Japan Open  

Tournament Name: JAPAN SUPER SERIES 2010
Tournament Dates: 21/09/2010-26/09/2010
Location: Japan, TOKYO
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CAI Yun / FU Haifeng Kien Keat KOO / TAN Boon Heong
MS LEE Chong Wei LIN Dan
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) CHENG Shu / ZHAO Yunlei
WS JIANG Yanjiao WANG Xin
XD ZHANG Nan / ZHAO Yunlei JIAMING Tao / TIAN Qing

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 129 Naoto OTAKI / Tatsuya WATANABE 21-19 / 21-15 Takuma UEDA / Shu WADA 151 28
Round 1 214 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-15 / 21-13 Michiharu KIDO / Ryotaro MARUO 198 22
MD
Round 1 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-14 / 21-16 Shohei HOSHINO / Akira KOBAYASHI 101 27
Round 1 12 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 24-22 / 21-13 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 79 31
Round 1 14 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 21-17 / 9-21 / 21-16 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 5 40
Round 1 92 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 21-13 / 21-16 Phillip CHEW / Halim Haryanto HO 69 19
Round 1 40 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 18-21 / 21-19 / 21-10 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 51
Round 1 99 Luluk HADIYANTO / Candra WIJAYA 19-21 / 22-20 / 21-17 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 43 50
Round 1 29 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 22-20 / 21-13 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 4 28
Round 1 24 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-10 / 21-10 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 214 20
Round 1 11 CHAI Biao / ZHANG Nan 21-12 / 21-17 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong 25 24
Round 1 9 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-17 / 21-16 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 35 28
Round 1 44 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 21-16 / 21-14 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 8 30
Round 1 130 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 21-11 / 21-7 Naoto OTAKI / Tatsuya WATANABE 129 19
Round 1 84 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-10 / 21-14 Rei SATO / Riichi TAKESHITA 168 21
Round 1 13 CAI Yun / FU Haifeng 21-18 / 21-16 Howard BACH / Tony GUNAWAN 16 25
Round 1 10 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-17 / 21-8 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Thien How HOON - 28
Round 1 20 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo W.O. Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 2 0
Round 2 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 22-20 / 21-18 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 12 27
Round 2 14 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 16-21 / 21-9 / 21-19 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 92 43
Round 2 99 Luluk HADIYANTO / Candra WIJAYA 17-21 / 21-10 / 21-15 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 40 51
Round 2 24 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 20-22 / 21-18 / 21-8 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 29 44
Round 2 11 CHAI Biao / ZHANG Nan 18-21 / 21-17 / 21-14 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 9 53
Round 2 44 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 21-13 / 21-19 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 130 26
Round 2 13 CAI Yun / FU Haifeng 21-14 / 21-11 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 84 25
