Austrian U17 Open  

Tournament Name: Austrian U17 Open 2022
Tournament Dates: 17/06/2022-19/06/2022
Location: Austria, Dornbirn
Category:

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U17 Yuri CHO / Mark NIEMANN Philipp EULER / Aditya PATIL
MS - U17 Arthur CHARDAIN Pascal CHENG
WD - U17 Noemie BRAND / Leila ZARROUK Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL
WS - U17 Flora WANG Zsofi SZABO
XD - U17 Pascal CHENG / Flora WANG Liano PANZA / Jorina JANN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U17 - Yuri CHO / Mark NIEMANN 21-12 / 21-17 Felix EKSTRAND / Arthur MIAUTON - 11
Round 1 U17 - Ethan BISSAY / Arthur PHENGPHACHANH 21-15 / 21-6 KryšTof COUFAL / Filip TITERA - 7
Round 1 U17 - Felix SCHÜTT / Alexander Philipp ZHANG 19-21 / 21-13 / 21-19 Sylvester DECKER / Noah WARNING - 43
Round 1 U17 - Alenjandro GALLEGO / Alejandro YAGÜES 21-16 / 21-14 Zeno BALDEGGER / Lian UBIETO - 28
Round 1 U17 - Hrvoje MAVRICEK / Roko PIPUNIC 21-14 / 21-15 Petr BRÍZA / Jakub KLOKAN - 1
Round 1 U17 - Liano PANZA / Noel TAPPEINER 21-13 / 21-19 Tim SCHMITZ / Jonah STRACK - 28
Round 1 U17 - VáClav SIMON / Adam SRNEC 22-20 / 21-15 Tadej JELENC / Peter KOTNIK - 29
Round 1 U17 - Lorenz OBERNDORFER / Oliver TRUCHANOWICZ SCHWARZ 21-9 / 21-13 Fabian QUENDT / Samuel SEITZ - 33
Round 1 U17 - KryšTof KLÍMA / VojteCh STREJCEK 21-5 / 21-5 Arthúr Geir Jósefsson / Tim ŠKRLJ - 22
Round 1 U17 - Hugo CHANTHAKESONE / Nolan CHANTHAKESONE 21-10 / 21-15 Valerian ECKERT / Felix MA - 28
Round 1 U17 - Sarkhan BAGHIROV / Zhi Lun ONG 21-11 / 21-16 Philipp OFNER / Felix STEINWENDER - 27
Round 1 U17 - Philipp EULER / Aditya PATIL 21-9 / 21-18 Ruben CARRERAS / Pepe FERNANDEZ - 28
Round 1 U17 - Benjamin KLEIN / Ole SCHROTH 21-16 / 21-15 Michael HAVLÍCEK / Dennis KERPL - 30
Round 1 U17 - Keishin RIMMER / Leander ZÜST 21-15 / 18-21 / 21-17 Jakob RINNER / Lorenz WINDAUER - 40
Round 1 U17 - Arden Quan LEE / Stanley XING 21-15 / 21-13 Jan HUTTENLOCH / Daniel NILGES - 29
Round 1 U17 - Swann HARDI / Timeo LACOUR 21-17 / 21-23 / 21-12 Raul BERGUA / Gonzalo ISABAL - 52
Round 2 U17 - Yuri CHO / Mark NIEMANN 14-21 / 21-10 / 21-18 Ethan BISSAY / Arthur PHENGPHACHANH - 43
Round 2 U17 - Felix SCHÜTT / Alexander Philipp ZHANG 21-19 / 16-21 / 21-10 Alenjandro GALLEGO / Alejandro YAGÜES - 3
Round 2 U17 - Liano PANZA / Noel TAPPEINER 21-15 / 15-21 / 21-16 Hrvoje MAVRICEK / Roko PIPUNIC - 45
Round 2 U17 - VáClav SIMON / Adam SRNEC 21-14 / 21-15 Lorenz OBERNDORFER / Oliver TRUCHANOWICZ SCHWARZ - 27
Round 2 U17 - Hugo CHANTHAKESONE / Nolan CHANTHAKESONE 22-20 / 21-12 KryšTof KLÍMA / VojteCh STREJCEK - 26
