Polish Open  

Tournament Name: Polish Open 1997 (I)
Tournament Dates: 28/03/1997-28/03/1997
Location: Poland, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Tony GUNAWAN / WIBOWO Victo Kok Kiong SENG / Rudy WIJAYA
MS TAM Kai Chuen Thomas SOGAARD
WD Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min
WS Yuli MARFUAH Johanna HOLGERSSON
XD Flandy LIMPELE / Eti GUNAWAN Imam TOHARI / Emma ERMAWATI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (44*) Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE 15-5 / 5-15 / 18-14 Boris KESSOV / Theodoros VELKOS (68*) 0
Round 1 (87*) Michal LOGOSZ / Damian PLAWECKI 15-3 / 15-5 PULLELA Gopichand / Marlon SAMUEL - 0
Round 1 (58*) Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV 15-4 / 18-17 Robert MATEUSIAK / Dariusz ZIEBA - 0
Round 1 - Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 15-5 / 15-5 Marcin BURZYNSKI / Piotr ZOLADEK - 0
Round 1 - Zbigniew SERWETNICKI / Przemyslaw WACHA 9-15 / 15-4 / 15-3 Sergej KARAMYSHEV / Andrej ZHOLOBOV (491*) 0
Round 1 (67*) Tony GUNAWAN / WIBOWO Victo W.O. Thomas HOVGAARD / Thomas SOGAARD - 0
Round 2 (15*) Eng HIAN / Hermono YUWONO 15-0 / 15-2 Radoslaw TUKENDORF / Roman WALASZEK - 0
Round 2 (44*) Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE 15-8 / 15-12 Pawel KACZYNSKI / Kamil TURONEK - 0
Round 2 (20*) CHOW Kin Man / MA Che Kong 15-6 / 9-15 / 15-7 Michal LOGOSZ / Damian PLAWECKI (87*) 0
Round 2 (99*) Kok Kiong SENG / Rudy WIJAYA 15-11 / 14-18 / 15-4 Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV (58*) 0
Round 2 (67*) Tony GUNAWAN / WIBOWO Victo 15-3 / 15-6 Adam KOSZ / Dawid POWEZKA - 0
Round 2 (56*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 15-12 / 18-13 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM - 0
Round 2 - Zbigniew SERWETNICKI / Przemyslaw WACHA 15-13 / 10-15 / 15-9 Jose Antonio CRESPO / Arturo RUIZ - 0
Round 2 (16*) Davis EFRAIM / Halim Haryanto HO 15-10 / 15-12 Jerzy DOLHAN / Jacek HANKIEWICZ - 0
Quarter-final (15*) Eng HIAN / Hermono YUWONO 15-5 / 15-9 Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE (44*) 0
Quarter-final (99*) Kok Kiong SENG / Rudy WIJAYA 15-9 / 15-11 CHOW Kin Man / MA Che Kong (20*) 0
Quarter-final (67*) Tony GUNAWAN / WIBOWO Victo 15-7 / 15-4 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (56*) 0
Quarter-final (16*) Davis EFRAIM / Halim Haryanto HO 15-3 / 15-5 Zbigniew SERWETNICKI / Przemyslaw WACHA - 0
Semi-final (99*) Kok Kiong SENG / Rudy WIJAYA 11-15 / 15-11 / 15-10 Eng HIAN / Hermono YUWONO (15*) 0
Semi-final (67*) Tony GUNAWAN / WIBOWO Victo 15-8 / 15-8 Davis EFRAIM / Halim Haryanto HO (16*) 0
Final (67*) Tony GUNAWAN / WIBOWO Victo 15-11 / 15-6 Kok Kiong SENG / Rudy WIJAYA (99*) 0
MS
Round 1 (123*) Mihail POPOV 15-12 / 15-12 Sergej KARAMYSHEV (1000*) 0
Round 1 (77*) A K JOHANNES 15-3 / 15-6 Marlon SAMUEL (605*) 0
Round 1 (299*) Sergio LLOPIS 15-3 / 13-15 / 15-12 Marcin BURZYNSKI - 0
