World Championships  

Tournament Name: BWF World Championships 2001
Tournament Dates: 10/06/2001-10/06/2001
Location: Spain, Seville
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
MD Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO HA Tae Kwon / KIM Dong Moon
MS HENDRAWAN Peter Hoeg GADE
WD GAO Ling / HUANG Sui WEI Yili / ZHANG Jiewen
WS GONG Ruina ZHOU Mi
XD ZHANG Jun / GAO Ling KIM Dong Moon / RA Kyung Min

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Barzhas AKHMETBEKOV / Donatas NARVILAS 15-7 / 15-9 Erland POULSEN / Ragnar RASMUSSEN - 0
Round 1 - Alexander BOOK / Antti VIITIKKO 15-8 / 15-11 Thushara EDIRISINGHE / Duminda JAYAKODY - 0
Round 1 - Andrei KONAKH / Vitali SHMAKOV 15-6 / 15-1 Israel GUTIERREZ / Luis SUAREZ - 0
Round 1 - Markose BRISTOW / Jaseel P ISMAIL 15-8 / 15-9 Trisna Gunadi * / Khan bob MALAYTHONG - 0
Round 1 (482*) Guilherme PARDO / Ricardo TREVELIN 15-10 / 15-6 Indrek KUUTS / Meelis MAISTE - 0
Round 1 (554*) Alexandr NIKOLAENKO / Alexandr RUSSKIKH 15-7 / 15-11 Mike BERES / Philippe BOURRET - 0
Round 1 - Gudmundur ADOLFSSON / Broddi KRISTJANSSON 6-15 / 15-3 / 15-9 Anton KRIEL / Dean POTGIETER - 0
Round 1 - Lukas KLACANSKY / Michal MATEJKA 15-10 / 13-15 / 15-5 Arturo AMAYA / Juan SANUDO - 0
Round 1 - Kyle HUNTER / Lance HUNTER 15-0 / 15-7 Chinthaka GUNARATNE / Niluka KARUNARATNE - 0
Round 1 - Howard BACH / Kevin (Qi) HAN 15-6 / 15-2 Stanimir BOITCHINOV / Georgi PETROV - 0
Round 1 - Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 15-0 / 15-1 Rytis BUTKUS / Saulius BUTKUS - 0
Round 2 - Barzhas AKHMETBEKOV / Donatas NARVILAS 15-10 / 15-6 / 10-15 Pedro GOMEZ / Inigo SERRANO - 0
Round 2 (328*) CHEN Chun-Chi / TSAI Chia Hsin 15-8 / 15-8 Hugo RODRIGUES / Marco VASCONCELOS - 0
Round 2 - Alexander BOOK / Antti VIITIKKO 15-0 / 15-3 Pjuzant KASSABIAN / Slantchezar TZANKOV (422*) 0
Round 2 (181*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 15-5 / 15-8 Magnus Ingi HELGASON / Tomas VIBORG - 0
Round 2 - Markose BRISTOW / Jaseel P ISMAIL 15-8 / 15-10 Andrei KONAKH / Vitali SHMAKOV - 0
Round 2 - Tijs CREEMERS / Rune MASSING 15-9 / 15-11 Christoffel Cornelius DEDNAM / Eugene UYS - 0
Round 2 (554*) Alexandr NIKOLAENKO / Alexandr RUSSKIKH 15-1 / 15-4 Guilherme PARDO / Ricardo TREVELIN (482*) 0
Round 2 - Gudmundur ADOLFSSON / Broddi KRISTJANSSON 15-5 / 15-7 Lukas KLACANSKY / Michal MATEJKA - 0
Round 2 - Kyle HUNTER / Lance HUNTER 17-14 / 15-10 Jyri AALTO / Timo ESKELINEN - 0
Round 2 - Jochen CASSEL / Mike JOPPIEN 15-13 / 15-1 Martyn LEWIS / Philip LINNARD (154*) 0
Round 2 - Howard BACH / Kevin (Qi) HAN 15-9 / 15-1 Guillermo COX / Pedro YANG - 0
Round 2 - DENG Chuanhai / SANG Yang 15-5 / 15-5 Miha HORVAT / Andrej POHAR - 0
Round 2 - Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 15-8 / 15-9 Andrew DABEKA / Stefan WOJCIKIEWICZ - 0
Round 2 (391*) Maxim KRUGLIK / Anuar MUSAFIROV 15-11 / 14-17 / 15-2 Lucas ARAUJO / Guilherme KUMASAKA (491*) 0
MD
Round 1 (2*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-4 / 15-2 Jochen CASSEL / Mike JOPPIEN - 0
Round 1 (65*) Jose Antonio CRESPO / Sergio LLOPIS 15-2 / 15-2 Pavol MECAR / Marian SULKO (83*) 0
Round 1 (11*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-7 / 15-13 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (19*) 0
Round 1 (58*) Bertrand GALLET / Jean-Michel LEFORT 15-8 / 12-15 / 15-12 Chris DAVIES / Matthew HUGHES (55*) 0
Round 1 (16*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 15-3 / 15-4 Yuzo KUBOTA / Shinya OHTSUKA - 0
Round 1 (13*) James ANDERSON / Graham HURRELL 15-13 / 15-13 Kristof HOPP / Thomas TESCHE (25*) 0
Round 1 (47*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 15-9 / 15-6 Alastair GATT / Craig ROBERTSON (34*) 0
Round 1 - DENG Chuanhai / SANG Yang 16-17 / 15-7 / 15-9 CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin (181*) 0
Round 1 (5*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 15-6 / 15-3 Michael HELBER / Ingo KINDERVATER (94*) 0
Round 1 - Geoffrey R BELLINGHAM / John GORDON 5-15 / 15-10 / 15-13 Frederic MAWET / Wouter CLAES (76*) 0
Round 1 (12*) MA Che Kong / YAU Tsz Yuk 15-2 / 15-4 Pavlos CHARALAMBIDIS / Christos TSARTSIDIS (91*) 0
Round 1 (44*) Takanori AOKI / Toru MATSUMOTO 15-6 / 15-9 Truls BARTH-NILSEN / Egil PAY (213*) 0
Round 1 (18*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 15-9 / 15-10 Kim Pong Patrick LAU / Aman SANTOSA (28*) 0
Round 1 (328*) CHEN Chun-Chi / TSAI Chia Hsin 15-6 / 15-11 Markus ARNET / Christian UNTERNAEHRER (119*) 0
Round 1 (88*) Phattapol NGENSRISUK / Khunakorn SUDHISODHI 17-16 / 15-7 Anthony CLARK / Ian SULLIVAN (10*) 0
Round 1 (22*) Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 15-9 / 15-1 Alexandr NIKOLAENKO / Alexandr RUSSKIKH (554*) 0
Round 1 (86*) Christopher N BLAIR / Daniel A SHIRLEY 15-6 / 15-11 Bryan MOODY / Brent OLYNYK (63*) 0
Round 1 (9*) Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN 15-3 / 15-4 Pascal BIRCHER / Elias WIELAND - 0
Round 1 (17*) Peter JEFFREY / David LINDLEY 15-1 / 15-7 Gudmundur ADOLFSSON / Broddi KRISTJANSSON - 0
Round 1 (4*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-1 / 15-1 Helgi JOHANNESSON / Njordur LUDVIGSSON (487*) 0
Round 1 (103*) Joakim ANDERSSON / Johan HOLM 15-8 / 15-9 Konstantin DOBREV / Ljuben PANOV (80*) 0
Round 1 (8*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 15-5 / 15-1 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (95*) 0
Round 1 - Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 15-0 / 15-3 George PATIS / Theodoros VELKOS (120*) 0
Round 1 (30*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-11 / 15-1 Eng HIAN / Flandy LIMPELE (1*) 0
Round 1 (187*) Sanave THOMAS / V. Diju 15-2 / 15-0 Jan FROHLICH / Petr MARTINEC (69*) 0
Round 1 (51*) CHENG Rui / WANG Wei 15-10 / 14-17 / 15-8 Julian ROBERTSON / Nathan ROBERTSON - 0
Round 1 (15*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-9 / 15-2 Kim Wai CHANG / Rosman A RAZAK (32*) 0
Round 1 (20*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-6 / 15-3 Graham SIMPSON / Graeme SMITH (118*) 0
Round 1 (21*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 15-1 / 15-4 Klaus RAFFEINER / Alexander THEINER (175*) 0
Round 1 (46*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-6 / 15-4 Bjoern SIEGEMUND / Joachim TESCHE (155*) 0
Round 1 (3*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-5 / 15-8 Nicolas ESCARTIN / Arturo RUIZ (78*) 0
Round 1 (23*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon W.O. Harald KOCH / Jurgen KOCH (62*) 0
Round 2 (2*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 7-15 / 15-6 / 15-2 Jose Antonio CRESPO / Sergio LLOPIS (65*) 0
Round 2 (11*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-2 / 15-6 Bertrand GALLET / Jean-Michel LEFORT (58*) 0
Round 2 (16*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 8-15 / 15-7 / 15-7 James ANDERSON / Graham HURRELL (13*) 0
Round 2 (47*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 15-6 / 15-3 DENG Chuanhai / SANG Yang - 0
Round 2 (5*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 15-0 / 15-6 Geoffrey R BELLINGHAM / John GORDON - 0
Round 2 (12*) MA Che Kong / YAU Tsz Yuk 15-10 / 15-8 Takanori AOKI / Toru MATSUMOTO (44*) 0
Round 2 (18*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 15-3 / 15-5 CHEN Chun-Chi / TSAI Chia Hsin (328*) 0
Round 2 (88*) Phattapol NGENSRISUK / Khunakorn SUDHISODHI 15-13 / 15-6 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (22*) 0
Round 2 (9*) Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN 15-3 / 15-8 Christopher N BLAIR / Daniel A SHIRLEY (86*) 0
Round 2 (4*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-4 / 15-5 Peter JEFFREY / David LINDLEY (17*) 0
Round 2 (8*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 15-3 / 15-5 Joakim ANDERSSON / Johan HOLM (103*) 0
Round 2 (30*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-8 / 11-15 / 15-6 Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV - 0
Round 2 (51*) CHENG Rui / WANG Wei 15-6 / 15-5 Sanave THOMAS / V. Diju (187*) 0
Round 2 (23*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-9 / 15-12 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (15*) 0
Round 2 (20*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 7-15 / 15-11 / 15-9 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (21*) 0
Round 2 (3*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-8 / 15-8 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (46*) 0
Round 3 (11*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-7 / 15-6 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN (2*) 0
Round 3 (16*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 15-13 / 15-5 CHEN Qiqiu / LIU Yong (47*) 0
Round 3 (5*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 15-8 / 10-15 / 15-7 MA Che Kong / YAU Tsz Yuk (12*) 0
Round 3 (18*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 9-15 / 15-7 / 15-8 Phattapol NGENSRISUK / Khunakorn SUDHISODHI (88*) 0
Round 3 (4*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-7 / 15-6 Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN (9*) 0
Round 3 (30*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-8 / 15-11 ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG (8*) 0
Round 3 (23*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-6 / 15-4 CHENG Rui / WANG Wei (51*) 0
Round 3 (3*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-11 / 15-10 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (20*) 0
Quarter-final (16*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 15-12 / 15-9 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung (11*) 0
Quarter-final (18*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 15-13 / 15-2 Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE (5*) 0
Quarter-final (4*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 17-14 / 15-13 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (30*) 0
Quarter-final (23*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-7 / 13-15 / 15-13 Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD (3*) 0
Semi-final (16*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 12-15 / 15-5 / 15-13 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW (18*) 0
Semi-final (23*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-7 / 9-15 / 15-10 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (4*) 0
Final (16*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 15-0 / 15-13 HA Tae Kwon / KIM Dong Moon (23*) 0
MS (qual)
Round 1 (400*) Anuar MUSAFIROV 15-5 / 15-12 Christian UNTERNAEHRER (299*) 0
Round 1 (442*) Nicolas ESCARTIN 15-9 / 15-3 Chinthaka GUNARATNE - 0
Round 1 (497*) Kazuhiro SHIMOGAMI 15-6 / 15-2 Valerj STRELCOV - 0
Round 1 (535*) Stanislav PUKHOV 15-0 / 15-5 Martyn LEWIS (324*) 0
Round 1 (174*) Konstantin DOBREV 15-8 / 17-14 Gudmundur ADOLFSSON (949*) 0
Round 1 (233*) Guilherme PARDO 11-15 / 15-6 / 15-4 Csaba RETKES (1195*) 0
Round 1 (489*) Miha HORVAT 15-4 / 15-13 Donatas NARVILAS (336*) 0
Round 1 (273*) Michael ADAMS 11-15 / 15-10 / 17-16 Michal MATEJKA (234*) 0
Round 1 (206*) Graeme SMITH 15-5 / 15-7 Mike BERES (682*) 0
Round 1 - Niroshan JOHN 17-14 / 15-8 Egor URSATII (553*) 0
Round 1 (178*) Jose Antonio CRESPO 15-5 / 15-5 Kestutis NAVICKAS (457*) 0
Round 1 - Israel GUTIERREZ 15-8 / 15-4 Andrei KONAKH (458*) 0
Round 1 (189*) Klaus RAFFEINER 12-15 / 15-11 / 15-9 Pavel UVAROV (90*) 0
Round 1 (666*) Khan bob MALAYTHONG 15-6 / 15-10 Indrek KUUTS - 0
Round 1 (109*) Anupap THIRARATSAKUL 15-4 / 15-8 Guillermo COX (325*) 0
Round 1 (218*) Jyri AALTO 15-6 / 15-2 Philip LINNARD (463*) 0
Round 1 (532*) Tomas VIBORG 13-15 / 15-11 / 15-6 Pavlos CHARALAMBIDIS (203*) 0
Round 1 (664*) Howard BACH 15-1 / 15-7 Niluka KARUNARATNE (313*) 0
Round 1 (904*) Andrei MALIOUTIN 15-13 / 15-13 Markus ARNET (191*) 0
Round 1 (702*) Lucas ARAUJO 17-15 / 15-10 Christos TSARTSIDIS (345*) 0
Round 1 (187*) Graham SIMPSON 15-13 / 7-15 / 15-11 Ricardo FERNANDES (352*) 0
Round 1 (970*) Helgi JOHANNESSON 15-8 / 17-15 Marian SULKO (151*) 0
Round 1 (110*) Ljuben PANOV 17-14 / 15-5 Levente CSISZER (255*) 0
Round 1 (192*) Ilkka NYQVIST 15-7 / 15-8 Barzhas AKHMETBEKOV (862*) 0
Round 1 (145*) Yousuke NAKANISHI 15-7 / 15-5 Dean POTGIETER (221*) 0
Round 1 - Kyle HUNTER 15-6 / 15-7 Olga FAGBEMI (424*) 0
Round 1 (1099*) Pedro YANG 15-5 / 15-10 Truls BARTH-NILSEN (349*) 0
Round 1 - Harald KOCH 15-13 / 15-11 Alexander THEINER (745*) 0
Round 1 (257*) Konstantin TATRANOV 15-12 / 15-10 Theodoros VELKOS (152*) 0
Round 1 (252*) JANG Young Soo 15-1 / 15-10 Antti VIITIKKO (150*) 0
Round 1 (290*) Alexandr NIKOLAENKO 15-6 / 15-1 Lukas KLACANSKY (546*) 0
Round 1 (225*) Stefan WOJCIKIEWICZ 15-1 / 15-8 Erland POULSEN - 0