Round 2 U17 - Philipp EULER / Aditya PATIL 21-14 / 21-15 Sarkhan BAGHIROV / Zhi Lun ONG - 24
Round 2 U17 - Benjamin KLEIN / Ole SCHROTH 21-14 / 21-17 Keishin RIMMER / Leander ZÜST - 27
Round 2 U17 - Swann HARDI / Timeo LACOUR 21-17 / 21-15 Arden Quan LEE / Stanley XING - 35
Quarter-final U17 - Yuri CHO / Mark NIEMANN 21-10 / 21-18 Felix SCHÜTT / Alexander Philipp ZHANG - 30
Quarter-final U17 - Liano PANZA / Noel TAPPEINER 21-16 / 20-22 / 21-10 VáClav SIMON / Adam SRNEC - 2
Quarter-final U17 - Philipp EULER / Aditya PATIL 19-21 / 21-19 / 21-15 Hugo CHANTHAKESONE / Nolan CHANTHAKESONE - 44
Quarter-final U17 - Swann HARDI / Timeo LACOUR 12-21 / 21-8 / 21-17 Benjamin KLEIN / Ole SCHROTH - 44
Semi-final U17 - Yuri CHO / Mark NIEMANN 21-15 / 22-20 Liano PANZA / Noel TAPPEINER - 31
Semi-final U17 - Philipp EULER / Aditya PATIL 21-18 / 21-13 Swann HARDI / Timeo LACOUR - 27
Final U17 - Yuri CHO / Mark NIEMANN 23-25 / 21-15 / 21-19 Philipp EULER / Aditya PATIL - 40
MS
Round 1 U17 - Roko PIPUNIC 21-18 / 21-11 Petr BRÍZA - 27
Round 1 U17 - Peter KOTNIK 21-13 / 21-8 Philipp OFNER - 26
Round 1 U17 - Alejandro YAGÜES 21-19 / 11-21 / 21-19 Liano PANZA - 46
Round 1 U17 - KryšTof KLÍMA 21-16 / 21-9 Samuel SEITZ - 24
Round 1 U17 - Lorenz OBERNDORFER 17-21 / 21-18 / 21-15 Milan MESTERHAZY - 52
Round 1 U17 - Alexander Philipp ZHANG 15-21 / 21-16 / 21-11 Raul BERGUA - 51
Round 1 U17 - Arthur CHARDAIN 23-21 / 21-13 Aditya PATIL - 36
Round 1 U17 - Noel TAPPEINER 21-14 / 18-21 / 21-19 Dennis KERPL - 52
Round 1 U17 - Marek CEPELA 21-13 / 21-10 Sarkhan BAGHIROV - 28
Round 1 U17 - Jakob RINNER 16-21 / 21-14 / 21-12 Philipp EULER - 43
Round 1 U17 - Bruno STEFFEN-SANCHEZ 21-19 / 21-10 Artem LYTVYNENKO 2064 27
Round 1 U17 - Gonzalo ISABAL 11-21 / 21-14 / 21-13 Nolan CHANTHAKESONE - 50
Round 1 U17 - Yuri CHO 21-7 / 21-13 Oliver TRUCHANOWICZ SCHWARZ - 23
Round 1 U17 - KryšTof COUFAL 21-12 / 21-14 Zeno BALDEGGER - 2
Round 1 U17 - Alenjandro GALLEGO 21-17 / 21-11 Tim ŠKRLJ - 22
Round 1 U17 - Sylvester DECKER 21-19 / 21-9 Lian UBIETO - 24
Round 1 U17 - Michael HAVLÍCEK 21-9 / 21-14 Lorenz WINDAUER - 25
Round 1 U17 - Rostyslav ZABRODIN 21-7 / 21-13 Fabian QUENDT - 21
Round 1 U17 - Tadej JELENC 21-18 / 21-15 Stanley XING - 32
Round 1 U17 - Rafe Kenji BRAACH 21-7 / 21-17 Zhi Lun ONG - 29
Round 1 U17 - Hugo CHANTHAKESONE 21-18 / 21-15 Ole SCHROTH - 30
Round 1 U17 - Arthur PHENGPHACHANH 21-17 / 21-17 Adam SRNEC - 34
Round 1 U17 - Tim SCHMITZ 21-9 / 21-11 Pepe FERNANDEZ - 21
Round 1 U17 - Noah WARNING 21-6 / 21-11 Hrvoje MAVRICEK - 21
Round 1 U17 - Valerian ECKERT 12-21 / 24-22 / 21-19 VojteCh STREJCEK - 46
Round 1 U17 - Swann HARDI 21-11 / 21-15 Ruben CARRERAS - 35
Round 1 U17 - Lukáš THOR 21-18 / 21-19 Leander ZÜST - 34
Round 1 U17 - Danial Iman MARZUAN 21-13 / 21-13 Felix STEINWENDER - 28
Round 1 U17 - Mario RODRIGUEZ 21-5 / 21-14 Arthúr Geir Jósefsson - 25
Round 1 U17 - VáClav SIMON 12-21 / 21-9 / 21-11 Jan HUTTENLOCH - 33
Round 1 U17 - Filip TITERA 16-21 / 21-11 / 21-15 Jonah STRACK - 40
Round 1 U17 - Pascal CHENG 21-13 / 21-11 Keishin RIMMER - 28
Round 2 U17 - Roko PIPUNIC 21-10 / 21-11 Peter KOTNIK - 24
Round 2 U17 - Alejandro YAGÜES 18-21 / 21-18 / 21-17 KryšTof KLÍMA - 52
Round 2 U17 - Lorenz OBERNDORFER 21-19 / 21-17 Alexander Philipp ZHANG - 35
Round 2 U17 - Arthur CHARDAIN 21-10 / 21-14 Noel TAPPEINER - 33
Round 2 U17 - Marek CEPELA 21-12 / 22-24 / 21-11 Jakob RINNER - 49
Round 2 U17 - Gonzalo ISABAL 17-21 / 21-17 / 21-12 Bruno STEFFEN-SANCHEZ - 42
Round 2 U17 - Yuri CHO 21-11 / 21-12 KryšTof COUFAL - 26
Round 2 U17 - Alenjandro GALLEGO 21-14 / 19-21 / 21-18 Sylvester DECKER - 42
Round 2 U17 - Rostyslav ZABRODIN 21-10 / 21-9 Michael HAVLÍCEK - 25
Round 2 U17 - Rafe Kenji BRAACH 21-4 / 21-10 Tadej JELENC - 29
Round 2 U17 - Hugo CHANTHAKESONE 21-11 / 21-17 Arthur PHENGPHACHANH - 32
Round 2 U17 - Noah WARNING 21-13 / 21-17 Tim SCHMITZ - 27
Round 2 U17 - Swann HARDI 21-13 / 21-16 Valerian ECKERT - 30
Round 2 U17 - Danial Iman MARZUAN 22-20 / 21-16 Lukáš THOR - 35
Round 2 U17 - VáClav SIMON 19-21 / 21-17 / 21-17 Mario RODRIGUEZ - 39
Round 2 U17 - Pascal CHENG 21-6 / 21-11 Filip TITERA - 23
Round 3 U17 - Roko PIPUNIC 21-11 / 21-16 Alejandro YAGÜES - 28
Round 3 U17 - Arthur CHARDAIN 21-13 / 21-15 Lorenz OBERNDORFER - 31
Round 3 U17 - Marek CEPELA 21-13 / 21-12 Gonzalo ISABAL - 30
Round 3 U17 - Alenjandro GALLEGO 11-21 / 21-6 / 21-17 Yuri CHO - 43
Round 3 U17 - Rostyslav ZABRODIN 21-12 / 15-21 / 21-18 Rafe Kenji BRAACH - 49
Round 3 U17 - Noah WARNING 21-13 / 21-15 Hugo CHANTHAKESONE - 29
Round 3 U17 - Swann HARDI 21-17 / 21-19 Danial Iman MARZUAN - 42
Round 3 U17 - Pascal CHENG 21-8 / 21-10 VáClav SIMON - 17
Quarter-final U17 - Arthur CHARDAIN 21-11 / 21-19 Roko PIPUNIC - 32
Quarter-final U17 - Alenjandro GALLEGO 15-21 / 21-15 / 21-12 Marek CEPELA - 49
Quarter-final U17 - Noah WARNING 21-15 / 18-21 / 21-18 Rostyslav ZABRODIN - 43
Quarter-final U17 - Pascal CHENG 21-16 / 21-11 Swann HARDI - 32
Semi-final U17 - Arthur CHARDAIN 21-16 / 21-19 Alenjandro GALLEGO - 19
Semi-final U17 - Pascal CHENG 21-13 / 21-14 Noah WARNING - 31
Final U17 - Arthur CHARDAIN 21-16 / 13-21 / 21-8 Pascal CHENG - 15
WD
Round 1 U17 - KarolíNa KALKUŠOVÁ / AdéLa TURONOVÁ W.O. Clara GRÜNDEL / Leonie WRONNA - 0
Round 1 U17 - Angela JIMENEZ / Rocio MARTIN W.O. Jelena BUCHBERGER / Ana PRANIC - 0
Round 1 U17 1397 Adele FILLONNEAU / Eulalie SERRE W.O. Isabel KLEBAN / Shreya SARKAR - 0
Round 1 U17 - Macarena FERNANDEZ / Maria Luisa JIMENEZ 21-18 / 18-21 / 23-21 Anna HOHENEGGER / Carolin RAUNER - 54
Round 1 U17 - Jorina JANN / AméLie MAIXNEROVÁ 21-15 / 21-14 Madina NAGHIYEVA / Hajar NURIYEVA - 25
Round 1 U17 - Julia CECCHINATO / Vivien SCHLÄPFER 19-21 / 21-17 / 21-10 Leonie SAUER / Constanze WINNEFELD - 46
Round 1 U17 - Sarah DLAPKA / Anja RUMPOLD 19-21 / 21-13 / 21-6 Lisa Paula BONNEMANN / Sophia LEHMANN - 43
Round 1 U17 - Gaelle FUX / Anic METZGER 21-7 / 21-17 Ema KORENIN / Iva KOŠA - 26
Round 1 U17 - Mara HAFNER / Flora WANG 21-11 / 21-15 ElišKa MIKEŠOVÁ / ŠTePáNka NÝDRLOVÁ - 26
Round 1 U17 - Katharina NILGES / Nadja-Christine REIHLE 23-25 / 21-19 / 21-11 Estel BASTIDE / Jade DUBOIS - 55
Round 1 U17 - Anja BLAZINA / Tranthini KUMARAVEL 21-13 / 21-16 Zsofi SZABO / Kinga TOTH-KUTHY - 28
Round 1 U17 - Margaux LASIS / Leana LAURENT W.O. Maria Lara DE MARCH / Julia REINALTER - 0
Round 1 U17 - Noemie BRAND / Leila ZARROUK 21-14 / 21-15 Aurelia WULANDOKO / Meline ZEISIG - 35
Round 1 U17 - Monika NIEDERMAYEROVÁ / MalvíNa SKRCENÁ 16-21 / 21-19 / 21-15 Miya-Melayn SALARIA / Ramona WÜRZINGER - 45
Round 1 U17 - Lisa-Marie BLATTER / Lucienne SEGLER 21-18 / 21-17 Aletha TAN / Irina TIKHONOVSKAIA - 28
Round 2 U17 - Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL 21-11 / 21-17 Macarena FERNANDEZ / Maria Luisa JIMENEZ - 31
Round 2 U17 - Jorina JANN / AméLie MAIXNEROVÁ 21-18 / 21-19 Julia CECCHINATO / Vivien SCHLÄPFER - 31
Round 2 U17 - Sarah DLAPKA / Anja RUMPOLD 21-12 / 21-9 Gaelle FUX / Anic METZGER - 28
Round 2 U17 - Mara HAFNER / Flora WANG 21-18 / 21-18 Katharina NILGES / Nadja-Christine REIHLE - 31
Round 2 U17 - KarolíNa KALKUŠOVÁ / AdéLa TURONOVÁ 21-19 / 6-21 / 21-17 Anja BLAZINA / Tranthini KUMARAVEL - 43
Round 2 U17 - Noemie BRAND / Leila ZARROUK 21-12 / 21-16 Margaux LASIS / Leana LAURENT - 33
Round 2 U17 - Angela JIMENEZ / Rocio MARTIN 21-12 / 21-9 Monika NIEDERMAYEROVÁ / MalvíNa SKRCENÁ - 25
Round 2 U17 - Lisa-Marie BLATTER / Lucienne SEGLER W.O. Adele FILLONNEAU / Eulalie SERRE 1397 0
Quarter-final U17 - Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL 21-9 / 21-18 Jorina JANN / AméLie MAIXNEROVÁ - 26
Quarter-final U17 - Sarah DLAPKA / Anja RUMPOLD 21-7 / 21-11 Mara HAFNER / Flora WANG - 26
Quarter-final U17 - Noemie BRAND / Leila ZARROUK 21-12 / 17-21 / 21-11 KarolíNa KALKUŠOVÁ / AdéLa TURONOVÁ - 49
Quarter-final U17 - Angela JIMENEZ / Rocio MARTIN 21-16 / 21-14 Lisa-Marie BLATTER / Lucienne SEGLER - 33
Semi-final U17 - Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL 21-14 / 21-16 Sarah DLAPKA / Anja RUMPOLD - 32
Semi-final U17 - Noemie BRAND / Leila ZARROUK 21-9 / 21-17 Angela JIMENEZ / Rocio MARTIN - 27
Final U17 - Noemie BRAND / Leila ZARROUK 21-18 / 21-14 Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL - 28
WS
Round 1 U17 - Tranthini KUMARAVEL W.O. Jolina ABEL - 0
Round 1 U17 - Hajar NURIYEVA W.O. Lucie MECLOT - 0
Round 1 U17 - Kinga TOTH-KUTHY W.O. Ariana KORENT - 0
Round 1 U17 - Leonie SAUER W.O. Hanna GILLESBERGER - 0
Round 1 U17 - Maria Luisa JIMENEZ 18-21 / 21-17 / 22-20 Lena SCHINDLER - 62
Round 1 U17 - Jorina JANN 21-19 / 21-10 Kateryna ZAITSEVA - 27
Round 1 U17 - ŠTePáNka NÝDRLOVÁ 21-8 / 21-6 Anna HOHENEGGER - 23
Round 1 U17 - Miya-Melayn SALARIA 28-26 / 21-14 Monika NIEDERMAYEROVÁ - 34
Round 1 U17 - Lucienne SEGLER W.O. Jade DUBOIS - 10
Round 1 U17 - Gloria POLUEKTOV 21-6 / 21-11 Irina TIKHONOVSKAIA - 24
Round 1 U17 - Angela JIMENEZ 21-12 / 21-11 Gaelle FUX - 29
Round 1 U17 - Flora WANG 21-15 / 21-19 Uliana GOLUBNYCHA - 32
Round 1 U17 - ElišKa MIKEŠOVÁ 21-12 / 20-22 / 21-14 Lisa-Marie BLATTER - 51
Round 1 U17 - Anja RUMPOLD 21-13 / 21-4 Iva KOŠA - 23
Round 1 U17 - Sophia LEHMANN W.O. Julia REINALTER - 0
Round 1 U17 - Aurelia WULANDOKO 21-17 / 21-16 Julia CECCHINATO - 30
Round 1 U17 - KarolíNa KALKUŠOVÁ 21-15 / 21-6 Hanna IVANOVA 1467 24
Round 1 U17 - Katharina NILGES 23-21 / 21-16 Sarah DLAPKA - 43
Round 1 U17 - Esmeralda VAN DRUNEN 21-15 / 21-17 AméLie MAIXNEROVÁ - 30
Round 1 U17 - Anic METZGER 8-21 / 21-16 / 21-14 Carolin RAUNER - 45
Round 1 U17 - Eva STOMMEL 21-3 / 21-6 Lucie ŠUHAJOVÁ - 22
Round 1 U17 - Emma MILNER 21-4 / 21-12 Aletha TAN - 30
Round 1 U17 - Vivien SCHLÄPFER 21-17 / 21-10 Nadja-Christine REIHLE - 27
Round 1 U17 - Leana LAURENT 21-11 / 21-11 Rocio MARTIN - 33
Round 1 U17 - Anja BLAZINA 21-7 / 19-21 / 21-8 Lisa Paula BONNEMANN - 38
Round 1 U17 - Noemie BRAND 21-16 / 21-19 Constanze WINNEFELD - 36
Round 1 U17 1341 Margaux LASIS 21-16 / 21-19 AdéLa TURONOVÁ - 31
Round 1 U17 1341 Mara HAFNER 21-16 / 21-6 Ema KORENIN - 25
Round 1 U17 - Madina NAGHIYEVA 22-24 / 21-16 / 21-13 MalvíNa SKRCENÁ - 1
Round 1 U17 - Zsofi SZABO 16-21 / 21-18 / 21-13 Meline ZEISIG - 43
Round 1 U17 - Maria Lara DE MARCH 21-15 / 21-12 Ramona WÜRZINGER - 26
Round 1 U17 1467 Leila ZARROUK 21-15 / 21-15 Macarena FERNANDEZ - 32
Round 2 U17 - Maria Luisa JIMENEZ 18-21 / 21-17 / 21-15 Tranthini KUMARAVEL - 47
