Nantes International Challenge 2022



Tournament Dates: 23/06/2022-26/06/2022
Location: France, Rezé
Category: International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD SU Ching Heng / YE Hong Wei Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG
MS Mads CHRISTOPHERSEN Christo POPOV
WD Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW HSU Ya Ching / LIN Wan Ching
WS Wen Chi HSU SUNG Shuo Yun
XD Amri SYAHNAWI / Winny Oktavina KANDOW Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 2153 Hariharan AMSAKARUNAN / Ruban Kumar RETHINASABAPATHI W.O. CHEN Cheng Kuan / CHEN Zhi Ray - 0
Round 1 1037 Peeratchai SUKPHUN / Pakkapon TEERARATSAKUL 21-15 / 17-21 / 21-15 Tze Jian LIM / LING Wei Jie 874 58
Round 1 - Peeradon TERMTHANASAK / Worrapol THONGSA-NGA 21-15 / 21-5 William FREER / Man Yin LEUNG - 22
Round 1 567 Rasmus ESPERSEN / Kristian HøHoldt KRÆMER 21-8 / 21-11 Robinson COUBE / Achille GIRARD - 27
Round 2 2153 Hariharan AMSAKARUNAN / Ruban Kumar RETHINASABAPATHI W.O. LAU Yi Sheng / Yi Bo LEE 495 0
Round 2 749 Muhammad Rayhan Nur FADILLAH / Rahmat HIDAYAT 18-21 / 21-14 / 21-14 Peeratchai SUKPHUN / Pakkapon TEERARATSAKUL 1037 54
Round 2 - Peeradon TERMTHANASAK / Worrapol THONGSA-NGA 21-8 / 21-9 Gaetan HEUDE / Romain YOUINOU - 22
Round 2 567 Rasmus ESPERSEN / Kristian HøHoldt KRÆMER W.O. Lecerf CORENTIN / Louis DUCROT - 0
MD
Round 1 784 Teges Satriaji Cahyo HUTOMO / Christopher David WIJAYA 18-21 / 21-12 / 21-15 Felix HAMMES / Christopher KLAUER 140 48
Round 1 495 LAU Yi Sheng / Yi Bo LEE 21-15 / 21-16 Lecerf CORENTIN / Louis DUCROT - 25
Round 1 159 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-15 / 21-12 Rasmus ESPERSEN / Kristian HøHoldt KRÆMER 567 42
Round 1 190 Joel EIPE / Daniel LUNDGAARD 20-22 / 21-8 / 21-12 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 108 46
Round 1 111 SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-11 / 21-16 Samy CORVEE / Yanis GAUDIN 211 31
Round 1 749 Muhammad Rayhan Nur FADILLAH / Rahmat HIDAYAT 21-19 / 19-21 / 21-12 Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD 181 55
Round 1 355 Kenji LOVANG / Leo ROSSI 21-6 / 21-11 Glib BEKETOV / Mykhaylo MAKHNOVSKIY 121 27
Round 1 268 Bjarne GEISS / Daniel HESS 21-19 / 21-13 CHUA Yue Chern / William JONES 272 31
Round 2 784 Teges Satriaji Cahyo HUTOMO / Christopher David WIJAYA 21-16 / 21-12 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 51 28
Round 2 495 LAU Yi Sheng / Yi Bo LEE 25-23 / 21-19 WEI Chun Wei / WU Guan Xun 120 35
Round 2 159 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-14 / 21-18 Eloi ADAM / Julien MAIO 74 46
Round 2 190 Joel EIPE / Daniel LUNDGAARD 21-19 / 22-20 Peeradon TERMTHANASAK / Worrapol THONGSA-NGA - 44
Round 2 111 SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-15 / 21-18 Hariharan AMSAKARUNAN / Ruban Kumar RETHINASABAPATHI 2153 31
Round 2 749 Muhammad Rayhan Nur FADILLAH / Rahmat HIDAYAT 21-16 / 21-14 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 101 32
Round 2 192 Panjer Aji Siloka DADIARA / Bryan Sidney ELOHIM 21-19 / 11-21 / 21-15 Kenji LOVANG / Leo ROSSI 355 57
Round 2 58 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-15 / 20-22 / 21-9 Bjarne GEISS / Daniel HESS 268 53
Quarter-final 784 Teges Satriaji Cahyo HUTOMO / Christopher David WIJAYA 21-13 / 21-12 LAU Yi Sheng / Yi Bo LEE 495 22
Quarter-final 159 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 23-21 / 21-11 Joel EIPE / Daniel LUNDGAARD 190 44
Quarter-final 111 SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-23 / 21-13 / 21-17 Muhammad Rayhan Nur FADILLAH / Rahmat HIDAYAT 749 60
Quarter-final 58 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-19 / 21-18 Panjer Aji Siloka DADIARA / Bryan Sidney ELOHIM 192 36
Semi-final 159 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-12 / 17-21 / 23-21 Teges Satriaji Cahyo HUTOMO / Christopher David WIJAYA 784 72
Semi-final 111 SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-13 / 22-20 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 58 40
Final 111 SU Ching Heng / YE Hong Wei 19-21 / 21-17 / 21-16 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 159 72
MS (qual)
Round 1 429 Sulistio TEGAR 21-16 / 21-11 Varot URAIWONG 640 40
Round 1 332 YANG Yang 21-14 / 21-13 Enogat ROY 233 37
Round 1 181 Elias BRACKE 22-24 / 21-19 / 21-12 Wolfgang GNEDT 208 64
Round 1 231 Abhishek YELIGAR 21-7 / 21-15 William FREER 1662 24
Round 1 555 Jakob GODT 21-18 / 21-23 / 21-18 Anirudh JANARDHANAN 256 47
Round 1 193 Fabian ROTH 21-16 / 21-12 Jia Wei Joel KOH 229 41
Round 1 375 Syabda Perkasa BELAWA 21-15 / 21-14 LIN Kuan-Ting 395 40
Round 1 302 SU Li Yang 21-15 / 21-10 Bobby SETIABUDI 295 42
Round 1 201 Collins Valentine FILIMON 21-5 / 21-1 Hugo JARDIM 1633 19
Round 1 276 Yanis GAUDIN 21-9 / 21-10 Man Yin LEUNG - 20
Round 1 215 Korakrit LAOTRAKUL 21-18 / 21-14 Sai Vishnu PULLELA 573 37
Round 1 273 Yonathan RAMLIE 21-13 / 21-17 Martin OUAZZEN 522 36
Round 1 324 Alwi FARHAN 21-17 / 21-16 Christopher KLAUER 383 37
Round 1 - Romain YOUINOU 21-0 / 21-0 Raymond WEBSTER 1011 17
Round 1 222 Kiran Kumar MEKALA 16-21 / 21-9 / 21-11 Danylo SKRYNNIK 850 47
Round 1 1040 Louis DUCROT 21-7 / 21-12 Astitva KALE 511 24
Round 2 429 Sulistio TEGAR 21-13 / 21-10 Achille GIRARD - 32
Round 2 332 YANG Yang 21-15 / 21-19 Simon BARON-VEZILIER 907 32
Round 2 181 Elias BRACKE W.O. Jonathan DOLAN 178 0
Round 2 160 CHEN Chi Ting 21-11 / 21-14 Abhishek YELIGAR 231 35
Round 2 555 Jakob GODT 21-5 / 21-9 Arthur CHARDAIN - 23
Round 2 193 Fabian ROTH 21-17 / 21-14 Panitchaphon TEERARATSAKUL 477 40
Round 2 375 Syabda Perkasa BELAWA 21-6 / 21-8 Harshit AGGARWAL 165 29
Round 2 302 SU Li Yang 21-14 / 21-5 Felix HAMMES 413 31
Round 2 201 Collins Valentine FILIMON 21-11 / 12-21 / 21-15 Joakim OLDORFF 205 44
Round 2 276 Yanis GAUDIN 21-16 / 21-17 Ansal YADAV 167 36
Round 2 667 Bodhi Ratana Teja GOTAMA 21-17 / 17-21 / 21-17 Korakrit LAOTRAKUL 215 73
Round 2 273 Yonathan RAMLIE 21-8 / 21-14 Robinson COUBE - 29
Round 2 324 Alwi FARHAN 21-9 / 21-10 Bruno CARVALHO 388 24
Round 2 159 Karan Rajan RAJARAJAN 21-8 / 22-20 Romain YOUINOU - 29
Round 2 564 Sacha LEVEQUE 21-18 / 21-12 Kiran Kumar MEKALA 222 31
Round 2 1040 Louis DUCROT 21-15 / 21-17 Puritat ARREE 1290 36
Round 3 429 Sulistio TEGAR 21-10 / 21-19 YANG Yang 332 39
Round 3 160 CHEN Chi Ting 21-11 / 21-9 Elias BRACKE 181 36
Round 3 193 Fabian ROTH 21-13 / 21-14 Jakob GODT 555 33
Round 3 375 Syabda Perkasa BELAWA 21-18 / 17-21 / 21-15 SU Li Yang 302 79
Round 3 276 Yanis GAUDIN 13-21 / 21-19 / 21-14 Collins Valentine FILIMON 201 48
Round 3 667 Bodhi Ratana Teja GOTAMA 21-17 / 21-17 Yonathan RAMLIE 273 40
Round 3 324 Alwi FARHAN 21-12 / 17-21 / 21-14 Karan Rajan RAJARAJAN 159 63
Round 3 564 Sacha LEVEQUE 21-16 / 21-16 Louis DUCROT 1040 31
MS
Round 1 49 Misha ZILBERMAN 21-17 / 21-16 Yanis GAUDIN 276 40
Round 1 429 Sulistio TEGAR 21-14 / 21-12 Fabian ROTH 193 44
Round 1 111 Meiraba LUWANG 21-13 / 21-19 Tobias KUENZI 150 41
Round 1 100 Chia Hao LEE 21-18 / 19-21 / 21-16 Alwi FARHAN 324 70
Round 1 58 Christo POPOV 21-11 / 21-13 Jia Heng Jason TEH 90 30
Round 1 115 Seng Zoe YEOH 21-14 / 21-17 Kai SCHAEFER 79 42
Round 1 72 CHEAM June Wei 21-12 / 21-17 CHEN Chi Ting 160 33
Round 1 99 Jan LOUDA 21-8 / 21-8 Luka WRABER 93 28
Round 1 92 Joran KWEEKEL 21-17 / 21-10 LIN Yu Hsien 91 27
Round 1 75 Mads CHRISTOPHERSEN 21-15 / 23-21 Lucas CLAERBOUT 60 38
Round 1 108 Magnus JOHANNESEN 21-11 / 21-18 Julien CARRAGGI 114 40
Round 1 375 Syabda Perkasa BELAWA 21-17 / 21-9 Arnaud MERKLE 56 42
Round 1 87 LU Chia Hung 21-14 / 21-8 Siril VERMA 89 30
Round 1 136 CHI Yu Jen 21-11 / 21-19 Bodhi Ratana Teja GOTAMA 667 37
Round 1 96 Ditlev Jaeger HOLM 21-19 / 14-21 / 21-13 Sacha LEVEQUE 564 54
Round 1 54 Toby PENTY 21-15 / 21-19 Adulrach NAMKUL 120 39
Round 2 49 Misha ZILBERMAN 21-18 / 21-13 Sulistio TEGAR 429 44
Round 2 111 Meiraba LUWANG 21-14 / 21-16 Chia Hao LEE 100 46
Round 2 58 Christo POPOV 21-14 / 21-17 Seng Zoe YEOH 115 43
Round 2 72 CHEAM June Wei 21-15 / 21-18 Jan LOUDA 99 45
Round 2 75 Mads CHRISTOPHERSEN 20-22 / 21-14 / 21-17 Joran KWEEKEL 92 63
Round 2 375 Syabda Perkasa BELAWA 21-19 / 21-17 Magnus JOHANNESEN 108 51
Round 2 136 CHI Yu Jen 21-6 / 21-18 LU Chia Hung 87 35
Round 2 96 Ditlev Jaeger HOLM 21-19 / 21-10 Toby PENTY 54 34
Quarter-final 111 Meiraba LUWANG 21-12 / 21-17 Misha ZILBERMAN 49 37
Quarter-final 58 Christo POPOV 14-21 / 21-9 / 21-19 CHEAM June Wei 72 64
Quarter-final 75 Mads CHRISTOPHERSEN 22-20 / 10-21 / 21-16 Syabda Perkasa BELAWA 375 71
Quarter-final 136 CHI Yu Jen 21-11 / 21-16 Ditlev Jaeger HOLM 96 38
Semi-final 58 Christo POPOV 9-21 / 21-15 / 22-20 Meiraba LUWANG 111 96
Semi-final 75 Mads CHRISTOPHERSEN 22-24 / 21-14 / 21-17 CHI Yu Jen 136 72
Final 75 Mads CHRISTOPHERSEN 21-8 / 11-21 / 21-14 Christo POPOV 58 57
WD
Round 1 382 Savira Nurul HUSNIA / Kelly LARISSA W.O. Paula Lynn OBANANA / Lauren LAM - 0
Round 1 108 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 22-20 / 21-16 GO Pei Kee / YAP Ling 191 42
Round 1 257 Lanny Tria MAYASARI / Jesita Putri MIANTORO 21-17 / 15-21 / 21-19 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 109 56
Round 1 703 Nethania IRAWAN / Febi SETIANINGRUM 21-14 / 21-9 Adele FILLONNEAU / Eulalie SERRE 1399 27
Round 1 379 Sofy Al Mushira ASHARUNNISA / Ridya Aulia FATASYA 21-14 / 23-25 / 21-19 Annie XU / Kerry XU 505 56
Round 1 137 Melanni MAMAHIT / Tryola NADIA 21-13 / 21-12 Camille LEBLANC / Eliana ZHANG 446 26
Round 1 - CHENG Su Hui / YAP Cheng Wen 21-9 / 21-11 Caroline CHENG / Camille YVENAT 891 27
Round 1 207 Anisanaya KAMILA / Az Zahra Ditya RAMADHANI 21-12 / 21-12 Rachel ANDREW / Eleanor O'DONNELL (1679*) 25
Round 2 108 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 21-14 / 21-14 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 49 32
Round 2 257 Lanny Tria MAYASARI / Jesita Putri MIANTORO 21-12 / 21-12 Wen Xin TANG / Kha Yan WONG 1399 29
Round 2 703 Nethania IRAWAN / Febi SETIANINGRUM 21-14 / 14-21 / 21-16 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 111 60
Round 2 166 HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 21-15 / 21-17 Savira Nurul HUSNIA / Kelly LARISSA 382 38
Round 2 113 CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen 21-17 / 21-17 Sofy Al Mushira ASHARUNNISA / Ridya Aulia FATASYA 379 33
Round 2 137 Melanni MAMAHIT / Tryola NADIA 21-14 / 13-21 / 21-16 Francesca CORBETT / Allison LEE 90 55
Round 2 - CHENG Su Hui / YAP Cheng Wen W.O. Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI 127 0
Round 2 55 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-12 / 14-21 / 21-11 Anisanaya KAMILA / Az Zahra Ditya RAMADHANI 207 58
Quarter-final 108 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 21-17 / 21-10 Lanny Tria MAYASARI / Jesita Putri MIANTORO 257 38
Quarter-final 166 HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 21-18 / 21-17 Nethania IRAWAN / Febi SETIANINGRUM 703 40
Quarter-final 113 CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen 15-21 / 21-17 / 21-14 Melanni MAMAHIT / Tryola NADIA 137 54
Quarter-final 55 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-15 / 22-20 CHENG Su Hui / YAP Cheng Wen - 44
Semi-final 166 HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 21-16 / 10-21 / 21-12 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 108 59
Semi-final 55 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-19 / 21-15 CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen 113 47
Final 55 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 24-22 / 21-17 HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 166 44
WS (qual)
Round 1 252 Francesca CORBETT 21-16 / 21-17 Sophia GRUNDTVIG 270 32
Round 1 279 Mutiara Ayu PUSPITASARI 21-6 / 21-6 Eulalie SERRE 1549 17
Round 1 228 Milena SCHNIDER 21-12 / 21-11 Shruthika SENTHIL 308 24
Round 1 193 Stephanie WIDJAJA 21-8 / 21-7 Camille YVENAT - 22
Round 1 601 Natalie CHI 21-16 / 21-9 Caroline CHENG - 32
Round 1 403 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-5 / 21-19 Kyla Legiana AGATHA 825 33
Round 1 181 Clara LASSAUX 18-21 / 21-19 / 21-17 Katsiaryna ZABLOTSKAYA 301 43
Round 1 226 Aisyah Sativa FATETANI 23-21 / 21-9 Meghana Reddy MAREDDY 364 30
Round 1 205 Ann-Kathrin SPÖRI 18-21 / 21-17 / 21-17 Camille LEBLANC 410 63
Round 1 158 Komang Ayu Cahya DEWI 21-9 / 21-16 Anna TATRANOVA 311 30
Round 1 359 Ruzana RUZANA 21-15 / 21-18 Rhucha SAWANT 342 32
Round 1 210 HUANG Ching Ping 21-16 / 21-15 Saifi Rizka NURHIDAYAH 464 34
Round 2 247 Bilqis PRASISTA W.O. Vivien SANDORHAZI 147 0
Round 2 252 Francesca CORBETT 16-21 / 21-15 / 21-14 Vlada GINGA 238 44
Round 2 279 Mutiara Ayu PUSPITASARI 21-14 / 21-14 Hristomira POPOVSKA 167 26
Round 2 228 Milena SCHNIDER 12-21 / 21-13 / 21-14 Emilie DROUIN 267 47
Round 2 632 Ester Nurumi Tri WARDOYO W.O. Sabrina SOLIS 149 0
Round 2 193 Stephanie WIDJAJA 21-10 / 21-11 Juliane PIRON 725 26
Round 2 601 Natalie CHI 21-11 / 21-19 Edith URELL 175 34
Round 2 403 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-8 / 21-8 Eliana ZHANG 560 21
Round 2 362 Siti Sarah AZZAHRA 21-18 / 21-18 Clara LASSAUX 181 25
Round 2 226 Aisyah Sativa FATETANI W.O. KEYURA MOPATI 160 0
Round 2 205 Ann-Kathrin SPÖRI 24-22 / 21-8 Rosy Oktavia PANCASARI 454 30
Round 2 254 Tasya FARAHNAILAH W.O. Abigail HOLDEN 156 0
Round 2 158 Komang Ayu Cahya DEWI W.O. Heli NEIMAN 258 0
Round 2 359 Ruzana RUZANA W.O. CHEN Su Yu 159 0
Round 2 210 HUANG Ching Ping 21-19 / 24-22 Thamonwan NITHIITTIKRAI 354 44
Round 3 279 Mutiara Ayu PUSPITASARI 21-13 / 21-10 Milena SCHNIDER 228 28
Round 3 632 Ester Nurumi Tri WARDOYO 21-15 / 21-9 Stephanie WIDJAJA 193 29
Round 3 403 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-14 / 21-13 Natalie CHI 601 27
Round 3 362 Siti Sarah AZZAHRA 21-12 / 21-17 Aisyah Sativa FATETANI 226 30
Round 3 205 Ann-Kathrin SPÖRI 21-17 / 22-20 Tasya FARAHNAILAH 254 38
Round 3 158 Komang Ayu Cahya DEWI 21-15 / 21-12 Ruzana RUZANA 359 26
Round 3 210 HUANG Ching Ping 21-15 / 21-19 Bilqis PRASISTA 247 37
WS
Round 1 44 Wen Chi HSU 13-21 / 21-6 / 21-14 Ester Nurumi Tri WARDOYO 632 47
Round 1 99 TANYA HEMANTH 14-21 / 21-14 / 21-13 Amalie SCHULZ 133 45
Round 1 137 Agnes KOROSI 21-19 / 21-10 Jordan HART 79 27
Round 1 88 Rituparna DAS 21-18 / 22-20 CHEN Su Yu 159 30
Round 1 65 Ashmita CHALIHA 21-17 / 21-19 Siti Sarah AZZAHRA 362 34
Round 1 80 Rachel CHAN 21-17 / 21-19 Mutiara Ayu PUSPITASARI 279 38
Round 1 70 Yaelle HOYAUX 21-13 / 21-12 Jennie GAI 90 26
Round 1 95 Jenjira STADELMANN 21-14 / 21-17 Vivien SANDORHAZI 147 34
Round 1 77 Talia NG 21-9 / 18-21 / 21-13 Ann-Kathrin SPÖRI 205 54
Round 1 71 SUNG Shuo Yun 21-16 / 21-11 Martina REPISKA 83 33
Round 1 210 HUANG Ching Ping 21-15 / 9-21 / 21-15 Rachael DARRAGH 138 50
Round 1 122 Gayle MAHULETTE 19-21 / 21-16 / 21-12 Lauren LAM 62 48
Round 1 98 LIN Hsiang Ti 21-15 / 21-12 Daniella GONDA 132 31
Round 1 252 Francesca CORBETT 21-9 / 21-7 Sabrina SOLIS 149 21
Round 1 92 Yulia Yosephin SUSANTO 21-19 / 19-21 / 21-19 Komang Ayu Cahya DEWI 158 73
Round 1 403 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-15 / 21-9 Abigail HOLDEN 156 28
Round 2 44 Wen Chi HSU 6-21 / 21-15 / 21-6 TANYA HEMANTH 99 46
Round 2 88 Rituparna DAS 17-21 / 21-19 / 21-16 Agnes KOROSI 137 42
Round 2 65 Ashmita CHALIHA 21-13 / 21-17 Rachel CHAN 80 29
Round 2 95 Jenjira STADELMANN 21-7 / 21-17 Yaelle HOYAUX 70 32
Round 2 71 SUNG Shuo Yun 21-17 / 21-16 Talia NG 77 46
Round 2 210 HUANG Ching Ping 21-23 / 21-16 / 21-12 Gayle MAHULETTE 122 52
Round 2 98 LIN Hsiang Ti 21-14 / 21-17 Francesca CORBETT 252 41
Round 2 403 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-9 / 21-14 Yulia Yosephin SUSANTO 92 35
Quarter-final 44 Wen Chi HSU 21-9 / 21-18 Rituparna DAS 88 24
Quarter-final 95 Jenjira STADELMANN 21-14 / 17-21 / 21-19 Ashmita CHALIHA 65 54
Quarter-final 71 SUNG Shuo Yun 21-16 / 19-21 / 21-14 HUANG Ching Ping 210 67
Quarter-final 403 Pornpicha CHOEIKEEWONG 21-9 / 21-11 LIN Hsiang Ti 98 31
Semi-final 44 Wen Chi HSU 21-10 / 21-13 Jenjira STADELMANN 95 30
Semi-final 71 SUNG Shuo Yun 23-21 / 25-27 / 21-16 Pornpicha CHOEIKEEWONG 403 80
Final 44 Wen Chi HSU 20-22 / 21-18 / 21-11 SUNG Shuo Yun 71 70
XD (qual)
Round 1 - Romain YOUINOU / Camille YVENAT W.O. Jafar HIDAYATULLAH / Aisyah Salsabila Putri PRANATA - 0
Round 1 - Lecerf CORENTIN / Lorraine BAUMANN 21-19 / 21-17 LING Wei Jie / Wen Xin TANG 1968 29
Round 1 660 Enogat ROY / Anna TATRANOVA 21-17 / 23-21 Glib BEKETOV / Yevheniia KANTEMYR 1198 33
Round 1 1198 Julien MAIO / Vimala HERIAU 27-25 / 21-10 Hariharan AMSAKARUNAN / S.S.Lakshmi Priyanka SUBRAMANIAN - 34
Round 2 - Romain YOUINOU / Camille YVENAT W.O. LOO Bing Kun / YAP Cheng Wen - 0
Round 2 - Lecerf CORENTIN / Lorraine BAUMANN W.O. Amri SYAHNAWI / Winny Oktavina KANDOW 311 0
Round 2 660 Enogat ROY / Anna TATRANOVA 19-21 / 2-2 Julien MAIO / Vimala HERIAU 1198 23
XD
Round 1 487 Ghana Muhammad AL ILHAM / Indah Cahya Sari JAMIL 21-16 / 17-21 / 21-13 Jack MACGREGOR / Eleanor O'DONNELL - 46
Round 1 139 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 21-19 / 21-18 Daniel LUNDGAARD / Sara LUNDGAARD 445 28
Round 1 151 Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-19 / 21-17 Ethan VAN LEEUWEN / Chloe BIRCH 362 34
Round 1 311 Amri SYAHNAWI / Winny Oktavina KANDOW 21-17 / 21-16 Rohan KAPOOR / Kavya GUPTA - 38
Round 1 1198 Julien MAIO / Vimala HERIAU 21-16 / 21-19 Misha ZILBERMAN / Katsiaryna ZABLOTSKAYA 604 38
Round 1 379 Tze Jian LIM / Kha Yan WONG 21-13 / 21-10 Romain YOUINOU / Camille YVENAT - 20
Round 1 191 Lucas CORVEE / Sharone BAUER 21-14 / 21-17 Nicolas NGUYEN / Alexandra MOCANU 120 30
Round 2 49 Callum HEMMING / Jessica PUGH 21-13 / 21-14 Ghana Muhammad AL ILHAM / Indah Cahya Sari JAMIL 487 36
Round 2 139 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 21-9 / 21-9 Enogat ROY / Anna TATRANOVA 660 18
Round 2 84 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH 21-15 / 21-14 Lecerf CORENTIN / Lorraine BAUMANN - 30
Round 2 151 Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-9 / 22-20 Samy CORVEE / Flavie VALLET 549 31
Round 2 311 Amri SYAHNAWI / Winny Oktavina KANDOW 17-21 / 21-9 / 21-10 Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 161 52
Round 2 92 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 21-11 / 21-12 Julien MAIO / Vimala HERIAU 1198 32
Round 2 379 Tze Jian LIM / Kha Yan WONG 21-10 / 21-10 William FREER / Charlotte FREER 542 19
Round 2 191 Lucas CORVEE / Sharone BAUER 21-12 / 21-15 Vinson CHIU / Jennie GAI 83 37
Quarter-final 139 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 21-15 / 21-14 Callum HEMMING / Jessica PUGH 49 31
Quarter-final 151 Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-19 / 21-11 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH 84 37
Quarter-final 311 Amri SYAHNAWI / Winny Oktavina KANDOW 21-13 / 21-16 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 92 38
Quarter-final 379 Tze Jian LIM / Kha Yan WONG 21-9 / 21-17 Lucas CORVEE / Sharone BAUER 191 30
Semi-final 151 Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-19 / 21-11 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 139 31
Semi-final 311 Amri SYAHNAWI / Winny Oktavina KANDOW 21-15 / 21-14 Tze Jian LIM / Kha Yan WONG 379 35
Final 311 Amri SYAHNAWI / Winny Oktavina KANDOW 21-15 / 21-18 Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 151 37

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 23 54 8 34.8% 1990 86.52 00:42:29 2.04 3 13.0%
MS 31 70 8 25.8% 2511 81 00:46:10 1.75 6 19.4%
WD 21 49 7 33.3% 1769 84.24 00:42:23 1.99 1 4.8%
WS 31 75 13 41.9% 2682 86.52 00:41:52 2.07 4 12.9%
XD 22 46 2 9.1% 1623 73.77 00:33:05 2.23 0 0.0%
Total 128 294 38 29.7% 10575 82.62 00:41:36 1.99 14 10.9%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
Romain YOUINOU Raymond WEBSTERMS Round 1 1 21 View
Romain YOUINOU Raymond WEBSTERMS Round 1 2 21 View
Collins Valentine FILIMON Hugo JARDIMMS Round 1 2 16 View
Francesca CORBETT Sabrina SOLISWS Round 1 2 13 View
Louis DUCROT Astitva KALEMS Round 1 1 12 View
Collins Valentine FILIMON Hugo JARDIMMS Round 1 1 12 View
Jakob GODT Arthur CHARDAINMS Round 2 1 12 View
Jan LOUDA Luka WRABERMS Round 1 1 10 View
Syabda Perkasa BELAWA Harshit AGGARWALMS Round 2 2 10 View
Seng Zoe YEOH Kai SCHAEFERMS Round 1 1 10 View

Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Chinese Taipei 40 17 70.2%
Romania 2 1 66.7%
Indonesia 50 29 63.3%
Switzerland 5 3 62.5%
Denmark 19 12 61.3%
Thailand 18 12 60.0%
Germany 7 7 50.0%
Israel 2 2 50.0%
Netherlands 2 2 50.0%
Malaysia 9 10 47.4%
U.S.A. 5 7 41.7%
Belgium 2 3 40.0%
France 23 36 39.0%
India 10 18 35.7%
England 6 12 33.3%
Canada 2 6 25.0%
Czech Republic 1 3 25.0%
Hungary 1 3 25.0%
Portugal 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
0 1 0.0%
Slovakia 0 1 0.0%
Belarus 0 1 0.0%
Mexico 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
1