US Open  

Tournament Name: YONEX US Open 2019
Tournament Dates: 09/07/2019-14/07/2019
Location: U.S.A., Fullerton
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol LEE Yang / WANG Chi-Lin
MS LIN Chun-Yi Tanongsak SAENSOMBOONSUK
WD Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun
WS WANG Zhiyi KIM Ga Eun
XD LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching Thom GICQUEL / Delphine DELRUE

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 195 DONG Weijie / GUO Xinwa 21-14 / 21-15 Clay Tobaw GILMOUR / Nicholas Robert Henson WALLER - 21
Round 1 202 Sattawat PONGNAIRAT / Ferdinand Sinarta SURBAKTI 21-7 / 21-3 Musashi COHN / Dean SCHOPPE 734 20
Round 1 122 Minh BAO / Bao Duc DUONG 21-10 / 21-14 Yan Tuck CHAN / Meng-Yung ONG - 17
Round 1 - Sheng LYU / YE Binghong 5-8 Patrick BJERREGAARD / Steffen RASMUSSEN - 45
MD
Round 1 12 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-17 / 21-12 Sheng LYU / YE Binghong - 28
Round 1 55 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-18 / 19-21 / 21-17 Phillip CHEW / Ryan CHEW 53 58
Round 1 41 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-11 / 21-11 Alexander DUNN / Adam HALL 56 28
Round 1 47 Ben LANE / Sean VENDY 21-14 / 21-19 Patrick BJERREGAARD / Steffen RASMUSSEN 637 30
Round 1 20 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-16 / 21-19 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 78 37
Round 1 140 KAN Chao Yu / Chi-Hung LIAO 21-15 / 21-14 Simon Wing Hang LEUNG / Mitchell WHELLER 84 34
Round 1 28 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 19-21 / 21-14 / 21-9 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 104 52
Round 1 42 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-18 / 20-22 / 21-11 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 44 52
Round 1 50 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-6 / 21-12 Sattawat PONGNAIRAT / Ferdinand Sinarta SURBAKTI 202 19
Round 1 71 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 12-21 / 21-17 / 24-22 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 25 57
Round 1 129 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 14-21 / 21-12 / 21-8 LIANG Weikeng / SHANG Yichen 128 49
Round 1 250 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-11 / 21-11 B. R. Sankeerth / KONA Tarun - 32
Round 1 95 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 17-21 / 21-16 / 21-18 Joshua HURLBURT-YU / Duncan YAO 65 48
Round 1 61 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 21-13 / 21-12 Nelson JAVIER / William CABRERA 157 26
Round 1 195 DONG Weijie / GUO Xinwa 21-16 / 15-21 / 21-19 Supak JOMKOH / Wachirawit SOTHON 74 44
Round 1 16 LEE Yang / WANG Chi-Lin 22-20 / 21-17 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 51 39
Round 2 55 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 18-21 / 21-19 / 21-15 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 12 73
Round 2 47 Ben LANE / Sean VENDY 21-19 / 21-18 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 41 37
Round 2 20 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-10 / 21-7 KAN Chao Yu / Chi-Hung LIAO 140 21
Round 2 28 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-19 / 15-21 / 24-22 Akira KOGA / Taichi SAITO 42 69
Round 2 50 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-16 / 21-13 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 71 29
Round 2 250 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-11 / 25-23 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 129 57
Round 2 61 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 21-19 / 21-12 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 95 38
Round 2 16 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-13 / 21-11 DONG Weijie / GUO Xinwa 195 26
Quarter-final 55 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 15-21 / 21-15 / 21-16 Ben LANE / Sean VENDY 47 74
Quarter-final 28 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-17 / 21-23 / 21-15 LU Ching Yao / YANG Po Han 20 66
Quarter-final 250 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 12-21 / 21-19 / 21-17 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 50 76
Quarter-final 16 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-13 / 21-11 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 61 32
Semi-final 28 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 19-21 / 22-20 / 21-16 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 55 67
Semi-final 16 LEE Yang / WANG Chi-Lin 16-21 / 21-16 / 28-26 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 250 87
Final 28 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-13 / 17-21 / 6-3 Ret. LEE Yang / WANG Chi-Lin 16 45
MS (qual)
Round 1 104 Brian YANG 21-14 / 21-12 Vinson CHIU 226 25
Round 1 126 Chia Hao LEE 21-15 / 21-9 Howard SHU 146 25
Round 1 93 SUN Feixiang 21-15 / 18-21 / 21-18 B. R. Sankeerth 96 74
Round 1 172 Karan Rajan RAJARAJAN 21-13 / 21-9 Cesar Adonis BRITO GONZALEZ 192 27
Round 1 103 LIU Haichao 21-17 / 21-23 / 21-15 REN Pengbo 98 74
Round 1 122 LIN Chun-Yi 21-15 / 21-16 Lino MUNOZ 110 34
Round 1 85 LI Shifeng 21-15 / 21-9 Nicholas Robert Henson WALLER 229 24
Round 1 139 WENG Hongyang 21-13 / 21-9 Emre LALE 101 24
Round 2 126 Chia Hao LEE 16-21 / 21-18 / 21-13 Brian YANG 104 42
Round 2 93 SUN Feixiang 21-12 / 21-18 Karan Rajan RAJARAJAN 172 40
Round 2 122 LIN Chun-Yi 14-21 / 21-18 / 21-14 LIU Haichao 103 59
Round 2 85 LI Shifeng 19-21 / 24-22 / 21-9 WENG Hongyang 139 72
MS
Round 1 30 LEE Dong Keun 21-9 / 21-10 ZHOU Zeqi 50 40
Round 1 54 Koki WATANABE 21-13 / 21-11 Victor SVENDSEN 48 27
Round 1 85 LI Shifeng 15-21 / 21-18 / 21-16 Thomas ROUXEL 53 86
Round 1 122 LIN Chun-Yi 22-20 / 21-11 Ygor COELHO 57 34
Round 1 67 LIN Yu Hsien 21-17 / 21-11 Mark CALJOUW 31 33
Round 1 126 Chia Hao LEE 21-15 / 18-21 / 22-20 Jason Anthony HO-SHUE 72 56
Round 1 61 Lucas CORVEE 16-21 / 21-19 / 21-18 Rajiv OUSEPH 36 62
Round 1 120 Xiaodong SHENG 21-12 / 21-14 Kai SCHAEFER 82 36
Round 1 56 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 18-21 / 21-14 / 21-12 Lucas CLAERBOUT 73 70
Round 1 42 Kazumasa SAKAI 21-13 / 21-7 Timothy LAM 140 29
Round 1 93 SUN Feixiang 21-14 / 26-24 Luís Enrique PEÑALVER 71 58
Round 1 29 WANG Tzu Wei 21-16 / 18-21 / 21-16 Ajay JAYARAM 68 65
Round 1 43 Sourabh VERMA 21-23 / 21-15 / 22-20 Toby PENTY 59 64
Round 1 77 Lakshya SEN 21-11 / 21-18 PARUPALLI Kashyap 34 31
Round 1 51 HEO Kwang Hee 21-16 / 21-9 Pablo ABIAN 63 30
Round 1 32 PRANNOY H. S. 21-23 / 24-22 / 21-18 Yu IGARASHI 66 84
Round 2 30 LEE Dong Keun 20-22 / 21-13 / 21-17 Koki WATANABE 54 83
Round 2 122 LIN Chun-Yi 21-13 / 19-21 / 21-16 LI Shifeng 85 67
Round 2 67 LIN Yu Hsien 14-21 / 23-21 / 21-16 Chia Hao LEE 126 63
Round 2 61 Lucas CORVEE 21-18 / 21-17 Xiaodong SHENG 120 45
Round 2 56 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-14 / 21-12 Kazumasa SAKAI 42 38
Round 2 93 SUN Feixiang 21-9 / 21-15 WANG Tzu Wei 29 38
Round 2 43 Sourabh VERMA 21-11 / 19-21 / 21-12 Lakshya SEN 77 53
Round 2 32 PRANNOY H. S. 21-16 / 18-21 / 21-16 HEO Kwang Hee 51 60