Round 1 (823*) Sergej STAROSTIN 15-3 / 15-7 Aivaras KVEDARAUSKAS (142*) 0
Round 1 (189*) Vladislav TIKHOMIROV 15-5 / 15-9 Radoslaw TUKENDORF - 0
Round 1 (238*) Theodoros VELKOS 10-15 / 15-8 / 15-1 Andrej ZHOLOBOV (1005*) 0
Round 1 (894*) Zbigniew SERWETNICKI W.O. Thomas HOVGAARD (422*) 0
Round 2 (26*) TAM Kai Chuen 15-5 / 15-5 Dariusz CZEKAN - 0
Round 2 (120*) Rony AGUSTINUS 15-4 / 18-16 Michal LOGOSZ (227*) 0
Round 2 (217*) Artur KHACHATURJAN 15-5 / 15-5 Robert MATEUSIAK - 0
Round 2 (894*) Zbigniew SERWETNICKI 15-9 / 15-6 Jose Antonio CRESPO (562*) 0
Round 2 (897*) Kamil TURONEK 15-4 / 15-11 Mihail POPOV (123*) 0
Round 2 (135*) Arturo RUIZ 15-9 / 10-15 / 15-12 Piotr ZOLADEK - 0
Round 2 (77*) A K JOHANNES 15-6 / 15-10 Dariusz ZIEBA (205*) 0
Round 2 (299*) Sergio LLOPIS 13-15 / 15-12 / 15-4 Kuan Yang Adrian TAY (199*) 0
Round 2 (130*) Boris KESSOV 15-2 / 15-8 Przemyslaw WACHA - 0
Round 2 (168*) Jacek NIEDZWIEDZKI 15-10 / 18-14 Sergej STAROSTIN (823*) 0
Round 2 (62*) Thomas SOGAARD 15-6 / 15-0 Robert KOWALCZYK - 0
Round 2 (189*) Vladislav TIKHOMIROV 15-3 / 15-6 Luis LOPEZLLERA (306*) 0
Round 2 (68*) PULLELA Gopichand 15-6 / 15-7 Dawid POWEZKA (896*) 0
Round 2 (238*) Theodoros VELKOS 15-3 / 3-15 / 15-6 Pawel KACZYNSKI (337*) 0
Round 2 (38*) . IRWANSYAH 15-1 / 15-4 Roman WALASZEK - 0
Round 2 - Jacek HANKIEWICZ W.O. Deepankar BHATTACHARYA (59*) 0
Round 3 (26*) TAM Kai Chuen 15-9 / 15-7 Rony AGUSTINUS (120*) 0
Round 3 (217*) Artur KHACHATURJAN 15-6 / 15-9 Zbigniew SERWETNICKI (894*) 0
Round 3 (897*) Kamil TURONEK 9-15 / 17-15 / 15-0 Jacek HANKIEWICZ - 0
Round 3 (77*) A K JOHANNES 15-1 / 15-3 Arturo RUIZ (135*) 0
Round 3 (130*) Boris KESSOV 15-6 / 15-8 Sergio LLOPIS (299*) 0
Round 3 (62*) Thomas SOGAARD 8-15 / 15-10 / 15-8 Jacek NIEDZWIEDZKI (168*) 0
Round 3 (68*) PULLELA Gopichand 8-15 / 15-11 / 15-9 Vladislav TIKHOMIROV (189*) 0
Round 3 (38*) . IRWANSYAH 15-2 / 15-4 Theodoros VELKOS (238*) 0
Quarter-final (26*) TAM Kai Chuen 15-8 / 15-7 Artur KHACHATURJAN (217*) 0
Quarter-final (77*) A K JOHANNES 15-7 / 15-11 Kamil TURONEK (897*) 0
Quarter-final (62*) Thomas SOGAARD 15-5 / 15-8 Boris KESSOV (130*) 0
Quarter-final (38*) . IRWANSYAH 15-2 / 15-11 PULLELA Gopichand (68*) 0
Semi-final (26*) TAM Kai Chuen 2-15 / 18-13 / 15-2 A K JOHANNES (77*) 0
Semi-final (62*) Thomas SOGAARD 15-11 / 15-8 . IRWANSYAH (38*) 0
Final (26*) TAM Kai Chuen 15-4 / 15-11 Thomas SOGAARD (62*) 0
WD
Round 1 (107*) JAW Hua-Ching / TSAI Chia-Chun 15-8 / 15-0 Dorota GRZEJDAK / Anthea POON - 0
Round 2 (18*) (Pelita Jaya) CARMELITA / Nonong Denis ZANATI 15-1 / 15-2 Malgorzata LENARTOWICZ / Joanna SZLESZYNSKA - 0
Round 2 - Svetlana ALFEROVA / Irina CHERNIKOVA 15-4 / 15-6 Kamila AUGUSTYN / Agnieszka JASKULA - 0
Round 2 (42*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-1 / 15-4 Sandra DIMBOUR / Sandrine LEFEVRE (57*) 0
Round 2 (498*) Kinga RUDOLF / Agata STELMASZCZYK 15-11 / 15-8 Victoria CHECA / Ana FERRER - 0
Round 2 (152*) Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE 15-12 / 15-11 Dolores MARCO / Esther SANZ (33*) 0
Round 2 (53*) CHEN Yueh-Ying / LIN Chiu-Yin 15-1 / 15-6 Ewa ORZELSKA / Dominika SZLACHETKO - 0
Round 2 (19*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 15-3 / 15-0 Krystyna POLAKOWSKA / Angelika WEGRZYN - 0
Round 2 (107*) JAW Hua-Ching / TSAI Chia-Chun W.O. Dorota BOREK / Katarzyna KRASOWSKA - 0
Quarter-final (18*) (Pelita Jaya) CARMELITA / Nonong Denis ZANATI 15-5 / 14-18 / 15-1 Svetlana ALFEROVA / Irina CHERNIKOVA - 0
Quarter-final (42*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-2 / 15-7 Kinga RUDOLF / Agata STELMASZCZYK (498*) 0
Quarter-final (152*) Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE 15-11 / 15-8 JAW Hua-Ching / TSAI Chia-Chun (107*) 0
Quarter-final (19*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 15-9 / 15-7 CHEN Yueh-Ying / LIN Chiu-Yin (53*) 0
Semi-final (42*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 3-15 / 17-16 / 15-12 (Pelita Jaya) CARMELITA / Nonong Denis ZANATI (18*) 0
Semi-final (19*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 6-15 / 15-5 / 15-9 Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE (152*) 0
Final (19*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 12-15 / 15-8 / 15-9 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (42*) 0
WS
Round 1 (119*) Esther SANZ 11-3 / 11-2 Malgorzata LENARTOWICZ - 0
Round 1 (312*) Dorota GRZEJDAK 7-11 / 11-8 / 11-5 LIN Chiu-Yin (151*) 0
Round 1 (62*) Kristin EVERNAS 11-1 / 11-5 Angelika WEGRZYN - 0
Round 1 (33*) NG Ching 11-3 / 11-6 CHEN Yueh-Ying (218*) 0
Round 1 (199*) Kinga RUDOLF 11-5 / 10-12 / 11-6 Anthea POON (120*) 0
Round 1 (51*) Sandra DIMBOUR 11-2 / 11-6 Monika BIENKOWSKA - 0
Round 1 (103*) Yuli MARFUAH 4-11 / 11-2 / 11-5 Victoria CHECA - 0
Round 1 (246*) Felicity GALLUP 12-9 / 5-11 / 12-9 JAW Hua-Ching (107*) 0
Round 1 (67*) Dolores MARCO 11-4 / 11-8 Joanna SZLESZYNSKA (224*) 0
Round 1 (623*) Irina CHERNIKOVA 11-4 / 11-5 Krystyna POLAKOWSKA (469*) 0
Round 1 (58*) Johanna HOLGERSSON 11-4 / 11-2 Agata STELMASZCZYK - 0
Round 1 (132*) Yu Zanetta LEE 11-7 / 11-2 Kamila AUGUSTYN - 0
Round 1 (300*) Ana FERRER 11-6 / 11-6 Agnieszka JASKULA - 0
Round 1 (308*) TSAI Chia-Chun W.O. Renata HORVAT VRBNJAK (428*) 0
Round 2 (28*) Joanne MUGGERIDGE 11-4 / 11-2 Esther SANZ (119*) 0
Round 2 (62*) Kristin EVERNAS 11-6 / 11-7 Dorota GRZEJDAK (312*) 0
Round 2 (33*) NG Ching 11-1 / 11-6 Kinga RUDOLF (199*) 0
Round 2 (103*) Yuli MARFUAH 11-8 / 11-2 Sandra DIMBOUR (51*) 0
Round 2 (67*) Dolores MARCO 12-11 / 11-8 Felicity GALLUP (246*) 0
Round 2 (58*) Johanna HOLGERSSON 11-7 / 11-4 Irina CHERNIKOVA (623*) 0
Round 2 (132*) Yu Zanetta LEE 11-7 / 11-9 Ana FERRER (300*) 0
Round 2 (53*) Katarzyna KRASOWSKA 11-0 / 11-3 TSAI Chia-Chun (308*) 0
Quarter-final (62*) Kristin EVERNAS 11-5 / 11-8 Joanne MUGGERIDGE (28*) 0
Quarter-final (103*) Yuli MARFUAH 11-8 / 11-7 NG Ching (33*) 0
Quarter-final (58*) Johanna HOLGERSSON 11-3 / 11-3 Dolores MARCO (67*) 0
Quarter-final (53*) Katarzyna KRASOWSKA 11-0 / 11-2 Yu Zanetta LEE (132*) 0
Semi-final (103*) Yuli MARFUAH 11-8 / 11-3 Kristin EVERNAS (62*) 0
Semi-final (58*) Johanna HOLGERSSON 7-11 / 11-2 / 11-5 Katarzyna KRASOWSKA (53*) 0
Final (103*) Yuli MARFUAH 11-3 / 11-6 Johanna HOLGERSSON (58*) 0
XD
Round 1 - Arturo RUIZ / Dolores MARCO 15-11 / 4-15 / 15-3 Marlon SAMUEL / Anthea POON (196*) 0
Round 1 (503*) Sergej STAROSTIN / Irina CHERNIKOVA 15-9 / 15-9 Jose Antonio CRESPO / Esther SANZ - 0
Round 1 - Flandy LIMPELE / Eti GUNAWAN 15-2 / 15-3 Pawel KACZYNSKI / Joanna SZLESZYNSKA (380*) 0
Round 1 - Sergey MELNIKOV / Svetlana ALFEROVA 15-11 / 15-4 Henrik ANDERSSON / Kristin EVERNAS (111*) 0
Round 2 (8*) Imam TOHARI / Emma ERMAWATI 15-5 / 15-5 Dariusz CZEKAN / Iwona MATKOWSKA - 0
Round 2 (411*) Damian PLAWECKI / Katarzyna KRASOWSKA 15-9 / 15-2 Arturo RUIZ / Dolores MARCO - 0
Round 2 - Frederik BERGSTROM / Johanna HOLGERSSON 15-6 / 15-8 Przemyslaw WACHA / Angelika WEGRZYN - 0
Round 2 (503*) Sergej STAROSTIN / Irina CHERNIKOVA 15-7 / 15-4 Roman WALASZEK / Agnieszka JASKULA - 0
Round 2 - Flandy LIMPELE / Eti GUNAWAN 15-4 / 15-6 Sergio LLOPIS / Ana FERRER (357*) 0
Round 2 (146*) MA Che Kong / TUNG Chau Man 15-9 / 15-5 Marcin BURZYNSKI / Malgorzata LENARTOWICZ - 0
Round 2 - Sergey MELNIKOV / Svetlana ALFEROVA 15-2 / 15-0 Radoslaw TUKENDORF / Krystyna POLAKOWSKA - 0
Round 2 (15*) Manuel DUBRULLE / Sandrine LEFEVRE 15-11 / 15-4 Piotr ZOLADEK / Kamila AUGUSTYN - 0
Quarter-final (8*) Imam TOHARI / Emma ERMAWATI 15-7 / 15-11 Damian PLAWECKI / Katarzyna KRASOWSKA (411*) 0
Quarter-final - Frederik BERGSTROM / Johanna HOLGERSSON 15-4 / 12-15 / 18-15 Sergej STAROSTIN / Irina CHERNIKOVA (503*) 0
Quarter-final - Flandy LIMPELE / Eti GUNAWAN 15-7 / 15-7 MA Che Kong / TUNG Chau Man (146*) 0
Quarter-final - Sergey MELNIKOV / Svetlana ALFEROVA 15-10 / 8-15 / 15-6 Manuel DUBRULLE / Sandrine LEFEVRE (15*) 0
Semi-final (8*) Imam TOHARI / Emma ERMAWATI 15-10 / 15-10 Frederik BERGSTROM / Johanna HOLGERSSON - 0
Semi-final - Flandy LIMPELE / Eti GUNAWAN 15-3 / 15-10 Sergey MELNIKOV / Svetlana ALFEROVA - 0
Final - Flandy LIMPELE / Eti GUNAWAN 15-7 / 15-6 Imam TOHARI / Emma ERMAWATI (8*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 20 46 6 30.0% 1060 53 00:00:00 0 0 0.0%
MS 36 81 9 25.0% 1798 49.94 00:00:00 0 0 0.0%
WD 15 34 4 26.7% 737 49.13 00:00:00 0 0 0.0%
WS 28 61 5 17.9% 981 35.04 00:00:00 0 0 0.0%
XD 19 41 3 15.8% 894 47.05 00:00:00 0 0 0.0%
Total 118 263 27 22.9% 5470 46.36 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
U.S.A. 8 0 100.0%
Indonesia 25 6 80.7%
Denmark 4 1 80.0%
Hong Kong 9 3 75.0%
Sweden 12 6 66.7%
Wales 6 3 66.7%
Greece 2 1 66.7%
Russia 13 11 54.2%
France 6 6 50.0%
Bulgaria 2 2 50.0%
India 2 2 50.0%
Singapore 2 2 50.0%
England 1 1 50.0%
Chinese Taipei 5 7 41.7%
Spain 8 13 38.1%
Poland 13 49 21.0%
Lithuania 0 1 0.0%
Mexico 0 1 0.0%
Canada 0 3 0.0%

Category: