Japan Open  

Tournament Name: Yonex Open Japan 2003
Tournament Dates: 01/04/2003-06/04/2003
Location: Tonkyo, Shibuya-ku
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Eng HIAN / Flandy LIMPELE CHEN Qiqiu / CHENG Rui
MS XIA Xuanze LIN Dan
WD GAO Ling / HUANG Sui WEI Yili / ZHAO Tingting
WS Camilla MARTIN XIE Xingfang
XD ZHANG Jun / GAO Ling Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Semi-final (410*) Reony MAINAKY / Marleve MAINAKY 17-16 / 15-10 HU Chung Shien / LEE Wei-Jen (66*) 0
Semi-final (179*) Peter JEFFREY / Ian SULLIVAN 15-10 / 15-7 Tatsuya HIRAI / Keishi KAWAGUCHI (268*) 0
Semi-final (77*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 15-13 / 17-15 Jochen CASSEL / Joachim TESCHE (41*) 0
Semi-final (38*) Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA 15-4 / 17-14 CHEN Chih Hao / HUANG Chien-Jung (166*) 0
Semi-final (74*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / YAU Tsz Yuk 17-15 / 12-15 / 15-6 Davis EFRAIM / Karel MAINAKY (84*) 0
Semi-final (45*) Ingo KINDERVATER / Bjoern SIEGEMUND 15-12 / 15-8 Toshiaki KURODA / Yusuke NAKAO (259*) 0
Semi-final (264*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-7 / 15-1 CHANG Feng-Chin / LIAO Sheng Shiun - 0
Semi-final (67*) CHEN Qiqiu / CHENG Rui 15-6 / 12-15 / 15-6 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (265*) 0
Semi-final (55*) CAI Yun / FU Haifeng 15-4 / 15-3 Ronald SUSILO / Indra WIJAYA - 0
Semi-final (98*) Philippe BOURRET / Brian PREVOE 15-5 / 15-8 Naoki KAWAMAE / Yusuke SHINKAI (173*) 0
Final (410*) Reony MAINAKY / Marleve MAINAKY 11-15 / 15-9 / 15-11 Peter JEFFREY / Ian SULLIVAN (179*) 0
Final (107*) Yuichi IKEDA / Shoji SATO 17-16 / 15-12 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (77*) 0
Final (74*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / YAU Tsz Yuk 15-6 / 15-4 Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA (38*) 0
Final (45*) Ingo KINDERVATER / Bjoern SIEGEMUND 15-5 / 15-2 Mathew FOGARTY / Dean SCHOPPE (119*) 0
Final (264*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 7-15 / 15-3 / 15-2 NG Wei / WONG Tsz Yin - 0
Final (67*) CHEN Qiqiu / CHENG Rui 15-5 / 15-7 Takanori AOKI / Toru MATSUMOTO (203*) 0
Final (55*) CAI Yun / FU Haifeng 15-3 / 15-1 Kohei HAYASAKA / Shintaro IKEDA - 0
Final (63*) LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang 15-10 / 15-3 Philippe BOURRET / Brian PREVOE (98*) 0
MD
Round 1 (2*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-9 / 15-2 Luluk HADIYANTO / Bambang SUPRIANTO (139*) 0
Round 1 (9*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-0 / 12-15 / 15-3 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (10*) 0
Round 1 (8*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 15-1 / 15-0 Ingo KINDERVATER / Bjoern SIEGEMUND (45*) 0
Round 1 (67*) CHEN Qiqiu / CHENG Rui 14-17 / 15-5 / 15-4 Howard BACH / Kevin (Qi) HAN (14*) 0
Round 1 (7*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-5 / 15-7 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (264*) 0