Round 2 20 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 21-11 / 14-21 / 21-17 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 10 53
Quarter-final 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-7 / 17-21 / 21-11 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 14 35
Quarter-final 24 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-19 / 21-14 Luluk HADIYANTO / Candra WIJAYA 99 28
Quarter-final 11 CHAI Biao / ZHANG Nan 21-19 / 21-14 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 44 34
Quarter-final 13 CAI Yun / FU Haifeng 21-14 / 16-21 / 21-12 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 20 44
Semi-final 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-19 / 21-13 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 24 27
Semi-final 13 CAI Yun / FU Haifeng 21-17 / 21-16 CHAI Biao / ZHANG Nan 11 28
Final 13 CAI Yun / FU Haifeng 18-21 / 21-14 / 21-12 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 1 46
MS (qual)
Round 1 123 Takuma UEDA 21-19 / 21-10 Tatsuya WATANABE 350 33
Round 1 168 GAO Huan 21-17 / 21-11 Michiharu KIDO 263 33
Round 1 208 Keigo SONODA 21-15 / 21-12 Shuhei HAYASAKI 83 34
Round 1 75 CHOU Tien Chen 21-15 / 21-11 Ryotaro MARUO 314 32
Round 1 215 Shohei HOSHINO 21-15 / 21-12 Christopher FLORES 249 24
Round 1 50 Alamsyah YUNUS 21-14 / 18-21 / 21-18 Rei SATO 129 50
Round 1 195 Shu WADA 21-13 / 21-9 Enkhbat OLONBAYAR 274 20
Round 1 155 Riichi TAKESHITA 21-6 / 21-9 Naoto OTAKI 407 21
Round 2 123 Takuma UEDA 20-22 / 21-11 / 21-16 GAO Huan 168 67
Round 2 75 CHOU Tien Chen 19-21 / 21-17 / 21-14 Keigo SONODA 208 44
Round 2 50 Alamsyah YUNUS 21-11 / 21-9 Shohei HOSHINO 215 24
Round 2 155 Riichi TAKESHITA 21-17 / 21-13 Shu WADA 195 32
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-5 / 21-9 GURUSAIDUTT R. M. V. 44 26
Round 1 12 Kenichi TAGO 16-21 / 21-13 / 21-12 Muhammad Hafiz HASHIM 19 48
Round 1 6 BAO Chunlai 21-14 / 21-10 Dionysius Hayom RUMBAKA 23 34
Round 1 24 Kazushi YAMADA 21-11 / 21-15 Riichi TAKESHITA 155 32
Round 1 48 Matthieu LO YING PING 21-18 / 16-21 / 21-15 HSIEH Yu Hsing 30 47
Round 1 11 Boonsak PONSANA 21-19 / 21-16 DU Pengyu 39 39
Round 1 8 CHEN Long 21-10 / 11-4 Ret. Christian LIND THOMSEN 43 29
Round 1 50 Alamsyah YUNUS 21-18 / 19-21 / 22-20 Brice LEVERDEZ 28 70
Round 1 18 HU Yun 21-18 / 21-15 SON Wan Ho 20 32
Round 1 5 LIN Dan 21-12 / 21-13 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 27 30
Round 1 14 PARK Sung Hwan 21-12 / 21-13 CHOU Tien Chen 75 34
Round 1 34 Sho SASAKI 18-21 / 23-21 / 21-19 Taufik HIDAYAT 4 65
Round 1 13 Jan O JORGENSEN 21-17 / 21-11 Dicky PALYAMA 21 27
Round 1 9 Tien Minh NGUYEN 16-21 / 21-10 / 21-14 CHAN Yan Kit 32 45
Round 1 123 Takuma UEDA 21-10 / 21-11 Eric PANG 36 29
Round 1 2 Peter Hoeg GADE 21-13 / 21-16 WONG Wing Ki Vincent 41 36
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-10 / 21-10 Kenichi TAGO 12 36
Round 2 6 BAO Chunlai 21-13 / 21-13 Kazushi YAMADA 24 40
Round 2 11 Boonsak PONSANA 21-19 / 21-6 Matthieu LO YING PING 48 31
Round 2 8 CHEN Long 21-15 / 21-12 Alamsyah YUNUS 50 40
Round 2 5 LIN Dan 21-17 / 21-14 HU Yun 18 38
Round 2 14 PARK Sung Hwan 21-12 / 21-15 Sho SASAKI 34 40
Round 2 9 Tien Minh NGUYEN 21-11 / 22-20 Jan O JORGENSEN 13 40
Round 2 2 Peter Hoeg GADE 21-3 / 17-21 / 21-12 Takuma UEDA 123 56
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-10 / 21-10 BAO Chunlai 6 33
Quarter-final 11 Boonsak PONSANA 21-16 / 17-21 / 21-12 CHEN Long 8 58
Quarter-final 5 LIN Dan 22-20 / 21-16 PARK Sung Hwan 14 55
Quarter-final 2 Peter Hoeg GADE 21-13 / 21-13 Tien Minh NGUYEN 9 40
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-13 / 21-18 Boonsak PONSANA 11 37
Semi-final 5 LIN Dan 21-11 / 21-19 Peter Hoeg GADE 2 45
Final 1 LEE Chong Wei 22-20 / 16-21 / 21-17 LIN Dan 5 80
WD
Round 1 32 Anneke Feinya AGUSTIN / Annisa WAHYUNI 17-21 / 21-14 / 21-14 Minatsu MITANI / Masayo NOJIRINO - 50
Round 1 24 LEE Hyo Jung / KIM Min Jung 21-8 / 21-10 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 58 22
Round 1 8 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 14-21 / 21-13 / 21-15 Shendy Puspa IRAWATI / Nitya Krishinda MAHESWARI 54 44
Round 1 - Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-16 / 21-15 Ayumi MINE / Kurumi YONAO 213 24
Round 1 13 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-16 / 21-6 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 199 24
Round 1 72 HA Jung Eun / JUNG Kyung Eun 21-12 / 21-12 Shizuka Uchida / Ayane KURIHARA 78 27
Round 1 15 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 18-21 / 21-18 / 21-11 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 55 56
Round 1 - WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-11 / 21-7 Marion GRUBER / Sabrina JAQUET 63 19
Round 1 151 CHANG Ye Na / KIM Min Seo 21-17 / 21-19 Kanako KONISHI / Sayaka TAKAHASHI 118 30
Round 1 7 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 15-21 / 21-14 / 21-19 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 11 58
Round 1 37 ZHANG Dan / ZHANG Zhibo 21-7 / 21-6 Tamaki FUJII / Eriko TAMAKI 213 18
Round 1 31 CHAU Hoi Wah / CHAN Kaka Tsz Ka 18-21 / 21-16 / 21-16 Naoko FUKUMAN / Megumi TARUNO - 48
Round 1 25 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI W.O. PAN Pan / TIAN Qing 17 0
Round 2 2 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-11 / 21-19 Anneke Feinya AGUSTIN / Annisa WAHYUNI 32 28
Round 2 24 LEE Hyo Jung / KIM Min Jung 21-9 / 21-14 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 8 24
Round 2 5 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-11 / 21-13 Vita MARISSA / Nadya MELATI - 28
Round 2 72 HA Jung Eun / JUNG Kyung Eun 24-22 / 24-22 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 13 46
Round 2 - WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-5 / 21-16 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 15 31
Round 2 151 CHANG Ye Na / KIM Min Seo 21-17 / 21-16 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 7 35
Round 2 37 ZHANG Dan / ZHANG Zhibo 20-22 / 21-18 / 21-10 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 25 58
Round 2 4 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-9 / 21-17 CHAU Hoi Wah / CHAN Kaka Tsz Ka 31 36
Quarter-final 2 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 19-21 / 21-14 / 21-16 LEE Hyo Jung / KIM Min Jung 24 38
Quarter-final 5 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-15 / 24-22 HA Jung Eun / JUNG Kyung Eun 72 39
Quarter-final - WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-6 / 21-9 CHANG Ye Na / KIM Min Seo 151 20
Quarter-final 4 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-18 / 21-16 ZHANG Dan / ZHANG Zhibo 37 39
Semi-final 5 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-17 / 15-21 / 21-18 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 2 55
Semi-final - WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-5 / 21-10 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 4 28
Final - WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-17 / 21-6 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 5 31
WS (qual)
Round 1 96 PAI Hsiao Ma 21-14 / 21-9 Ayumi MINE 413 29
Round 1 159 Naoko FUKUMAN 21-16 / 12-21 / 21-18 LEE Yun Hwa 127 56
Round 1 70 HUNG Shih Han 21-13 / 21-11 Marion GRUBER 313 21
Round 1 133 CHIANG Pei Hsin 21-14 / 17-21 / 22-20 Masayo NOJIRINO 136 49
Round 1 120 TSE Ying Suet 21-12 / 21-12 Tamaki FUJII 285 25
Round 1 302 Eriko TAMAKI 8-21 / 21-18 / 21-12 Lindaweni FANETRI 52 38
Round 1 149 Minatsu MITANI 21-4 / 21-10 Sabrina JAQUET 145 19
Round 1 76 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-12 Ayane KURIHARA 65 32
Round 2 96 PAI Hsiao Ma 26-24 / 21-15 Naoko FUKUMAN 159 47
Round 2 70 HUNG Shih Han 21-14 / 21-15 CHIANG Pei Hsin 133 23
Round 2 120 TSE Ying Suet 21-15 / 21-16 Eriko TAMAKI 302 24
Round 2 76 Ratchanok INTANON 21-12 / 16-21 / 21-6 Minatsu MITANI 149 48
WS
Round 1 2 WANG Yihan 21-10 / 21-6 Jeanine CICOGNINI 34 22
Round 1 21 LU Lan 21-18 / 21-14 Ratchanok INTANON 76 32
Round 1 6 PI Hongyan 20-22 / 21-10 / 21-12 Yu HIRAYAMA 38 59
Round 1 8 JIANG Yanjiao 21-15 / 23-21 Adrianti FIRDASARI 19 30
Round 1 5 WANG Shixian 21-14 / 21-16 Megumi TARUNO 48 36
Round 1 41 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-17 / 17-21 / 21-11 BAE Seung Hee 15 55
Round 1 60 Shizuka Uchida 21-12 / 22-20 Ai GOTO 20 31
Round 1 29 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-15 Maja TVRDY 50 27
Round 1 27 Sayaka SATO 21-16 / 21-13 TSE Ying Suet 120 29
Round 1 22 SUNG Ji Hyun 21-18 / 21-15 YAO Jie 10 37
Round 1 13 YIP Pui Yin 21-17 / 21-16 Maria Febe KUSUMASTUTI 25 34
Round 1 4 Tine BAUN 21-13 / 21-11 Salakjit PONSANA 26 28
Round 1 16 Petya NEDELCHEVA 15-21 / 21-15 / 21-11 HUNG Shih Han 70 50
Round 1 7 Eriko HIROSE 21-15 / 21-11 CHENG Shao Chieh 32 29
Round 1 12 BAE Yeon Ju 21-8 / 21-9 CHAN Kaka Tsz Ka 36 20
Round 1 1 WANG Xin 21-16 / 21-14 PAI Hsiao Ma 96 28
Round 2 21 LU Lan 21-15 / 21-9 WANG Yihan 2 33
Round 2 8 JIANG Yanjiao 21-6 / 21-11 PI Hongyan 6 28
Round 2 5 WANG Shixian 23-21 / 21-15 Porntip BURANAPRASERTSUK 41 39
Round 2 60 Shizuka Uchida 21-18 / 21-8 TAI Tzu Ying 29 29
Round 2 22 SUNG Ji Hyun 21-13 / 21-12 Sayaka SATO 27 33
Round 2 4 Tine BAUN 21-16 / 14-21 / 21-16 YIP Pui Yin 13 54
Round 2 7 Eriko HIROSE 21-19 / 21-18 Petya NEDELCHEVA 16 45
Round 2 1 WANG Xin 21-15 / 21-14 BAE Yeon Ju 12 28
Quarter-final 8 JIANG Yanjiao 21-17 / 21-15 LU Lan 21 33
Quarter-final 5 WANG Shixian 21-11 / 16-21 / 21-13 Shizuka Uchida 60 56
Quarter-final 4 Tine BAUN 21-11 / 21-18 SUNG Ji Hyun 22 33
Quarter-final 1 WANG Xin 21-14 / 18-21 / 21-10 Eriko HIROSE 7 56
Semi-final 8 JIANG Yanjiao 21-19 / 23-21 WANG Shixian 5 51
Semi-final 1 WANG Xin 21-17 / 21-16 Tine BAUN 4 32
Final 8 JIANG Yanjiao 23-21 / 21-18 WANG Xin 1 36
XD
Round 1 29 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-17 Kenta KAZUNO / Reika KAKIIWA 68 32
Round 1 - HE Hanbin / MA Jin 21-16 / 21-11 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / TSE Ying Suet 39 28
Round 1 10 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-16 / 21-10 XU Chen / YU Yang (F) - 21
Round 1 26 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-17 / 21-16 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 9 24
Round 1 14 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 21-16 / 22-20 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 44 31
Round 1 15 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 18-21 / 21-11 / 21-14 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 95 36
Round 1 85 Markis KIDO / Lita NURLITA 21-17 / 22-20 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 17 35
Round 1 19 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-13 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 31 34
Round 1 186 Halim Haryanto HO / Eva LEE 21-16 / 21-14 Flandy LIMPELE / YAO Jie - 25
Round 1 4 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-14 / 21-11 Akira KOBAYASHI / Yuriko MIKI 269 25
Round 1 8 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-11 / 17-21 / 21-18 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 23 64
Round 1 71 JIAMING Tao / TIAN Qing 21-5 / 17-21 / 25-23 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 37 50
Round 1 52 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 21-12 / 21-15 Takeshi KAMURA / Koharu YONEMOTO 89 24
Round 1 2 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 21-16 / 21-14 Kenichi HAYAKAWA / Shizuka MATSUO 53 25
Round 1 - SHIN Baek Cheol / HA Jung Eun W.O. Hendra SETIAWAN / Anastasia RUSSKIKH 112 0
Round 2 29 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-11 / 21-11 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 1 27
Round 2 - HE Hanbin / MA Jin 21-23 / 21-19 / 22-20 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 10 68
Round 2 14 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 21-14 / 21-18 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 26 31
Round 2 15 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 19-21 / 21-14 / 21-11 Markis KIDO / Lita NURLITA 85 35
Round 2 19 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 16-21 / 21-11 SHIN Baek Cheol / HA Jung Eun - 55
Round 2 4 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-7 / 21-11 Halim Haryanto HO / Eva LEE 186 22
Round 2 71 JIAMING Tao / TIAN Qing 21-9 / 21-12 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 8 30
Round 2 2 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 21-9 / 21-19 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 52 24
Quarter-final 29 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-17 / 23-21 HE Hanbin / MA Jin - 46
Quarter-final 15 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-17 / 21-17 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 14 29
Quarter-final 19 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-16 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 4 35
Quarter-final 71 JIAMING Tao / TIAN Qing 21-10 / 21-9 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 2 22
Semi-final 29 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-11 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 15 29
Semi-final 71 JIAMING Tao / TIAN Qing 21-14 / 22-20 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 19 37
Final 29 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-19 / 22-20 JIAMING Tao / TIAN Qing 71 49
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 71 11 36.7% 2553 85.1 00:33:30 2.54 0 0.0%
MS 30 68 8 26.7% 2399 79.97 00:42:06 1.9 3 10.0%
WD 27 62 8 29.6% 2178 80.67 00:35:24 2.28 0 0.0%
WS 31 68 6 19.4% 2430 78.39 00:36:33 2.14 0 0.0%
XD 29 64 6 20.7% 2311 79.69 00:34:14 2.33 2 6.9%
Total 147 333 39 26.5% 11871 80.76 00:36:24 2.22 5 3.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 51 14 78.5%
Malaysia 10 4 71.4%
Macau 2 1 66.7%
Vietnam 2 1 66.7%
Denmark 12 7 63.2%
Chinese Taipei 15 13 53.6%
Bulgaria 2 2 50.0%
Korea 15 16 48.4%
Indonesia 19 21 47.5%
Thailand 8 10 44.4%
Hong Kong 8 11 42.1%
France 2 3 40.0%
Japan 27 54 33.3%
U.S.A. 1 5 16.7%
India 0 1 0.0%
Philippines 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
Mongolia 0 1 0.0%
Slovenia 0 1 0.0%
Switzerland 0 3 0.0%
Netherlands 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10