Korea Open  

Tournament Name: Korea Open 2000 (I)
Tournament Dates: 16/01/2000-16/01/2000
Location: Korea, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Dong Soo / YOO Yong Sung Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY
MS Peter Hoeg GADE Rashid SIDEK
WD CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min HUANG Nanyan / YANG Wei
WS Camilla MARTIN Kanako YONEKURA
XD KIM Dong Moon / RA Kyung Min Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (46*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-2 / 15-4 Christian ERICHSEN / Pedro YANG (79*) 0
Round 1 (119*) DENG Chuanhai / GUO Siwei 15-12 / 15-8 HEO Hoon Hoi / LEE Jae Jin - 0
Round 1 - KIM Yong Ho / YOON Seung-Hyun 15-4 / 15-12 JANG Young Soo / Andrej POHAR - 0
Round 1 (56*) LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang 15-3 / 15-4 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (32*) 0
Round 1 - KIM Dae Keun / PARK Young Duk 13-15 / 15-13 / 15-7 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (31*) 0
Round 1 (110*) LEE Wei-Jen / TSENG Chung Lin 15-4 / 15-6 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (108*) 0
Round 1 - CHUNG Jae Sung / JUNG Sung Gyun 10-15 / 15-10 / 17-16 Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA (74*) 0
MD
Round 1 (1*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-7 / 15-5 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (46*) 0
Round 1 (14*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-6 / 15-9 James ANDERSON / Graham HURRELL (38*) 0
Round 1 (4*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-8 / 15-8 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (19*) 0
Round 1 - CHUNG Jae Sung / JUNG Sung Gyun 15-8 / 12-15 / 15-10 Kim Pong Patrick LAU / Aman SANTOSA (17*) 0
Round 1 (8*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-17 / 15-8 / 15-3 MA Che Kong / YAU Tsz Yuk (29*) 0
Round 1 (18*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-11 / 15-12 Anthony CLARK / Ian SULLIVAN (16*) 0
Round 1 (5*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 17-14 / 17-16 Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI (28*) 0
Round 1 (13*) Chong Ming CHAN / GAN Jeremy 15-4 / 15-9 Kristof HOPP / Thomas TESCHE (53*) 0
Round 1 (36*) Dennis LENS / Quinten VAN DALM 8-15 / 17-16 / 15-12 Chris HUNT / Julian ROBERTSON (33*) 0
Round 1 (10*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-5 / 15-11 Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE (30*) 0
Round 1 (54*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-9 / 8-15 / 15-9 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (42*) 0
Round 1 (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-6 / 15-10 Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN (44*) 0
Round 1 (25*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 15-3 / 15-5 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (20*) 0
Round 1 (26*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 15-9 / 15-13 Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND (41*) 0
Round 1 (22*) Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 15-10 / 15-7 LEE Wei-Jen / TSENG Chung Lin (110*) 0
Round 1 (2*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-2 / 15-10 KIM Yong Ho / YOON Seung-Hyun - 0
Round 2 (14*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-10 / 17-16 HA Tae Kwon / KIM Dong Moon (1*) 0
Round 2 (4*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-6 / 15-3 CHUNG Jae Sung / JUNG Sung Gyun - 0
Round 2 (8*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-9 / 15-11 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (18*) 0
Round 2 (13*) Chong Ming CHAN / GAN Jeremy 15-8 / 17-14 Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD (5*) 0
Round 2 (10*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-4 / 15-8 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (36*) 0
Round 2 (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-9 / 15-9 Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO (54*) 0
Round 2 (25*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 15-10 / 13-15 / 15-11 Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE (26*) 0
Round 2 (2*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-10 / 15-10 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (22*) 0
Quarter-final (14*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 12-15 / 15-11 / 15-6 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN (4*) 0
Quarter-final (8*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-13 / 15-4 Chong Ming CHAN / GAN Jeremy (13*) 0
Quarter-final (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-9 / 15-6 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (10*) 0
Quarter-final (2*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-6 / 15-6 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (25*) 0
Semi-final (14*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-13 / 15-8 Eng HIAN / Flandy LIMPELE (8*) 0
Semi-final (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-7 / 8-15 / 17-14 Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA (2*) 0
Final (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-8 / 9-15 / 15-4 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (14*) 0
MS
Round 1 (1*) Peter Hoeg GADE 15-1 / 15-2 Klaus RAFFEINER (96*) 0
Round 1 (62*) LEE Hyun Il 15-6 / 15-3 Jim Ronny ANDERSEN (91*) 0
Round 1 (42*) Boonsak PONSANA 15-9 / 17-15 Thomas JOHANSSON (38*) 0
Round 1 (43*) Richard VAUGHAN 15-8 / 15-3 Shinya OHTSUKA (150*) 0
Round 1 (12*) Ewe Hock ONG 15-2 / 15-3 Sveinn SOLVASON (148*) 0
Round 1 (509*) Shoji SATO 15-12 / 15-11 LEE Do Wook - 0
Round 1 (47*) Rio SURYANA 15-2 / 15-3 Andrej POHAR (108*) 0
Round 1 (52*) Dicky PALYAMA 15-4 / 15-2 JANG Young Soo - 0
Round 1 (2*) PERMADI Fung 15-9 / 15-3 Christian ERICHSEN (107*) 0
Round 1 (45*) Peter KNOWLES 15-12 / 15-7 KWON Woo Jin - 0
Round 1 (41*) Anders BOESEN 15-8 / 15-3 Muhammad Roslin HASHIM (23*) 0
Round 1 (208*) Takaaki TANIUCHI 15-4 / 15-6 Mike BERES (70*) 0
Round 1 (21*) LUO Yigang 15-3 / 15-2 LIU Kwok Wa (136*) 0
Round 1 (64*) Henrik BENGTSSON 15-7 / 15-9 Bruce FLOCKHART (55*) 0
Round 1 (29*) Hock Kin YONG 15-8 / 15-9 Ruud KUIJTEN (34*) 0
Round 1 (39*) AHN Jae Chang 15-7 / 15-7 Fumihiko MACHIDA (67*) 0
Round 1 (44*) Peter JANUM 15-10 / 15-6 Daniel ERIKSSON (49*) 0
Round 1 (37*) Keita MASUDA 15-13 / 15-10 Nikhil KANETKAR (31*) 0
Round 1 (75*) SHON Seung Mo 15-4 / 15-4 Pavel UVAROV (112*) 0
Round 1 (7*) CHEN Hong 15-3 / 15-3 CHEN Chih Hao - 0
Round 1 (78*) Mark CONSTABLE 15-7 / 15-2 HEO Hoon Hoi - 0
Round 1 (14*) Rashid SIDEK 15-8 / 11-15 / 15-7 Jyri AALTO (61*) 0
Round 1 (138*) HARIYANTO Agus 15-7 / 13-15 / 15-5 HWANG Sun Ho (186*) 0
Round 1 (3*) Poul-Erik HOYER 15-3 / 15-3 Alan YANG (90*) 0
Round 1 (198*) Darren J HALL 15-8 / 15-8 LEE Jae Jin - 0
Round 1 (113*) Kazuhiro SHIMOGAMI 15-10 / 15-9 Gerben BRUIJSTENS (94*) 0
Round 1 (20*) Harijanto ARBI 15-2 / 15-7 Anupap THIRARATSAKUL (73*) 0
Round 1 (132*) Stuart BREHAUT 13-15 / 15-5 / 15-13 Pedro YANG (110*) 0
Round 1 (22*) CHEN Wei 15-9 / 15-11 Rasmus WENGBERG (32*) 0
Round 1 (53*) PARK Tae Sang 15-8 / 15-10 Conrad HUECKSTAEDT (60*) 0
Round 1 (68*) ismail SAMAN W.O. Kenneth JONASSEN (13*) 0
Round 1 (6*) Choong Hann WONG W.O. LI Chi-Lin - 0
Round 2 (1*) Peter Hoeg GADE 15-10 / 15-11 LEE Hyun Il (62*) 0
Round 2 (43*) Richard VAUGHAN 15-9 / 15-9 Boonsak PONSANA (42*) 0
Round 2 (12*) Ewe Hock ONG 15-7 / 15-10 Shoji SATO (509*) 0
Round 2 (52*) Dicky PALYAMA 15-7 / 15-9 Rio SURYANA (47*) 0
Round 2 (2*) PERMADI Fung 15-11 / 15-3 Peter KNOWLES (45*) 0
Round 2 (41*) Anders BOESEN 15-8 / 15-9 Takaaki TANIUCHI (208*) 0
Round 2 (21*) LUO Yigang 15-7 / 15-6 Henrik BENGTSSON (64*) 0
Round 2 (37*) Keita MASUDA 15-10 / 15-8 Peter JANUM (44*) 0
Round 2 (75*) SHON Seung Mo 15-11 / 3-15 / 15-6 CHEN Hong (7*) 0
Round 2 (14*) Rashid SIDEK 15-10 / 15-1 Mark CONSTABLE (78*) 0
Round 2 (3*) Poul-Erik HOYER 15-2 / 13-15 / 15-6 HARIYANTO Agus (138*) 0
Round 2 (68*) ismail SAMAN 15-8 / 15-10 Darren J HALL (198*) 0
Round 2 (20*) Harijanto ARBI 17-14 / 15-5 Kazuhiro SHIMOGAMI (113*) 0
Round 2 (22*) CHEN Wei 15-5 / 15-5 Stuart BREHAUT (132*) 0
Round 2 (6*) Choong Hann WONG 15-13 / 15-9 PARK Tae Sang (53*) 0
Round 2 (29*) Hock Kin YONG W.O. AHN Jae Chang (39*) 0
Round 3 (1*) Peter Hoeg GADE 15-3 / 15-4 Richard VAUGHAN (43*) 0
Round 3 (12*) Ewe Hock ONG 15-9 / 15-13 Dicky PALYAMA (52*) 0
Round 3 (41*) Anders BOESEN 8-15 / 15-13 / 15-9 PERMADI Fung (2*) 0
Round 3 (21*) LUO Yigang 15-4 / 15-5 Hock Kin YONG (29*) 0
Round 3 (75*) SHON Seung Mo 15-6 / 15-7 Keita MASUDA (37*) 0
Round 3 (14*) Rashid SIDEK 15-12 / 8-15 / 15-13 Poul-Erik HOYER (3*) 0
Round 3 (68*) ismail SAMAN 15-7 / 15-4 Harijanto ARBI (20*) 0
Round 3 (6*) Choong Hann WONG 1-15 / 15-6 / 15-13 CHEN Wei (22*) 0
Quarter-final (1*) Peter Hoeg GADE 15-1 / 15-6 Ewe Hock ONG (12*) 0
Quarter-final (21*) LUO Yigang 15-5 / 15-13 Anders BOESEN (41*) 0
Quarter-final (14*) Rashid SIDEK 15-13 / 15-8 SHON Seung Mo (75*) 0
Quarter-final (68*) ismail SAMAN 15-12 / 15-2 Choong Hann WONG (6*) 0
Semi-final (1*) Peter Hoeg GADE 17-14 / 17-16 LUO Yigang (21*) 0
Semi-final (14*) Rashid SIDEK 15-5 / 12-15 / 15-4 ismail SAMAN (68*) 0
Final (1*) Peter Hoeg GADE 15-3 / 15-11 Rashid SIDEK (14*) 0
WD
Round 1 (3*) CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min 15-12 / 15-4 WEI Yili / ZHANG Jiewen (97*) 0
Round 1 (14*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-0 / 15-10 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (21*) 0
Round 1 (15*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM 17-14 / 15-11 Ella DIEHL / Anastasia RUSSKIKH (123*) 0
Round 1 (38*) Jane BRAMSEN / Pernille HARDER 15-8 / 14-17 / 15-9 Gail EMMS / Joanne NICHOLAS (28*) 0
Round 1 (6*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 15-5 / 15-6 Pek Siah LIM / Joanne Swee Ling QUAY (18*) 0
Round 1 (24*) Nicole GRETHER / Karen NEUMANN 17-15 / 15-6 CHUNG Youn Kyung / KIM So Yeon - 0
Round 1 - KIM Shin Young / KIM Sun Suk 15-7 / 15-7 Milaine CLOUTIER / Robbyn M HERMITAGE (26*) 0
Round 1 (10*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-1 / 15-9 CHOI Ma Ree / KIM Hyun Sook - 0
Round 1 (61*) Irina RUSLJAKOVA / Marina YAKUSHEVA 10-15 / 15-3 / 15-7 Denyse JULIEN / Charmaine REID (23*) 0
Round 1 (40*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-17 / 15-2 / 15-9 (Pelita Jaya) CARMELITA / Indarti ISSOLINA (13*) 0
Round 1 (16*) Naomi MURAKAMI / Hiromi YAMADA 13-15 / 15-9 / 15-4 Mette PEDERSEN / Christina B SORENSEN - 0
Round 1 (8*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-5 / 15-0 Joo Hyun Lee / PARK Young Hee - 0
Round 1 (17*) ANG Li Peng / Hooi Yee CHOR 7-15 / 17-15 / 15-10 Nicol PITRO / Anika SIETZ (29*) 0
Round 1 (27*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 15-3 / 15-9 CHAN Mei Mei / NG Ching (139*) 0
Round 1 - HWANG Yu Mi / LEE Seung Mi 15-3 / 15-4 Agnese ALLEGRINI / Maria Luisa MUR (22*) 0
Round 1 (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-10 / 15-2 Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA (20*) 0
Round 2 (3*) CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min 15-8 / 15-6 Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA (14*) 0
Round 2 (15*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-3 / 15-9 Jane BRAMSEN / Pernille HARDER (38*) 0
Round 2 (6*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 15-3 / 15-4 Nicole GRETHER / Karen NEUMANN (24*) 0
Round 2 (10*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-11 / 15-11 KIM Shin Young / KIM Sun Suk - 0
Round 2 (40*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-8 / 15-11 Irina RUSLJAKOVA / Marina YAKUSHEVA (61*) 0
Round 2 (8*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-0 / 15-7 Naomi MURAKAMI / Hiromi YAMADA (16*) 0
Round 2 (27*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 15-10 / 15-3 ANG Li Peng / Hooi Yee CHOR (17*) 0
Round 2 (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-5 / 15-6 HWANG Yu Mi / LEE Seung Mi - 0
Quarter-final (3*) CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min 15-7 / 15-6 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM (15*) 0
Quarter-final (10*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-9 / 4-15 / 15-13 Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA (6*) 0
Quarter-final (8*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-6 / 15-8 Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN (40*) 0
Quarter-final (27*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 15-2 / 15-9 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (4*) 0
Semi-final (3*) CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min 15-8 / 15-5 Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER (10*) 0
Semi-final (8*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-12 / 15-3 LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin (27*) 0
Final (3*) CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min 15-6 / 8-15 / 15-5 HUANG Nanyan / YANG Wei (8*) 0
WS
Round 1 (21*) Ella DIEHL 11-0 / 11-1 Rayoni HEAD (71*) 0
Round 1 (96*) KIM Kyeung Ran 11-6 / 3-11 / 11-8 Margit BORG (22*) 0
Round 1 (49*) Julia MANN 4-11 / 11-0 / 11-3 SI Jin Sun (114*) 0
Round 1 (17*) Judith MEULENDIJKS 11-5 / 11-2 CHAN Mei Mei (74*) 0
Round 1 (16*) Miho TANAKA 11-13 / 11-0 / 11-7 Anu NIEMINEN (53*) 0
Round 1 (95*) Irina RUSLJAKOVA 13-11 / 11-5 Maja POHAR (33*) 0
Round 1 (10*) LEE Kyung Won 11-2 / 11-2 Tine BAUN (66*) 0
Round 1 (35*) Karolina ERICSSON 11-7 / 11-0 Mette PEDERSEN (32*) 0
Round 1 (128*) PARK Hyo Sun 11-1 / 11-2 Agnese ALLEGRINI (63*) 0
Round 1 (69*) XIE Xingfang 0-11 / 11-4 / 11-5 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (18*) 0
Round 1 (30*) Takako IDA 7-11 / 11-9 / 11-9 Marina ANDRIEVSKAYA (26*) 0
Round 1 (36*) LEE Soon Deuk 11-1 / 11-7 Marina YAKUSHEVA (115*) 0
Round 1 (64*) WEI Yan 12-13 / 11-4 / 11-1 Aparna POPAT (15*) 0
Round 1 (50*) CHAN Ya-Lin 11-5 / 11-2 KANG Mi Hwa - 0
Round 1 (188*) WANG Chen 11-1 / 11-7 LEE Kyung Ock (549*) 0
Round 1 (56*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-0 / 11-6 Kara SOLMUNDSON (37*) 0
Round 1 (148*) JUN Jae Youn 13-10 / 11-0 Christina B SORENSEN (39*) 0
Round 1 (91*) HU Ting 11-6 / 11-6 CHIEN Yu Chin (283*) 0
Round 1 (140*) Johanna Lee Joo Hyun 11-0 / 13-10 NG Ching (125*) 0
Round 1 (213*) Anastasia RUSSKIKH 11-9 / 11-2 Kellie LUCAS (67*) 0
Round 1 - HWANG Yu Mi W.O. Denyse JULIEN (48*) 0
Round 1 (38*) Brenda BEENHAKKER W.O. Charmaine REID (41*) 0
Round 1 (12*) Kanako YONEKURA W.O. Nicole GRETHER (59*) 0
Round 2 (5*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-1 Sandra DIMBOUR (27*) 0
Round 2 (96*) KIM Kyeung Ran 13-10 / 11-7 Ella DIEHL (21*) 0
Round 2 (49*) Julia MANN 11-5 / 11-5 TANG Chunjue (29*) 0
Round 2 (17*) Judith MEULENDIJKS 11-8 / 1-11 / 11-7 Miho TANAKA (16*) 0
Round 2 (8*) Yasuko MIZUI 11-5 / 11-2 HWANG Yu Mi - 0
Round 2 (10*) LEE Kyung Won 11-2 / 11-2 Irina RUSLJAKOVA (95*) 0
Round 2 (35*) Karolina ERICSSON 3-11 / 13-11 / 11-3 Chia-Chi HUANG (13*) 0
Round 2 (69*) XIE Xingfang 11-8 / 11-2 PARK Hyo Sun (128*) 0
Round 2 (30*) Takako IDA 11-2 / 13-12 Brenda BEENHAKKER (38*) 0
Round 2 (20*) Kelly MORGAN 11-2 / 11-0 LEE Soon Deuk (36*) 0
Round 2 (64*) WEI Yan 11-7 / 11-4 CHAN Ya-Lin (50*) 0
Round 2 (9*) Mette SORENSEN 13-12 / 11-9 WANG Chen (188*) 0
Round 2 (56*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-2 / 11-5 JUN Jae Youn (148*) 0
Round 2 (91*) HU Ting 11-7 / 11-2 Lidya DJAELAWIJAYA (14*) 0
Round 2 (12*) Kanako YONEKURA 11-4 / 11-2 Johanna Lee Joo Hyun (140*) 0
Round 2 (25*) Marr JIHYUN 11-1 / 11-1 Anastasia RUSSKIKH (213*) 0
Round 3 (5*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-2 KIM Kyeung Ran (96*) 0
Round 3 (17*) Judith MEULENDIJKS 11-6 / 11-0 Julia MANN (49*) 0
Round 3 (10*) LEE Kyung Won 11-4 / 11-6 Yasuko MIZUI (8*) 0
Round 3 (69*) XIE Xingfang 11-4 / 11-3 Karolina ERICSSON (35*) 0
Round 3 (30*) Takako IDA 11-5 / 11-4 Kelly MORGAN (20*) 0
Round 3 (64*) WEI Yan 11-8 / 11-7 Mette SORENSEN (9*) 0
Round 3 (56*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-2 / 13-12 HU Ting (91*) 0
Round 3 (12*) Kanako YONEKURA 11-7 / 11-8 Marr JIHYUN (25*) 0
Quarter-final (5*) Camilla MARTIN 11-4 / 11-6 Judith MEULENDIJKS (17*) 0
Quarter-final (10*) LEE Kyung Won 11-6 / 11-6 XIE Xingfang (69*) 0
Quarter-final (64*) WEI Yan 11-3 / 11-6 Takako IDA (30*) 0
Quarter-final (12*) Kanako YONEKURA 2-11 / 11-9 / 11-5 Mia AUDINA TJIPTAWAN (56*) 0
Semi-final (5*) Camilla MARTIN 11-7 / 11-5 LEE Kyung Won (10*) 0
Semi-final (12*) Kanako YONEKURA 8-11 / 11-6 / 11-5 WEI Yan (64*) 0
Final (5*) Camilla MARTIN 11-6 / 11-6 Kanako YONEKURA (12*) 0
XD
Round 1 (2*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-6 / 15-8 LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min (24*) 0
Round 1 - PARK Young Duk / YIM Kyung Jin 10-15 / 15-9 / 17-14 Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN (49*) 0
Round 1 (43*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 15-12 / 15-8 Daniel A SHIRLEY / Tammy JENKINS (66*) 0
Round 1 (39*) Yuzo KUBOTA / Haruko MATSUDA 15-5 / 15-11 Jim LAUGESEN / Pernille HARDER - 0
Round 1 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 16-17 / 15-10 / 15-6 Choon Eng CHEW / Hooi Yee CHOR - 0
Round 1 (35*) Brent OLYNYK / Robbyn M HERMITAGE 15-7 / 15-9 Ruud KUIJTEN / Manon ALBINUS (20*) 0
Round 1 (22*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 17-14 / 15-10 Jonas RASMUSSEN / Helene KIRKEGAARD (105*) 0
Round 1 (13*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 15-6 / 17-14 Takuya KATAYAMA / Yoshiko IWATA (31*) 0
Round 1 (21*) Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL 15-4 / 17-14 Chong Ming CHAN / Joanne Swee Ling QUAY (11*) 0
Round 1 (17*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-8 / 15-7 Mike BERES / Kara SOLMUNDSON (27*) 0
Round 1 (37*) Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN 15-5 / 14-17 / 15-7 LIN Wei Hsiang / CHEN Li-Chin (111*) 0
Round 1 (12*) Ian SULLIVAN / Gail EMMS 5-15 / 15-9 / 15-8 HA Tae Kwon / CHUNG Jae Hee (4*) 0
Round 1 (18*) Fumihiko MACHIDA / Yasuko MIZUI 15-8 / 6-15 / 15-10 LEE Sung Yuan / CHAN Ya-Lin (71*) 0
Round 1 (30*) LEE Dong Soo / LEE Hyo Jung 15-10 / 15-11 Lars PAASKE / Jane BRAMSEN (14*) 0
Round 1 - Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 14-17 / 15-13 / 15-8 BAE Gi-Dae / JANG Hye Ock - 0
Round 1 (9*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-9 / 15-1 Andrej POHAR / Maja POHAR (23*) 0
Round 2 (2*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-2 / 17-14 PARK Young Duk / YIM Kyung Jin - 0
Round 2 (43*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 15-7 / 15-6 Yuzo KUBOTA / Haruko MATSUDA (39*) 0
Round 2 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 15-6 Brent OLYNYK / Robbyn M HERMITAGE (35*) 0
Round 2 (22*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-6 / 8-15 / 15-5 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (13*) 0
Round 2 (21*) Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL 15-7 / 13-15 / 15-10 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (17*) 0
Round 2 (37*) Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN 15-10 / 15-13 Ian SULLIVAN / Gail EMMS (12*) 0
Round 2 (30*) LEE Dong Soo / LEE Hyo Jung 15-3 / 15-9 Fumihiko MACHIDA / Yasuko MIZUI (18*) 0
Round 2 (9*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-3 / 15-4 Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN - 0
Quarter-final (2*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-2 / 15-6 Chris HUNT / Donna KELLOGG (43*) 0
Quarter-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-8 / 15-10 Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (22*) 0
Quarter-final (21*) Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL 8-15 / 15-8 / 17-14 Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN (37*) 0
Quarter-final (9*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-7 / 7-15 / 15-9 LEE Dong Soo / LEE Hyo Jung (30*) 0
Semi-final (2*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-10 / 15-6 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (3*) 0
Semi-final (9*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-11 / 15-10 Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL (21*) 0
Final (2*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-13 / 15-3 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (9*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 70 8 25.8% 1687 54.42 00:00:00 0 0 0.0%
MS 60 129 9 15.0% 2890 48.17 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 69 7 22.6% 1539 49.65 00:00:00 0 0 0.0%
WS 51 112 10 19.6% 1778 34.86 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 72 10 32.3% 1708 55.1 00:00:00 0 0 0.0%
Total 204 452 44 21.6% 9602 47.07 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 21 9 70.0%
Indonesia 14 6 70.0%
U.S.A. 6 3 66.7%
Netherlands 14 8 63.6%
Denmark 33 22 60.0%
Wales 3 2 60.0%
Malaysia 19 13 59.4%
Korea 44 34 56.4%
Jersey 1 1 50.0%
Japan 19 20 48.7%
Thailand 7 8 46.7%
England 7 9 43.8%
Russia 4 7 36.4%
Chinese Taipei 5 9 35.7%
Sweden 6 11 35.3%
Germany 2 4 33.3%
Australia 2 6 25.0%
Canada 2 7 22.2%
Hong Kong 2 8 20.0%
Poland 0 1 0.0%
Norway 0 1 0.0%
Iceland 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
1

Category: