Pan Am individual Championships  

Tournament Name: XXI Pan American Championships 2017
Tournament Dates: 27/04/2017-30/04/2017
Location: Cuba, Havana
Category: Continental Individual Championships

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA Austin James BAUER / Ty Alexander LINDEMAN
MS Ygor COELHO Osleni GUERRERO
WD Michelle TONG / Josephine WU Daniela MACIAS / Danica NISHIMURA
WS Rachel HONDERICH Brittney TAM
XD Toby NG / Rachel HONDERICH Nyl YAKURA / Brittney TAM

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 378 Osleni GUERRERO / Leodannis MARTINEZ PALACIO W.O. Sebastian ANDRADE / Yamit GIRONZA - 0
Round 2 130 Ruben CASTELLANOS / Anibal MARROQUIN 23-21 / 21-9 Cristian ARAYA / Alonso MEDEL - 30
Round 2 - Lazaro Yovani MADERA PADRINO / Ernesto REYES 19-21 / 21-15 / 24-22 Nelson JAVIER / William CABRERA 206 53
Round 2 656 Austin James BAUER / Ty Alexander LINDEMAN 16-21 / 26-24 / 22-20 Phillip CHEW / Ryan CHEW 381 73
Round 2 292 Mario CUBA / Diego MINI 20-22 / 21-16 / 21-18 Osleni GUERRERO / Leodannis MARTINEZ PALACIO 378 55
Round 2 261 SOLIS JONATHAN / Rodolfo RAMIREZ 21-17 / 21-12 Cesar Adonis BRITO GONZALEZ / Angel Argenis MARINEZ ULLOA 311 48
Round 2 1318 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-7 / 21-13 Ygor COELHO / Lucas Constant da SILVA - 22
Round 2 350 Job CASTILLO / Lino MUNOZ 21-13 / 21-18 Mathew FOGARTY / Bjorn SEGUIN - 31
Round 2 364 Jose GUEVARA / Daniel LA TORRE REGAL W.O. Ailton Josue CORREA MARTINEZ / Francisco Rafael TREVINO BUENROSTRO - 0
Quarter-final 130 Ruben CASTELLANOS / Anibal MARROQUIN 21-12 / 21-12 Jose GUEVARA / Daniel LA TORRE REGAL 364 24
Quarter-final 656 Austin James BAUER / Ty Alexander LINDEMAN 21-18 / 21-18 Lazaro Yovani MADERA PADRINO / Ernesto REYES - 30
Quarter-final 1318 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-10 / 21-17 Job CASTILLO / Lino MUNOZ 350 23
Quarter-final 292 Mario CUBA / Diego MINI W.O. SOLIS JONATHAN / Rodolfo RAMIREZ 261 0
Semi-final 656 Austin James BAUER / Ty Alexander LINDEMAN 21-18 / 21-12 Ruben CASTELLANOS / Anibal MARROQUIN 130 30
Semi-final 1318 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-8 / 21-14 Mario CUBA / Diego MINI 292 30
Final 1318 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-18 / 21-6 Austin James BAUER / Ty Alexander LINDEMAN 656 25
MS
Round 1 242 Jason Anthony HO-SHUE 21-15 / 21-10 Diego MINI 335 30
Round 2 56 Ygor COELHO 21-13 / 21-9 Nicolas MACIAS 492 18
Round 2 602 Cristian ARAYA 22-20 / 16-21 / 23-21 Angel HERRERA RODRÍGUEZ 513 49
Round 2 637 Paul-Antoine DOSTIE-GUINDON 21-5 / 21-9 Mathew FOGARTY 228 20
Round 2 168 Howard SHU 21-12 / 21-19 Luke COUTURE 602 37
Round 2 549 Alonso MEDEL 21-19 / 21-19 Jose GUEVARA 492 26
Round 2 336 Lino MUNOZ 21-17 / 21-11 Daniel LA TORRE REGAL 331 33
Round 2 602 Leodannis MARTINEZ PALACIO 21-15 / 21-10 Cesar Adonis BRITO GONZALEZ 475 22
Round 2 242 Jason Anthony HO-SHUE 21-14 / 21-10 William CABRERA 602 27
Round 2 383 Rodolfo RAMIREZ 21-14 / 21-17 Francisco Rafael TREVINO BUENROSTRO - 25
Round 2 196 Osleni GUERRERO 21-13 / 21-13 Lucas Constant da SILVA 1476 32
Round 2 193 Job CASTILLO 21-14 / 21-15 Lazaro Yovani MADERA PADRINO 754 30
Round 2 356 Nelson JAVIER 21-12 / 15-21 / 21-3 Angel Argenis MARINEZ ULLOA 707 43
Round 2 137 Bjorn SEGUIN 21-12 / 21-12 Andrew ZHUANG - 31
Round 2 204 Anibal MARROQUIN W.O. Yamit GIRONZA 602 0
Round 2 186 Ruben CASTELLANOS W.O. Sebastian ANDRADE - 0
Round 2 492 Ivan LEON W.O. Ailton Josue CORREA MARTINEZ - 0
Round 3 56 Ygor COELHO 21-12 / 21-10 Cristian ARAYA 602 26
Round 3 637 Paul-Antoine DOSTIE-GUINDON 12-21 / 22-20 / 21-14 Anibal MARROQUIN 204 52
Round 3 168 Howard SHU 21-14 / 21-15 Alonso MEDEL 549 20
Round 3 602 Leodannis MARTINEZ PALACIO 21-19 / 21-10 Lino MUNOZ 336 36
Round 3 242 Jason Anthony HO-SHUE 21-13 / 21-8 Ruben CASTELLANOS 186 35
Round 3 196 Osleni GUERRERO 21-11 / 17-21 / 21-16 Rodolfo RAMIREZ 383 52
Round 3 193 Job CASTILLO 21-4 / 21-9 Ivan LEON 492 28
Round 3 137 Bjorn SEGUIN 21-10 / 21-9 Nelson JAVIER 356 25
Quarter-final 56 Ygor COELHO 21-14 / 21-17 Paul-Antoine DOSTIE-GUINDON 637 30
Quarter-final 602 Leodannis MARTINEZ PALACIO 24-22 / 19-21 / 25-23 Howard SHU 168 47
Quarter-final 196 Osleni GUERRERO 16-21 / 21-18 / 21-5 Jason Anthony HO-SHUE 242 54
Quarter-final 137 Bjorn SEGUIN 17-21 / 21-14 / 21-19 Job CASTILLO 193 65
Semi-final 56 Ygor COELHO 21-6 / 21-18 Leodannis MARTINEZ PALACIO 602 39
Semi-final 196 Osleni GUERRERO 21-14 / 21-13 Bjorn SEGUIN 137 36
Final 56 Ygor COELHO 12-21 / 21-16 / 21-10 Osleni GUERRERO 196 56
WD
Round 1 - Haramara GAITAN / Sabrina SOLIS 24-22 / 21-18 Noemi ALMONTE / Bermary Altagracia POLANCO MUNOZ - 30
Round 1 448 Alejandra Jose PAIZ QUAN / Nikte Alejandra SOTOMAYOR 12-21 / 21-13 / 21-10 Thalia MENGANA MARRERO / Yeily Mari ORTIZ RODRIGUEZ 612 49
Round 1 916 Anne-Julie BEAULIEU / Stephanie PAKENHAM 21-10 / 21-16 Nairoby Abigail JIMENEZ / Licelott SANCHEZ 921 28
Round 1 - Cynthia GONZALEZ / Mariana UGALDE 21-23 / 21-17 / 21-8 Diana CORLETO SOTO / Mariana Isabel PAIZ QUAN 338 51
Quarter-final 133 Michelle TONG / Josephine WU 21-15 / 22-24 / 21-12 Haramara GAITAN / Sabrina SOLIS - 40
Quarter-final - Paula LA TORRE REGAL / Daniela ZAPATA 15-21 / 21-15 / 21-17 Alejandra Jose PAIZ QUAN / Nikte Alejandra SOTOMAYOR 448 40
Quarter-final 916 Anne-Julie BEAULIEU / Stephanie PAKENHAM 21-11 / 21-11 Adriana ARTIZ ATAURY / Taymara OROPESA PUPO 612 26
Quarter-final 110 Daniela MACIAS / Danica NISHIMURA 21-11 / 21-16 Cynthia GONZALEZ / Mariana UGALDE - 23
Semi-final 133 Michelle TONG / Josephine WU 21-14 / 21-13 Paula LA TORRE REGAL / Daniela ZAPATA - 22
Semi-final 110 Daniela MACIAS / Danica NISHIMURA 19-21 / 22-20 / 21-15 Anne-Julie BEAULIEU / Stephanie PAKENHAM 916 75
Final 133 Michelle TONG / Josephine WU 21-11 / 21-12 Daniela MACIAS / Danica NISHIMURA 110 25
WS
Round 1 248 Haramara GAITAN 23-21 / 21-11 Paula LA TORRE REGAL 347 24
Round 1 287 Brittney TAM 21-14 / 21-11 Daniela MACIAS 225 27
Round 1 643 Stephanie PAKENHAM 21-18 / 21-14 Adriana ARTIZ ATAURY 817 22
Round 1 397 Alejandra Jose PAIZ QUAN 21-15 / 21-18 Noemi ALMONTE 558 25
Round 1 469 Taymara OROPESA PUPO 21-12 / 21-14 Nikte Alejandra SOTOMAYOR 194 30
Round 1 356 Jamie SUBANDHI 21-16 / 21-8 Maria Delia ZAMBRANO 462 30
Round 1 817 Cynthia GONZALEZ 21-9 / 21-17 Camila MACAYA 446 25
Round 1 268 Mariana UGALDE 21-17 / 21-14 Disha GUPTA 185 31
Round 1 368 Fernanda SAPONARA RIVVA 21-11 / 21-12 Diana CORLETO SOTO 437 25
Round 1 817 Yeily Mari ORTIZ RODRIGUEZ 21-11 / 21-6 Mariana Isabel PAIZ QUAN 397 20
Round 1 - Sabrina SOLIS 21-9 / 21-16 Thalia MENGANA MARRERO 817 22
Round 1 409 Isabel ZHONG 21-15 / 21-9 Daniela ZAPATA 338 27
Round 2 56 Michelle LI 21-12 / 21-17 Haramara GAITAN 248 26
Round 2 287 Brittney TAM 21-14 / 21-9 Stephanie PAKENHAM 643 22
Round 2 178 Nairoby Abigail JIMENEZ 21-13 / 21-6 Alejandra Jose PAIZ QUAN 397 21
Round 2 356 Jamie SUBANDHI 21-15 / 21-14 Taymara OROPESA PUPO 469 25
Round 2 268 Mariana UGALDE 21-8 / 21-5 Cynthia GONZALEZ 817 18
Round 2 232 Bermary Altagracia POLANCO MUNOZ 21-14 / 12-21 / 24-22 Fernanda SAPONARA RIVVA 368 55
Round 2 - Sabrina SOLIS 27-25 / 21-12 Yeily Mari ORTIZ RODRIGUEZ 817 33
Round 2 88 Rachel HONDERICH 21-12 / 21-12 Isabel ZHONG 409 27
Quarter-final 287 Brittney TAM 21-18 / 21-15 Michelle LI 56 39
Quarter-final 356 Jamie SUBANDHI 21-6 / 21-8 Nairoby Abigail JIMENEZ 178 30
Quarter-final 268 Mariana UGALDE 21-10 / 21-9 Bermary Altagracia POLANCO MUNOZ 232 23
Quarter-final 88 Rachel HONDERICH 21-11 / 21-13 Sabrina SOLIS - 29
Semi-final 287 Brittney TAM 21-15 / 21-15 Jamie SUBANDHI 356 29
Semi-final 88 Rachel HONDERICH 21-14 / 21-10 Mariana UGALDE 268 31
Final 88 Rachel HONDERICH 21-8 / 12-21 / 21-7 Brittney TAM 287 64
XD
Round 1 - Rodolfo RAMIREZ / Alejandra Jose PAIZ QUAN 14-21 / 21-11 / 21-13 Francisco Rafael TREVINO BUENROSTRO / Mariana UGALDE - 35
Round 1 - Ruben CASTELLANOS / Nikte Alejandra SOTOMAYOR 21-12 / 21-16 Lazaro Yovani MADERA PADRINO / Thalia MENGANA MARRERO 1083 26
Round 1 197 Daniel LA TORRE REGAL / Danica NISHIMURA 21-16 / 21-10 Cesar Adonis BRITO GONZALEZ / Nairoby Abigail JIMENEZ 374 30
Round 1 - Ty Alexander LINDEMAN / Josephine WU 19-21 / 21-11 / 21-11 Ernesto REYES / Adriana ARTIZ ATAURY 685 39
