Austrian Open  

Tournament Name: Austrian Open 2022
Tournament Dates: 26/05/2022-29/05/2022
Location: Austria, Graz
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD LIN Yu Chieh / SU Li Wei William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR
MS Seng Zoe YEOH Magnus JOHANNESEN
WD LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW
WS Wen Chi HSU SUNG Shuo Yun
XD YE Hong Wei / LEE Chia Hsin SU Li Wei / CHANG Ching Hui

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - CHEN Zhi Ray / LIAO Jhuo-Fu 21-6 / 21-10 Richard SCHNEEBERGER / Erik SEIWALD - 17
Round 1 - Fredrik KRISTENSEN / Carl Christian MORK 21-13 / 21-16 Simon BAILONI / Christian TOMIC - 27
Round 1 - Gustav ANDREE / Tobias RUDOLF W.O. Gregor ALIC / Maj POBOLJŠAJ - 0
Round 1 - Alex GREEN / Jonty RUSS 19-21 / 21-18 / 21-16 Philip BIRKER / Philipp DREXLER - 52
Round 1 - Kai NIEDERHUBER / Michael TOMIC 21-4 / 21-12 Muath ALGHAMDI / Abdullah ALHARTHI - 18
Round 1 - Nicolas HOAREAU / Aymeric TORES 21-2 / 21-10 Syed Daanyaal ALI / Adrian SCHWARZMANN - 18
Round 1 - Gal BIZJAK / Miha IVANCIC 21-23 / 23-21 / 21-18 Maksymilian DANIELAK / Mateusz DANIELAK - 42
Round 1 - LEONG Jun Kai / NG Tze Chian 21-11 / 21-12 Balazs PAPAI / Balint PAPAI - 21
Round 2 - CHEN Zhi Ray / LIAO Jhuo-Fu 21-8 / 21-15 Fredrik KRISTENSEN / Carl Christian MORK - 23
Round 2 - Alex GREEN / Jonty RUSS 21-12 / 21-12 Gustav ANDREE / Tobias RUDOLF - 25
Round 2 - Nicolas HOAREAU / Aymeric TORES 21-12 / 21-14 Kai NIEDERHUBER / Michael TOMIC - 27
Round 2 - Gal BIZJAK / Miha IVANCIC 13-17 Ret. LEONG Jun Kai / NG Tze Chian - 11
MD
Round 1 - Jaka IVANCIC / Andraz KRAPEZ 23-21 / 21-14 Igor BJELAN / Mihajlo TOMIC - 28
Round 1 - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 21-10 / 21-11 Nicolas HOAREAU / Aymeric TORES - 23
Round 1 - Raymond INDRA / Daniel Edgar MARVINO 21-15 / 21-12 Kush CHUGH / Akshan SHETTY - 28
Round 1 - Sebastian BUGTRUP / Oliver LAU 21-13 / 21-16 Gal BIZJAK / Miha IVANCIC - 24
Round 1 - Jack MACGREGOR / Adam PRINGLE 21-10 / 21-7 Joan MONROY / Carlos PIRIS - 25
Round 1 - SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-11 / 21-10 Christos HAILIS / Aris KATTIRTZI - 24
Round 1 - WEI Chun Wei / WU Guan Xun 21-19 / 21-12 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Jimmy WONG - 29
Round 1 - Kok Xian TAN / Yi Han TAN 21-10 / 10-21 / 21-19 Alex GREEN / Jonty RUSS - 44
Round 1 - LIAO Chao Pang / LIN Chia Yu 21-16 / 21-14 CHEN Zhi Ray / LIAO Jhuo-Fu - 23
Round 1 - BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 22-20 / 21-11 Michael MCGUIRE / Ciar PRINGLE - 27
Round 1 - Luka BAN / Filip SPOLJAREC 21-18 / 21-14 Andrew JONES / Adam STEWART - 21
Round 1 - Samy CORVEE / Yanis GAUDIN 21-15 / 22-20 Marvin DATKO / Patrick SCHEIEL - 37
Round 1 - LIN Yu Chieh / SU Li Wei 21-16 / 21-9 Kilian MEUSBURGER / Dominik STIPSITS - 23
Round 1 - Artur NIYAZOV / Dmitriy PANARIN 28-26 / 21-19 Glib BEKETOV / Mykhaylo MAKHNOVSKIY - 36
Round 1 - CHIU Hsiang Chieh / YANG Ming-Tse 21-10 / 21-16 Ernesto BASCHWITZ / Alvaro LEAL - 23
Round 1 - Achutaditya Rao DODDAVARAPU / Venkata Harsha Vardhan Rayudu VEERAMREDDY 15-21 / 21-10 / 21-17 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA - 45
Round 2 - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 18-21 / 21-14 / 21-14 Jaka IVANCIC / Andraz KRAPEZ - 47
Round 2 - Raymond INDRA / Daniel Edgar MARVINO 21-15 / 21-9 Sebastian BUGTRUP / Oliver LAU - 25
Round 2 - SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-14 / 21-15 Jack MACGREGOR / Adam PRINGLE - 25
Round 2 - WEI Chun Wei / WU Guan Xun 21-14 / 23-21 Kok Xian TAN / Yi Han TAN - 31
Round 2 - LIAO Chao Pang / LIN Chia Yu 12-21 / 21-19 / 25-23 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG - 59
Round 2 - Samy CORVEE / Yanis GAUDIN 21-16 / 21-12 Luka BAN / Filip SPOLJAREC - 25
Round 2 - LIN Yu Chieh / SU Li Wei 21-12 / 21-14 Artur NIYAZOV / Dmitriy PANARIN - 18
Round 2 - CHIU Hsiang Chieh / YANG Ming-Tse 21-12 / 21-17 Achutaditya Rao DODDAVARAPU / Venkata Harsha Vardhan Rayudu VEERAMREDDY - 26
Quarter-final - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 21-16 / 21-13 Raymond INDRA / Daniel Edgar MARVINO - 29
Quarter-final - SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-14 / 21-13 WEI Chun Wei / WU Guan Xun - 24
Quarter-final - LIAO Chao Pang / LIN Chia Yu 21-10 / 21-15 Samy CORVEE / Yanis GAUDIN - 25
Quarter-final - LIN Yu Chieh / SU Li Wei 21-14 / 21-19 CHIU Hsiang Chieh / YANG Ming-Tse - 27
Semi-final - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 21-11 / 11-21 / 21-17 SU Ching Heng / YE Hong Wei - 37
Semi-final - LIN Yu Chieh / SU Li Wei 21-16 / 25-23 LIAO Chao Pang / LIN Chia Yu - 35
Final - LIN Yu Chieh / SU Li Wei 21-18 / 21-17 William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR - 34
MS (qual)
Round 1 - Andraz KRAPEZ 21-6 / 21-6 Richard SCHNEEBERGER - 20
Round 1 - Karl KERT 25-23 / 19-21 / 21-14 Axel Henrik PARKHØI - 52
Round 1 - Rohan MIDHA 21-11 / 21-17 Gregor ALIC - 35
Round 1 - Yanis GAUDIN 21-14 / 21-16 Danny ROBSON - 33
Round 1 - Jun Yan NG 21-6 / 21-9 David SMUTNÝ - 22
Round 1 - Mateusz DANIELAK 21-15 / 18-21 / 26-24 Charles FOUYN - 53
Round 1 - Ludvig Petre OLSSON 16-21 / 21-12 / 21-16 Jaka IVANCIC - 47
Round 1 - Balint PAPAI 21-7 / 21-5 Adrian SCHWARZMANN - 18
Round 1 - Christian Faust KJÆR 21-9 / 21-9 Sebastian KADLEC - 20
Round 1 - SU Li Yang 21-18 / 21-9 Grégoire DESCHAMP - 35
Round 1 - Jirí KRÁL 14-21 / 21-16 / 21-18 Tharun MANNEPALLI - 55
Round 1 - LIAO Jhuo-Fu 21-18 / 21-13 Rithvik Sanjeevi SATISH KUMAR - 35
Round 1 - Dragoslav PETROVIC 21-15 / 29-27 Balazs PAPAI - 35
Round 1 - Kian-Yu OEI 21-11 / 21-7 Tobias RUDOLF - 25
Round 1 - Bodhi Ratana Teja GOTAMA 21-12 / 21-13 Christian TOMIC - 32
Round 1 - Pranav Rao GANDHAM 21-10 / 21-10 Vito SAGANIC - 23
Round 1 - Michael MCGUIRE 21-13 / 21-16 Syed Daanyaal ALI - 24
Round 1 - Ciar PRINGLE 21-10 / 21-13 Hendrik STAGGE - 18
Round 1 - LIN Kuan-Ting 21-16 / 12-21 / 21-12 Artur NIYAZOV - 47
Round 1 - Michael SCHAUSBERGER 21-16 / 21-15 Senne HOUTHOOFD - 32
Round 1 - Alwi FARHAN 21-11 / 21-9 Gal BIZJAK - 21
Round 1 - Dominik STIPSITS 21-9 / 21-19 Andrei DON - 27
Round 1 - Michael TOMIC 21-14 / 19-21 / 25-23 Maksymilian DANIELAK - 54