Round 1 - LU Feng-Chieh 15-3 / 15-2 Martin HEROUT (656*) 0
Round 1 (444*) Wouter CLAES 15-8 / 15-2 Maxim KRUGLIK (961*) 0
Round 1 (168*) Matthew HUGHES 15-5 / 15-12 Njordur LUDVIGSSON (956*) 0
Round 1 - Thushara EDIRISINGHE 15-13 / 15-7 Guilherme KUMASAKA (304*) 0
Round 2 (72*) Siddharth JAIN 15-1 / 15-2 Ragnar RASMUSSEN - 0
Round 2 (442*) Nicolas ESCARTIN 15-4 / 15-6 Anuar MUSAFIROV (400*) 0
Round 2 (497*) Kazuhiro SHIMOGAMI 15-2 / 15-5 Timo ESKELINEN (421*) 0
Round 2 (535*) Stanislav PUKHOV 15-6 / 15-5 Martin DE JONGE (162*) 0
Round 2 (93*) Jan VONDRA 15-8 / 15-9 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA - 0
Round 2 (174*) Konstantin DOBREV 13-15 / 15-6 / 15-3 Andrew HALIDAY (169*) 0
Round 2 (65*) Indra WIJAYA 15-4 / 15-4 Guilherme PARDO (233*) 0
Round 2 (273*) Michael ADAMS 15-9 / 15-9 Miha HORVAT (489*) 0
Round 2 (79*) Jean-Michel LEFORT 15-4 / 15-1 Ricardo TREVELIN (350*) 0
Round 2 (206*) Graeme SMITH 15-1 / 15-6 Niroshan JOHN - 0
Round 2 (143*) Jan FROHLICH 15-4 / 15-2 Jose Antonio CRESPO (178*) 0
Round 2 (189*) Klaus RAFFEINER 15-2 / 15-4 Israel GUTIERREZ - 0
Round 2 (666*) Khan bob MALAYTHONG 15-13 / 15-7 Frederic MAWET (94*) 0
Round 2 (109*) Anupap THIRARATSAKUL 15-9 / 15-10 Jyri AALTO (218*) 0
Round 2 (1096*) Vladislav TOLSTOPYATOV 15-12 / 8-15 / 15-9 Pavol MECAR (193*) 0
Round 2 (532*) Tomas VIBORG 15-7 / 15-1 Christoffel Cornelius DEDNAM - 0
Round 2 (664*) Howard BACH 15-3 / 15-3 Juan SANUDO (668*) 0
Round 2 (99*) Aivaras KVEDARAUSKAS 15-8 / 15-1 Andrei MALIOUTIN (904*) 0
Round 2 (187*) Graham SIMPSON 15-4 / 15-11 Lucas ARAUJO (702*) 0
Round 2 (78*) Nabil LASMARI 15-12 / 15-10 Helgi JOHANNESSON (970*) 0
Round 2 (192*) Ilkka NYQVIST 15-7 / 15-13 Ljuben PANOV (110*) 0
Round 2 (145*) Yousuke NAKANISHI 15-5 / 15-6 Sergio LLOPIS (146*) 0
Round 2 (1099*) Pedro YANG 15-9 / 15-9 Kyle HUNTER - 0
Round 2 (74*) Petr MARTINEC 15-10 / 10-15 / 15-9 Meelis MAISTE - 0
Round 2 (257*) Konstantin TATRANOV 15-5 / 15-6 Harald KOCH - 0
Round 2 (101*) Jacek NIEDZWIEDZKI 15-5 / 15-12 JANG Young Soo (252*) 0
Round 2 (225*) Stefan WOJCIKIEWICZ 11-15 / 17-14 / 15-9 Alexandr NIKOLAENKO (290*) 0
Round 2 - LU Feng-Chieh 15-6 / 17-16 John GORDON (80*) 0
Round 2 (444*) Wouter CLAES 15-12 / 15-9 Georgi PETROV - 0
Round 2 (133*) Chetan ANAND 15-7 / 15-8 Matthew HUGHES (168*) 0
Round 2 - Heiki SORGE 15-13 / 15-6 Thushara EDIRISINGHE - 0
Round 2 (66*) Boonsak PONSANA 15-1 / 15-4 Arturo AMAYA - 0
Round 3 (72*) Siddharth JAIN 15-9 / 15-7 Nicolas ESCARTIN (442*) 0
Round 3 (497*) Kazuhiro SHIMOGAMI 15-10 / 15-12 Stanislav PUKHOV (535*) 0
Round 3 (93*) Jan VONDRA 5-15 / 15-4 / 15-6 Konstantin DOBREV (174*) 0
Round 3 (65*) Indra WIJAYA 15-2 / 15-9 Michael ADAMS (273*) 0
Round 3 (79*) Jean-Michel LEFORT 15-3 / 15-12 Graeme SMITH (206*) 0
Round 3 (143*) Jan FROHLICH 15-5 / 15-3 Klaus RAFFEINER (189*) 0
Round 3 (109*) Anupap THIRARATSAKUL 15-6 / 15-11 Khan bob MALAYTHONG (666*) 0
Round 3 (532*) Tomas VIBORG 15-7 / 15-3 Vladislav TOLSTOPYATOV (1096*) 0
Round 3 (99*) Aivaras KVEDARAUSKAS 2-15 / 15-7 / 15-12 Howard BACH (664*) 0
Round 3 (78*) Nabil LASMARI 15-8 / 15-2 Graham SIMPSON (187*) 0
Round 3 (145*) Yousuke NAKANISHI 15-10 / 15-12 Ilkka NYQVIST (192*) 0
Round 3 (1099*) Pedro YANG 15-7 / 15-4 Petr MARTINEC (74*) 0
Round 3 (101*) Jacek NIEDZWIEDZKI 4-15 / 15-12 / 15-11 Konstantin TATRANOV (257*) 0
Round 3 - LU Feng-Chieh 10-15 / 15-7 / 15-4 Stefan WOJCIKIEWICZ (225*) 0
Round 3 (133*) Chetan ANAND 15-10 / 15-5 Wouter CLAES (444*) 0
Round 3 (66*) Boonsak PONSANA 15-5 / 15-11 Heiki SORGE - 0
MS
Round 1 (1*) Muhammad Roslin HASHIM 17-15 / 15-5 Abhinn Shyam GUPTA (69*) 0
Round 1 (40*) TAM Kai Chuen 15-4 / 15-13 Nabil LASMARI (78*) 0
Round 1 (8*) HENDRAWAN 15-4 / 13-15 / 15-8 Kazuhiro SHIMOGAMI (497*) 0
Round 1 (17*) Rasmus WENGBERG 15-12 / 15-4 Andrew DABEKA (55*) 0
Round 1 (5*) Anders BOESEN 15-9 / 15-10 Anupap THIRARATSAKUL (109*) 0
Round 1 (36*) Mark CONSTABLE 15-8 / 15-4 Marco VASCONCELOS (130*) 0
Round 1 (6*) XIA Xuanze 15-10 / 15-17 / 15-10 Vladislav DRUZCHENKO (22*) 0
Round 1 (34*) Conrad HUECKSTAEDT 15-10 / 15-11 Nicholas M HALL (88*) 0
Round 1 (2*) Taufik HIDAYAT 15-8 / 15-4 Dicky PALYAMA (37*) 0
Round 1 (19*) Ronald SUSILO 15-9 / 15-4 Jan FROHLICH (143*) 0
Round 1 (35*) CHEN Yu 15-10 / 15-7 Richard VAUGHAN (11*) 0
Round 1 (26*) Choong Hann WONG 15-7 / 15-8 Arturo RUIZ (124*) 0
Round 1 (7*) LEE Hyun Il 15-6 / 15-7 Bjoern JOPPIEN (50*) 0
Round 1 (48*) Hidetaka YAMADA 15-9 / 15-2 Ruud KUIJTEN (51*) 0
Round 1 (16*) Kenneth JONASSEN 15-1 / 15-4 Andrej POHAR (92*) 0
Round 1 (30*) Daniel ERIKSSON 16-17 / 15-10 / 17-14 Andrew SOUTH (56*) 0
Round 1 (44*) PERMADI Fung 15-11 / 15-7 Yousuke NAKANISHI (145*) 0
Round 1 (77*) Bertrand GALLET 17-14 / 8-15 / 15-7 George RIMARCDI (27*) 0
Round 1 (57*) Kevin (Qi) HAN 8-15 / 15-12 / 15-4 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (14*) 0
Round 1 (10*) PULLELA Gopichand 15-3 / 15-8 Jens ROCH (53*) 0
Round 1 (20*) PARK Tae Sang 15-7 / 15-13 Michael EDGE (45*) 0
Round 1 (12*) Ewe Hock ONG 15-2 / 15-13 Kasper OEDUM (60*) 0
Round 1 (65*) Indra WIJAYA 17-15 / 15-11 LU Feng-Chieh - 0
Round 1 (4*) CHEN Hong 15-7 / 15-9 Tjitte WEISTRA (31*) 0
Round 1 (18*) HARIYANTO Agus 15-2 / 15-4 Shinya OHTSUKA (54*) 0
Round 1 (13*) JI Xinpeng 15-6 / 15-4 Rune MASSING (70*) 0
Round 1 (66*) Boonsak PONSANA 15-5 / 15-8 Przemyslaw WACHA (39*) 0
Round 1 (9*) Marleve MAINAKY 13-15 / 15-11 / 15-0 Colin HAUGHTON (21*) 0
Round 1 (86*) Jim Ronny ANDERSEN 15-10 / 15-12 Geoffrey R BELLINGHAM (58*) 0
Round 1 (28*) Tsuen Seng LEE 10-15 / 17-16 / 15-7 SHON Seung Mo (23*) 0
Round 1 (81*) Martin HAGBERG 15-4 / 15-8 Jurgen KOCH (83*) 0
Round 1 (3*) Peter Hoeg GADE 15-10 / 15-13 Oliver PONGRATZ (32*) 0
Round 2 (40*) TAM Kai Chuen 15-10 / 15-8 Muhammad Roslin HASHIM (1*) 0
Round 2 (8*) HENDRAWAN 15-13 / 15-12 Rasmus WENGBERG (17*) 0
Round 2 (5*) Anders BOESEN 17-15 / 15-7 Mark CONSTABLE (36*) 0
Round 2 (6*) XIA Xuanze 15-8 / 15-9 Conrad HUECKSTAEDT (34*) 0
Round 2 (2*) Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-12 Ronald SUSILO (19*) 0
Round 2 (26*) Choong Hann WONG 15-12 / 15-13 CHEN Yu (35*) 0
Round 2 (7*) LEE Hyun Il 15-5 / 15-13 Hidetaka YAMADA (48*) 0
Round 2 (16*) Kenneth JONASSEN 15-6 / 15-5 Daniel ERIKSSON (30*) 0
Round 2 (44*) PERMADI Fung 15-9 / 15-2 Bertrand GALLET (77*) 0
