Malaysia Open  

Tournament Name: CELCOM AXIATA Malaysia Open 2019
Tournament Dates: 02/04/2019-07/04/2019
Location: Malaysia, Kuala Lumpur
Category: HSBC BWF World Tour Super 750

Winners
Category Winner Runner-up
MD LI Junhui / LIU Yuchen Takeshi KAMURA / Keigo SONODA
MS LIN Dan CHEN Long
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan DU Yue / LI Yinhui
WS TAI Tzu Ying Akane YAMAGUCHI
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong WANG Yilyu / HUANG Dongping

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 21-12 LEE Yang / WANG Chi-Lin 34 24
Round 1 12 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-15 / 21-12 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 20 29
Round 1 8 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-9 / 21-17 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 65 23
Round 1 13 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-13 / 13-21 / 21-18 OU Xuanyi / REN Xiangyu 16 51
Round 1 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-17 / 21-18 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 42 36
Round 1 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-14 / 21-18 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 33 29
Round 1 6 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-16 / 21-6 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21 22
Round 1 23 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-17 / 21-19 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 44 37
Round 1 10 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-18 / 15-21 / 21-14 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 29 51
Round 1 28 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-19 / 24-26 / 21-8 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 7 59
Round 1 15 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-14 / 21-19 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 18 42
Round 1 25 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 17-21 / 24-22 / 21-9 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 5 56
Round 1 43 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 21-18 / 24-22 HE Jiting / TAN Qiang 11 33
Round 1 4 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-19 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 32 30
Round 1 22 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-13 / 21-12 Phillip CHEW / Ryan CHEW 49 24
Round 1 2 LI Junhui / LIU Yuchen 19-21 / 21-14 / 21-15 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 17 43
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-8 / 21-19 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 12 24
Round 2 8 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-15 / 22-24 / 21-18 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 13 63
Round 2 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 10-21 / 21-13 / 21-9 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 14 47
Round 2 6 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-17 / 21-19 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 23 33
Round 2 10 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-17 / 18-21 / 25-23 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 28 71
Round 2 25 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-9 / 21-16 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 15 29
Round 2 4 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-12 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 43 24
Round 2 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-19 / 21-18 LU Ching Yao / YANG Po Han 22 45
Quarter-final 8 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 23-21 / 19-21 / 21-18 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 55
Quarter-final 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 22-20 / 21-18 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 6 38
Quarter-final 25 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-17 / 21-15 LIU Cheng / ZHANG Nan 10 40
Quarter-final 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-13 / 16-21 / 21-17 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 4 50
Semi-final 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-13 / 22-20 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 8 39
Semi-final 2 LI Junhui / LIU Yuchen 13-21 / 21-19 / 21-15 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 25 55
Final 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-12 / 21-17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 42
MS
Round 1 1 Kento MOMOTA 20-22 / 21-13 / 21-11 Jan O JORGENSEN 22 60
Round 1 10 Jonatan CHRISTIE 21-12 / 21-12 Brice LEVERDEZ 26 34
Round 1 4 Viktor AXELSEN 21-14 / 22-20 WANG Tzu Wei 29 36
Round 1 20 LU Guangzu 21-18 / 13-21 / 21-16 Tommy SUGIARTO 9 58
Round 1 5 CHEN Long 21-13 / 21-9 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 27 35
Round 1 17 Kantaphon WANGCHAROEN 21-10 / 21-15 LIEW Daren 25 37
Round 1 7 KIDAMBI Srikanth 21-18 / 21-16 Ihsan Maulana MUSTOFA 41 38
Round 1 18 Khosit PHETPRADAB 21-15 / 21-13 LEE Dong Keun 28 50
Round 1 34 Sitthikom THAMMASIN 12-21 / 21-16 / 21-14 PRANNOY H. S. 21 56
Round 1 13 Kanta TSUNEYAMA 21-12 / 21-12 CHONG Wei Feng 58 35
Round 1 33 Suppanyu AVIHINGSANON 21-17 / 19-21 / 21-15 LEE Zii Jia 23 65
Round 1 16 LIN Dan 13-21 / 21-19 / 21-19 CHOU Tien Chen 3 64
Round 1 31 Rasmus GEMKE 21-19 / 24-22 LEE Hyun Il 47 49
Round 1 11 Kenta NISHIMOTO 18-21 / 21-13 / 23-21 Anthony Sinisuka GINTING 8 69
Round 1 12 Anders ANTONSEN 21-17 / 16-21 / 21-13 HUANG Yuxiang 24 65
Round 1 2 SHI Yuqi 22-20 / 21-23 / 21-12 Sameer VERMA 15 65
Round 2 10 Jonatan CHRISTIE 22-20 / 21-15 Kento MOMOTA 1 46
Round 2 4 Viktor AXELSEN 21-11 / 16-21 / 21-17 LU Guangzu 20 52
Round 2 5 CHEN Long 22-20 / 21-13 Kantaphon WANGCHAROEN 17 60
Round 2 7 KIDAMBI Srikanth 21-11 / 21-15 Khosit PHETPRADAB 18 32