Round 1 - Christos HAILIS 21-19 / 21-14 Adam STEWART - 27
Round 1 - Ernesto BASCHWITZ 21-17 / 21-13 Dominik KOPRIVA - 31
Round 1 - Kai NIEDERHUBER 21-7 / 21-13 Zoltan KERESZTI - 22
Round 1 - Filip SPOLJAREC 21-4 / 21-8 Nicolai CONDRATIUC - 19
Round 1 - HUANG Yu Kai 21-18 / 24-22 Jin Hong TEH - 33
Round 1 - YANG Yang 21-10 / 21-13 Joan MONROY - 26
Round 1 - Jan JANOŠTÍK 21-9 / 21-8 Edvin HADŽIHALILOVIC - 23
Round 1 - Siddhanth GUPTA 21-14 / 21-9 Micaiah Jien Zheng CHAI - 24
Round 1 - Julien SCHEIWILLER 21-17 / 7-21 / 21-14 Kilian MEUSBURGER - 44
Round 2 - Andraz KRAPEZ 21-5 / 21-6 Pascal SCHEIEL - 22
Round 2 - Karl KERT 21-15 / 21-13 Adam KONCZOL - 30
Round 2 - Brian HOLTSCHKE 21-14 / 21-14 Rohan MIDHA - 39
Round 2 - Yanis GAUDIN 21-4 / 21-8 Nawaf ALGHAMDI - 14
Round 2 - Jun Yan NG 21-16 / 21-15 Kiran Kumar MEKALA - 40
Round 2 - Mateusz DANIELAK 21-11 / 21-17 Aris KATTIRTZI - 31
Round 2 - LEE Shun Yang 23-21 / 21-9 Ludvig Petre OLSSON - 32
Round 2 - Balint PAPAI 21-9 / 21-5 Ragnar SEPP - 18
Round 2 - Jason GUNAWAN 17-21 / 21-10 / 21-9 Christian Faust KJÆR - 41
Round 2 - SU Li Yang 21-14 / 21-11 Arunesh HARI - 30
Round 2 - Jirí KRÁL 21-19 / 21-14 Henrikho KHO WIBOWO - 35
Round 2 - LIAO Jhuo-Fu 21-15 / 21-14 Alvaro LEAL - 33
Round 2 - Varun KAPUR 21-8 / 21-15 Dragoslav PETROVIC - 20
Round 2 - Kian-Yu OEI 21-6 / 21-10 Ilija PAVLOVIC - 22
Round 2 - Bodhi Ratana Teja GOTAMA 21-7 / 21-8 Luka BAN - 25
Round 2 - Pranav Rao GANDHAM 21-15 / 21-17 Martin OUAZZEN - 34
Round 2 - Luca ZHOU 21-15 / 21-12 Michael MCGUIRE - 23
Round 2 - Ciar PRINGLE 21-8 / 21-15 Erik SEIWALD - 19
Round 2 - LIN Kuan-Ting 21-5 / 21-11 Kean Gabor KIGYOS - 23
Round 2 - Enogat ROY 21-12 / 21-16 Michael SCHAUSBERGER - 29
Round 2 - Alwi FARHAN 21-9 / 23-21 Aaron SONNENSCHEIN - 36
Round 2 - Abhyansh SINGH 21-14 / 21-19 Dominik STIPSITS - 28
Round 2 - Sacha LEVEQUE 21-9 / 19-21 / 21-9 Michael TOMIC - 49
Round 2 - Christos HAILIS 15-21 / 21-13 / 21-17 Pavel MANÁSEK - 44
Round 2 - Ernesto BASCHWITZ 21-7 / 11-6 Ret. Maj POBOLJŠAJ - 19
Round 2 - Kai NIEDERHUBER 21-19 / 21-9 AMAN FAROGH SANJAY , - 21
Round 2 - Filip SPOLJAREC 22-20 / 21-13 Sergej LUKIC - 27
Round 2 - Dmitriy PANARIN 16-21 / 21-12 / 24-22 HUANG Yu Kai - 55
Round 2 - YANG Yang 21-15 / 21-8 Miha IVANCIC - 22
Round 2 - Ken Yon ONG 21-16 / 21-15 Jan JANOŠTÍK - 27
Round 2 - Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR 21-11 / 16-21 / 21-17 Siddhanth GUPTA - 52
Round 2 - Julien SCHEIWILLER 21-5 / 21-4 Shaun ALLY AAMIR - 16
Round 3 - Andraz KRAPEZ 21-18 / 21-13 Karl KERT - 37
Round 3 - Yanis GAUDIN 21-19 / 21-14 Brian HOLTSCHKE - 40
Round 3 - Jun Yan NG 21-23 / 21-9 / 21-14 Mateusz DANIELAK - 57
Round 3 - LEE Shun Yang 21-10 / 21-6 Balint PAPAI - 26
Round 3 - SU Li Yang 21-13 / 21-19 Jason GUNAWAN - 41
Round 3 - LIAO Jhuo-Fu 21-10 / 21-14 Jirí KRÁL - 25
Round 3 - Varun KAPUR 21-16 / 14-21 / 21-14 Kian-Yu OEI - 55
Round 3 - Pranav Rao GANDHAM 19-21 / 21-19 / 21-18 Bodhi Ratana Teja GOTAMA - 67
Round 3 - Ciar PRINGLE 21-16 / 21-12 Luca ZHOU - 25
Round 3 - LIN Kuan-Ting 21-11 / 21-10 Enogat ROY - 36
Round 3 - Alwi FARHAN 21-10 / 21-9 Abhyansh SINGH - 24
Round 3 - Sacha LEVEQUE 21-10 / 21-12 Christos HAILIS - 25
Round 3 - Ernesto BASCHWITZ 21-16 / 21-14 Kai NIEDERHUBER - 26
Round 3 - Dmitriy PANARIN 21-13 / 21-3 Filip SPOLJAREC - 22
Round 3 - YANG Yang 17-21 / 21-13 / 21-16 Ken Yon ONG - 55
Round 3 - Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR 21-13 / 21-15 Julien SCHEIWILLER - 36
Round 4 - Yanis GAUDIN 17-21 / 21-17 / 21-15 Andraz KRAPEZ - 64
Round 4 - LEE Shun Yang 21-19 / 21-18 Jun Yan NG - 44
Round 4 - LIAO Jhuo-Fu 21-16 / 11-21 / 21-18 SU Li Yang - 60
Round 4 - Pranav Rao GANDHAM 14-21 / 22-20 / 21-12 Varun KAPUR - 58
Round 4 - LIN Kuan-Ting 21-8 / 21-5 Ciar PRINGLE - 20
Round 4 - Alwi FARHAN 23-25 / 21-12 / 21-18 Sacha LEVEQUE - 62
Round 4 - Dmitriy PANARIN 21-16 / 21-13 Ernesto BASCHWITZ - 31
Round 4 - YANG Yang 9-21 / 21-14 / 29-27 Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR - 62
MS
Round 1 - Yanis GAUDIN 21-19 / 19-21 / 21-14 Siril VERMA - 58
Round 1 - Miha IVANIC 14-21 / 21-12 / 21-18 LEE Shun Yang - 58
Round 1 - Seng Zoe YEOH 21-14 / 13-21 / 21-18 CHI Yu Jen - 57
Round 1 - Wolfgang GNEDT 21-18 / 21-16 Joakim OLDORFF - 35
Round 1 - Chia Hao LEE 21-13 / 10-21 / 21-17 Harshit AGGARWAL - 50
Round 1 - Pranav Rao GANDHAM 21-14 / 13-21 / 22-20 Ivan RUSEV - 57
Round 1 - Niluka KARUNARATNE 21-19 / 17-21 / 21-15 Carlos PIRIS - 64
Round 1 - Joel KÖNIG 21-10 / 10-7 Ret. Karan Rajan RAJARAJAN - 21
Round 1 - CHEN Chi Ting 22-20 / 21-15 Jonathan DOLAN - 40
Round 1 - Dmitriy PANARIN 21-13 / 21-13 Collins Valentine FILIMON - 25
Round 1 - LIAO Jhuo-Fu 21-11 / 21-12 LIN Kuan-Ting - 32
Round 1 - CHAN Yin Chak 21-18 / 18-21 / 21-18 Dimitar YANAKIEV - 54
Round 1 - Alwi FARHAN 21-15 / 21-15 S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN - 45
Round 1 - LU Chia Hung 22-20 / 22-20 Sathish Kumar KARUNAKARAN - 42
Round 1 - YANG Yang 16-21 / 21-15 / 21-17 Jeppe BRUUN - 47
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 21-13 / 21-19 Luka WRABER - 38
Round 2 - Yanis GAUDIN 11-21 / 21-18 / 21-15 Miha IVANIC - 52
Round 2 - Seng Zoe YEOH 21-13 / 21-14 Wolfgang GNEDT - 34
Round 2 - Chia Hao LEE 21-13 / 21-14 Pranav Rao GANDHAM - 31
Round 2 - Niluka KARUNARATNE 21-14 / 21-13 Joel KÖNIG - 41
Round 2 - CHEN Chi Ting 19-21 / 21-9 / 21-15 Dmitriy PANARIN - 51
Round 2 - CHAN Yin Chak 21-19 / 21-23 / 21-19 LIAO Jhuo-Fu - 66
Round 2 - Alwi FARHAN 21-10 / 21-13 LU Chia Hung - 32
Round 2 - Magnus JOHANNESEN 19-21 / 21-18 / 21-18 YANG Yang - 62
Quarter-final - Seng Zoe YEOH 21-11 / 21-18 Yanis GAUDIN - 38
Quarter-final - Chia Hao LEE 21-10 / 21-15 Niluka KARUNARATNE - 35
Quarter-final - CHEN Chi Ting 21-17 / 21-19 CHAN Yin Chak - 41
Quarter-final - Magnus JOHANNESEN 21-12 / 21-17 Alwi FARHAN - 35
Semi-final - Seng Zoe YEOH 24-22 / 19-21 / 21-17 Chia Hao LEE - 71
Semi-final - Magnus JOHANNESEN 21-14 / 11-21 / 21-19 CHEN Chi Ting - 59
Final - Seng Zoe YEOH 21-14 / 21-15 Magnus JOHANNESEN - 36
WD
Round 1 - Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ W.O. Sanyogita GHORPADE / Priya KONJENGBAM - 0
Round 1 - Ann-Sofie Husher RUUS / Frederikke LUND W.O. Aline MÜLLER / Caroline RACLOZ - 0
Round 1 - Rachel ANDREW / Sarah SIDEBOTTOM W.O. Palak ARORA / Unnati HOODA - 0
Round 1 - CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen 21-8 / 21-11 Theodora FRAGOULIDOU / Gergana PAVLOVA - 20
Round 1 - Paula LOPEZ / Ania SETIEN 14-21 / 21-13 / 21-14 Annie LADO / Estelle VAN LEEUWEN - 41
Round 1 - Basia GRODYNSKA / Rachel SUGDEN 21-10 / 11-2 Ret. Lena KRUG / Chiara RUDOLF - 17
Round 1 - Veronika DOBIÁŠOVÁ / Martina KROCOVÁ 21-14 / 21-17 Virginia SCHWITTER / Anja STRAUSAK - 23
Round 1 - Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS 21-13 / 26-28 / 21-17 Aimee HONG / Solvår flåten JØRGENSEN - 46
Round 1 - KaterIna MIKELOVÁ / Sabina MILOVA 21-19 / 21-18 Sabina BALUT / Carina MEINKE - 34
Round 1 - LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-14 / 21-14 Clara LØBER / Mette WERGE - 24
Round 1 - Lise JAQUES / Lizzie TOLMAN 21-13 / 21-15 Eleni CHRISTODOULOU / Eva KATTIRTZI - 27
Round 2 - LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun W.O. Flavie VALLET / Emilie VERCELOT - 0
Round 2 - Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-17 / 21-14 CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen - 28
Round 2 - Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 21-12 / 21-15 Paula LOPEZ / Ania SETIEN - 31
Round 2 - Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI W.O. Basia GRODYNSKA / Rachel SUGDEN - 0
Round 2 - Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ 21-12 / 21-7 Veronika DOBIÁŠOVÁ / Martina KROCOVÁ - 21
Round 2 - Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS 21-17 / 19-21 / 21-14 KaterIna MIKELOVÁ / Sabina MILOVA - 44
Round 2 - Rachel ANDREW / Sarah SIDEBOTTOM 21-13 / 21-18 Ann-Sofie Husher RUUS / Frederikke LUND - 30
Round 2 - Lise JAQUES / Lizzie TOLMAN 23-21 / 21-12 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR - 34
Quarter-final - Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 18-21 / 21-19 / 21-19 Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE - 71
Quarter-final - Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI 21-10 / 21-16 Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ - 32
Quarter-final - LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-13 / 21-15 Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS - 22
Quarter-final - Rachel ANDREW / Sarah SIDEBOTTOM 21-15 / 21-12 Lise JAQUES / Lizzie TOLMAN - 26
Semi-final - Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-16 / 21-16 Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI - 39
Semi-final - LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-8 / 21-11 Rachel ANDREW / Sarah SIDEBOTTOM - 25
Final - LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-19 / 15-21 / 21-10 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW - 52
WS (qual)
Round 1 - HUANG Ching Ping 15-21 / 21-10 / 21-10 Vijetha HARISH - 42
Round 1 - Tasya FARAHNAILAH 21-15 / 21-9 Zofia TOMCZAK - 27
Round 1 - Lucie KRULOVÁ 21-13 / 21-11 Gergana PAVLOVA - 29
Round 1 - Anna TATRANOVA 21-11 / 21-17 Ramona ÜPRUS - 20