Round 1 (55*) CAI Yun / FU Haifeng 15-10 / 15-6 TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin (50*) 0
Round 1 (194*) WANG Wei / Wei (1) ZHANG 15-9 / 15-6 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / YAU Tsz Yuk (74*) 0
Round 1 (32*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-8 / 15-11 Jose Antonio CRESPO / Sergio LLOPIS (39*) 0
Round 1 (63*) LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang 12-15 / 15-6 / 15-7 Shuichi NAKAO / Shuichi SAKAMOTO (29*) 0
Round 1 (6*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-4 / 15-9 Kristof HOPP / Thomas TESCHE (30*) 0
Round 1 (13*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-4 / 15-6 Manuel DUBRULLE / Mihail POPOV (34*) 0
Round 1 (1*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-6 / 15-8 Alvent Yulianto CHANDRA / Halim Haryanto HO - 0
Round 1 (15*) Mathias BOE / Michael LAMP 15-7 / 7-15 / 15-8 Tony GUNAWAN / Khan bob MALAYTHONG (12*) 0
Round 1 (44*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 15-6 / 13-15 / 17-14 KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun (21*) 0
Round 1 (76*) SANG Yang / ZHENG Bo 15-5 / 8-15 / 15-11 Reony MAINAKY / Marleve MAINAKY (410*) 0
Round 1 (3*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-8 / 15-11 Yuichi IKEDA / Shoji SATO (107*) 0
Round 2 (9*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-8 / 15-12 HA Tae Kwon / KIM Dong Moon (2*) 0
Round 2 (67*) CHEN Qiqiu / CHENG Rui 15-12 / 15-13 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON (8*) 0
Round 2 (7*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-13 / 17-14 CAI Yun / FU Haifeng (55*) 0
Round 2 (194*) WANG Wei / Wei (1) ZHANG 15-8 / 15-3 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (32*) 0
Round 2 (6*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-7 / 15-3 LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang (63*) 0
Round 2 (1*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-5 / 13-15 / 15-1 Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD (13*) 0
Round 2 (15*) Mathias BOE / Michael LAMP 15-5 / 15-13 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (44*) 0
Round 2 (3*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-12 / 13-15 / 15-13 SANG Yang / ZHENG Bo (76*) 0
Quarter-final (67*) CHEN Qiqiu / CHENG Rui 15-5 / 15-8 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (9*) 0
Quarter-final (7*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-8 / 15-2 WANG Wei / Wei (1) ZHANG (194*) 0
Quarter-final (6*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-8 / 17-14 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung (1*) 0
Quarter-final (15*) Mathias BOE / Michael LAMP 11-15 / 17-16 / 15-13 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (3*) 0
Semi-final (67*) CHEN Qiqiu / CHENG Rui 15-9 / 5-15 / 17-16 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (7*) 0
Semi-final (6*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-7 / 15-11 Mathias BOE / Michael LAMP (15*) 0
Final (6*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-5 / 15-12 CHEN Qiqiu / CHENG Rui (67*) 0
MS (qual)
Semi-final (518*) Kazuhiro SHIMOGAMI 15-0 / 15-6 Mathew FOGARTY (381*) 0
Semi-final (140*) CHIEN Yu-Hsiu 15-8 / 15-5 Sergio LLOPIS (120*) 0
Semi-final (52*) Kay Bin YEOH 15-11 / 15-13 LIAO Sheng Shiun (242*) 0
Semi-final (116*) PARK Sung Hwan 15-5 / 15-3 Toru MATSUMOTO (94*) 0
Semi-final (133*) ZHU Weilun 15-2 / 15-6 CHANG Feng-Chin (399*) 0
Semi-final (56*) Shinya OHTSUKA 15-1 / 15-1 Dean SCHOPPE (327*) 0
Semi-final (43*) Peter Hoeg GADE 15-0 / 15-0 Poompat SAPKULCHANANART (78*) 0
Semi-final (182*) Yuichi IKEDA 15-3 / 15-11 Wee Chung PEI (203*) 0
Semi-final (221*) QIU Bohui 15-7 / 7-15 / 15-8 Shinji SHINKAI - 0
Semi-final - Hiroshi SHIMIZU 13-15 / 15-9 / 15-9 Kennevic ASUNCION (62*) 0
Final (518*) Kazuhiro SHIMOGAMI 15-8 / 15-12 HUANG Chien-Jung (157*) 0
Final (140*) CHIEN Yu-Hsiu 15-10 / 15-7 Yusuke SHINKAI (431*) 0
Final (52*) Kay Bin YEOH 15-8 / 15-2 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (82*) 0
Final (116*) PARK Sung Hwan 12-15 / 15-10 / 15-12 ZHU Weilun (133*) 0
Final (43*) Peter Hoeg GADE 15-10 / 15-6 Shinya OHTSUKA (56*) 0
Final (182*) Yuichi IKEDA 15-6 / 6-15 / 15-6 CHEN Chih Hao (172*) 0
Final (65*) HENDRAWAN 15-5 / 15-10 QIU Bohui (221*) 0
Final (66*) CHEN Gang 11-15 / 15-2 / 15-6 Hiroshi SHIMIZU - 0
MS
Round 1 (35*) Bjoern JOPPIEN 15-1 / 12-15 / 15-8 Niels Christian KALDAU (11*) 0
Round 1 (21*) Muhammad Roslin HASHIM 15-1 / 15-9 Kazuhiro SHIMOGAMI (518*) 0
Round 1 (36*) LIN Dan 5-15 / 15-8 / 15-10 Hock Kin YONG (15*) 0
Round 1 (52*) Kay Bin YEOH 15-8 / 15-5 Keita MASUDA (48*) 0
Round 1 (140*) CHIEN Yu-Hsiu 8-15 / 15-11 / 15-8 BAO Chunlai (14*) 0
Round 1 (40*) Budi SANTOSO 15-11 / 7-15 / 15-4 Sairul Amar AYOB (18*) 0
Round 1 (19*) SHON Seung Mo 10-15 / 15-9 / 15-7 HENDRAWAN (65*) 0
Round 1 (22*) HARIYANTO Agus 15-10 / 17-16 Sony Dwi KUNCORO (12*) 0
Round 1 (8*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-9 / 15-7 Shoji SATO (81*) 0
Round 1 (10*) CHEN Yu 15-10 / 15-3 Anupap THIRARATSAKUL (32*) 0
Round 1 (116*) PARK Sung Hwan 15-7 / 15-4 Jens ROCH (58*) 0
Round 1 (50*) ismail SAMAN 15-13 / 15-5 Peter RASMUSSEN (23*) 0
Round 1 (43*) Peter Hoeg GADE 17-14 / 16-17 / 15-13 Dicky PALYAMA (25*) 0
Round 1 (5*) Ronald SUSILO 15-7 / 8-15 / 15-10 Aamir GHAFFAR (28*) 0
Round 1 (41*) Rony AGUSTINUS 15-12 / 15-10 Yuichi IKEDA (182*) 0
Round 1 (38*) Marleve MAINAKY 15-9 / 15-8 Tsuen Seng LEE (17*) 0
Round 2 (1*) CHEN Hong 15-2 / 15-2 Sho SASAKI (77*) 0
Round 2 (21*) Muhammad Roslin HASHIM 14-17 / 15-4 / 15-7 Bjoern JOPPIEN (35*) 0
Round 2 (26*) Indra WIJAYA 15-12 / 15-13 Boonsak PONSANA (13*) 0
Round 2 (36*) LIN Dan 11-15 / 15-8 / 15-12 Kay Bin YEOH (52*) 0
Round 2 (6*) Kenneth JONASSEN 15-5 / 15-5 Yousuke NAKANISHI (92*) 0
Round 2 (40*) Budi SANTOSO 5-15 / 15-10 / 15-13 CHIEN Yu-Hsiu (140*) 0
Round 2 (20*) Ewe Hock ONG 15-6 / 15-6 Andrew SMITH (42*) 0
Round 2 (19*) SHON Seung Mo 17-15 / 15-12 HARIYANTO Agus (22*) 0
Round 2 (10*) CHEN Yu 9-15 / 15-7 / 15-8 Muhammad Hafiz HASHIM (8*) 0
Round 2 (4*) Taufik HIDAYAT 15-10 / 15-6 Hidetaka YAMADA (16*) 0
Round 2 (50*) ismail SAMAN 8-15 / 17-14 / 15-4 PARK Sung Hwan (116*) 0
Round 2 (34*) NG Wei 15-7 / 15-11 Anders BOESEN (7*) 0
Round 2 (43*) Peter Hoeg GADE 15-12 / 15-5 Ronald SUSILO (5*) 0
Round 2 (9*) LEE Hyun Il 15-2 / 15-8 CHEN Gang (66*) 0
Round 2 (38*) Marleve MAINAKY 15-11 / 15-3 Rony AGUSTINUS (41*) 0
Round 2 (3*) XIA Xuanze 15-5 / 15-2 Nabil LASMARI (75*) 0
Round 3 (1*) CHEN Hong 15-3 / 15-11 Muhammad Roslin HASHIM (21*) 0
Round 3 (36*) LIN Dan 17-14 / 11-15 / 15-9 Indra WIJAYA (26*) 0
Round 3 (6*) Kenneth JONASSEN 15-7 / 15-2 Budi SANTOSO (40*) 0
Round 3 (19*) SHON Seung Mo 15-14 / 15-4 Ewe Hock ONG (20*) 0
Round 3 (4*) Taufik HIDAYAT 12-15 / 17-16 / 15-5 CHEN Yu (10*) 0
Round 3 (34*) NG Wei 17-14 / 17-16 ismail SAMAN (50*) 0
Round 3 (43*) Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-8 LEE Hyun Il (9*) 0
Round 3 (3*) XIA Xuanze 15-12 / 8-15 / 15-11 Marleve MAINAKY (38*) 0
Quarter-final (36*) LIN Dan 8-15 / 15-10 / 17-14 CHEN Hong (1*) 0
Quarter-final (6*) Kenneth JONASSEN 15-3 / 15-7 SHON Seung Mo (19*) 0
Quarter-final (4*) Taufik HIDAYAT 15-13 / 17-15 NG Wei (34*) 0
Quarter-final (3*) XIA Xuanze 15-12 / 15-8 Peter Hoeg GADE (43*) 0
Semi-final (36*) LIN Dan 15-8 / 16-17 / 15-10 Kenneth JONASSEN (6*) 0
Semi-final (3*) XIA Xuanze 15-9 / 17-15 Taufik HIDAYAT (4*) 0
Final (3*) XIA Xuanze 15-12 / 15-10 LIN Dan (36*) 0
WD (qual)
Final (112*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 11-1 / 11-8 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (273*) 0
Final - Michiko KANAGAMI / Masami YAMAZAKI 11-2 / 11-5 PI Hongyan / Tatiana VERGE - 0
Final - Mao KUROKAWA / Shiori SANO 11-3 / 11-3 CHENG Shao Chieh / Lina TAFT - 0
Final (47*) Yoshiko IWATA / Miyuki TAI 11-0 / 11-3 Duanganong AROONKESORN / Salakjit PONSANA - 0
Final (299*) CHANG Yun Ju / YANG Chia Chen 11-5 / 11-3 Mihoko MATSUO / Miyuki TAMURA - 0
WD
Round 1 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 11-3 / 11-0 Yasuyo IMABEPPU / Noriko OKUMA - 0
Round 1 (39*) Jo NOVITA / Lita NURLITA 11-3 / 13-10 ZHANG Ning / ZHOU Mi - 0
Round 1 (3*) Ann-Lou JORGENSEN / Rikke OLSEN 11-7 / 11-3 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (9*) 0
Round 1 (11*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 11-3 / 11-2 Carina METTE / Kathrin PIOTROWSKI (19*) 0
Round 1 (7*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-7 / 11-2 Liza SMITH / Suzanne RAYAPPAN (20*) 0
Round 1 (33*) Akiko NAKASHIMA / Chihiro OHSAKA 11-4 / 11-4 GONG Ruina / XIE Xingfang - 0
Round 1 (86*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 11-1 / 11-5 CHANG Yun Ju / YANG Chia Chen (299*) 0
Round 1 (21*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 11-5 / 11-6 Yoshimi HATAYA / Satoko SUETSUNA - 0
Round 1 (47*) Yoshiko IWATA / Miyuki TAI 11-5 / 13-11 Rita Yuan GAO / Sandra WATT (40*) 0
Round 1 - Michiko KANAGAMI / Masami YAMAZAKI 11-4 / 11-7 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (35*) 0
Round 1 (31*) Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT 11-4 / 11-2 Helen NICHOL / Charmaine REID (30*) 0
Round 1 (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 11-1 / 11-1 Yuka HAYASHI / Yu WAKITA (252*) 0
Round 1 (24*) KOON Wai Chee / LI Wing Mui 13-10 / 13-12 Mao KUROKAWA / Shiori SANO - 0
Round 1 (8*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 11-6 / 11-6 Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI (10*) 0
Round 1 (4*) Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS 11-5 / 11-7 Eny ERLANGGA / Liliyana NATSIR (142*) 0
Round 1 (112*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 11-7 / 11-2 Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER (5*) 0
Round 2 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 11-8 / 11-6 Jo NOVITA / Lita NURLITA (39*) 0
Round 2 (11*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 11-8 / 2-11 / 11-6 Ann-Lou JORGENSEN / Rikke OLSEN (3*) 0
Round 2 (7*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-3 / 11-2 Akiko NAKASHIMA / Chihiro OHSAKA (33*) 0
Round 2 (86*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 11-1 / 11-5 Gail EMMS / Donna KELLOGG (21*) 0
Round 2 (47*) Yoshiko IWATA / Miyuki TAI 11-1 / 11-5 Michiko KANAGAMI / Masami YAMAZAKI - 0
Round 2 (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 11-3 / 11-7 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (31*) 0
Round 2 (8*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 11-2 / 11-2 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (24*) 0
Round 2 (112*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 4-11 / 11-4 / 11-9 Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS (4*) 0
Quarter-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 11-5 / 11-5 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (11*) 0
Quarter-final (86*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 13-12 / 11-2 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 0
Quarter-final (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 11-4 / 11-4 Yoshiko IWATA / Miyuki TAI (47*) 0
Quarter-final (8*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 11-1 / 11-7 ZHANG Dan / ZHANG Yawen (112*) 0
Semi-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 11-5 / 11-0 LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin (86*) 0
Semi-final (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 11-8 / 8-11 / 11-9 LEE Kyung Won / RA Kyung Min (8*) 0
Final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 10-13 / 11-6 / 11-5 WEI Yili / ZHAO Tingting (2*) 0
WS (qual)
Quarter-final (35*) JUN Jae Youn 11-6 / 11-5 Kumiko OGURA (93*) 0
Quarter-final (210*) BAE Seung Hee 11-3 / 11-7 Dewi Tira ARISANDI (70*) 0
Quarter-final (185*) ZHU Lin 11-1 / 11-1 Mihoko MATSUO (278*) 0
Quarter-final (279*) Tomomi MATSUDA 8-11 / 11-6 / 13-11 CHIEN Yu Chin (158*) 0
Semi-final - Mika ANJO 8-11 / 11-4 / 11-7 Miyo AKAO (249*) 0
Semi-final (35*) JUN Jae Youn 11-0 / 11-0 Mesinee MANGKALAKIRI (69*) 0
Semi-final (113*) CHENG Shao Chieh 11-7 / 11-6 Fumi IWAWAKI - 0
Semi-final (210*) BAE Seung Hee 11-8 / 11-5 Etsuko TERAMOTO (281*) 0
Semi-final (68*) Eriko HIROSE 11-5 / 4-11 / 11-1 Ikue TATANI - 0
Semi-final (457*) LIU Jian 11-9 / 11-4 Tomomi MATSUDA (279*) 0
Semi-final (106*) Sachiko SEKIMOTO 13-12 / 11-4 Denyse JULIEN (65*) 0
Semi-final (130*) YANG Chia Chen 12-11 / 8-11 / 11-7 Kennie ASUNCION (81*) 0
Semi-final (38*) Salakjit PONSANA 11-1 / 11-3 Rita Yuan GAO (143*) 0
Semi-final (109*) Maria Kristin YULIANTI 11-13 / 11-8 / 11-6 Agnese ALLEGRINI (34*) 0
Semi-final - Yu HIRAYAMA 11-3 / 11-5 Tatiana VERGE (107*) 0
Final (35*) JUN Jae Youn 11-5 / 11-0 Mika ANJO - 0
Final (210*) BAE Seung Hee 11-7 / 11-6 CHENG Shao Chieh (113*) 0
Final (185*) ZHU Lin 5-11 / 11-9 / 11-1 Eriko HIROSE (68*) 0
Final (457*) LIU Jian 11-3 / 11-7 Dian Novita SARI (74*) 0
Final (183*) Kyoko KOMURO 11-6 / 11-0 Dolores MARCO (62*) 0
Final (106*) Sachiko SEKIMOTO 11-13 / 13-12 / 11-1 YANG Chia Chen (130*) 0
Final (38*) Salakjit PONSANA 11-3 / 11-0 Chiharu TAGAMI (274*) 0
Final - Yu HIRAYAMA 11-8 / 11-5 Maria Kristin YULIANTI (109*) 0
WS
Round 1 (3*) ZHANG Ning 11-4 / 11-2 Kyoko KOMURO (183*) 0
Round 1 - Yu HIRAYAMA 11-3 / 11-3 Karina DE WIT (11*) 0
Round 1 (9*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-0 ZHU Lin (185*) 0
Round 1 (38*) Salakjit PONSANA 11-2 / 7-11 / 11-6 Juliane SCHENK (44*) 0
Round 1 (2*) ZHOU Mi 11-8 / 11-5 Charmaine REID (36*) 0
Round 1 (12*) KIM Kyeung Ran 11-6 / 11-1 Julia MANN (14*) 0
Round 1 (10*) PI Hongyan 11-8 / 11-6 Kanako YONEKURA (7*) 0
Round 1 (18*) Petra REICHEL 13-11 / 11-6 LING Wan Ting (26*) 0
Round 1 (33*) Nicole GRETHER 6-11 / 11-9 / 11-4 YAO Jie (21*) 0
Round 1 (4*) XIE Xingfang 11-3 / 12-13 / 11-3 Sachiko SEKIMOTO (106*) 0
Round 1 (210*) BAE Seung Hee 7-11 / 11-5 / 11-6 Judith MEULENDIJKS (20*) 0
Round 1 (1*) GONG Ruina 11-2 / 11-7 KOON Wai Chee (39*) 0
Round 1 (13*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-6 / 1-11 / 9-7 Tracey HALLAM (19*) 0
Round 1 (35*) JUN Jae Youn 8-11 / 11-7 / 11-0 Mia AUDINA TJIPTAWAN (6*) 0
Round 1 (457*) LIU Jian 6-11 / 13-10 / 11-4 Miho TANAKA (24*) 0
Round 1 (5*) WANG Chen 11-5 / 6-11 / 11-8 Kaori MORI (16*) 0
Round 2 (3*) ZHANG Ning 11-5 / 11-1 Yu HIRAYAMA - 0
Round 2 (9*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-6 Salakjit PONSANA (38*) 0
Round 2 (2*) ZHOU Mi 11-9 / 11-7 KIM Kyeung Ran (12*) 0
Round 2 (10*) PI Hongyan 11-4 / 11-9 Petra REICHEL (18*) 0
Round 2 (4*) XIE Xingfang 11-6 / 11-2 Nicole GRETHER (33*) 0
Round 2 (1*) GONG Ruina 11-4 / 11-4 BAE Seung Hee (210*) 0
Round 2 (35*) JUN Jae Youn 11-9 / 8-11 / 11-3 Marina ANDRIEVSKAYA (13*) 0
Round 2 (5*) WANG Chen 11-5 / 11-8 LIU Jian (457*) 0
Quarter-final (9*) Camilla MARTIN 11-4 / 0-11 / 11-2 ZHANG Ning (3*) 0
Quarter-final (10*) PI Hongyan 7-11 / 11-6 / 11-7 ZHOU Mi (2*) 0
Quarter-final (4*) XIE Xingfang 11-9 / 13-12 GONG Ruina (1*) 0
Quarter-final (5*) WANG Chen 11-5 / 11-5 JUN Jae Youn (35*) 0
Semi-final (9*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-7 PI Hongyan (10*) 0
Semi-final (4*) XIE Xingfang 11-3 / 11-0 WANG Chen (5*) 0
Final (9*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-5 XIE Xingfang (4*) 0
XD (qual)
Semi-final (18*) Graham HURRELL / Joanne NICHOLAS 11-6 / 11-3 Keisuke KIDA / Yasuyo IMABEPPU - 0
Semi-final (29*) Philippe BOURRET / Denyse JULIEN 11-1 / 11-0 Mathew FOGARTY / Lina TAFT (74*) 0
Semi-final - Masahiro YABE / Aki AKAO 11-3 / 11-0 Brian PREVOE / Helen NICHOL (225*) 0
Semi-final (40*) Thomas TESCHE / Carina METTE 11-9 / 9-11 / 11-2 Kazuhiro HONDA / Keiko YOSHITOMI - 0
Semi-final (45*) Peter JEFFREY / Suzanne RAYAPPAN 8-11 / 11-8 / 11-5 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (52*) 0
Semi-final - SANG Yang / ZHANG Yawen 11-7 / 11-4 YAU Tsz Yuk / LING Wan Ting (941*) 0
Semi-final (148*) Anthony CLARK / Tracey HALLAM 11-3 / 11-9 YIM Bang Eun / LEE Kyung Won - 0
Final (88*) Frederik BERGSTROM / Johanna PERSSON 11-3 / 11-1 Graham HURRELL / Joanne NICHOLAS (18*) 0
Final - Tsuyoshi FUKUI / Noriko OKUMA 11-1 / 11-5 Philippe BOURRET / Denyse JULIEN (29*) 0
Final (32*) Kristof HOPP / Kathrin PIOTROWSKI 11-8 / 11-9 Hiroyuki YAMAGUCHI / Rie ICHIHASHI - 0
Final - ZHENG Bo / ZHANG Dan 11-2 / 11-9 Masahiro YABE / Aki AKAO - 0
Final (128*) Flandy LIMPELE / Liza SMITH 11-9 / 11-6 Thomas TESCHE / Carina METTE (40*) 0
Final (45*) Peter JEFFREY / Suzanne RAYAPPAN 11-6 / 11-8 LIU Kwok Wa / LI Wing Mui (114*) 0
Final - SANG Yang / ZHANG Yawen 11-4 / 11-8 CHIEN Yu Hsun / CHANG Yun Ju - 0
Final (148*) Anthony CLARK / Tracey HALLAM 11-8 / 11-7 Toru MATSUMOTO / Miyuki TAI (169*) 0
XD
Round 1 (4*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 11-8 / 11-6 Anthony CLARK / Tracey HALLAM (148*) 0
Round 1 (35*) NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen 11-5 / 11-8 Tsuyoshi FUKUI / Noriko OKUMA - 0
Round 1 (25*) KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung 11-9 / 11-5 Phattapol NGENSRISUK / Saralee THOUNGTHONGKAM (288*) 0
Round 1 - SANG Yang / ZHANG Yawen 11-5 / 11-5 Robert BLAIR / Natalie MUNT (11*) 0
Round 1 - Mathias BOE / Lotte JONATHANS 11-8 / 11-3 Flandy LIMPELE / Liza SMITH (128*) 0
Round 1 (88*) Frederik BERGSTROM / Johanna PERSSON 13-10 / 10-13 / 11-6 Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA (12*) 0
Round 1 (10*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 8-11 / 11-4 / 11-3 Peter JEFFREY / Suzanne RAYAPPAN (45*) 0
Round 1 (8*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 6-11 / 11-2 / 11-7 Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO (37*) 0
Round 1 (14*) Lars PAASKE / Pernille HARDER 4-11 / 11-8 / 11-4 Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI (17*) 0
Round 1 (7*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 11-9 / 13-12 ZHENG Bo / ZHANG Dan - 0
Round 1 (3*) ZHANG Jun / GAO Ling 11-6 / 11-5 Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN (23*) 0
Round 1 (27*) Tony GUNAWAN / Eti GUNAWAN 11-9 / 11-2 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (1*) 0
Round 1 (26*) Sudket PRAPAKAMOL / Satinee JANKRAJANGWONG 11-4 / 11-9 Jose Antonio CRESPO / Dolores MARCO (33*) 0
Round 1 (9*) Jonas RASMUSSEN / Rikke OLSEN 11-5 / 11-4 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (34*) 0
Round 1 (15*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 11-5 / 11-7 Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO (13*) 0
Round 1 (2*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 11-6 / 13-12 Kristof HOPP / Kathrin PIOTROWSKI (32*) 0
Round 2 (4*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 11-9 / 11-5 NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen (35*) 0
Round 2 - SANG Yang / ZHANG Yawen 11-4 / 11-4 KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung (25*) 0
Round 2 - Mathias BOE / Lotte JONATHANS 13-10 / 11-7 Frederik BERGSTROM / Johanna PERSSON (88*) 0
Round 2 (10*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 11-4 / 4-11 / 11-8 Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI (8*) 0
Round 2 (14*) Lars PAASKE / Pernille HARDER 1-11 / 11-6 / 13-12 Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN (7*) 0
Round 2 (3*) ZHANG Jun / GAO Ling 11-3 / 11-6 Tony GUNAWAN / Eti GUNAWAN (27*) 0
Round 2 (9*) Jonas RASMUSSEN / Rikke OLSEN 11-7 / 11-4 Sudket PRAPAKAMOL / Satinee JANKRAJANGWONG (26*) 0
Round 2 (15*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 11-9 / 11-2 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (2*) 0
Quarter-final (4*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 11-5 / 11-2 SANG Yang / ZHANG Yawen - 0
Quarter-final (10*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 11-6 / 11-9 Mathias BOE / Lotte JONATHANS - 0
Quarter-final (3*) ZHANG Jun / GAO Ling 11-2 / 11-4 Lars PAASKE / Pernille HARDER (14*) 0
Quarter-final (15*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 11-7 / 11-8 Jonas RASMUSSEN / Rikke OLSEN (9*) 0
Semi-final (4*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 11-8 / 11-4 CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting (10*) 0
Semi-final (3*) ZHANG Jun / GAO Ling 11-7 / 9-11 / 11-7 KIM Dong Moon / RA Kyung Min (15*) 0
Final (3*) ZHANG Jun / GAO Ling 9-11 / 11-8 / 11-9 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (4*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 1682 54.26 0 0 0.0%
MS 47 111 17 36.2% 2683 57.09 0 0 0.0%
WD 31 66 4 12.9% 1062 34.26 0 0 0.0%
WS 31 73 11 35.5% 1187 38.29 0 0 0.0%
XD 31 70 8 25.8% 1220 39.35 0 0 0.0%
Total 171 392 50 29.2% 7834 45.81 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 67 23 74.4%
Korea 30 14 68.2%
Denmark 34 16 68.0%
Sweden 3 2 60.0%
Indonesia 22 20 52.4%
Malaysia 9 9 50.0%
Hong Kong 13 14 48.1%
Thailand 7 9 43.8%
England 10 13 43.5%
France 3 4 42.9%
Singapore 2 3 40.0%
Chinese Taipei 11 19 36.7%
Germany 6 11 35.3%
Japan 28 58 32.6%
Canada 3 8 27.3%
Netherlands 1 6 14.3%
U.S.A. 1 8 11.1%
Algeria 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Philippines 0 3 0.0%
Scotland 0 3 0.0%
Spain 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Kenta NISHIMOTO CHOU Tien Chen 21-19 / 21-23 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10