German Open  

Tournament Name: Yonex German Open 2014
Tournament Dates: 25/02/2014-02/03/2014
Location: Germany, Mülheim an der Ruhr
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Takeshi KAMURA / Keigo SONODA Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA
MS Arvind BHAT Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na
WS Sayaka TAKAHASHI SUNG Ji Hyun
XD Robert BLAIR / Imogen BANKIER KO Sung Hyun / KIM Ha Na

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 111 Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN 21-18 / 21-10 Jorrit DE RUITER / Robin TABELING 740 35
Round 1 220 Jones Ralfy JANSEN / Ary TRISNANTO 21-19 / 16-21 / 21-19 Raphael BECK / Ingo KINDERVATER - 42
Round 1 138 Fabian HOLZER / Mark LAMSFUSS 21-5 / 19-21 / 21-13 SAPUTRA Albert / Yonathan Suryatama DASUKI - 38
Round 1 77 Niclas NOHR / Nikolaj OVERGAARD 21-12 / 21-16 Kevin LI / Nyl YAKURA 69 24
Round 1 160 Marcus ELLIS / Tom WOLFENDEN 21-11 / 21-9 LIN Yu Hsien / WANG Tzu Wei 584 23
Round 1 81 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 23-21 / 21-19 Yong Zhao Ashton CHEN / Zhao Jiang Terry YEO - 33
Round 1 423 Alfian Eko PRASETYA / Edi SUBAKTIAR 21-11 / 21-18 Rodion KARGAEV / Anatoliy YARTSEV 128 26
Round 2 220 Jones Ralfy JANSEN / Ary TRISNANTO 23-21 / 17-21 / 21-18 Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN 111 50
Round 2 77 Niclas NOHR / Nikolaj OVERGAARD 21-14 / 21-17 Marcus ELLIS / Tom WOLFENDEN 160 33
Round 2 81 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 21-16 / 21-10 Alfian Eko PRASETYA / Edi SUBAKTIAR 423 31
MD
Round 1 3 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-14 / 21-7 Fabian HOLZER / Mark LAMSFUSS 138 25
Round 1 67 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 17-21 / 21-14 / 21-19 Jones Ralfy JANSEN / Ary TRISNANTO 220 43
Round 1 14 LIM Khim Wah / GOH V Shem 22-20 / 23-21 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 36 36
Round 1 38 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-16 / 21-11 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 22 29
Round 1 27 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-19 / 21-19 Peter BRIGGS / Harley TOWLER 68 33
Round 1 81 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 17-21 / 21-19 / 21-14 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 26 53
Round 1 13 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-14 / 21-13 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 29 24
Round 1 23 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-17 / 21-11 Laurent CONSTANTIN / Matthieu LO YING PING 65 31
Round 1 15 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 15-21 / 21-17 / 21-15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 25 64
Round 1 44 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 18-21 / 21-17 / 21-15 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 34 52
Round 1 10 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-16 / 21-12 Daniel BENZ / Kwong Beng CHAN 101 24
Round 1 43 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 21-16 / 21-12 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 37 29
Round 1 63 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 16-21 / 21-19 / 21-6 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 11 52
Round 1 17 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-6 / 22-20 Nikita KHAKIMOV / Vasily KUZNETSOV 51 32
Round 1 8 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-17 / 21-16 Niclas NOHR / Nikolaj OVERGAARD 77 34
Round 1 59 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW W.O. Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 21 0
Round 2 3 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-7 / 21-14 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 67 24
Round 2 14 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-18 / 16-21 / 21-19 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 38 57
Round 2 81 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 21-14 / 21-18 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 27 32
Round 2 13 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 20-22 / 21-19 / 21-13 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 23 64
Round 2 15 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-4 / 21-10 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 59 24
Round 2 10 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-14 / 21-18 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 44 26
Round 2 63 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-14 / 21-16 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 43 29
Round 2 8 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-14 / 21-18 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 17 39
Quarter-final 3 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 14-21 / 21-16 / 21-15 LIM Khim Wah / GOH V Shem 14 50
Quarter-final 13 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-18 / 14-21 / 21-17 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 81 51
Quarter-final 15 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 23-21 / 21-14 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 10 29
Quarter-final 8 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 18-21 / 21-16 / 22-20 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 63 59
Semi-final 3 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 17-21 / 21-16 / 21-12 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 13 55
Semi-final 15 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 21-14 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 8 33
Final 15 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 14-21 / 21-14 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 3 59
MS (qual)
Round 1 125 Beryno Jiann Tze WONG 22-20 / 14-21 / 22-20 LIN Yu Hsien 105 58
Round 1 134 Kim BRUUN 23-21 / 21-17 Jarolim VICEN 137 38
Round 1 164 Ary TRISNANTO 21-17 / 17-21 / 21-16 Jiann Shiarng CHIANG 131 50
Round 1 182 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-8 / 9-21 / 21-19 Arnaud GENIN 155 48
Round 1 129 Nick FRANSMAN 23-21 / 21-19 Lucas CLAERBOUT 117 43
Round 1 146 Marius MYHRE 21-18 / 21-14 Anatoliy YARTSEV 193 30
MS
Round 1 100 Iztok UTROSA 18-21 / 21-18 / 21-12 Eetu HEINO 73 44
Round 1 34 Anand PAWAR 21-16 / 21-17 Chun Seang TAN 49 35
Round 1 24 CHOU Tien Chen 20-22 / 21-13 / 21-12 Stilian MAKARSKI 295 41
Round 1 88 Christian LIND THOMSEN 21-19 / 21-12 Lukas SCHMIDT 84 38
Round 1 45 LEE Dong Keun 21-11 / 23-21 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 12 39
Round 1 81 Petr KOUKAL 19-21 / 21-19 / 21-17 Michal ROGALSKI 102 59
Round 1 23 Sho SASAKI 16-21 / 21-16 / 25-23 Dieter DOMKE 64 60
Round 1 54 Pablo ABIAN 21-15 / 21-11 Erik MEIJS 116 27
Round 1 10 HU Yun 14-21 / 21-12 / 21-17 Kim BRUUN 134 52
Round 1 87 Arvind BHAT 21-18 / 21-12 Ary TRISNANTO 164 24
Round 1 20 Rajiv OUSEPH 21-6 / 21-12 Marius MYHRE 146 23
Round 1 40 LIEW Daren 21-12 / 21-18 Thomas ROUXEL 71 31
Round 1 15 Kento MOMOTA 22-20 / 21-11 Raul MUST 77 30
Round 1 101 David OBERNOSTERER 21-17 / 21-16 Yong Zhao Ashton CHEN 76 35
Round 1 26 Viktor AXELSEN 14-4 Ret. Yuhan TAN 97 7
Round 1 98 Mattias BORG 21-15 / 21-17 Kwong Beng CHAN 66 40
Round 1 39 PRANNOY H. S. 21-12 / 21-19 Sattawat PONGNAIRAT 57 33
Round 1 18 PARUPALLI Kashyap 21-14 / 21-17 Misha ZILBERMAN 52 36
Round 1 69 WANG Tzu Wei 21-17 / 21-13 Christopher SKRZEBA - 23
Round 1 13 SON Wan Ho 21-17 / 21-8 Toby PENTY 122 30
Round 1 91 Niluka KARUNARATNE 21-19 / 18-21 / 21-12 Rasmus FLADBERG 83 49
Round 1 50 Zi Liang Derek WONG 21-13 / 21-15 Dionysius Hayom RUMBAKA 19 33
Round 1 37 Ville LANG 23-21 / 3-21 / 21-19 Brice LEVERDEZ 36 53
Round 1 11 Marc ZWIEBLER 21-14 / 16-21 / 23-21 Wisnu Yuli PRASETYO 82 67
Round 1 67 Scott EVANS 21-9 / 18-21 / 21-13 Beryno Jiann Tze WONG 125 54
Round 1 29 HSU Jen Hao 21-17 / 10-13 Ret. Ihsan Maulana MUSTOFA 182 35
Round 1 48 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 23-21 / 19-21 / 24-22 Andre Kurniawan TEDJONO 58 70
Round 1 17 Takuma UEDA 21-7 / 21-10 Nick FRANSMAN 129 28
Round 1 90 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-17 / 21-16 Emil HOLST 63 30
Round 1 25 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-17 Eric PANG 31 30
Round 1 42 WEI Nan 18-21 / 21-19 / 21-17 Dmytro ZAVADSKY 46 62
Round 1 6 Boonsak PONSANA 21-14 / 21-15 Riyanto SUBAGJA 103 34
Round 2 34 Anand PAWAR 21-16 / 21-12 Iztok UTROSA 100 28
Round 2 24 CHOU Tien Chen 21-17 / 21-17 Christian LIND THOMSEN 88 43
Round 2 45 LEE Dong Keun 21-18 / 21-14 Petr KOUKAL 81 46
Round 2 23 Sho SASAKI 21-18 / 17-21 / 21-11 Pablo ABIAN 54 59
Round 2 87 Arvind BHAT 21-17 / 16-21 / 21-11 HU Yun 10 59
Round 2 40 LIEW Daren 21-19 / 21-19 Rajiv OUSEPH 20 36
Round 2 15 Kento MOMOTA 21-11 / 21-14 David OBERNOSTERER 101 27
Round 2 26 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-14 Mattias BORG 98 38
Round 2 39 PRANNOY H. S. 21-19 / 21-18 PARUPALLI Kashyap 18 47
Round 2 13 SON Wan Ho 21-18 / 21-16 WANG Tzu Wei 69 42
Round 2 50 Zi Liang Derek WONG 22-20 / 20-22 / 21-5 Niluka KARUNARATNE 91 52
Round 2 11 Marc ZWIEBLER 21-14 / 22-20 Ville LANG 37 49
Round 2 29 HSU Jen Hao 12-21 / 21-15 / 21-18 Scott EVANS 67 81
Round 2 17 Takuma UEDA 21-14 / 21-17 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 48 39
Round 2 25 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 19-21 / 21-14 / 21-12 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 90 43
Round 2 42 WEI Nan 21-17 / 21-14 Boonsak PONSANA 6 35
Round 3 24 CHOU Tien Chen 21-14 / 21-11 Anand PAWAR 34 31
Round 3 23 Sho SASAKI 21-13 / 21-15 LEE Dong Keun 45 50
Round 3 87 Arvind BHAT 21-14 / 21-12 LIEW Daren 40 38
Round 3 26 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-12 Kento MOMOTA 15 35
Round 3 13 SON Wan Ho 21-14 / 21-15 PRANNOY H. S. 39 42
Round 3 11 Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-6 Zi Liang Derek WONG 50 30
Round 3 29 HSU Jen Hao 16-21 / 21-17 / 21-12 Takuma UEDA 17 77
Round 3 25 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 14-21 / 21-18 WEI Nan 42 53
Quarter-final 24 CHOU Tien Chen 22-20 / 21-17 Sho SASAKI 23 52
Quarter-final 87 Arvind BHAT 21-17 / 21-14 Viktor AXELSEN 26 35
Quarter-final 11 Marc ZWIEBLER 21-17 / 21-19 SON Wan Ho 13 52
Quarter-final 25 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-9 / 21-6 HSU Jen Hao 29 31
Semi-final 87 Arvind BHAT 21-12 / 12-21 / 22-20 CHOU Tien Chen 24 55
Semi-final 25 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-13 Marc ZWIEBLER 11 40
Final 87 Arvind BHAT 24-22 / 19-21 / 21-11 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 25 60
WD (qual)
Round 1 273 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA 21-9 / 21-14 Barbara BELLENBERG / Ramona HACKS 332 24
Round 1 382 Annisa SAUFIKA / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-17 / 21-15 Cisita Joity JANSEN / Meisy JOLLY 382 34
WD
Round 1 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-8 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA 273 27
Round 1 36 Misato ARATAMA / Megumi TARUNO 21-5 / 21-14 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 184 25
Round 1 16 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-7 / 21-10 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN 63 24
Round 1 127 CHENG Chi Ya / WU Ti Jung 21-13 / 24-22 Kira KATTENBECK / Franziska VOLKMANN 119 32
Round 1 8 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-17 / 25-23 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21 50
Round 1 28 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 16-21 / 21-15 / 21-11 Annisa SAUFIKA / Gloria Emanuelle WIDJAJA 382 58
Round 1 17 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-7 / 21-19 Anastasiia AKCHURINA / Nina VISLOVA 57 28
Round 1 25 Johanna GOLISZEWSKI / Birgit OVERZIER 23-21 / 21-17 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 50 43
Round 1 328 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 13-21 / 21-9 / 21-15 CHAU Hoi Wah / POON Lok Yan 215 38
Round 1 11 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-9 / 21-15 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 34 27
Round 1 33 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-16 / 21-12 Audrey MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 48 34
Round 1 9 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-13 / 21-12 Jillie COOPER / Kirsty GILMOUR 44 36
Round 1 41 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-17 / 21-12 Irina KHLEBKO / Ksenia POLIKARPOVA 40 34
Round 1 18 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-15 / 21-12 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 273 30
Round 1 27 Kate ROBERTSHAW / Heather OLVER 21-15 / 21-14 Samantha BARNING / Iris TABELING 80 34
Round 1 6 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 17-21 / 21-15 / 21-12 Imogen BANKIER / Petya NEDELCHEVA 24 62
Round 2 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 24-22 Misato ARATAMA / Megumi TARUNO 36 44
Round 2 16 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-16 / 21-13 CHENG Chi Ya / WU Ti Jung 127 37
Round 2 8 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 18-21 / 21-6 / 21-18 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 28 57
Round 2 17 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-6 / 21-18 Johanna GOLISZEWSKI / Birgit OVERZIER 25 29
Round 2 328 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 21-8 / 22-20 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 11 40
Round 2 9 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-11 / 21-16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 33 39
Round 2 18 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-8 / 18-21 / 21-14 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 41 49
Round 2 6 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-17 / 21-8 Kate ROBERTSHAW / Heather OLVER 27 35
Quarter-final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-11 Vivian HOO / WOON Khe Wei 16 28
Quarter-final 17 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 19-21 / 21-17 / 21-13 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 8 57
Quarter-final 9 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-17 / 21-16 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 328 36
Quarter-final 6 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 19-21 / 21-17 / 21-14 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 18 56
Semi-final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 22-20 / 21-13 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 17 38
Semi-final 6 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-12 / 21-18 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 9 39
Final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 23-21 / 24-22 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 6 55
WS (qual)
Round 1 173 Ekaterina BOLOTOVA 21-16 / 21-17 Simone PRUTSCH 80 25
Round 1 63 Maria ULITINA 21-12 / 23-21 Ksenia POLIKARPOVA 59 31
Round 1 56 HSU Ya Ching 21-14 / 19-21 / 22-20 Anastasiia AKCHURINA 93 52
Round 1 77 P. C. Thulasi 21-15 / 21-14 Sarah WALKER 69 28
Round 1 55 Line Højmark KJAERSFELDT 21-19 / 21-23 / 21-16 Tanvi LAD 57 58
Round 1 53 Stefani STOEVA 21-18 / 21-9 CHENG Chi Ya 58 27
Round 1 121 PAI Yu Po 21-13 / 21-13 Evgeniya KOSETSKAYA 113 25
Round 2 63 Maria ULITINA 21-13 / 21-15 Ekaterina BOLOTOVA 173 27
Round 2 77 P. C. Thulasi 20-22 / 21-19 / 21-14 HSU Ya Ching 56 55
Round 2 55 Line Højmark KJAERSFELDT 21-13 / 0-0 Ret. Stefani STOEVA 53 13
Round 2 121 PAI Yu Po 21-12 / 21-14 Saili RANE 71 38
WS
Round 1 5 SUNG Ji Hyun 21-17 / 21-17 Juan GU 21 38
Round 1 16 Minatsu MITANI 21-12 / 21-19 CHAN Kaka Tsz Ka 32 29
Round 1 15 Eriko HIROSE 21-15 / 21-19 Petya NEDELCHEVA 40 42
Round 1 42 Arundhati PANTAWANE 17-21 / 22-20 / 21-19 Line Højmark KJAERSFELDT 55 51
Round 1 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-16 / 21-12 TAI Tzu Ying 8 34
Round 1 39 Sashina VIGNES WARAN 21-9 / 19-21 / 21-18 Natalia PERMINOVA 47 52
Round 1 12 Nitchaon JINDAPOL 21-12 / 21-13 Chloe MAGEE 44 27
Round 1 26 Beatriz CORRALES 14-21 / 21-12 / 13-8 Ret. Jamie SUBANDHI 45 39
Round 1 20 Kirsty GILMOUR 21-6 / 21-19 Maria ULITINA 63 28
Round 1 14 Carolina MARIN 21-14 / 5-1 Ret. Sabrina JAQUET 43 22
Round 1 27 PAI Hsiao Ma 21-16 / 21-19 PAI Yu Po 121 41
Round 1 50 Karin SCHNAASE 21-16 / 21-18 Porntip BURANAPRASERTSUK 10 34
Round 1 77 P. C. Thulasi 7-21 / 21-19 / 21-17 Michelle LI 24 62
Round 1 13 Sayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-14 YIP Pui Yin 22 33
Round 1 37 Kristina GAVNHOLT 21-13 / 21-15 Maria Febe KUSUMASTUTI 46 35
Round 1 6 BAE Yeon Ju 21-18 / 21-11 Beiwen ZHANG 41 31
Round 2 5 SUNG Ji Hyun 22-20 / 21-14 Minatsu MITANI 16 46
Round 2 15 Eriko HIROSE 21-18 / 21-16 Arundhati PANTAWANE 42 42
Round 2 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-13 / 21-8 Sashina VIGNES WARAN 39 27
Round 2 12 Nitchaon JINDAPOL 21-9 / 21-19 Beatriz CORRALES 26 31
Round 2 14 Carolina MARIN 21-18 / 21-13 Kirsty GILMOUR 20 35
Round 2 27 PAI Hsiao Ma 21-8 / 21-14 Karin SCHNAASE 50 40
Round 2 13 Sayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-11 P. C. Thulasi 77 32
Round 2 6 BAE Yeon Ju 21-14 / 21-17 Kristina GAVNHOLT 37 30
Quarter-final 5 SUNG Ji Hyun 21-16 / 21-13 Eriko HIROSE 15 38
Quarter-final 12 Nitchaon JINDAPOL 21-18 / 10-21 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 50
Quarter-final 14 Carolina MARIN 15-21 / 21-15 / 21-11 PAI Hsiao Ma 27 69
Quarter-final 13 Sayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-19 BAE Yeon Ju 6 43
Semi-final 5 SUNG Ji Hyun 21-16 / 21-16 Nitchaon JINDAPOL 12 38
Semi-final 13 Sayaka TAKAHASHI 18-21 / 21-13 / 21-19 Carolina MARIN 14 65
Final 13 Sayaka TAKAHASHI 21-17 / 8-21 / 21-12 SUNG Ji Hyun 5 53
XD (qual)
Round 1 93 Anatoliy YARTSEV / Evgeniya KOSETSKAYA 21-10 / 21-18 Jones Ralfy JANSEN / Cisita Joity JANSEN 92 25
Round 1 74 Jelle MAAS / Iris TABELING 12-21 / 21-15 / 21-15 Zhao Jiang Terry YEO / Shinta Mulia SARI 64 43
Round 1 105 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 18-21 / 21-17 / 21-14 Laurent CONSTANTIN / Laura CHOINET 91 45
Round 1 - Stilian MAKARSKI / Gabriela STOEVA 21-16 / 20-22 / 21-16 Andreas HEINZ / Annika HORBACH 160 39
Round 1 73 Baptiste CAREME / Anne TRAN 21-18 / 28-26 Rodion KARGAEV / Ekaterina BOLOTOVA - 35
Round 1 112 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-16 / 21-12 Johannes SCHOETTLER / Johanna GOLISZEWSKI 77 26
Round 1 65 Jonatan NORDH / Emelie FABBEKE 21-11 / 21-14 Raphael BECK / Kira KATTENBECK 191 33