Round 1 392 William CABRERA / Licelott SANCHEZ 22-20 / 22-20 Diego MINI / Paula LA TORRE REGAL 296 32
Round 1 801 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 18-21 / 21-10 / 21-18 Angel Argenis MARINEZ ULLOA / Bermary Altagracia POLANCO MUNOZ 343 53
Round 1 - Lino MUNOZ / Cynthia GONZALEZ 21-10 / 23-21 Anibal MARROQUIN / Diana CORLETO SOTO - 36
Round 1 392 Leodannis MARTINEZ PALACIO / Taymara OROPESA PUPO 21-16 / 21-11 Ivan LEON / Camila MACAYA 667 35
Round 1 465 SOLIS JONATHAN / Mariana Isabel PAIZ QUAN 24-22 / 22-20 Job CASTILLO / Haramara GAITAN - 37
Round 2 60 Toby NG / Rachel HONDERICH 21-13 / 21-11 Rodolfo RAMIREZ / Alejandra Jose PAIZ QUAN - 42
Round 2 284 Howard SHU / Jamie SUBANDHI 16-21 / 21-16 / 21-17 Daniel LA TORRE REGAL / Danica NISHIMURA 197 37
Round 2 155 Mario CUBA / Katherine WINDER 21-18 / 20-22 / 21-17 Ty Alexander LINDEMAN / Josephine WU - 42
Round 2 392 William CABRERA / Licelott SANCHEZ 20-22 / 21-13 / 21-9 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 801 44
Round 2 - Lino MUNOZ / Cynthia GONZALEZ 21-7 / 21-9 Gustavo Alfredo SALAZAR / Fernanda SAPONARA RIVVA 279 10
Round 2 392 Leodannis MARTINEZ PALACIO / Taymara OROPESA PUPO 21-14 / 21-12 Angel HERRERA RODRÍGUEZ / Yeily Mari ORTIZ RODRIGUEZ 1083 26
Round 2 - Ruben CASTELLANOS / Nikte Alejandra SOTOMAYOR W.O. Ailton Josue CORREA MARTINEZ / Sabrina SOLIS - 0
Round 2 120 Nyl YAKURA / Brittney TAM W.O. SOLIS JONATHAN / Mariana Isabel PAIZ QUAN 465 0
Quarter-final 60 Toby NG / Rachel HONDERICH 21-9 / 21-14 Ruben CASTELLANOS / Nikte Alejandra SOTOMAYOR - 27
Quarter-final 155 Mario CUBA / Katherine WINDER 21-15 / 21-14 Howard SHU / Jamie SUBANDHI 284 21
Quarter-final - Lino MUNOZ / Cynthia GONZALEZ 21-11 / 18-21 / 21-16 William CABRERA / Licelott SANCHEZ 392 47
Quarter-final 120 Nyl YAKURA / Brittney TAM 21-15 / 15-21 / 21-15 Leodannis MARTINEZ PALACIO / Taymara OROPESA PUPO 392 44
Semi-final 60 Toby NG / Rachel HONDERICH 21-13 / 21-8 Mario CUBA / Katherine WINDER 155 4
Semi-final 120 Nyl YAKURA / Brittney TAM 21-16 / 21-16 Lino MUNOZ / Cynthia GONZALEZ - 28
Final 60 Toby NG / Rachel HONDERICH 21-13 / 21-14 Nyl YAKURA / Brittney TAM 120 25
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 13 29 3 23.1% 1064 81.85 00:36:28 2.24 1 7.7%
MS 29 66 8 27.6% 2297 79.21 00:35:19 2.24 1 3.5%
WD 11 27 5 45.5% 972 88.36 00:37:11 2.38 1 9.1%
WS 27 56 2 7.4% 1898 70.3 00:28:53 2.43 1 3.7%
XD 22 52 8 36.4% 1855 84.32 00:32:44 2.58 0 0.0%
Total 102 230 26 25.5% 8086 79.27 00:33:24 2.37 4 3.9%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 34 11 75.6%
Brazil 5 2 71.4%
Mexico 16 13 55.2%
U.S.A. 11 10 52.4%
Cuba 12 16 42.9%
Guatemala 9 13 40.9%
Peru 8 16 33.3%
Dominican Republic 5 14 26.3%
Chile 2 6 25.0%
Ecuador 0 1 0.0%

Category: