
Round 2 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-6 / 21-7 Celeste LEE / Chloe LEE - 20
Round 2 294 BAO Yixin / TANG Jinhua 23-21 / 21-18 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 208 51
Round 2 10 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-16 / 21-9 Arisa HIGASHINO / Ayane KURIHARA 86 46
Round 2 3 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-10 / 21-11 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 18 34
Round 2 25 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 21-6 / 21-10 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 11 39
Round 2 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-11 CHAE YuJung / KIM So Yeong 41 39
Quarter-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 18-21 / 21-16 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 6 85
Quarter-final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 20-22 / 21-18 BAO Yixin / TANG Jinhua 294 58
Quarter-final 10 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 10-21 / 26-24 / 21-16 CHANG Ye Na / LEE So Hee 3 83
Quarter-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-11 / 15-21 / 23-21 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 25 71
Semi-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-11 CHEN Qingchen / JIA Yifan 4 43
Semi-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-16 / 20-22 / 21-18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 10 84
Final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-13 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 2 42
WS (qual)
Round 1 75 GADDE Ruthvika Shivani 21-15 / 21-15 Sylvina KURNIAWAN 643 29
Round 1 62 YEO Jia Min 21-6 / 21-6 Michelle TAM 805 18
Round 1 67 SUNG Shuo Yun 21-12 / 21-17 Tiffany HO 160 33
Round 1 324 Louisa MA 21-17 / 18-21 / 21-12 Sekartaji PUTRI 610 47
Round 1 301 Lauren LIM 21-13 / 21-16 Chloe LEE - 27
Round 1 181 Jennifer TAM 21-17 / 21-19 Zecily FUNG 1092 30
Round 1 95 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-8 / 21-12 Celeste LEE - 22
Round 2 75 GADDE Ruthvika Shivani 21-9 / 21-7 Ruwindi SERASINGHE 285 22
Round 2 62 YEO Jia Min 21-10 / 21-9 SUNG Shuo Yun 67 30
Round 2 324 Louisa MA 21-9 / 21-9 Lauren LIM 301 23
Round 2 95 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-11 / 21-8 Jennifer TAM 181 31
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-11 Kirsty GILMOUR 52 33
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-11 / 21-12 Louisa MA 324 30
Round 1 4 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 14-21 / 21-18 Sayaka SATO 14 65
Round 1 22 CHEN Xiaoxin 21-17 / 12-21 / 21-12 GADDE Ruthvika Shivani 75 60
Round 1 5 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 21-9 CHIANG Ying Li 28 27
Round 1 62 YEO Jia Min 16-21 / 21-6 / 21-18 Hsuan-Yu Wendy CHEN 95 54
Round 1 10 CHEN Yufei 21-16 / 21-8 LEE Chia Hsin 27 33
Round 1 18 Aya OHORI 21-11 / 21-15 Natalia Koch ROHDE 37 33
Round 1 35 LEE Jang Mi 21-16 / 21-8 YIP Pui Yin 31 34
Round 1 6 SUN Yu 21-6 / 21-12 Lyanny Alessandra MAINAKY 58 40
Round 1 26 Soniia CHEAH 21-14 / 21-15 CHEUNG Ngan Yi 15 33
Round 1 16 Saina NEHWAL 21-10 / 21-16 SUNG Ji Hyun 2 38
Round 1 50 Sayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-12 Michelle LI 36 36
Round 1 7 HE Bingjiao 23-21 / 21-16 KIM Hyo Min 38 57
Round 1 17 Minatsu MITANI 21-13 / 21-17 HSU Ya Ching 25 28
Round 1 12 Nozomi OKUHARA 21-12 / 21-19 Carolina MARIN 3 47
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-11 / 21-18 Ratchanok INTANON 8 34
Round 2 4 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 21-18 CHEN Xiaoxin 22 46
Round 2 5 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 21-15 YEO Jia Min 62 27
Round 2 10 CHEN Yufei 21-19 / 21-18 Aya OHORI 18 42
Round 2 6 SUN Yu 21-14 / 21-17 LEE Jang Mi 35 52
Round 2 16 Saina NEHWAL 21-15 / 20-22 / 21-14 Soniia CHEAH 26 62
Round 2 50 Sayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-17 HE Bingjiao 7 38
Round 2 12 Nozomi OKUHARA 21-12 / 21-10 Minatsu MITANI 17 31
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 10-21 / 22-20 / 21-16 PUSARLA V. Sindhu 4 61
Quarter-final 5 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-14 CHEN Yufei 10 39
Quarter-final 6 SUN Yu 21-17 / 10-21 / 21-17 Saina NEHWAL 16 78
Quarter-final 12 Nozomi OKUHARA 21-12 / 23-21 Sayaka TAKAHASHI 50 42
Semi-final 5 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-12 TAI Tzu Ying 1 37
Semi-final 12 Nozomi OKUHARA 21-18 / 18-21 / 21-14 SUN Yu 6 74
Final 12 Nozomi OKUHARA 21-12 / 21-23 / 21-17 Akane YAMAGUCHI 5 67
XD (qual)
Round 1 - Takuro HOKI / Sayaka HIROTA 21-7 / 21-12 Raymond TAM / Elena Yee-Man KWOK - 19
Round 1 810 Michael FARIMAN / Sylvina KURNIAWAN 22-20 / 21-12 William HARDJONO / Chloe LEE - 25
Round 2 - Jacob SCHUELER / Celeste LEE 21-19 / 21-13 Subhash AROLIVEETTIL / Michelle TAM - 24
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-18 / 21-16 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 15 35
Round 1 29 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 21-10 / 21-15 Michael FARIMAN / Sylvina KURNIAWAN 810 23
Round 1 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-17 / 21-16 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 39
Round 1 138 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 21-17 / 21-14 Wai Chun Hugo LUENG / Ho Ki (Verena) CHIM - 23
Round 1 23 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-19 / 21-15 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 6 44
Round 1 14 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-15 / 24-22 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 54 38
Round 1 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-15 / 21-13 Simon Wing Hang LEUNG / Tiffany HO 239 29
Round 1 13 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-15 / 21-14 LEE Yang / HSU Ya Ching 34 33
Round 1 18 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-10 / 21-12 Jonathan SUN / Jennifer TAM 1082 22
Round 1 7 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-11 / 21-19 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 19 38
Round 1 - CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 14-21 / 21-19 / 21-14 Takuro HOKI / Sayaka HIROTA - 67
Round 1 378 Hendra TANDJAYA / Sekartaji PUTRI 21-17 / 21-18 Jacob SCHUELER / Celeste LEE - 25
Round 1 12 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-13 / 21-17 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 1447 34
Round 1 8 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 19-21 / 22-20 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 26 62
Round 1 377 KIM DukYoung / KIM Ha Na 21-8 / 21-9 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 92 23
Round 1 17 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-18 / 21-15 Matthew CHAU / Louisa MA 205 25
Round 2 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-10 / 21-15 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 29 27
Round 2 138 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 21-16 / 23-21 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10 43
Round 2 23 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-10 / 23-21 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 14 39
Round 2 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 17-21 / 21-18 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 13 62
Round 2 7 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-6 / 21-12 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 18 25
Round 2 - CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 21-10 / 21-5 Hendra TANDJAYA / Sekartaji PUTRI 378 23
Round 2 8 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-18 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 12 33
Round 2 377 KIM DukYoung / KIM Ha Na 21-6 / 21-15 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 17 27
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-19 / 21-13 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 138 30
Quarter-final 23 WANG Yilyu / HUANG Dongping 22-20 / 21-15 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 41
Quarter-final 7 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-8 / 21-17 CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See - 37
Quarter-final 377 KIM DukYoung / KIM Ha Na 21-12 / 21-17 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 8 45
Semi-final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-13 / 19-21 / 23-21 WANG Yilyu / HUANG Dongping 23 60
Semi-final 7 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-19 / 21-16 KIM DukYoung / KIM Ha Na 377 43
Final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 18-21 / 21-14 / 21-17 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 7 58
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 2576 83.1 00:38:48 2.14 2 6.5%
MS 30 71 11 36.7% 2603 86.77 00:49:34 1.75 8 26.7%
WD 23 52 6 26.1% 1863 81 00:47:29 1.71 5 21.7%
WS 31 70 8 25.8% 2501 80.68 00:44:27 1.81 7 22.6%
XD 31 67 5 16.1% 2421 78.1 00:37:12 2.1 4 12.9%
Total 146 332 40 27.4% 11964 81.95 00:43:14 1.9 26 17.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 36 17 67.9%
Japan 40 20 66.7%
Singapore 4 2 66.7%
India 20 14 58.8%
Korea 15 14 51.7%
Malaysia 7 7 50.0%
England 3 3 50.0%
Indonesia 13 15 46.4%
Chinese Taipei 15 18 45.5%
Thailand 3 5 37.5%
Denmark 5 10 33.3%
Hong Kong 4 10 28.6%
Australia 10 37 21.3%
Spain 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Jonatan CHRISTIE Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 13-21 / 21-14
2018 LU Guangzu ZHOU Zeqi 21-8 / 23-21
2017 KIDAMBI Srikanth CHEN Long 22-20 / 21-16
2016 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS JEON Hyeok Jin 21-16 / 19-21 / 21-11
2015 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-12 / 14-21 / 21-18
2014 LIN Dan Simon SANTOSO 22-24 / 21-16 / 21-7
2013 TIAN Houwei XUE Song 20-22 / 21-13 / 21-12
2012 CHEN Jin Tien Minh NGUYEN 21-11 / 21-12
2011 Sho SASAKI Choong Hann WONG 21-11 / 12-21 / 21-19
2010 Tien Minh NGUYEN KHRISHNAN Yogendran 21-14 / 21-11
2009 Dionysius Hayom RUMBAKA Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-18
2008 Tsuen Seng LEE Sairul Amar AYOB 21-16 / 19-21 / 21-15
2007 John MOODY Marco VASCONCELOS 21-16 / 22-20
2006 ismail SAMAN Berata CHANDRA 21-15 / 21-10
2005 Andrew SMITH Geoffrey R BELLINGHAM 15-8 / 15-10
2004 Andrew SMITH Niluka KARUNARATNE 15-7 / 15-8
2003 Shoji SATO Yuichi IKEDA 15-13 / 15-9
2002 Sairul Amar AYOB Stuart BREHAUT 15-8 / 15-9
2001 Colin HAUGHTON KHRISHNAN Yogendran 7-1 / 7-2 / 7-4
1999 Rio SURYANA Abhinn Shyam GUPTA 15-6 / 15-6
1998 Rio SURYANA Stuart BREHAUT 15-12 / 15-7
1997 NG Wei Murray HOCKING 15-8 / 15-11
1996 TAM Kai Chuen Yifeng SHEN 15-18 / 15-12 / 15-11
1995 Paul STEVENSON David HUMBLE 15-5 / 15-5
1994 Jefry TJOANDI Paul STEVENSON 18-13 / 15-9
1993 HE Tim Paul STEVENSON 18-15 / 15-10
1992 Eddy KURNIAWAN Paul STEVENSON 12-15 / 15-11 / 15-2
1991 HE Tim Paul STEVENSON 15-12 / 15-4
1990 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-9
1989 Yu SZE WEI Yan 15-4 / 15-7