Round 2 U17 - Jorina JANN 15-21 / 21-12 / 21-13 ŠTePáNka NÝDRLOVÁ - 39
Round 2 U17 - Hajar NURIYEVA 21-16 / 16-21 / 21-11 Miya-Melayn SALARIA - 38
Round 2 U17 - Kinga TOTH-KUTHY 19-21 / 21-12 / 23-21 Lucienne SEGLER - 40
Round 2 U17 - Angela JIMENEZ 18-21 / 21-17 / 21-18 Gloria POLUEKTOV - 48
Round 2 U17 - Flora WANG 21-7 / 21-11 ElišKa MIKEŠOVÁ - 23
Round 2 U17 - Anja RUMPOLD 21-13 / 21-12 Sophia LEHMANN - 30
Round 2 U17 - KarolíNa KALKUŠOVÁ 21-11 / 21-12 Aurelia WULANDOKO - 27
Round 2 U17 - Katharina NILGES 13-21 / 21-19 / 21-16 Esmeralda VAN DRUNEN - 50
Round 2 U17 - Eva STOMMEL 21-9 / 21-14 Anic METZGER - 25
Round 2 U17 - Vivien SCHLÄPFER 15-21 / 21-14 / 21-17 Emma MILNER - 46
Round 2 U17 - Anja BLAZINA 20-22 / 21-18 / 22-20 Leana LAURENT - 55
Round 2 U17 1341 Margaux LASIS 21-19 / 25-23 Noemie BRAND - 33
Round 2 U17 1341 Mara HAFNER W.O. Leonie SAUER - 0
Round 2 U17 - Zsofi SZABO 21-9 / 21-14 Madina NAGHIYEVA - 19
Round 2 U17 1467 Leila ZARROUK 21-8 / 21-4 Maria Lara DE MARCH - 20
Round 2 U17 1341 Mara HAFNER 21-1 / 21-1 Leonie SAUER - 0
Round 3 U17 - Jorina JANN 21-12 / 21-14 Maria Luisa JIMENEZ - 5
Round 3 U17 - Kinga TOTH-KUTHY 21-18 / 22-20 Hajar NURIYEVA - 29
Round 3 U17 - Flora WANG 15-21 / 21-14 / 21-13 Angela JIMENEZ - 43
Round 3 U17 - KarolíNa KALKUŠOVÁ 21-16 / 21-18 Anja RUMPOLD - 31
Round 3 U17 - Eva STOMMEL 24-22 / 16-21 / 21-16 Katharina NILGES - 55
Round 3 U17 - Anja BLAZINA 21-19 / 21-10 Vivien SCHLÄPFER - 32
Round 3 U17 1341 Margaux LASIS 21-10 / 21-17 Mara HAFNER 1341 27
Round 3 U17 - Zsofi SZABO 9-21 / 21-18 / 21-17 Leila ZARROUK 1467 39
Quarter-final U17 - Jorina JANN 13-21 / 21-12 / 21-13 Kinga TOTH-KUTHY - 34
Quarter-final U17 - Flora WANG 21-15 / 23-21 KarolíNa KALKUŠOVÁ - 26
Quarter-final U17 - Eva STOMMEL 21-9 / 21-15 Anja BLAZINA - 27
Quarter-final U17 - Zsofi SZABO 21-13 / 12-21 / 21-19 Margaux LASIS 1341 44
Semi-final U17 - Flora WANG 18-21 / 21-16 / 21-10 Jorina JANN - 42
Semi-final U17 - Zsofi SZABO 22-20 / 21-17 Eva STOMMEL - 26
Final U17 - Flora WANG 21-16 / 21-19 Zsofi SZABO - 28
XD
Round 1 U17 - Nolan CHANTHAKESONE / Noemie BRAND W.O. Mahammadali BAYRAMLI / Jolina ABEL - 0
Round 1 U17 - Milan MESTERHAZY / Zsofi SZABO 21-6 / 21-12 Petr BRÍZA / ŠTePáNka NÝDRLOVÁ - 33
Round 1 U17 - Sylvester DECKER / Mara HAFNER 21-16 / 21-11 Zeno BALDEGGER / Anic METZGER - 41
Round 1 U17 - Philipp EULER / Constanze WINNEFELD 21-15 / 21-15 VáClav SIMON / KarolíNa KALKUŠOVÁ - 39
Round 1 U17 - Arthur CHARDAIN / Uliana GOLUBNYCHA 21-10 / 21-12 Sarkhan BAGHIROV / Hajar NURIYEVA - 41