Round 2 (10*) PULLELA Gopichand 15-6 / 11-15 / 15-7 Kevin (Qi) HAN (57*) 0
Round 2 (12*) Ewe Hock ONG 15-11 / 15-9 PARK Tae Sang (20*) 0
Round 2 (4*) CHEN Hong 15-4 / 15-8 Indra WIJAYA (65*) 0
Round 2 (18*) HARIYANTO Agus 12-15 / 15-11 / 15-4 JI Xinpeng (13*) 0
Round 2 (9*) Marleve MAINAKY 15-8 / 10-15 / 15-11 Boonsak PONSANA (66*) 0
Round 2 (28*) Tsuen Seng LEE 15-10 / 12-15 / 15-0 Jim Ronny ANDERSEN (86*) 0
Round 2 (3*) Peter Hoeg GADE 15-7 / 15-1 Martin HAGBERG (81*) 0
Round 3 (8*) HENDRAWAN 15-3 / 15-12 TAM Kai Chuen (40*) 0
Round 3 (6*) XIA Xuanze 7-15 / 15-10 / 15-10 Anders BOESEN (5*) 0
Round 3 (2*) Taufik HIDAYAT 15-10 / 11-15 / 15-7 Choong Hann WONG (26*) 0
Round 3 (7*) LEE Hyun Il 15-6 / 15-11 Kenneth JONASSEN (16*) 0
Round 3 (10*) PULLELA Gopichand 15-10 / 15-13 PERMADI Fung (44*) 0
Round 3 (4*) CHEN Hong 17-14 / 15-10 Ewe Hock ONG (12*) 0
Round 3 (18*) HARIYANTO Agus 7-15 / 15-7 / 15-5 Marleve MAINAKY (9*) 0
Round 3 (3*) Peter Hoeg GADE 15-3 / 7-15 / 15-9 Tsuen Seng LEE (28*) 0
Quarter-final (8*) HENDRAWAN 15-7 / 15-5 XIA Xuanze (6*) 0
Quarter-final (2*) Taufik HIDAYAT 15-12 / 4-15 / 15-5 LEE Hyun Il (7*) 0
Quarter-final (4*) CHEN Hong 15-10 / 15-10 PULLELA Gopichand (10*) 0
Quarter-final (3*) Peter Hoeg GADE 15-4 / 15-8 HARIYANTO Agus (18*) 0
Semi-final (8*) HENDRAWAN 11-15 / 15-5 / 1-7 Ret. Taufik HIDAYAT (2*) 0
Semi-final (3*) Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-2 CHEN Hong (4*) 0
Final (8*) HENDRAWAN 15-6 / 17-16 Peter Hoeg GADE (3*) 0
WD (qual)
Round 1 (430*) Maria KIZIT / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-3 / 15-12 Amelie FELX / Kara SOLMUNDSON - 0
Round 1 - Cindy SHI / Bonnie WONG 15-3 / 15-3 Sandra CATTANEO MIASHIRO / Cristina NAKANO - 0
Round 1 - Chantal BOTTS / Michelle Claire EDWARDS 15-0 / 15-9 Eszter BORBAS / Gyorgyi RETKES (293*) 0
Round 1 (255*) CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting 15-6 / 15-3 Madhumita BISHT / PULLELA Lakshmi - 0
Round 1 - Erika MILIKAUSKAITE / Ugne URBONAITE 13-15 / 15-11 / 15-13 Dolores MORENO / Patricia PEREZ (455*) 0
Round 1 (320*) Janis TAN / Elie WU 15-5 / 15-3 Katrin ATLADOTTIR / Bettina WEILGUNI - 0
Round 1 - Eva CHARTON / Ana FERRER 15-11 / 15-2 Fernanda KUMASAKA / Carina OZAKI (397*) 0
Round 1 - Lina FOURIE / Antoinette UYS 15-3 / 15-1 Karosaite NERINGA / Ligita ZUKAUSKAITE - 0
Round 1 - Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 15-10 / 15-2 Jody PATRICK / Charmaine REID (319*) 0
WD
Round 1 (1*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-6 / 15-8 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (114*) 0
Round 1 (55*) Carina METTE / Juliane SCHENK 15-11 / 15-5 Natalja ESIPENKO / Nataliia GOLOVKINA (107*) 0
Round 1 (79*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-11 / 15-6 Ella TRIPP / Sara Sankey (Halsall) (24*) 0
Round 1 (30*) Irina RUSLJAKOVA / Marina YAKUSHEVA 15-5 / 15-4 Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE (31*) 0
Round 1 (21*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 15-6 / 15-11 Rita Yuan GAO / Sandra WATT (29*) 0
Round 1 (98*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-0 / 15-5 Sara JONSDOTTIR / Brynja PETURSDOTTIR (402*) 0
Round 1 (61*) Zhen LIU / Luxi XIAO 8-15 / 15-10 / 15-13 Katja MICHALOWSKY / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 1 (4*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-0 / 15-2 Lina FOURIE / Antoinette UYS - 0
Round 1 (134*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-8 / 15-11 Rhona S ROBERTSON / Sara RUNESTEN-PETERSEN (141*) 0
Round 1 (28*) Nicole GRETHER / Nicol PITRO 15-2 / 15-4 Sandra JIMENO / Doriana RIVERA (139*) 0
Round 1 (46*) Verena FASTENBAUER / Karina LENGAUER 15-6 / 15-2 Barbora BOBROVSKA / Eva SLADEKOVA (176*) 0
Round 1 (7*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-3 / 15-10 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (37*) 0
Round 1 (97*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-2 / 15-2 Amaya MUNOZ ARNAU / Lucia TAVERA (352*) 0
Round 1 (12*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 15-9 / 15-7 Chew Yen FONG / Pek Siah LIM (267*) 0
Round 1 (144*) Neli BOTEVA / Diana KOLEVA 15-3 / 15-6 Chantal BOTTS / Michelle Claire EDWARDS - 0
Round 1 - Vita MARISSA / Eti GUNAWAN 15-2 / 15-4 Kirsteen MCEWAN-MILLER / Carol TEDMAN (116*) 0
Round 1 (89*) Anne HOENSCHEID / Kathrin PIOTROWSKI 15-1 / 15-6 Victoria WRIGHT / Lianne SHIRLEY - 0
Round 1 (232*) JUN Jae Youn / SEO Yoon Hee 15-0 / 15-8 Amelie DECELLE / Irina GRITSENKO - 0
Round 1 (9*) GAO Ling / HUANG Sui 15-6 / 15-3 ANG Li Peng / Pei Tty WONG - 0
Round 1 (22*) Nicole GORDON / Rebecca BELLINGHAM 15-10 / 15-1 Eva BROZOVA / Hana MILISOVA (292*) 0
Round 1 (20*) Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER 15-1 / 15-1 Tania FARIA / Telma SANTOS - 0
Round 1 (178*) Agnieszka CZERWINSKA / Agnieszka JASKULA 15-5 / 15-7 Robyn ASHWORTH / Kate RIDLER (67*) 0
Round 1 (136*) Mika ANJO / Chikako NAKAYAMA 15-12 / 15-17 / 15-5 Pernille HARDER / Majken VANGE (3*) 0
Round 1 - Anna KHOMENKO / Elena NOZDRAN 15-13 / 15-4 Sabine FRANZ / Simone PRUTSCH (38*) 0
Round 1 (11*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-3 / 15-5 Milaine CLOUTIER / Robbyn M HERMITAGE (82*) 0
Round 1 (255*) CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting 15-3 / 15-10 Mercedes CUENCA / Yoana MARTINEZ (90*) 0
Round 1 (40*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 15-5 / 15-5 Ella DIEHL / Anastasia RUSSKIKH (44*) 0
Round 1 (179*) Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN 15-4 / 15-0 Laura AMAYA / Gabriella RODRIGUEZ (125*) 0
Round 1 (16*) Kaori MORI / Megumi ONIIKE 15-3 / 15-8 Janis TAN / Elie WU (320*) 0
Round 1 (173*) Ximena BELLIDO / Lorena BLANCO 6-15 / 15-9 / 15-4 Vigdis ASGEIRSDOTTIR / Ragna INGOLFSDOTTIR (395*) 0
Round 1 (2*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-2 / 15-0 Natalie MUNT / Liza SMITH (23*) 0
Round 1 - Maja POHAR / Maja TVRDY W.O. Piret VAUGHAN / Kati TOLMOFF - 0
Round 2 (1*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-2 / 15-1 Carina METTE / Juliane SCHENK (55*) 0
Round 2 (79*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-13 / 9-15 / 15-13 Irina RUSLJAKOVA / Marina YAKUSHEVA (30*) 0
Round 2 (21*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 15-7 / 15-5 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (98*) 0
Round 2 (61*) Zhen LIU / Luxi XIAO 15-1 / 15-1 Maja POHAR / Maja TVRDY - 0
Round 2 (134*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-9 / 15-12 Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER (4*) 0
Round 2 (28*) Nicole GRETHER / Nicol PITRO 15-2 / 15-3 Verena FASTENBAUER / Karina LENGAUER (46*) 0
Round 2 (12*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 15-1 / 15-5 Neli BOTEVA / Diana KOLEVA (144*) 0
Round 2 - Vita MARISSA / Eti GUNAWAN 15-7 / 15-4 Anne HOENSCHEID / Kathrin PIOTROWSKI (89*) 0
Round 2 (9*) GAO Ling / HUANG Sui 15-4 / 15-6 JUN Jae Youn / SEO Yoon Hee (232*) 0
Round 2 (22*) Nicole GORDON / Rebecca BELLINGHAM 15-11 / 10-15 / 15-9 Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER (20*) 0
Round 2 (136*) Mika ANJO / Chikako NAKAYAMA 15-1 / 15-4 Agnieszka CZERWINSKA / Agnieszka JASKULA (178*) 0
Round 2 (11*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-1 / 15-7 Anna KHOMENKO / Elena NOZDRAN - 0
Round 2 (40*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 15-10 / 15-0 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (255*) 0
Round 2 (16*) Kaori MORI / Megumi ONIIKE 15-1 / 15-4 Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN (179*) 0
Round 2 (2*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-0 / 15-3 Ximena BELLIDO / Lorena BLANCO (173*) 0
Round 2 (7*) WEI Yili / ZHANG Jiewen W.O. Gail EMMS / Donna KELLOGG (97*) 0
Round 3 (1*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-9 / 15-3 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (79*) 0
Round 3 (21*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 15-3 / 15-5 Zhen LIU / Luxi XIAO (61*) 0
Round 3 (134*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 5-15 / 17-16 / 15-3 Nicole GRETHER / Nicol PITRO (28*) 0
Round 3 (7*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-2 / 15-10 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (12*) 0
Round 3 (9*) GAO Ling / HUANG Sui 15-5 / 15-6 Vita MARISSA / Eti GUNAWAN - 0
Round 3 (136*) Mika ANJO / Chikako NAKAYAMA 15-4 / 15-12 Nicole GORDON / Rebecca BELLINGHAM (22*) 0
Round 3 (11*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-10 / 15-11 HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung (40*) 0
Round 3 (2*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-10 / 15-5 Kaori MORI / Megumi ONIIKE (16*) 0
Quarter-final (21*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 10-15 / 17-15 / 17-14 HUANG Nanyan / YANG Wei (1*) 0
Quarter-final (7*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-8 / 15-8 Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN (134*) 0
Quarter-final (9*) GAO Ling / HUANG Sui 15-4 / 15-5 Mika ANJO / Chikako NAKAYAMA (136*) 0
Quarter-final (11*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 7-15 / 15-3 / 15-7 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (2*) 0
Semi-final (7*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-11 / 15-3 LEE Kyung Won / RA Kyung Min (21*) 0
Semi-final (9*) GAO Ling / HUANG Sui W.O. CHEN Lin / JIANG Xuelian (11*) 0
Final (9*) GAO Ling / HUANG Sui 15-11 / 17-15 WEI Yili / ZHANG Jiewen (7*) 0
WS (qual)
Round 1 (478*) Helene ABUSDAL 11-8 / 11-2 D Dilhani DE SILVA (266*) 0
Round 1 - Lina FOURIE 11-9 / 11-3 Kate RIDLER (134*) 0
Round 1 (217*) Charmaine REID 11-7 / 11-6 Brynja PETURSDOTTIR (433*) 0
Round 1 (109*) Luxi XIAO 8-11 / 11-5 / 11-4 Shruti KURIEN - 0
Round 1 (258*) Erika MILIKAUSKAITE 11-5 / 11-7 Kathryn GRAHAM (302*) 0
Round 1 (233*) Elie WU 11-1 / 11-0 Evagelia TETRADI (307*) 0
Round 1 (165*) Juliane SCHENK 11-2 / 11-0 Victoria WRIGHT (347*) 0
Round 1 (560*) Hana MILISOVA 11-4 / 11-7 Ana FERRER - 0
Round 1 (561*) Manjusha KANWAR 12-13 / 13-10 / 11-6 Ragna INGOLFSDOTTIR (559*) 0
Round 1 (188*) Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE 1-11 / 11-5 / 11-8 Agnieszka CZERWINSKA (406*) 0
Round 1 (389*) Saule KUSTAVLETOVA 11-5 / 3-11 / 11-5 Karosaite NERINGA (203*) 0
Round 1 (153*) Yanmei JIANG 11-2 / 11-0 Bridget IBENERO (449*) 0
Round 1 (279*) Vlada TCHERNIAVSKAIA 11-2 / 11-4 Vania LECA (354*) 0
Round 1 (352*) Maria KIZIT 11-0 / 11-3 Eva BROZOVA (297*) 0
Round 1 (565*) Kara SOLMUNDSON 11-1 / 11-1 Gyorgyi RETKES (435*) 0
Round 1 - Cindy SHI 11-3 / 11-1 Eva SLADEKOVA (304*) 0
Round 2 (48*) Mee Fen NG 13-11 / 11-2 Krisztina ADAM (199*) 0
Round 2 (478*) Helene ABUSDAL 11-1 / 11-0 Fernanda KUMASAKA (421*) 0
Round 2 (157*) Karina LENGAUER 11-0 / 11-0 Christina MAVROMATIDOU (312*) 0
Round 2 (166*) Kamila AUGUSTYN 11-4 / 11-3 Lina FOURIE - 0
Round 2 (217*) Charmaine REID 11-6 / 11-0 Bonnie WONG (339*) 0
Round 2 (163*) Irina GRITSENKO 11-7 / 11-4 Tania FARIA (480*) 0
Round 2 (109*) Luxi XIAO 11-2 / 11-4 Erika MILIKAUSKAITE (258*) 0
Round 2 (198*) Jody PATRICK 9-11 / 11-3 / 11-2 Sabine FRANZ (106*) 0
Round 2 (182*) Nadiezda ZIEBA 11-2 / 11-6 Elie WU (233*) 0
Round 2 (114*) Nicole GORDON 11-3 / 11-1 Abigail GARCIA (227*) 0
Round 2 (165*) Juliane SCHENK 11-4 / 11-4 Piret VAUGHAN - 0
Round 2 (64*) Li LI 11-1 / 11-5 Gabriela KADUKOVA (247*) 0
Round 2 (122*) Natalja ESIPENKO 11-0 / 11-3 Cristina NAKANO - 0
Round 2 (434*) Maja TVRDY 11-5 / 8-11 / 11-9 Telma SANTOS (228*) 0
Round 2 (561*) Manjusha KANWAR 11-0 / 11-1 Hana MILISOVA (560*) 0
Round 2 (188*) Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE 11-4 / 11-3 Saule KUSTAVLETOVA (389*) 0
Round 2 (196*) Elena SUKHAREVA 11-5 / 13-10 Denyse JULIEN (125*) 0
Round 2 (153*) Yanmei JIANG 11-1 / 11-0 Eszter BORBAS (437*) 0
Round 2 (197*) Anna KHOMENKO 11-3 / 11-3 Sandra JIMENO (167*) 0
Round 2 - Kati TOLMOFF 11-0 / 11-0 Carina OZAKI (483*) 0
Round 2 - Jwala GUTTA 11-2 / 11-2 Gabriella RODRIGUEZ (160*) 0
Round 2 (279*) Vlada TCHERNIAVSKAIA 11-7 / 11-4 Perrine LE BUHANIC (222*) 0
Round 2 (88*) Rebecca BELLINGHAM 11-7 / 11-5 Sara JONSDOTTIR (479*) 0
Round 2 (565*) Kara SOLMUNDSON 11-8 / 11-3 Maria KIZIT (352*) 0
Round 2 (86*) B. R. Meenakshi 11-3 / 11-3 Maya DOBREVA (260*) 0
Round 2 - Cindy SHI 11-4 / 11-1 Ugne URBONAITE (534*) 0
Round 2 (170*) Mercedes CUENCA 11-5 / 11-4 Katrin ATLADOTTIR (461*) 0
Round 2 (251*) Michelle Claire EDWARDS 11-2 / 11-2 Agnieszka JASKULA (303*) 0
Round 2 (99*) Zhen LIU 11-0 / 11-1 Sandra CATTANEO MIASHIRO (454*) 0
Round 2 - Kai-Riin SALUSTE 11-3 / 11-7 Chrisa GEORGALI (360*) 0
Round 2 - Nina SARNESTO 11-5 / 5-11 / 11-7 Verena FASTENBAUER (113*) 0
Round 3 (48*) Mee Fen NG 11-1 / 11-1 Helene ABUSDAL (478*) 0
Round 3 (166*) Kamila AUGUSTYN 11-0 / 11-4 Karina LENGAUER (157*) 0
Round 3 (217*) Charmaine REID 11-4 / 11-5 Lianne SHIRLEY (100*) 0
Round 3 (109*) Luxi XIAO 11-4 / 11-1 Irina GRITSENKO (163*) 0
Round 3 (182*) Nadiezda ZIEBA 11-2 / 11-7 Jody PATRICK (198*) 0
Round 3 (165*) Juliane SCHENK 11-2 / 11-1 Nicole GORDON (114*) 0
Round 3 (64*) Li LI 11-0 / 11-0 Natalja ESIPENKO (122*) 0
Round 3 (561*) Manjusha KANWAR 11-1 / 11-2 Maja TVRDY (434*) 0
Round 3 (196*) Elena SUKHAREVA 11-0 / 11-0 Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE (188*) 0
Round 3 (153*) Yanmei JIANG 11-9 / 13-10 Anna KHOMENKO (197*) 0
Round 3 - Kati TOLMOFF 11-3 / 8-11 / 11-7 Jwala GUTTA - 0
Round 3 (279*) Vlada TCHERNIAVSKAIA 9-11 / 11-2 / 13-10 Rebecca BELLINGHAM (88*) 0
Round 3 (565*) Kara SOLMUNDSON 13-11 / 11-1 B. R. Meenakshi (86*) 0
Round 3 - Cindy SHI 11-2 / 11-9 Mercedes CUENCA (170*) 0
Round 3 (99*) Zhen LIU 11-1 / 11-2 Michelle Claire EDWARDS (251*) 0
Round 3 - Nina SARNESTO 11-8 / 11-3 Kai-Riin SALUSTE - 0
WS
Round 1 (1*) Camilla MARTIN 11-4 / 11-6 JUN Jae Youn (70*) 0
Round 1 (73*) Neli BOTEVA 11-2 / 5-11 / 13-12 Santi WIBOWO (85*) 0
Round 1 (7*) DAI Yun 11-0 / 11-0 Katja MICHALOWSKY (29*) 0
Round 1 (22*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-4 / 11-5 Maja POHAR (54*) 0
Round 1 (3*) GONG Zhichao 11-3 / 11-1 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (52*) 0
Round 1 (55*) Kyoko KOMURO 11-2 / 11-1 Ximena BELLIDO (121*) 0
Round 1 (8*) WANG Chen 11-5 / 11-3 Rhona S ROBERTSON (58*) 0
Round 1 (28*) Brenda BEENHAKKER 11-2 / 11-1 Elizabeth CANN (53*) 0
Round 1 (4*) GONG Ruina 11-2 / 11-3 Katarzyna KRASOWSKA (59*) 0
Round 1 (37*) Miew Kheng WONG 11-2 / 11-3 Sara PERSSON (71*) 0
Round 1 (6*) Kelly MORGAN 11-2 / 11-8 KOON Wai Chee (16*) 0
Round 1 (47*) Tine BAUN 11-6 / 8-11 / 11-5 Anu NIEMINEN (25*) 0
Round 1 (11*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-0 / 11-0 Dolores MARCO (127*) 0
Round 1 (41*) Elena NOZDRAN 11-4 / 11-4 Lorena BLANCO (144*) 0
Round 1 (32*) Kaori MORI 11-2 / 11-3 Petra REICHEL (77*) 0
Round 1 (14*) Tracey HALLAM 11-6 / 11-6 CHIEN Yu Chin (76*) 0
Round 1 (38*) Rebecca PANTANEY 4-11 / 11-5 / 11-7 Susan EGELSTAFF (69*) 0
Round 1 (13*) Judith MEULENDIJKS 11-4 / 11-4 Ella DIEHL (31*) 0
Round 1 (57*) LEE Kyung Won 11-1 / 11-2 Doriana RIVERA (128*) 0
Round 1 (18*) ZHANG Ning 11-2 / 11-0 Juliane SCHENK (165*) 0
Round 1 - Cindy SHI 11-5 / 11-3 Kati TOLMOFF - 0
Round 1 (12*) Kanako YONEKURA 11-4 / 11-7 Luxi XIAO (109*) 0
Round 1 (99*) Zhen LIU 11-1 / 9-11 / 11-3 Yanmei JIANG (153*) 0
Round 1 (5*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-3 / 11-3 Manjusha KANWAR (561*) 0
Round 1 (66*) Fumi IWAWAKI 11-9 / 11-2 Marketa KOUDELKOVA (42*) 0
Round 1 (17*) Mette SORENSEN 2-11 / 11-9 / 11-2 Karina DE WIT (27*) 0
Round 1 (61*) Petya NEDELCHEVA 11-3 / 11-2 Nina WECKSTROM (50*) 0
Round 1 (9*) Julia MANN 6-11 / 11-7 / 11-7 Yuli MARFUAH (30*) 0
Round 1 (39*) Nicole GRETHER 11-1 / 11-4 Yoana MARTINEZ (136*) 0
Round 1 (10*) LING Wan Ting 11-9 / 11-6 SEO Yoon Hee (93*) 0
Round 1 (48*) Mee Fen NG 11-5 / 11-2 Simone PRUTSCH (68*) 0
Round 1 (2*) ZHOU Mi 11-8 / 11-4 CHAN Ya-Lin (43*) 0
Round 2 (1*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-0 Neli BOTEVA (73*) 0
Round 2 (7*) DAI Yun 8-11 / 11-0 / 11-5 Lidya DJAELAWIJAYA (22*) 0
Round 2 (3*) GONG Zhichao 11-1 / 11-6 Kyoko KOMURO (55*) 0
Round 2 (8*) WANG Chen 11-7 / 11-1 Brenda BEENHAKKER (28*) 0
Round 2 (4*) GONG Ruina 13-10 / 11-2 Miew Kheng WONG (37*) 0
Round 2 (47*) Tine BAUN 8-11 / 11-6 / 11-6 Kelly MORGAN (6*) 0
Round 2 (11*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-3 / 11-3 Elena NOZDRAN (41*) 0
Round 2 (32*) Kaori MORI 11-3 / 11-3 Tracey HALLAM (14*) 0
Round 2 (13*) Judith MEULENDIJKS 11-3 / 11-0 Rebecca PANTANEY (38*) 0
Round 2 (18*) ZHANG Ning 11-0 / 11-1 LEE Kyung Won (57*) 0
Round 2 (12*) Kanako YONEKURA 5-11 / 13-10 / 11-7 Cindy SHI - 0
Round 2 (99*) Zhen LIU 6-11 / 11-2 / 11-8 Marina ANDRIEVSKAYA (5*) 0
Round 2 (17*) Mette SORENSEN 11-1 / 11-0 Fumi IWAWAKI (66*) 0
Round 2 (9*) Julia MANN 11-1 / 11-2 Petya NEDELCHEVA (61*) 0
Round 2 (10*) LING Wan Ting 11-8 / 13-10 Nicole GRETHER (39*) 0
Round 2 (2*) ZHOU Mi 11-0 / 11-4 Mee Fen NG (48*) 0
Round 3 (7*) DAI Yun 11-6 / 11-6 Camilla MARTIN (1*) 0
Round 3 (3*) GONG Zhichao 11-4 / 11-1 WANG Chen (8*) 0
Round 3 (4*) GONG Ruina 11-1 / 11-1 Tine BAUN (47*) 0
Round 3 (11*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-6 / 11-4 Kaori MORI (32*) 0
Round 3 (18*) ZHANG Ning 11-2 / 11-9 Judith MEULENDIJKS (13*) 0
Round 3 (12*) Kanako YONEKURA 11-3 / 11-8 Zhen LIU (99*) 0
Round 3 (17*) Mette SORENSEN 11-4 / 11-3 Julia MANN (9*) 0
Round 3 (2*) ZHOU Mi 11-4 / 11-1 LING Wan Ting (10*) 0
Quarter-final (3*) GONG Zhichao 11-9 / 11-2 DAI Yun (7*) 0
Quarter-final (4*) GONG Ruina 6-11 / 11-8 / 11-8 Mia AUDINA TJIPTAWAN (11*) 0
Quarter-final (18*) ZHANG Ning 9-11 / 11-1 / 11-0 Kanako YONEKURA (12*) 0
Quarter-final (2*) ZHOU Mi 11-3 / 11-2 Mette SORENSEN (17*) 0
Semi-final (4*) GONG Ruina 13-10 / 11-4 GONG Zhichao (3*) 0
Semi-final (2*) ZHOU Mi 11-5 / 11-9 ZHANG Ning (18*) 0
Final (4*) GONG Ruina 11-9 / 11-4 ZHOU Mi (2*) 0
XD (qual)
Round 1 - V. Diju / PULLELA Lakshmi 15-5 / 15-1 Pavlos CHARALAMBIDIS / Christina MAVROMATIDOU - 0
Round 1 - Aivaras KVEDARAUSKAS / Ligita ZUKAUSKAITE 15-11 / 15-13 Miha HORVAT / Maja TVRDY - 0
Round 2 - Yuzo KUBOTA / Megumi ONIIKE 15-9 / 15-10 Christoffel Cornelius DEDNAM / Antoinette UYS - 0
Round 2 (88*) Kim Wai CHANG / ANG Li Peng 15-2 / 15-2 Theodoros VELKOS / Chrisa GEORGALI (468*) 0
Round 2 (576*) Martin HEROUT / Eva BROZOVA 15-10 / 15-1 Guilherme KUMASAKA / Sandra CATTANEO MIASHIRO (503*) 0
Round 2 (660*) HUANG Shih-Chung / KU Pei-Ting 15-3 / 15-5 Niroshan JOHN / D Dilhani DE SILVA - 0
Round 2 - Alexandr NIKOLAENKO / Irina RUSLJAKOVA 15-4 / 15-4 Guillermo COX / Lorena BLANCO (388*) 0
Round 2 (227*) Graeme SMITH / Carol TEDMAN 15-6 / 15-5 Kestutis NAVICKAS / Ugne URBONAITE - 0
Round 2 - Marian SULKO / Gabriela KADUKOVA 15-10 / 15-4 Vladislav TOLSTOPYATOV / Anna KHOMENKO - 0
Round 2 - Abel HERNANDEZ / Cristina HERNANDEZ 15-12 / 15-10 Juan SANUDO / Gabriella RODRIGUEZ (416*) 0
Round 2 (286*) Anton KRIEL / Michelle Claire EDWARDS 15-6 / 15-4 Csaba RETKES / Gyorgyi RETKES (711*) 0
Round 2 - Jaseel P ISMAIL / Madhumita BISHT 15-13 / 10-15 / 15-5 Helgi JOHANNESSON / Vigdis ASGEIRSDOTTIR - 0
Round 2 - Alexander BOOK / Nina SARNESTO 15-8 / 15-5 Ricardo TREVELIN / Cristina NAKANO - 0
Round 2 - Georgi PETROV / Neli BOTEVA 15-7 / 15-11 Philippe BOURRET / Robbyn M HERMITAGE (649*) 0
Round 2 - Indrek KUUTS / Kati TOLMOFF 15-0 / 15-8 Saulius BUTKUS / Jurate PREVELIENE - 0
Round 2 - Choon Eng CHEW / Pei Tty WONG 15-10 / 15-9 Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 0
Round 2 - Khan bob MALAYTHONG / Elie WU 15-10 / 4-15 / 15-11 TSAI Chia Hsin / TSAI Hui-Min - 0
Round 2 - V. Diju / PULLELA Lakshmi 15-11 / 15-7 Anuar MUSAFIROV / Saule KUSTAVLETOVA (371*) 0
Round 2 (196*) Mike BERES / Kara SOLMUNDSON 15-2 / 15-7 Eugene UYS / Chantal BOTTS - 0
Round 2 (669*) Njordur LUDVIGSSON / Ragna INGOLFSDOTTIR 15-1 / 15-10 Niluka KARUNARATNE / Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE (184*) 0
Round 2 - Ljuben PANOV / Maya DOBREVA 16-17 / 15-13 / 15-12 Guilherme PARDO / Fernanda KUMASAKA (546*) 0
Round 2 - CHEN Chun-Chi / CHEN Li-Chin 15-6 / 15-9 Jim Ronny ANDERSEN / Helene ABUSDAL - 0
Round 2 (264*) Chong Ming CHAN / Pek Siah LIM 15-5 / 15-3 Andrei MALIOUTIN / Maria KIZIT - 0
Round 2 (91*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yanmei JIANG 15-0 / 15-1 Israel GUTIERREZ / Laura AMAYA - 0
Round 2 - Aivaras KVEDARAUSKAS / Ligita ZUKAUSKAITE 15-9 / 15-8 Javier ARIAS / Patricia PEREZ (553*) 0
Round 2 - Lucas ARAUJO / Carina OZAKI 15-9 / 15-7 Christos TSARTSIDIS / Evagelia TETRADI - 0
Round 2 (672*) Tomas VIBORG / Brynja PETURSDOTTIR 15-2 / 15-4 Luis SUAREZ / Abigail GARCIA - 0
Round 2 (158*) Trisna Gunadi * / Janis TAN 15-5 / 15-1 Harald KOCH / Karina LENGAUER - 0
Round 2 - Meelis MAISTE / Kai-Riin SALUSTE 15-9 / 15-12 Michael ADAMS / Lina FOURIE - 0
Round 2 - Andrei KONAKH / Nadiezda ZIEBA 15-5 / 13-15 / 15-13 Ingo KINDERVATER / Carina METTE - 0
Round 3 (88*) Kim Wai CHANG / ANG Li Peng 15-13 / 15-9 Yuzo KUBOTA / Megumi ONIIKE - 0
Round 3 (660*) HUANG Shih-Chung / KU Pei-Ting 7-15 / 15-9 / 15-4 Martin HEROUT / Eva BROZOVA (576*) 0
Round 3 - Alexandr NIKOLAENKO / Irina RUSLJAKOVA 15-3 / 15-5 Graeme SMITH / Carol TEDMAN (227*) 0
Round 3 - Marian SULKO / Gabriela KADUKOVA 15-8 / 15-12 Magnus Ingi HELGASON / Sara JONSDOTTIR (551*) 0
Round 3 (286*) Anton KRIEL / Michelle Claire EDWARDS 15-5 / 15-1 Abel HERNANDEZ / Cristina HERNANDEZ - 0
Round 3 - Jaseel P ISMAIL / Madhumita BISHT 15-13 / 15-7 Alexander BOOK / Nina SARNESTO - 0
Round 3 - Georgi PETROV / Neli BOTEVA 15-7 / 15-11 Indrek KUUTS / Kati TOLMOFF - 0
Round 3 - Choon Eng CHEW / Pei Tty WONG 15-4 / 15-10 Khan bob MALAYTHONG / Elie WU - 0
Round 3 - V. Diju / PULLELA Lakshmi 17-15 / 17-14 Mike BERES / Kara SOLMUNDSON (196*) 0
Round 3 (669*) Njordur LUDVIGSSON / Ragna INGOLFSDOTTIR 12-15 / 15-9 / 15-8 Ljuben PANOV / Maya DOBREVA - 0
Round 3 - CHEN Chun-Chi / CHEN Li-Chin 15-2 / 10-15 / 15-6 Hugo RODRIGUES / Telma SANTOS - 0
Round 3 (91*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yanmei JIANG 15-13 / 17-14 Chong Ming CHAN / Pek Siah LIM (264*) 0
Round 3 - Aivaras KVEDARAUSKAS / Ligita ZUKAUSKAITE 15-3 / 15-6 Lucas ARAUJO / Carina OZAKI - 0
Round 3 (408*) Brent OLYNYK / Denyse JULIEN 15-10 / 10-15 / 15-6 Tomas VIBORG / Brynja PETURSDOTTIR (672*) 0
Round 3 (158*) Trisna Gunadi * / Janis TAN 17-16 / 15-6 Valerj STRELCOV / Nataliia GOLOVKINA - 0
Round 3 - Andrei KONAKH / Nadiezda ZIEBA 15-2 / 15-2 Meelis MAISTE / Kai-Riin SALUSTE - 0
XD
Round 1 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-2 / 15-3 Rosman A RAZAK / Chew Yen FONG - 0
Round 1 (31*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-2 / 15-8 Brent OLYNYK / Denyse JULIEN (408*) 0
Round 1 (13*) David LINDLEY / Emma CONSTABLE 15-12 / 15-12 Craig ROBERTSON / Rita Yuan GAO (39*) 0
Round 1 - Nicholas M HALL / Lianne SHIRLEY 15-5 / 7-15 / 15-8 Pavol MECAR / Barbora BOBROVSKA (138*) 0
Round 1 (21*) LIU Yong / CHENG Jiao 15-9 / 15-5 Keita MASUDA / Seiko YAMADA (65*) 0
Round 1 (104*) Bryan MOODY / Milaine CLOUTIER 15-9 / 8-15 / 15-4 Pavel UVAROV / Marina YAKUSHEVA - 0
Round 1 - Ian SULLIVAN / Indarti ISSOLINA 17-14 / 15-8 NJOTO Albertus Susanto / LING Wan Ting (274*) 0
Round 1 (127*) Joachim TESCHE / Anne HOENSCHEID 15-8 / 15-7 Chris DAVIES / Robyn ASHWORTH (74*) 0
Round 1 (10*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 15-4 / 15-8 Jaseel P ISMAIL / Madhumita BISHT - 0
Round 1 (9*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin 10-15 / 15-4 / 17-14 Lars PAASKE / Pernille HARDER - 0
Round 1 - Choon Eng CHEW / Pei Tty WONG 15-12 / 15-10 Ola MOLIN / Johanna PERSSON (66*) 0
Round 1 (78*) Jose Antonio CRESPO / Dolores MARCO 15-3 / 15-7 Martin DE JONGE / Sabine FRANZ (93*) 0
Round 1 (7*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-6 / 15-5 Nathan ROBERTSON / Donna KELLOGG (81*) 0
Round 1 (91*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yanmei JIANG 15-8 / 15-2 Geoffrey R BELLINGHAM / Rhona S ROBERTSON (48*) 0
Round 1 - Alexandr NIKOLAENKO / Irina RUSLJAKOVA 15-0 / 15-0 Martyn LEWIS / Kate RIDLER (109*) 0
Round 1 - LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 12-15 / 15-5 / 15-8 Anthony CLARK / Gail EMMS (152*) 0
Round 1 (363*) Jan VONDRA / Marketa KOUDELKOVA 13-15 / 15-13 / 15-11 Andrej POHAR / Maja POHAR (32*) 0
Round 1 (19*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 15-9 / 10-15 / 15-9 Jonas RASMUSSEN / Majken VANGE - 0
Round 1 - Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-2 / 15-11 Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO (299*) 0
Round 1 (122*) Konstantin TATRANOV / Natalja ESIPENKO 15-9 / 9-15 / 15-8 Russell HOGG / Kirsteen MCEWAN-MILLER (17*) 0
Round 1 (88*) Kim Wai CHANG / ANG Li Peng 15-3 / 15-1 Michal MATEJKA / Eva SLADEKOVA (295*) 0
Round 1 (2*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-2 / 15-7 Konstantin DOBREV / Petya NEDELCHEVA (63*) 0
Round 1 (50*) CHIEN Yu Hsun / CHENG Wen Hsing 15-1 / 15-4 Christopher N BLAIR / Nicole GORDON (155*) 0
Round 1 (52*) LIU Kwok Wa / KOON Wai Chee 15-8 / 15-3 Pascal BIRCHER / Santi WIBOWO (223*) 0
Round 1 (45*) Chris BRUIL / Lotte JONATHANS 15-0 / 15-3 Jurgen KOCH / Bettina WEILGUNI (336*) 0
Round 1 (18*) Graham HURRELL / Sarah HARDAKER 15-8 / 14-17 / 15-11 V. Diju / PULLELA Lakshmi - 0
Round 1 - DENG Chuanhai / WEI Yili 15-7 / 15-9 Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA (57*) 0
Round 1 (38*) LEE Dong Soo / LEE Hyo Jung 15-10 / 6-15 / 15-13 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (11*) 0
Round 1 (42*) Kristof HOPP / Kathrin PIOTROWSKI 15-7 / 15-10 Sergio LLOPIS / Mercedes CUENCA (100*) 0
Round 1 (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-0 / 15-3 Alexandr RUSSKIKH / Anastasia RUSSKIKH (101*) 0
Round 1 - Ricardo FERNANDES / Vania LECA W.O. Andrei KONAKH / Nadiezda ZIEBA - 0
Round 2 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 11-15 / 15-9 Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (31*) 0
Round 2 - Nicholas M HALL / Lianne SHIRLEY 15-11 / 9-15 / 15-6 David LINDLEY / Emma CONSTABLE (13*) 0
Round 2 (21*) LIU Yong / CHENG Jiao 15-4 / 15-10 Bryan MOODY / Milaine CLOUTIER (104*) 0
Round 2 (10*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 15-1 / 15-4 Ricardo FERNANDES / Vania LECA - 0
Round 2 (9*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin 15-11 / 15-9 Choon Eng CHEW / Pei Tty WONG - 0
Round 2 (20*) Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO 15-6 / 15-5 Jose Antonio CRESPO / Dolores MARCO (78*) 0
Round 2 (7*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-6 / 15-3 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yanmei JIANG (91*) 0
Round 2 - LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 15-12 / 15-13 Alexandr NIKOLAENKO / Irina RUSLJAKOVA - 0
Round 2 (19*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 15-1 / 15-9 Jan VONDRA / Marketa KOUDELKOVA (363*) 0
Round 2 - Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-2 / 15-2 Konstantin TATRANOV / Natalja ESIPENKO (122*) 0
Round 2 (2*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-6 / 15-3 Kim Wai CHANG / ANG Li Peng (88*) 0
Round 2 (52*) LIU Kwok Wa / KOON Wai Chee 6-15 / 15-12 / 15-10 CHIEN Yu Hsun / CHENG Wen Hsing (50*) 0
Round 2 (45*) Chris BRUIL / Lotte JONATHANS 15-11 / 15-5 Graham HURRELL / Sarah HARDAKER (18*) 0
Round 2 (38*) LEE Dong Soo / LEE Hyo Jung 9-15 / 15-9 / 15-9 DENG Chuanhai / WEI Yili - 0
Round 2 (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-6 / 15-8 Kristof HOPP / Kathrin PIOTROWSKI (42*) 0
Round 2 - Ian SULLIVAN / Indarti ISSOLINA W.O. Joachim TESCHE / Anne HOENSCHEID (127*) 0
Round 3 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 15-3 Nicholas M HALL / Lianne SHIRLEY - 0
Round 3 (21*) LIU Yong / CHENG Jiao 15-8 / 15-6 Ian SULLIVAN / Indarti ISSOLINA - 0
Round 3 (10*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 15-12 / 15-9 CHEN Qiqiu / CHEN Lin (9*) 0
Round 3 (7*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-6 / 15-7 Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO (20*) 0
Round 3 (19*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 15-8 / 15-8 LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi - 0
Round 3 (2*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-13 / 15-5 Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN - 0
Round 3 (45*) Chris BRUIL / Lotte JONATHANS 15-9 / 15-1 LIU Kwok Wa / KOON Wai Chee (52*) 0
Round 3 (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-10 / 15-11 LEE Dong Soo / LEE Hyo Jung (38*) 0
Quarter-final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 6-15 / 15-12 LIU Yong / CHENG Jiao (21*) 0
Quarter-final (7*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-11 / 15-9 Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR (10*) 0
Quarter-final (2*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-9 / 15-7 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (19*) 0
Quarter-final (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-3 / 15-6 Chris BRUIL / Lotte JONATHANS (45*) 0
Semi-final (7*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-7 / 15-9 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (1*) 0
Semi-final (2*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-2 / 15-12 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (3*) 0
Final (2*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-10 / 12-15 / 17-16 KIM Dong Moon / RA Kyung Min (7*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 62 137 13 21.0% 3027 48.82 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 140 16 25.8% 3303 53.27 00:00:00 0 0 0.0%
WD 60 128 8 13.3% 2693 44.88 00:00:00 0 0 0.0%
WS 63 138 12 19.1% 2095 33.25 00:00:00 0 0 0.0%
XD 60 135 15 25.0% 3013 50.22 00:00:00 0 0 0.0%
Total 307 678 64 20.8% 14131 46.03 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Guatemala 3 0 100.0%
China 62 16 79.5%
Singapore 21 8 72.4%
U.S.A. 23 9 71.9%
Indonesia 25 10 71.4%
Denmark 40 19 67.8%
India 21 10 67.7%
Algeria 2 1 66.7%
Korea 30 16 65.2%
Thailand 13 7 65.0%
Hong Kong 20 11 64.5%
Malaysia 26 15 63.4%
Belarus 9 6 60.0%
Chinese Taipei 16 11 59.3%
Poland 7 5 58.3%
Japan 24 18 57.1%
Netherlands 10 9 52.6%
Russia 11 10 52.4%
Canada 18 18 50.0%
Finland 9 9 50.0%
Kazakhstan 5 5 50.0%
Ireland 2 2 50.0%
Ukraine 11 13 45.8%
Lithuania 7 9 43.8%
Bulgaria 9 12 42.9%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-5 / 21-16
2021 LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth 21-15 / 22-20
2019 Kento MOMOTA Anders ANTONSEN 21-9 / 21-3
2018 Kento MOMOTA SHI Yuqi 21-11 / 21-13
2017 Viktor AXELSEN LIN Dan 22-20 / 21-16
2015 CHEN Long LEE Chong Wei 21-14 / 21-17
2014 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-19
2013 LIN Dan LEE Chong Wei 16-21 / 21-13 / 20-17 Ret.
2011 LIN Dan LEE Chong Wei 20-22 / 21-14 / 23-21
2010 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-15
2009 LIN Dan CHEN Jin 21-18 / 21-16
2007 LIN Dan Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 22-20
2006 LIN Dan BAO Chunlai 18-21 / 21-17 / 21-12
2005 Taufik HIDAYAT LIN Dan 15-3 / 15-7
2003 XIA Xuanze Choong Hann WONG 15-6 / 13-15 / 15-6
2001 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-6 / 17-16
1999 SUN Jun PERMADI Fung 15-6 / 15-13
1997 Peter RASMUSSEN SUN Jun 16-17 / 18-13 / 15-10
1995 Harijanto ARBI PARK Sung Woo 15-11 / 15-8
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-11
1991 Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-4
1989 YANG Yang Ardy B WIRANATA 15-10 / 2-15 / 15-5
1987 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-2 / 13-15 / 15-12
1985 Han Jian Morten FROST HANSEN 14-18 / 15-10 / 15-8
1983 Icuk SUGIARTO Liem Swie King 15-8 / 12-15 / 17-16
1980 Rudy Hartono Liem Swie King 15-9 / 15-9
1977 Flemming Delfs Svend Pri 15-5 / 15-6