France U17 Open  

Tournament Name: YONEX France U17 Open 2021(New dates)
Tournament Dates: 13/08/2021-15/08/2021
Location: France, Aire sur la Lys
Category: Junior

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U17 Matys DURU / Anthony GOURDON Eric TELLER / Luca WIECHMANN
MS - U17 Ben HAMMOND Baptiste ROLIN
WD - U17 Elsa JACOB / Celia RIPPERT Agathe CUEVAS / Elena PHAN
WS - U17 Elena PHAN Leila ZARROUK
XD - U17 Tom LALOT TRESCARTE / Elsa JACOB Ewan GOULIN / Agathe CUEVAS

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U17 - Nathan BOUILLOT / Marco MARIE 21-19 / 21-16 Niklas KRAMER / Noel TAPPEINER - 28
Round 1 U17 - Matys DURU / Anthony GOURDON 21-15 / 21-15 Liano PANZA / Keishin RIMMER - 27
Round 1 U17 - Yuri CHO / Aditya PATIL 19-21 / 21-17 / 23-21 Alexis MINEZ / Martin THIERY - 47
Round 1 U17 - Ilann BOUVET / Ben HAMMOND 21-19 / 21-16 Mats DUWEL / Joep STROOPER - 24
Round 1 U17 - Dinesh CARNOT / Nicolas FOUQUET 21-16 / 21-12 Justin DANG / Philipp EULER - 27
Round 1 U17 - Jen NUYTS / Jonah QUINTENS W.O. Alexander BECSH / Philipp VOLOVNIK - 0
Round 1 U17 - Martin BELLOT / Ewen PERES W.O. Til GATZSCHE / Mark NIEMANN - 0
Round 1 U17 - Gaspard DELABROSSE / Arthur VAUGEOIS 16-21 / 21-13 / 21-16 Loris DIETRICH / Josua HARDMEIER - 50
Round 1 U17 - Raphael GAUGAIN / Xavier LORENZATI 23-21 / 21-17 Leo BOICHAT / Jonas PFISTER - 31
Round 1 U17 - Anton BLÜHDORN / Luis PONGRATZ 21-18 / 16-21 / 21-16 Ewan GOULIN / Swann HARDI - 50
Round 2 U17 - Ethan BISSAY / Timeo LACOUR W.O. David ECKERLIN / Simon KRAX - 0
Round 2 U17 - Nathan BOUILLOT / Marco MARIE 23-21 / 21-17 Hannes BLÜHDORN / Kevin DANG - 28
Round 2 U17 - Matys DURU / Anthony GOURDON 22-20 / 21-17 Arnaud HUBERTY / Baptiste ROLIN - 37
Round 2 U17 - Ilann BOUVET / Ben HAMMOND 18-21 / 21-18 / 21-17 Yuri CHO / Aditya PATIL - 40
Round 2 U17 - Dinesh CARNOT / Nicolas FOUQUET 21-18 / 21-17 Jen NUYTS / Jonah QUINTENS - 41
Round 2 U17 - Eric TELLER / Luca WIECHMANN 21-9 / 21-10 Martin BELLOT / Ewen PERES - 33
Round 2 U17 - Gaspard DELABROSSE / Arthur VAUGEOIS 21-17 / 21-15 Raphael GAUGAIN / Xavier LORENZATI - 2
Round 2 U17 - Casper SPAANS / Rune VAN DALM 23-21 / 21-11 Anton BLÜHDORN / Luis PONGRATZ - 30
Quarter-final U17 - Ethan BISSAY / Timeo LACOUR 21-19 / 20-22 / 21-19 Nathan BOUILLOT / Marco MARIE - 45
Quarter-final U17 - Matys DURU / Anthony GOURDON 21-13 / 21-7 Ilann BOUVET / Ben HAMMOND - 26
Quarter-final U17 - Eric TELLER / Luca WIECHMANN 21-18 / 21-17 Dinesh CARNOT / Nicolas FOUQUET - 35
Quarter-final U17 - Casper SPAANS / Rune VAN DALM 21-13 / 21-17 Gaspard DELABROSSE / Arthur VAUGEOIS - 34
Semi-final U17 - Matys DURU / Anthony GOURDON 21-18 / 21-10 Ethan BISSAY / Timeo LACOUR - 33
Semi-final U17 - Eric TELLER / Luca WIECHMANN 20-22 / 28-26 / 21-17 Casper SPAANS / Rune VAN DALM - 53
Final U17 - Matys DURU / Anthony GOURDON 21-18 / 21-15 Eric TELLER / Luca WIECHMANN - 0
MS
Round 1 U17 - Remy TAING 21-14 / 21-13 Philipp EULER - 17
Round 1 U17 - Noel TAPPEINER W.O. Mahlon CHARPENTIER - 0
Round 1 U17 - Raphael GAUGAIN 21-17 / 21-10 Niklas KRAMER - 18
Round 1 U17 - Luca WIECHMANN 23-21 / 21-16 Marco MARIE - 63
Round 1 U17 - Liano PANZA 24-22 / 21-16 Martin BELLOT - 68
Round 1 U17 - Xavier LORENZATI 16-21 / 21-12 / 21-19 Rafe Kenji BRAACH - 74
Round 1 U17 - Yuri CHO 15-21 / 21-19 / 21-15 Mats DUWEL - 32
Round 1 U17 - Ben HAMMOND 21-11 / 26-24 Nicolas FOUQUET - 32
Round 1 U17 - Justin DANG 21-13 / 13-21 / 24-22 Ilann BOUVET - 41
Round 1 U17 - Dinesh CARNOT 21-7 / 21-15 Ole SCHROTH - 28
Round 1 U17 - Nathan BOUILLOT 19-21 / 21-10 / 21-10 Joep STROOPER - 38
Round 1 U17 - Matys DURU W.O. Philipp VOLOVNIK - 0
Round 1 U17 - Lenny BONNIERE 21-23 / 21-12 / 21-17 Jonah QUINTENS - 53
Round 1 U17 - Loris DIETRICH 21-6 / 21-10 Ewen PERES - 24
Round 1 U17 - Timeo LACOUR 21-17 / 16-21 / 21-15 Hannes BLÜHDORN - 42
Round 1 U17 - Eric TELLER 21-7 / 21-10 Leander ZÜST - 21
Round 1 U17 - Gaspard DELABROSSE 21-8 / 17-21 / 21-14 Johann SUFRYD - 45
Round 1 U17 - Aditya PATIL 21-19 / 5-21 / 23-21 Arnaud HUBERTY - 50
Round 1 U17 - Rafael CRESDEE W.O. Simon KRAX - 0
Round 1 U17 - Jonas PFISTER W.O. Mark NIEMANN - 0
Round 1 U17 - Arthur VAUGEOIS W.O. Alexander BECSH - 0
Round 1 U17 - Alexis MINEZ 21-12 / 21-13 Anton BLÜHDORN - 30
Round 1 U17 - Tom LALOT TRESCARTE 21-10 / 21-13 Josua HARDMEIER - 30
Round 1 U17 - Kevin DANG 21-17 / 21-19 Keishin RIMMER - 33
Round 1 U17 - Ewan GOULIN W.O. Dylan SAUNDERS - 0
Round 1 U17 - Swann HARDI 21-17 / 21-19 Raphael MAHO - 34
Round 1 U17 - Martin THIERY 13-21 / 21-13 / 21-13 Rune VAN DALM - 41
Round 1 U17 - Casper SPAANS 21-13 / 21-17 Lucas LESUISSE - 31
Round 1 U17 - Leo BOICHAT W.O. Kjell WAGENER - 0
Round 1 U17 - Luis PONGRATZ 21-8 / 21-9 Ethan BISSAY - 31
Round 2 U17 - Charles FOUYN 21-16 / 21-8 Remy TAING - 33
Round 2 U17 - Raphael GAUGAIN 21-12 / 21-13 Noel TAPPEINER - 29
Round 2 U17 - Luca WIECHMANN 21-18 / 22-20 Liano PANZA - 39
Round 2 U17 - Xavier LORENZATI 12-21 / 21-11 / 21-14 Yuri CHO - 40
Round 2 U17 - Ben HAMMOND 21-13 / 21-9 Justin DANG - 26
Round 2 U17 - Nathan BOUILLOT 21-9 / 21-14 Dinesh CARNOT - 28
Round 2 U17 - Matys DURU 21-12 / 17-21 / 21-11 Lenny BONNIERE - 51
Round 2 U17 - Loris DIETRICH 21-15 / 21-18 Timeo LACOUR - 33
Round 2 U17 - Eric TELLER 24-22 / 21-19 Gaspard DELABROSSE - 37
Round 2 U17 - Aditya PATIL 21-18 / 21-7 Rafael CRESDEE - 27
Round 2 U17 - Arthur VAUGEOIS 21-10 / 21-7 Jonas PFISTER - 34
Round 2 U17 - Tom LALOT TRESCARTE 21-13 / 21-11 Alexis MINEZ - 27
Round 2 U17 - Ewan GOULIN 21-10 / 21-14 Kevin DANG - 30
Round 2 U17 - Martin THIERY 21-12 / 21-19 Swann HARDI - 35
Round 2 U17 - Casper SPAANS 21-17 / 16-21 / 21-19 Leo BOICHAT - 40
Round 2 U17 - Baptiste ROLIN 21-12 / 12-21 / 21-12 Luis PONGRATZ - 43
Round 3 U17 - Charles FOUYN 23-21 / 21-13 Raphael GAUGAIN - 33
Round 3 U17 - Luca WIECHMANN 21-15 / 16-21 / 21-7 Xavier LORENZATI - 43
Round 3 U17 - Ben HAMMOND 21-6 / 21-15 Nathan BOUILLOT - 25
Round 3 U17 - Matys DURU 21-16 / 21-17 Loris DIETRICH - 37
Round 3 U17 - Eric TELLER W.O. Aditya PATIL - 0
Round 3 U17 - Tom LALOT TRESCARTE 21-14 / 21-17 Arthur VAUGEOIS - 40
Round 3 U17 - Martin THIERY 21-18 / 21-18 Ewan GOULIN - 36
Round 3 U17 - Baptiste ROLIN 21-16 / 21-17 Casper SPAANS - 29
Quarter-final U17 - Luca WIECHMANN W.O. Charles FOUYN - 0
Quarter-final U17 - Ben HAMMOND 21-12 / 21-8 Matys DURU - 29
Quarter-final U17 - Tom LALOT TRESCARTE 21-12 / 22-20 Eric TELLER - 3
Quarter-final U17 - Baptiste ROLIN 21-15 / 15-21 / 21-9 Martin THIERY - 40
Semi-final U17 - Ben HAMMOND 21-17 / 21-13 Luca WIECHMANN - 4
Semi-final U17 - Baptiste ROLIN 11-21 / 21-16 / 21-8 Tom LALOT TRESCARTE - 7
Final U17 - Ben HAMMOND 21-16 / 21-18 Baptiste ROLIN - 0
WD
Round 1 U17 - Carina KARMANN / Sanchi SADANA W.O. Lilly BECKER / Eugenie GUERDER - 0
Round 1 U17 - Agathe CUEVAS / Elena PHAN 21-16 / 21-11 Tarah GRISS / Lina SCHADEGG - 32
Round 1 U17 - Emilie HOUCHOU / Lucie MECLOT 21-15 / 21-17 Estel BASTIDE / Lucienne SEGLER - 28
Round 1 U17 - Lara-Sophie DREESSEN / Eva STOMMEL 21-12 / 21-18 Maeve DELANNOY SEILLIER / Flora MIAS - 30
Round 1 U17 - Julia CECCHINATO / Laura VÈGH W.O. Ella NEVE / Cara SIEBRECHT - 0
Round 1 U17 - Noemie BRAND / Vivien SCHLÄPFER 21-18 / 21-16 Sarah BERGER / Louane LACOUR - 36
Round 1 U17 - Carla DUBOIS / Lilou SCHAFFNER 21-15 / 21-11 Flora WANG / WILLE Florine - 30
Round 2 U17 - Femke BROECKX / Lore POOTERS W.O. Pheline KRÜGER / Amelie LEHMANN - 0
Round 2 U17 - Jorina JANN / Leila ZARROUK 21-8 / 21-8 Carina KARMANN / Sanchi SADANA - 27
Round 2 U17 - Agathe CUEVAS / Elena PHAN 21-18 / 21-13 Amber BOONEN / Meerte LOOS - 25
Round 2 U17 - Clara AYUSO THEVENET / Maud LEFORT 21-18 / 11-21 / 21-19 Emilie HOUCHOU / Lucie MECLOT - 53
Round 2 U17 - Lara-Sophie DREESSEN / Eva STOMMEL 21-14 / 21-14 Oceane LIONNE / Solenn MARCOT - 29
Round 2 U17 - Elsa JACOB / Celia RIPPERT 21-11 / 21-11 Julia CECCHINATO / Laura VÈGH - 31
Round 2 U17 - Noemie BRAND / Vivien SCHLÄPFER 21-10 / 21-10 Julia BOUSSELIER / Aurore TOUZE - 29
Round 2 U17 - Carla DUBOIS / Lilou SCHAFFNER W.O. Selin HÜBSCH / Anna MEJIKOVSKIY - 0
Quarter-final U17 - Jorina JANN / Leila ZARROUK 21-9 / 21-12 Femke BROECKX / Lore POOTERS - 25
Quarter-final U17 - Agathe CUEVAS / Elena PHAN 21-19 / 21-18 Clara AYUSO THEVENET / Maud LEFORT - 32
Quarter-final U17 - Elsa JACOB / Celia RIPPERT 21-14 / 21-16 Lara-Sophie DREESSEN / Eva STOMMEL - 32
Quarter-final U17 - Carla DUBOIS / Lilou SCHAFFNER 21-12 / 21-14 Noemie BRAND / Vivien SCHLÄPFER - 30
Semi-final U17 - Agathe CUEVAS / Elena PHAN 21-18 / 16-21 / 21-17 Jorina JANN / Leila ZARROUK - 50
Semi-final U17 - Elsa JACOB / Celia RIPPERT 21-18 / 14-21 / 21-10 Carla DUBOIS / Lilou SCHAFFNER - 49
Final U17 - Elsa JACOB / Celia RIPPERT 16-21 / 27-25 / 21-19 Agathe CUEVAS / Elena PHAN - 0
WS
Round 1 U17 - Eva STOMMEL 21-17 / 21-12 Femke BROECKX - 25
Round 1 U17 - Celia RIPPERT 21-8 / 21-15 Julia CECCHINATO - 23
Round 1 U17 - Emilie HOUCHOU W.O. Ella NEVE - 0
Round 1 U17 - Varsha KUMAR 22-20 / 21-15 Maud LEFORT - 34
Round 1 U17 - Louane LACOUR 21-14 / 22-20 Carina KARMANN - 28
Round 1 U17 - Solenn MARCOT 21-15 / 21-16 Noemie BRAND - 9
Round 1 U17 - Lucie MECLOT 21-8 / 21-10 Jade BRAECKMAN - 22
Round 1 U17 - Leila ZARROUK 21-9 / 21-11 Nina HOUL - 23
Round 1 U17 - WILLE Florine 21-3 / 21-12 Julia BOUSSELIER - 23
Round 1 U17 - Carla DUBOIS 21-15 / 21-15 Jorina JANN - 28
Round 1 U17 - Maeve DELANNOY SEILLIER 21-18 / 21-18 Laura VÈGH - 34
Round 1 U17 - Oceane LIONNE 21-3 / 21-16 Sanchi SADANA - 22
Round 1 U17 - Lilly BECKER 25-23 / 21-17 Vivien SCHLÄPFER - 35
Round 1 U17 - Clara AYUSO THEVENET 21-16 / 21-11 Tarah GRISS - 26
Round 1 U17 - Estel BASTIDE 22-20 / 21-13 Lucienne SEGLER - 29
Round 1 U17 - Agathe CUEVAS 21-16 / 21-19 Flora WANG - 26
Round 2 U17 - Eva STOMMEL W.O. Gianna STIGLICH - 0
Round 2 U17 - Celia RIPPERT 23-21 / 21-15 Mahaut GOMBROWICZ - 37
Round 2 U17 - Lise BREUILLAT 21-16 / 21-7 Emilie HOUCHOU - 22
Round 2 U17 - Varsha KUMAR 21-17 / 21-14 Michelle SHOCHAN - 29
Round 2 U17 - Louane LACOUR 21-15 / 21-13 Meerte LOOS - 28
Round 2 U17 - Solenn MARCOT W.O. Elen TIRATURYAN - 0
Round 2 U17 - Lucie MECLOT 21-18 / 16-21 / 21-14 Lara-Sophie DREESSEN - 46
Round 2 U17 - Leila ZARROUK 22-20 / 21-14 Lina SCHADEGG - 35
Round 2 U17 - WILLE Florine 21-10 / 21-13 Aurore TOUZE - 22
Round 2 U17 - Carla DUBOIS W.O. Cara SIEBRECHT - 0
Round 2 U17 - Maeve DELANNOY SEILLIER W.O. Silja REINELT - 0
Round 2 U17 - Oceane LIONNE W.O. Selin HÜBSCH - 0
Round 2 U17 - Lilly BECKER 21-7 / 21-14 Flora MIAS - 23
Round 2 U17 - Amber BOONEN 21-17 / 21-16 Clara AYUSO THEVENET - 30
Round 2 U17 - Estel BASTIDE W.O. Eugenie GUERDER - 0
Round 2 U17 - Elena PHAN 21-13 / 21-8 Agathe CUEVAS - 24
Round 3 U17 - Celia RIPPERT 14-21 / 21-9 / 21-16 Eva STOMMEL - 38
Round 3 U17 - Lise BREUILLAT 14-21 / 21-10 / 21-19 Varsha KUMAR - 36
Round 3 U17 - Solenn MARCOT 21-12 / 21-19 Louane LACOUR - 29
Round 3 U17 - Leila ZARROUK 21-18 / 21-13 Lucie MECLOT - 32
Round 3 U17 - Carla DUBOIS 21-12 / 21-15 WILLE Florine - 26
Round 3 U17 - Oceane LIONNE 21-13 / 21-14 Maeve DELANNOY SEILLIER - 3
Round 3 U17 - Amber BOONEN 21-18 / 21-17 Lilly BECKER - 30
Round 3 U17 - Elena PHAN 21-7 / 21-12 Estel BASTIDE - 25
Quarter-final U17 - Celia RIPPERT 21-19 / 6-21 / 21-19 Lise BREUILLAT - 42
Quarter-final U17 - Leila ZARROUK 21-11 / 21-17 Solenn MARCOT - 31
Quarter-final U17 - Carla DUBOIS 21-16 / 21-15 Oceane LIONNE - 29
Quarter-final U17 - Elena PHAN 21-14 / 21-12 Amber BOONEN - 25
Semi-final U17 - Leila ZARROUK 21-9 / 21-8 Celia RIPPERT - 4
Semi-final U17 - Elena PHAN 13-21 / 21-15 / 21-8 Carla DUBOIS - 12
Final U17 - Elena PHAN 21-16 / 16-21 / 22-20 Leila ZARROUK - 0
XD
Round 1 U17 - Liano PANZA / Jorina JANN 21-14 / 16-21 / 21-17 Ethan BISSAY / Sarah BERGER - 48
Round 1 U17 - Timeo LACOUR / Estel BASTIDE W.O. Kevin DANG / Selin HÜBSCH - 0
Round 1 U17 - Xavier LORENZATI / Celia RIPPERT 21-13 / 21-17 Anton BLÜHDORN / Eva STOMMEL - 26
Round 1 U17 - Nicolas FOUQUET / Clara AYUSO THEVENET 21-16 / 15-21 / 21-11 Keishin RIMMER / Vivien SCHLÄPFER - 40
Round 1 U17 - Dinesh CARNOT / Lise BREUILLAT 21-18 / 17-21 / 21-15 Loris DIETRICH / Leila ZARROUK - 48
Round 2 U17 - Ewen PERES / Julia BOUSSELIER W.O. David ECKERLIN / Amelie LEHMANN - 0
Round 2 U17 - Leo BOICHAT / Noemie BRAND 21-15 / 21-18 Martin BELLOT / Maud LEFORT - 28
Round 2 U17 - Tom LALOT TRESCARTE / Elsa JACOB 21-12 / 21-11 Jen NUYTS / Lore POOTERS - 24
Round 2 U17 - Liano PANZA / Jorina JANN 21-17 / 11-21 / 21-18 Niklas KRAMER / Lina SCHADEGG - 48
Round 2 U17 - Mats DUWEL / Meerte LOOS 21-16 / 21-9 Jonas PFISTER / Laura VÈGH - 26
Round 2 U17 - Marco MARIE / Elena PHAN 21-6 / 21-10 Lucas LESUISSE / Jade BRAECKMAN - 25
Round 2 U17 - Noel TAPPEINER / Tarah GRISS W.O. Mark NIEMANN / Cara SIEBRECHT - 0
Round 2 U17 - Timeo LACOUR / Estel BASTIDE 21-19 / 26-24 Nathan BOUILLOT / Aurore TOUZE - 34
Round 2 U17 - Swann HARDI / Nina HOUL 23-21 / 17-21 / 21-18 Xavier LORENZATI / Celia RIPPERT - 45
Round 2 U17 - Ole SCHROTH / Lucienne SEGLER W.O. Til GATZSCHE / Anna MEJIKOVSKIY - 0
Round 2 U17 - Anthony GOURDON / Lilou SCHAFFNER 21-8 / 21-19 Nicolas FOUQUET / Clara AYUSO THEVENET - 28
Round 2 U17 - Charles FOUYN / Amber BOONEN 21-9 / 21-9 Leander ZÜST / Julia CECCHINATO - 22
Round 2 U17 - Dinesh CARNOT / Lise BREUILLAT 21-15 / 19-21 / 21-14 Joep STROOPER / Flora WANG - 43
Round 2 U17 - Ewan GOULIN / Agathe CUEVAS 21-16 / 21-17 Arthur VAUGEOIS / Louane LACOUR - 30
Round 2 U17 - Gaspard DELABROSSE / Carla DUBOIS 21-13 / 21-11 Lenny BONNIERE / Flora MIAS - 26
Round 2 U17 - Alexis MINEZ / Solenn MARCOT W.O. Simon KRAX / Pheline KRÜGER - 0
Round 3 U17 - Leo BOICHAT / Noemie BRAND 21-10 / 19-21 / 21-12 Ewen PERES / Julia BOUSSELIER - 34
Round 3 U17 - Tom LALOT TRESCARTE / Elsa JACOB 21-8 / 21-12 Liano PANZA / Jorina JANN - 21
Round 3 U17 - Marco MARIE / Elena PHAN 21-14 / 21-17 Mats DUWEL / Meerte LOOS - 25
Round 3 U17 - Timeo LACOUR / Estel BASTIDE 21-13 / 20-22 / 21-11 Noel TAPPEINER / Tarah GRISS - 43
Round 3 U17 - Swann HARDI / Nina HOUL 21-8 / 21-12 Ole SCHROTH / Lucienne SEGLER - 21
Round 3 U17 - Charles FOUYN / Amber BOONEN 13-21 / 21-17 / 21-13 Anthony GOURDON / Lilou SCHAFFNER - 37
Round 3 U17 - Ewan GOULIN / Agathe CUEVAS 21-19 / 21-23 / 21-14 Dinesh CARNOT / Lise BREUILLAT - 45
Round 3 U17 - Gaspard DELABROSSE / Carla DUBOIS 21-15 / 17-21 / 21-16 Alexis MINEZ / Solenn MARCOT - 47
Quarter-final U17 - Tom LALOT TRESCARTE / Elsa JACOB 21-8 / 21-8 Leo BOICHAT / Noemie BRAND - 22
Quarter-final U17 - Marco MARIE / Elena PHAN 21-17 / 21-17 Timeo LACOUR / Estel BASTIDE - 29
Quarter-final U17 - Charles FOUYN / Amber BOONEN 21-17 / 21-7 Swann HARDI / Nina HOUL - 25
Quarter-final U17 - Ewan GOULIN / Agathe CUEVAS 21-19 / 21-17 Gaspard DELABROSSE / Carla DUBOIS - 31
Semi-final U17 - Tom LALOT TRESCARTE / Elsa JACOB 21-9 / 21-13 Marco MARIE / Elena PHAN - 24
Semi-final U17 - Ewan GOULIN / Agathe CUEVAS W.O. Charles FOUYN / Amber BOONEN - 0
Final U17 - Tom LALOT TRESCARTE / Elsa JACOB 21-18 / 21-17 Ewan GOULIN / Agathe CUEVAS - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 22 50 6 27.3% 1899 86.32 00:32:46 2.63 0 0.0%
MS 52 120 16 30.8% 4242 81.58 00:33:44 2.42 3 5.8%
WD 18 40 4 22.2% 1427 79.28 00:31:33 2.51 0 0.0%
WS 40 86 6 15.0% 3026 75.65 00:26:08 2.9 0 0.0%
XD 30 71 11 36.7% 2530 84.33 00:31:30 2.68 0 0.0%
Total 162 367 43 26.5% 13124 81.01 00:31:04 2.61 3 1.8%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Great Britain 6 0 100.0%
France 101 74 57.7%
England 2 2 50.0%
Belgium 11 14 44.0%
Germany 19 26 42.2%
Netherlands 7 12 36.8%
Switzerland 16 33 32.6%
Ireland 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Ben HAMMOND Baptiste ROLIN 21-16 / 21-18
2020 Simon BARON-VEZILIER Charles FOUYN 21-7 / 21-8
2019 Christopher VITTORIANI Ethan ROSE 21-19 / 21-15
2018 Georgii LEBEDEV Thomas FOURCADE 21-18 / 21-15
2017 Christo POPOV Victor LINDAHL 21-11 / 21-12