Round 1 - Mutiara Ayu PUSPITASARI 21-8 / 21-8 Eva KATTIRTZI - 20
Round 1 - LIN Ying Chun 21-11 / 21-14 Ania SETIEN - 28
Round 1 - Dounia PELUPESSY 21-7 Ret. Emily BEACH - 14
Round 1 - Ruzana RUZANA 21-15 / 21-5 Basia GRODYNSKA - 27
Round 1 - MEDHA SHASHIDHARAN 21-17 / 21-17 Veronika DOBIÁŠOVÁ - 27
Round 1 - Sophia GRUNDTVIG 21-17 / 21-11 Katrin NEUDOLT - 28
Round 1 - Catlyn KRUUS 21-4 / 21-12 Theodora FRAGOULIDOU - 17
Round 1 - KaterIna MIKELOVÁ 17-21 / 21-15 / 21-9 Ann-Sofie Husher RUUS - 41
Round 1 - Srivedya GURAZADA 18-21 / 21-15 / 21-17 Eleni CHRISTODOULOU - 43
Round 1 - Neha PANDIT 21-11 / 21-9 Natalia SLOBODOVA - 22
Round 1 - Sara LONCAR 21-16 / 21-17 Aisha ZHUMABEK - 24
Round 1 - Estelle VAN LEEUWEN 21-12 / 21-15 Olivia KADLECOVA - 21
Round 2 - HUANG Ching Ping 21-15 / 21-19 Tasya FARAHNAILAH - 39
Round 2 - Lucie KRULOVÁ 21-15 / 12-21 / 21-8 Anna TATRANOVA - 43
Round 2 - Mutiara Ayu PUSPITASARI 19-21 / 21-19 / 21-6 LIN Ying Chun - 43
Round 2 - Ruzana RUZANA 21-10 / 21-14 Dounia PELUPESSY - 31
Round 2 - Sophia GRUNDTVIG 21-15 / 21-17 MEDHA SHASHIDHARAN - 29
Round 2 - KaterIna MIKELOVÁ 14-21 / 21-14 / 21-14 Catlyn KRUUS - 41
Round 2 - Neha PANDIT 21-9 / 21-17 Srivedya GURAZADA - 25
Round 2 - Estelle VAN LEEUWEN 21-16 / 18-21 / 21-16 Sara LONCAR - 42
WS
Round 1 - Wen Chi HSU 21-5 / 21-9 Lucie KRULOVÁ - 21
Round 1 - Josefine Redkjær JENSEN 21-13 / 21-16 Ann-Kathrin SPÖRI - 28
Round 1 - YEUNG Sum Yee 12-21 / 21-11 / 21-18 Riya MOOKERJEE - 61
Round 1 - CHUA Hui Zhen Grace 21-14 / 21-9 Aadya VARIYATH - 32
Round 1 - KEYURA MOPATI 21-16 / 21-15 Rachel SUGDEN - 30
Round 1 - HUNG Yi-Ting 21-8 / 19-21 / 21-13 Frederikke LUND - 41
Round 1 - SMIT TOSHNIWAL 21-18 / 21-23 / 21-15 Mutiara Ayu PUSPITASARI - 65
Round 1 - Estelle VAN LEEUWEN 15-21 / 21-11 / 21-17 Milena SCHNIDER - 49
Round 1 - Sara BOYLE 21-18 / 21-13 Vlada GINGA - 27
Round 1 - LIN Hsiang Ti 21-18 / 21-6 Neha PANDIT - 31
Round 1 - Ruzana RUZANA 21-9 / 13-21 / 24-22 GADDE Ruthvika Shivani - 55
Round 1 - Rituparna DAS 21-16 / 16-21 / 25-23 KaterIna MIKELOVÁ - 46
Round 1 - Ananya PRAVEEN 21-11 / 21-12 Sabina MILOVA - 27
Round 1 - Sophia GRUNDTVIG 21-19 / 23-21 Vivien SANDORHAZI - 38
Round 1 - CHEN Su Yu 21-10 / 21-13 Petra POLANC - 25
Round 1 - SUNG Shuo Yun 21-12 / 11-21 / 21-11 HUANG Ching Ping - 55
Round 2 - Wen Chi HSU 21-10 / 22-20 Josefine Redkjær JENSEN - 27
Round 2 - CHUA Hui Zhen Grace 21-19 / 21-11 YEUNG Sum Yee - 43
Round 2 - KEYURA MOPATI 21-11 / 15-21 / 21-18 HUNG Yi-Ting - 45
Round 2 - SMIT TOSHNIWAL 21-19 / 21-14 Estelle VAN LEEUWEN - 32
Round 2 - LIN Hsiang Ti 21-12 / 21-9 Sara BOYLE - 29
Round 2 - Ruzana RUZANA 21-10 / 21-10 Rituparna DAS - 27
Round 2 - Sophia GRUNDTVIG 21-14 / 21-18 Ananya PRAVEEN - 33
Round 2 - SUNG Shuo Yun 17-21 / 21-17 / 21-4 CHEN Su Yu - 55
Quarter-final - Wen Chi HSU 21-9 / 21-12 CHUA Hui Zhen Grace - 28
Quarter-final - SMIT TOSHNIWAL 21-10 / 21-13 KEYURA MOPATI - 35
Quarter-final - LIN Hsiang Ti 22-20 / 21-7 Ruzana RUZANA - 38
Quarter-final - SUNG Shuo Yun 21-15 / 21-10 Sophia GRUNDTVIG - 32
Semi-final - Wen Chi HSU 21-13 / 21-11 SMIT TOSHNIWAL - 28
Semi-final - SUNG Shuo Yun 21-11 / 21-11 LIN Hsiang Ti - 37
Final - Wen Chi HSU 16-21 / 21-19 / 21-16 SUNG Shuo Yun - 58
XD (qual)
Round 1 - Rafli RAMANDA / Az-Azahra Putri DANIA W.O. William JONES / Lizzie TOLMAN - 0
Round 1 - Kean Gabor KIGYOS / Nikol Szabina VETOR W.O. Gireesh Nayudu BEZAWADA / Janani ANANTHAKUMAR - 0
Round 1 - Senne HOUTHOOFD / Lise JAQUES W.O. Samy CORVEE / Flavie VALLET - 0
Round 1 - Gustav ANDREE / Serena AU YEONG 21-7 / 21-10 Edvin HADŽIHALILOVIC / Luna ŠABAN - 22
Round 2 - Senne HOUTHOOFD / Lise JAQUES 18-21 / 21-15 / 21-17 Kean Gabor KIGYOS / Nikol Szabina VETOR - 42
XD
Round 1 - SU Li Wei / CHANG Ching Hui 22-20 / 21-13 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN - 29
Round 1 - Jack MACGREGOR / Sarah SIDEBOTTOM 21-11 / 21-17 Alvaro LEAL / Paula LOPEZ - 31
Round 1 - Sebastian BUGTRUP / Clara LØBER 21-14 / 21-10 Erik SEIWALD / Martina NÖST - 19
Round 1 - Rafli RAMANDA / Az-Azahra Putri DANIA 21-16 / 21-18 Enogat ROY / Anna TATRANOVA - 31
Round 1 - Alex GREEN / Estelle VAN LEEUWEN 21-6 / 21-13 Fredrik KRISTENSEN / Aimee HONG - 23
Round 1 - Lucas CORVEE / Sharone BAUER 21-13 / 21-12 CHEN Cheng Kuan / CHENG Chi Ya - 27
Round 1 - Marvin DATKO / Leona MICHALSKI 23-21 / 21-19 Miha IVANCIC / Nika ARIH - 40
Round 1 - Nicolas HOAREAU / Ramona ÜPRUS 21-15 / 21-15 Gustav ANDREE / Serena AU YEONG - 26
Round 1 - YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 21-15 / 21-15 Carl Christian MORK / Solvår flåten JØRGENSEN - 21
Round 1 - Manuel SCAFURI / Eleni CHRISTODOULOU 22-20 / 21-19 Christian TOMIC / Lena KRUG - 36
Round 1 - Mihajlo TOMIC / Andjela VITMAN 22-20 / 15-21 / 24-22 Oliver LAU / Mette WERGE - 52
Round 1 - Adam PRINGLE / Rachel ANDREW 21-16 / 21-9 Calle FREDHOLM / Amina LYSENKO - 21
Round 1 - Miha IVANIC / Petra POLANC 21-9 / 21-10 Michael SCHAUSBERGER / Carina MEINKE - 22
Round 1 - Ethan VAN LEEUWEN / Chloe BIRCH 19-21 / 21-8 / 21-9 Senne HOUTHOOFD / Lise JAQUES - 35
Round 1 - Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 21-11 / 21-15 Malik BOURAKKADI / Annabella JÄGER - 29
Round 2 - SU Li Wei / CHANG Ching Hui 18-21 / 21-16 / 21-15 Jack MACGREGOR / Sarah SIDEBOTTOM - 58
Round 2 - Sebastian BUGTRUP / Clara LØBER 21-12 / 21-14 Artur NIYAZOV / Aisha ZHUMABEK - 22
Round 2 - Rafli RAMANDA / Az-Azahra Putri DANIA 21-19 / 21-16 Alex GREEN / Estelle VAN LEEUWEN - 26
Round 2 - Lucas CORVEE / Sharone BAUER 21-15 / 21-12 Marvin DATKO / Leona MICHALSKI - 30
Round 2 - YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 21-12 / 21-13 Nicolas HOAREAU / Ramona ÜPRUS - 20
Round 2 - Mihajlo TOMIC / Andjela VITMAN 21-6 / 21-16 Manuel SCAFURI / Eleni CHRISTODOULOU - 22
Round 2 - Adam PRINGLE / Rachel ANDREW 18-21 / 21-18 / 21-13 Miha IVANIC / Petra POLANC - 40
Round 2 - Ethan VAN LEEUWEN / Chloe BIRCH 21-16 / 21-13 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR - 26
Quarter-final - SU Li Wei / CHANG Ching Hui 18-21 / 21-16 / 21-19 Sebastian BUGTRUP / Clara LØBER - 45
Quarter-final - Lucas CORVEE / Sharone BAUER 21-15 / 4-21 / 22-20 Rafli RAMANDA / Az-Azahra Putri DANIA - 49
Quarter-final - YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 21-15 / 21-19 Mihajlo TOMIC / Andjela VITMAN - 27
Quarter-final - Ethan VAN LEEUWEN / Chloe BIRCH 21-13 / 21-16 Adam PRINGLE / Rachel ANDREW - 22
Semi-final - SU Li Wei / CHANG Ching Hui 21-14 / 21-18 Lucas CORVEE / Sharone BAUER - 36
Semi-final - YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 21-14 / 21-12 Ethan VAN LEEUWEN / Chloe BIRCH - 22
Final - YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 21-16 / 23-21 SU Li Wei / CHANG Ching Hui - 34
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 67 5 16.1% 2412 77.81 00:29:54 2.6 0 0.0%
MS 30 74 14 46.7% 2719 90.63 00:46:12 1.96 4 13.3%
WD 20 45 5 25.0% 1617 80.85 00:33:30 2.41 1 5.0%
WS 31 72 10 32.3% 2515 81.13 00:38:00 2.13 2 6.5%
XD 30 66 6 20.0% 2374 79.13 00:30:42 2.58 0 0.0%
Total 142 324 40 28.2% 11637 81.95 00:35:47 2.29 7 4.9%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Chinese Taipei 73 23 76.0%
Indonesia 20 9 69.0%
Sri Lanka 2 1 66.7%
Singapore 2 1 66.7%
Malaysia 17 10 63.0%
France 18 11 62.1%
England 10 7 58.8%
Hong Kong 4 3 57.1%
Denmark 19 15 55.9%
Scotland 11 11 50.0%
Estonia 5 5 50.0%
Kazakhstan 5 5 50.0%
Italy 1 1 50.0%
New Zealand 1 1 50.0%
1 1 50.0%
India 21 26 44.7%
Switzerland 4 5 44.4%
Czech Republic 10 13 43.5%
Belgium 3 4 42.9%
Slovenia 8 12 40.0%
Serbia 4 6 40.0%
Croatia 3 6 33.3%
Poland 2 4 33.3%
Ireland 1 2 33.3%
Sweden 1 2 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Seng Zoe YEOH Magnus JOHANNESEN 21-14 / 21-15
2021 Panji Ahmad MAULANA Arnaud MERKLE 11-21 / 21-8 / 21-15
2020 Max WEISSKIRCHEN Pablo ABIAN 22-20 / 21-15
2019 Mark CALJOUW LI Shifeng 8-21 / 23-21 / 21-9
2018 PARUPALLI Kashyap CHEAM June Wei 23-21 / 21-14
2017 Kanta TSUNEYAMA Pablo ABIAN 21-10 / 12-21 / 21-11
2016 Anders ANTONSEN Kanta TSUNEYAMA 21-9 / 21-17
2015 NG Ka Long Angus Iskandar ZULKARNAIN 14-21 / 21-18 / 21-19
2014 Sourabh VERMA Andre Kurniawan TEDJONO 21-11 / 21-23 / 21-18
2013 Kento MOMOTA Riichi TAKESHITA 21-19 / 21-12
2012 Przemyslaw WACHA Yuhan TAN 14-21 / 21-15 / 21-16
2011 HSU Jen Hao Dmytro ZAVADSKY 21-15 / 21-12
2010 Andre Kurniawan TEDJONO Matthieu LO YING PING 21-12 / 21-11
2009 Kazuteru KOZAI Kay Bin YEOH 21-12 / 12-21 / 21-15
2008 Anand PAWAR Vladislav DRUZCHENKO 21-16 / 21-15
2007 LU Yi QIU Yanbo 16-21 / 21-15 / 21-18
2006 Joachim PERSSON Przemyslaw WACHA 21-15 / 21-10
2004 Przemyslaw WACHA CHIEN Yu-Hsiu 15-13 / 11-15 / 15-8
2003 Przemyslaw WACHA Aamir GHAFFAR 15-10 / 15-13
2002 Ilkka NYQVIST Jonas LYDUCH 7-5 / 7-0 / 7-4
2001 Kenneth JONASSEN Niels Christian KALDAU 15-10 / 15-7
2000 Kasper OEDUM Andreas WOELK 15-4 / 15-7
1999 Niels Christian KALDAU Rehan KHAN 15-10 / 15-10
1998 Jurgen KOCH Boris KESSOV 15-5 / 15-1
1997 Chris BRUIL Nicholas M HALL 15-9 / 15-9
1996 Kenneth JONASSEN Robert NOCK 15-10 / 15-4
1995 Henrik BENGTSSON Jesper OLSSON 15-10 / 15-6
1994 Rikard MAGNUSSON Jesper OLSSON 15-9 / 15-17 / 15-4
1993 Chris BRUIL Thomas JOHANSSON 15-10 / 15-12
1992 Andreij ANTROPOV Rajeev BAGGA 15-12 / 10-0
1991 Rikard MAGNUSSON Peter J. BUSH 15-4 / 15-11
1989 Andreij ANTROPOV Claus THOMSEN 15-18 / 15-10 / 15-12