Quarter-final 122 LIN Chun-Yi 21-12 / 21-14 LEE Dong Keun 30 44
Quarter-final 67 LIN Yu Hsien 21-8 / 21-14 Lucas CORVEE 61 39
Quarter-final 56 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 16-21 / 21-18 / 21-12 SUN Feixiang 93 82
Quarter-final 43 Sourabh VERMA 21-19 / 23-21 PRANNOY H. S. 32 50
Semi-final 122 LIN Chun-Yi 15-21 / 21-19 / 21-17 LIN Yu Hsien 67 61
Semi-final 56 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-9 / 21-18 Sourabh VERMA 43 39
Final 122 LIN Chun-Yi 21-10 / 21-13 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 56 30
WD (qual)
Round 1 594 CHIU Pin-Chian / HUNG Yi-Ting 24-22 / 21-11 CHEN Li / CHEN Su Yu 382 22
Round 1 594 KANG Yue / XIE Zhi Ting 21-15 / 21-16 Kodi Tang LEE / Kalea SHEUNG - 26
Round 1 594 GAO Zi Yao / PENG Qin W.O. Breanna CHI / Jennie GAI 344 0
Round 1 594 CHEN Long Zhu / HE Xin Ying W.O. Haramara GAITAN / Adriana Irais VALERO MATA 420 0
WD
Round 1 12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 23-21 / 21-15 Saori OZAKI / Akane WATANABE 168 44
Round 1 43 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 21-11 / 21-15 GAO Zi Yao / PENG Qin 594 29
Round 1 211 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-10 / 21-9 Breanna CHI / Jennie GAI 344 25
Round 1 44 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 20-22 / 21-10 / 21-12 CHIU Pin-Chian / HUNG Yi-Ting 594 48
Round 1 35 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 12-21 / 27-25 / 21-10 CHEN Jia Yuan / CHEN Yingying 420 75
Round 1 106 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-8 / 21-9 Ariel LEE / Sydney LEE 51 24
Round 1 594 CHEN Xiaofei / ZHANG Shuxian 21-23 / 21-17 / 21-16 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 34 63
Round 1 594 CHEN Long Zhu / HE Xin Ying 21-7 / 21-15 Daniela MACIAS / Danica NISHIMURA 56 27
Round 1 55 Akane ARAKI / Riko IMAI 11-21 / 21-11 / 21-16 Eva JANSSENS / Kilasu OSTERMEYER 89 48
Round 1 241 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-13 / 21-15 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 45 36
Round 1 - Jenna GOZALI / Megumi TARUNO 21-13 / 15-21 / 21-11 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 317 52
Round 1 32 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 21-12 / 25-23 KANG Yue / XIE Zhi Ting 594 51
Round 1 90 LI Zi Qing / TENG Chun Hsun 18-21 / 21-11 / 21-9 HUANG Jia / YU Xiaohan 241 47
Round 1 104 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 21-15 / 21-14 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 37 37
Round 1 594 Julie MACPHERSON / Jenny MOORE 21-9 / 21-9 Nairoby Abigail JIMENEZ / Bermary Altagracia POLANCO MUNOZ 110 25
Round 1 29 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-10 / 21-13 Emily KAN / Isabel ZHONG 53 27
Round 2 12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-14 / 21-18 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 43 33
Round 2 211 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-17 / 21-14 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 44 42
Round 2 106 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 22-20 / 21-19 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 35 55
Round 2 594 CHEN Xiaofei / ZHANG Shuxian 21-17 / 21-11 CHEN Long Zhu / HE Xin Ying 594 33
Round 2 241 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-11 / 21-12 Akane ARAKI / Riko IMAI 55 33
Round 2 - Jenna GOZALI / Megumi TARUNO 12-21 / 15-8 Ret. Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 32 41
Round 2 104 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 17-21 / 22-20 / 21-18 LI Zi Qing / TENG Chun Hsun 90 63
Round 2 29 Emilie LEFEL / Anne TRAN 23-21 / 21-19 Julie MACPHERSON / Jenny MOORE 594 46
Quarter-final 12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-16 / 21-15 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 211 42
Quarter-final 594 CHEN Xiaofei / ZHANG Shuxian 21-10 / 21-23 / 21-11 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 106 60
Quarter-final 241 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-10 / 21-7 Jenna GOZALI / Megumi TARUNO - 36
Quarter-final 104 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 15-21 / 26-24 / 21-15 Emilie LEFEL / Anne TRAN 29 63
Semi-final 12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 19-21 / 21-15 / 21-14 CHEN Xiaofei / ZHANG Shuxian 594 67
Semi-final 241 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 24-22 / 21-13 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 104 52
Final 12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-16 / 21-16 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 241 54
WS (qual)
Round 1 127 LIN Hsiang Ti 21-18 / 21-14 CHIU Pin-Chian 336 33
Round 1 121 WANG Zhiyi 21-7 / 21-8 Nairoby Abigail JIMENEZ 200 20
Round 1 188 Lauren LAM 21-12 / 21-14 Ronja STERN 149 28
Round 1 139 Mariana UGALDE 21-10 / 21-16 Isabelle RUSLI 213 27
WS
Round 1 15 Michelle LI 21-9 / 21-10 Jennie GAI 117 22
Round 1 74 Crystal PAN 21-9 / 21-14 Daniela MACIAS 104 32
Round 1 48 KIM Hyo Min 21-15 / 21-19 Lauren LAM 188 42
Round 1 55 Brittney TAM 21-17 / 21-15 Isabel ZHONG 99 28
Round 1 33 KIM Ga Eun 21-11 / 21-8 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 77 24
Round 1 69 Fabienne DEPREZ 21-11 / 18-21 / 21-11 Clara AZURMENDI 75 44
Round 1 35 Se Young AN 21-9 / 21-8 Disha GUPTA 102 27
Round 1 108 HUNG Yi-Ting 25-23 / 24-22 Kristin KUUBA 59 39
Round 1 88 CHEN Su Yu 17-21 / 21-16 / 21-14 Hsuan-Yu Wendy CHEN 112 53
Round 1 42 Ayumi MINE 21-9 / 21-8 Martina REPISKA 86 26
Round 1 87 JI Shuting 21-13 / 13-21 / 21-16 Julie Dawall JAKOBSEN 51 57
Round 1 57 SIM Yu Jin 21-17 / 21-18 ZHANG Yiman 40 43
Round 1 127 LIN Hsiang Ti 21-17 / 21-14 Anura PRABHUDESAI 118 38
Round 1 45 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-7 / 21-14 Jordan HART 97 28
Round 1 121 WANG Zhiyi 21-10 / 21-8 Mariana UGALDE 139 24
Round 1 28 Saena KAWAKAMI 21-13 / 21-12 CHIANG Ying Li 65 32
Round 2 15 Michelle LI 21-17 / 21-12 Crystal PAN 74 32
Round 2 48 KIM Hyo Min 21-19 / 21-9 Brittney TAM 55 40
Round 2 33 KIM Ga Eun 21-16 / 21-3 Fabienne DEPREZ 69 27
Round 2 35 Se Young AN 21-10 / 21-18 HUNG Yi-Ting 108 27
Round 2 42 Ayumi MINE 21-16 / 24-22 CHEN Su Yu 88 45
Round 2 57 SIM Yu Jin 21-13 / 21-16 JI Shuting 87 40
Round 2 127 LIN Hsiang Ti 21-11 / 21-19 Porntip BURANAPRASERTSUK 45 39
Round 2 121 WANG Zhiyi 21-19 / 21-14 Saena KAWAKAMI 28 44
Quarter-final 15 Michelle LI 22-20 / 21-18 KIM Hyo Min 48 60
Quarter-final 33 KIM Ga Eun 21-11 / 21-14 Se Young AN 35 34
Quarter-final 42 Ayumi MINE 12-21 / 21-18 / 21-11 SIM Yu Jin 57 63
Quarter-final 121 WANG Zhiyi 21-14 / 21-12 LIN Hsiang Ti 127 36
Semi-final 33 KIM Ga Eun 21-16 / 21-8 Michelle LI 15 29
Semi-final 121 WANG Zhiyi 21-14 / 21-11 Ayumi MINE 42 40
Final 121 WANG Zhiyi 21-18 / 21-19 KIM Ga Eun 33 52
XD (qual)
Round 1 140 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-19 / 21-17 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 141 32
Round 1 - LU Chia Pin / LEE Chih Chen 21-15 / 21-15 Jan Colin VÖLKER / Eva JANSSENS 160 26
Round 1 - KAN Chao Yu / Rachel HONDERICH 21-16 / 21-10 Nelson JAVIER / Nairoby Abigail JIMENEZ 145 23
Round 1 224 Mitchell WHELLER / Hsuan-Yu Wendy CHEN 18-21 / 21-19 / 21-12 LIN Chun-Yi / LIN Hsiang Ti 466 48
XD
Round 1 20 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-9 / 21-7 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 76 25
Round 1 80 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-7 / 21-17 Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER 117 33
Round 1 66 Ronan LABAR / Anne TRAN 21-15 / 21-15 Mitchell WHELLER / Hsuan-Yu Wendy CHEN 224 26
Round 1 140 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-13 / 21-16 Phillip CHEW / Ariel LEE 183 25
Round 1 30 Ben LANE / Jessica PUGH 21-15 / 21-15 Ryan CHEW / Sydney LEE 156 23
Round 1 - KAN Chao Yu / Rachel HONDERICH 21-13 / 21-14 Vinson CHIU / Breanna CHI 88 27
Round 1 68 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 21-8 / 21-9 Howard SHU / Paula Lynn OBANANA 67 22
Round 1 59 Adam HALL / Julie MACPHERSON 22-20 / 21-8 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien - 33
Round 1 91 Simon Wing Hang LEUNG / Gronya SOMERVILLE 21-17 / 21-18 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui 75 35
Round 1 147 DONG Weijie / CHEN Xiaofei 19-21 / 21-19 / 21-17 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 319 62
Round 1 - LU Chia Pin / LEE Chih Chen 21-12 / 21-11 Phillips JAP / Eva LEE - 25
Round 1 24 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 22-20 / 21-19 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 43 43
Round 1 63 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-14 / 21-12 Cesar Adonis BRITO GONZALEZ / Bermary Altagracia POLANCO MUNOZ 163 22
Round 1 97 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 18-21 / 21-18 / 21-10 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 42 43
Round 1 65 LEE Yang / YANG Ching Tun 21-12 / 21-16 Callum HEMMING / Jenny MOORE 689 31
Round 1 33 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-10 / 18-21 / 21-16 Sattawat PONGNAIRAT / Jenna GOZALI - 51
Round 2 80 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-13 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 20 35
Round 2 140 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-17 / 21-9 Ronan LABAR / Anne TRAN 66 29
Round 2 30 Ben LANE / Jessica PUGH 21-9 / 21-12 KAN Chao Yu / Rachel HONDERICH - 27
Round 2 68 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 18-21 / 21-19 / 21-16 Adam HALL / Julie MACPHERSON 59 52
Round 2 147 DONG Weijie / CHEN Xiaofei 21-18 / 21-11 Simon Wing Hang LEUNG / Gronya SOMERVILLE 91 35
Round 2 24 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-18 / 15-21 / 21-13 LU Chia Pin / LEE Chih Chen - 62
Round 2 97 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 21-11 / 21-16 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 63 26
Round 2 33 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 19-21 / 21-16 / 21-17 LEE Yang / YANG Ching Tun 65 55
Quarter-final 140 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-13 / 18-21 / 21-16 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 80 55
Quarter-final 30 Ben LANE / Jessica PUGH 21-9 / 21-14 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 68 32
Quarter-final 24 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-16 / 26-24 DONG Weijie / CHEN Xiaofei 147 45
Quarter-final 97 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 19-21 / 21-10 / 21-15 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 33 52
Semi-final 140 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 12-21 / 24-22 / 21-15 Ben LANE / Jessica PUGH 30 65
Semi-final 24 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-17 / 21-14 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 97 35
Final 140 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-17 / 21-17 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 24 37
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 74 14 46.7% 2721 90.7 00:46:10 1.96 7 23.3%
MS 31 76 14 45.2% 2783 89.77 00:51:31 1.74 12 38.7%
WD 30 70 10 33.3% 2517 83.9 00:44:34 1.88 6 20.0%
WS 31 66 4 12.9% 2312 74.58 00:37:39 1.98 2 6.5%
XD 31 71 9 29.0% 2548 82.19 00:37:41 2.18 3 9.7%
Total 153 357 51 33.3% 12881 84.19 00:43:29 1.94 30 19.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set

Players Opponents Category Round Set Comeback Details
Toby PENTYSourabh VERMAMS Round 1 1 8 View
PRANNOY H. S.Yu IGARASHIMS Round 1 2 8 View
LIN Chun-YiYgor COELHOMS Round 1 1 7 View
LU Ching Yao / YANG Po HanKO Sung Hyun / SHIN Baek CheolMD Quarter-final 2 7 View
LIN Yu HsienMark CALJOUWMS Round 1 1 7 View
Lucas CORVEERajiv OUSEPHMS Round 1 2 6 View
Lakshya SENPARUPALLI KashyapMS Round 1 2 6 View
Lucas CLAERBOUTTanongsak SAENSOMBOONSUKMS Round 1 1 6 View
Michelle LICrystal PANWS Round 2 1 6 View
KO Sung Hyun / EOM Hye WonLEE Jhe-Huei / HSU Ya ChingXD Quarter-final 2 6 View

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Vietnam 1 0 100.0%
Korea 29 11 72.5%
Japan 18 10 64.3%
Chinese Taipei 52 29 64.2%
Thailand 6 4 60.0%
China 25 19 56.8%
France 10 8 55.6%
England 5 5 50.0%
India 6 7 46.2%
Canada 8 11 42.1%
Scotland 2 3 40.0%
Australia 3 5 37.5%
Denmark 4 8 33.3%
Mexico 1 2 33.3%
Germany 5 11 31.2%
U.S.A. 6 29 17.1%
Brazil 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Slovakia 0 1 0.0%
Wales 0 1 0.0%
Turkey 0 1 0.0%
Estonia 0 1 0.0%
Netherlands 0 2 0.0%
Peru 0 2 0.0%
Spain 0 3 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LIN Chun-Yi Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-10 / 21-13
2018 LEE Dong Keun Mark CALJOUW 14-21 / 21-17 / 21-16
2017 PRANNOY H. S. PARUPALLI Kashyap 21-15 / 20-22 / 21-12
2016 LEE Hyun Il Kanta TSUNEYAMA 24-22 / 21-8
2015 LEE Chong Wei Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22-20 / 21-12
2014 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-19 / 14-21 / 21-19
2013 Tien Minh NGUYEN WONG Wing Ki Vincent 18-21 / 21-17 / 21-18
2012 Vladimir IVANOV Takuma UEDA 22-20 / 21-17
2011 Sho SASAKI Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-18
2010 Rajiv OUSEPH Brice LEVERDEZ 21-17 / 21-9
2009 Taufik HIDAYAT HSUEH Hsuan Yi 21-15 / 21-16
2008 Andrew DABEKA Martin BILLE LARSEN 21-14 / 21-9
2007 Tsuen Seng LEE Yousuke NAKANISHI 21-14 / 21-10
2006 Yousuke NAKANISHI Andrew DABEKA 21-16 / 21-13
2005 HSIEH Yu Hsing Tony GUNAWAN 15-2 / 15-2
2004 Yen Hui Kendrick LEE Peter RASMUSSEN 7-12
2003 CHIEN Yu-Hsiu AHN Hyun Suk 5-15 / 15-6 / 15-12
2002 Peter Hoeg GADE Peter RASMUSSEN 17-14 / 15-17 / 15-1
2001 LEE Hyun Il Kenneth JONASSEN 6-8 / 7-2 / 7-2
2000 Ardy B WIRANATA Anders BOESEN 10-15 / 15-1 / 15-5
1999 Colin HAUGHTON Nikhil KANETKAR 15-6 / 15-0
1998 PERMADI Fung Bruce FLOCKHART 15-8 / 15-5
1997 Poul-Erik HOYER Peter Hoeg GADE 15-6 / 7-15 / 15-2
1996 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 15-13 / 15-13
1995 Hermawan SUSANTO DONG Jiong 15-10 / 15-3
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Tiong Ping LIOE W.O.
1993 Marleve MAINAKY PERMADI Fung 15-8 / 15-8
1992 Poul-Erik HOYER LIU Jun 15-7 / 15-4
1991 Stephen P BUTLER KIM Hyung Jin 15-6 / 18-17
1990 PERMADI Fung Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-8