Round 1 56 Max SCHWENGER / Carla NELTE 21-17 / 21-18 Robin TABELING / Myke HALKEMA 140 29
Round 2 93 Anatoliy YARTSEV / Evgeniya KOSETSKAYA 21-18 / 11-21 / 21-10 Jelle MAAS / Iris TABELING 74 42
Round 2 105 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 17-21 / 21-10 / 21-16 Stilian MAKARSKI / Gabriela STOEVA - 34
Round 2 112 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 18-21 / 21-11 / 21-15 Baptiste CAREME / Anne TRAN 73 45
Round 2 56 Max SCHWENGER / Carla NELTE 21-18 / 21-18 Jonatan NORDH / Emelie FABBEKE 65 40
XD
Round 1 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 11-21 / 21-13 / 21-15 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 48 49
Round 1 19 Robert BLAIR / Imogen BANKIER 18-21 / 21-10 / 21-19 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 440 53
Round 1 17 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 21-19 / 21-12 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 34 30
Round 1 20 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-19 / 21-17 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 37 42
Round 1 12 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-10 / 22-20 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 59 36
Round 1 82 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL 15-21 / 21-17 / 21-19 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 23 47
Round 1 18 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 10-21 / 21-15 / 21-17 Jacco ARENDS / Selena PIEK 28 42
Round 1 47 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-17 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 52 27
Round 1 50 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 23-21 / 18-21 / 17-9 Ret. Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 38 51
Round 1 14 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-23 / 21-13 / 21-9 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 40 44
Round 1 105 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-17 / 21-10 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 24 30
Round 1 11 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-12 / 21-15 CHAN Peng Soon / LAI Pei Jing 310 30
Round 1 27 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 21-15 / 21-15 Anatoliy YARTSEV / Evgeniya KOSETSKAYA 93 31
Round 1 55 Robert MATEUSIAK / Agnieszka WOJTKOWSKA 21-18 / 19-21 / 21-12 Chris LANGRIDGE / Heather OLVER 16 64
Round 1 112 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 18-21 / 21-17 / 21-18 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 22 68
Round 1 56 Max SCHWENGER / Carla NELTE 21-17 / 18-21 / 21-17 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 8 52
Round 2 19 Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-17 / 19-21 / 21-13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 58
Round 2 20 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 16-21 / 21-12 / 21-19 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 17 62
Round 2 12 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-16 / 21-14 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL 82 35
Round 2 47 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 15-21 / 21-18 / 22-20 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 18 49
Round 2 14 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 18-21 / 21-14 / 21-18 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 50 53
Round 2 11 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-18 / 21-23 / 21-15 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 105 56
Round 2 55 Robert MATEUSIAK / Agnieszka WOJTKOWSKA 21-13 / 21-15 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 27 32
Round 2 56 Max SCHWENGER / Carla NELTE 21-16 / 21-17 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 112 36
Quarter-final 19 Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-7 / 21-8 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 20 25
Quarter-final 47 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 17-21 / 21-17 / 21-18 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 12 61
Quarter-final 11 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 13-21 / 21-15 / 29-27 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 14 56
Quarter-final 55 Robert MATEUSIAK / Agnieszka WOJTKOWSKA 17-21 / 21-14 / 21-12 Max SCHWENGER / Carla NELTE 56 52
Semi-final 19 Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-17 / 21-14 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 47 28
Semi-final 11 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-18 / 21-17 Robert MATEUSIAK / Agnieszka WOJTKOWSKA 55 34
Final 19 Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-15 / 21-18 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 11 44
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 72 12 40.0% 2629 87.63 00:39:44 2.21 2 6.7%
MS 61 142 20 32.8% 5170 84.75 00:42:52 1.98 7 11.5%
WD 31 69 7 22.6% 2463 79.45 00:39:23 2.02 1 3.2%
WS 29 65 7 24.1% 2339 80.66 00:40:33 1.99 3 10.3%
XD 30 76 16 53.3% 2804 93.47 00:44:12 2.11 4 13.3%
Total 181 424 62 34.2% 15405 85.11 00:41:36 2.05 17 9.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 35 11 76.1%
Korea 25 10 71.4%
India 15 7 68.2%
Scotland 6 3 66.7%
Spain 5 3 62.5%
Denmark 19 12 61.3%
Thailand 14 11 56.0%
Malaysia 13 11 54.2%
Chinese Taipei 19 17 52.8%
Hong Kong 7 7 50.0%
Poland 3 3 50.0%
Czech Republic 2 2 50.0%
Ukraine 2 2 50.0%
Norway 1 1 50.0%
Sri Lanka 1 1 50.0%
Germany 23 26 46.9%
Sweden 2 3 40.0%
Austria 2 3 40.0%
Bulgaria 3 5 37.5%
Netherlands 7 12 36.8%
Singapore 4 7 36.4%
England 5 10 33.3%
Switzerland 1 2 33.3%
Finland 1 2 33.3%
Ireland 1 3 25.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Kunlavut VITIDSARN Lakshya SEN 21-18 / 21-15
2019 Kento MOMOTA Kenta NISHIMOTO 21-10 / 21-16
2018 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-19 / 18-21 / 21-18
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 21-16 / 21-14
2016 LIN Dan CHOU Tien Chen 15-21 / 21-17 / 21-17
2015 Jan O JORGENSEN Dionysius Hayom RUMBAKA 21-12 / 21-13
2014 Arvind BHAT Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 24-22 / 19-21 / 21-11
2013 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-11
2012 LIN Dan Simon SANTOSO 21-11 / 21-11
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-19 / 21-11
2010 BAO Chunlai CHEN Long 21-13 / 21-10
2009 BAO Chunlai GONG Weijie 21-18 / 21-14
2008 LEE Hyun Il Sho SASAKI 22-20 / 21-5
2006 CHEN Jin CHEN Hong 15-3 / 15-7
2005 LIN Dan Muhammad Hafiz HASHIM 15-8 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 17-16 / 15-9
2003 LEE Hyun Il LIN Dan 15-4 / 15-4
2002 Niels Christian KALDAU Bjoern JOPPIEN 15-6 / 15-11
2001 Kenneth JONASSEN Niels Christian KALDAU 7-1 / 7-8 / 8-6
2000 Vladislav DRUZCHENKO HARIYANTO Agus 17-15 / 15-4
1999 XIA Xuanze PULLELA Gopichand 15-3 / 13-15 / 15-4
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 12-15 / 15-12 / 15-12
1996 Rashid SIDEK Ewe Hock ONG 15-11 / 15-2
1995 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 17-14 / 15-11
1994 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-3 / 15-9
1993 Thomas STUER-LAURIDSEN Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-2
1992 Allan BUDI KUSUMA Joko SUPRIANTO 15-11 / 15-2
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-8
1990 PERMADI Fung Jens Peter NIERHOFF W.O.
1989 Morten FROST HANSEN Stephen J. BADDELEY 15-6 / 15-4