All England  

Tournament Name: Yonex All England Open Super Series 2009
Tournament Dates: 03/03/2009-08/03/2009
Location: , England
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CAI Yun / FU Haifeng HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man
MS LIN Dan LEE Chong Wei
WD ZHAO Tingting / ZHANG Yawen CHENG Shu / ZHAO Yunlei
WS WANG Yihan Tine BAUN
XD HE Hanbin / YU Yang (F) KO Sung Hyun / HA Jung Eun

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (222*) Marcus ELLIS / Robin MIDDLETON 17-21 / 21-17 / 21-17 Chetan ANAND / V. Diju (1086*) 46
Round 1 (159*) HE Hanbin / SUN Junjie 21-19 / 21-19 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN (73*) 38
Round 1 (22*) Kenichi HAYAKAWA / Kenta KAZUNO 21-15 / 21-18 Watson BRIGGS / Matthew HONEY (418*) 32
Round 1 (105*) Mohd Razif ABDUL LATIF / CHAN Peng Soon 21-17 / 13-21 / 21-18 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL - 38
Round 1 (66*) GUO Zhendong / XU Chen 21-14 / 21-8 Jacob CHEMNITZ / Mikkel ELBJORN (634*) 25
Round 1 (221*) Robert ADCOCK / Dean GEORGE 21-15 / 21-18 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER (47*) 31
Round 1 (46*) Andrew BOWMAN / Martyn LEWIS 21-13 / 21-8 Niklas HOFF / Peter MORK (98*) 22
Round 1 (95*) Rasmus BONDE / Mikkel DELBO LARSEN 21-9 / 21-9 Adam CWALINA / Wojciech SZKUDLARCZYK (43*) 21
Round 2 (159*) HE Hanbin / SUN Junjie 21-19 / 21-5 Marcus ELLIS / Robin MIDDLETON (222*) 31
Round 2 (22*) Kenichi HAYAKAWA / Kenta KAZUNO 19-21 / 23-21 / 21-17 Mohd Razif ABDUL LATIF / CHAN Peng Soon (105*) 47
Round 2 (66*) GUO Zhendong / XU Chen 21-9 / 21-12 Robert ADCOCK / Dean GEORGE (221*) 23
Round 2 (95*) Rasmus BONDE / Mikkel DELBO LARSEN 17-21 / 21-13 / 21-15 Andrew BOWMAN / Martyn LEWIS (46*) 45
MD
Round 1 (60*) Kasper FAUST HENRIKSEN / Christian JOHN SKOVGAARD 14-21 / 21-18 / 21-19 Kristof HOPP / Johannes SCHOETTLER (63*) 40
Round 1 (10*) Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-15 / 16-21 / 21-15 HE Hanbin / SUN Junjie (159*) 48
Round 1 (157*) LEE Yong Dae / SHIN Baek Cheol 21-19 / 21-18 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (20*) 32
Round 1 (45*) Jorrit DE RUITER / Jurgen WOUTERS 21-14 / 12-21 / 22-20 Chris LANGRIDGE / David LINDLEY (39*) 53
Round 1 (3*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 22-20 / 12-21 / 21-18 Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN (12*) 47
Round 1 (23*) Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS 19-21 / 21-17 / 21-12 Chris ADCOCK / Robert BLAIR (17*) 45
Round 1 (22*) Kenichi HAYAKAWA / Kenta KAZUNO 21-18 / 21-17 CHO Gun Woo / KO Sung Hyun (402*) 26
Round 1 (40*) Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER 23-21 / 21-13 Rasmus BONDE / Mikkel DELBO LARSEN (95*) 29
Round 1 (6*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 17-21 / 21-15 / 21-15 GUO Zhendong / XU Chen (66*) 55
Round 1 (122*) Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 20-22 / 21-19 / 23-21 Joko RIYADI / Candra WIJAYA - 60
Round 1 (5*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 15-21 / 21-7 / 21-19 Richard EIDESTEDT / Andrew ELLIS (31*) 45
Round 1 (400*) KWON Yi Goo / YOO Yeon Seong 22-20 / 21-17 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (14*) 37
Round 1 (11*) CAI Yun / FU Haifeng 21-15 / 21-14 Peter KAESBAUER / Roman SPITKO (71*) 23
Round 1 (15*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 11-21 / 21-18 / 21-11 Howard BACH / Tony GUNAWAN (207*) 45
Round 1 (4*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-9 / 21-13 Ruud BOSCH / Koen RIDDER (30*) 28
Round 1 (154*) HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man W.O. Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON (35*) 0
Round 2 (10*) Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 12-21 / 21-17 / 21-14 Kasper FAUST HENRIKSEN / Christian JOHN SKOVGAARD (60*) 44
Round 2 (157*) LEE Yong Dae / SHIN Baek Cheol 21-11 / 21-7 Jorrit DE RUITER / Jurgen WOUTERS (45*) 24
Round 2 (3*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-20 Ret. Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (23*) 27
Round 2 (154*) HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 21-15 / 21-15 Kenichi HAYAKAWA / Kenta KAZUNO (22*) 24
Round 2 (6*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 21-11 Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER (40*) 30
Round 2 (5*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-18 / 21-14 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN (122*) 30
Round 2 (11*) CAI Yun / FU Haifeng 21-13 / 21-10 KWON Yi Goo / YOO Yeon Seong (400*) 25
Round 2 (4*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-11 / 21-16 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (15*) 31
Quarter-final (157*) LEE Yong Dae / SHIN Baek Cheol 17-21 / 21-15 / 21-14 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO (10*) 52
Quarter-final (154*) HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 21-9 / 22-20 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (3*) 31
Quarter-final (6*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-7 / 21-17 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong (5*) 41
Quarter-final (11*) CAI Yun / FU Haifeng 21-17 / 21-16 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (4*) 37
Semi-final (154*) HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 21-17 / 21-18 LEE Yong Dae / SHIN Baek Cheol (157*) 25
Semi-final (11*) CAI Yun / FU Haifeng 23-21 / 21-14 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (6*) 40
Final (11*) CAI Yun / FU Haifeng 21-17 / 21-15 HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man (154*) 39
MS (qual)
Round 1 (52*) Anand PAWAR 18-21 / 21-17 / 23-21 Carl BAXTER (50*) 52
Round 1 (61*) Scott EVANS 21-17 / 9-21 / 21-19 Rajiv OUSEPH (54*) 43
Round 1 (40*) Anup SRIDHAR 21-12 / 12-21 / 21-19 Beng Hong KUAN (33*) 40
Round 1 (42*) CHONG Wei Feng 21-19 / 18-21 / 21-19 Tommy SUGIARTO (31*) 67
Round 1 (53*) Brice LEVERDEZ 21-13 / 21-19 Henri HURSKAINEN (79*) 35
Round 1 (63*) Kestutis NAVICKAS 21-10 / 13-21 / 21-19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS (46*) 44
Round 1 (41*) Tanongsak SAENSOMBOONSUK 16-21 / 21-19 / 21-12 HONG Ji Hoon (49*) 56
Round 1 (44*) GONG Weijie 13-21 / 21-17 / 23-21 Petr KOUKAL (39*) 64
Round 2 (52*) Anand PAWAR 21-6 / 20-22 / 21-12 Scott EVANS (61*) 39
Round 2 (40*) Anup SRIDHAR 21-11 / 21-18 CHONG Wei Feng (42*) 31
Round 2 (53*) Brice LEVERDEZ 18-21 / 21-17 / 21-17 Kestutis NAVICKAS (63*) 47
Round 2 (44*) GONG Weijie 19-21 / 21-16 / 21-14 Tanongsak SAENSOMBOONSUK (41*) 48
MS
Round 1 (1*) LEE Chong Wei 19-21 / 21-16 / 21-11 LU Yi (22*) 53
Round 1 (35*) Marc ZWIEBLER 14-21 / 21-15 / 22-20 Boonsak PONSANA (12*) 54
Round 1 (4*) Sony Dwi KUNCORO 22-20 / 21-15 Anand PAWAR (52*) 36
Round 1 (47*) Ville LANG 14-21 / 21-10 / 21-18 Dicky PALYAMA (25*) 44
Round 1 (3*) Peter Hoeg GADE 21-14 / 21-13 Simon SANTOSO (10*) 36
Round 1 (27*) NG Wei 22-20 / 21-15 Sairul Amar AYOB (15*) 38
Round 1 (6*) Taufik HIDAYAT 21-19 / 15-21 / 21-14 HSIEH Yu Hsing (13*) 62
Round 1 (29*) Andrew SMITH 6-21 / 21-17 / 21-12 Chetan ANAND (14*) 36
Round 1 (18*) Tsuen Seng LEE 10-21 / 21-12 / 21-16 Brice LEVERDEZ (53*) 45
Round 1 (30*) Sho SASAKI 21-15 / 22-20 Przemyslaw WACHA (11*) 34
Round 1 (44*) GONG Weijie 21-19 / 22-20 Arvind BHAT (24*) 39
Round 1 (5*) CHEN Jin 21-7 / 15-21 / 21-14 Kenichi TAGO (19*) 58
Round 1 (32*) Jan O JORGENSEN 21-13 / 21-15 Choong Hann WONG (20*) 26
Round 1 (7*) Joachim PERSSON 21-16 / 21-9 CHAN Yan Kit (17*) 26
Round 1 (9*) BAO Chunlai 21-17 / 21-19 Eric PANG (23*) 31
Round 1 (2*) LIN Dan 21-13 / 21-14 Anup SRIDHAR (40*) 31
Round 2 (1*) LEE Chong Wei 21-18 / 21-16 Marc ZWIEBLER (35*) 37
Round 2 (3*) Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-16 NG Wei (27*) 36
Round 2 (6*) Taufik HIDAYAT 15-21 / 21-15 / 21-16 Andrew SMITH (29*) 57
Round 2 (30*) Sho SASAKI 21-11 / 21-12 Tsuen Seng LEE (18*) 29
Round 2 (5*) CHEN Jin 21-10 / 21-10 GONG Weijie (44*) 28
Round 2 (7*) Joachim PERSSON 21-15 / 21-18 Jan O JORGENSEN (32*) 39
Round 2 (2*) LIN Dan 21-14 / 21-13 BAO Chunlai (9*) 35
Round 2 (47*) Ville LANG W.O. Sony Dwi KUNCORO (4*) 0
Quarter-final (1*) LEE Chong Wei 21-9 / 21-9 Ville LANG (47*) 25
Quarter-final (6*) Taufik HIDAYAT 21-17 / 21-18 Peter Hoeg GADE (3*) 47
Quarter-final (5*) CHEN Jin 14-21 / 21-13 / 21-19 Sho SASAKI (30*) 67
Quarter-final (2*) LIN Dan 21-13 / 21-6 Joachim PERSSON (7*) 27
Semi-final (1*) LEE Chong Wei 21-8 / 21-13 Taufik HIDAYAT (6*) 34
Semi-final (2*) LIN Dan 21-12 / 11-6 Ret. CHEN Jin (5*) 30
Final (2*) LIN Dan 21-19 / 21-12 LEE Chong Wei (1*) 43
WD
Round 1 (3*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 19-21 / 21-16 / 21-15 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII (32*) 51
Round 1 (24*) Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-12 / 21-8 Heather OLVER / Samantha WARD (268*) 30
Round 1 (6*) CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-15 / 21-18 Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI (11*) 33
Round 1 (18*) Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-15 / 21-19 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG (34*) 31
Round 1 (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-18 / 21-11 ZHANG Dan / ZHANG Zhibo (68*) 28
Round 1 (20*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 21-10 / 21-14 ANG Li Peng / Suzanne RAYAPPAN - 28
Round 1 (8*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 22-20 / 21-19 Fan Frances LIU / Yu Yan Vanessa NEO (23*) 39
Round 1 (38*) Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM 21-9 / 19-21 / 21-18 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (29*) 41
Round 1 (33*) Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 19-21 / 21-17 / 22-20 GOH Liu Ying / Hui Lin NG (62*) 54
Round 1 (10*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 16-21 / 21-18 / 21-19 Shinta Mulia SARI / Lei YAO (15*) 56
Round 1 (61*) Laura CHOINET / Weny RASIDI 21-17 / 21-16 Sarah BOK / Jillie COOPER - 34
Round 1 (2*) DU Jing / YU Yang (F) 21-7 / 21-7 Nicola CERFONTYNE / Rachel HOWARD (157*) 20
Round 1 (57*) CHANG Ye Na / KIM Min Seo 21-18 / 19-21 / 21-13 CHEN Hsiao Huan / CHENG Shao Chieh - 47
Round 1 (22*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 21-9 / 21-17 Annekatrin LILLIE / Birgit OVERZIER (233*) 34
Round 1 (16*) PAN Pan / TIAN Qing 21-17 / 21-16 Mariana AGATHANGELOU / Imogen BANKIER - 28
Round 1 (1*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-14 / 21-16 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN (336*) 30
Round 2 (3*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-18 / 21-16 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA (24*) 29
Round 2 (6*) CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-10 / 21-6 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (18*) 28
Round 2 (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-18 / 21-9 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (20*) 35
Round 2 (8*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-4 / 21-13 Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM (38*) 24
Round 2 (33*) Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-12 / 21-8 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (10*) 32
Round 2 (2*) DU Jing / YU Yang (F) 21-11 / 21-13 Laura CHOINET / Weny RASIDI (61*) 29
Round 2 (22*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 21-15 / 21-12 CHANG Ye Na / KIM Min Seo (57*) 40
Round 2 (16*) PAN Pan / TIAN Qing 21-16 / 21-9 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (1*) 34
Quarter-final (6*) CHENG Shu / ZHAO Yunlei 19-21 / 21-15 / 21-18 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (3*) 55
Quarter-final (2*) DU Jing / YU Yang (F) 21-6 / 21-8 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK (33*) 28
Quarter-final (22*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 21-17 / 21-18 PAN Pan / TIAN Qing (16*) 55
Quarter-final (8*) HA Jung Eun / KIM Min Jung W.O. LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (5*) 0
Semi-final (6*) CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-23 / 21-15 / 21-17 HA Jung Eun / KIM Min Jung (8*) 68
Semi-final (22*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 16-21 / 21-16 / 21-16 DU Jing / YU Yang (F) (2*) 71
Final (22*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 21-13 / 21-15 CHENG Shu / ZHAO Yunlei (6*) 48
WS (qual)
Round 1 (45*) Linda ZETCHIRI 10-21 / 21-12 / 21-14 Nicola CERFONTYNE (157*) 41
Round 1 (92*) CHEN Hsiao Huan 21-11 / 21-10 Porntip BURANAPRASERTSUK (36*) 25
Round 1 (33*) BAE Yeon Ju 21-15 / 21-16 Mingtian FU (43*) 30
Round 1 (55*) JANG(F) Soo Young 21-19 / 21-8 CHENG Shao Chieh (61*) 24
Round 1 (130*) Diana DIMOVA 21-12 / 21-17 Sarah WALKER (112*) 24
Round 1 (46*) Jill PITTARD 21-14 / 21-14 Anu NIEMINEN (41*) 25
Round 1 (143*) Rachel HOWARD 14-21 / 21-4 / 21-11 Ekaterina VIKULOVA (91*) 34
Round 1 (56*) Nanna BROSOLAT JENSEN 21-14 / 21-13 Lauren TODT (185*) 21
Round 2 (45*) Linda ZETCHIRI 21-18 / 10-21 / 21-16 CHEN Hsiao Huan (92*) 44
Round 2 (46*) Jill PITTARD 21-13 / 21-8 Diana DIMOVA (130*) 20
Round 2 (56*) Nanna BROSOLAT JENSEN 21-12 / 21-9 Rachel HOWARD (143*) 24
WS
Round 1 (1*) Tine BAUN 21-17 / 21-15 Aiying XING (24*) 29
Round 1 (34*) Larisa GRIGA 18-21 / 21-14 / 21-12 YAO Jie (19*) 46
Round 1 (5*) WANG Lin 21-9 / 21-16 Elizabeth CANN (37*) 29
Round 1 (15*) YIP Pui Yin 22-20 / 21-13 Jill PITTARD (46*) 30
Round 1 (3*) LU Lan 21-19 / 21-9 Ai GOTO (25*) 29
Round 1 (29*) Judith MEULENDIJKS 14-21 / 21-17 / 21-13 Pia Zebadiah BERNADET (31*) 51
Round 1 (17*) JIANG Yanjiao 21-17 / 21-11 ZHU Lin (8*) 32
Round 1 (33*) BAE Yeon Ju 21-18 / 17-21 / 21-18 Salakjit PONSANA (28*) 50
Round 1 (16*) Julia Pei Xian WONG 21-14 / 21-13 Ella DIEHL (39*) 34
Round 1 (10*) Huaiwen XU 21-15 / 18-21 / 21-19 HWANG Hye Youn (13*) 63
Round 1 (56*) Nanna BROSOLAT JENSEN 13-21 / 21-16 / 21-17 Susan EGELSTAFF (38*) 46
Round 1 (7*) PI Hongyan 21-15 / 21-16 Saina NEHWAL (9*) 34
Round 1 (26*) Adrianti FIRDASARI 21-12 / 21-15 Linda ZETCHIRI (45*) 27
Round 1 (6*) XIE Xingfang 21-9 / 21-7 JANG(F) Soo Young (55*) 20
Round 1 (12*) WANG Yihan 21-10 / 24-22 Megumi TARUNO (22*) 29
Round 1 (2*) ZHOU Mi 21-16 / 21-9 Lyddia Yi Yu CHEAH (35*) 27
Round 2 (1*) Tine BAUN 21-12 / 21-13 Larisa GRIGA (34*) 31
Round 2 (15*) YIP Pui Yin 15-21 / 26-24 / 21-19 WANG Lin (5*) 65
Round 2 (3*) LU Lan 21-7 / 14-21 / 21-15 Judith MEULENDIJKS (29*) 51
Round 2 (17*) JIANG Yanjiao 25-23 / 16-21 / 21-8 BAE Yeon Ju (33*) 57
Round 2 (16*) Julia Pei Xian WONG 23-21 / 15-21 / 21-16 Huaiwen XU (10*) 64
Round 2 (56*) Nanna BROSOLAT JENSEN 21-18 / 14-21 / 21-19 PI Hongyan (7*) 55
Round 2 (6*) XIE Xingfang 21-15 / 21-11 Adrianti FIRDASARI (26*) 32
Round 2 (12*) WANG Yihan 21-19 / 18-21 / 23-21 ZHOU Mi (2*) 66
Quarter-final (1*) Tine BAUN 21-17 / 18-21 / 21-16 YIP Pui Yin (15*) 53
Quarter-final (17*) JIANG Yanjiao 21-18 / 22-20 LU Lan (3*) 42
Quarter-final (56*) Nanna BROSOLAT JENSEN 21-16 / 21-16 Julia Pei Xian WONG (16*) 34
Quarter-final (12*) WANG Yihan 21-9 / 21-13 XIE Xingfang (6*) 30
Semi-final (1*) Tine BAUN 22-24 / 25-23 / 21-15 JIANG Yanjiao (17*) 60
Semi-final (12*) WANG Yihan 21-11 / 21-7 Nanna BROSOLAT JENSEN (56*) 25
Final (12*) WANG Yihan 21-19 / 21-23 / 21-11 Tine BAUN (1*) 58
XD (qual)
Round 1 - Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Pei Tty WONG 21-18 / 19-21 / 21-17 Kenichi HAYAKAWA / Mizuki FUJII (611*) 44
Round 1 (82*) KO Sung Hyun / HA Jung Eun 21-16 / 21-16 Michael FUCHS / Annekatrin LILLIE (91*) 25
Round 1 (44*) Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN 21-18 / 19-21 / 24-22 Robert ADCOCK / Heather OLVER (32*) 47
Round 1 (126*) Mohd Razif ABDUL LATIF / WOON Khe Wei 21-15 / 21-15 Andrew BOWMAN / Emelie FABBEKE (142*) 28
Round 1 (189*) Robin MIDDLETON / Mariana AGATHANGELOU 21-11 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying (73*) 31
Round 1 (70*) Johannes SCHOETTLER / Birgit OVERZIER 21-17 / 21-19 Chris LANGRIDGE / Jillie COOPER (603*) 34
Round 1 (49*) Ruud BOSCH / Paulien VAN DOOREMALEN 21-17 / 22-20 Martyn LEWIS / Emma WENGBERG (193*) 23
Round 1 (1066*) Andrew ELLIS / Sarah BOK 18-21 / 21-18 / 23-21 Marcus ELLIS / Samantha WARD (69*) 47
Round 2 (82*) KO Sung Hyun / HA Jung Eun 21-17 / 21-14 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Pei Tty WONG - 26
Round 2 (126*) Mohd Razif ABDUL LATIF / WOON Khe Wei 21-13 / 21-18 Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN (44*) 24
Round 2 (70*) Johannes SCHOETTLER / Birgit OVERZIER 8-21 / 22-20 / 24-22 Robin MIDDLETON / Mariana AGATHANGELOU (189*) 46
Round 2 (1066*) Andrew ELLIS / Sarah BOK 22-20 / 21-18 Ruud BOSCH / Paulien VAN DOOREMALEN (49*) 26
XD
Round 1 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-9 / 21-15 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (24*) 19
Round 1 (11*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-16 / 21-15 Baptiste CAREME / Laura CHOINET (40*) 23
Round 1 (9*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 19-21 / 21-19 / 21-15 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (19*) 48
Round 1 (131*) Flandy LIMPELE / Anastasia RUSSKIKH 16-21 / 21-18 / 21-17 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (6*) 54
Round 1 (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-16 / 21-14 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA (47*) 27
Round 1 (31*) Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 10-11 Ret. Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (22*) 6
Round 1 (16*) Rasmus BONDE / Helle NIELSEN 11-21 / 21-16 / 21-15 Chayut TRIYACHART / Shinta Mulia SARI (63*) 38
Round 1 (21*) Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA 16-21 / 21-14 / 21-11 Kien Keat KOO / Hui Lin NG (42*) 39
Round 1 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 21-14 Halim Haryanto HO / Yun PENG (52*) 25
Round 1 (29*) Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 23-25 / 21-16 Mohd Razif ABDUL LATIF / WOON Khe Wei (126*) 54
Round 1 (46*) ZHENG Bo / MA Jin 21-14 / 21-13 XU Chen / ZHAO Yunlei (30*) 31
Round 1 (4*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-17 / 21-19 HAN Sang Hoon / KIM Min Jung (250*) 36
Round 1 (17*) V. Diju / Jwala GUTTA 16-21 / 21-18 / 21-12 Johannes SCHOETTLER / Birgit OVERZIER (70*) 39
Round 1 (2*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-12 / 15-21 / 21-18 FANG Chieh Min / CHENG Wen Hsing (18*) 37
Round 1 (82*) KO Sung Hyun / HA Jung Eun W.O. Andrew ELLIS / Sarah BOK (1066*) 0
Round 1 (5*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG W.O. Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK (56*) 0
Round 2 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-17 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (11*) 24
Round 2 (131*) Flandy LIMPELE / Anastasia RUSSKIKH 26-24 / 21-19 Robert BLAIR / Imogen BANKIER (9*) 39
Round 2 (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-12 / 21-13 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN (31*) 28
Round 2 (21*) Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA 21-17 / 22-20 Rasmus BONDE / Helle NIELSEN (16*) 38
Round 2 (82*) KO Sung Hyun / HA Jung Eun 21-18 / 21-12 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 32
Round 2 (5*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-14 / 21-16 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK (29*) 32
Round 2 (46*) ZHENG Bo / MA Jin 16-21 / 21-12 / 21-18 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (4*) 55
Round 2 (2*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-23 / 22-20 / 21-14 V. Diju / Jwala GUTTA (17*) 48
Quarter-final (131*) Flandy LIMPELE / Anastasia RUSSKIKH 21-13 / 21-23 / 21-16 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (1*) 58
Quarter-final (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-14 / 21-8 Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA (21*) 34
Quarter-final (82*) KO Sung Hyun / HA Jung Eun 21-16 / 15-21 / 21-11 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (5*) 54
Quarter-final (46*) ZHENG Bo / MA Jin 13-21 / 21-18 / 21-18 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung (2*) 65
Semi-final (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-12 / 21-14 Flandy LIMPELE / Anastasia RUSSKIKH (131*) 36
Semi-final (82*) KO Sung Hyun / HA Jung Eun 20-22 / 24-22 / 21-12 ZHENG Bo / MA Jin (46*) 61
Final (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 13-21 / 21-15 / 21-9 KO Sung Hyun / HA Jung Eun (82*) 55
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 69 11 37.9% 2519 86.86 00:37:27 2.32 1 3.5%
MS 29 67 9 31.0% 2373 81.83 00:39:46 2.06 2 6.9%
WD 30 68 8 26.7% 2422 80.73 00:38:40 2.09 2 6.7%
WS 31 76 14 45.2% 2791 90.03 00:41:54 2.15 5 16.1%
XD 28 70 14 50.0% 2573 91.89 00:40:19 2.28 2 7.1%
Total 147 350 56 38.1% 12678 86.24 00:39:38 2.18 12 8.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 56 17 76.7%
Korea 22 13 62.9%
Denmark 27 18 60.0%
Indonesia 14 14 50.0%
Japan 7 7 50.0%
Hong Kong 4 4 50.0%
France 4 4 50.0%
Bulgaria 3 3 50.0%
Ukraine 1 1 50.0%
Ireland 1 1 50.0%
Australia 1 1 50.0%
Lithuania 1 1 50.0%
Malaysia 19 20 48.7%
Germany 5 8 38.5%
India 5 8 38.5%
England 12 20 37.5%
Netherlands 4 8 33.3%
Thailand 4 8 33.3%
Finland 1 2 33.3%
Chinese Taipei 3 8 27.3%
Scotland 2 6 25.0%
Russia 1 3 25.0%
Wales 0 1 0.0%
Czech Republic 0 1 0.0%
Austria 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Lakshya SEN 21-10 / 21-15
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7
1988 Ib FREDERIKSEN Morten FROST HANSEN 8-15 / 15-7 / 15-10