Round 2 13 Kanta TSUNEYAMA 21-19 / 20-22 / 21-11 Sitthikom THAMMASIN 34 65
Round 2 16 LIN Dan 25-23 / 21-8 Suppanyu AVIHINGSANON 33 45
Round 2 11 Kenta NISHIMOTO 18-21 / 21-15 / 21-9 Rasmus GEMKE 31 64
Round 2 2 SHI Yuqi 21-18 / 21-19 Anders ANTONSEN 12 46
Quarter-final 10 Jonatan CHRISTIE 21-18 / 21-19 Viktor AXELSEN 4 41
Quarter-final 5 CHEN Long 21-18 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 7 48
Quarter-final 16 LIN Dan 16-21 / 21-17 / 21-10 Kanta TSUNEYAMA 13 70
Quarter-final 2 SHI Yuqi 21-17 / 21-16 Kenta NISHIMOTO 11 41
Semi-final 5 CHEN Long 12-21 / 21-10 / 21-15 Jonatan CHRISTIE 10 64
Semi-final 16 LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-12 SHI Yuqi 2 65
Final 16 LIN Dan 9-21 / 21-17 / 21-11 CHEN Long 5 78
WD
Round 1 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-15 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 30 34
Round 1 21 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21-11 / 22-20 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 44 34
Round 1 12 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 16-21 / 23-21 / 22-20 LI Wenmei / ZHENG Yu 18 60
Round 1 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-19 / 21-11 Anggia Shitta AWANDA / Pia Zebadiah BERNADET 378 28
Round 1 26 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 22-20 / 16-21 / 21-19 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 19 82
Round 1 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-18 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 64 31
Round 1 55 KIM Hye Jeong / KONG Hee Yong 21-16 / 21-16 Della Destiara HARIS / Tania Oktaviani KUSUMAH 95 30
Round 1 10 DU Yue / LI Yinhui 15-21 / 21-11 / 23-21 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 11 73
Round 1 29 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 4-1 Ret. Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 6 3
Round 1 23 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 21-15 / 22-20 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 27 34
Round 1 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-9 / 21-10 Ariel LEE / Sydney LEE 47 21
Round 1 31 DONG Wenjing / FENG Xueying 6-0 Ret. Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 36 2
Round 1 9 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 12-21 / 21-10 / 21-15 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 15 55
Round 1 42 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 22-20 / 17-21 / 22-20 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 20 61
Round 1 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 16-21 / 21-17 / 21-15 CHEN Lu / XU Ya 50 58
Round 1 107 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE W.O. Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 8 0
Round 2 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-13 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21 33
Round 2 12 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-14 / 21-15 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 107 33
Round 2 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 14-21 / 21-8 / 21-15 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 26 56
Round 2 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-9 / 21-11 KIM Hye Jeong / KONG Hee Yong 55 29
Round 2 10 DU Yue / LI Yinhui 21-19 / 21-11 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 29 41
Round 2 23 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 21-14 / 20-22 / 21-18 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 5 67
Round 2 9 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-14 / 20-22 / 21-13 DONG Wenjing / FENG Xueying 31 57
Round 2 42 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 21-18 / 22-20 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 47
Quarter-final 12 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-13 / 16-21 / 21-17 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 1 70
Quarter-final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-13 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 3 36
Quarter-final 10 DU Yue / LI Yinhui 21-18 / 21-16 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 23 43
Quarter-final 9 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-18 / 10-21 / 21-18 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 42 64
Semi-final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-14 / 21-18 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 12 39
Semi-final 10 DU Yue / LI Yinhui 21-12 / 21-14 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 9 36
Final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-14 / 21-15 DU Yue / LI Yinhui 10 37
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-14 / 21-13 DENG Joy Xuan (35*) 27
Round 1 25 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-10 / 21-7 Chloe BIRCH 44 25
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-12 / 21-16 Gregoria Mariska TUNJUNG 15 34
Round 1 11 Beiwen ZHANG 21-17 / 21-11 CHEUNG Ngan Yi 27 32
Round 1 2 CHEN Yufei 19-21 / 21-10 / 21-13 HAN Yue 13 45
Round 1 24 CHEN Xiaoxin 13-21 / 21-13 / 21-14 KIM Ga Eun 40 53
Round 1 6 PUSARLA V. Sindhu 22-20 / 21-12 Aya OHORI 20 38
Round 1 10 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-15 Fitriani FITRIANI 29 34
Round 1 26 GOH Jin Wei 21-13 / 21-12 Nitchaon JINDAPOL 23 33
Round 1 21 Pornpawee CHOCHUWONG 20-22 / 21-15 / 21-10 Saina NEHWAL 9 54
Round 1 12 Sayaka TAKAHASHI 13-21 / 21-16 / 21-12 YIP Pui Yin 38 54
Round 1 4 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 21-17 Soniia CHEAH 39 39
Round 1 28 Kirsty GILMOUR 22-20 / 21-16 Evgeniya KOSETSKAYA 34 36
Round 1 7 HE Bingjiao 10-21 / 21-12 / 21-12 Line Højmark KJAERSFELDT 18 46
Round 1 19 LI Xuerui 21-6 / 21-18 CAI Yanyan 17 28
Round 1 3 Nozomi OKUHARA 21-15 / 21-16 Mia BLICHFELDT 22 37
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-14 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 25 37
Round 2 8 Ratchanok INTANON 23-25 / 21-14 / 21-16 Beiwen ZHANG 11 57
Round 2 2 CHEN Yufei 21-12 / 21-14 CHEN Xiaoxin 24 38
Round 2 10 SUNG Ji Hyun 21-18 / 21-7 PUSARLA V. Sindhu 6 42
Round 2 21 Pornpawee CHOCHUWONG 21-16 / 12-21 / 21-10 GOH Jin Wei 26 56
Round 2 4 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 15-21 / 21-16 Sayaka TAKAHASHI 12 54
Round 2 7 HE Bingjiao 21-15 / 22-20 Kirsty GILMOUR 28 46
Round 2 3 Nozomi OKUHARA 21-18 / 21-18 LI Xuerui 19 37
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-13 Ratchanok INTANON 8 35
Quarter-final 2 CHEN Yufei 21-18 / 21-14 SUNG Ji Hyun 10 36
Quarter-final 4 Akane YAMAGUCHI 21-10 / 7-21 / 21-19 Pornpawee CHOCHUWONG 21 51
Quarter-final 3 Nozomi OKUHARA 21-19 / 23-21 HE Bingjiao 7 51
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 21-14 / 21-19 CHEN Yufei 2 34
Semi-final 4 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 22-20 Nozomi OKUHARA 3 42
Final 1 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-19 Akane YAMAGUCHI 4 40
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-16 HE Jiting / DU Yue 12 25
Round 1 17 LU Kai / CHEN Lu 21-5 / 21-13 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 90 22
Round 1 28 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 21-14 / 19-21 / 21-14 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 8 46
Round 1 18 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-19 / 21-15 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 46 35
Round 1 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-6 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 39 23
Round 1 9 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-13 / 21-15 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 23 23
Round 1 13 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-15 / 21-13 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 34 32
Round 1 56 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 21-15 / 21-18 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 47 29
Round 1 10 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-16 / 21-10 LEE Yang / YANG Ching Tun 110 25
Round 1 31 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 22-20 / 24-22 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 36 41
Round 1 38 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-16 / 21-15 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 37
Round 1 285 Ricky KARANDASUWARDI / Pia Zebadiah BERNADET 21-18 / 13-21 / 27-25 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 32 47
Round 1 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-13 / 21-19 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 30 35
Round 1 19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-16 / 21-14 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 11 30
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 17-21 / 21-19 / 21-19 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 81 56
Round 1 53 OU Xuanyi / FENG Xueying W.O. Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 6 0
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-12 / 21-15 LU Kai / CHEN Lu 17 25
Round 2 18 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-13 / 21-14 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 28 30
Round 2 13 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-14 / 24-22 OU Xuanyi / FENG Xueying 53 37
Round 2 56 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 19-21 / 21-18 / 21-19 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 10 53
Round 2 38 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 15-21 / 21-17 / 21-13 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 31 56
Round 2 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-13 / 21-14 Ricky KARANDASUWARDI / Pia Zebadiah BERNADET 285 31
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-12 / 21-6 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 19 26
Round 2 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI W.O. GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 9 0
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-19 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 18 28
Quarter-final 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-12 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 13 35
Quarter-final 38 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 17-21 / 21-16 / 21-16 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 56 54
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-19 / 16-21 / 27-25 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 82
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-9 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 4 28
Semi-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-13 / 21-17 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 38 35
Final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-17 / 21-13 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 38

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2712 87.48 00:40:08 2.18 2 6.5%
MS 31 77 15 48.4% 2821 91 00:52:41 1.73 13 41.9%
WD 28 67 11 39.3% 2452 87.57 00:46:02 1.9 7 25.0%
WS 31 71 9 29.0% 2548 82.19 00:41:00 2 0 0.0%
XD 29 65 7 24.1% 2380 82.07 00:36:41 2.24 1 3.5%
Total 150 353 53 35.3% 12913 86.09 00:43:20 1.99 23 15.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 49 25 66.2%
Japan 26 20 56.5%
Korea 8 7 53.3%
Thailand 18 16 52.9%
Scotland 1 1 50.0%
Chinese Taipei 7 8 46.7%
Indonesia 20 25 44.4%
Malaysia 11 16 40.7%
India 4 8 33.3%
Denmark 4 8 33.3%
England 2 4 33.3%
U.S.A. 1 3 25.0%
Russia 1 4 20.0%
France 0 1 0.0%
Vietnam 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Hong Kong 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 21-4 / 21-7
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8