Round 1 U17 - Mario RODRIGUEZ / Maria Luisa JIMENEZ 21-10 / 21-16 Valerian ECKERT / Lisa-Marie BLATTER - 43
Round 1 U17 - Ruben CARRERAS / Rocio MARTIN 14-21 / 21-18 / 21-15 Leander ZÜST / Julia CECCHINATO - 60
Round 1 U17 - Aditya PATIL / Sophia LEHMANN 21-9 / 21-11 Michael HAVLÍCEK / Monika NIEDERMAYEROVÁ - 2
Round 1 U17 - Tadej JELENC / Anja BLAZINA 19-21 / 21-14 / 21-10 Ole SCHROTH / Lucienne SEGLER - 38
Round 1 U17 - Artem LYTVYNENKO / Hanna IVANOVA 21-12 / 21-11 Benjamin KLEIN / Madina NAGHIYEVA - 25
Round 1 U17 - Bruno STEFFEN-SANCHEZ / Eva STOMMEL 21-10 / 21-16 Arthur PHENGPHACHANH / Jade DUBOIS - 30
Round 1 U17 - Pepe FERNANDEZ / Angela JIMENEZ 21-17 / 20-22 / 21-15 KryšTof KLÍMA / ElišKa MIKEŠOVÁ - 24
Round 1 U17 - Felix SCHÜTT / Leonie SAUER 21-13 / 21-19 Oliver TRUCHANOWICZ SCHWARZ / Lena SCHINDLER - 3
Round 1 U17 - Tim SCHMITZ / Gloria POLUEKTOV 21-14 / 21-9 Zhi Lun ONG / Tranthini KUMARAVEL - 29
Round 1 U17 - VojteCh STREJCEK / Lucie ŠUHAJOVÁ 21-10 / 21-14 Arthúr Geir Jósefsson / Ema KORENIN - 28
Round 1 U17 - Timeo LACOUR / Estel BASTIDE 19-21 / 21-19 / 21-13 Filip TITERA / AméLie MAIXNEROVÁ - 46
Round 2 U17 - Mark NIEMANN / Marie Sophie STERN 21-11 / 21-13 Milan MESTERHAZY / Zsofi SZABO - 20
Round 2 U17 - Sylvester DECKER / Mara HAFNER 21-11 / 21-18 Tim ŠKRLJ / Iva KOŠA - 23
Round 2 U17 - Philipp EULER / Constanze WINNEFELD 22-20 / 21-19 Lorenz OBERNDORFER / Sarah DLAPKA - 35
Round 2 U17 - Hugo CHANTHAKESONE / Leila ZARROUK 21-18 / 17-21 / 21-12 Arthur CHARDAIN / Uliana GOLUBNYCHA - 39
Round 2 U17 - Pascal CHENG / Flora WANG 21-17 / 18-21 / 21-16 Mario RODRIGUEZ / Maria Luisa JIMENEZ - 43
Round 2 U17 - Ruben CARRERAS / Rocio MARTIN 21-12 / 21-13 Jan HUTTENLOCH / Nadja-Christine REIHLE - 27
Round 2 U17 - Aditya PATIL / Sophia LEHMANN 21-18 / 21-17 Swann HARDI / Katharina NILGES - 29
Round 2 U17 - Tadej JELENC / Anja BLAZINA 21-19 / 13-21 / 24-22 Keishin RIMMER / Vivien SCHLÄPFER - 47
Round 2 U17 - Artem LYTVYNENKO / Hanna IVANOVA 21-12 / 21-11 Dennis KERPL / MalvíNa SKRCENÁ - 29
Round 2 U17 - Nolan CHANTHAKESONE / Noemie BRAND 21-18 / 24-22 Jakob RINNER / Anja RUMPOLD - 35
Round 2 U17 - Bruno STEFFEN-SANCHEZ / Eva STOMMEL 19-21 / 22-20 / 21-13 Noel TAPPEINER / Gaelle FUX - 51
Round 2 U17 - Danial Iman MARZUAN / Aurelia WULANDOKO 21-19 / 21-13 Pepe FERNANDEZ / Angela JIMENEZ - 31
Round 2 U17 - Felix SCHÜTT / Leonie SAUER 19-21 / 21-17 / 21-19 Arden Quan LEE / Emma MILNER - 45
Round 2 U17 - Adam SRNEC / AdéLa TURONOVÁ 15-21 / 21-15 / 21-14 Tim SCHMITZ / Gloria POLUEKTOV - 42
Round 2 U17 - VojteCh STREJCEK / Lucie ŠUHAJOVÁ 21-11 / 21-17 Daniel NILGES / Miya-Melayn SALARIA - 27
Round 2 U17 - Liano PANZA / Jorina JANN 22-20 / 21-17 Timeo LACOUR / Estel BASTIDE - 32
Round 3 U17 - Mark NIEMANN / Marie Sophie STERN 21-15 / 21-13 Sylvester DECKER / Mara HAFNER - 24
Round 3 U17 - Hugo CHANTHAKESONE / Leila ZARROUK 21-18 / 16-21 / 21-16 Philipp EULER / Constanze WINNEFELD - 45
Round 3 U17 - Pascal CHENG / Flora WANG 21-10 / 21-10 Ruben CARRERAS / Rocio MARTIN - 27
Round 3 U17 - Aditya PATIL / Sophia LEHMANN 21-18 / 16-21 / 21-8 Tadej JELENC / Anja BLAZINA - 39
Round 3 U17 - Nolan CHANTHAKESONE / Noemie BRAND 22-20 / 21-17 Artem LYTVYNENKO / Hanna IVANOVA - 31
Round 3 U17 - Danial Iman MARZUAN / Aurelia WULANDOKO 21-15 / 21-13 Bruno STEFFEN-SANCHEZ / Eva STOMMEL - 37
Round 3 U17 - Felix SCHÜTT / Leonie SAUER 21-19 / 19-21 / 21-11 Adam SRNEC / AdéLa TURONOVÁ - 45
Round 3 U17 - Liano PANZA / Jorina JANN 21-13 / 22-20 VojteCh STREJCEK / Lucie ŠUHAJOVÁ - 24
Quarter-final U17 - Hugo CHANTHAKESONE / Leila ZARROUK 21-16 / 22-24 / 21-19 Mark NIEMANN / Marie Sophie STERN - 26
Quarter-final U17 - Pascal CHENG / Flora WANG 21-13 / 21-14 Aditya PATIL / Sophia LEHMANN - 27
Quarter-final U17 - Danial Iman MARZUAN / Aurelia WULANDOKO 21-9 / 21-13 Nolan CHANTHAKESONE / Noemie BRAND - 30
Quarter-final U17 - Liano PANZA / Jorina JANN 21-9 / 21-12 Felix SCHÜTT / Leonie SAUER - 24
Semi-final U17 - Pascal CHENG / Flora WANG 21-18 / 21-16 Hugo CHANTHAKESONE / Leila ZARROUK - 26
Semi-final U17 - Liano PANZA / Jorina JANN 21-18 / 21-14 Danial Iman MARZUAN / Aurelia WULANDOKO - 35
Final U17 - Pascal CHENG / Flora WANG 21-16 / 13-21 / 21-15 Liano PANZA / Jorina JANN - 37
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 2592 83.61 00:28:31 2.93 0 0.0%
MS 63 145 19 30.2% 5067 80.43 00:32:30 2.47 0 0.0%
WD 25 57 7 28.0% 2035 81.4 00:34:10 2.38 0 0.0%
WS 57 134 20 35.1% 4744 83.23 00:32:26 2.57 1 1.8%
XD 46 107 15 32.6% 3865 84.02 00:32:55 2.55 1 2.2%
Total 222 515 71 32.0% 18303 82.45 00:32:12 2.56 2 0.9%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Netherlands 7 1 87.5%
Croatia 3 1 75.0%
Luxembourg 8 3 72.7%
France 16 10 61.5%
Hungary 8 5 61.5%
Austria 19 12 61.3%
Spain 4 3 57.1%
Ukraine 5 4 55.6%
Germany 45 38 54.2%
Switzerland 37 35 51.4%
Czech Republic 8 10 44.4%
Slovenia 8 11 42.1%
50 73 40.6%
Azerbaijan 3 6 33.3%
U.S.A. 1 3 25.0%
England 0 1 0.0%
Italy 0 3 0.0%
Iceland 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Arthur CHARDAIN Pascal CHENG 21-16 / 13-21 / 21-8
2021 Charles FOUYN Arthur WAKHEVITSCH 18-21 / 21-15 / 23-21
2019 Jan JANOŠTÍK Kian-Yu OEI 19-21 / 21-18 / 21-12
2018 Jan JANOŠTÍK Karol BUDNY 21-10 / 21-9